Directeur geen lid, overleg verplicht Hoeveel"teer"en nicotinezit erin üwmerk? 'Centrale directie PTT niet zonder meer verplaatsen' Anderhalf miljoen voor onderzoek naar windenergie Praatzuil deTijd King pepermunt heb je altijd bij je. Compromis Eerste fase over jaar voltooid Hilversum IV I I I Sigaretten. Roken. "Teer" en nicotine. Dat zijn op het ogenblik weer hoogst aktuele zaken. Welnu, Kelly heeft een zeer laag "teer"- en nicotinegehalte ("teer" 11 mg, nicotine 0,6 mg). Vergelijk dat eens met uw eigen merk. Misschien dat u dan toch eens 'n pakje Kelly gaat proberen. Maakt u meteen kennis met de zachtste sigaret van Nederland. Kelly. De zachtste van allemaal. Vermiste Rus meldt zich en wil blijven Weekblad j ..J Van Agt Ondernemingsraad krijgt volgens ontwerp meer bevoegdheden Regeling voor procedure bij geschil 2. -fcONDERDAG 5 JANUARI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Lubbers (economische zaken) heeft be sloten anderhalf miljoen gulden ter beschikking te stellen voor de eerste fase van een onderzoek nara windenergie. Hij heeft het Reactor Centrum Nederland gevraagd het project, waarbij meer dere instellingen en bedrijven zijn betrokken, te coördineren. (ADVERTENTIE) De eerste fase van het onderzoek naar windenergie, die over een jaar moet zijn voltooid, betreft vooral de meest gunstige uitvoering en afmeting van de windturbines en de wijze waarop de geproduceerde electriciteit het voordeligst aan het distributienet kan worden toege voegd. Ook wordt de onderlinge ■beïnvloeding van de windturbines onderzocht. In de energienota, waarover het debat gisteren in de Tweede Kamer (ADVERTENTIE) Zijn de omroepen bezig Hilversum IV met (klets-) praatprogramma's te ver zuilen? Het stinkt in Arnhem: alarmerend rapport over Billiton De crisis in Den Haag Kleine mannetjes maken grote brokken: de zaak-Dassault uit de vergetelheid Sociale voorzieningen in gevaar (slot) Opmer kelijke geboorte: West- Europa's nieuwe com munisme Het dagboek van een literaire kameleon Cees Buddingh' I 6011 voor proefabonnement I 8 weken de Tijd voor 10 gulden. werd voortgezet, wordt windenergie als een van de alternatieve ener giebronnen genoemd. Ook de 'lan delijke stuurgroep energie onder zoek' noemt in een tussenrapport, dat januari vori g jaar verscheen, windenergie van potentiële beteke nis voor de toekomstige energie voorziening. Meer kolen Tijdens het debat in de Tweede Kamer onderstreepte minister Lub bers dat kolen op grotere schaal moeten worden gebruikt, met name voor elektrische opwekking. Hij zei dat het streven om in 1985 tien procent van de energie door kolen op te wekken, niet aan de lage kant is, zoals hem vanuit de Twee de Kamer was verweten. Vorig jaar was het aandeel van kolen nog maar 3.5 procent, zodat er sprake is van een verdrievoudiging in tien Jaar. Minister Lubbers ontkende ook dat er te weinig zou zijn gebeurd op het terrein van de energiebespa ring. Hij wees erop dat momenteel twaalfduizend woningen per maand worden geïsoleerd, hetgeen meer Is dan werd verwacht. Daar staat te genover dat de bijdrage per woning lager ligt dan werd verwacht, zodat ook de besparing per woning lager zal liggen dan de beoogde dertig procent. Hij kondigde voorts aan dat op het terrein van de voorlich ting een adviesbureau voor energie besparing in het leven zal worden geroepen. Dat bureau zal in eerste instantie vragenden verwijzen, maar daarnaast ook zelf lezingen, cursussen en dergelijke organise ren. MNOen STIPPEN, MNDER TEEK EN NICOTINE Ook in menthol. Van een verslaggever DEN HAAG De sinds 24 decem ber vermiste Russische veearts Konstan tin Roussini heeft zich bij een politiebureau ergens in Neder land gemeld. Hij heeft gevraagd in Nederland te mogen blijven. Het ministerie van justitie wilde giste ren de verblijfplaats van de Rus in verband met diens veiligheid niet bekend maken. De Russische veearts is ruim een half jaar geleden in Nederland aangekomen om te onderhandelen over de verscheping van koeien naar Rusland. Op de dag vóór Kerstmis werkte hij zijn program ma normaal af. Toen hij per auto van Leeuwarden naar Schiphol ge bracht zou worden, bleek echter spoorloos. Op 30 december werd zijn verdwijning gemeld. De Russi sche ambassade had de Nederlandse autoriteiten toen al gevraagd hem op te sporen omdat een ongeluk werd gevreesd. Volgens het minis- terie van justitie is het verzoek van de Rus om in Nederland te mogen blijven in behandeling genomen. De veearts heeft een voorlopige verblijfsvergunning voor zes maan den gekregen. De tweede secretaris van de Sowjet- ambassade in Den Haag, de heer Opalew. zei gisteren dat de ambas sade nog geen officieel Nederlands antwoord had ontvangen op het ver zoek tot opsporing. De ambassade zou graag nadere inlichtingen ont vangen, ook om de vrouw van de veearts en zijn twee kinderen in Kiew gerust te stellen, aldus Opalew. Konstatin Roussini, de Russische veearts die zich, na maanden ver mist te zijn geweest, gemeld heeft. Organisatiebureau's zien veel bezwaren en gevaren Van onze Haagse redactie DEN HAAG De verhuizing van de centrale directie van de PTT naar het Noorden moet niet zonder meer worden uitgevoerd. Dat zou ernstige schade aan het functioneren van deze dienst kunnen berokkenen. Het is beter om eerst een proef te nemen met een van de regionale directies, bijvoorbeeld in Groningen. Vervolg van pagina 1 Zonder postzegel zenden aan de Tijd. Antwoordnummer 6 Amsterdam. Betaling na ontvangst van acceptgiro. Overal te koop: f 2,-. LAbonnementen: tel. 020 -23 39 84 ■•i RITA 'Wij hebben gewed. Als ik niet alles opeet, betaalt Tommy en als ik het niet op kan, betaalt hij ook.' zal proberen op dit punt het wets ontwerp te wijzigingen wanneer de Tweede Kamer het behandelt. De PvdA beschouwt dit recht van beroep echter als één van de hoofdpunten in het nieuwe wets ontwerp. De PvdA meent dat de overeenstemming met de christen democraten over de ondernemings raden een positieve bijdrage is voor blijvende samenwerking in de rege ring. 'Het wetsontwerp heeft een brugfunctie, die brug stort in el kaar als de KVP in de Kamer het wetsontwerp op hoofdpunten weer wil wijzigen', zei PvdA-fractieleider Vervolg van pagina 1. Minister Van Agt zei dat het een heksentoer zal zijn, dit geschilpunt te regelen bij de technische uitwer king die volgens het besluit van de ministerraad is gedelegeerd aan de drie ondertekenaars van het wet sontwerp. In politiek Den Haag wordt dit laatst overgeblevef ge schilpunt echter niet al te zwaar genomen, omdat het in de pvaktijk van het werk van de onderne mingsraad geen betekenis zou heb ben. Volgens de NOS-TV heeft minister Boersma geprikkeld gereageerd op de uitlatingen van Van Agt. Boers ma zou hebben gezegd, dat zijn collega kennelijk over zijn toeren was geraakt door de spanningen van de afgelopen weken. En dat, wanneer hij zou willen terugkrab belen, hij dat maar aan de minis ter-president zou moeten melden. Premier Den Uyl heeft gisteravond laat in verband met de nieuwe gere zen moeilijkheden overleg gepleegd met de ministers Van Agt, Boersma en Lubbers. Intussen heeft de liberale oppositie leider Hans Wiegel gesproken van een 'schandelijke vertoning'. Wiegel zal vanmorgen in de Tweede Kamer om opheldering vragen. Van Thijn. Andriessen noemde het compromis en de wijze waarop dat tot stand is gekomen 'op zichzelf geen bijdrage tot een betere ver standhouding met de socialisten'. De PvdA benadrukte dat haar doel, een zelfstandige ondernemings raad, is bereikt. Hiervoor hebben de progressieven in het kabinet wel genoegen moeten nemen met extra maatregelen voor het overleg van de ondernemingsraad met de direc tie. De KVP-fractievoorzitter vreest dat de besluitvormingsprocedure in de onderneming erg ingewikkeld gaat worden. 'De huidige wet vind ik wat dit betreft veel beter', zei hij. De AR-leider Aantjes, die veel moeite heeft gedaan de christen democraten tijdens de onderhande lingen steeds op één lijn te houden, was verheugd dat het kabinet een oplossing heeft bereikt. 'Mijn eerste indruk is dat het karakter van de onderneming als samenwerkings verband herkenbaar is gebleven', zei hij. De PPR erkende dat door alle be- tokkenen concessies zijn gedaan om een oplossing te bereiken. De PPR meent dat hiermee de grens van een geloofwaardige bedrijfsdemo- cratisering nog niet is overschre den, mits het ontwerp in de Kamer volledig overeind blijft. D'66 noemt het compromis over de besluitvor ming ingewikkeld maar bruikbaar. WD en CHU reageerden duidelijk negatief. Zij menen dat de belangen tegenstellingen binnen de onderne ming worden aangewakkerd. 'De on dernemingen worden opgezadeld met een ondoorzichtige nauwelijks werk bare constructie, zij moeten onder het juk van dit partijpolitieke com- promis door', zei fractieleider Wie gel. Dr. Kruisinga (CHU) noemde de moeizaam bereikte overeenstemming kenmerkend voor het kabinet-Den Uyl. Bij het bestuur van de Federatie Nederlandse Vakbeweging (NVV, NKV) bestaat 'voldoening'. Een meer onafhanklijke standpuntbe paling door de gekozen (werkne mers-) leden van de raden wordt nu mogelijk. Daarbij vindt de fe deratie het 'een positief punt' dat de nieuwe wet 'voorzieningen voor een reëel overleg tussen onderne mingsraden en ondernemingslei ding' treft. De uitbreiding van de bevoegdheden van de raad acht het FNV-bestuur 'in beginsel van grote CNV Het CNV is 'teleurgesteld dat de ondernemingsraad als instituut van de hele onderneming is losgelaten'. Van de andere kamt 'herkennen wij in de 'overlegvergadering' veel van onze opvattingen, aldus een voorlo pige reactie van CNV-voorzitter Lanser. Er is sprake van een poli tiek compromis met een gecompli ceerde constructie. In de 'overlegvergadering' ziet het CNV 'een poging om mede vorm te blijven geven aan onze opvatting over een gemeenschappelijke ver antwoordelijkheid van de bedrijfs- genoten.' Het CNV acht het 'juist dat de beslissingen in overleg met de bedrijfsleiding moeten worden genomen'. De versterking van de bevoegdheden van de werknemers beschouwt het CNV als 'een winst punt'. Het CNV wil echter dat nu de hele structuur van de onderneming ter discussie komt. om de medezeggen schap pas goed te kunnen regelen. Het kabinet moet de sociaal econo mische raad hierover een gerichte adviesaanvrage voorleggen (het CNV pleit al geruime tijd voor een topstructuur van de onderneming, waarbij de werknemers de helft van de commissarissen rechtstreeks Het NCW (christelijke werkgevers), zegt op dit moment noch ja, noch nee' tegen het compromis in het kabinet. Het NCW vraagt zich af of de 'nogal ingewikkelde constructies werkbaar zijn. Het CNW 'betreurt' dat het kabinet de zaak van de ondernemingsraden en die van top menstelling raad van commissaris- structuur van onderneming (sa- sen) niet tesamen heeft behandeld. Het VNO, het grootste werkgevers verbond, is 'ongelukkig' en vindt de 'geforceerde besluitvorming in het kabinet onbegrijpelijk, terwijl zich de financieel-economische problemen opstapelen, die alle aan dacht van kabinet en parlement zouden moeten eisen'. De economi sche problemen vindt het VNO 'niet belangrijker, wel urgenter' dan de zaak van de ondernemings raden. Er is volgens het VNO 'een zuiver politiek bepaalde constructie uit ge komen, waarin weinig herkenbaar is van de praktijk van het onder - nemingsgebeuren. terwijl de werke lijke belangen van de betrokkenen ondergeschikt zijn gemaakt aan de ideologische discussie'. De 'Om slachtige parlement-achtige' proce dures vergroten de kans op proble men in de ondernemingen. Tot deze conclusies komen de orga nisatiebureaus Bosboom en Hegener en het adviesbureau voor organisa tie en informatica van het gemeen schappelijk instituut voor toegepas te psychologie. Deze twee bureaus hebben ln opdracht van de centrale PTT-ddrectie een structuurschets gemaakt over de voorgenomen overplaatsing van deze dienst van Den Haag naar Grondngen en Leeuwarden. Het gaat hierbij om de verhuizing van ongeveer 3400 ar beidsplaatsen in het kader van de spreiding van rijksdiensten naar gebieden, waar de arbeidsmarkt het slechtst is. Volgens de organisatiebureaus kle ven er erg veel bezwaren en geva ren aan de voorgenomen overplaat sing. Zo zal de arbeidsmarkt in Groningen en Leeuwarden niet kunnen voorzien in de personeels behoefte voor de centrale directie, zeker niet als het feitelijke percen tage meeverhuizende personeelsle den naar het Noorden lager zal zijn dan het tot nu toe geschatte per centage van 0 tot 55 procent. De bedde bureaus achten het lang niet uitgesloten dat dat het geval zal zijn. Ook al verhuist ongeveer de helft van het personeel mee. dan nog verwachten zij grote moeilijkheden, met name wat betreft de op gang zijnde ontwikkeling van de organi satie van de centrale dienst. Vol gens de bureaus zou het al een hele prestatie zijn de dienstverlening op het huidige peil te houden. Aan het doorzetten van nieuwe ontwikkelin gen die vooral gericht zijn op een betere dienstverlening zal de centrale directie waarschijnlijk gedurende enkele Jaren niet meer toekomen. KOSTEN Het percentage meeverhuizenden zal overigens ook van grote Invloed zijn op de kosten van de hele verhuizing. De schatting is dat deze operatie ongeveer een miljard gul den zal kosten, die vrijwel geheel door het rijk betaald zal moeten worden. De PTT zelf betaalt hier van maar een klein deel. Uit het onderzoek blijkt dat het verplaat sen van 'lege stoelen' (arbeids plaatsen zonder personeelsleden, die dus in het Noorden opgevuld moeten worden) veel duurder is dan wanneer de mensen meever huizen. Wanneer slechts één pro cent meer meeverhuist betekent dat een kostendaling van 3,3 4.3 miljoen gulden. REORGANISATIE De bureaus wijzen ook nog op het gevaar dat bij uitstel van de orga nisatieveranderingen binnen de centrale directie tot na de over plaatsing de kans zeer groot is dat na verloop van tijd een groot aan tal personeelsleden opnieuw zal moeten verhuizen. Deze reorganisa tieplannen voorzien namelijk een aanzienlijke 'regionalisatie' van de dienst. Op den duur zal de centrale PTT-directie er dan ook heel an ders gaan uitzien en niet meer personeelsleden bevatten dan onge veer tweeduizend man. Deze reor ganisatie kan niet worden uitge steld of stopgezet, omdat dat een wezenlijke aantasting van de doel matigheid en dienstverlening van de centrale directie zou betekenen, aldus de beide organisatiebureaus. (ADVERTENTIE) Maar je gebruikt deze 'instant verkwikker' pas als het ogenblik daar is - voor een frisse mond en frisse nieuwe energie. KING Op zak, in tas of autokastje Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De ondernemingsraad zal in de toekomst alleen nog bestaan uit gekozen werknemersleden, dus zonder een bedrijfsdirecteur in de raad. De raad zal echter pas tot definitieve standpunten mogen komen na (of in een aantal gevallen in overleg met de directeur. Daarnaast krijgt de raad meer bevoegd heden, onder meer op het punt van inspraak in investeringsplannen van de onderneming. Dit zijn de hoofdlijnen voor het komende wetsontwerp op de nieuwe onder nemingsraden, zoals dat gistermiddag door minister Boersma (sociale zaken) en premier Den Uyl op een persconferentie werd uiteengezet. Boersma wil de nieuwe on dernemingsraad geen 'perso- neelsraad' noemen, ook al zit de bedrijfsleiding er niet meer in. Een person eelsraad is een raad van en vóór (de belangen van) het perso neel een ondernemingsraad ls en bldjft een orgaan van en vóór (de belangen van) de hele onderneming, zo lichtte Boersma toe. Bevoegdheden De huidige wet verplicht de bedrijfsleiding om het ad vies van de ondernemings raad in te winnen over za ken als fusie, sluiting. In krimping of uitbreiding, re organisatie, verhuizing, sa menwerking met andere be drijven. Alleen als 'zwaar wichtige belangen van de onderneming' zich ertegen verzetten, hoeft de bedrijfs leiding geen advies te vra gen. Deze ontsnappingsmogelijk heid komt in het nieuwe wetsontwerp niet meer voor. Wei houdt de bedrijfsleiding de mogelijkheid om de raadsleden geheimhouding op te leggen. Het advies vragen bij de onderne mingsraad wordt ln de nieu we wet ook verplicht voor zaken als 'investeringsplan nen en belangrijke investe ringsbeslissingen, en voor benoeming en ontslag van directeuren'. zo vertelde Boersma. De huidige wet verplicht de ondernemer verder tot in winnen van het advies van de ondernemingsraad over zaken als beloningsregelin gen. beoordelingssystemen, opleiding, bedrijfsmaat schappelijk werk. aanstel- lings-, ontslag- en promo tiebeleid. In de nieuwe wet heeft de ondernemer voor een deel van deze onderwer pen voortaan de Instemming nodig van de ondernemings raad. Tenslotte heeft de onderne mer de instemming nodig van de raad voor een aantal lichtere zaken, als veilig heid, gezondheid, hygiëne, werktijden- en vakantiere geling, wlnstdelings-, pensi oen- en spaarregelingen. In de nieuwe wet worden hier aan toegevoegd zaken als werkoverleg, arbeidsomstan digheden. Samenstelling De gang van zaken volgens de nieuwe wet is dan als volgt. Wanneer de onderne mer plannen als bovenge noemd heèft, legt hij die al dan niet geheim voor aan de ondernemingsraad (alleen werknemers-leden). Die vergadert daarover, en komt tot 'een zeer voorlopig standpunt'. (Boersma). Ver volgens volgen verplicht een of meer vergaderingen van de 'overlegvergadering' (on dernemingsraad plus direc teur). waarvan dan de di recteur voorzitter ls. Wordt men het dan samen eens. dan ls de kous af en heeft de directeur het vereiste ad vies dan wel de instemming van de ondernemingsraad. Wordt men het, ook na meerdere bijeenkomsten van de 'overlegvergadering', niet eens, dankunnen er twee procedures volgen, één wan neer het gaat om de zware onderwerpen waarover de ondernemingsraad moet ad viseren, één voor de lichtere zaken waarover instemming lsmedebesMssin gsrecht van de raad vereist is. Wat betreft 'insteimmingsza- ken": bij blijvende onenig heid valt het uiteindelijke besluit ln de overlegverga dering; dus onder voorzitter schap van de bedrijfsdirec teur. Kan dez e zich toch niet met het besluit vereni gen, dan kan hij de zaak aanhangig maken bij de 'bedrijfscommissie'. die de knoop dan doorhakt, (be- drijfseommissies zijn speci aal voor dit doel ingestelde commissies per bedrijfstak, samengesteld door de Soci aal-Economische Raad). Wat betreft de 'adviesza ken': bij blijvende onenig heid gaat de ondernemlngs- en stelt zijn advies op. Kan de directie zich daarmee niet verenigen, dan kan de ze een nieuwe 'overlegverga dering' bijeenroepen, waar bij ook commissarissen van het bedrijf aanwezig zijn. Daarna stelt de onderne mingsraad opnieuw en defi nitief zijn advies op. dus weer zonder de directeur er bij. De directie kan vervolgens dit advies naast zich neer leggen. De ondernemings raad kan hiertegen dan ln beroep gaan door er een rechtszaak van te maken, namelijk bij de 'onderne- mlngskamer' van het Am sterdamse gerechtshof. Daarmee wordt het besluit van de directie tijdelijk op geschort. (De directie kan overigens via een kort ge ding proberen die opschor ting te doorbreken wanneer grote belangen van de on derneming of van derden zich tegen opschorting ver zetten). Het Amsterdamse gerechtshof beslist dan of ondernemer dan wel onder nemingsraad zich hebben gehouden aan de regels ('marginale toetsing'). Daar na is de kous af. De directie moet minstens zes maal per Jaar een 'over legvergadering' bijeenroe pen, en is daarvan voorzit ter. Komt de overlegverga dering op verzoek van de ondernemingsraad bijeen, dan kan ook de (werkne mers) voorzitter van de raad de overlegvergadering lel den. Economische orde Dit nieuwe wetsontwerp be oogt geen arbelderszelfbe- stuur. aldus Boersma. Wie de structuur van de econo mische orde wil veranderen, moet ook niet beginnen bij vernieuwing van onderne mingsraden, maar bij de topstructuur van de bedrij ven, dus de raad van com missarissen en de directie. Het kabinet heeft al ln sep tember 174 de SER advies gevraagd over een andere samenstelling van de raad van commissarissen van vennootschappen (NV's, BV's). Thans worden die ra den door de aandeelhouders samengesteld. De Europese commissie (dagelijks be stuur van de EEG) wil dat de werknemers een derde deel van de commissarissen kunnen benoemen. Het CNV wil dat de werknemers de helft van de commissarissen rechtstreeks zullen kiezen. Het kabinet zal bij de SER gaan aandringen op zo spoedig mogelijk uitbrengen van zijn advies aan de rege ring. Daarna bepaalt de re gering haar standpunt, aldus zal worden uiteengezet in de toelichting op het komende wetsontwerp op de nieuwe ondernemingsraden. Drs. Boersma ziet ln het ko mende wetsontwerp vooral een bevestiging van de ge groeide praktijk van 'ver zelfstandiging' van de geko zen (werknemers-) leden van de ondernemingsraden. In steeds meer van de 3800 bestaande raden gebeurde het namelijk dat de werkne mersleden voor-vergaderin gen hielden voordat de ei genlijke ondernemingsraad met de directeur ais voorzit ter bijeen kwam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3