Johan Winkler en de slang S3 Begin van een nieuw geslacht Vandaag 4 r Katholiek-islamitische conferentie in Tripoli MPLA zou bisschop hebben gearresteerd VOORBIJGANGERS Deze god wil rijkdom en macht (II) DONDERDAG 5 FEBRUAR11976 KERK BINNENLAND TROUW/KWARTET 2- V door A. J. Klei Naar ik verneem is dominee Herngreen in Groningen bezig met een boekje waarin hij herdenkt dat vijftig jaar terug de (na de oorlog in de hervormde kerk overgestapte) gereformeerde kerken in hersteld verband ontstonden als gevolg van de kwestie-Geelkerken. In het kielzog van dit halve eeuwfeest vaart een ander gouden jubileum: dat van Johan Winkler als kerknieuws- journalist. Hij moest in 1926 voor de lezers van het socialistische dagblad Het Volk uit de doeken doen wat er nou precies aan de hand was met de gereformeerden en de slang in 't paradijs. Chef-redacteur J. W. Matthijsen van Het Volk moet in dat ge denkwaardige jaar op een zekere dag hebben geroepen: ..Winkler, jij weet alles over God!" Ik weet niet of Johan Winkler dit beaamde, maar in elk geval kreeg hij opdracht een artikel te schrijven over de gebeur tenissen op en om de Asser synode van de gereformeerde kerken. Winkler had in zoverre geen moeite met zijn verhaal dat hij een poosje theologie had gestudeerd en van huis uit op de hoogte was van het kerkelijk leven. Zijn bijdrage over ..Assen" legde de basis voor zijn latere dagelijkse rubriek „Geeste lijk leven" in Het Volk Niet aUe socialisten waren gelukkig met de ze aanwinst van hun krant en hoofdredacteur J. F. Ankersmit moest elk jaar op het congres van de SDAP zijn beleid op dit punt tegen bezwaarden verdedigen. In ..onze" kring kwam Winkler pas na de bevrijding voor de dag via zijn vertalingen van het werk van de Deense dominee en verzetsman Kaj Munk, dat over de toonbank vloog om als belijdenisgeschenk dienst te doen. Ik ontmoette Winkler voor het eerst aan het eind van de jaren veertig. Dat was op een hervormde zendingsdag in het N.V.-huis aan de Oudegracht in Utrecht. In die tijd zei je nog „u" en ..meneer" tegen oudere collega's, de afstand was groot en Winkler deed geen enkele poging die te overbrug gen. Eerlijk gezegd vond ik hem niet zo'n erg aardige man. De zendingsdag leek me niet bijster inspirerend en na afloop vroeg ik dapper: „Wat vindt u ervan, meneer Winkler?" Hy zei alleen dat hij wel zou zien of en wat hij erover zou schrijven. Daar kon ik natuurlijk niet tegenop, ik moest sowieso een braaf verslagje voor de volgende dag maken, maar wat zou Winkler doen? Ik keek er elke dag Het Pa rool. waaraan hij toen was verbon den. op na. tot ik aan het eind van de week een beschouwing van hem aantrof over de bijeenkomst in het N.V.-huis. Ik las een stuk, levendig en ontspannen geschreven, dat ge tuigde van veel deskundigheid en waarin op een solidaire manier kri tiek werd geleverd. Van dat mo ment af behoorde ik tot de vaste afnemers van Johan Winkler. Later kwam mij ter ore dat ik me daar mee in het gezelschap bevond van prinses Wilhelmina. die nooit de ru briek van Winkler oversloeg en zich prompt op het Deventer Dagblad abonneerde toen hij daarheen ver huisde. Jaren later kwam ik John Winkler voor de tweede maal tegen. We wa ren naar een persconferentie in Haarlem geweest en konden met iemand mee terug rijden naar Amsterdam. Achterin de auto ver telde hij een paar dingen uit zijn leven: dat hij secretaris van Troelstra was geweest en als leraar Duits voor de klas had gestaan, dat hij in de oorlog de weg naar de kerk teruggevonden had. dat hij Karl Barth kende en dat hij aan de wieg had gestaan van het blad In de waagschaal. Ik vond hem opeens veel menselijker, maar hij bleef ook in zijn conversatie een voorname terughoudendheid betrachten. Het verhaal dat nu volgt heb ik dan ook niet van hemzelf, maar van collega Roelof K. Heijs, die in het Deventer Dagblad een geestdriftig stuk ge schreven heeft over zijn voormalige hoofdredacteur. De moeder van Johan Winkler was nogal verdrietig over de relaties die haar zoon onderhield met de socia listen in het algemeen en met hun leider in het bijzonder. Troelstra wist hiervan en hij besloot een wan deling in Aerdenhout, waar me vrouw Winkler woonde, te maken en daarbij „toevallig" de moeder van zijn secretaris tegen 't lijf te lopen. Dit gebeurde en Troelstra. helemaal in de rol van onbekende voorbijganger, prees de tuin der Winklers. Mevrouw Winkler nodig de de vriendelijke heer uit voor een kopje thee en pas bij het afscheid zei Troelstra wie hij was. Sindsdien had mevrouw Winkler waardering voor de persoon van de werkgever van haar zoon. Winkler heeft me eens gezegd (en kort geleden schreef hij het ook in Hervormd Nederland) dat hij on danks het lezen van vele kerkbladen het geloof behouden had. Hij voegde er grimmig aan toe: en dit mag een wonder heten! Nu. dit wonder heeft als gevolg gehad dat Winkler als geen ander de kunst verstond voor de buitenwacht over de kerk te schrijven. Dat deed hij door de kerk daar neer te zetten waar ze hoort: midden in de wereld. Voor hem was kerknieuws nooit clubnieuws, maar gewoon: nieuws. Dit bracht mee dat hij er geen Spotprent op de zaak-Geelkerken in De (socialistische) Notenkraker van 13 maart 1926. boodschap in stopte en ook geen verdedigend toontje aansloeg. Hij sprong even bekwaam als boeiend met de stof om en zijn vakbe kwaamheid bracht mee dat zijn niet geringe kennis en zijn toch ook niet geringe betrokkenheid een voor treffelijk journalistiek evenwicht vonden. Ik praat in de verleden tijd en dat komt omdat ik bladen onder ogen krijg, waaraan eens de naam van Winkler was verbonden en waarin nu de kerk op haar best als modieuze voorloopster over de bol geaaid, of op haar slechtst als leve rancier van koddige anekdotes be schouwd wordt. En dan denk ik vaak: zat Johan Winkeler daar nog maar! UIT VAN LEZERS Verpleeghuizen Dat de bejaarde in een verpleeghuis slecht af is. geldt toch lang niet voor alle verpleeghuizen. Ik zelf ben (we gens plaatsgebrek) ruim drie en hal ve week in zo'n verpleeghuis geweest en daar van de eerste tot de laatste dag met de meeste voorkomendheid en vriendelijkheid behandeld, ik heb mijn ogen goed de kost gegeven, maar niets gemerkt van een slechte behandeling van mijn medebewo ners. Wat in vroeger jaren gebeurde geldt lang niet overal meer in deze tijd. Uw verslaggever moet eens een kijkje gaan nemen in Huize Antoni- us hier te Rotterdam (IJsselmonde) en zo zijn er meer in de nieuwbouw. Ere wie ere toekomt. Rotterdam Th. P. Schoutense Kerk van Calvijn Het deed mij goed uw artikel (31/1) over de St. Pierre, de kerk van Cal vijn. te lezen. Jammer dat deze in zo'n slechte staat verkeerd, jammer ook dat men. zo geheel tegen de opvattingen van Calvijn in. voor het herstel een loterij op touw gaat zet ten. Het is mijns inziens een erezaak voor al degenen die in ons land zich Calvinisten weten en door deze grote reformator geïnspireerd worden, een financiële actie op touw te zetten om het hunne tot herstel van de St. Pierre bij te dragen, niet in de vorm van een gokje, maar als een uiting van dankbaarheid voor wat niet in de laatste plaats ons land in Calvijn, die zo vaak in de St. Pierre trouw het woord Gods verkondigde, ontving. Wie neemt het initiatief? Amsterdam A. Zeegers. Jeruzalem De heer Looijen heeft kennelijk een vakantiereisje in Israel gemaakt en acht zich nu bevoegd een afkeuren de opmerking van het Vaticaan over de bouw van wolkenkrabbers in Je ruzalem te bagatelliseren. Hoe meer wolkenkrabbers, hoe beter vindt hij; FAMILIEBERICHTEN kunnen van maandag tot en met vrijdag telefonisch tot% 16 30 uur opgegeven wor-' den op nummer 020-913456; en van 16 30-20.00 uur op nummer 020-220383 Dit laatste nummer geldt ook voor ZONDAGAVOND en dan van 18 00-20.00 uur. Onze adressen: AMSTERDAM Directie - commerciële afdelingen - administratie Wibautstraat 131. tel 020-913456 Postbus 859 Redactie: Nieuwe Zijds Voorburg wal 280. Amsterdam. Tel 020-220383 Postbus 859 ROTTERDAM/DOR DRECHT Westblaak9. Rotterdam Tel 010-115588 Postbus 946 DEN HAAG/LEIDEN Parkstraat 22. Den Haag Tel 070-469445 Postbus 101 ZWOLLE/GRON.NGEN Melkmarkt 56. Zwolle Tel 05200-17030 Postbus 3 Koric. duirirlijk geschreven, lirfsi aan een kanl getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet. Postbus 859. Am-lerdam. Bij publikatlc wordt de naam van de schrijver vermeld. 'Willempie' Bewapening waar ze neergezet worden blijkt er niet toe te doen. Het valt nog mee. dat hij aan het eind van zijn artikel niet aanbeveelt om er ook een aantal op het St. Pietersplein in Rome neer te zetten of bijv. op de Dam in Amsterdam. De schoonheid van Londen en Parijs zal in zijn ogen ook wel veel groter zijn geworden na de bouw van de vele wolkenkrabbers, dan toen alleen St. Paul's, de Notre Dame en andere kerken het stads beeld bepaalden. Als de heer Looijen de moeite zou willen nemen eens het boek „The new Jerusalem Planning and Poli tics" van A. Kutcher te lezen, dan zal hij vernemen dat niet alleen politie ke redenen de aanleiding zijn voor de bouw van wolkenkrabbers bij het oude Jeruzalem, maar vooral ook de geldzucht van beleggers, die aan ste delijke schoonheid geen boodschap hebben, want dat levert hen niets op. Bovendien zal hij dan lezen dat niet alleen het Vaticaan zich hierover be zorgd maakt, maar ook vele Israëli's, die met pijn zien dat hun stad ver minkt wordt. Als de heer Looijen nog eens wat schrijft, laat hij zich dan eerst eens verdiepen in de zaak, waar hij het over heeft. Assen G. Hesselink Jeruzalem (2) Het artikel van Jac Looyen inzake de kritiek die vanuit Rome weer eens ten opzichte van Israël gespuid werd. nu over de nieuwbouw in en rondom Jeruzalem, zal niet alleen veler instemming hebben, maar stelt duidelijk de ziekte in 't licht waaraan het pausdom nog altijd lijdt. De afschuwelijke pretenties waar mee deze successie van „kerk vorsten" zich als de nooit aflatende vijanden van Israël presenteren met dezelfde vrome schijn waarmede eeuwen lang de martelingen der jo den werden opgeroepen en ten uit voer gelegd, roepen om der wille van vervolgden en vervolgers om een ra dicale bekering. Niet alleen het primitieve gesol met heilige plaatsen en het weerzinwek kende gebedel der monniken daar. wekt de joden allerminst tot jaloers heid (Romeinen 11, vers 11) maar de presentatie van de R.K. Kerk als zodanig is principieel verzet tegen de God van Israël en verraad aan het Evangelie. Zo blijft de Paus voor het jodendom de exponent van het hun vijandig gezinde Christendom totdat de Mes sias. wiens plaatsbekleder hij dacht te zijn, komt tot Zijn volk om het démasqué te voltrekken. Pas dan zal het heil geopenbaard worden dat verborgen bleef door de vijandschap der volkeren en de interne ver scheurdheid en dwaasheid der Kerk. Het goede perspectief is Goddank wel gegarandeerd. Ook de Vulgata zal daarvan getuigen. Gorinchem B. G. Schermers Kernenergie Onlangs berichtte Trouw (het heeft helaas niet de voorpagina gehaald), dat prof. Kistemaker (een omstreden figuur) een promovendus zou belet ten te promoveren, als deze zijn be zwaren tegen de kernenergie we reldkundig zou maken. Over we tenschap gesproken! Hilversum J. C. de Jong Doppers Naar aanleiding van uw artikel over de breuk van de Zuidafrikaanse met de gereformeerde kerken in ons land het volgende Wij als gereformeer den willen een zuivere prediking zo als de bijbel ons leert en dat is geluk kig in Zuid-Afrika ook nog zo en daarom breken ze met de Gerefor meerde Kerken in ons land. omdat Kuitert en Wiersinga daar geen oog voor hebben Nunspeet J H. Cramer Het komt mij voor dat zij. die ver antwoordelijk zijn een creatie zoals Willempie 'den volke' te tonen van elk menselijk gevoel 'gespeend' zijn en met minderheidsgroepen geen en kele rekening wensen te houden. Dat 'lolbroeken' a la Van Duin het zo nauw niet nemen met gevoelens van derden is genoegzaam bekend. Ook platenmaatschappijen zijn er niet 'vies' van om 'onrijpe vruchten' op de plaat vast te leggen. Immers, geld stinkt niet? Hoofdschuldigen zijn mede zij die een dergelijke plaat aankopen! Wanneer dit soort platen niet wor den gekocht, dan dacht ik dat de platenmaatschappijen er in de toe komst wel voor zullen waken deze platen in de handel te brengen. Ben ik goed geïnformeerd, dan zijn er reeds meer dan honderdduizend platen van 'Willempie' over de toon bank gegaan. Honderdduizend Nederlanders!?). Het is beangstigend dat 100.000 Ne derlanders zich niet alleen dit 'voer' hebben laten voorzetten doch hier voor nog grif betaald hebben. Over degeneratie gesproken! CASTRICL'M A. Kooiman Kerkbalans (slot) De kerk schijnt alleen in stand te kunnen worden gehouden door geld. Als het zo met de kerk gesteld is, dan hoeft het voor mij niet meer. In het Nieuwe Testament komen we een heel andere kerk tegen. Een kerk die inderdaad het lichaam van Christus is. waar alles gemeen schappelijk bezit is, niet als in een communistisch ideaal, maar vanuit de persoonlijke gedrevenheid door Christus. Een kerk. waaraan last but not least de Here dagelijks toevoeg de aan de kring, die behouden wer den. In zo'n kerk is een actie als kerkbalans niet eens nodig, en ook geen bond van Nederlandse predi kanten. Kampen Ilarry Harmsen De brief die de R. K. bisschoppen hier te lande aan hun kerkleden heb ben doen uitgaan heb ik met instem ming gelezen. Ik verwacht niet, dat laatstgenoemden ogenblikkelijk zich tegen elke bewapening zullen opstellen, maar zij worden in elk geval met de neus gedrukt op de feiten en naar ik hoop met goed gevolg. Hoe staat het nu met onze protes tantse broeders? Zowel de oude als de nieuwe berijming van psalm 146 vermaant ons nooit op mensen maar alleen op God te vertrouwen en ik wil graag aannemen, dat zij dit met overtuiging in de kerkdienst zingen. Wat komt hier echter in de praktijk van terecht? Bij de behandeling van de defensiebegroting in het parle ment staan de leden van de christe lijke partijen niet bepaald te trappe len van ongeduld om deze uitgaven te verlagen. Integendeel, de geest is wel gewillig maar het vlees is zwak met gevolg, dat zij stemmen voor verhoging resp. handhaving van de ze bedragen. Dus toch maar op men sen vertrouwen? Amsterdam J. D. Prior Gewetensbezwaarden In het 'Commentaar' in de krant van 31 januari werd vermeld dat het wenselijk zou zijn niet alleen van de gewetensbezwaarden maar van alle dienstplichtigen de motieven te on derzoeken. Dat kan het goede gevolg hebben dat elke dienstplichtige er een gewetenskwestie van maakt, zo dat elke niet-gewetensbezwaarde dan ook werkelijk gewetensover- tuigd is betreffende zijn deelname aan het militaire apparaat. Het WD- Kamerlid Keja noemde met betrek king tot de politieke gewetens bezwaarden het verband tussen ge weten en belasting betalen. Wie be zwaar heeft tegen de Kalkarheffing (de door de overheid verplicht ge stelde bijdrage ten behoeve van het kernenergie-onderzoek) heeft de mo gelijkheid om zijn bijdrage op ande re wijze te laten besteden, maar wie bezwaar heeft tegen het meebetalen aan een krijgsmacht die met kern wapens is uitgerust heeft deze moge lijkheid niet. Misschien zijn er chris telijke Kamerleden die hier ook eens een gewetenskwestie van willen maken. Rotterdam A. P. de Winter ROME De bisschop van Carmona en San Salvador in Angola. Francis co Moreira dos Santos, is volgens berichten uit Rome tien dagen gele den door de volksbeweging MPLA gearresteerd en overgebracht naar Loeanda. Volgens mededelingen van „Fides", de persdienst van het secre tariaat van de geloofsverkondiging, moet de bisschop in Loeanda ver schijnen voor een „volksrechtbank", samen met een groep missionaris sen, die ook naar Loeanda is overge bracht. Carmona ligt in het noorden van Angola en is vier weken geleden door de MPLA veroverd. Mgr Morei ra dos Santos, afkomstig uit Portu gal en behorend tot de orde der capucijnen. heeft steeds aangedron gen op beëndiging van de strijd in Angola, zonder daarbij voorkeur te uiten voor een van de strijdende partijen. Volgens mededelingen van „Fides" zijn ondanks de oorlogssituatie in Angola, vijftig procent van de mis sionarissen en veertig procent van de vrouwelijke religieuzen uit Eu ropa. in Angola gebleven. De toe komst van de kerk is, aldus Fides, zeer afhankelijk van de houding van de nieuwe machthebbers. Bij het Angola-comité in Amster dam was nog niets bekend over de arrestatie van de bisschop. Woord voerder Sytse Bosgra noemde de ar restatie „onwaarschijnlijk", omdat de MPLA zich over het algemeen zeer neutraal opstelt tegenover de kerk. De MPLA heeft volgens hem nog wel een oude wrok tegen de kerk. omdat deze vroeger steeds heeft samengewerkt met de Portuge zen en omdat er. op het ogenblik, nog slechts twee Angolese bisschoppen zijn in Angola, tegenover tien Portu gese. In uitzicht Goed. in uitzicht staat sabbatsrust voor het Godsvolk; want wie zijn rust is binnengegaan heeft ook zelf gerust van zijn werken zoals God van de zijne. Laten we ons dan inspannen om in die rust in te gaan. opdat niet iemand ten val kome in navolging van dat voorbeeld van gebrek aan vertrouwen.*) Want het woord van God is levend en vol kracht en scherper dan enig tweesnijdend mes. en het dringt door, het dringt zich tussen ziel en geest, been en merg en het richt overwegingen en gedachten van het hart. en geen schepsel kan schuilgaan voor Hem. en alle dingen zijn naakt en blootgelegd voor de ogen van Hem, met het oog op wie het woord ons bereikt heeft. De anonieme schrijver van de brie! aan de Hebreeën (4. 9-13) *)namelijk van Israël in de woestijn. Van een onzer redacteuren TRIPOLI. In de Libische hoofdstad Tripoli eindigt vandaag een belangrijke ontmoeting tussen Vaticaanse afgevaardigden en vertegenwoordigers van de islam. De conferentie is bedoeld om de onderlinge verstandhouding en samenwerking tussen moslims en christenen te bevorderen. Van christelijke zijde wordt aan de conferentie deelgenomen door kardi naal Sergio Pignedoli, de leider van het Vaticaanse secretariaat voor de dialoog met andere godsdiensten. De moslim-delegatie wordt geleid door dr Ahmed Charif, de Libische minis ter van onderwijs. De Vaticaanse de legatie telt 15 leden, de moslims heb ben 18 vertegenwoordigers. Er zijn meer dan vierhonderd be langstellenden. Tot de moslim delegatie behoort ook de vroegere leider van het Palestijnse bevrij dingsfront PLO Ahmed Sjoekeiri. Deze eiste van het begin van de con ferentie af dat de Palestijnse kwestie besproken zou worden. De kardinaal wees dat echter af. omdat deze zaak buiten de religieuze opzet van de con ferentie zou liggen. In zijn openings toespraak had kardinaal Pignedoli reeds opgemerkt dat een verbetering van de betrekkingen tussen moslims en christenen niet ten koste kan gaan van het jodendom. Dit verhinderde evenwel niet dat er van moslimzijde voorgesteld werd, een ge meenschappelijke commissie te vor men voor het bestrijden van de ont heiliging van heilige plaatsen in Pa lestina. Het initiatief tot de conferentie is genomen door de Libische leider ko lonel Khaddaffi. Zijn land heeft waarnemers uit vijftig landen uitge nodigd. Het Vaticaan van zijn kant heeft vertegenwoordigers van de we reldraad van kerken, de Kopten en de orthodoxe kerken uitgenodigd. De wereldraad en de Kopten hebben de uitnodiging afgewezen, maar de orthodoxe patriarch van Damascus aanvaardde een uitnodiging. Kardinaal Pignedoli. die door enkele waarnemers beschouwd wordt als een kanshebber voor de opvolging van de huidige paus Paulus, was reeds eerder voorzitter van twee ont moetingen tussen het Vaticaan en de moslim-wereld. Vermoedelijk zal in de conferentie een afspraak gemaakt worden over de bouw van een mos kee in Rome ten behoeve van de meer dan 80.000 moslims in Italië, die in meerderheid van Albanese oor sprong zijn. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen: naar Barneveld (toez. J. Maasland te Middelharnis, die be dankte voor Alblasserdam, Benne kom. Capelle a/d IJssel, Gameren Katwijk aan Zee, Voorthuijzen en Wezep. Bedankt: voor Elim J;. L. Raveslooï te Oostermeer-Eestrum; voor Boverj Hardinxveld S. P. Assenbergh ta Nijkerk. GEREF. KERKEN Beroepen: te Ede A. E. N. de Brum te; Paesens en Moddergat. GEREF. KERKEN (Vrijg. Beroepen: te Schildwolde te Den Helder. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Dinteloord H. Ligtei berg te Terwolde; te Oud-Beijerlai J. Kodter te Barneveld; te St. Anna land en te Nijkerk J. Karens te Op heusden die bedankte voor Ooster land en Scherpenisse. e J. C. Post) anc Allegra In Hongkong is op 69-jarige leeftijd overleden pater Gabriele Allegra Hij zal de geschiedenis ingaan als de man. die voor het eerst de bijbel I vanuit de oorspronkelijke talen He breeuws en Grieks in het Chinees vertaalde, als de stichter van de ka tholieke universiteit van Peking en later het bijbel-instituut Hongkong, en als onderhandelaar tussen de Amerikaanse en Japanse legers in de dagen voor de Japanse capitulatie in 1945. door Aldert Schipper De unified family is niet de enige nieuwerwetse sekte die dingt naar onze belangstelling. Naast dominee Moon kennen we Maharaj Ji, de Jezus People, the Children of God, Hara Krishna en zovele andere. Maar de unified family onderscheidt zich op één kernpunt. Alle andere .goden' en .zaligmakers' zijn onpolitiek. Maar mr. Moon heeft politieke denkbeelden, die er niet om jokken. De unification church heeft verschei, dene verschijningsvormen, waarvan de zogenaamde Freedom Leadership Foundation een van de voornaamste is. Deze stichting staat achter het World Freedom Institute, dat trai ningscursussen aanbiedt aan jonge ren om hen te wapenen tegen het communisme, dat beschouwd wordt als een gedaante van Satan. De strijd tegen het communisme staat centraal bij de moonies. De ervaringen van mr. Moon in Noord-Vietnam zullen daar niet vreemd aan zijn. Tussen 1946 en 1950 heeft mr. Moon in de gevangenis gezeten. Volgens eigen zeggen wegens zijn anti- communisme. maar volgens anderen wegens veelwijverij en huwelijks ontrouw. In elk geval trok Moon in 1950 naar Zuid-Korea. waar hij Het Goddelijke Beginsel begon te prediken. Deze leer had Moon in de jaren veertig ontwik keld. Met Moon was iets bijzonders aan de hand Als zestienjarige jongen verscheen hem op een heuvel Chris tus die de jongen opgedragen zou hebben: „Mijn onvoltooide taak te volbrengen" Tezelfder tijd kwam er een stem uit de hemel die zei: Jij zult de voltooier van 's mensen redding worden, door de tweede koirst van Christus te zijn." Rijp In Korea waren de velden rijp om te oogsten om zo te zeggen. Onder de leden van de pinkstergemeenten in Korea was het geloof wijdverbreid dat er een nieuwe messias zou ko men. een Koreaan. En toen de domi neeszoon uit het noorden zich als zodanig aankondigde, hoefde hij wei nig moeite te doen om geloof te vin den. Toch ging hij voor het afmaken van zijn ingenieursstudie nog naar Tokio. In het oorlogsjaar 1944 keerde hij terug naar Korea en vormde in Pjongjang een kring van volgelingen om zich heen. de „brede zee kerk", algemeen bekend als een groep fana tici. In 1946 veranderde Moon zijn naam. Hij heette eerst Yong Myung Moon. Yong betekent draak. Niet zo'n beste naam voor een zaligmaker. Daarom koos Moon een nieuwe naam, Sun. Voortaan heette hij Sun Myong Moon, hetgeen betekent: Schijnende Zon en Maan. Gebruiken In 1957 werd Het Goddelijk Beginsel voor het eerst gedrukt in het Kore- aans. In 1966 werd het in het Engels uitgegeven. In 1955 werd Moon nog maals enige tijd gevangen gezet. En kele hoogleraren en studenten van de universiteit in Seoel werden weg gezonden wegens 'de schandelijke gebruiken in de unification church", waarschijnlijk opnieuw afwijkend seksueel gedrag Volgens Moons leer moet het bloed van de vrouw gereinigd worden al vorens zij gemeenschap heeft met haar echtgenoot. In de begintijd van de sekte schijnt Moon zichzelf het recht van de eerste huwelijksnacht te hebben toegeëigend, teneinde de zuiverende handeling persoonlijk te verrichten bij zijn bruiden. Later is dit recht vermoedelijk in onbruik geraakt. De huidige huwe lijksceremonieën zouden daarvan nog een geheel symbolisch overblijf sel zijn. In de unified family speelt het gezin een rol van belang. Elk jaar zegent Moon een aantal huwelijken in. Vo rig jaar waren dat er 1800 en in 1974: 777. Van de jonggehuwden wordt verwacht dat zij de basis zullen leg gen voor het komende koninkrijk. Vroeger werd wel gezegd dat Moon mensen ongeacht hun eigen wil met elkaar liet huwen. Teddy Verheyen, zelf een der eerste 'Moon- bruidegoms'. merkt echter op dat hij eigenlijk reeds eén voorkeur had voor de vrouw, met wie Moon hem liet trouwen. In feite doet Moon-niet veel meer dan zijn instemming betui gen met de huwelijken. In een enkel geval, wanneer iemand uitdrukke lijk om Moons bemiddeling vraagt, zorgt de Koreaan voor een partner Messias? Of mr Moon zich ook als een messias beschouwt, zoals de meeste van zijn aanhangers hem zien. is thans niet geheel duidelijk meer In de beginja ren van zijn optreden liet mr Moon daar geen twijfel over bestaan, maar tegenwoordig glimlachen zijn volge lingen en zeggen dat dit geloof een persoonlijke aangelegenheid is. In Sun-Myung Moon sommige van de mythische verha len. die onder moonies de ronde doen komt evenwel een Jezus voor, die tot mr Moon zou bidden en de Koreaanse Adam zou vragen: Ik heb de mensen geestelijke verlossing ge schonken. wilt gij nu mijn taak ver volmaken en het mensdom ook de stoffelijke redding ten deel doen worden? Deze boodschap van Moot ligt ver ankerd in De Goddelijke Beginselen, de 'bijbel' van de 'moonies'. Teddy Verheyen noemt dit het 'voltooide testament', dat gekomen is na het oude en nieuwe testament. De Goddelijke Beginselen zijn niet gewoon in de boekwinkel te koop. Men moet er voor naar een plaatse lijke afdeling van de Unified Family of naar het centrum in Bergen. Het is een kloek boekwerkje, dat een dosis goede wil vereist om erdoor te ko men. De verkorte inhoud is: God had de bedoeling dat Adam en Eva vol maakte mensen zouden zijn. Maar de Satan verleidde Eva, waardoor zi haar volmaakte staat verloor. Door haar gemeenschap met Adam werd ook hij met deze onvolmaaktheid behept. Sindsdien zijn al hun nako melingen, de gehele mensheid onvol maakt. God wilde de mens van deze smet verlossen en zond de tweede Adam. Jezus, die er in slaagde de geestelijke verlossing tot stand te brengen. Maar doordat Satan God de voet dwars zette, stierf Jezus aan het kruis, voordat hij in de gelegen heid was, te trouwen en kinderen te krijgen. Door zijn vroegtijdige dood is aan de mens de stoffelijke redding voorbij gegaan. Ons bloed is nog besmet. Daarom is nu de derde Adam gekomen, 'De Christus van de tweede advent'. Nu is het tijd voor de tweede verlossing van de mens, de stoffelijke, en nu kan de regering van het tweede Israël beginnen, Ko rea. Hoe dit alles in zijn werk zai gaan wordt even eenvoudig als ver rassend omschreven. De derde Adam. die God gezonden heeft, zal met een volmaakte vrouw huwen en die twee zullen de eersten zijn van een nieuw volmaakt mensenge slacht. De tuin van Eden komt terug op de aarde en de hemel zal hier zijn niet in een of andere grijze ander* wereld in de toekomst. Mr. Moon is volgens eigen medede ling de derde Adam en zijn (vierde! vrouw heeft hem negen kinderen geschonken een niet onbescheiden begin van een nieuw gesiacht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2