r Onderzoek nodig naar werking van eventuele vervanger van fosfaat Gracieuze utiliteit in de ruimste zin van het woord. FAMILIEBERICHTEN in Trouw kraak Detailhandel tegen verplicht prijzen per kilo of liter Nehem: per jaar 2% minder werknemers in ijzergieterijen CITROEN CX BREAK DONDERDAG 5 JANUARI 1976 BINNENLAND-KUNST TROUW/KWARTET 14 Kunnen telefonisch worden opgegeven van 9.00-16.30 uur 020-913456; van 16.30-20.00 uur 020-220383. Heden nam de Heere tot Zich onze geliefde Dochter. Zuster. Schoonzuster en Tante T. P. van der Pol-Droogers op de leeftijd van 53 Jaar. Dronten, 2 februari 1976 Balie: J. Droogers J. C. Droogers-Sjoer Kamerik: L. J. Droogers B. Droogers-Brouwer Heeg: K. Bollemeyer-Droogers Th. Bollemeyer Noordwijk: J. P. van der Meulen- Droogers H. van der Meulen Amsterdam: C. Leenheer-Droogers J. B. Leenheer Zegveld: P. Droogers R. Droogers-Baan Surhulsterveen: G. B. Droogers J. Droogers-Hoogsteen Dlrkshorn: P. Klljn-Droogers K. Klljn neven en nichten. .Jezus! Uw verzoenend sterven blijft het rustpunt van ons hart." In hoge ouderdom nam de Here tot Zich onze lieve Vader, Grootvader en Overgrootvader Cornelis de Gier weduwnaar van Maria Roest Vader mocht 95 jaar worden. J. G. de Gier G. J. Groenendijk-de Gier J. Groenendijk C. G. de Gier-de Jong Bennekom: C. Wlndhorst-de Gier Chr. Windhorst Rijswijk: H. de Gier M. W. de Gier-Fennema 's-Gravenhage: A. de Gier L. de Gier-Honders kleinkinderen en achterkleinkinderen 's-Gravenhage. 3 februari 1976 Zuiderpark 178. Geen bloemen De dienst van Woord en Gebed zal gehouden worden vrijdag 6 februari om 13.45 uur in de Valkenboskerk, ingang Loosduinsekade 359, waarna de begrafenis zal plaatshebben om 15.00 uur op „Oud Eik-en-Duinen", Laan van Eik en Duinen 38 te 's-Gravenhage. Schoonzuster en Tante Maria Johanna Frijlink op de leeftijd van 67 jaar. Baby Ion (U.S.A.)A. Frijlink P. P. Frijlink-Scott Voorhout: Ph. D. Frijlink-Boot Ulft: J. C. Boll-Frljllnk J. J. Boll neven en nichten Ulft. 4 februari 1976 Bongersstraat 60 De dienst van Woord en Gebed wordt D.V. ge houden op zaterdag 7 februari a.s. des nam. om 14.30 uur in de Ned. Herv. kerk te gassen- helm, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de Ned. Herv. Begraafplaats aldaar. Hier na gelegenheid tot condoleren in het rouwcen- trum. Romeinen 8 37-39 De Wijkkerkeraad .Meerzicht" van de Gere formeerde Kerk van Zoetermeer geeft met die pe verslagenheid kennis van het overlijden van Zuster M. Bargerbos-Jongsma op de leeftijd van 39 jaar. Met grote liefde en toewijding mocht zij enke le jaren het ambt van ouderling bekleden. Wij zijn dankbaar, dat zij daarbij velen tot een voorbeeld en steun is geweest. Onze gedachten gaan uit naar haar man en opgroeiende kinderen. Wij bidden hen Gods kracht voor de toekomst toe. De teraardebestelling vindt plaats zaterdag 7 februari, 14.00 uur op de Alg. Begraafplaats te Zoetermeer. Daaraan voorafgaand zal er een dienst van Woord en Gebed gehouden worden in de Gere formeerde Pelgrimskerk (Stationsstraat) om 13.30 uur. Namens de wijkkerkeraad ds. J. W. Huisman. Praeses G. A. Demper. Scriba. Ps. 73 12 en mij. hiertoe door U bereid, opnemen in Uw heerlijkheid." Wij berichten u, dat onze Man, Vader en Grootvader Jan Gerbrand Vlaanderen van wie wij heel veel gehouden hebben, dins dag 3 februari 1976 is overleden, in de leef tijd van 87 jaar. Hij ging ons duidelijk voor in liefde, trouw en geloof. Amsterdam: A. Vlaanderen-Bruining J. Vlaanderen A. C. A. Vlaanderen- Roorda van Eysinga A. Vlaanderen C. Vlaanderen- van Weerdhulzen Sneek: A. Groen-Vlaanderen C. Groen Amsterdam: C. Vlaanderen C. C. Vlaanderen-Bruning Apeldoorn: W. Vlaanderen M. Vlaanderen-Jonker en kleinkinderen Amsterdam. 3 februari 1976 Huize „Patrimonium", Jan Tooropstraat 4 N Gelegenheid tot condoleantie-bezoek in Huize „Patrimonium" donderdagavond van 7-8 uur. De begrafenis zal D.V. plaatsvinden vrijdag 6 februari om 12.30 uur op de Nieuwe Ooster begraafplaats aan de Kruislaan. De classis Ommen van de Gereformeerde Ker ken deelt met droefheid mee, dat, ten gevolge van een verkeersongeval, is heengegaan br. E. F. Cleiren Wij geloven, dat hij is heengegaan naar zijn Heer. Met grote toewijding diende hij enkele jaren onze classis als actuaris en archivaris. God trooste zijn vrouw bij dit zware verlies! Namens de classis: J. L. Zijlstra, praeses R. H. Boiten, scriba. Ommen, 2 februari 1976. Van onze redacteur wetenschappen RIJSWIJK Het is nog niet helemaal duidelijk wat vervanging van fotfaat in wasmiddelen door het milieuhygiënisch onschul diger NTA precies voor de gevolgen zou hebben voor de kwaliteit van het Nederlandse oppervlaktewater. Er zal daarom een uitge breid onderzoek moeten worden verricht naar de snelheid waar mee NTA (nitriltriazijnzuur) wordt afgebroken. GEMEENTE NAALDWIJK Wij achten het onze droeve plicht U mee tè delen dat gisteravond geheel onverwacht is overleden de Heer Ing. H. Roest adjunct-directeur van Gemeentewerken Naaldwijk. Hij is 48 jaar geworden. Verslagenheid heeft ons bevangen. Wij zullen aan hem blijven denken als een zeer gewaardeerd medewerker. Burgemeester en Wethouders van Naaldwijk. De Burgemeester: J. de Bruin De Secretaris: W. J. Kögeler Naaldwijk, 4 februari 1976 .Mijn genade is u genoeg." God heeft thuis gehaald onze geliefde Zuster, Schoonzuster en Tante Neeltje den Boer-van Dorp weduwe van Jan Jacob den Boer in de gezegende ouderdom van 91 jaar. Familie van Dorp Familie den Boer Familie Roodzant Rotterdam, 3 februari 1976. Cotrresp.adres: Mw. C. M. van Dorp, Schiedamsevest 180, Rotterdam. Gelegenheid tot condoleren donderdagavond van 7 tot 7.30 uur in de rouwkamer van „De Rustenburg" aan de Mathenesserlaan 500. De rouwdienst wordt gehouden D.V. vrijdag 6 februari om 11 uur in genoemde rouwkamer, waarna de bijzetting in het familiegraf zal plaatsvinden op de algemene begraafplaats .jCrooswijk" om circa 12 uur. Joh. 14 2 Jezus sprak: „In het huis van mijn Vader zijn vele woningen". God riep tot Zich onze lieve Man, Vader, Zoon, Schoonvader, Broer, Zwager en Oom Tabe Rienks oud 50 jaar. Het Graf is een Hemelse Poorte, het sterven een Wedergeboorte. Jo Rlenks-Pasanéa Paul en Marianne Adrie John Ineke Hanna Esther Oma Rienks en verdere familie Amsterdam-noord, 3 februari 1976 Meidoornweg 8, Amsterdam De kerkdienst wordt gehouden zaterdag 7 fe bruari om 11 uur in de Maranathakerk, Mos plein 40 te Amsterdam-noord, waarna te 12 uur de bijzetting in het familiegraf op de Noorderbegraafplaats, Buikslotermeerdijk 83. Gelegenheid tot condoleren na de bijzetting in de aula van de begraafplaats. God riep tot Zich Tabe Rienks Hij was een vriend van de daklozen, de vreem delingen, de verslaafden in de Amsterdamse binnenstad. Hij werd slechts 50 jaar. Tot het laatst toe werd hij gekenmerkt door een blijmoedig geloof en een onvoorwaardelij ke bereidheid zich voor anderen in te zetten. Ons medeleven gaat uit naar zijn vrouw en kinderen, en allen die zijn uitgestoken hand zullen missen. Namens de vrienden van „De Regenboog" Ds. D. N. Wouters G. A. van Huis. „Het bloempje zo tere, geplukt door haar Here". In vrede ontslapen mijn lieve Vrouw en der (klein)kinderen beminde (Groot)Moeder Toos Huisman echtgenote van G. L. Bouwman, geboren 23 april 1907 te Rotterdam. Een ieder die in Mij gelooft, zei de Here Jezus (en zij geloofde dit), zal in eeuwigheid niet sterven". G. L. Bouwman Zevenaar: A. L. Bouwman H. Bouwman-Leenheer Stavoren: Groningen: P. Bouwman S. Bouwman Enschede, 3 februari 1976. Otto van Ta verenstraat 86. De teraardebestelling zal plaatsvinden op vrij dag 6 februari a.s. om 15.20 uur op de Wester begraafplaats aan de Hengelosestraat te En schede. Vooraf zal een dienst worden gehou den in het Evangelisch Centrum aan de Heide- straat 9, hoek Blekerstraat te Enschede om 14.00 uur waarvoor U wordt uitgenodigd. Het heeft ons goed gedaan dat velen hun medeleven hebben betoond na het overlijden van onze lieve Man, Vader, Schoonzoon, Broer, Zwager en Oom Johannes Lems Wij betuigen U allen daarvoor onze hartelijke dank. P. B. Lems-van Nielen Gerda en Henk Jorina Fam. Lems Fam. van Nielen Slikkerveer, februari 1976 Oranjestraat 211 Voor de vele blijken van belangstelling en medeleven ondervonden na het overlijden van mijn innig gelief' de Man, onze Vader en Opa Tjalling van der Veen zeggen wij u heel hartelijk dank. J. A. van der Veen-Hulzebos kinderen en kleinkinderen Weidehuisstraat 25, Hardenberg. Mede namens mijn kinderen dank ik van harte allen, die blijk gaven van belangstelling en medeleven tij dens de ziekte en bij het overlijden van mijn Vrou\q Hendrika Torenbeek-van Wijngaarden H. Torenbeek Vroomshoop, 5 februari 1976 Dat schrijft dr. H. L. Goflterman. directeur van het Llmnotogisch in stituut (zoet-we ter biologie) in het tijdschrift H20 van de Nederlandse drinkwaterbedrijven. Dr. Golterman pleit al Jaren voor invoering van NTA. De hoge fosfaatbelasting van het Nederlandse oppervlaktewater ziet hij als een van de ernstigste vervuiiliingen. Dat werkt overmatige algengroel in de hand, die de wa- terkwalriteit grondig kan bederven. De belasting door fosfaat wordt voor 40 tot 45 procent veroorzaakt door het gebruik van wasmiddelen eh voor 30 procent door uitschel ding van de mens. Bij de rioolwa terzuivering worden de fosfaten, op een enkele uitzondering na. nog niet verwijderd. Vervanging van het fosfaat In wasmiddelen door het biologisch afbreekbare NTA zou de schade aan de water kwaliteit kunnen vertragen Nieuwe stof Daarmee zouden wel grote hoeveel heden van een voor het milieu nieuwe stof worden geïntroduceerd. Dr. Golterman heeft alvast voorlo pige berekeningen gemaakt van wat er zou gebeuren als de negen duizend ton fosfaten die uit was middelen per Jaar In ons water komen, zouden worden vervangen door zeventienduizend ton NTA. Ongeveer eenderde daarvan zou een. zuiveringsinstallatie voor rioolwater pae&eren, waar het voor zeventig procent wordt afgebroken. Als de natuurlijke afbraaksnelheid daarna vijftig procent per tien dagen is. aldus de berekening, zou de uitein delijke belasting neerkomen op zes- DEN HAAG - Het hoofdbedrijf schap detailhandel heeft ernstige bezwaren tegen een wettelijk ver plichte prijsaanduiding per stan- daardhoeveelheid. De commissie or delijk economisch verkeer van het fcdrijfschap heeft dit In een advies aan de sociaal-economische raad meegedeeld. Minister Lubbers van economische zaken had in mei 1975 een oordeel gevraagd over prijsaan duidingen per kilo of Liter, met Dame in de levensmiddelensector. Het voornaamste bezwaar wordt volgens de commissie gevormd door de k06ten van de prijsaanduiding. Naast personeelskosten krijgt men te maken met Investeringen in technische apparatuur, wat in een deel van de gevallen doorbereke ning nair de consument, betekent, In. de afireiopen Jaren ls in beschei den mate geëxperlm nteerd met prljsaanduldvagen per kilo or liter De eomm.ssie van h»t b^drl'^hap heeft tfoh in haar ootdeel ook gp- "baseerd op een rappor- var. een werkgroep van bed -ijf sic ven n cönstimerver >i !9fi6R6 Ook 1- werkgro-p wilde nog n 'v te aanJuldeiing per .nan-.ta.» ho veelhéld. tig milligran NTA per kubieke me ter water. Dat ls de meest ongun stige veronderstelling: verloopt de afbraak sneller dan zou de belas ting kunnen dalen tot dertig milli gram per kubieke meter. Hoe sneJ die afbraak precies gaat. is afhan kelijk van omstandigheden ais temperatuur, concentratie en de hoeveelheid licht die in het water doordringt. Dat zal dus voor de Nederlandse situatie moeten wor den uitgezocht, aldus de heer Gol terman. De gegevens zijn onder an dere nodig om de gevolgen te over zien voor -het bereiden van drin kwater uit oppervlaktewater. Tij dens het bereidingsproces zou over igens de hoeveelheid NTA, bijvoor beeld bij chloreren, nog verder da len. DEN BOSCH Het aantal arbeid splaatsen in de Nederlandse Ijzer gieterijen zal tot 1980 per jaar ge middeld circa 2 pet dalen (perso neelsbestand nu ongeveer 5200). De afzet kan ongeveer op het huidige niveau van circa 300 min worden gehandhaafd, mits een aantal ge richte maatregelen worden uitge voerd. aldus een tussenrapport van de Nederlandse Hers tru c turerings Maatschappij over de ijzergieterij - branche. Bij uitvoering van de maatregelen kunnen de Ijzergiete rijen in ons land de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. Nehem acht een eigen Nederlandse ijzer gieterij van groot belang als toele verancier voor tal van andere be langrijke nationale bedrijfstakken zoals machine- en apparatenbouw en electrotechnische industrie. Daarnaast zijn werkgelegenheid, export e.d. van belang. Om de bedrijfstak voor Nederland te behouden Is een verbetering van het rendement noodzakelijk. Daar toe zullen verschuivingen in het produktie-apparaat dienen plaats te vinden, wat enerzijds vermindering anderzijds uitbreiding van capaci teit betekent. Voor de uitvoering zijn aanzienlijke bedragen nodig die niet door de branche alleen kunnen worden op gebracht. De overheid zal worden verzocht eveneens middelen ter be schikking te stellen. Het hele plan heeft alleen kans van slagen als alle betrokken partijen zich ex achter kunnen stellen. Daarom worden nu gesprekken be gonnen met overheid, werkgevers- en werknemersorganisaties, regio nale ontwikkelingsmaatschappijen en flnancieringsinstell'.ngen die binnenkort tot een definitief plan moeten lelden •:<wh; W'ATEK vuor vrijdag 6 februari VU?.innen 5 22 - - M-<-»-v't»»<rhiUen 5 39 17 57 Hot erdan. - i.-.. i..nc- eningen 6 34 - .8 40 IJmuidcn 7.18 - 10 33: Den Helder 10 38 - 23 02: Harttngen J 06 - 13 24. D if zijl 3 07 - 15 35. Het kon niet lang meerf duren eer de inmiddels befaamde CX zijn 'break' uitvoering kreeg. Vandaag is het "zover. Want er zijn nu eenmaal automobilisten - en terecht - )die de klasse en het comfort van de CX willen combineren met extra interieurruimte voor werk eni'vrije tijd. En die boven dien geen concessie willen vmert de sierlijke lijn van hun auto betreft. Vandaar ckït deze CX u gracieuze utiliteit in de ruimste zin vaniihet woord biedt - 2,03 kubieke meter-voor alles-en nog wat als supplement op een auto die zijn gelijke niet kent. Want gaan wij even voorbij aan alle geaVa^iteerde techniek die de CX tot CX maakt, dan moejtxi beslist weten dat bij de CX Break (zoals ook bij de GS) de wagenhoogte -L. boven het wegdek altijd konstant blijft, ongeacht de belasting. Dat komt door de hydropneumatische vering. Vertaalt u dit gerust als het summum van rijcomfort, van betrouwbaarheid, van veiligheid, var» vervoer op het hoogste niveau. Eigenlijk is het niet moeilijk hiervoor te kiezen; iets lastiger wordt het om keus uit de via" varianten te maken: het type 2000 Benzine of 2200 Diesel, in Super- of Confort uitvoering, wel of niet met stuurbekrachtiging met automatische terugloop... Maar zolang een automerk u dit soort problemen biedt, zit het wel goed met pro- M bleemloos rijden - zéker als de oplossing Citroën CX Break heet. Vraagt u ook nadere inlichtingen over Ie

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 14