Dieselmotoren bij bedrijfsauto in opkomst s31* A autobiografie Ar 'Europese wetgeving voor vrachtauto's nog een chaos' Nieuwe combi's in de RAI .1 Nieuw is de ruimte Nieuw is de veelzijdigheid Nieuw is de Nieuw is het comfort Nieuw is de veiligheid f®! Volkswagen, gewoon even rekenen DONDERDAG 5 JANUARI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 13 De nieuwe Volkswagen LT-Diesel als gesloten bestelauto. De prijs bedraagt in deze uitvoering incl. BTW 21.367,—. De Sherpa van British Leyland als Tick-up'. De prijs van deze wagen met dubbele bijrijderstoel is incl. BTW 13.670,60. Nadat de dieselmotor vrijwel de gehele vrachtwagenmarkt veroverd heeft en deze motor ook bij personenauto's al meer in zwang komt, vindt op de vandaag te openen Bedrijfsauto-RAI de doorbraak voor diesels in de bestelwagensector plaats. Het belangrijkste nieuws vormt daarbij de komst van de Volkswagen LT met 2,7-liter diesel motor. Drie op de tien bestelauto's, die in Nederland verkocht worden, zijn Volkswagens. Het merk VW heeft vanouds met zijn transporters en busjes een belangrijk aandeel in deze verkoop, waarin echter de concurren tie van met name Citroen en de Daimler-Benz-merken Hanomag en Mercedes de laatste jaren is toege nomen. In beide gevallen gaat het vooral om diesels, die ten opzichte van benzinewagens steeds voordeliger geworden zijn. Vorig jaar bracht VW daarom het nieuwe ruimere model LT met tweeliter benzinemotor uit, dat nu ook in dieseluitvoering lever baar wordt. Op 1 januari is dieselolie in prijs een cent per liter verlaagd, waardoor deze brandstof nu op 56,7 cent per liter komt tegen superbenzine 105,0 cent. Toen drie jaar geleden de diesel accijns verhoogd werd, ging een liter dieselolie 37 cent kosten tegen een benzinéprijs van 74,6 cent. Dieselolie werd sindsdien nQg geen twintig cent duurder; benzine ruim dertig cent. Bovendien verviel op 1 januari 1973 de toeslag op de motorrijtuigenbelas ting, zoals die nog voor personen- In Engeland mag een vrachtauto combinatie hoogstens een totaalge wicht van 32 ton hebben, in Neder land is vijftig ton toegestaan en in andere Euromarktlanden 38 tot 40 ton. De asdruk, waarover in 1972 vóór het toetreden van Engeland tot de EEG eindelijk overeenstemming was bereikt, staat nu opnieuw ter discussie. De Engelsen houden, even als Nederlanders en Duitsers, tien ton als maximum asdruk aan, de Fransen gaan uit van dertien ton. De oude zes Europese partners wa ren het ook in overeenstemming met de autofabrikanten en de IRU indertijd wèl eens geworden over 11 ton, maar Engeland wil hier niet aan. Uit vrees, dat de vrachtwagens dan te zwaar worden voor wegen en bruggen. Maar hoe zwaarder de combinatie, hoe goedkoper het vervoer is. Het Economisch Bureau voor Weg- en Motorvervoer in Nederland heeft uitgerekend, dat de 50 tons-combi- natie op een afstand van 150 km 23 procent goedkoper rijdt dan een 30 tons-stel. Bij 300 km scheelt het 26 procent. 'Op die manier worden bin nen de EEG dus honderden miljoe nen guldens in het water gegooid', aldus de heer Groenendijk, die stelt: 'H^t is uiteindelijk de consument, die deze gedwongen inefficiency be taalt'. De heer Groenendijk heeft de RAI bovendien verzocht als organiatie van fabrikanten en importeurs in overleg met buitenlandse zusterorga nisaties te becijferen, wat deze uit eenlopende normen de vrachtwagen fabrikanten kosten. Want niet al leen de vervoerskosten, maar ook de prijzen van de vrachtwagens zullen door deze uiteenlopende eisen hoger zijn dan wanneer Europa in dit op- I zicht één zou zijn. Verbruik Een andere kwestie, waarbij volgens de RAI de wet als vrachtwagen bouwer optreedt, is de Duitse eis voor het motorvermogen. Dit moet in I Duitsland 8 pk per ton zijn, waar door extra grote motoren, die meer brandstof verbruiken, nodig zijn. In Nederland geldt als norm 5 pk per ton. Dit betekent, dat bij een totaal gewicht van 38 ton een vrachtauto in Duitsland over een motorvermogen van 304 DIN-pk moet beschikken, terwijl in Nederland met 190 pk kan worden volstaan. De argumentatie van Volkswagen om nu ook met een LT-Diedel te komen is het hoge thermisch rendement van deze 'explosiemotor'. In Vergelijking met de gewone verbrandingsmotor, die op benzine loopt, maakt dat een vijfde tot een kwart verschil uit, al dus VW. Dit wil zeggen, dat uit eenzelfde hoe veelheid brandstofenergie meer me chanische energie te putten valt. In liters uitgedrukt komt dan uit de dikkere dieselolie een brandstofbe sparing van de helft voort. Dit voordeel wordt mede bereikt door de indirecte inspuiting, de preciese dosering van de brandstofpomp en de modernste constructiemethoden, die VW heeft toegepast. De nieuwe dieselmotor is een 2,7 liter met 65 DIN-pk vermogen. Later in het jaar zal ook een VW-personennauto met dieselmotor verschijnen: vermoede lijk eerst de Passat en daarna de Golf. Ook andere merken verschijnen op de RAI met nieuwe bestelwagen typen, waarin dieselmotoren gebouwd kunnen worden. De meest nieuwe daarvan is de Leyland Sherpa, een bestelwagen die in drie uitvoeringen geleverd kan worden met naar keu ze een 1,8 liter benzinemotor of een even grote dieselmotor, die 50,5 DIN- pk vermogen heeft. De meerprijs voor de dieselmotor bedraagt bij deze Sherpa 1.635,60 incl. BTW en bij de VW-LT 3.097,—. Austin Allegro Estate Uit Engeland afkomstig is de Austin Allegro Estate van British Leyland. Het model met hydragasverlng kreeg door de recht aflopende achterkant een zeer royale bergruimte. De 1300 cc-motor levert 54 DIN-pk vermogen. - Standaard is op de derde deur er is geen vijfdeurs versie een ruiten- wisserinstallatie aangebracht, links. Toyota 1000 Stationwagon De kleinste Toyota, het model 1000, is nu ook als Stationwagon in Neder land verschenen. Het model is ten opzichte van de Sedan iets verlengd, biedt 58 SAE-pk vermogen. De kleine Japanse combi behoort tot de goed- maar verschilt technisch niet met deze al bekende versie. De éénliter motor koopste auto's op de Bedrijfsauto-RAI, rechts. wagens geldt op autobussen, bedrijfs wagens en taxi's. Diesels werden daarmee nog aanzienlijk concurreren- der, waardoor de laatste jaren eigen lijk alleen maar autobussen, trucks en trekkers met dieselmotor geleverd zijn. Temeer, omdat het verbruik van de dieselmotor veel gunstiger uitvalt. In Duitsland is bijvoorbeeld diesel olie iets duurder dan benzine, maar wordt in het grote vervoer toch met dieselwagens gereden. Op dit moment rijden in Nederland negen op de tien grote en kleine autobussen op dieselolie, zes op de tien zware en lichte vrachtwagens, maar nog slechts een paar procent van alle bestelauto's. Dit geringe percentage komt mede doordat bij de bestelwagens de op bestelauto basis omgebouwde personenwagens GM deze week op de Bedrijfsauto- meegerekend worden: zo introduceert Rendement RAI de Opel Kadett City als 'Com muter' en komt er als variant op de Stationcar een Renault 12 Break te staan. door Sicco de Jong P. Groenendijk, secretaris-generaal IRU: Aan de vooravond van de vandaag te openen Bedrijfsauto-RAI heeft de heer P. Groenendijk, secretaris-generaal van de IRU, in het Amsterdamse RAI-gebouw kritiek geoefend op het uitblijven van een uniforme Europese wetgeving voor vrachtauto's. De IRU is de te enève gevestigde organisatie van beroepsvervoer over de weg en partner in het Europees overleg te Brussel. Hoewel echter de Europese instanties uniformiteit nastreven blijft in de praktijk de wetgeving op het gebied van maten en gewichten nog een chaos, zo concludeert de heer Groenendijk. De vrij gunstige Nederlandse normen hebben dan ook tot gevolg, dat zo'n 38 tons combinatie, die maximaal 25 ton vervoert, 'bij een snelheid van 80 km per uur niet meer dan één liter dieselolie op twee a tweeëneen- halve kilometer verbruikt', zo zegt de heer A. Beers, voorzitter van de RAI-afdeling bedrijfsauto's. Andere wettelijke eisen maken het echter technisch gecompliceerd om met een 38-tons combinatie nog aan de Duitse eis van 8 pk per ton te voldoen. Daarvoor zijn de zwaarste motoren nodig, met een inhoud van zo'n twaalf tot veertien liter. Maar de op 1 januari 1976 van kracht ge worden eisen inzake de luchtvervui ling maken eigenlijk nog grotere motoren nodig, die weer méér ver bruiken. Ook het probleem van de geluids hinder spreekt bij diesels sterk aan. In de loop der jaren zijn de fabri kanten er wel in geslaagd de moto ren steeds stiller te krijgen, maar hiervoor is volgens de heer Beers ook overleg nodig tussen overheid en industrie. 'Op die manier kan natio naal en internationaal bereikt wor den, dat de bedrijfsauto en autobus zo min mogelijk geluidsoverlast ver oorzaken', zo zei hij, waarbij hij de Nederlandse belastingplannen af wees: 'De botte bijl van de belas tingheffing is een ongeschikt instru ment, dat niets verbetert. Dit nog af gezien van het feit, dat zulke heffin gen in strijd zijn zo niet met de let ter dan toch wel met de geest van het EEG-verdrag'. De zware remeisen van 1 oktober '75 werken volgens de heer Beers even eens kostenverhogend, terwijl 'we naar mijn mening hiermee op de grens gekomen zijn van wat onder- houdstechnisch mogelijk is'. Voor de RAI-tentoonstelling zelf is hij optimistisch na een paar magere jaren voor de bedrijfsautobranche in Nederland. Maar de problemen bij de ontwikkeling van een gemeenschap pelijk Europees vervoerbeleid stem men noch de vrachtautobedrijven, noch de vervoerders hoopvol. De heer Groenendijk wijt dit aan 'poli tiek en economisch nationalisme', waarbij hij echter de Duitse spoor- wegpolitiek prijst; met een gemeen schappelijk pragmatische aanpak hoopt hij op een 'werkelijk vrij ver keer van goederen binnen de ge meenschap'. Al is dat naar zijn me ning niet op redelijke termijn te ver wachten. grote bedrijfswagen VW-LT in benzine-, gas- s dieseluitvoering i - r' Ï-: -V 4 De nieuwe grof le bedrijfswagen van VW is compact gebouwd. Om behendig door het drukke stad:ïverkeer te rijden. Hij heeft maar een wiegoppervlak nodig van 9,8 m2. Toch heeft hij een nuttige laad ruimte van 7,85 nt3. Goed om 1,9 ton te vervoeren. De ladimg wordt door de grote achterdeuren (14cm breed x 128 cm hoog) makkelijk ndar binnen geschoven. De deuren kunnen tot 180° geopend wor den. Opzij zit een handige schuifdeur (108 cm breed x 12£f cm hoog). U kunt kiezen uit 3 basis-uitvoeringen. De VW-LT gesloten bestelwagen, de VW-LT pick-up en de VW-LT chassis- cabine waarop u elke gewenste opbouw kunt plaatsen. Van kampeerwagen tot koelwagen. Ook de VW-LT chassis-cabine is er met een nuttig draagvermogen van 1,4 ton, 1,7 ton en 1,9 ton. Met een wiel basis van 2,50 m en 2,95 m. Verder is de keus aan u, of u op ben zine, gas of diesel rijden wilt. De VW-LT is een kostenbewuste bedrijfs wagen. Een service-beurt is maar om de 15.000 km nodig. Olieverversen om de 7.500 km. Wielophanging, aandrijfassen en stuurinrichting vragen helemaal geen onderhoud. Natuurlijk kunt u ook bij de service re kenen op de bekende VW- degelijkheid. En de bekende vaste lage reparatiefa- Om de chauffeur ontspannen te laten werken heeft de VW-LT een comfort dat thuishoort in de duurdere personenwagen- kla$se. Let maar op de anatomisch ge vormde stoelen, op het logisch ingedeelde dashboard, op het verwarmings/venti- latie-systeem. De cabine is een stijve kooi-constructie en de portieren zijn versterkt. Hij heeft een wegknikkende stuurkolom. Het chassis is een onwrikbaar raamwerk van dwars- en langsliggers met de daaraan verbonden deformatie-elementen. Gescheiden rem- systeem met standaard rembekrachtiging en remkracht-regelaar. Ja, de nieuwe VW-IT is een waardevolle, kostenbesparende aanwinst voor wagen parken, maar ook voor bedrijven die één wagen nodig hebben. Kom de VW-LT bewonderen op de Be drijfswagen RAI. Hij staat daar in al z'n variaties op stand 202.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13