i Innsbruck kan het Olympia van de Winterspelen worden 'Een ideaal parcours voor de technische afdalers' RECORD VALENTIJN Arrestatie voor opening Spelen Christa Jaarsma onbevangen Olympische ski-piste overdekt met ijs en vol gevaren lONDERDAG 5 JANUARI 1976 SPORT TROUW/KWARTET 11 Kosten en profijt zijn voor toekomstige organisatoren nauwelijks meer op te brengen INNSBRUCK Zeventigduizend toeschouwers rond de springschans van Bergisel hebben gisteren Oostenrijks president dr. Rudolf Kirsh- j slager op traditionele wijze de twaalfde Olympische Winterspelen voor geopend horen verklaren. Vele tientallen miljoenen zagen tege lijkertijd het kleurige winterfeest op gang komen. Voor de tweede keer in twaalf jaar in Innsbruck, Tirols hoofdstad, dat op de dag af precies drie jaar voor de opening als redder in de nood naar voren kwam, toen na een volkstelling in Collorado bleek dan Denver niet meer bij machte was het Olympische gebeuren te realiseren. Innsbruck staat twaalf dagen lang in het teken van de twaalfde Olympi sche Winterspelen. Spelen, die een voorbeeld worden genoemd, waarvan de sportiviteit dient af te stralen en waarbij men zich nauwelijks af mag vragen: en wat nu? Goed, in 1980 in Lake Placid volgen in ieder geval nog de dertiende Olympische Win terspelen, maar daarna? Zullen in 1984 nog de veertiende volgen? Tot nog toe heeft geen enkele stad zich voor de organisatie van dat gebeuren aangemeld, laat staan kandidaat ge steld. Wellicht Quebec binnenkort, wordt er in Innsbruck smalend .ge lachen. Redder Het feit, dat Innsbruck als redder in de nood is moeten inspringen en het feit, dat er binnen het Internationaal Olympisch Comité niemand is, die enig idee heeft waar de vlam in 1984 ontstoken zal worden Lord Killanin, de voorzitter van het IOC: I 'Alleen voor de Zomerspelen heeft Teheran als enige belangstelling ge toond, meer niet' is tekenend voor de wankele toekomst van de Winter spelen. Meer nog dan de toekomst I van de Zomerspelen, waarover perio- Idiek, eens in de vier jaar, ook een stroom vragen los komt. Er wordt i dan verwezen naar de ook minder fraaie achtergronden van de Spelen, j er wordt dan ook verwezen naar het buiten de realiteit werkende en den kende IOC. Zoals bijvoorbeeld de zelfde lord Killanin, daags voor de opening van deze Winterspelen in Innsbruck. 'Ik hoop hier de komen de dagen goede individuele sport te zien en mezelf te vermaken. Verder hoop ik niets. Zeker geen politiek, al leen plezier'. Lord Killanin, de Ier die Avery Brundage als voorzitter van liet IOC opvolgde, wordt in Oostenrijk overi gens mede gezien als de redder van de tot voor kort van de zijde van het IOC fel bekritiseerde Winterspelen. Onder zijn leiding immers ging het IOC op de aanbieding van Innsbruck in, toen Colorado negatief besliste over de spelen van Denver. Of Ave- xy Brundage, fervent tegenstander, hetzelfde had gedaan, wordt betwij- H U t Reportages door Peter Onvlee feld. Niet voor niets immers schrap te hij hoogstpersoonlijk de naam van Karl Schranz in 1972 in Sapporo van de deelnemerslijst wegens te com merciële activiteiten. Brundage riep ook het in de Winterspelen niet meer te zien zitten. Kritiek Lord Killanin nu: 'Ik weet dat de Winterspelen in het verleden steeds onderwerp van kritiek waren en er stemmen opgingen deze maar te schrappen. Ik mag zeggen te hopen, dat de Winterspelen in de toekomst gewoon doorgaan. Ik ben er geen te genstander van, al onderken ik het probleem van de vercommercialise ring. De strijd tussen de skiërs lijkt soms wel eens een strijd tussen de fabrieken te zijn. Het is, en moet zijn, een strijd tussen individuen en we zullen er voor moeten waken, dat de fabrieken gaan overheersen'. Blijft evenwel de vraag of de Win terspelen in de toekomst normaal door kunnen gaan. Niet alleen omdat de commercie in de wintersporten steeds meer de overhand krijgt, maar vooral ook, omdat de Winterspelen een aangelegenheid zijn van slechts De kleine vertegenwoordiging van Nederland tijdens de openings ceremonie daalt, met vlaggedraagster Dianne de Leeuw voorop, de trap af. een zeer beperkt aantal landen. In Innsbruck komen 1380 deelnemers uit 37 landen uit om er om 210 me dailles te strijden. Het aantal landen, dat daarvan een potentiële organise rende stad kan leveren (nog altijd spreekt het IOC over organserende steden en niet landen of combinaties daarvan) is nog beperkter. Innsbruck is een van de weinige plaatsen, die het kan doen, de enige zeggen sommigen zelfs. Innsbruck geeft een voorbeeld heette het ook tot een jaar geleden. In Innsbruck zouden de eenvoudige Winterspelen worden gehouden, waardoor ook an- Van onze speciale verslaggever IGLS De afspraak was om half tien. Boven bij het bergstation van de Patscherkofel-baan, 1950 meter hoog. Daar zou Ernst Spiess, de hoogste man in het gezelschap van de wedstrijdlei ding van de herenafdaling klaar staan om 'op verantwoorde en deskundige wijze' de heren het parkoers te laten zien. Op ski's, dat was het tweede gedeelte van de afspraak. De heren-afdaling, vandaag van half een tot twee uur voor alles wat Oostenrijk is en denkt al eigenlijk het hoogtepunt van de twaalfde Olympische Winterspe len, is de afgelopen dagen zonder meer het meest besproken en morgen waarschijnlijk ook het meest spectaculaire onderdeel. Met een gemiddelde snelheid van ruim boven de honderd kilometer per uur razen de ruim tachtig deelnemers het precies 3020 meter lange parkoers met een hoogte verschil van 870 meter af. Anton Steiner. een Oostenrijker, deed het maandag het snelst in 1.49.04. Bernhard Russi, een Zwit ser, verbeterde die tijd dinsdag tot 1.48.01 en alsof dat nog niet hard genoeg was gegaan (104.823 kilometer per uur. een verbetering van het snelheidsrecord van Scliladming dat op 105.568 stond) doken gisteren niet minder dan zes skiërs onder deze toptijd met Philippe Roux, alweer een Zwit ser, in 1.47.02 als de allersnelste. POORTJES Zoiets en de wetenschap, dat Franz Klammer vandaag mogelijk als de grote held wordt gevierd, wanneer hij inderdaad erin slaagt Oostenrijk de eerste gouden me daille van deze Spelen te bezor gen, leidde tot de afspraak met Ernst Spiess. Ook, omdat juist over het parkoers het nodige te doen is geweest. Speciaal uitgezet voor Klammer (tweede tijd met 1.47.33), te snel beoordeeld door de jury. aangepast door het ver plaatsen van enkele poortjes (zo'n twintig meter uit elkaar staande rode vlaggen met twee stokken waartussen je als skiër door moet) en op plaatsen waar het parkoers een weg kruist met sneeuw opgehoogd. De Canadees Dave Irwin, joist hersteld van een ernstige val. was er onder meer weer op ten val gekomen ('het leek wel of ik werd gelanceerd', zegt de met start- nummer vijf getooide Canadees, 'vandaag ging het in 1.49.33 niet slecht, het was in ieder geval mijn beste trainingstijd') en an deren, ook Klammer, konden er zich ternauwernood op staande houden. Om half tien was Ernst Spiess er. Met drie collega-journalisten, twee Oostenrijkers en een Zwit ser. 'Het is niet zo zwaar', stelde Spiess gerust. 'Er zijn drie echt moeilijke plekken, een direct na de start, een bij de Ochsenschlag en een bij de Bareneck. Maar kom maar mee'. IJSBAAN Het parkoers. Bovenaan slechts toegankelijk via een kleine door gang. bewaakt door vele leden van de 'ordedienst'. Ernst Spiess en een tweetal pasjes gaven door- bocht. De sneeuw nauwelijks starthok. steil omlaag met een boch. De sneeuw nauwelijks sneeuw te noemen, keihard en meer gelijkend op een ijsbaan. 'Nodig omdat het te warm kan worden. Het parkoers wordt met water bewerkt", legde Spiess uit. Na de derde poort een bocht naar rechts, wegslippend richting den nentakjes langs het parkoers, met daarachter nog een uitloop van soms enkele, soms tientallen me ters tot aan de met latten opge bouwde toeschouwersbarricade. Tussen dennentakjes en afraste ring minder ijs, wat ruller sneeuw en om de enkele tientallen meters in fraaie gele pakken gestoken parkoerswachters. Ook de eerste hulpposten met sleden voor het vervoer van de gewonden en doorgangen naar direct achter de afrastering gelegen vrijgemaakte landplaatsen voor helikopters. 'Voor het geval dat', merkte Spiess op. 'De snelheid kan op sommige plaatsen tot 120, 130 ki lometer oplopen. Corrigeren is dan niet gemakkelijk als het fout gaat'. Corrigeren. Met een snelheid, die maar een fractie was van de 'ech te' afdalers, bleek dat op de ijs vlakte al een probleem van de eerste orde te zijn. Langs de kant van de baan. dat was te doen. eenmaal in de ideale lijn. nauwe lijks. Tot aan de zesde poort met een lichte bocht naar links werd de snelheid langzaam opgevoerd, daarna werd het minder. 'Dat net, daar rechts van de baan, hangt er voor het geval je te hard gaat. Erachter is niets, een helling met bomen'. BULT Het parkoers. Naast bochten ook met wat abrupte hoogteverschil len. simpelweg soms door een bult. Ideale lanceerplaatsen. 'Een skiër zal zoveel mogelijk trachten contact met de sneeuw te houden, hij hoeft dan minder te corrige ren. Het is echter lang niet altijd mogelijk. Hij zal dan loskomen, springen en soms tientallen me ters verder weer op de grond ko men en zijn meest ideale houding aannemen'. Het neerkomen na een sprong. Op de ijzige vlakte een heel pro bleem. Zeker met een snelheid, die door een eraan voorafgaande, nauwelijks weerstanden oproe pende helling, is opgevoerd. 'In zo'n geval kun je het best naar de zijkant afbuigen', raadde Ernst Spiess zorgzaam aan. 'Niet dat een wedstrijd-afdaler dat doet. voor hem is het alles of niets. Het gaat er dan om honderdsten van se conden. Een meter van je lijn afwijken kan al het verschil tus sen een medaille en een kansloze klassering betekenen'. Die Igler Alm-weg, tussen poort dertien en veertien. Weggewerkt met extra sneeuw en het onver mijdelijk tot ijs geworden water. Daarna een van de vijf verplaat ste poortjes. Tegenstrijdigheden alom eigenlijk. Spiess: 'Het be werken met water maakt het par koers inderdaad sneller. Het ver plaatsen van de poortjes heeft als doel die snelheid weer terug te brengen. Het is een ideaal par koers voor technische afdalers. Zij beheersen de kunst om snelheid te maken tot in de perfectie en zien ook kans op een zo harde laag precies die handelingen te doen die nodig zijn om in balans te blijven en gedurende de gehele afdaling beheerst te skiën'. Na een tweede weg de Stich- weg en de lange Bareneck naar rechts tenslotte een steile afda ling met een linker bocht naar de finish. Spiess, In de omgeving van poortje 20: 'Hier vandaan kun je Oostenrijks medaille-hoop Franz Klammer in aktie op de Olympische piste. je laten lopen. Het gaat hard, maar na de finish is genoeg uit loopruimte en rullere sneeuw om weer af te remmen. Maak indien nodig een of twee grote bochten in de kant van het parkoers. Ik zie je beneden wel'. Beneden. Bijna tien minuten na dat de laatste man van de orde dienst de doorgang tot het par koers had vrijgegeven. Geen tijd, die Franz Klammer zal verontrus ten. Ook Murat Tnsun, een Turk, niet. die gisteren als l«c*«ste (79e) werd geklasseerd na dc trainingsafdaling van dezelfde Patscherkofel in 2.32.93. Een pres tatie die je een dag eerder niet eens zou hebben opgemerkt. De afdaling, het is een spektakel. Zeker, wanneer er vandaag tien duizenden In plaats van gister morgen voor de training enkele tientallen enthousiasten langs het parkoers staan. Een spektakel compleet met de koude oorlog rond het materiaal, met de ski's met en zonder gat in de kromge bogen punt. Een gat. dat aan ont wikkelingskosten alleen al ruim 350.000 gulden lieert gekost en waarover de deskundigen het nog altijd niet-eens zijn of het werke lijk een verbetering Is. Maar voordat je daarover gaat prakki- zeren deren de organisatie op zich zouden kunnen nemen. Niet meer dan uit eindelijk 21 miljoen zou Innsbruck '76 vergen. Nu, terwijl het vuur in de dubbele schaal op de schans van Bergisel door Christl Haas en Josef Feistmantl, beiden Olympische win naars uit 1964, is ontstoken, is be kend, dat de twaalfde Winterspelen een bedrag van 85 miljoen gulden vergen. De eenvoudige Spelen heb ben dan ook plaats gemaakt voor de 'sportieve en perfecte Spelen'. En dat, terwijl Innsbruck met Seefeld en Igls nog kon beschikken over uit 1964 da terende accommodaties, er geen spe cifiek persdorp met 1750 (veelal een persoonskamers) gebouwd is en al leen in Igls, een vijftal kilometers verwijderd van Innsbruck, een nieu we, gecombineerde bob- en rodelbaan moest worden aangelegd. Voor het overige kon met vèr(nieuw)bouw worden volstaan en is wat logiesac- commodatie betreft een beroep ge daan op bedden tot op 60 kilometer van Innsbruck. Toekomst Innsbruck treurt overigens niet om dat kostenbedrag van 85 miljoen gul den. Het merendeel van dat bedrag is uitgegeven aan zaken waarvan een wintersportcentrum als Innsbruck ook in de toekomst druk gebruik van zal maken, terwijl daarnaast wegen- bouwprojecten versneld zijn uitge voerd. Een enquête onder de ruim honderdduizend inwoners van de plaats heeft ook geleerd, dat drie op de vier ondervraagden vóór deze Winterspelen zijn. Bij de Spelen van 1964 bezochten een miljoen belang stellenden Tirols hoofdstad, de ko mende dagen zullen dat er rond an derhalf miljoen zijn. De toeristische impulsen, die daar ook in de toe komst van uit zullen gaan. worden hoog in waarde geschat. 'Met rond 800 miljoen televisiekijkers over de gehele wereld een geweldige promo tie voor Innsbruck en geheel Tirol,' weet burgemeester dr. Alois Lugger ook. En verder: 'Voor ons zijn de Spelen een goede zaak. We hebben de Spelen daarom ook veilig willen stellen, toen Denver afviel. Ik blijf echter ook van mening, dat de Olym pische Spelen om de vier jaar van stad naar stad, van land naar land moeten wisselen'. Dat laatste lijkt nu steeds meer theo rie. Grenoble, waar de Olympische vlam in 1968 brandde, was ondanks de sindsdien opgetreden inflatie al aanzienlijk duurder dan Innsbruck nu, Sapporo, waar vier jaar geleden de wintersportelite zich verzamelde, heeft de afgelopen jaren nauwelijks de vruchten van de inspanningen en investeringen geplukt. Integendeel. Olympische accommodaties zijn om de exploitatiekosten te vermijden zelfs weer afgebroken. De kans, dat na 1980, wanneer Lake Placid het wintervuur heeft ontstoken, de Spe len nog eens naar Innsbruck zullen terugkeren, lijkt niet uitgesloten. Voor Peter Tiedemann, de algemeen secretaris van het Duitse Ski Ver bond (DSV) is het zelfs de enige op lossing om de Winterspelen voor de toekomst op dit niveau veilig te stel len. 'In de toekomst de Spelen alleen nog maar in Innsbruck,' zegt hij zelfs» 'Wat hebben Sapporo en Squaw Val ley moeten beginnen met 1600 jour nalistenonderkomens? Wat voor nut -heeft eventueel zo'n investering voor Sankt Moritz of, om in Duitsland te blijven, voor Garmisch Partenkir- chen, voor Chamonix of andere plaat sen als daar ook nog eens een Olym pisch dorp van 2500 bedden bij moe ten komen? Natuurlijk, de burge meester van zo'n plaats ziet zijn ge meente graag Olympisch worden, maar een weldenkende raad zal er toch neen op moeten zeggen. Want het gaat niet alleen om deze bouw, het gaat ook om de realisering van steeds meer geperfectioneerde accom modaties. Twee overdekte ijshallen moeten er fcijn, een kunstijsbaan voor het hardrijden, eèn bob- en rodel baan, ski-pisten en ga zo maar door. Die zaken moet je als organiserende stad bouwen en aanleggen, het gaat INNSBRUCK De Oostenrijkse politie heeft in Innsbruck een man angehouden, die van plan was tijdens de openingsplechtigheid tien duizend pamfletten te droppen vanuit een vliegtuig. In de pamfletten werd zelfbeschikkingsrecht geëist voor de Italiaanse provincie Zuid Tirol. De man, Robert Drechsler, wilde zijn plan uitvoeren met behulp van een tweemotorig privévliegtulg. Zuid Tirol, waar Duits wordt gesproken, is al een twistpunt tussen de Oostenrijkse en Italiaanse regering sinds de provincie in 1918 bij Italië werd gevoegd. De pamfletten beschreven Tirol als een land dat van noord tot zuid verenigd is en 'wie deze brug vernietigt, vernietigt Europa'. 0 De Oostenrijkse skiër Werner Grismann is nog voor het begin van de Olympische Winterspelen uitgeschakeld. Hij kwam gisteren tijdens de laatste training voor de afdaling ten val en werd per helikopter naar het universiteitsziekenhuis van de Olympische stad vervoerd. Volgens een Oostenrijkse official had Grissmann niets ge broken, maar waren zijn kniebanden ernstig aangetast. Josef Walcher zal zijn plaats innemen. Kort na dc val van Grissmann onderging Ghorban All Kalhor uit Iran hetzelfde lot. Even voor de finish ging hij onderuit. Met een geblesseerde dij werd hij per slee naar het ziekenhuis gebracht. 0 Ue internationale Skifederatie heeft, zoals verwacht werd, de ban uitgesproken over de nieuwe vindingen die bij het skispringen werden toegepast. In het bijzonder de Oostenrijkse ploeg wordt door de be slissing van de FIS-leiding getroffen. Verboden zijn onder meer ski's met vinnen en helmen die zijn uitgerust met kleine stabilisatoren. Olympisch kampioene Monika Holzner-Pflug (1000 meter dames) heeft besloten het atletendorp te laten voor wat het is. Sinds een heftige ruzie met de Westduitse bondscoach Herbert Höfl enige weken geleden traint Mpnika Holzner met de in Innsbruck niet officieel ge accrediteerde Nederlander Henk van Dijk. Höfl, die in Sapporo nog als de grote man achter de gouden medailles van Monika Holzner en Erhard Keiler werd gefeteerd, heeft inmiddels zijn voormalige pupil 'wegens belediging' voor de rechtbank gedaagd. 0 John Curry, de Europese kampioen kunstrijden en de leden van de Westduitse kunstrijploeg slapen in het Olympisch Dorp op hun 'eigen' kussen. Zij hebben die kussens laten komen uit hun trainings kamp in het nabijgelegen Garmisch Partenkirchen. John Curry ver klaarde: 'Ik vond de kussens op de bedden in het Olympisch Dorp te hard. Ik slaap graag zacht'. De meest roekeloze skiërs zijn de Canadezen, de best geschoolden de Zwitsers. De Canadezen hadden dit seizoen tweemaal succes met hun rokeloze acties. Read won in Val d'Isère en Irwin In Schladming. Maar in de overige wedstrijden kwamen ze meestal ten val. PROGRAMMA delen op het programma 09.00-11.00 uur: Rodelen dames en heren (eenpersoons); 09.00-ia.00 uur: Ska. lang lauf 30 km heren in Seefeld: 10.00-12. uur: Schaafteen, dames 150 meter; 1B.30- 14.00 uur: Ski. afdaling heren to Pat scherkofel; 14.00 uur: IJshockey: B- g roe-p: JoegoelavlëZwitserland; 17.00 uur: IJshockey: B-groep: RoemeniëJa pen; 18.00-20.00 uur: Kunstnjden, ver plichte figuren tjsdansen; 20.00 uur: IJs hockey: B-groep: OostenrijkBulgarije; 20.00-23.00 uur: Kunstrijden, verplichte figuren pearrijdeo. (Noord)—Erwlm Ruya (Pol 9e rit: Sheila Young (VS)—Karin Kessow (DDR): 10e rit: OUnda Romboute (Bei- g)—Yuko Ota (Jap); 11e rit: Ewa Male- vlcka (Pot)—Ntaa StatkevtteJ (Rusl); 12c rit: Andrea Mltcheili (DDR)Leah Poulos (VS); !3c rit: Cathy Vogt (Can)eChrlstA Jaareraa (Ned). UITSLAGEN LOTING De loting voor de 1B00 meter dames, het eerste Olympische schaaitsm/ummer, had het volgende resulteert,: le rit: Llesbeth Korsmo (NKOOR(8Ines Dautzmamn (DDR); 2e rit: Chleko Ito (Jap)'Annle Bore kink (Ned); 3e rit: Sylvia Burcka (Rusl)5e rit; Tuula VJl'kas (Fin) Sylvia FlMpsson (Zwe); 6e rit: Sljtje van der Lende (Ned)Liz Appleby (Can); 7e rit: Soon Lee Nam (Kor)—Galtna Ste- pailskaja (Rusl); 8e rtt: Slgrtd DybedahJ IJSHOCKEY Leatete wedstrijd voorronde: Rusland' Oostenrijk 18-3 (4-0. 8-2. 4-14. Geplaatst voor de A-groep: PolenTsjechoslowaklje, West-DuitslandFinland, Verenigde Sta ten. Rusland. Geplaatst voor deB-groep: Roemenië. Bulgarije.. Zwitserland, Japan. Joegoslavië. Oostenrijk. RODELEN Stend na de eenat» van de vier manches: 1. Margrit Schumann (DDR) 42.85 sec (nieuw baanrecord2. Monrtka Schefrt- schik (Wdkl.) 42.86. sec. 3. Ute RühroJd (DDR) 42.92 sec. 4. Antonia Mayr (Oos) 42.94 seo. 5. Eva-Maria Wernicke (DDR) 43.00 sec. 6. Margit Graf (Oos) 49.09 sec. Stand na de eerste manche: bij de heren: 1. Dotiet GUntfaer (DDR) 62.38 sec (tvw bnanrec) 2. Josef Fendt (Wdl 52,69 sec. 3. Anton Winkler (Wdl) 52.75 seo. 4. Stefan hölzlzwlmmer (Wdl) 52,76; 5. Hans Helnrich Wlnckler (DDR) 52,84; 6. Hans Rlrvn (DDR) 52.91 sec. om gigantische bedragen. En wie bouwt er nu een opera voor één uit voering? Niemand toch?' Voordelen In Insbruck is dat laatste niet ge beurd. De voor de Spelen van '64 gebouwde accommodaties zjjn ook nadien in gebruik gebleven, het Olympisch dorp is woonwijk gewor den. met het huidige zal dat straks ook het geval zijn. 'Innsbruck heeft de bouw nodig voor de groei', geeft burgemeester Lugger toe. 'Een zaak, die dus veel voordelen heeft', zegt Peter Tiedemann. 'Een plaats in de toekomst als definitief strijdtoneeL Zoals in de oudheid ook Olympia steeds plaats van handeling was. Wat dat betreft dus eigenlijk niets nieuws.' Dat er bezwaren aan kleven is dui delijk. Tiedemann: 'Die zijn te onder vangen en wegen niet tegen het voordeel van de betrekkelijk goed kope en technisch toch perfecte Spe len op uitstekende accommodaties op. Het is natuurlijk onredelijk in zo'n geval een stad of staat steeds opnieuw de kosten van de organisatie te laten dragen. Maar daar zijn re gelingen met de deelnemende landen voor te treffen.' Die toekomstproblematiek is in Inns bruck op het ogenblik met het ont steken van het Olympisch vuur naar de achtergrond geschoven. Actueel zijn de 2500 veiligheidsagenten, de vrees voor terreuracties, de zich als maar opnieuw manifesterende tech nische vernieuwingen tot in het ab surde waarmee de fabrikanten hun onder contract staande 'amateurs' de baan en pistes op sturen om het re clamerendement zo hoog mogelijk te doen oplopen. 1984 lijkt daarbij nog erg ver weg. (ADVERTESTIK) het doeltreffendste hondevoedsel Meer sport op pagina 8 INNSBRUCK Christa Jaars ma blijft er zeer kalm onder. Tot 25 januari werd zij nog door vrijwel niemand beschouwd als een kandidate voor de Winter spelen. nu loopt zij onbevangen rond in het Olympisch Dorp van Innsbruck. Op die 25e legde de Almelose op de. baan van Inzeil een tijd van 4.58,87 neer over de langste afstand en dit bleek goed genoeg voor een Olympisch ticket. Vandaag start zij op de eerste dag van het damesschaat- sen op de 1500 meter. 'Toch heb ik al die tijd geweten dat ik op die drie kilometer goed uit de voeten kon', zegt de kleine, blozen de rijdster nu. 'Het kwam er alleen haast nooit uit'. Christa Jaarsma. met haar 23 Jaar de jongste van het Olympische damestrio. is dit seizoen voor het eerst na de natio nale titelstrijd bij de kernploeg ge bleven. In het 6elzoen 1974-1975 eindigde zij als zesde tijdens het Nederlands kampioenschap, waar door zij haar voorlopige lidmaat schap niet kon bestendigen. Wel had Christa Jaarsma al eerder deel uitgemaakt van Jong Oranje. Christa Jaarsma is in het dagelijks leven werkzaam als administratief assistente bij de Almelose sport stichting. 'Het is wel eens moeilijk om een vervangster te vinden in het schaatsseizoen, maar meestal wordt dat wel redelijk opgelost. Ik heb daar over feitelijk van week tot week contact met mijn werkge ver. Mijn directeur heeft wel eens gezegd dat ik me tot de afdeling maatschappelijke begeleiding van de Nederlandse Sport Federatie moet wenden, maar ach, dat komt er gewoon niet van'. Christa Jaarsma heeft diepe be wondering voor de Amerikaanse rijdsters. 'Wat gaan die hard. Er mag In Davos niet veel concurren tie geweest zijn. Je moet die tijden toch maar maken. Verder geloof ik dat die Oostduitse meisjes een eind kunnen komen. Maar daar hebben we de laatste weken niet veel meer over gehoord'. De ALmelose Is eigenlijk in Inns bruck maar voor een ding een beetje benauwd. ZIJ is dit seizoen al enkele malen tijdens een rit ten val gekomen. Dit overkwam haar onder meer tijdens de Nederlandse kampioenschappen, de wedstrijd Nederland-Sowjet-Unle en zaterdag in Inzeil. 'Ik begrijp er geen steek van. Anders val lk werkelijk nooit. Laten we hopen dat het hier niet weer gebeurt'. DAVOS Jos Valentijn heeft gis teren tijdens internationale schaatswedstrijden te Dav06 het Nederlands record op de 500 meter verbeterd en gebracht op 38.60 se conden. Het oude record stond sinds zaterdag met 38.66 seconden reeds op zijn naam. Op de 1500 meter reikte Hans van Helden tot de beste wereldseizoen- prestatie. Van Helden kwam na 1 minuut en 59.12 seconden over de finish. De omstandigheden waaronder Van Helden de beste wereldprestatie van dit seizoen op de 1500 meter boekte, waren verre van ideaal. De rijders hadden erg veel last van de vochtige lucht, waardoor een aantal met ademhalingsmoeilljkehden kampte. Hans van Helden zal vandaag een aanval doen op het wereldrecord op de tien kilometer, dat met een tijd van 14.50.31 sinds de Europese kampioenschappen in Oslo (eind vorige maand) op naam staat van de Noor Sten Stensen. 5o0 meter: 1. Job Valentijn (Ned) 38.60 seconden (nieuw Ned. ree.), 2. Oloph Gra- nath (Zwe) 38 64. 3. Peter Muller (V8) 38.75. 7. Jan Baren (Ned) 39.38. 8. Hans van Helden (Ned) 39.81. 1300 meter: 1. HanB van Helden (Ned) 1.39.12, 2. Dan Carrol] (V8) 2.00.50. 3. Plet Kleine (Ned) 2.01.58. 4 Klaas Vriend (Ned) 2.0169, 6. Joop Pasman (Ned) 2.02.55. 8. Jan Derksen (Ncd) 2.0426. 10. Jan de Vries (Ned) 2.04.99.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11