Kabinet in hoopvoller vaarwater Uitersten met Nieuwe Haagse Courant enmetNieuwe Leidsc Courant Nixon zou Hanoi hulp hebben beloofd ffl.t TfOUu, Veel medicijnen in ons land veel duurder dan in andere landen Ontslag voor Leids ambtenaar - pag. 6 Consumentenbond signaleert: Boersma kiest voor compromisje Noodsituatie voor vogels Ameland uit zijn isolement Minder griep Johan Kaart (77) overleden Canadezen willen zeehonden verven Belastingfraude door spaarbrieven Gezonde zonneschijn op bestelling met een SOLYMAR SOLARIUM Amerikaanse VN-ambassadeur wil aftreden Alle schaatsfabrik anten verkopen hun voorraden Trouw heeft altijd wel wat. Doe er iets mee. Welkomstvoordeel. boort biju. Trouw 34e JAARGANG No. 9743 - DINSDAG 3 FEBRUARI 1976 Het onderwijs vraagt Advertenties voor deze belangrijke rubriek moeten uiterlijk op donderdag (eerste post) in ons bezit zijn. UITGAVE TROUW/KWARTET B V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 ABONNEMENT 14,17 PER MAAND 42.50 PER KWARTAAL t 167.80 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69 74.64 148 - GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS I 0.50 IN DEZE KRANT Binnenland Tweede Kamer en energiebeleid 5 L. de Graaf (CNV) over collectieve uitgaven en primaire inkomens 9 Advertenties en diamanten 13 Buitenland Selwyn Lloyd kreeg pas laat waardering 7 Franse communisten mijden discussie over proletariaat 7 Kerk Tien punten voor dialoog met Oosten 2 Verstaanbare kanseltaai 2 Dit jaar is met een groot aan tal prijsverhogingen begonnen, waarin de overheid ferm heeft 'meegespeeld'. De heer L. Donia. directeur van Konsumentcn Köntakt heeft er een hard hoofd in. dat de prijsstijging dit jaar beperkt zal blijven tot acht procent. De Consumenten bond vindt dat cijfer (ook) 'vrij optimistisch". Zie pagina 13 Uit de kerkbladen 2 Brieven van lezers 2 Radio en tv l Strips, feuilleton 1 Dichtbij en verder 5 I uiniliebcrichten I I Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Veel medicijnen zijn in andere landen veel goed koper dan in ons land en in sommige gevallen betaalt een Neder landse consument twee a drie keer zoveel als bijvoorbeeld een Britse consument. zij dus ook de prijzen in handen heb ben. Het is natuurlijk belangrijk, dat de overheid voorkomt, dat er in de handel van medicijnen niet wordt ge knoeid, maar de consumentenbond vindt dat vrije import moet worden toegestaan als de importeurs kunnen aantonen dat zij op bona fide wijze komen. aan erkende geneesmiddelen zijn ge- Elders in het februari-nummer van De Consumentengids noemt de bond een aantal voorbeelden van handels wijzen, die bijdragen tot de 'onrust barende staging van de kosten van de gezondheidszorg'. De consumentenbond wijst daarbij op een dubbele declaratie van een hoofd van een laboratorium, die op eigen initiatief rekeningen stuurde naar een patiënte, die ook al rekenin gen kreeg van haar specialist en van het ziekenhuis 'wegens laboratorium onderzoek'. De laborant kreeg op die manier twee keer een honorarium. Volgens de consumentenbond, die hierop de aandacht vestigt in het fe bruarinummer van de Consumenten gids, kunnen de prijzen in Nederland omlaag als de regering de vrije im port weer zou toestaan. De regering, die toezicht wil houden op de in Ne derland verkrijgbare medicijnen, heeft in 1974 een einde gemaakt aan de vrije import en dat betekent, dat sedertdien allen officiële importeurs medicijnen kunnen verkopen en dat Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinetsberaad over de wet op de onderne mingsraden is gisteren in een iets hoopvoller stadium gekomen dankzij een tussenvoorstel van de kant van minister Van Agt (justitie) waarmee aan het begin van de avond ook minister Boersma (sociale zaken) zich heeft verenigd. Boersma had tot dan toe steeds één lijn getrokken met de progressieve ministers. AMSTERDAM 'Onze vogels be ginnen in het oosten, noorden en tuiden van het land in een noodsi tuatie te komen'. Dit zegt de voor zitter van het Nationaal Comité Wintervoedering van Vogels, de heer C. J. A. Wijnaendts. Door het sneeuwdek kunnen de meeste vo gels. die gewend zijn hun voedsel op de grond te zoeken, zich niet meer voeden. Het comité roept het Nederlandse publiek daarom op de vogels, die thans de nabijheid van de mens zoeken, te helpen door het verstrekken van zaad. brood, fruit vetballen en, dergelijke. De blauwe reigers hebben het reeds bijzonder moeilijk. Lezers, die op de hoogte zijn van de verzamel plaatsen van blauwe reigers worden verzocht het comité daarvan op de hoogte te stellen. Voor telefoon nummers van het comité zie pagina 9 (met een uitvoerig artikel over het voederen van vogels). Geïnte resseerden kunnen de brochure "wintervoedering vogels' bestellen door ƒ4,50 over te schrijven op giro 1882523 van de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Vogels te Zeist. AMELAND Met een hefschroef- vliegtuig van de koninklijke lucht macht is gistermorgen om elf uur een begin gemaakt met het ophef fen van Amelands isolement. De organisatie van de dagelijkse lucht brug ligt in handen van rijkswater staat. Op de wachtlijst staan ruim UTRECHT De voorspellingen, dat Nederland dit jaar niet met een griepgolf te kampen krijgt, lijken uit te komen. Per 10.000 Nederlan ders zijn door het ministerie van volksgezondheid in de vier januari- weken respectievelijk 9. 12, 7 en 10 patiënten met influenza-achtige verschijnselen geteld. Een jaar ge leden waren dat er in januari ach tereenvolgens 31. 48. 69 en 89. Droog Verspreide opklaringen en overwegend droog weer. Ma ximum-temperaturen onge veer min 2 graden. Meest ma tige oostelijke wind. MORGEN EN OVERMORGEN Overwegend lichte vorst met in de middag temperaturen om het vriespunt. Weinig of geen neerslag. Morgen zon op: 08.17 zon onder: 17.32 maan op: 09.24 maan onder: 22.33 Van een verslaggever AMSTERDAM De toneel speler Johan Kaart is gistermor gen te Amsterdam overleden. Hij zou volgende week 78 jaar zijn geworden. Kaart heeft ruim zestig jaar op de planken gestaan. Zijn gezondheids toestand was de laatste jaren snel achteruitgegaan. Het begin van dat proces deed zich enkle jaren gele den voor toen hij bij een voorstel ling van Potasch en Perlemoer viel en een heup brak. Het was de laatste keer dat hij op de planken stond. Vorige week leed hij aan een gal- aanval Bovendien had hij de ziek te van Parkingson. De laatste we ken werd hij ook geplaagd door een griep. Met Potasch en Perlemoer heeft Kaart geweldige successen geoogst. Hij heeft het meer dan tweedui zend keer opgevoerd. Kaart kreeg voor?' bekendheid als komisch acteur. Van zijn komisch talent getuigen b.v. zijn rol in de film 'De Jantjes' en zijn creatie als Doolittle in de musical 'My Fair Lady'. Voor de televisie trad hij op in de. series 'Stadhuis op stelten' en 'Herrie om Harry'. Johan Kaart heeft talloze rollen gespeeld. Hij speelde in negen films. o.a. Ciske de Rat en Rififi in Amsterdam. Ook publiceerde hij een boek onder de titel 'Ik moet nog iets bekennen'. Het tussenvoorstel van minister Van Agt houdt in dat de perso- neelsraad met de directie van één onderneming gezamenlijk zal uit maken welke onderwerpen aan de personeêlsraad zullen worden gede legeerd. Het wetsontwerp dat Boersma bij de ministerraad heeft ingediend voorziet zoals bekend ln omvorming van de ondernemings raad in een personeelsraad die uit sluitend uit gekozen leden zal be staan en hun beslissingen inzake advisering van of instemming met het directiebeleid buiten aanwezig heid van de leiding van de onder neming neemt. Wel wordt de perso neelsraad volgens het voorstel van Boersma verplicht in een contact orgaan overleg met de directie te plegen. Dit idee is voor de chris tendemocraten niet aanvaardbaar gebleken. Het voorstel van minister Van Agt houdt in dat de onderne mingsleiding via het contactorgaan meer greep krijgt op wat de perso- VANCOUVER (Reuter) Ca nadese natuurbeschermers hebben aangekondigd dat zij jonge zeehonden gaan bespui ten met verf. Hun vacht zou daardoor waardeloos worden voor de pelsjagers, die tot nog toe jaarlijks grote aantallen jonge dieren doodknuppelen. 'De verf kan niet worden ver wijderd', aldus bioloog Patrick Moore. 'Zij verdwijnt pas wanneer de volwassen gewor den zeehond zijn witte pels afdankt'. De actie is opgezet door de stichting Greenpeace, die eer der van zich liet horen door met het gelijknamige schip naar het proefgebied in de Stille Oceaan te varen waar Frankrijk bovengrondse kern proeven ging nemen. Het Ca nadese ministerie van visserij heeft de stichting gewaar schuwd dat zij de wet zou overtreden wanneer zij zich zou mengen in de jaarlijkse jacht op de jonge zeehonden. ik zeg nog zo: 'niet langs het belastingkantoor! 't Beste solarium van Nederland Stalen mantel. Kema gekeurde elektrische konstruktie. Gemoffelde, hitte bestendige laklaag. Diverse moderne en functionele kleurstellingen. Veilig OSRAM-systeem. Wanneer u denkt over de aanschaf van een solarium, vraag dan in ieder geval de duidelijke Solymar- dokumentatie aan (Uw naam, adres en eventueel telefoonnummer op ongefrankeerde open envelop aan onderstaand adres sturen). Sonell Nederland Heerengracht 404 - Amsterdam - C. Tel 020-227091/227107 Postbus 520. Het viertal was in Hanoi om de stoffelijke overschotten in ont vangst te nemen van drie Ameri kaanse piloten, die tijdens de Viet namese oorlog sneuvelden. Volgens hen verwachten de Noordvietname- zen nog steeds meer hulp van de Verenigde Staten voor de wederop bouw van hun land. 'Zij gaven ons de indruk dat zij nog steeds ver wachten dat de belofte (van Nixon) wordt vervuld', zo vertelde afgevaardigde Paul McCloskey na mens de vier Hanoi-gangers. Hij zei dat hij het Verhaal over de brief v^n Nixon aan president Ford had doorverteld. Volgens McCloskey zal Hanoi waarschijnlijk meer inlich tingen over in Vietnam vermiste Amerikanen verstrekken als de VS hulp zou willen verstrekken. Bij de akkoorden van Parijs, die in 1973 werden afgesloten, beloofden de VS economische hulp aan Noord- en Zuid-Vietnam. Ln prak tijk heeft Wshington echter alleen ma.ir de regering van president Th>-u ln Zuid-Vietnam op grote neelsraad buiten haar tegenwoor digheid kan doen. Druk vergroot Nadat minister Boersma eerst gere serveerd op de suggestie van Van Agt heeft gereageerd schijnt hij er later in een persoonlijk gesprek met zijn college van Justitie die het wetsontwerp zal moeten mede ondertekenen voor te zijn ge wonnen. De ministers uit progres sieve kringen waren toen nog niet zover. Minister-president Den Uyl heeft in zijn omgeving laten mer ken dat het idee van Van Agt naar zijn opvatting nauwelijks een uit weg uit de moeilijkheden biedt. Anderzijds wordt in politieke kring ln Den Haag opgemerkt dat het feit dat Boersma en de overige chris tendemocraten binnen het kabinet op één lijn zijn gekomen, de, druk op de progressieve ministers om van hun kant het compromis te zoeken, heert vergroot. Geschorst Het kabinet heeft gisteravond zijn beraadslagingen rond half twaair opgeschorst. Vandaag zal verder worden beraadslaagd. De ministerraad was vrijwel voltal lig bijeen. Van der Stoel (buiten landse zaken) was afwezig wegens zijn bezoek aan Bonn, maar minis ter Trip (wetenschapsbeleid) had een bezoek aan Zweden afgezegd. Trip is lid van de werkgroep ge weest die de wijziging van de wet op de ondernemingsraden ln kleine kring heeft voorbereid. Een open bare vergadering van de vaste Tweede Kamercommissie voor on derwijs werd gisteren uitgesteld omdat Van Kemenade de vergade ring van het kabinet wilde bijwo nen. Gistermiddag werd de verga dering gedurende enige uren ge schorst omdat premier Den Uyl op zijn wekelijkse visite aan Huis ten Bosch koningin Juliana moest in lichten. ADVERTENTIE) WASHINGTON (UPI) President Richard Nixon van de VS heeft in 1973 een brief gestuurd aan Noordvietnamezen waarin hij 3,25 miljard dollar aan hulp beloofde als de oorlog in Vietnam afgelopen zou zijn. Dit althans hebben Noordvietnamese leiders verteld aan vier Amerikaanse politici, die in december Hanoi heb ben bezocht. sch «al militaire hulp verstrekt. en economische NEW YORK (UPI, Reuter) Da niel Patrick Moynihan, de Ameri kaanse ambassadeur bij de Verenig de Naties, staat op het punt om af te treden. Dit meldden gisteren bronnen ln Washington en New York. Een functionaris van de regering in Washington zei dat het aftreden van Moynihan binnen enkele uren defi nitief bekend zou worden. Officieel werd dat echter ontkend. Moynihan is erg bekend door de zeer felle wijze waarop hij het Ameri kaanse beleid verdedigt. Daarmee heeft hij veel kritiek uitgelokt bui len de Verenigde Staten. Daarom is het ministerie van buitenlandse za ken niet zo tevreden over het optre den van Moynihan. Dat leidde vorig Jaar al tot een conflict, waarbij het, er op ieek dat de VN-ambassadeur zou opstappen. Naar verluidt zou Moynihan er de afgelopen dagen hebben geklaagd dat hij te weinig steun krijgt vanuit Washington. qss WË M DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN Geen wintergezicht van een zeventiende-eeuwse meester, maar een foto. die gisteren werd genomen: schaatsenrijdende jeugd op de Am sterdamse Prinsengracht met op de achtergrond de Westertoren. AMSTERDAM-IJLST Een wa- •e schaats woed* heeft zich •neeeter gemauk: van de Neder landers. Hoewel de schaatsfabrl- k an ten. door de uitzonderlijk zachte winters van de laatste jaren, met hoogopgelopen voor raden zaten, zijn deze voorraden bijna uitgeput. De schaatsen verlaten met tienduizenden ma gazijnen en fabrieken. De schaats fabriek Frisia ln het Friese IJlst verwacht vandaag of morgen de laatste schaatsen te hebben verkocht. In de zomer van 1975 staakte het bedrijf de produktde omdat de voorraden te groo-t waren. Bij Frisia, waar nu met man en macht wordt ge werkt. waren de oude Friese No ren het eerst uitverkocht. Dat type was volgens de directie de laatste jaren juLst niet zo ln de mode. In korte tijd heeft Frisia ongeveer zestigduizend paar schaatsen afgezet. De Amsterdamse schaatsenfa- briek Viking verkocht gistermid dag de laatste paren dure schaatsen. De goedkope model len waren al eerder uitverkocht. Viking had op 1 Januari een voorraad van 23.000 paar schaat sen. Vorig Jaar verkocht het be drijf 4600 paren. Ruilen In Arnhem heeft de gemeente lijke dienst voor lichamelijke opvoeding het Initiatief geno men een ruilbeurs voor kinder- schaatsen te organiseren. Dit omdat de winkels 'nee' verko pen. In het verenigingsgebouw aan de Scheldest-raat in Arnhem kunnen de Arnhemmers mor genmiddag (woensdagmiddag) schaatsen ruilen. Voor meer nieuws over de gevolgen van de onverwacht ingetreden winter zie pagina 3 en pagina 9. Straat: Plaats: Schaatsen worden schaars. Winter 1976 lijkt ineens een echte te worden. En tegelijkertijd forse tempera- tuurverhoging in Haagse kringen. In dat ene hand zame ochtendblad val je van het ene uiterste in het andere. Zonder de draad kwijt te raken. Nieuwe ahnnnpo- _Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven doon Naam: Adres: Plaats: k ontvang graag: 4 fraaie zwart-kunstlederen onderzetters met zilver bedrukte ouderwetse locomotiefmodellen. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modem. origineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. T^tening van het vroegere IJ te Amsterdam. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordcel. Hij be taalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6.25 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop. Trouw/Kwartet, antwoordnum mer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. op m* k /- X

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1