'Eén lijst is voor de geloofwaardigheid van het CDA onmisbaar' Objectief onderzoek naar invloed eitje Betere taalkennis op verlanglijst voor open school Arends werd voor spion aangezien Kredieten goedkoper voor bedrijfsleven Gevaar voor crisis niet geweken Resolutie van partijraad KVP: Verloofd paar verdrinkt in riviertje Demonstratie tegen steeds beschikbaar suntengi je inmenging in Angola Datum van ijsmarathon niet geprikt Goed behandeld door Polisario Kees Vellekoop: regering neemt het niet serieus PPR maakt band met PvdA losser Kan 'eenmaal per etmaal een eimaal' kwaad? Ook in VS en Engela nd rente omlaag MAANDAG 2 FEBRUARI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van onze parlementsredactie AMSTERDAM De KVP-partijraad heeft zaterdag in Amsterdam nog eens benadrukt dat de totstandkoming van één CDA-lijst bij de volgende verkiezingen onmisbaar is voor de geloofwaardigheid van het CDA. De partijraad nam hiertoe met al gemene stemmen een resolutie van het partijbestuur aan. Op voorstel van de KVP-afdeling Dordrecht werd in de resolutie eni ge afstand genomen van de zoge naamde noodprocedure, bedoeld om de KVP in staat te stellen eventu eel alleen de verkiezingen in te gaan als het CDA er toch niet komt. Dordrecht meende dat deze noodprocedure als een mogelijk ge brek aan vertrouwen in het CDA uitgelegd zou kunnen worden. In de resolutie wordt nu de ver wachting uitgesproken dat de te recht door het partijbestuur op gang gebrachte noodprocedure overbodig zal zijn'. Beroep KVP-voorzltter Vergeer deed een hartstochtelijk beroep op AR en CHU tot samenwerking en de ene Idjst te komen. 'Het is bijna twaalf Mr. F. H. J. J. Andriessen oogstte instemming. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM In het omroepkwartier in Hilversum is zaterdag onder leiding van Koos Postema de sluitsteen gelegd van een dis- 9ivr*|i y j cussie die landelijk onder veertig groepen op gang was gekomen WlllGmpiC I116t en die tips opleverde waarmee de aanwezige leden van de com- FGChtGF uur maar het is nog niet te laat. de vorderingen van de CDA-program- commissie, de instelling door de Tweede Kamerfracties van speciale commissies die de knelpunten moe ten bespreken en de gezamenlijke fractievergaderingen in de Eerste Kamer stemden Vergeer zeer opti mistisch. HIJ was echter niet voor een voorstel van de KVP-afdeling Den Haag de Tweede Kamer-frac ties te verzoeken ook gezamenlijke vergaderingen te houden. 'We moetpn ze niet teveel onder druk zetten', zei Vergeer. De KVP-leider Andriessen wees er op dat de politieke verschillen in de Tweede Kamer meestal wat dui delijker tot uitdrukking komen dan In de Eerste Kamer. De partijraad nam desondanks het Haagse voor stel met grote meerderheid van stemmen aan. Andriessen noemde de verschillen tussen KVP. AR en CHU overigens niet zo wezenlijk dat zij de totstandkoming van één lijst zouden belemmeren. "Het CDA moet groot en sterk worden om teijn idealen zoveel mogelijk te rea liseren. zonder dat dat ten koste gaat van beginsel en programal dus Andriessen. Op de KVP-partiJ- raad werd algemeen grote waarde ring geuit voor de actie: 'Wij horen bij elkaar' die al rond veertigdui zend sympathisanten telt. KVP. AR en CHU zullen in mei/juni a.s. de definitieve beslissing moeten ne men over die ene lijst en de verde re totstandkoming van het CDA. Zoals bekend bestaan daarover met name bij de AR grote aarzelingen omdat de meningsverschillen over de grondslag van het CDA nog niet zijn opgelost. De AR vindt dat CDA-vertegenwoordigers een per soonlijke band met het evangelie moeten hebben, terwijl KVP en CHU vinden dat het voldoende is als CDA-vertegenwoordigers pro gram en grondslag van het CDA op zichzelf aanvaarden. missie Open School hun voordeel konden doen. De discussie was georganiseerd door de omroep onder NOS-vlag in sa- menwerking met het Nederlands I Centrum voor Volksontwikkeling en aan de commissie Open School (door de ministers van onderwijs en wetenschappen en van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk ingesteld) aangeboden De omroep heeft er alle belang bij zich in deze materie te verdiepen, i want de Open School zal naast schriftelijke lessen en plaatselijke studiegroepen gebruik maken van radio- en televisie-uitzendingen. De vraag stond dan ook centraal: hoe kunnen radio en televisie bijdragen aan de vorming van volwassenen? I De discussie was bedoeld om de behoefte te peilen van de consu ment en zo werd een waslijst van verlangens samengesteld, afkomstig I van de basis, ofwel de consument, i Deze werd gezocht onder de (ge- huwde) vróuwen, werkende volwas- I senen in plattelandsgebieden en (werkende) jongvolwassenen in middelgrote steden. Tot, deze groe- I pen zou ook de commissie Open School zich richten, wanneer deze in januari 1977 van start gaat De commissie gaat er namelijk van uit dat grote bevolkingsgroepen in hun ontplooiing gehinderd worden. doordat ze vroeger zo weinig oplei- S ding hebben gehad. Bestaande mo gelijkheden als avondscholen, schriftelijke cursussen en Teleac zouden niet helemaal voldoen Vooral betere kennis van de Neder- i Van een verslaggever VEENENDAAL De 21-jarige H i Barink uit Ede en zijn 18-jarige verloofde L. Hardeman uit Lunte- ren zijn zaterdagavond in De Grift. een riviertje tussen Ede en Veen- endaal, verdronken. Ze zaten achterin een personenwagen die slipte en in de rivier terechtkwam De bestuurder van de wagen wist j zichzelf te redden. J GEERTRUIDENBERG De 62-ja- I rige mevrouw H. C. Nijhof uit Raamsdonkerveer is zaterdagavond terwijl ze op de fiets reed. aange reden door een motorrijder. De vrouw is aan haar verwondingen overleden. TUBBERGEN Doordat hij de macht over zijn stuur verloor is de 20-jarige F. G M. Ensink in Alber- gen (gem. Tubbergen) in een bocht van de weg geraakt, in een sloot terecht gekomen en om het leven gekomen. AXEL De 49-jarige R. David uit Axel is in de nacht van zaterdag op zondag met zijn auto togen een boom gereden en om het leven gekomen. HAELEN In Haelen (Limburg) is de 36-jarige mevrouw G. M. Mols- Smets verongelukt toen ze met haar auto tegen een boom reed Haar man en een kind die meere den. werden ernstig fewond. ZUID BEIJERLAND Bij een bot sing zaterdagmorgen In Zuid-Bel- Jerland is de 43-jarige A. J. Schut ter uit Mijnsheerenland gedood. KOEWACHT In de nacht van saterdag op zondag is de 49-jarige R. R David uit Koewacht in zij woonplaats tegen een boom gere den en om h«. leven gekomen. landse taal stond practisch op alle verlanglijstjes van de groepen. Dit werd uitgewerkt met opmerkingen als: beginnen op het peil van de vijfde of zesde klas lagere school, gebruik van dialect geeft achter stand. leren spreken in het open baar. brieven leren schrijven, in het bijzonder sollicitatiebrieven. Een algemeen verlangen was het vermijden van moeilijke woorden voor televisie en in kranten. De interesse naar meer taalkennis strekte zich ook uit tot Engels en Duits. Verder waren er vragen naar wereldoriëntatie (sociale geschiede nis en sociale aardrijkskunde), psychologie. opvoedkunde. leren omgaan met kinderen, kennis van de sociale wetgeving, verzekeringen, belastingen, maatschappijleer en gezondheidszorg. Veel vrouwen zou den graag de opleiding afmaken waarmee ze vroeger bezig waren, ook om ne kinderen bij hun huls- werk te kunnen bijhouden. Als je in de W.W. loopt moet er de mogelijkheid zijn dat je kunt stu deren. zoals het nu gaat is die mogelijkheid er niet, want je moet. ZWOLLE Het kort geding tegen André van Duin, zijn manager en de grammofoonplatenmaatschappij over de carnavalshit 'Willempie' gaat niet door. De medewerkers en ouders van leerlingen van de W. van Den Berghschool voor gehandi capte kinderen 1n Kampen hebben hiertoe zaterdagavond besloten na een gesprek in Zwolle tussen beide partijen. Dit hééft de manager van André van Duin zaterdagavond na afloop van het gesprek meegedeeld. Het kort geding zou vandaag die nen voor de president van de rechtbank in Haarlem. De eisers konden zich verenigen met een openlijke verklaring van André van Duin. waarin hij zegt nooit de bedoeling te hebben gehad iemand belachelijk te maken of te kwetsen. In de verklaring zegt hij dat het hem duidelijk is geworden dat hij door zijn optreden in de creatie van Willempie in een be paalde televisie-uitzending mensen ongewild verdriet heeft gedaan. voor je werkloos bent al aan je studie bezig was. Deze opmerking kwam uit de groep werkende jon geren. Er moet een regeling komen voor studieverlof vrij van de werk gever. Er moeten crèches komen. Er werd niet om een speciaal MA- VO-diploma, maar om een oplei ding algemene ontwikkeling ge vraagd waarvoor ook een certificaat zou kunnen worden uitgereikt. Deze certificaten moeten ondergrond zijn en geldig zijn voor verdere stu die. Vooral werd aangedrongen op lnspraax van de deelnemer. 'Als de plannen vtn de Opar. School klaar zijn. moeten wij terugkomen om ons fiat te geven Speciale aandacht werd gevraagd voor bejaarden en daar werd zater dag al onder verstaan die mensen die op zestigjarige leeftijd met pen sioen gaan. En ten slotte werd het voorstel gedaan niet. van Open School te spreken, omdat school niet zo een leuke klank zou hebben, maar van leermarkt. DEN HAAG De beweging voor vrijheid en onafhankelijkheid (BVO) heeft zaterdag in Den Haag geprotesteerd tegen elke buiten landse inmenging in Angola. Verte genwoordigers van de enkele weken geleden opgerichte organisaties de monstreerden bij de ambassades van de Sowjet-Unie en van de Ver enigde Staten. Bij de Amerikaanse ambassade nam een diplomaat een petitie in ont vangst. Daarin zegt de BVO: 'Dat vooral door de verdeel- en heerspo litiek van de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie ln Angola tot nu toe de pogingen zijn mislukt om tot eenheid van de bevrijdingsbe wegingen te komen'. Bij de Russi sche ambassade lukte het aanbie den van een gelijke petitie niet. omdat de Russen die niet wilden accepteren. Omdat er ook geen brievenbus is. lieten de demon stranten hun brief achter bij het hek van de ambassade. LEEUWARDEN Hoewel in Friesland de temperatuur niet boven de -6 graden is geweest en er in het afgelopen week einde in alle delen van de provincie door duizenden is geschaatst is het niet waar schijnlijk dat het bestuur van de Elfstedenvereniging dat maandagavond op een niet bekend gemaakte plaats bij eenkomt dan al een datum voor een Elfstedentocht zal vaststellen. De gedachten gaan hier en daar uit naar zaterdag 7 fe bruari maar het zal wel zeer hard moeten vriezen om dan reeds verzekerd te' zijn van een ijsvloer van ruim 200 ki lometer die zo een tiendui zend deelnemers kan dragen. Bij aanhoudende vorst zullen in ieder geval vanaf maandag de voorbereidingen voor de tocht in volle gang zijn. Enkele jaren geleden is al een uit drie delen bestaande draaiboek voor het organise ren van een Elfstedentocht opgesteld. Het eerste deel er van heeft voornamelijk be trekking op het routinewerk dat ieder jaar .moet worden gedaan: het controleren van het in goede staat verkeren van het materiaal zoals de start- en finisbblokken en het nagaan of men rekenen kan op dé EHBO-krachten. Na de vorstperiode van de vorige week is het nu zover dat het tweede deel van het draaiboek in gebruik komt. Dat heeft vooral betrekking op het mobiliseren van de honderden medewerkers die bij de organisatie van de tocht betrokken zijn. Het derde deel van het draai boek wordt actueel als de da tum van de tocht definitief is vastgesteld. Dat gebeurt twee etmalen van tevoren. Enkele punten staan overigens al vrijwel vast. De finish zal niet weer zijn op de Grote Wielen zoals in 1963 toen de duizendkoppige menigte op het ijs dat bedenkelijk ging kraken het gevaar voor een ramp opleverde. De eindstreep zal dit jaar op de Bonke aan de rand van Leeuwarden worden getrok ken. De start zal niet plaats vinden op het Van Harinx- makanaal maar op de Zwette het vaarwater tussen Leeur warden en Sneek. De deelnemers zullen bijeen komen in de Frieslandhal. het grote gebouw waarin weke lijks de Leeuwarder veemarkt wordt gehouden. Dat betekent overigens dat de tocht in geen geval op een vrijdag zal worden gehouden.-want dat is de marktdag. Vanuit de Fries landhal zullen de deelnemers vla een pontonbrug over het Van Harinxmakanaal de Zwette kunnen bere'ken. Men hoopt dat de Genie zijn me dewerking wil verlenen en daarvoor zal een beroep op het ministerie van dèfensie werden gedaan. De vrijgelaten TNO-medewerker Nico Arends niet zyn even ge lukkige ouders op Schiphol. Van een verslaggever SCHIPHOL De 24-jarige TNO-medewerker Nico Arends. die ruim tweeëneenhalve maand door de bevrijdingsbeweging Polisa rio in de Sahara gevangen is gehouden, heeft zaterdagavond bij zijn terugkeer in Nederland gezegd dat hij door de militaire ai- deling van Polisario voor een spion werd gehouden. Hij werd ervan verdacht voor Mau- retanië in de Sahara werkzaam te zijn. In de perskamer van Schiphol vertelde Arends. met op zijn borst een speld in de kleuren van Polisa rio. dat hij direct had duidelijk gemaakt niets met spionage van doen te hebben, maar dat hij pas was vrijgelaten, nadat daarover vanuit Nederland absolute zeker heid was verschaft. Naar zijn zeg gen is Arends goed behandels. HIJ voegde daaraan toe. dat daaronder in de Sahara iets anders wordt verstaan dan in Nederland. 'Ik at wat de soldaten te eten kregen. Dat was niet meer dan rijst, bruine bonen en thee. Anderhalve maand heb Ik op betonnen vloeren moeten slapen met slechts één, som,s twee dekens'. Hij verklaarde nooit met de dood te zijn bedreigd. Nico Arends. medewerker van de VERVOLG PAGINA 1 vraagstuk van de vermogensaan- wasdeling. Over de samenwerking met socialisten in de coalitie zei hij overigens: 'De progressieven leven te zeer in de ban van het eigen gelijk. Als wij ons daartegen ver zetten spelen niet wij met vuur. met vuur spelen zij die vanuit de overschatting van het eigen gelijk een een onderschatting van hun minderheidspositie proberen deson danks hun zin te krijgen'. De KVP-leider herhaalde dat hij nog steeds regeringssamenwerking met de socialisten zoekt, maar die voorkeur kan. zei hij. alleen op basis van wederkerigheid worden uitgesproken. 'Ik moet constateren dat die wederkerigheid van de zijde van de PvdA ontbreekt. Men doet aan progressieve zijde teveel aan verdeel en heers', aldus Andriessen. Hij gispte met name de uitspraak van de PPR dat de CHU geen partner voor een regeringscoalitie kan zijn. ook niet binnen het ver band van het CDA. Andriessen vroeg van premier Den Uyl open lijk afstand van deze PPR-ult- spraak te nemen en zich uit te spreken voor een combinatie PvdA- CDA op nadere programmatische voorwaarden. 'Een formatie zoals in 1972-73 doen wij nooit weer', aldus Andriessen. dienst grondwaterplanning van TNO. werd op 15 november vorig jaar bij werkzaamheden in de wes telijke Sahara bij de grens met Mauretanië gevangen genomen Za terdagmorgen werd hij 'officieel, overgedragen' aan dr L. B. J Stuyt. voorzitter van de centrale organisa tie TNO. die sinds 15 november drie reizen naar Algiers heeft ge maakt om de vrijlating Van Nico Arends te bewerkstelligen Bij de vrijlating heeft ook het Nederland se Rode Kruis een grote rol ge speeld. TNO-voorzitter Stuyt verklaarde op Schiphol dat dankzij het Rode Kruis en de Rode Halve Maan. zoals het Rode Kruis ln de moham medaanse landen heet. contacten konden worden gelegd met de mili taire afdeling van Polisario. met Kerstmis hebben wij een groot dos sier gestuurd, waaruit bleek dat Arends geen spion kon zijn. Arends heeft vanaf dat moment ook een duidelijk andere behandeling ge kregen'. Arends vulde aan dat hij sindsdien als 'een bevrijde gevan gene' werd beschouwd. Volgens TNO-voorzitter. die Arends ('die ik tot op dat moment nog nooit had gezien)' zaterdagmorgen in Algiers ophaalde, is er voor de vrijlating geen losgeld betaald. Van een önzer verslaggevers AMSTERDAM 'In de verrui ming van de wet gewetensbe zwaren, zoals die nu bij de Twee de Kamer is ingediend, heeft de regering het geweten wéér niet echt serieus genomen'. Dat zei zaterdagmiddag de vorig Jaar erkende dienstweigeraar Kees Vellekoop Ln het VARA-radiopro gramma 'In de Rooie Haan'. Velle koop doelde daarmee op de voor waarde dat de verruiming in de wet niet meer van toepassing zal zijn als blijkt dat er te weinig arbeids plaatsen zijn voor vervangende dienstplicht. 'Daaruit blijkt', aldus Vellekoop. 'dat de regering het aan het werk zetten van een dienstwei geraar kennelijk belangrijker vindt dan de inhoud van de bezwaren zelf'. Het buitengewoon dienstplich tig verklaren van dienstweigeraars vond hij in een dergelijk geval een betere oplossing. Ook constateerde hij, dat de nieu we verruiming geen oplossing biedt voor alle gevallen van dienstweige ring. Zo blijken de vter categorieën, waarin de dienstweigeraars in de toekomst zullen worden ingedeeld, geen soelaas te bieden voor het geval van de Sassenheimer Ger Pouw. die zijn straf zal moeten uit zitten omdat hij weigert iemand anders te laten vaststellen of zijn bezwaren al dan niet gegrond zijn Van een onze parlementsreactle UTRECHT De kerngroep (het ledenparlement) van de PPR heeft zich zaterdag op een vergadering in Utrecht uitgesproken voor een los sere band met de PvdA. Volgens een motie d Ie de kerngroep met &5—40 stemmen heefi aangenomen, zal de PPR zich voortaan alleen met een programma op hoofdpun ten aan de PvdA binden. De be sprekingen tussen beide partijen over een gemeenschappelijk uitge- werkt verkiezingsprogramma zullen worden stopgezet. Deze uitspraak werd gegaan naar aanleiding van het gedrag van de PvdA ln de Amsterdamse bestuurs crisis. De meerderheid van de kern groep was het eens met de Amster- aamse ex-wethouder Roel van Duyn dai de PvdA zich in de Am sterdamse affaire verraderlijk en onoetrouwbaar heeft gedragen, maar du deze partij als machtsfac tor en samenwerkingspartner voor de PPR onmisbaar is 'Het is inge wikkeld. maar zo lig' het nu een- maai'. zoals Van Duyn zei. De kern groep week met haar standpunt af van een motie die hel partijbestuur had ingediend. Het partijbestuur had eers: de achterban (de partij raad of het congres van de PvdA) gelegenheid willen geven een uit spraak over de Amsterdamse moei lijkheden te doen. alvorens te be slissen over de voortzetting van hei programma-overleg. door JAC. LELSZ AMSTERDAM Tal van landen hebben eind vorige week maat regelen genomen om de kredietverlening aan het bedrijfsleven goedkoper te maken. De Nederlandsche Bank verlaagde, zoals ge meld. haar disconto (de officiële rente) van 4,5 tot 4 procent, de Britse centrale bank ging met haar minimumrente omlaag van 10,5 tot 10 procent en de First National City Bank of New York deed een kwart procent van haar 'prime rate' af. dat het bedrijfsleven wel een extra steuntje ln de rug kan gebruiken. In Engeland hebben vier grote 'clear ing banks' onmiddellijk na de verlaging van de minlimumrente van de centrale bank tot een verla ging van hun basisrente besloten. Ze gingen eveneens van 10.5 naar 10 procent. De daling van de rente tarieven in de Verenigde Staten maakte dat mogelijk. Als alleen de Britse banken goedkoper geworden zouden zijn zou dat voor een onge wenste toeneming van de buiten landse vraag naar krediet ln Enge land hebben gezorgd. De rentever laging van de Bank of England was de vierde dit Jaar. In november stond het tarief nog op 12 procent. In de Verenigde Staten geeft de First National City Bank gewoon lijk de toon aan bij veranderingen van het 'prime rate'. Algemeen wordt dan ook verwacht, dat de meeste .Amerikaanse banken haar voorbeeld zullen volgen, tenzij er zich een plotselinge toeneming van de vraag naar krediet voordoet of de tarieven op de vrije markt gaan stijgen. Het tarief van Citibank Is nu lager dan het sinds maart en april 1973 ls gewee6t. Vanaf vandaag bedraagt deze basis rente voor leningen aan de meest kredietwaardige ondernemingen 6.5 procent. De Zweedse centrale bank had haar disconto donderdag al van 6 tot 5.5 procent verlaagd De tariefverlagingen hebben als voornaamste doel het opnemen van leningen voor investeringen aan te moedigen. De vraag naar kredipt staat al geruime tijd op een laag pitje als gevolg van de economische recessie in vrijwel alle industrie landen. Er zijn nu weliswaar aan wijzingen voor een opleving van de bedrijvigheid, maar de (centrale) banken zijn blijkbaar van mening WAGENINGEN Ongeveer vijftig verstokte eieren-eters uit Wageningen, Arn hem en Barneveld gaan de komende maanden een offer brengen voor de weten schap. Zij zullen gedurende drie weken geen ei mogen aanraken, ook niet in de vorm van een uitsmijter of omelet. Voor hartstochtelijke consu menten van eieren, mensen die iedere dag minstens één keer de kip een klandizie gunnen, kan dat even moei lijk zijn als voor anderen die een tijdje een sigaret of het borreltje moeten laten staan. De afdeling humane voeding van de Landbouwho geschool te Wageningen wil proberen met dit onderzoek erachter te komen of het regelmatig gebruik van eie ren nu wel zo onschuldig dan wel zo schadelijk ls als sommigen beweren. Er zijn in dit opzicht al wat onderzoekjes geweest, maar dat gebeurde steeds door be langhebbenden. Het Wage- ningse onderzoek, dat in fe bruari en maart o.l.v. me vrouw ir S. C. Bronsgeest- Schoute wordt gehouden is het eerste onafhankelijke onderzoek in dit opzicht. Op het kompas van eventuele literatuur uit het buitenland wil men niet varen. (In En geland is het eten van twee eieren per dag geen zeld zaamheid). Men wil uitgaan van Nederlandse situaties. Er wordt over het nuttigen van eieren uiteenlopend ge dacht. Van de zijde der pro ducenten ls destijds de slag zin 'Eenmaal per etmaal een eimaal' gelanceerd. De Voe dingsraad adviseert tot ma tiging: twee. hooguit drie per week. Wie heeft nu ge lijk. en is hier een algemene norm mogelijk? De afdeling humane voeding van de Landbouwhogeschool hoopt in de loop van de zomer op een aantal vragen door er varing onderbouwde ant woorden te kunnen geven. ten ln Wageningen zich aan Vaak onderwerpen studen- proeven. In dit geval wilde men dat liever niet. te meer niet omdat studenten vaak een afwijkend consum- tiepa troon erop nahouden. Daarom werden in enkele kranten advertenties met oproepen voor proefperso nen geplaats. Gisteren liet mevrouw Bronsgeest weten dat zij nu ongeveer genoeg proefpersonen heeft. Allen figuren, die zeker één keer per dag een ei tot zich ne men en voor wie het een hard gelag ls er zich drie weken van te onthouden Maar zij krijgen enige com pensatie ln de vorm van be taling. De proef figuren mogen alles eten waar zij trek ln heb ben. als ze zich maar verre houden van het ei. Ze mo gen over het el filosoferen (evenals over de kip en over de vraag wat er het eerste ls geweest) als ze het verbod maar voor ogen houden. Ze mogen tijdens een tafelge sprek, evenals destijds en niet onvermaard maar nu vergeten Vlaamse pastoor constateren dat de schaal van het leven even broos 1* als de schaal van het el als ze er maar vanaf weten te blijven. Ze staan in dienst van de wetenschap. Tijdens de onderzoekperlode wordt enige keren bloed af genomen. Het wordt gedu rende de tijd van voeding met eieren als gedurende de tijd van voeding zon der eieren gedaan. Er be staat een Nederlandse voe- dingsmidelentabel. die aan geeft wat de mens nodig heeft aan vetten, vitaminen en koolhydraten. Men wil er achter zien te komen of eie ren bijdragen tot een even wichtige opbouw ln dit op zicht. Door vraaggesprekjes zal voorts een indruk wor den verkregen van de eetge woonten de proefpersonen en van de veranderingen, die optreden, als het el ta boe is. Gaan ze lnplaats daarvan Iets anders e'en en. zo Ja. wat. Daaruit kunnen dan ook weer conclusies ge trokken worden. 'Als een man in vijf uur een greppel graaft, hoe lang doet hi) dan over een kuil van 4*6 meter diep?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3