Schatting drankmisbruik was nog aan de lage kant dichtbij ^mmentaar Öi retensbezwaren 3wn Bitter koud weerrapporten Sneeuwberichten loterij voor kerk van calvijn onvermoed rmiilbroeder oplossing ITEV- PI IDAG 31 JANUARI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Overheid doordrongen van ernst van de situatie ering blijft bij haar mening dat die politieke bezwaren hebben de vervulling van de militaire dicht, in aanmerking moeten 3*21 voor vervangende dienst De :lijke procedure daarvoor, die jaar aankondigde (een een- schriftelijke verklaring zou de eerste opzet voldoende zijn Lgg4t) is echter vervallen. •oep doen op de nieuwe wet •aarden wordt in zoverre ivoudiger. dat de bezwaarde in instantie terecht komt bij een jn «eerde. De thans fungerende loei&sie voor het toetsen van de Yfvan ernst van de bezwaarden, L ^lin de nieuwe opzet de functie commissie van hoger beroep dergelijks. grote lijnen van dit wetsont- nen wij wel instemmen. Er worden dat het om een aid moeilijke zaak gaat: een icht vinden tussen twee volstrekt estelde zaken. Het ene is het iële aspect, de vraag: hoe doet rheid recht aan een onderdaan, geweten of om politiek-zuivere d meent niet aan het krijgsbe- kunnen mee doen? Het andere praktische aspect: hoe krijgen dat toch voldoende jonge onder de wapenen om te m aan de duidelijke en onom- politieke wens van de overgro- srderheid van ons volk, namelijk ai goed gemotiveerde krijgs- op de been te houden? als: dat is een uiterst moeilijke jMaar uit die erkenning mogen vaststellen dat de regering er het gisteren ingediende wets- niet uitgekomen is. Toetsing ske bezwaren en gewetensbe ul? Best, maar het moet gek worden! Als de praktijk in te weinig soldaten (of in mensen voor vervangende zodat er voor die mensen niet zinvolle bezigheden zijn) de hele affaire weer op de S3? door Kees de Leeuw Volgens voorlopige schattingen zijn in Nederland 24.000 vrouwen en 96.000 mannen zodanig aan de drug en alcohol verslaafd, dat ze zich maatschappelijk niet of nauwelijks meer kunnen handhaven. Daar naast zijn er 140.000 vrouwen en 560.000 mannen, die doorlopend zoveel drinken, dat ze hun gezondheid in gevaar brengen en met hun omgeving in botsing kunnen komen. it ons voor dat het veel beter ijn een regeling te ontwerpen iedere dienstplichtige bij zijn niet alleen medisch zou wor- 5va|ekeurd, maar waarbij ook bij raaten onderzoek zou worden inge- e^lnaar de motieven om eventueel ^f juist wèl in dienst te gaan. ook als men (zoals wij) wil iden aan een krijgsmacht dia belangrijk deel is opgebouwd istplichtigen dan zal ieder loeten erkennen dat het land en ividu het meest gebaat zijn zo groot mogelijke gemoti- :id van de dienstplichtigen. dergelijk onderzoek, op zo schaal, zóu ook blijken hoe het pe hele linie ligt met de motive- onze toekomstige militairen, motiveringen vandaan komen Ike mogelijkheden er zijn in Mitiek, in het onderwijs, in het jswerk met deze positieve, we of neutrale houding rekening en er op in te gaan. eenschap heeft immers het deijvan het individu te vragen zijn te verantwoorden; het individu tt recht van de gemeenschap te hem te heiepen bij het doen goede en verantwoorde keus. kien zullen er hier of daar (heel zelfs nog in Nederland) zijn die de neiging hebben in imen met de uitbarsting van de ianse generaal George Brown uiterlijk van de Nederlandse Er zijn immers altijd wel die aan de lengte van de of de mate waarin schoenen zijn (of aan de andere kant: iedelige costuums of het dragen uiringen) een maatstaf menen ontlenen voor wat al niet. |at deze mensen nu hun opvat gaan uitdragen met een triom- jk 'nu hoor je het ook eens van Ier", mogen wij er misschien xen dat genoemde Brown eerder nieuws heeft gemaakt verrassende uitspraak. i met een goed geheugen weten dat dezelfde generaal Brown 5jaar in opspraak kwam met zijn Wende opmerkingen over de in- l van de joden in de Verenigde L In een lezing voor studenten ij toen dat de joden te veel te p hadden en zo ongeveer de hele eten het bankwezen in handen Ontboezeming was nogal grievend oidc joodse gemeenschap in Ame- 'tn generaal Brown werd daarom I president Ford terecht tot de geroepen. De generaal bood ver- Jis zijn verontschuldigingen aan, sjard met gepoetste schoenen en 'r| geknipt haar. jf i net wat u zegt zo'n generaal is Ie eerste de beste. Deze cijfers zijn afkomstig uit 'Huisarts en wetenschap', het maandblad van het Nederlands Huisartsengenootschap (NHG), dat een groep van negen huisartsen een studie liet instellen naar het alco holgebruik in Nederland. Uit dit onderzoek is naar voren gekomen, dat het alcoholgebruik zich weer als een volksziekte dreigt te ontwikke len en dat het hoge peil van rond de eeuwwisseling opnieuw is bereikt. Het alcoholgebruik is dermate on rustbarend hoog, dat men ook op het ministerie van volksgezondheid er van doordrongen is, dat het een ern stige zaak is. Staatssecretaris Hen driks heeft dan ook vorig jaar no vember de Gezondheidsraad ver zocht advies uit te brengen over de effecten van het toegenomen alco holgebruik op individu en samenle ving met inbegrip van de risico's die de alcoholgebuiker oplevert bij deelneming aan het verkeer. Geble ken is namelijk, dat statistieken over verkeersongevallen, maar ook over bedrijfsongelukken en arbeids verzuim erop wijzen, dat het alco holgebruik ernstige vormen aan neemt. Die adviesaanvrage van de staatssecretaris aan de Gezond heidsraad houdt tevens in, dat er voorstellen zullen worden gedaan om maatregelen te nemen, die het alco holgebruik kunnen tegengaan. Enkele cijfers uit het vorig jaar verschenen jaarverslag van de Natio nale Commissie tegen het Alcoho lisme (NCA) laten zien, hoe in nog geen honderd jaar het alcoholge bruik na een daling rond de vijfti ger jaren de afgelopen tijd weer met sprongen omhoog is gegaan. In 1880 bedroeg de consumptie van ge distilleerd, bier en wijn in liters per hoofd van de bevolking respectieve lijk: 4.90, 33.8 en 2.57; in 1960 wa ren deze cijfers: 1.14, 23.9 1.88 en uit de cijfers van 1974 blijkt, dat toen de consumptie per hoofd van de bevolking 2.75, 75.7 en 10.37 liter voor respectievelijk gedistilleerd, bier en wijn bedroeg. Voor bier is dat in vergelijking met 1960 ruim een verdubbeling en voor wijn bijna het viervoudige. Anders geformuleerd: rond 1950 gebruikte men in ons land nog geen liter pure alcohol per jaar, in 1970 was dit vijf liter en in 1974 werd al 7,5 liter pure alcohol per inwoner gedronken. Elke alcoholhoudende drank bevat ongeveer tien gram pu re alcohol per standaardglas. Het is duidelijk, gezien het bovenstaande, dat men niet overdrijft, als het al coholgebruik in Nederland onrust barend hoog wordt genoemd. Aan lage kant Drs. J. Breugem, directeur van het consultatiebureau voor alcohol en drugs in Den Haag, met dit alles geconfronteerd, noemt de schattin gen, zoals die door de studiegroep van het NHG zijn gedaan, nog aan de lage kant. Hij meent, dat hier mee slechts het topje van de ijsberg zichtbaar is geworden. 'Het aller grootste probleem blijft nog steeds het bestrijden van het alcoholisme, omdat het gebruik ervan een der mate aanvaarde zaak schijnt te zijn, dat het heel lang duurt, voor dat iemand zelf tot het inzicht komt dat hij inderdaad alcoholist is,' al dus de heer Breugem. 'Als de schat tingen juist zijn, zou het hier, maar ook elders op de consultatiebureaus in het land storm moeten lopen. Dat is echter geenszins het geval. Een punt is daarbij ook, dat de huisart sen niet goed genoeg de problemen bij hun cliënten kunnen herkennen. Wat dat betreft is nog steeds de les van dr. N. Speijer, emeritus-hoog leraar in de sociale psychiatrie, van belang, die destijds zei, dat achter veel klachten de problematiek van het alcoholisme schuilgaat'. Ook de studiegroep van het Neder lands Huisartsengenootschap ha mert hierop. Per gemiddelde huis artsenpraktijk (2700 patiënten) zijn er 170 mensen met ernstige alcohol moeilijkheden en in de toekomst zal de huisarts steeds meer te maken krijgen met de gevolgen van het ve le alcoholgebruik. Daarom pleit de studiegroep ervoor, dat het infor meren naar drinkgewoonte voor de huisarts routine wordt, omdat het maar weinig voorkomt, dat de pa tiënt zelf erkent, dat hij alcoholist is en om hulp vraagt. Alcoholisme Wat is alcoholisme nu eigenlijk pre cies? Daar is geen afdoend ant woord op te geven. De een noemt alcoholisme een ziekte zelfs een voortschrijdende ziekte waarvan men niet kan genezen, maar die net als sommige andere ziekten wel tot staan kan worden gebracht. Men kan deze ziekte, aldus een lid van de AA. (Anonieme Alcoholisten), zien als een combinatie van lichame lijke gevoeligheid voor alcohol en een psychische gedrevenheid tot drinken, die niet door wilskracht al leen kan worden gebroken. In zijn in 1960 verschenen boek 'Alcoholisme', opgedragen aan de A.A., noemt de psychiater dr. P. M. Esser 'ieder gebruik van alcohol, dat het zoge naamde sociale drinken te boven gaat', alcoholisme. Drs. Breugem zelf waagt zich niet aan een definitie ten aanzien van al coholisme. 'Die zult u van mij niet horen,' zo geeft hij te kennen. Wel zegt hij, dat het een dermate ge bruik van alcohol is, dat men zich zelf daardoor niet alleen lichame lijk schade berokkent, maar ook geestelijk met alle gevolgen van dien voor het functioneren in de maatschappij. 'Ja, waarom drinkt iemand? Ik ben van mening, dat het aspect van ver doving een belangrijke rol speelt. Men drinkt bier, wijn of jenever, omdat er alcohol inzit. Ik geloof dat het gewoon een kwestie van openheid is, als je dat wil erkennen. Het is tegenwoordig ook zo, dat ie dereen drank in huis heeft en daar door neemt het gebruik van alcohol in mijn ogen een onevenredig grote plaats In in ons leven. Persoonlijk zou ik terug willen naar een situa tie, waarbij het zeer gebruikelijk is. dat je je gasten eerst een kopje thee aanbiedt, als ze bijvoorbeeld zon dagmiddag op bezoek komen, en daarna eventueel een drankje. Ik weet heus wel, dat men daar mis schien even vreemd van zal opkij ken, maar zo gek is dat nou toch ook weer niet'. Reclame Wat het tegengaan van drankmis bruik betreft ziet de heer Breugem weinig heil in een verbod op recla me voor alcoholhoudende dranken of in stevige prijsverhogingen. 'Ik ge loof, dat die zaken een averechtse uitwerking zullen hebben. Erg be langrijk is een goed georganiseerde voorlichting, die preventief kan werken en een geïntegreerd beleid op departementaal niveau, zodat men tot een aanpak kan komen, waarbij het vanzelfsprekend is, dat ook psy chologen en maatschappelijk wer kers daarbij worden betrokken.' En tot slot: iedereen die problemen heeft moet onmiddellijk helemaal stoppen met het gebruik van alco hol, want die problemen worden er niet door opgelost. Integendeel, er komen steeds meer problemen bij en de grens van twintig glazen alcohol houdende drank per week, die de studiegroep van het NHG toelaat baar acht, is zo overschreden. Van onze weerkundige medewerker De Elfstedentocht! Komt er dit maal na een pauze van dertien jaar eindelijk weer eens één? Gelet op de standvastigheid van de huidige winter met van naar oost naar west. bewegende of zich uitbreidende ho ge- en lagedru ks ystemenis het verleidelijk 'ja' te zeggen. Veel ver stokte liefhebbers van zo'n mara thon-evenement horen dat ook het liefst, maar toch zult u op deze plaats van ons het verlossende woord (nog) niet te horen krijgen. Dit om de doodeenvoudige reden, dat niemand in Nederland op dit. moment precies weet, hoe het vol gende week allemaal met het weer precies zal lopen. De kapitale vraag is: hebben we dit keer werkelijk te doen met een langebaan-situatie, of speelt Ko ning Winter over de korte baan net als in 1968, toen het na een hevige kou-inval met min 24 graden in Dedemsvaart op de 13e Januari al snel weer afgelopen was. Onze me ning is, dat het daar nu inderdaad niet op lijkt en dat de kans op een langere adem van de Wintervorst groter is dan op een korte. Vóór de Elfstedeniroute goed vertrouwd is. zijn er overigens nog wel circa tien dagen en nachten met vorst (mini maal minus 10 tot minus 15) nodig. Dit weekeinde zit alles wel goed. met aanhoudende matige tot stren ge vorst. In de berichten wordt nu ook over sneeuw gesproken. In eer ste aanleg wordt deze veroorzaakt door een kleine storing die tot vrij dagmorgen in de DDR maximaal 3 cm op de begane grond en 5 tot 10 cm in de bergen had gebracht. Komt er dit weekeinde al wat ge dwarrel tot stand, dan hebben Lim burg en Gelderland daar grotere kansen op dan bijvoorbeeld Noord - Holland. Friesland en Groningen. Zeer zware sneeuwval, de zwaarste storm sinds heugenis, is over Geor gië (Kaukasus) gejaagd. Mensen werden bedolven onder tweeëneen half tot drie meter hoge sneeuw- duinen en er zijn slachtoffers ge vallen. Het warme water van de Zwarte Zee zal hierbij een rol heb ben gespeeld. De temperatuur ten noorden van de Kaukasus was gis termiddag tien tot twaalf graden boven nul, terwijl het meer naar het noorden en noordwesten overal matig tot streng vroor. Een kleine depressie bij het schiereiland De Krim (1000 millibar) veroorzaakte uitgebreide sneeuwval in de Oe- Weerrapporicn \an gisteravond 7 uur (weer. maximum-temperaturen en neer slag 719 uur): Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. Rtd. Twente Vllssingen Z.-Llmburg kraïne. Of er van die kant volgende week ook Iets naar ons land zal overwaaien, is nog niet te zeggen, Wel neemt na zondag de kans op sneeuw van meer betekenis in onze omgeving toe. Daarvoor kan verantwoordelijk zijn een langzaam in noordelijke rich ting over Frankrijk opdringend warmtefront, maar ook een nieuwe sneeuwstoring bij de Finse Golf. Deze knabbelde gisteravond aan het Scandinavische hogedrukgebied en gaf langs de oostkust van mid den-Zweden lichte tot matige sneeuwval. Plaatselijk werd 22 mm aan sneeuw afgetapt. Deze storing verplaatste zich 1 n ongeveer zuid westelijke richting. De laagste tem peratuur gistermiddag werd geme ten op een station aan de grens tussen noord-Finland en noord- Zweden met ten maximum van min 33 graden Celsius. De winterkou breidde zich ook uit vV 2 over de Britse eilanden. Gistera- "JfC Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Insbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Spilt Stockholm Wenen Zürlch Casablanca Las Palmas Tel Avlv Tunl6 onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bewolkt onbewolkt onbewolkt drlftsneeuw half bewolkt drlftsneeuw zwaar bewolkt licht bewolkt regen onbewolkt licht bewolkt licht bewolkt licht bewolkt geheel bewolkt sneeuw onbewolkt half bewolkt licht bewolkt geheel bewolkt zwaar bewolkt geheel bewolkt - licht bewolkt zwaar bewolkt licht bewolkt licht bewolkt regen onbewolkt sneeuw regen regen motsneeuw zwaar bewolkt zwaar bewolkt regen zwaar bewolkt zwaar bewolkt licht bewolkt In vrijwel alle delen van Frankrijk ls nieuwe sneeuw gevallen. In de meeste dalen ligt vijfentwintig centimeter meer dan vorige week en in de skigebieden zelfs veertig centimeter meer. Zodoende is er nu een sneeuwdikte tot ruim één me ter. Oostenrijk kreeg ook wat verse sneeuw en er is bijna nergens meer een plaats te vinden waar minder dan 1 meter sneeuw ligt. uitgezon derd de lage dalen. In Zwitserland ligt overal rond de één meter sneeuw en hier worden zeer lage temperaturen gemeten' tussen min 10 en min 20 graden Celsius. In Italië hebben de dalen niet meer dan 10 cm, maar hogerop in de bergen ligt 40 cm tot 1.50 m. meer bewolkirv SNEE UW vond sneeuwde het op de Kanaal eilanden. In Ierland was de tempe ratuur gedaald tot plus 1 plus 3 graden. De laagste temperatuur gis teravond om 7 uur in Engeland was minus 3 graden Celsius vlak ten noorden en ten westen van Lon den. In Birmingham en ln Wad- dington aan de oostkust. opklaringen «23 "EOEN tr- MAOEl MIN. TEMP. WIND RICHT ING HOOG WATER zondag 1 februari 1976 Vllssingen 2.35 - 14.57; HarlngvlieUlulzen 2.57 - 15.08; Rotterdam 4.37 - 17.10; Sche- veningen 3 59 - 16.00; IJmutden 4.32 - 16 42; Den Helder 8.16 - 20.46: Harllngen 10.45 - 23.01; Delfzijl 0.24 - 12.55. HOOG WATER maandag 2 februari 1976 Vllssingen 3.12 - 15.32; Harlngvlletslulzen 3.29 - 15.42; Rotterdam 5.08 - 17.45: Sche- venlngen 4.32 - 16 40; IJmuiden 5.06 - 17.14; Den Helder 8.494 - 21.19; Harllngen 11.21 - 23.35; Delfzijl 0.59 - 13 29. onder redactie van loessmit De St. Pierre in Genève, de ka thedraal van het calvinisme, staat weliswaar nog niet op instorten, maar de bouwkundigen hebben uitgerekend dat er minstens tien miljoen gulden nodig is om de kerk voor het nageslacht te be waren. De kerk dateert uit de dertiende eeuw. Calvijn werd er in 1536 eerst lector en later predikant. Na zijn verbanning uit Genève en zijn terugkeer naar de stad ves tigde de hervormer zich in een huis vlakbij de kerk, die in het vervolg het centrum voor zijn werk zou vormen. Calvijn legde zo duidelijk een stempel op Genève, dat de stad in de eeuwen die er op volgden dit karakter nooit meer geheel ver loren heeft. Zo verbood de sobere kerkhervormer het dragen van juwelen. Dit dwong de goudsme den er toe zich te werpen op de uurwerkindustrie, die ook nu nog een belangrijke bron van in komsten in Genève is. De St. Pierre overleefde geduren de zijn eeuwenlange geschiedenis drie branden. De restauratie, die eind vorige eeuw een aanvang nam, werd halverwege wegens geldgebrek stilgelegd. De massieve, voornamelijk uit kalksteen opgetrokken kerk, lijdt sterk onder de uitlaatgassen van auto's en van vocht. De centrale verwarming die in de kerk is aan gebracht, draagt evenmin als de talrijke duiven die er in nestelen, Kleding is er niet alleen om je lichaam op een fatsoenlijke tem peratuur te houden of om die de len van het lichaam te bedekken die je aan een anders blote oog wilt onttrekken, of om er mooi, vlot, sjiek, gekleed of sportief uit te zien. Kleding heeft ook 'een onvermoede, sociale func tie', zoals prof. dr. ir. R. Plomp het noemde bij de aanvaarding van een buitengewoon hoogle raarschap in de experimentele audiologie (de leer van het ge hoor en de ziekten van het ge hoor). Voor 'Omega', het maand blad voor auditieve communica tie, was de inaugurele rede die prof. Plomp bij die gelegenheid uitsprak, erg belangrijk, omdat die over geroezemoes ging. Een verschijnsel dat je vooral op bij eenkomsten als recepties, druk ke verjaardagen, vergaderingen en zo meer tegenkomt. Een nor maal horend mens heeft daar al genoeg moeite mee, maar de slechthorenden Omega is het blad van hun vereniging kun nen in zo'n situatie helemaal niets verstaanbaars meer opge vangen. Natuurlijk doet geluiddempend materiaal al veel in een zaal vol mensen, maar daarnaast heeft ook kleding een belangrijke ge luiddempende functie. Prof. Plomp vond het daarom nog niet direct nodig dat iedereen de win terjas op een feestje aanhoudt, maar wel verduidelijkte hij het nut van veel kleren: "Een gezel schap in badkostuum heeft min der dan één vijfde van het ge- luidabsorberend vermogen van een volledig gekleed gezelschap'. In een zaal waar het lawaai niet door geluidwerend materiaal wordt gedempt, heeft zo'n groep mensen in badpak funeste gevol gen voor een goede communica tie, zei hij. Elkaar goed verstaan is dan niet meer mogelijk als de mond van de spreker verder dan 25 tot 35 centimeter van het oor van de luisteraar verwijderd is. Muilperen en muilezels mogen algemeen bekend worden veron dersteld, maar muilbroeders be staan ook. Dat zijn niet de le den van een of andere klooster orde, maar cichliden, leren we uit het nieuws uit Ouwehands Die renpark. en dat zijn weer Zuid- amerikaanse vissen. Het park heeft onlangs vijf hondekop-cich- liden cadeau gekregen, die intus sen in het aauarium gejongd heb ben. Ze worden muilbroeders ge noemd. omdat de visjes zo gauw ze uit het ei zijn, van hun stenen geboorteplaats verhuizen naar de bek van vader en moeder. Ze mogen pas weer buiten spelen als ze wat groter zijn, maar als Je dan tegen de aquariumruit tikt, openen zowel vader als moeder muilbroeder wagenwijd hun bek ken en zuigen hun kroost zo ra zendsnel naar binnen alsof ze er een stofzuieer op hebben gezet. bij tot behoud van de kerk. De corrosie heeft sommige delen van de buitenmuren al zwart gekleurd. De bovenzijde van enkele pilaren verpulveren langzaam en de zui delijke toren is al voor het pu bliek gesloten, omdat de toegang lot die toren levensgevaarlijk is. Als je met je nagel langs de mu ren krabt, vergruizelt de kalk steen. Onder leiding van Pierre-Charles George is een comité tot behoud van de St. Pierre in het leven ge roepen, dat een landelijke actie is begonnen om alvast drie mil joen Zwitserse franken (ruim drie miljoen gulden) bijeen te krijgen. Zodra de restauratie van start gaat, kan eveneens een on derzoek gedaan worden naar de Romeinse ruïnes onder de grote kerk. Deze ruïnes vormen ten dele het fundament, waarop in 1160 de bouw van de kerk begon. De bouw duurde zestig jaar. Curieus is, dat juist in deze periode de toegepaste bouwstijl zich wijzigde van ro- maans in gotisch. Het hoogtepunt van de campagne wordt een loterij, en voordat de Nederlandse calvinisten nu met een maar denken dat de kerkher vormer zich bij deze gedachte wel in zijn graf zal omdraaien, moe ten ze zich eerst realiseren dat sinds de dagen van Calvijn in Ge nève op zondag markt wordt ge houden. En nog steeds is de le gende niet volkomen weerlegd, dat de kerkhervormer Calvijn op zondag wel eens gezien zou zijn, met zijn vrouw en kinderen spele varend op het meer van Genève, ongeveer ter hoogte van de nu permanent spuitende fontein. Een goeie opleiding garandeert tegenwoordig helemaal nog geen goeie baan. In eigen land hebben veel mensen daar al genoeg droe vige ervaringen mee, maar wat een Zweed op dat gebied heeft meegemaakt en trouwens nog meemaakt, mag wel een super sterk voorbeeld genoemd worden. Hij heet Carl-John Charpentier, is 28 jaar, woont ln Stockholm en heeft het tot doctor in de wijs begeerte gebracht. Bovendien heeft hij nog kunstgeschiedenis, esthetica, etnografie (volkenbe schrijving) en de problematiek van ontwikkelingslanden gestu deerd. Behalve zijn moedertaal spreekt hij vloeiend Frans, Duits. Engels. Italiaans en Spaans en kan hij heel behoorlijk met La tijn, Turks en de Perzische streektaal Dari uit de voeten. Met al die kennis in het hoofd meende hij zeker een passende werkkring te kunnen vinden. Maar nee. Brief op brief schreef hij, maar een baan heeft hij nog altijd niet. Deze week had hij precies 120 maal gesolliciteerd en steeds weer nul op het rekest gekregen. In arren moede bood hij op het arbeidsbureau toen maar aan om ergens voor niets te gaan werken, zodat hij ten minste zijn kennis op peil zou kunnen houden. Niet alleen lieten ze dr. Charpenter op dat bureau duidelijk merken 'dat ik van Lot je getikt was', maar bovendien stelden ze hem een in hun ogen 'betere' oplossing voor: aan een doctor in de wijsbegeerte had den ze niets, maar als hij een om scholingscursus wilde volgen, mocht hU wel monteur worden. 'Ik ben blQ, dat ik geen voorman ben geworden; hU loopt hier nou in die hitte zo opgeprikt rond.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5