De Noren hebben nog niet gewonnen ederlandse sprinters missen aparte aanpak en begeleiding Betaald voetbal nog niet in z'n geheel afgelast lans van Helden vestigt in geleend schaatspak wereldrecord op 5000 meter Geluk voor Valentijn Toch geen voetbal r u Twee records bij zwemmen in Amersfoort Wielart: 2.14 m SCHAATS- KALENDER Amateurvoetbal, hockey en rugby wel uitgesteld TE1 - [RDAG 31 JANUARI 1976 SPORT TROUW/KWARTET 19 n onze speciale verslaggever LVOS Vier ronden voor het einde van de eerste rit op de 5000 meter klonk plotseling de schreeuw n de langs de kant van de baan langzaam opgewonden rakende coach Leen Pfrommer. 'Wereld- :ord, ga door'. Met nog 1600 meter te rijden was Hans van Helden een halve seconde onder de isentijd van het wereldrecord gedoken, dat sinds 23 maart van het vorig jaar op naam van de is Joerie Kondakov stond. Hans van Helden ging door en die halve seconde winst bleef tot het ein- van de rit gehandhaafd, groeide zelfs uit tot ruim een seconde. Met 7.07,82 (tegen Kondakov op Medeo-baan van Alma Ata 7.08,92) schreef Hans van Helden, het buitenbeentje in de ploeg, voor eerste keer in zijn carrière zijn naam in het grote recordboek. n leuk opstekertje'. noemde een ik e idelijk verheugde Leen Pfrommer prestatie van Hans van Helden er, 'je kunt dat wel zeggen, na es wat er dit seizoen tot nog toe gebeurd'. stbiins van Helden had zijn record estatie overigens vooraf al aan- kondigd. Ondanks, zoals hij toen tide, de lucht. 'Het is natuurlijk m ijd even wennen, wanneer je op 00 meter hoogte komt.' En na foop daarop voortbouwend: 'Als hier nog twee weken zou blijven, inneer je inderdaad helemaal ge- climatiseerd bent, wanneer het er zulke goede omstandigheden dan kan het waarschijnlijk g sneller*. LEDING 5t weer tijdens de rit van Van ilden geen wind en zon het ijs, les zat Hans van Helden gisteren e. Ook de kleding, een facet dat de wintersporten steeds belang- jker schijnt te gaan worden. In n van de Westduitser Herbert hwartz (in Oslo) geleend pak, ed Hans van Helden zijn rit. Een ik. elastischer dan tot nog toe in iderland gebruikelijk, en voor dat gladder. Afgeleid van de inststofvezels, waarmee skiërs in lorgaande jaren zo een opzien Aarden, dat deze wegens te grote uit tvaren bij een val schoof de 76 iër door de gladheid van zijn pak Dg verder door over de sneeuw ndat de remmende werking totaal itbreekt werd verboden. het schaatsen, waar minder >rdt gevallen en de gevolgen ook :1 minder ernstig zijn. is de stof dank aanvaard. Eerst door de nden waar het skiën als wed- rijdsport hoog staat aangeschre- In Zwitserland, Duitsland en Noorwegen. Leen Pfrommer: Ve hebben deze pakken tot nog ie niet kunnen krijgen. We heb- in het probeerd, maar de Noorse rma. die de pakken voor de Noor- ploeg levert, heeft toegezegd de akken niet voor de Spelen in msbruck aan derden te zullen le- jren. We hebben nu deze pakken ier in Zwitserland besteld. Nog Innsbruck worden ze geleverd, van Helden rijdt nu in een :end pak, Jan Derksen heeft er ka/ Reportages door Peter Onvlee in Italië, ook al een skiland, zelf een gekocht evenals trouwens Col lin Coates. de Australiër. Zij waren typisch genoeg h *r in Davos wel de drie snelst-_n op de 5000 meter'. •ROEVEN 'De Westduitser Günther Traub heeft met deze pakken proeven ge nomen ln een windtunnel. Hij kwam daarbij tot de conclusie dat er op een 50ÖU meter door de ver minderde weerstand een winst van 6 tot 7 seconden bereikt werd. Laat dat getal nu overdreven zijn, laat het de helft zijn, dan nog vind ik de aanschaf van die pakken nood zakelijk. Het kan. zoals nu Hans van Helden, een wereldrecord ople veren'. Hans van Heidens wereldrecord was er overigens één van de regel matigheid. Na een openingsronde van 33,4 en een daaropvolgende snelle omloop van 32,9 draaide van Helden nog 4 ronden van 33.4 tot 33,7 om tenslotte de laatste 5 ron den juist boven de 34 (34,2 tot 34,5) rond te komen. Van Helden: 'Ik had mijn zinnen speciaal op deze 5000 meter gezet. Ik was bijzonder blij dat de organi satie besloot om de wedstrijden di rect na de 1000 meter (eerste start rond het ideale middaguur) te la ten doorgaan en niet. zoals aan vankelijk de bedoeling was. te wachten tot laat in de middag. De zon is dan weg, het wordt dan te koud en een goede tijd kun je dan wel vergeten. Nu was het zo goed als ideaal. Ik wilde juist op deze 5000 meter goed gaan omdat ik vind, dat ik in Oslo, tijdens de Europese kampioenschappen, te -langzaam ben gegaan'. 'Als eerste rijder ben ik op het baanrecord van Ard Schenk wegge gaan. ik bleef er onder, en hoewel die 5.11.34 mijn beste persoonlijke prestatie was. wist ik voor mijzelf, dat het nog beter kon. Ik reed sneller dan Ard Schenk ooit had gedaan, dus wist ik dat ik onder goede omstandigheden ook sneller kon rijden dan het nationale re cord van Ard Schenk'. VECHTEN 'Dat record 7.09.8 was de op zet. Het schema van 7.16 waarop ik vertrok bood daar toe ook alle mo gelijkheden. Ik heb aanvankelijk echt niet aan het wereldrecord ge dacht. Dat kwam later pas. Tegen het einde, toen Pfrommer schreeuwde dat het ging. Je moet in zo'n rit wel tegen jezelf vechten. Vooral in de laatste ronden. Het is wel een fijn gevoel nu, een wereld record. Het is iets, wat ik al zo lang heb willen hebben'. 'Natuurlijk, ik weet het wel, die Noren (dit weekeinde rijden zij hun nationaal kampioenschap, red.) zullen wel weer zeggen: als wij hadden meegedaan waren we onder de 7 minuten gebleven, maar ze moeten het eerst nog maar eens rijden. Als Schenk deze tijd had gereden had waarschijnlijk ieder een gezegd: aan dat record komt niemand meer. Maar nu het Van Helden is, denken zij dat wel. Het kan misschien ook nog wel harder'. Hans van Helden duidelijk terug na een jaar waarin hij door de gevolgen van een rugblessure toe moest kijken ls een man. die moeilijk binnen het raam van de ploeg is te plaatsen, die veel dingen alleen oplost. Is daarbij echter ook een rijder, waarvan het karakter afdruipt, die in de eerste jaren van Heerenveen naar Amsterdam fietste HANS VAN HELDEN: verder dan Innsbruck kijken. voor de hardheid, die al zeven jaar lang bij de Thialf-baan in Heeren veen verblijft om voortdurend met het schaatsen bezig te kunnen zijn en die ook in een wat lossere en speelse ogenblikken moeilijk kritiek (ook op het schaatsen en zijn per soon) verdraagt. PRESTATIES 'Het is mijn sport en ik, wil niet dat die negatief overkomt'. En ook, kijkend in de toekomst: 'Toen we vorige week tijdens de Europese kampioenschappen in Oslo waren, stond het hele Bislet-stadion al op zijn kop, wanneer er ook maar de naam van een Noorse rijder werd genoemd. Ik hoop dat aan het ein de van de maand hetzelfde in Heerenveen gebeurd met de Neder landers. Als er geen publiek is met die instelling dan wordt je de das omgedaan. Er kan nu niet meer gezegd worden: de Nederlanders le veren geen prestaties. Daarom ben ik ook blij met dit record'. Hans van Helden is min of meer als prof aan zijn schaatsenrijderij bezig. Wil ook eens een groot titel - toernooi winnen.' Ik wil daar alles Van onze speciale verslaggever DAVOS Dank zij de erg mil de houding van de heren van het Nederlands Olympisch Co mité en het welhaast grenze loos optimisme, waarmee de nationale schaatsleiders deze week het aanwezige Olym pische niveau beoordeelden, telt de Oranje formatie de ko mende weken in Innsbruck zo waar ook nog een 'echte sprin ter'. Jan Bazen, 28 jaar inmid dels en eigenlijk geheel afge schreven voor het grote werk. manifesteerde zich vorige week in Inzeil met een prestatie van 39.34 op de tweede 500 meter van de sprint vierkamp. Bazen verdiende er zijn Olympisch pak mee. Hoe aanvechtbaar wellicht dit seizoen realiseerde Bazen slechts één keer eerder een tijd die bene den de grens van 40 seconden lag en de verrichtingen tijdens belang rijke toernooien zijn in het ver dere verleden ook nooit direct aanleiding geweest tot juichtonen ook, Jan Bazen heeft in ieder geval zijn revanche voor 'Sappo ro'. Vier jaar geleden stond hij ook op de nominatie voor de Spe len, maar op weinig elegante wij ze is hij toen buiten de met ten slotte zo veel eremedailles overla den Olympische ploeg terecht ge komen. Jan Bazen is realist voldoende om bovenstaande te onderschrijven. 'Ik ben in het verleden niet de pian geweest, die op grote wed strijden topprestaties leverde', weet hij. Zoals hij ook zijn kwali ficatie voor Innsbruck weet te re lativeren. 'In Inzeil vertelde Cees Kerdel de voorzitter van het Ne derlands Olympisch Comité mij. dat ik vijfde zou moeten worden tijdens die wedstrijden. Ik zou een redelijke kans hebben om in Innsbruck op Olympisch niveau mee te strijden, een kans maken dus op een plaats bij de eerste acht. Mijn vijfde plaats gevoegd bij het gegeven dat er drie Rus sen en twee Zweden beide lan den waren afwezig bij de wed strijden in Inzeil sneller zou den zijn, zou ik dus tiende staan en kansen op de achtste plaats maken. Toen ik zondag op die tweede 500 meter tweede werd. zag ik het dan ook wel weer zitten'. Jan Bazen werd na zijn geslaagde herexamen dinsdag inderdaad ge beld met de mededeling, dat hij goed genoeg was bevonden voor de Spelen. Als derde(!) man van de nationale kampioenschappen kon hij zijn koffers opnieuw pak ken en de volgende dag reisde hij naar het trainingsland van de kernploeg in Davos af. Een ploeg overigens, die hij al geruime tijd geleden vaarwel zegde. 'Het heeft geen zin om achter de allrounders aan te hollen. En de realiteit is gewoon, dat je als sprinter toch maar een beetje bij de kernploeg hangt. Daarnaast, en dat speelde voor mij een nog gro tere rol, maatschappelijk was dat voor mij niet meer te doen. Ik kan (als vertegenwoordiger) niet meer enkele maanden uit mijn werk stappen. Zoals nu, een weekje schaatsen in Inzeil, weer werken en alle klanten af en dan weer schaatsen gaat beter. Het schaatsen staat nu niet meer op de eerste plaats. Ook omdat ik getrouwd ben. Ik mis bijvoorbeeld de wereldkampioenschappen begin maart in Berlijn. Mijn vrouw ver wacht dan een baby'. Jan Bazen is ongewild wellicht als 'geval' typerend voor de toestand in het Nederlandse sprinterswereldje. In de kernploeg van Leen Pfrommer was tot deze week nationaal kampioen Jos Va lentijn' de enige specifieke sprin ter. Piet de Boer, met zijn 29 jaar ook al niet meer de jongste, maar wel tweede tijdens de nationale kampioenschappen van dit jaar in Groningen, heeft het zo druk met het runnen van zijn boerderij in Jellum. dat hij zelfs tijdens die kampioenschappen nog heen en weer moest pendelen om te mel ken, Eppie Bleeker (27), potentieel toch ook één van de veel betere sprinters, koos voor zijn Friese 'tweemansschool' boven het schaatsen op internationaal ni veau en de jeugd die aan het begin van het. seizoen nog talent vol genoeg werd beoordeeld om van Pfrommers keurploeg deel uit te maken, verdween door gebrek aan prestaties. Het sprinten in Nederland lijkt derhalve ondanks behoorlijke suc cessen in het recente verleden Jos Valentijn eindigde drie jaar geleden vóór zijn profavontuur als tweede bij het wereldkampioen schap en Ep Bleeker was in 1973 en '74 zelfs twee keer achtereen goed voor het brons op sterven na dood te zijn. Jos Valentijn, de man die het kortstondige (éénma lige) profoptreden weer mocht te rugkeren is het met die constate ring echter niet eens JAN BAZEN 'Er is m Nederland genoeg sprint- talent. En mag het een jaar mis schien wat minder zijn, geef dan de jeugd de kans door te breken. Maar zoals het nu gaat, onder deze omstandigheden, voel ik er ook zeif weinig voor volgend jaar in de kernploeg door te gaan. Ik ben, dit seizoen zeker, zo'n vijfde wiel aan de wagen van de kern ploeg. Gaat Pfrommer met de all rounders naar Noorwegen om het Europese kampioenschap te rijden en zich daar ook op voor te berei den. dan blijf ik weer twee weken alleen in Inzeil achter'. 'De komende weken, tijdens de Olympische Winterspelen, gebeurt eigenlijk precies hetzelfde. Ik mag door die profaffaire niet meedoen aan de Spelen en dan zit ik maar weer. £k ga naar Nederland terug. Je bereidt Je eigenlijk een heel seizoen voor op één wedstrijd, op de wereldkampioenschappen sprint in Berlijn, maar je moet veel zelf opknappen. Ik hoop. dat ik de laatste paar weken met Jor- rlt Jorritsma (coach van de Cana dese ploeg, red.) naai Berlijn kan. Voor Jcrrit hoeft dat geen pro bleem te zijn, het is niet zd"n extra belasting, want de schema's krijgt hij van me en ik heb het voordeel dat ik tenminste iemand langs kant heb staan. Het ls geen kritiek op de figuur van Pfrommer, nij moet zijn aandacht zelfs noodgedwongen verdelen, maar gewoon een constatering van het feit. dat het. eigenlijk zo niet gaat. Je kunt geen sprinters en all-rounders op deze manier laten werken'. Jos Valentijn pleit voor een ande re aanpak van dit specifieke on derdeel van de schaatssport. Wil af van het gegeven, dat een sprintpioeg voor een belangrijk internationaal evenement 'zomaar even wordt opgeroepen' en er ver der weinig aan de gerichte oplei ding gebeurt. Wil concreet een specifieke sprinterskernploeg of in ieder geval een man. die zich intensiever dan tot nog toe met het sprintgebeuren bezig houdt. 'Qua talent zijn er gewoon jongens genoeg voor, maar het lijkt in Nederland soms wel, dat alleen het all-round schaatsen be langrijk is. Sprinten is internatio naal echter een meer dan vol waardige bezigheid geworden*. Het pleidooi van Jos Valentijn 'Ik wil graag doorgaan, ik heb bewust gekozen, maar het plezier vergaat je op deze manier af en toe wel eens' wordt ook onder schreven door Jan Bazen, de nu weer even in de kernploeg terug gekeerde rijder. 'Er zou inderdaad wat moeten gebeuren op dit punt. Voor mij hoeft een kernploeg zo als die nu ls echt niet. Wil Je volledig meedoen, dan zal je de kant van de andere landen uit moeten, waar men een aparte man voor de sprinters heeft'. In Nederland was (is?) dat voor alsnog niet haalbaar. Plannen, een aantal Jaren terug, om zo'n man (de naam van de nu bij de Amerikanen werkende Peter Schottlng werd genoemd) aan te trekken, bleek niet te realiseren, ondermeer wegens financiële con sequenties. Voorlopig is Jan Bazen de enige echte Nederlandse sprinter ln Innsbruck tijdens de komende twaalMe Winterspelen. Een gege ven waar Bazen zelf terecht en begrijpelijk gelukkig mee is, maar die gezien de toestand in de Ne derlandse sprinterswereld eigen lijk een beetje alarmerend moet worden genoemd. Het (voor de minder streng gereglementeerde wereldkampioenschappen) achter de hand hebben van favoriet Jos Valentijn ten spijt. voor doen.' zegt hij. 'En het kan ook. ik ontdek steeds meer Ln het schaatsen rijden. We staan hierbij nog maar aan het begin van het grote, het absolute topschaatsen. Ik wil eigenlijk de eerste man zijn. zoals Ard Schenk die indertijd ook was. Hij reed de 10 kilometer als eerste onder de 15 minuten Ik wil dat graag worden op de 3 km (bin nen de 4 minuten) en de 5 km (binnen de 7 minuten)'. 'Je zou eigenlijk veel meer compe titie hiervoor moeten hebben. Je zou. en ik zeker, een keer helemaal tot het einde moeten gaan. Ik ben nog nooit echt kapot geweest na een rit. Ook nu weer niet na deze 5000 meter'. FAVORIET Met zijn wereldrecord op de 5000 meter is Hans van Helden direct één van de grote favorieten voor het hoogste eremetaal in Innsbruck geworden. Op deze afstand, een af stand die notabene niet eens zijn favoriete is, dat is de 1500 meter Van Helden denkt evenwel zover beslist niet. Kijkt zelfs nog verder, naar Heereveen. 'Ik moet dit seizoen de achterstand van één jaar stilstand inlopen. Ik gok. ik heb het ook al na het Europees kampioenschap in Oslo gezegd, helemaal op de wereldkam pioenschappen. Ik groei nog steeds, ik heb tot nog toe al mijn persoon lijke prestaties verbeterd, maar er moet nog meer mogelijk zijn. Het blijkt nu weer op de 5000 meter. In Heereveen hebben de Noren nog niet van Hans van Helden gewon nen. Ook al waren zij toen alle vier boven diezelfde Hans van Helden'. IIEBEN: 1000 meter: 1. Pc-ter Müüer (VS) 1.17.4. 2. Matte Walburg fZwe) 1.17.7. 3. Johan Granath (Zwe) 1.17.9. 4. Jos Valentijn (Ned) en Oloph Granath (Zwe) 1.18.7. 6. Lenna.it Kar'.sson (Zwei. Hans van Helden (Ned) en Dan Carroll (VS) 1.18.1. 9 Bernd Jansson (Zwe) en Plet Kleine (Ned) 1.19.4. 3000 meter: 1. Dan Johansson (Zwe) 4.17.24. 2. Charles Gilmore (VS) 4.1986. 3. Walter Blrk (Zwl) 4.22.78 (Zwitsers record). 4. Ulf Berggren (Zwe) 4.24.74. 5. Lennart Karlsson (Zwe) 4.25.60. 6. Jürg AMERSFOORT In het Sport- fondsenbad te Amersfoort (50 me terbassin) is gisteravond begonnen met internationale zwemwedstrij den, waaraan 18 landen deelnemen. Op de eerste avond werd het Ne derlands record op de 200 meter wisselslag dames tweemaal verbe terd. In de eerste serie noteerde Enith Brlghita een tijd van 2.25.43 waar mee zij haar eigen record, dat op 2.26.27 stond aanzienlijk scherper stelde. In de derde serie werd deze tijd reeds weer verbeterd door An- nelies Maas tot 2.24.89. ARNHEM Ruud Wielart heeft in de Rijnhal in Arnhem tijdens de gecombineerde studenten- en mili taire indoorkampioenschappen een nieuw hoogspringrecord gevestigd met een sprong van 2.14 meter. Het oude record stond sinds 8 novem ber van het vorig jaar eveneens op - naam van Wielart die dat vestigde in Keulen. DEN HAAG (ANP) Dank zij dc au in houdende vorst staan er voor het komen de weekeinde een riink aantal wedstrij den op natuurijs op het programma. Het zwaartepunt ln het weekeinde valt daar bij op de zondag, waarvoor de KNSB ln totaal dertig wedstrijden en tochten kreeg aangemeld. De kalender met do aanvangstijden en de telefoonnummers van de contactadressen, zaot er zo uit: ZATERDAG Ju trijp-" oensent oren A 2379); Gorreriijk: Gewestelijk kamploen- i.IC i >.\t» Up-Hommerto: Gewestelijk kampi- schap van Friesland lange baan. Junl- i A en B heren. 11.00 uur (Ooi 14- 5000 meter: 1. Hans van Helden (Ned) 7.07.82 (nieuw wereldrec.), 2. Jan Derksen (Ned) 7.14.45. 3. Colin Coates (Aus) 7.15.77 (nieuw Austr ree.) 4. Plet Kleine (Ned) 7.16.92. 5. Klaas Vriend (Ned) 7.1B.99. 6. Oerjan Sandler (we) 7,26.76. 7. Joop Pasman (Ned 7.30.53. 8. Jan do Vries (Ned) 7.45.24. DAMES: 1000 meter: 1. Leah Poulos (VS) lllpsson 4 46.1 (Zweeds ree.). 2. Nancy Swlder (VS) 4.47 1. 3. Beth Helden (VS) 4.48.4. 4. Dolores Lier (Zwe) 4.58.9. 5. Cindy Seik- kula (VS) 5.26.3. DAVOS Naast het wereldrecord van Hans van Helden op de 5000 meter was er gisteren ook voor Jos Valentijn reden tot vreugde. Op de 1000 meter verbeterde hij mede dank zij enige organisatorische hulp het nationaal record van Ard Schenk. Nadat Valentijn zijn rit tegen de Amerikaan Dan Immerfall in 1.18.95 had gewonnen, corrigeer de de jury dit electronische (en dus meest juiste) resultaat in de hand gestopte tijd van 1.18.7. Tijdens een eerdere rit van Jan Bazen tegen Piet Kleine was de apparatuur namelijk in het ongere de geraakt, waardoor volgens het reglement ook alle wel electronisch geregistreerde tijden naar handtij den moesten worden herleid. 'Jos heeft dat record dan ook aan mij te danken', zei Jan Bazen vrolijk. Voor Ard Schenk, die uiteraard door Hans van Heidens verrichting ook het nationale 5000 meter re cord kwijtraakte, bleven er nog maar weinig toptijden over. Zater dag en zondag raakte hij immers ln Bislet ook al zeven records kwijt. Grouw: Nationale langebaanweUstriJden voor Junioren C en D. Jongens en meis jes. 13.00 uur Ankeveen: Toertocht over 20 kilometer, 10.00. Het PolderhulB. Wetc- rlng-Sclieerwolde: Nationale korte baan- wedslrljden. 13.00 uur. Almelo: Wccl- strljdtocht 40 kilometer voor heren en 20 baanwedetrljden dames en heren 10.00 uur (01825-1754); Zevenhulzeu-BIclswIJk: Rot terne ren, toertocht 10 tot 100 kilome ter. 13.00 uur (01802-2244 (1415); .Mole- naarsgraiir: Nationale kortebaanwedstrlj- den heren. 14.00 uur. (01844-352); Wijde Warmer: Bannetocht over 25 tot 30 kilo meter. 10.00 uur (02981-226 (251); Ilaar- steeg: 60 ronden wedstrijd heren. Ijsbaan 'De Oude Haven", 14.00 uur. cal6 'Dc Hut'; NtectnvIJK: Gewestelijk kampioen schap langebaan over Overijssel, heren. 11 uu uur 's Heercnbroek: Gewestelijk kampioenschap kortebaan van Overijssel. Junioren A en B heren. ZATERDAG FN ZONDAG De Kwakel, Toertocht van de Ijaclub Frisse Vreugde over 20 en 40 kilometer. Start zaterdag en zondag v®° 10.00 uur bij hotel Hengelsport Uithoorn en 'tFort de Kwakel. ZONDAG GorredIJk: Nederlands kampioenschap kortebaan heren Junioren. 13 00 uur (05133-1329; Akkrum: Gewestelijk kam pioenschap van Friesland langebaan Ju nioren C en D Jongens en meisjes. IC 00 uur (05665-1502); Jorwenl: Gewestelijk langebaan wedstrijd heren. 13.00 uiur, (05106-218); Ankeveen: Toertocht 20 kilo meter. 1000 uur. Het Polderhuls Graft, Schermerhorn. Groot Schermer. Driehul zen. Westgrnftedljk en Oostgraftsdijk: et- lands poldertocht over 35 kilometer, 10.00 uur. Den Ilp en Ilpendam: Ilper- tocht over 20 kilometer. 10 00 uur, Cafó De Drlo Zwanen en caré De Wit; Hoog- karspcl: Toertocht over 20 kilometer, 10 00 uur. Oostliulzen, Warde, Edam. HwadIJk, llnbrade en Mlddcllc: Zeevang- tocht over 20 cn 40 kilometer, 10,00 uur. Lckkerkcrk: Nationale kortebaanwedstrlj- don heren, 14.00 uur. Murkelo: Afval wed strijd heren, 13.00 uur. Wlerlngen: Natio nale kortebaanwedstrljden heren, 14.00 uur (02279-1497); Giethoorn: Dc Hoi- land-Venetlëtocht. wedstrljdtocht over 50 kilometer. 10.00 uur en toertocht over 50 kilometer. 12.00 en 15.00 uur; Grncinul- den: Gewestelijk kampioenschap Overijs sel kortebaan dames en heren. 13.00 uur (05208-1960); Ammerstol: Rondewedstrlj- den: 10 ronden voor Jeugd van 7-12 Jaar (13.30 uur), 30 ronden voor dames (14 00 uur). 60 ronden voor heren (14.30 uur). 30 ronden prestatietocht (16.45 uur); Zevenhiiizen-Blelswljk: Toertocht tussen 10 en 100 kilometer. 10.00 en 16.30 uur (01802-1772): Nieuwkoop: Natlonalo kor te baan weds tri J d en dames. 14.30 uur (01725-1905); Hnogmade: Nationale kor- tcbaanwedstrijden. 13.30 uur (01712- 8248); Wijde Wormer: Bannetocht 25 tot 30 kilometer. 10.00 uur; Oudckork a.d. Am.stel: Botshol Molentocht. 30 kilome ter. 10.00 uur. café "De Voetangel'. Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM De KNVB heeft in verband met de aan houdende vorst alle wedstrijden in het amateurvoetbal voor dit weekeinde afgelast. Ook de wed strijden in de ere- en eerste divi- tallen zijn afgelast. Over de wed strijden in de ere- en ereste divi sie wordt door de consuls of de scheidsrechters pas vandaag of morgen beslist. Nu de KVNB nog niet tot een algehele afgelasting voor het be taalde voetbal heeft besloten, dreigt een financieel zeer onaantrekkelij ke competitieronde voor de betaal de clubs. In de gegeven (vorst) omstandigheden zullen de tribunes ongetwijfeld zeer matig bezet zijn. Juist dit seizoen zijn er al stemmen opgegaan die pleiten voor een afge lasting. wanneer het publiek dat het armlastige betaalde voetbal ten slotte voor het grootste gedeelte betaalt door bepaalde weersom- standlgeden niet aan rijn trekken zou kunnen komen. Een factor, die los zou moeten staan van de vraag of het terrein op zich bespeelbaar ls. Zo besloot scheidsrechter Leo van der Kroft op 25 oktober van het vorig Jaar de wedstrijd Go Ahead-FC Twente af te gelasten voornamelijk omdat het publiek vanwege de mist de wed strijd maar half zou kunnen vol gen Reglementair had Van der Kroft echter terecht om niet het duel te laten doorgaan hij had immers vanuit de middencirkel uitzicht op beide doelen, zoals de officiële eis luidt. Om het publiek niet te duperen, besloot Van der Kroft echter terecht om niet te spelen. Die beslissing had het sectie-be stuur betaald voetbal ook gisteren kunnen nemen, aangezien men toen al wist, dat de vorstvooruit- zichten voor het weekeinde weinig goeds voorspellen. Die prognose staat los van de in zichten van de grond-technische dienst van de KNVB. Bij monde van Ir. H. A. Bremekamp liet die dienst gisteren weten, dat de toe stand van de terreinen niet slecht is. 'De algehele situatie van de vel- De Nederlandse Rugbybond heeft alle wedstrijden voor het komende weekeinde in verband met de aan- goudende vorst afgelast. De Koninklijke Nederlandse Hoc- keybond heeft ook alle competitie wedstrijden voor zaterdag 31 janu ari en zondag 1 februari afgelast. den wordt bespeelbaar geacht. Om die reden laten wij de beslissing over aan de consuls en de scheids rechters. Met de factor publiek hebben wij als grondtechnlsche dienst niets te maken', aldus de heer Bremekamp. Jan Huijbregts. competitieleider van het betaalde voetbal en betaald voetbal voorzitter Jacques Hogewo- ning waren glstren voor commen taar onbereikbaar. Inmiddels heeft PSV-manager Ben van Gelder zijn ongenoegen uitge sproken over de uitgebleven beslis sing. Van Gelder: 'Het hele zuiden en oosten ligt dik onder de sneeuw. Naar mijn oordeel is het onmoge lijk om te spelen. Wij moeten za terdagavond tegen Telstar aantre den. Ik heb nog geprobeerd om die wedstrijd naar de zondag te ver schuiven, maar aangezien het totale programma toch al dubieus ls, werd mij dat door de heer Vroon van de grondtechnlsche dienst aangeraden. Ik vind dat je in deze situatie het economische belang van het be taalde voetbal niet uit het oog mag verlie&m. Zaterdagavond verwacht men een temperatuur van 10 gra den onder nul en zondag zal het al niet veel beter rijn. Zondag wordt bovendien voor eerst sinds Jaren een schaatszondag. Ik vind het ronduit een ongelukkige zaak om de beslissing zo lang uit te stellen. Je kunt het toch niet maken om dulz inden mensen van verrre naar het stadion te laten komen om ze vervolgens zonder wedstrijd weer weg te sturen'. DEN HAAG Het sectiebestuur be taald voetbal heeft gisteravond laat besloten het programma uit de erc- en eerste divisie voor dit weekeinde, in verband met de weers- en terrein- gesteldheid, af te gelasten. Er is nog geen beslissing genomen wanneer het programma van 31 Januari en 1 februari zal worden vastgesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 19