Actie begint vandaag met aanbieding brochure aan minister Van Doorn Op bejaardenzorg kan leer dan een miljard worden bezuinigd ~df: Experimenten onderwijs voor werkende jongeren met mislukken bedreigd ichrijvers eisen leenrecht Grote belangstelling voor Filmfestival H Manifestatie 'Muziek '76' in Jaarbeurs-complex geopend Voorzitter Neveb zegt: FAMILIEBERICHTEN 5 DONDERDAG 29 JANUARI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET PSH9 i tMSTERDAM Vanochtend donderdag) tien uur zal namens Vereniging van letterkundi- en (de vakbond van schrijvers) minister Van Doorn van !RM brochure 'Van geen recht laar leenrecht' worden aangebo- !en. Dat is voor de schrij* >5 het tartsein voor een actie die tot loei heeft de invoering van een rettelijk leenrecht op biblio- heekboeken. n de brochure wordt o.a. gememo- eerd dat in 1971 de toenmalige mi- lister van CRM dr. Marga Klompé nigszins tegemoetkwam aan de rens van de schrijvers om voor het ebruik van boeken door de open- are bibliotheek een vergoeding te ntvangen. Deze leenvergoeding was en voorlopige maatregel. Doel van et schrijversprotest was te komen ot de erkenning van een 'leenrecht' grond waarvan de schrijver aan- praak akn maken op betaling voor jjn diensten. Met veel cjjfermate- iaal wordt in de brochure de bewe- ing gestaafd dat de thans bestaande egeling op bijna alle punten onbe- redigend is. Dit klemt temeer waar e openbare bibliotheken in Neder- ;nd zich in- een sterk groeiende be- t ial|angstelling" verheugen. Onder meer )r de contributievrijdom voor igdigen is het aantal mensen dat 'sjn de uitleenbibliotheken gebruik saakt geweldig toegenomen. van de bibliotheekvoorziening er kent. Aldus de strekking van de W.v.L.-brochure die, samengevat, eist dat de overheid een wettelijk leenrecht instelt dat: een reële uit kering aan het uitlenen van boeken verbindt, vooraet in de besteding van een deel van het leengeld voor sociale, collectieve voorzieningen, de schrijvers een minimale bestaans basis verschaft, niet ten koste gaat van de voor het bibliotheekwerk be schikbare middelen, de schrijvers zelf laat beslissen binnen wette lijke grenzen over de bestemming van de hun toekomende gelden. ROTTERDAM Voor het Interna tionale Filmfestival dat in Rotter dam van 20 tot en met 29 februari wordt gehouden, bestaat al een zeer grote belangstelling. De helft van het aantal doorlopende plaatsbewij zen is al verkocht. Dat is al meer dan vorig jaar in totaal werd ver kocht. De capaciteit aan zitplaatsen is met 20.000 uitgebreid tot 50.000. De meer dan 200 voorstellingen wor den in vijf zalen gegeven. Vorig jaar bezochten 17.000 .mensen het festi val. Tot de bezoekers van dit jaar zal ook behoren een delegatie van de Indonesische Kunstraad DeWan Ke- senian Jakarta. Voorts zullen ook enkele Amerikaanse regisseurs aan wezig zijn. Men verwacht de we reldpremière te kunnen brengen van een film van Marc Weiss uit New York: het is een documentaire over de Amerikaanse economische crisis. lalende verkoop Ie auteurs zijn uiteraard blij met ie belangstelling voor hun werk. (aar hun honorarium bestaat alleen it een percentage van de verkoop- rijs per verkocht exemplaar. Door verschuiving van kopend naar nend publiek derft de schrijver 'eds meer inkomen. Tegenover een leds dalende verkoop van boeken door sterk gestegen verkoop- zen) staat een toenemend ge- ik van leenbibliotheken, aldus de chure. Als voorbeeld wordt de /.B.-Amsterdam gegeven, waar- i het jaarverslag 1974 vermeldt sinds 1968 het aantal uitleningen jaar is verdubbeld. Vereniging van Letterkundigen nu een wettelijke regeling van leenrecht naar Zweeds model, lat houdt in dat de schrijvers een onorarium ontvangen naar gelang et aantal leningen per titel. Een onorarium dat vanzelfsprekend niet ioor de lezer, noch door de biblio- heken, maar door de centrale over- iei<3;moet worden betaald. iijpassen &'ij zyn er allang aan gewend, aldus ie V. v. L. dat de overheid per con- ert, per toneelvoorstelling, per bal- et- of opera-uitvoering enz. per be- oeker aanzienlijke bedragen bijpast. )e W. v. L. ziet niet in waarom dit »k niet zou kunnen gebeuren op het ebied van het bibliotheekwezen. Kanneer schrijvers voor hun werk liet normaal worden betaald maakt t op den duur schrijven als vak nmogelijk. Dan wordt het tijd dat e overheid de plaats en de functie an de schrijver binnen het kader Van een verslaggever UTRECHT Gistermorgen rond tiert uur werd in de Margriethal op^ het Jaarbeurs-complex een 'evenementen programma' onder de naam 'Muziek '76', na een korte inleiding van de algemeen directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, drs. J. H. v. d. Kwast, ge opend door de voorzitter van het bureau voor Muziekauteursrecht BUMA, de heer Lex. van Delden. De onbegrensdheid van de muziek, aldus de inleider, slaat zowel op de geo grafische gebieden als op de leeftij den van de beoefenaars. Alle leeftij den zijn vatbaar voor muziek, zowel het genieten als het. al genietende beoefenen ervan. Muziek is een van de meest prikkelende en waardevolle vormen van vrije tijdsbesteding. Ge zien de toenemende vrije tijd die de mens ter beschikking krijgt, manifestatie de reeds langstelling waard genoemd In dit opzicht schiet het onderwijs leerplan over het algemeen nog veel te kort door het onderschatten van de creatieve vermogens van het kind. Op de openingsdag werden de muzi kale vermogens van nog zeer jonge kinderen gedemonstreerd met de re sultaten van slechts enkele jaren viool-onderwijs volgens een nieuwe Japanse methode: de 'Suzukï'-metho- de, waarmee kleuters van rond de zes jaar prettig aanhoorbare en veel belovende resultaten deden horen, evenals eênYahamaklasje op (elec- .trische) harmoniums, dat eigen 'com posities' ten gehore bracht. Dat ook de andere tijdgrens geen beletsel be hoeft te zijn, bewezen de prestatie van een 57-jarige heer die pas sinds twee jaar op een 'lektronisuh theater- orgel' met muzieklessen was begon nen. Na een slotwoord volgde een rond gang door de grote expositieruimte, langs de vele, vele stands van in strumenten, voornamelijk electroni- sche klavierinstrumenten, met hun mogelijkheden voor huiselijke en Vol overgave concerteerden gisteren in de Margriethal van de Utrechtse Jaarbeurs deze jonge musici op hun violen volgens de Suzuki-methode. Dit alles m het kader van de opening van vakbeurs 'Muziek '76', die tot zaterdag open is. amateuristische muziekbeoefening, benevens een aantal stands van de muziekuitgeverijen en muziekhan- De manifestatie 'Muziek '76' duurt tot zondagavond 1 februari, en omvat, sommige met medewerking van verschillende Omroepverenigingen, werkrepetities en uitvoeringen van diverse soorten van muziek, door so listen, kleine en grotere ensembles en koren en wordt a.s. zondagavond besloten met een 'Bigband' slotcon- cert in de Jaarbeurs-Congreshal, o.a. met de 'Sandvik Big Band' uit Zwe den. ^an een verslaggever UTRECHT Op de bejaardenzorg in Nederland kunnen kolossale apitalen worden bezuinigd. Dat heeft de voorzitter van de Neder- andse vereniging bejaardenoorden (Neveb) gisteren op de-jaar vergadering van deze organisatie met een sommetje toegelicht. ïje wju uie ue )emd worden. X UTRECHT De zeven experimenten, die in het land gaande zijn om aan het participatie-onderwijs een bepaalde inhoud te geven, dreigen te mislukken. De oorzaak Is de eis van de minister van onderwijs, dat de experimenten uitsluitend mogen worden uitgevoerd in samenwerking met het beroepsonderwijs en het vormingswerk. Per jaar kan meer dan een miljard rorden bespaard, zo zei hij. Om dat le bereiken moeten we bejaarden minder gauw in verzorgingstehui zen opnemen. In plaats daarvan moet worden gebruik gemaakt van lelegenheden die niet alleen goed koper. maar ook beter zijn. De som De voorzitter, de heer W. A. Schreu- ier, rekende als volgt: In de komen- ie tien tot vijftien jaar zullen voor minstens 30.000 mensen die zwaar ferzorging behoeven, extra voorzie ningen worden getroffen. Dat blijkt althans uit de memorie van toelich- 'ing van CRM. Dit komt neer op een mvestering van 100 miljoen per jaar. De verzorgingskosten van deze men- ten kunnen worden geraamd op 540 miljoen gulden per jaar. Maar, als de 'and zou worden gehouden aan de richtlijnen dat maar zeven procent 7an de bejaarden worden opgenomen •n verzorgingstehuizen, in plaats van te elf procent die er nu zitten, dan touden minstens 40.000 bejaarden met eenvoudiger middelen toekun nen. Als die 40.000 slechts 25 procent minder kosten vroegen, dan zou dat '1 een besparing van 180 miljoen per laar opleveren. In hun plaats zouden dan de 30.000 mensen die extra ver zorging nodig hebben kunnen worden opgenomen zonder dat hiervoor extra investeringen van 100 miljoen per jaar, of extra verzorgingskosten van 540 miljoen nodig zijn. In totaal be spaart men zo al 820 miljoen. En als men 10.000 bejaarden in de betrekkelijk goedkope begeleidings tehuizen plaatst, in plaats van in de verpleeginrichtingen van de Algeme ne wet bijzondere ziektekosten, dan zou men nog eens 300 miljoen be sparen, zodat men met elkaar op ruim een miljard uitkomt, aldus de heer Schreuder. Proefwonen De heer Schreuder kwam verder nog met een suggestie om de 'drempel vrees' bij de bejaarden weg te nemen. Hij zei: 'Laat bejaarden een maand of twee proefwonen in een bejaar dentehuis. In die proefperiode kan het eigen huis worden aangehouden. De bejaarde betaalt normaal zijn of haar verzorgingsprijs, maar krijgt dan in de proeftijd van het tehuis de huur van de eigen woning terug.' Hij zei dat de ongeveer 110 leden van de Neveb zich inmiddels bereid hebben verklaard deze mogelijkheid tot proefwonen te bieden. In een nota aan de vaste commis sie uit de Tweede Kamer voor on derwijs schrijft het orgaan van de gezamenlijke experimentele streek- centra dat er een fundamenteel verschil bestaat tussen het beroeps onderwijs en het vormingswerk. Dit heeft tot gevolg, dat er geen werkelijke bereidheid bestaat aan de experimenten mee te werken en deze niet van de grond komen. Als de minister bij zijn eis blijft, komen er alleen maar instituten voor het participatie-onderwijs, waar hoogstens het vormingswerk en het beroepsonderwijs naast el kaar worden aangeboden. De experimenteercentra zijn bang. dat het vormingswerk binnen het huidige beleid niet de kans krijgt zich zelfstandig om. te vormen tot participatie-onderwijs. Het gevaar is levensgroot, dat het participatie- onderwijs een wat meer aangepaste vorm zal worden van het beroeps onderwijs. Intussen is op het ministerie van onderwijs een open brief ontvan gen van wethouder J. Berkouwer van Schoonhoven. De gemeentebe stuurder, die bestuurslid is van een vormingscentrum voor werkende jongeren, klaagt over het niet na komen van de gedeeltelijke leer plicht. Hij noemt zijn brief een noodkreet. De minister mag de brief niet naast zich neerleggen. De gedeeltelijke leerplicht is abso luut onvoldoende voorbereid. Vol gens de wethouder zijn de jongeren voor wie deze leerplicht geldt, niet erg gemotiveerd. De gemeenten moeten op de naleving van deze leerplicht toezien. Dat gebeurt slechts of helemaal niet. De ontduikers van de leerplicht zit ten ongestraft thuis. Vriendjes en vriendinnetjes, die wel naar het vormingscentrum kwamen, ver schijnen ook niet meer. De proces sen-verbaal van het verzuim liggen al een jaar bij de officier van justitie zonder dat de zaak door de rechter ls behandeld. De Schoonhovense wethouder doet als suggestie, dat minister Van Agt de officieren van justitie opdracht geeft tot vervolging over te gaan. De staf van vormingscentrum in Schoonhoven raakt steeds meer ge desillusioneerd. Er moet nu gekozen worden, aldus de wethouder: Op heffing van de gedeeltelijke leer plicht of handhaving ervan. J. Bergema-de Jong Haar broer, zustors, Schoonzustor^en zwager:. Samen met mijn kinderen dank ik u voor uw mede leven na het overlijden van mijn lieve Man en on ze lieve Pappa FRANS VAN OEL Niemand leeft voor zichzelf niemand sterft voor zichzelf Wij leven en sterven voor God onze Heer Aan Hem behoren wij toe. Lineke van Oel-Beens Menno Clarlne Elise Vorden. januari 1976 Wildenborchseweg 28 Kunnen telefonisch worden opgegeven van 9.00-16.30 uur 020-913456; van 16.30-20.00 uur 020-220383. Ik kan gaan slapen zonder zorgen, want slapend kom ik bij U thuis. (Psalm 4:3.). Heden is van ons heengegaan, onze geliefde Moeder en Oma Jitske Bergema-de Jong op de leeftijd van 72 Jaar. Leneke, Pieter Agatha, Christiaan Ineke. Betty en kleinkinderen Goes. 27 januari 1976. Condoleantie-adres: Graaf Adolfstr. 55, Goes. De begrafenis zal plaatsvinden op zaterdag 31 januari a.s. om 12 uur op de nieuwe algemene begraafplaats. Wijkamplaan te Baarn. Gelegenheid tot condoleren in de aula na de begrafenis. Wij kregen bericht van het overlijden van me vrouw J. Bergema-de Jong onze lieve Tante Jits. Zij zal zingen, lachen, gelukkig zijn. Neven en Nichten Visser Tot ons groot leedwezen is heden overleden mijn lieve Vrouw, onze zorgzame Moeder en mijn lieve Dochter Sietske Antonia Ellis-Hamer op de leeftijd van 51 Jaar. „Dat haar ziel gebonden moge zijn in de bundel der levenden bij de Here, onze God." 1 Sam. 25 29. J. L. Ellis George Th. M. Ellis Maarten L. Ellis Ommen: W. Hamer-de Boer Hardenberg, 28 januari 1976. Gramsbergerweg 57. De teraardebestelling, naast onze dochter, op de begraafplaats te Heemse-Hardenberg. zal plaatsvinden op 31 januari 1976, om 14.00 uur, voorafgegaan door een rouwdienst om 13.30 u. in de Ned. Hervormde Kerk te Heemee, geleid door de weleerwaarde heer ds. A. Otten, pre dikant te Almelo. Gelegenheid tot condoleren vóór de dienst. Wij zijn diep bedroefd, maar het lijden van onze lieve moedige Dochter en Zuster is nu voorbij. God nam tot Zich Sietske Antonia Ellis-Hamer op de leeftijd van 51 jaar. Ommen: W. Hamer-de Boer Oegstgeest: Voorburg: Zwolle: Bussum: New Orleans (VS): Steen wijk: Hardenberg, 28 januari 1976. T. Hamer A. Weber-Hamer J. H. Wcber M. van Lenthe-Hamer tl. van Lenthe W. A. Hamer M. Hamer-Plomp J. Hamer M. Hamer-May G. W. Hamer Heden werd uit onze familiekring weggenomen, onze geliefde Schoonzuster en Tante Sietske Antonia Ellis-Hamer op de leeftijd van 51 Jaar. Vlaardlngen: G. L. Ellis C. J. Ellis-Adelerhof Zevenaar: E. L. Ellis J. L. Ellis-Gevers en kinderen Hardenberg. 28 Januari 1976. „Tel uw zegeningen, tel ze één voor één. en ge zegt verwonderd: HIJ liet nooit alleen." Na een blijmoedig geduldig gedragen lijden heeft God haar verlost en tot Zich genomen, onze lieve zorgzame Moeder en Oma, onze Zus ter, Schoonzuster en Tante Anna Speckmann-van Loon weduwe van Willem Jacob Speckmann in de ouderdom van 81 jaar. 2 Corinthiëre 5. Rotterdam: M. M. Scheenjes-Speckmann N. C. Scheenjes Bennebroek: M. A. Lekkerkerker-Speckmann C. T. Lekkerkerker Winterswijk: I. Duenk-Speckmann J. H. Duenk Nieuw- A. F. Speckmann Amsterdam: J. Speckmann-Mulder kleinkinderen en verdere familie. Rotterdam, 27 januari 1976 Bejaarden Centrum „De Burcht" van Moorselplaats 81 Corr.adres: M. M. Scheenjes-Speckmann, Strobloemstraat 26c. De begrafenis zal plaatsvinden D.V. vrijdag 30 januari op de begraafplaats „Oud-Kralingen", Krallngseweg 334 om 12.30 uur. Hieraan voorafgaand zal er een rouwdienst gehouden worden in „De Burcht", le woon laag. aanvangende 11.30 uur. Na een kortstondige ziekte nam de Here tot Zich onze lieve zorgzame Vrouw, Moeder. Be huwd- en Grootmoeder Cornelia Geertruida van den Bosch-Bmssee in de leeftijd van 79 Jaar. Rijnsburg: P. van den Bosch Amsterdam: C. P. van den Bosch C. W. van den Bosch-LUbbert Rinco Rijnsburg: P. van den Bosch N. van den Bosch-Schoonenberg Peter Willie en Henk H. van den Bosch E. van den Bosch-Verhaar Eric. Erica en Bernard Rijnsburg. 28 Januari 1976 Katwijkerweg 12 Geen bezoek. Geen bloemen. In overeenstemming met de wens van de over ledene zal de begrafenis in stilte plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren uitsluitend vrij dagmiddag van 3-4 uur in „De Voorhof", Vliet Nz. 36 te Rijnsburg. Toch nog onverwacht nam God tot Zich onze lieVe Zuster en Tante Margaretha Elisabeth Verdu(Jn op de leeftijd van 82 Jaar. J. Verduijn en verdere familie Amsterdam. 28 Januari 1976. Admiraal de Ruijterweg 195-IH. Gelegenheid tot afscheid nemen bij de Coöpe ratie PC te Amsterdam, P. C. Hooftstraat 183, zaterdag van 13.0015.00 uur. De teraardebestelling zal plaatshebben maan dag 2 februari a.s. tegen 14.30 uur in het fa miliegraf op de Nieuwe Oosterbegraafplaats aan de Krulslaan. Vertrek vanaf de rouwkamer te 13.45 uur. De Heer is mijn Herder, mij ontbreekt niets. Op Zijn tijd nep God tot Zich onze innig ge liefde Moeder en Grootmoeder Anna Maria Martha Louwerse geboren Melsen geboren 28 december 1905. Liedboek voor de Kerken: lied 266. Sneek: J. H. D. Louwerse J. Louwerse-Souman Anne-Marie, Henriëtte, Johan,Janneke RenkUm: R. M. A. Louwerse C. E. Louwerse-NieuwenhulS Antoinette, Anne-Marie. Eduard Rijswijk: M. M. de Koning-Louwerse A. C. de Koning Johan, Mare, Lizette 's-Gravenhage: A. M. Louwerse 's-Gravenhage, 27 januari 1976. Erasmusweg 166. Liever geen bezoek aan huls Geen bloemen Geen toespraken De begrafenis zal plaatshebben vrijdag 30 Ja nuari om 13.00 uur op de alg begraafplaats aan de Sir Winston Churchill-laan te Rijswijk. Vertrek vanaf de rouwkamer, Emmastraat 11 te Rijswijk om 12.45 uur. Bezoek rouwkamer: donderdag van 14.0016.00 uur. „De Heer IS mijn Herder" Psalm 231 In volle zekerheid des geloofs is plotseling van ons heengegaan onze lieve Moeder en Oma Johanna Jacoba Marbus weduwe van Klaas Klljn in de ouderdom van 84 Jaar. Vlaardlngen: G. M. Klljn Charlotte (U.S.A.)J. W. Klijn T. Klijn-Kiein Karl John Sassenheim. 28 Januari 1976. Huize „6t. Bernardus", Hoofdstraat 82 Correspondentie-adres: Louise de Colignylaan 57, Vlaardlngen. De rouwdienst is bepaald op maandag 2 fe bruari a.s. 2 uur n.m. in het rouwcentrum Vliem, Jacoba van Beierenlaan 4. Sassenheim, waarna de begrafenis zal plaatshebben op de begraafplaats van de Hervormde kerk te Sas senheim. Gelegenheid tot condoleren zaterdagavond a.s. van 7 tot 8 uur in voornoemd rouwcentrum, alwaar de overledene is opgebaard. Romeinen 8 18. Heden nam de Heere tot Zich, geheel onver wacht, onze lieve Moeder, Orootmoeder en Overgrootmoeder Jacoba Geertruida Beekhuizen-Korving weduwe van Korving Beekhulzen in de ouderdom van 84 Jaar. Mede namens verdere familie: C. Spaans-Beekhuizen Scheveningen, 27 Januari 1976, Vijzelstraat 21. Geen bezoek aan huis Gelegenheid tot condoleren donderdag- en vrijdagavond van 78 uur. vrijdagmiddag van 34 uur in Rouwcentrum Scheveningen ,'t Sta- tenhus', Statenlaan 78. De teraardebestelling zal plaatshebben zater dag 31 Januari te 11.30 uur op de Algemene Be graafplaats aan de Kerkhof laan. Vertrek vanaf ,'t Statenhuys' te 11 uur. Ik kan gaan slapen zonder zorgen, want slapend kom ik bij U thuis. Alleen bU U ben Ik geborgen. Gij doet mij rusten tot de morgen en wonen in een veilig huis. Psalm 4 vers 3. Heden nam God tot Zich onze lieve Moeder, Grootmoeder en Overgrootmoeder Antje Kuperus weduwe van Derk Bruijn eerder weduwe van Gerrit Kroes in de ouderdom van 86 Jaar. IJsselsteln: Zutphen: Belleville (Can.): W. Kroes G. J. Kroes-Kochx J. P. Kroes B. Kroes-Booy A. Wulllnk-Kroes H. J. Wuillnk A. Holleman-Kroes A. Holleman Zutphen: H. Kroes J. Kroes-Bassa G. J Ketel-Kroes L. J. Ketel Driebergen A. Kroes H. M. Kroes-Verkerk Klein- en achterkleinkinderen Zaandam, 27 Januari 1976. Corresp.-adres: Aquamarijnpad 23, IJsselsteln. In de Geref. Kerk. Wllhelminalaan te Zutphen, zal op zaterdag 31 Januari om 11 uur een rouw dienst worden gehouden, waarna de begrafenis zal plaatsvinden om 12 uur op de Ooster Be graafplaats te Zutphen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9