Het dieet van dr. Atkins: alles eten van heel weinig dichtbij ifll -,PI 'Bedreiging christelijk onderwijs meer van binnenuit dan van buiten' immentaar Voedingsdeskundigen: voor sommige mensen gevaarlijk wapening -1 ^wapening - 2 l HCIP Dl BOND ZONDER NAAM! bond zonder naam y et weer - inhoudende nters Sneeuwberichten 'moederinstinct' bestaat niet hapje hemd kogelvrij IIDERDAG 29 JANUARI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 .^verklaring, die de rooms-katholie- J jisschoppen van Nederland hebben i= egeven over de bewapeningswed en ontwapening, vraagt drie din- De bisschoppen willen dat wij bezinnen op de ethische nonnen ten grondslag liggen aan de raa- - waarop wij ons verdedigen. Op m ld van hun eigen bezinning komen roorts tot een pleidooi de ontwik- 5 van de wapentechnologie af te ien. Tenslotte willen de bisschop dat de publieke opinie steun geeft pogingen van de overheid de die zich thans heeft inge- jj^daadwerkelijk te steunen. hJ deze verklaring legt naast de ite uitingen van andere kerkelijke Iragers (denk aan de verklaring het Vaticaan over de sexuele van enige weken geleden) zeggen dat de Nederlandse bis- pppen zich tenminste op een pas- manier bezighouden met proble- ,g4 waar het echt om gaat in de pge wereld. —Franse kardinaal Marty heeft zich tr dagen ook uitgelaten over het japeningsvraagstuk en daarbij de ««se bewapeningsindustie als 'han- in dood' op ethische gronden ^Wezen en opgeroepen deze indus- te bouwen tot vredesindustrie. t ons zo aanspreekt in de Franse (en wat wij missen in de is dat er, naast een mene veroordeling van het milita- ook een heenwijzing is te vin- naar meer praktische maatregelen tinnen eigen landsgrenzen dopr de :erden van de verklaring kun- worden genomen. a moet toegeven dat Frankrijk als Ie wapenexporteur in de wereld op punt heel wat meer boter op het fd heeft dan Nederland. Maar ook herbergt een aantal industrie- liè een rol spelen in de technolo- ""^pénontwikkeling. ichoppelijke waarschuwing te- lèze technologische ontwikkeling een duidelijke heenwijzing onze eigen rol op dit gebied, enigszins schijnheilig aan. Het fnen van namen ligt misschien niet weg van de bisschoppen, doch ■jdjzal toch enige duidelijkheid moe- indien men een discussie i beginnen. juist mede vanwege het iet van de zielszorg, is ook wense- tegenover degenen die economisch lokken zijn bij een wapenindustrie, kt dat de wapenindustrie ethisch jje-boord is, zal 'niemand zo gauw rijden, maar de moraal kan tot alisme verworden, wanneer de ik niet politiek en economisch ^ald wordt. gevaar dreigt, zolang deze eerste van de Nederlandse bisschoppen door een volgende wordt verdui- |kt. Wellicht is het moment daar- r nu niet geschikt, gezien het Itaande emeritaat van kardinaal link, ka de nieuwe aartsbisschop, kardi- j Willebrands zich heeft gevestigd, iiij echter terwille van de vrede in tvereld en van de geloofwaardig- i van zichzelf en zijn collega- thoppen de volgende stappen moe- doen. |en de oecumenische instelling van kerkelijke gezagsdrager, is te machten dat de volgende brief, niet r eenzijdig rooms-katholiek z^I De Nederlandse kerken zullen gezamenlijk moeten spreken, want duidelijke brief verdient zeker een i onmiskenbare afzender. door Willem Schrama Zelden zal een uitgever een nieuw dieetboek lanceren met de ondertitel 'volop eten en toch af vallen', Bosch Keuning heeft het gewaagd, en dat heeft de Baarnse boekenbons tot nu toe geen windeieren gelegd. 'Dr. At kins' Dieet Revolutie' (zo luidt de officiële titel) is in drie maan den fijds aan zijn vijfde druk toe en dat zal niet in het minst te danken zijn aan het voorwoord van dokter A. C. van Swol, die beweert door het volgen van At kins' methode binnen veertien dagen zes kilo te zijn afgevallen. Niet mis dus. En het lijkt allemaal nog overtuigender te worden als het gezinsblad Story twee nationale zwaarlijvigen Utrechts burgemees ter Vonhoff en de Zangeres zonder Naam zo ver krijgt om enige tijd met het rantsoen van dokter Atkins te experimenteren. Gevolg: de van ouds tonronde burgemeester 'zit rui mer in het pak' en de zangeres 'moet haar jurken innemen'. Het lijkt allemaal te mooi om waar te zijn. Dat vindt de Amerikaan Atkins kennelijk zelf ook, getuige zijn schrijftrant, die dat moet gezegd de overredingskwaliteiten van een excellent politicus vertoont. 'Het tel len van calorieën heeft gefaald', stelt hij nuchter vast. 'Wij moeten alles afleren wat wij geleerd hebben.' En: 'Ik weet zeker dat dit boek uw leven zal veranderen'. 'Toverformule' Maar nu de werkelijkheid. Wat houdt die 'toverformule' van dokter Robert C. Atkins nu eigenlijk in? Zijn credo luidt als volgt: wij zijn het slacht offer van een 'koolhydratenvergifti- ging'. Krasse taal, die erop neerkomt dat we naar een dieet toemoeten dat een minimum aan koolhydraten be vat. Volgens Atkins is een stofwis selingsstoornis 'in de meeste geval len' de oorzaak van zwaarlijvigheid. 'En dikke mensen hebben meestal een gestoorde stofwisseling, waar door ze zoveel koolhydraten niet kun nen verdragen'. Volgens Atkins zijn het de koolhy draten, en niet de vetten, die dikke mensen nog dikker maken: 'Zij zor gen ervoor dat u uw eigen vetten niet verbrandt, en tegelijkertijd sti muleren zij uw lichaam om meer vet te produceren en om daaraan gewend 4 N -» Het aanlokkelijke omslag van dr. Atkins' dieetboek: dit mogen we allemaal eten, maar dan ook niets méér. te raken. De combinatie van eiwitten en vetten doet dit niet'. Het laat zich dan ook raden hoe het 'dieet' van Atkins eruit ziet: we mo gen alles eten, als het maar voeding is die geen of heel weinig koolhydra ten bevat. En dat is niet veel. Vlees, vis, kaas, eieren, room, boter, mayo naise en alle soorten vetten behoren tot dit rijtje, dat in de eerste weken van het dieet mag worden aangevuld met één a twee 'kopjes' sla per dag. Voor altijd Alcohol is er niet bij (hoogstens zo nu en dan een glas wijn), laat staan frisdranken, brood, aardappelen, rijst en al die andere voedingsmiddelen, die wij Nederlanders dagelijks ple gen te nuttigen. Zelfs het gebruik van melk wordt door Atkins afge raden vanwege de melksuikers die erin zitten. In zijn boek is Atkins wel zo vriendelijk om tegenover het gemis aan dit alles een aantal recep ten te stellen. Zo lanceert hij ter ver vanging van gewoon brood het z.g. 'dieet-revolutie-broodje', vervaardigd uit eieren, kaas en zoetstof. Zij die Atkins' dieet serieus nemen dienen dit zelf te bakken, evenals de 'kaascake', zijn specialiteit. Niet voor een tijdje, maar voor altijd. Want .Atkins' volgelingen zullen nimmer mogen térugkeren naar hun vroegere eetgewoonten. Zijn dieet duurt im mer voort. Wel doet hij de concessie, dat ieder op een gegeven moment zijn eigen Kritisch Koolhydraten Ni veau (KKN) moet ontdekken. Dat gaat als volgt. Regelmatig moet de •urine met een teststokje worden ge controleerd. Zolang het teststokje paars wordt bevat de urine 'ketonen' (acetonlichamen), die erop duiden dat het lichaam alleen nog maar vet ten verbrandt. Blijft de paarse kleur uit, dan gebruiken we weer teveel koolhydraten en worden we op slag weer dikker. Schijf van Vijf Een van de opmerkelijkste conclusies uit zijn verhaal is de constatering, dat Atkins maling heeft aan de zo geheten 'Schijf van Vijf, gepropa geerd door het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, waar men onvoor waardelijk staande houdt dat een ge zond mens elke dag gebruik dient te maken van melk- en graanproducten, aardappelen, groente, vlees of vis of peulvruchten. Mevrouw Bonnie Buurke, schrijfster van het 'Duizend Calorieën Boek' en als diëtiste werkzaam voor het Voor lichtingsbureau voor de Voeding, geeft dan ook toe dat ze met Atkins' 'voedingsleer' een beetje in de maag zit. Door dit zeer verrijkte dieet is de kans op een verhoogd cholesterol gehalte van het bloed groot, meent ze, en dat is een gevaar voor hart- en vaatziekten. Bovendien kan het dieet van Atkins volgens haar het urine- zuurgehalte van het bloed doen stij gen, waardoor verschijnselen als jicht kunnen ontstaan. Volgens Bonnie Buurke is het elke voedseldeskundige bekend dat men in de eerste weken aanzienlijk afvalt op een koolhydraatloos dieet, maar dat het moment zich al heel gauw aandient waarop men niet minder gewicht gaat verliezen dan bij een uitgebalanceerd calorieënbeperkt dieet. Onevenwichtig De onevenwichtige samenstelling van dr. Atkins' menu kan volgens haar gevaarlijk zijn voor mensen met klachten over hart en bloedvaten, lever, nieren, darmen, en voor dia betici. 'Bij een werkelijk tekort aan koolhydratep kan het lichaam be paalde omzettingen niet meer doen, waardoor bepaalde afbraakproducten, bijvoorbeeld chemische stoffen, niet kunnen worden afgevoerd. Men moet niét vergeten dat afvallen altijd neer komt op minder eten. En dan mag het gewone standaardvermagerings- dieet er ogenschijnlijk wat fantasie loos uitzien, het is ten allen tijde beter van samenstelling. Een regel matig schema heeft nog nooit iemand kwaad gedaan, dat is bewezen. Wat Atkins allemaal beweert, is niet be wezen. Ik kan dan ook niet begrijpen dat dokter Van Swol dit alles aan beveelt. Het lijkt wat op publiciteits- lust, misschien is dat verkeerd ge dacht, maar wij kunnen anders niet begrijpen waarom hij zich hiertoe leent. Ik denk niet dat al zijn collega's dit zo geweldig vinden. Maar het pro bleem is eigenlijk dat we nog zo weinig van de absorptie van voeding weten. Daar draait eigenlijk de hele kwalkzalverij omheen'. Dr. Atkins zelf denkt er anders over. Hij geeft de lezers van zijn boek de volgende boodschap mee: 'Bewaar dit dieet niet als een geheim, maar draag het uit aan allen die het zo brood nodig hebben'. Zeer waarschijnlijk zullen de meesten van zijn volgelin gen binnen de kortst mogelijke tijd weer gewoon brood nodig hebben. (ADVERTENTIE) Juist in deze wereld is er veel naamloos leed om ons heen. Eenzaamheid. Hulpbehoevendheid. Stille armoede. De Bond Zonder Naam wil méér daadwerkelijke hulp verlenen. Dat kan als meer mensen de Bond moreel en financieel steunen. Hoe de Bond helpt, leest u in de Krant Zonder Naam, die 4x per jaar uitkomt. Uw vrijwillige bijdrage is uw steun, 't Liefst met 10.- of meer per jaar. Zodat de Bond Zonder Naam dóór kan gaan. In de Naam van Naastenliefde! Staatssecretaris De Jong: Van onze onderwijsredactie LEEUWARDEN De a.r.-staatssecretaris van onderwijs, K. de Jong Ozn., vindt dat het protestants-christelijk onderwijs meer van binnenuit wordt bedreigd dan van buitenaf. Dit zei de be windsman gisteren op de provinciale onderwijsdag in Leeuwarden. giro 1500 - postbus 1500 Haarlem tel. 023-3142 76. De staatssecretaris reageert hier mee op de vooral door de CHU geuite kritiek, dat minister Van onze weerkundige medewerker blijft vooreerst koud. Dat lijkt zeker, nu zich boven zuid- ïdinavië en vooral het be- uwde vasteland van Europa een heiden hogedrukgebied heeft fbouwd. Om zeven uur gistera- J gaf Maagdenburg (DDR) een tneterstand van 1020 millibar, ak kholm 1020.5 mb., met lang- t zh stijgende tendentie. Dit self- lar fe-maximum heeft enkele sterke e dijen, die het niet direct voor de te de beste warme oceaande- sie door de knieën doet gaan. is namelijk uitgerust met een 'ondergrond' in de vorm ik j een uitgebreid sneeuwdek, en boven koelt de lucht des lts steeds sneller af. vooral in ly <£den waar de sterren uren ach- hafu flonkeren. Voor de zachte iet pnlucht valt het niet mee in hatijd van het jaar, vrieslucht op ken continent op te ruimen. Die is tenpkere zin zelfklevend. De prak- rakijleert, dat wanneer er te zijner zuial eens een warmtefrontje op 3y zetten, dit gemakkelijk over rn> toude lucht heenglijdt en aan- ktfig kan geven tot ij zei. Zover is nu niet. Ook de bovenlucht is zeer koud. Op de Zugspitze (Lred gisteren min 33 graden Celsi- temeten. Van de depressie bij ïr. tnd zijn achteraf geen belang- ipt i daden meer te melden, al- fiete in onze omgeving. dus nu sprake van een situa- netwaarbij het warme oceaanfront m 4>kkeerd wordt door het hierbo- noexbeschreven continentale hoge- 'gebied en dit front wordt dan ..boven de Britse eilanden min irvoHeer stationair. Om 16 uur gis- liddag was het in zuidoost-En- hd min één tot min twee gra den Celsius tegenover zuid west-En- geland plus zeven graden. Het re gende in noord-Engeland, rondom de Ierse Zee en in zuidwest-Enge- land. De meeste neerslag werd ge meten op de Hebriden: negen tot twintig millimeter. Het oceaanfront was gisteravond het uiterste westen van Ierland Juist gepasseerd en de wind was daar westelijk geworden, onder meer op het vliegveld Shan non. De omstandigheid van het blokke ren geeft aanhouden van het heer sende winterweer met 's nachts ma tige tot strenge vorst in onze om geving. Er is weliswaar geen sprake van een ouderwetse stormachtige kou-inval uit Rusland of Scandina vië. maar toch komen wij bij zo een stille winter op schaatsen, zoals gisteren in het noordoosten hier en daar al op landijs. Vandaag zal dat op grote schaal gebeuren, wellicht op voor de Jeugd opengestelde ijs banen. Het vroor ln de nacht van dinsdag op woensdag in het oosten dat het kraakte. Op de vliegbasis Twente een minimum van min 12.9 graden Celsius op anderhalve meter hoogte en min 15.3 graden Celsius vlak boven de sneeuw, de laagste tempe raturen tot nu toe in deze winter. Gistermiddag zagen we in het noordoosten de thermometer niet MIN. TEMP. WINDRICHTING eens hoger komen dan min 5 gra den en het maximum in Eelde was zelfs min zeven graden (bij zeven centimeter sneeuw), evenals in Hannover. Er hing in Friesland. Groningen en Drente de hele dag een hardnekkige mist. München gaf om 7 uur gisteravond alweer min elf graden, het noord-Zweedse Kvlkkjokk min dertien. Kiruna min 25 en Stockholm min 15 graden Celsius. Overal op het continent is ruim voldoende sneeuw voorhanden voor de wintersport. Ook gisteren kwa men uit vrijwel alle centra jui chende berichten. Behalve Sauer- land. doen nu ook de Ardennen, de Eiffel en de Hunsrück volledig mee met 10 tot 15 centimeter sneeuw. Om precies te zijn: Florennes in de Ardennen gaf gisteravond 12 cm, St. Hubert 20 cm. In de Harz meldt de Broeken (1150 meter) circa an derhalve meter sneeuw, het Flch- teigebergte (895 meter) eveneens in de DDR. meer dan.twee meter sneeuw. De vooruitzichten wijzen op voortduren van deze gunstige toestand, waarbij de hogedruksltua- tie verhindert dat er meer sneeuw bijkomt. HOOG WATFR januari 1976 Vlis8inuen 1.17 - 13.37: Haringvlietsluizen 1.34 - 13 50; Rotterdam .3.22 - 15.47; Sche- veninRcn 2.38 - 14.52; IJmuidcn 3.11 - 15.25; Den Helder 6 53 - 19 26: Harllngen 9.17 - 21.30. Delfzijl 11.31 - 23 48. Kemenade het bijzonder onderwijs wil aantasten. De CHU baseert zich hierbij op de door de minister voorgestelde wijziging van artikel 208 van de grondwet, waarin nu staat dat het geven van onderwijs vrij is. Hoewel de voorgestelde nieuwe tekst van het artikel nog niet bekend is. vreest de CHU dat met die wijziging de vrijheid van onderwijs beperkt zal worden. Staatssecretaris De Jong hierover: 'Het gaat bij de voorgestelde wijzi gingen om zaken, die al lang in wetten zijn vastgelegd, óók in de grondwet te laten klinken, waarbij het eigenlijk in de bedoeling ligt om de vrijheid van inrichting (van het onderwijs) nog wat te verrui men. Het is nu zaak over deze kwestie voorlopig niet teveel stam pij meer te maken. Men roept al leen maar onnodige tegenstellingen op. wekt misplaatst wantrouwen, dat niet terecht is.' Over zijn opmerkingen dat het pro testants-christelijk onderwijs meer van binnen uit dan van buiten af wordt bedreigd zei hij nog. dat het tijd wordt dat het christelijk on derwijs zijn leerplannen weer eens kritisch gaat bekijken. 'Welke christelijke scholen hebben bijvoor beeld al een eigen leerplan voor maatschappijleer?' vroeg de be windsman zich af. De heer De Jong gaf bovendien de besturen van de bijzondere scholen nog een suggestie: 'Het Is tegen woordig geen sinecure bestuurslid te zijn van een bijzondere school. Het zou aanbeveling verdienen be stuursleden een soort scholing te geven voor het goed vervullen van hun taak.' 'Uitkeringen waardevast* DEN HAAG De KVP tn de Tvree- de Kamer wil de uitkeringen van AOW. bijstand en WAO niet langer welvaartsvast (gekoppeld aan de loonstijging) maken, maar waarde vast (gekoppeld aan de meestal lagere prijsstijging). Abusievelijk stond ln onze krant van gisteren ln de kop boven het vraaggesprek met het KVPc-Kamerlid Hermsen dat deze de bedoelde uitkeringen 'niet langer waardevast' wilde laten zijn. Hier had moeten staan 'welvaarts vast'. zoals ook ln het vraaggesprek was weergegeven. onder redactie van loes smii Sinds kort bestaat er tn ons land een landelijke 'werkgroep vrijwil lige kinderloosheid'die zich be zighoudt met de problematiek van vrijwillig kinderloze (echt)paren en dat verschijnsel sociaal accep tabel wil maken. Want voor die mensen die bewust geen kinderen willen, bestaat er een levensgroot probleem. Anders gezegd: het pro bleem wordt geschapen door hun omgeving, die een beslissing om geen kinderen te willen maar on begrijpelijk of zelfs immoreel vindt. Men dicht deze echtparen omiatuurlijkheid, onvolwassen- heid, ego'isme, seksuele onvol waardigheid, een ongelukkig of onevenwichtig huwelijk, en meer van dat fraais toe. De vrouwen van zulke vrijwillig kinderloze echtparen worden er het meest op aangekeken. Van hen wordt verwacht, schrijft Ma rie-Louise den Bandt in het radi- kaal feministische maandblad Opzij, 'dat ze dol zijn op kinderen, vooral bij eigen en andervrouws baby's dienen ze zich kirrend over de wieg te buigen en er mooi of niet mooi in alle toon aarden de lof van te zingen. Ze dienen in verrukking het wee- zoete babyluchtje op te snuiven en ook op een poepluier met grote blijmoedigheid te reageren. Doen ze dat alles niet, dan zijn ze on vrouwelijk, abnormaal, jaloers of gewoon harteloos'. Vermoedelijk, zegt mevrouw Den Bandt, is de vrouw onterecht een 'moederinstinct toegeschreven, doordat voor kort behalve dan door algehele seksuele onthou ding het moederschap eenvou dig onvermijdelijk was. 'Toch, als je vrouwen diep in hun hart zou kunnen kijken, zal er een mis schien niet eens zó gering percen tage zijn, dat in het algemeen weinig of «iets aan kinderen vindt' maar de meesten zullen het zich niet eens durven beken nen. Een echtpaar kan nog zoveel steekhoudende argumenten voor zijn kinderloosheid aanvoeren, het kan maar beter niet met de waarheid voor de dag komen als familie, vrienden of huisarts er naar vragen. Motieven als angst dat de relatie tussen de partners er onder zal lijden, of dat je wilt kunnen gaan en staan waar je wilt, of dat je kinderen gewoon niet leuk vindt, 'zullen de sterk ste afwijzing ontmoeten en niet zelden tot sociaal isolement lei den'. Heel wat minder riskant is het om 'kindgerichte' motieven aan te voeren: de overbevolking, milieuvervuiling, oorlogsdreiging, of iets als de huwelijksrelatie die niet goed genoeg zou zijn, waar door het kind schade zou kunnen lijden. Dit soort motieven wordt veel makkelijker geaccepteerd als die van het 'egoistische' genre, zegt mevrouw Den Bandt, die als een van de belangrijkste taken van de nieuwe werkgroep het organiseren van praatgroepen ziet. Want daar vinden de vrijwillig kinderloze echtparen lotgenoten, daar kunnen ze met elkaar ervaren 'dat mensen die geen kinderen willen, niet zo gek of immoreel zijn als gewoon lijk wordt gesuggereerd'. Hoe deze Rode Abesstfnen aan hun naam gekomen zijn, is moeilijk ta achterhalen. Niemand weet het eigenlijk precies, maar wel staat vast dat deze poe zensoort het meest overeenkomt met de katten uit het oude Egypte. In kringen van kattendeskundigen worden twee kleuren Abessijnen erkend: de rode en de wildkleurige. Er zijn ook wel andere kleuren gefokt (blauw en zilver bijvoorbeeld) maar de erkenning laat in die gevallen nog op zich wachten. Deze kijkende katten zijn zater dag en zondag in de Utrechtse Beatrixhal te bewonderen op de inter nationale kattenexpositie 'Katten kijken', samen met zo'n 950 verre broertjes en zusjes. Daar zijn gewone huiskatten onder (zo ls er een inzending van het Utrechtse dierenasiel), maar de meesten zijn ras katten, waaronder Heilige Burmanen, Siamezen, Perzen, Chinchilla's, Abessijnen, Rex-katten en de staartloze Manx-katten. (foto C, A. Adriaanse). Hemd aan of maar liever op eten? Dat kan allebei, tenminste in de Amerikaanse stad Bloo- mington. Daar verkoopt ene Bruce Storm eetbaar ondergoed, lichtverteerbaar, zowel tijdens het dragen als na het nuttigen. Het nieuwe ondergoed, unisex en verkrijgbaar in één maat om dat het zo rekbaar is dat het aan elk lichaam past, is er in alle kleuren van de regenboog. Drie chemici uit Chicago hebben de eetbare hemden en slipjes sa mengesteld uit een 'weefsel' van zetmeel, glycerine, suiker, leci- hine en kunstmatige kleurstof fen. Sinds Bruce het in zijn win kel te koop legde, loopt het er storm. Mannen en vrouwen heb ben zich op het al tot een rage uitgegroeide ondergoed gewor pen. want wat kun je er tenslotte al niet mee doen? Je kunt het uitstekend dragen, want het past altijd perfect (hoewel het maar de vraag is hoe zo'n zoetig weef sel zich gedraagt op een warm, transpirerend lichaam), en als het je niet meer bevat trek je het uit en eet het op. Erg handig als je je brood vergeten hebt. Was sen gaat niet, want in water lost het zaakje zo op. Volgens de uit vinders kan het ondergoed zowel vóór als na gebruik gegeten wor den; dat hangt, zeggen ze, van je persoonlijke smaak af. En als het erg vuil geworden is, kun Je er natuurlek altijd nog soep van koken. De firma Tetradyne, gevestigd in Richardson in de staat Texas, beleeft gouden tijden. De firma zegt alle soorten personenauto's volledig kogelvrij te kunnen ma ken, en bovendien zo dat er aan de buitenkant niets van te zien is. Het grapje kost. meldt het West- duitse Handelsblatt, een dikke vijftigduizend gulden. Daar krijgt de aldus beveiligde dan ook nog wel een alarminstalla tie bijgeleverd om vanaf de ko gelvrije zitplaats de politie te kunnen bereiken, maar het blijft een heel bedragje. Niettemin stromen de klanten uit de Ver enigde Staten. Zuid-Amerika, Europa en het Midden-Oosten toe. De firma zegt vooral veel directeuren en andere hoge func tionarissen van grote internatio nale bedrijven (de zgn. multina tionals! onder de vlot betalende clientèle te tellen. Een voor beeld kan men niet geven, want als iedereen weet wie er in zo'n gepantserde auto rondrijdt is de aardigheid er gauw af, en het nut trouwens ook. 'Zet er maar op: Gevaarlijk ys.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5