Uitbreiding Hoogovens Nieuwe boeken lal het leefmilieu nog leer gaan aantasten' Defensiebegroting blijft ongewijzigd 'Vraagtekens achter toewijzing zendtijd aan Veronica' giro-China beweging flit Angola-comité aan Charges bij ontruiming woning in Bijlmermeer Nederlanders gaan langer naar school tpport Vereniging Milieudefensie: Directie Hoogovens moet exemplaar rapport nog krijgen Stemming over compensatie uitgesteld Groot Fries vogelboek in voorbereiding Boeken over onderwijs en opvoeding Algerijnen in Sahara slaags met Marokko AR-Kamerlid De Boer: AR" NSDAG 28 JANUARI 1976 TROUW KWARTET^ 9 een onzer verslaggevers DEN De uitbreidingsplannen van Hoogovens betekenen Ihet leefmilieu in de IJmond er in alle opzichten op achteruit pan. De luchtverontreiniging, die uitbreiding van het bedrijf [zich mee brengt, zal ernstige gevolgen hebben voor de ge heid van werknemers en omwonenden van Hoogovens. ze conclusie komt de Veren 1- Mllieudefensle in een rapport de luchtverontreiniging die door aw wordt veroorzaakt. Het waarin de bestaande lucht- lillng al onaanvaardbaar wordt emd, is gisteren mede gepubll- 1, omdat Hoogovens onlange aar heeft gemaakt de produc- n de komende tien jaar op te 4575. n voeren van vijf miljoen ton per jaar tot ongeveer elf mil- ton. stlijncorrectie Nota van Uitgangspunten het streekplan Amsterdam- eJcanaalgebied, dat eind no- ber openbaar werd hebben Ge teerde Staten van Noord-Hol- bovendien gesteld dat Hoogo- zou mogen uitbreiden. Deze IJ fsvergroting zou gerealiseerd en worden door een 'kustlijn- ctie' aan te bengen: Hoogo- zou een deel van het Noord- Cl4rand bij het bedrijf mogen be- 0 <en- ens de Vereniging Mllieudefen- al de uitworp van zwaveldloxy- erviervoudlgen. van stof met de toenemen, van stikstof-oxy- meer dan verdubbelen evenals fluoriden en zou de uitworp of jkoolmonoxyden op hoog niveau etveer gelijk blijven De vererge- linqbl van de slechte situatie zal met gevolgen hebben voor men- die lijden aan aandoeningen •6023| de luchtwegen (astma, bron- i>, idefensie concludeert dat bij ■0iële instanties (omliggende ^Kenten, provincie en landelijke ^^held) geen Inzicht bestaat in de indheldstoestand van de bewo- l van de IJmond in vergelij- met die van bewoners in an- i delen van Nederland. De vere- 11 hg doet een dringend beroep op ,aar overheid de uitbreiding van gov ens alleen dan toe te staan, (neer de fabriek de uitworp van Idelijke stoffen weet terug te |8V,nJigen en wanneer Hoogovens 'ln L"1ke mate' kan bewijzen dat de toekomstige uitworp gevaar oplevert voor de ge- eid van de IJmondbevolklng isvlakte a""4et Dossier Luchtverontreiniging °"be Erik van der Hoeven voor Mi- ;utob lefensie aanlegde schrijft hij :o-sti Hoogovens, sinds enkele jaren ei. o irend tot he tEstelconcern, al r dan tien jaar op zoek is naar plaats in Nederland om de •-tie uit te breiden. Omstreeks overwoog Hoogovens serieus ;tiging op de Maasvlakte, een dat afsprong op de verwachte 'erontreinging. Daarna be ll et bedrijf de mogelijk- in eigen omgeving. In janu- 1975 publiceerde Milieudefensie plannen om het bedrijf in de Ing van de zee uit te breiden. Hoogovens waren het on- berichten en er werd zelfs een kort geding gedreigd. Vol- Milieudefensie heeft het be- al in maart 1974 schriftelijk het provinciaal bestuur ge- hoeweel ruiimte er op milieu - beschikbaar was voor ult- ng en op welke manier Gede- de Staten tegemoet wilden aan de behoefte aan meer fsoppervlakte. 'Het wordt hoog tijd', aldus het rapport, 'dait er goede en algemeen bekende normen voor de luchtver ontreiniging door Hoogovens wor den vastgesteld, met name voor de verontreiniging door stof.' Extra belasting Milieudefensie vreest dat de uit breiding van Hoogovens de electrl- dteitsbehoefte van het bedrijf zal doen toenemen. 'De extra belasting van het milieu door zwaveldioxyde zal straks het belangrijkste argu ment zijn om niet in die elektrici teitsbehoefte te voorzien met een conventionele centrale maar met een kerncentrale', aldus de vereni ging, die het rapport behalve voor Hoogovens ook voor de provinciale overheid heeft gepubliceerd, die en kele weken geleden een inspraak procedure rond het streekplan Am- sterdam-Noordzeekanaalgebied op gang bracht. Milieudefensie heeft van de Hoogovens-directie een uit nodiging ontvangen om op 11 fe bruari het rapport over de lucht verontreiniging te bespreken. De directie had gisteavond nog geen commentaa op het rapport, omdat zij nog geen exemplaar in handen had. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Met wisselende meerderheden heeft de Tweede Ka mer gisteren alle moties en amendementen die vorige week bij het defensiedebat werden ingediend verworpen. Dit met uitzondering van de, door een grote meerderheid in de Kamer onderschreven motie Van Eisen (KVP) voor invoering nog dit jaar van de compen satieregeling voor overwerk van militairen. De stemming daarover werd uitge steld tot volgende week, omdat het overleg van minister Vredelimg (de fensie) met minister Boersma (so ciale zaken) over deze zaak nog niet is afgerond. In verband met de algemene loonmatiging was in eer ste instantie besloten de beloofde compensatieregeling niet in te voe ren, maar nu wordt bekeken of er niet een uitzondering kan worden Neptunes te groep principiële tegenstanders van atoomwapens bestaande uit zes PvdA-leden en de Kamerleden De Boer (AR) en Imkamp (D'66). Ver worpen werden tenslotte ook CPN- moties over de verlofregeling in Duitsland en over de WDM, een PSP-motie over het oefenterrein in het Lauwersmeergebied en een WD-motie tegen alle bezuinigin gen op defensie. De fracties van CPN, PSP, DS'70 en Boerenpartij stemden tenslotte te gen de hele defensiebegroting. Een belangrijk amendement dat werd verworpen, was dat van me vrouw Van Leeuwen (ARP) waarin 21 miljoen extra voor defensie werd gevraagd voor het in dienst houden van de Nepbune-vliegtuiigen. WD. CHU, DS'70 en de kleinere partijen ter rechter zijde steunden dit voor stel. De Kamermeerderheid ging er echter mee akkoord dat Vredelimg die 21 miljoen door verschuivingen binefo zijn begroting vrijmaakt. Een KVP-motie over de manier waarop dat zou moeten gebeuren haalde ook geen meerderheid. De Kamer sprak zich voorts uit tegen een amendement Waltmans (PPR) die 104,9 miljoen uit de begroting wilde schrappen. Dit be drag is nodig om de landmacht- sterkte op peil te houden zolang de onderhandelingen van NAVO en Warschau-pact over wederzijdse troepenverminderingen gaande zijn. Ook de PvdA vond het onverant woord vooruitlopend op die onder handelingen de landmacht eenzij dig in te krimpen. Atoom wapenvrü Verworpen werd ook een motie van Waltmans om de Nederlandse krijgsmacht atoom wapen vrij te ma ken. Deze motie kreeg steun van PPR, PSP, CPN en een andere vas- eun aan MPLA stopzetten' on. IJ ie"'!een onzer verslaggevers [STERDAM In een open brief roept de Beweging voor Vrij- I en Onafhankelijkheid (BVO) het Angola-comité op de hulp de Angolese bevrijdingsbeweging MPLA. te stoppen. Tevens "dt het Angola-comité gevraagd openlijk de inmenging van de |enigde Staten en de Sowjet-Unie te veroordelen. de BVO is de oorlog in zijn begonnen met het verlenen LEEUWARDEN Op 5 mei komt het meest uitgebreide boek over vo gels in Friesland in de handel, dat ooit is verschenen. Dit eerste deel van 'Vogels in Friesland' (het twee de deel komt over enkele jaren uit) zal slechts 25 gulden kosten, dankzij een jubileumbijdrage van het Pro vinciaal Electriciteits-Bedrijf in Friesland. Zonder deze bijdrage zou de prijs 75 gulden zijn geweest. Het boek zal 480 pagina's tellen, krijgt 24 kleurenplaten, ongeveer 200 zwartwitfoto's en 100 kaarten en grafieken. "Vogels in Friesland' geeft een sa menvatting van de huidige kennis over de vogels in deze provincie en is bedoeld als wegwijzers voor de vogelliefhebbers in Friesland en daarbuiten. De samenstelling ge schiedt onder verantwoordelijkheid van de Fryske Akademy. In het al gemene gedeelte van het boek zijn onder meer opgenomen: 'De bodem van Friesland' door ir. J. Cnossen en 'De Friese vogelwereld in vroeger rijden' door mr. A. H. Prins en door D. T. E. van der Ploeg. In het sys tematische gedeelte wordt pen over zicht gegeven van de in Friesland waargenomen vogelsoorten. Er is een oplage van 10.000 exemplaren ln voorbereiding bli uitgeverij 'De Til- le' in Leeuwarden. Voorintekening is mogelijk; blijkt dat er meer exemolaren nodig zijn. dan zal de oplage worden- vergroot. PIONIERS In het weekblad In termediair heeft een uitstekende serie artikelen gestaan over de be langrijkste onderwijskundigen van de twintigste eeuw. Die serie is nu in boekvorm gebundeld onder de titel 'Onderwijskundigen van de twintigste eeuw', prijs 15,50, uit gave van Wolters-Noordhoff-Inter- mediair. Een goed overzicht van het werk van mensen als Ligthart, De wey, Konhstamm, Montessori, Boe- ke, Freire en ülich. WEERKEREND ONDERWIJS Nooit te oud om te leren, zeiden we vroeger. 'Pleidooi voor recurrent education' heet dat nu in de onder titel van het boek 'Verder leren' van Vincent Houghton en Ken Richard son. Je moet wel een liefhebber van dit onderwerp zijn om er 19,75 voor over te hebben. Uitgave van het Wereldvenster. KIND EN OORLOG Wat is het effect van de burgeroorlog in Noord- Ierland op kleine kinderen? Daar over gaat de studie van de kinder psychiater Morris Fraser onder de titel 'Kinderen en oorlog'. Uitgave van Kosmos, samen met Ouders-van- Nu, prijs 19,90. OUDERS EN KINDEREN De se rie Ouders van nu-boeken is uitge breid met drie boeken over de op voeding van kinderen. Het eerste heet 'Het gezin als oefen terrein' en het tweede 'Meegroeien met uw kind'. Voor wie het blad Ouders van Nu kent geen onver wachte geluiden. Voor degenen die thuis de jaargangen niet meer voor het opscheppen hebben een handige bundeling van eerder verschenen ar tikelen van Hanneke van der Burg en Rita Kohnstamm. Het derde boekje (Uw kind van nul tot drie) is van de hand van dr. Joseph Church. ROLLENSPEL IN DE KLAS In dezelfde serie Ouders van nu boèken van uitgever Kosmos verscheen 'Si mulatie in de klas' van John Taylor en Rex Walford. Prijs 21,90. Een goed overzicht van onderwijs in spel vorm. Boekenetalage De wonderen der wetenschap. Deel I De stoomboot, de locomotief en de spoorwegen. Deel 2 De bliksem afleider, de kolom van Volta, het electro-magnetisme. Uitgave Van Goor Zonen, pLm. 190 blz., 12,90 per deel. Een wonderlijke uitgaaf ver moedelijk een facsimile van een heel vroeger verschenen werk in dubbele kolommen. De informatie is dan ook nadrukkelijk van die tijd en dus nog al verouderd. Ergens in de tekst vond ik dat een der hoofdstukken geschreven is dertig jaar nadat Far aday de inductie-elektriciteit had ontdekt, en dat moet omstreeks 1830 zijn geweest. Maar goed: de vermoedelijk Franse gravures zijn de moeite van het bekijken waard, en aan de om zich heen grijpende nostalgie is alweer tegemoet ge komen. W. F. S. Gemeente zou uitstel beloofd hebben Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Met enkele charges heeft de Amsterdamse politie gistermiddag een begin gemaakt met ontruiming van gekraakte flats in de Bijlmermeer. Het politie-optreden was gericht tegen tweehonderd Surinamers. die het niet eens waren met de ont ruiming. In de gistermiddag leeggehaalde komen ln de huisvestingssituatie Wij ontvingen Ik wil naar Moskou toe, een ro mance geschreven door de Engelse schrijfster M. Duffy. Uitg. Contact, Amsterdam. 198 blz. - 24,50. Bij het koninklijk instituut voor de tropen verschenen de delen 193 en 194 in de serie landendocumentatie. Dit zijn: China, 69 nagina's tellend en Laos met 31 bladzijden, Prijs per nummer 8,50. AO-boekje 1595: De kalender is niet van gisteren, door J. H. Kmi'lnga, Uitg. Stichting IVIO, Lelystad. 20 blz. - 1,40. Bij Standaard uitgeverij, Antwerpen zijn een aantal herdrukken versche nen van F Timmermans: Pallieter f34e Iruk. 259 blz. - 14 90); De harp van Sint *>aneisous (13e druk 195 blz. - 14.90)Boerenpsalm (13e druk. 208 blz. - 14.90). Criminologie en beleid, de invloed van penologisch? research op het strafrechtelijk beleid door dr. F. A. C. M. Denkers. Uitg. Van Go.cum, Assen. 297 blz. - 35.—. waning verbleef een Surinaams ge zin met zeven kinderen. Deze week volgen nog zo'n dertig ontruimin gen van gekraakte woningen in de flats Gliphoeve I en II. Direc* nadat de inboedel was weg gehaald. werd de woning aangebo den aan nieuwe (blanke) bewoners. De gemeente Amsterdam heeft het dakloze Surinaamse gezin onderge bracht in het rampenhotel. Volgens een woordvoerder van de Surinaamse welzij nsstlchting Be heersraad Bijlmermeer was uitstel van de ontruiming beloofd door de gemeente. De Beheersraad voert met de gemeente een periodiek overleg over de huisvesting van Su rinamers in de Bijlmermeer. Enige tijd geleden had deze welzijnsorga nisatie acties aangekondigd ais er niet op korte termijn soelaas zou van Surinamers ln de Bijlmermeer. 'De stemming in de Surinaamse flats in de Bijlmermeer is door de gebeurtenissen van vandaag tot het Tweehonderd Surinamers pro beerden de ontruiming van een gekraakte woning in de flat Glipboeve te verhinderen. kookpunt gestegen', zo werd opge merkt. Kinderen gebeten Een woordvoerder van de gemeente vertelde gisteravond, dat het over leg tussen de gemeente en de Be heersraad Is uitgesteld tot volgende maand. 'Het resultaat', vertelde de zegsman, 'van de onderhandelingen tot nu toe is, dat de gemeente een lijst van zogenaamde 'crepeergeval- ien' maakt, waarna voor deze men sen wordt uitgezien naar alterna tieve huisvesting elders in de stad. Dat de gemeente beloftes heeft ge daan. omtrent uitstel van ontrui ming van gekraakte panden is niet Juist'. ALGIERS. RABAT (Reuter, UPI) Algerijnse en Marokaanse troepen zijn gisteren slaags geraakt na een aanval van de Marokkanen op een Algerijnse bevooTradingseenheid. Dit heeft het Algerijnse persbureau meegedeeld. Het persbureau zei dat de eenheid bezig was voedsel en medicamenten te brengen naar be woners van het Westelijke Sahara- gebied toen zij werd aangevaillen door Marokkaanse troepen. De aan val gebeurde ln de omgeving van de oase Amgala, dichtbij de grens met Mauretanië. Algerije heeft gisteren zijn hulp aan de geestverwante beweging Po- lisario verhoogd. Bovendien hebben de veteranen uit de onafhankelijk heidsstrijd tegen Frankrijk ln het begin van de jaren zestig opdracht gekregen zich gereed te houden voor de strijd tegen Marok ko. Het Poliaarlo maakte vorige week melding van grotere activitei ten van de Marokkaanse lucht macht ln het Saharagebled. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het AR-Kamerlid De Boer heeft gisteren bij de behandeling van de medianota grote vraagtekens gezet achter het zogenaamde getalscriterium dat wordt gebruikt bij het toewijzen van zendtijd aan een omroeporganisatie. Als voorbeeld noemde hij de gang van zaken rond de Veronica Omroep Organisatie. geen zendtijd moest worden toege kend. de Raad van State bleek ech ter slechts één criterium te hand haven, dat van het 'voor Veronica voldoende' getaL Uitholling »la uit de hand gelopen door de tsun pngtlng op grote schaal van de Iet-Unie en de Verenigde Sta- De organisatie beschuldigt het tla-comité ervan medewerking "rienen aan de oorlog door te voor slechts één bevrljdings- gERvteins en niet voor alle drie. varei i China dat zou doen. De 'isveterepubliek China heeft altijd ï- oi politiek gericht op eenheid ge il, onder andere door iedere aan de drie bewegingen stop "en op het moment dat zij gingen bevechten, aldus de De beweging vraagt het An- mité de inmenging in Angola zowel Rusland als Amerika te •rdelen als een imperialisti- poittiek om dat land te over- Jiachting Tei. Angolacomité had de brief nog ontvangen, maar men was wel hoogte van de Inhoud. Vol- woordvoerder Sietse Bosgra is irief opgesteld door een groep T'JChlna door dik en dun trouw Wij hebben de grootste min- voor China, omdat, dat eigenlijk verantwoordelijk Is de hele situatie. De Chinezen van enorme steun aan de FNLA, toen de rechtse Portugese regering viel. Toen Angola op 11 november vorig jaar onafhankelijk werd en de strijd ln alle hevigheid losbarst te. was de FNLA door de Chinese steun enorm sterk. Wij steunen de MPLA omdat het een volksbewe ging is en niet omdat de Russen er achter staan. Als China de MPLA zou steunen, zouden wij dat ook blijven doen' Volgens Bosgra ls het een mooie theorie om de buitenlandse mo gendheden bulten Angola te hou den, maar ln de praktijk is dat allang niet meer mogelijk. Hij be twijfelt ook of China de hulp aan de FNLA wel echt heeft stopgezet, omdat er ln november vorig jaar nog minstens honderd Chinese in structeurs In Angola's buurland Zaire gesignaleerd zouaen zijn. De BVO heeft he* Angolacomité uitgenodigd deel te nemen aan een demonstratie aanstaande zaterdag in Den Haag tegen de inmenging van Amerika en Rusland ln Angola. Maar er is weinig kans dal het. comité ook inderdaad mee zal de monstreren omdat men vreest dat het uit zal lopen op een pro-Chlna demonstratie. H. A. de Boer Die organisatie bleek voldoende le den te hebben om zendtijd te krij gen: volgens De Boer zal de om roep echter niet toekomen aan een totaalprogramma waarin behalve amusement ook aandacht wordt ge schonken aan 'achtergrond' Infor matie. Minister Van Doorn van CRM was volgens hem vorig Jaar terecht van mening dat daarom aan Veronica Volgens De Boer is een dergelijke ontwikkeling 1n strijd met de wet. 'Het is kennelijk niet langer van betekenis of een aspirant Iets nieuws aan het reeds bestaande toevoegt. Daaruit moet geconclu deerd worden dat ieder die vol doende mensen op de been kan brengen en houden, tot de ether toegelaten dient te worden'. De ARP vindt dat dit leidt tot een verdere uitholling van het idee van een werkelijk functionerend, veel vormig omroepbestel. Met steun van de KVP en de PvdA diende de heer De Boer gisteren tijdens de behandeling van de me dianota van minister Van Doorn, dan ook een motie in waarin waar borgen worden gevraagd om te voor kom et i dat het gewenste even wichtige totaalprogramma ernstig in gevaar kan komen, door alleen het getalscriterium te hanteren bij toewijzing van zendtijd. 'De minis ter mist duldt lijk een wettelijk in strumentarium om de bedoelingen van het omroepbestel recht te doen', aldus het AR-Kamerlid. Bjj het Indonesisch Consulaat In Amsterdam is de pantserwagen, gijzeling stond opgesteld, vervangen door zandbakken. De/e b*» see gisteren goede diensten toen hö door enige die daar ter beveiliging sinds de ade bewees een jonge marechaus- eeuwballen werd bestookt. Van een verslaggever DEN' HAAG Steeds meer Ne derlanders gaan langer naar school. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal bureau voor de sta tistiek over het schooljaar 1973. Van alle kinderen die dat jaar voor het eerst naar de lagere school gingen had 98 pocent kleuteronderwijs gevolgd. Zes jaar eerder was dat 95 procent. Na de lagere school ging in 1973 bijna tweederde van de school jeugd naar mavo. havo, athe neum of gymnasium. Dc laatste Jaren Is het aantal scholleren dat naar het lager beroepsonderwijs gaat, belang rijk teruggelopen. Was het per centage in 1967 rond de 46. in 1973 was het nog maar 35. Van dc jongens met een mavo diploma ging 80 procent In aan sluiting daarop opnieuw volledig dagonderwijs volgen. Bij de meisjes was dit percentage 60. Ruim dertig procent stroomde door naar het middelbaar be roepsonderwijs. bij de jongens ging 10 procent en bij de meis jes 27 procent naar het havo, na de mavo te hebben doorlopen. In 1961 studeerde slechts een derde van de meisjes en de helft van de jongens verder na de mavo. Van allen die in 1973 het volle dig dagonderwijs verlieten, had ongeveer eenderde tenminste een diploma van middelbaar be roepsonderwijs, havo, atheneum (HBS) of gymnasium. Dat was In 1961 hij zeventien procent van de Jongens en dertien pro cent van de meisjes het geval.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9