I i 3 Bisschoppen alleen met defensieve wapens akkoord Stu'i over seksualiteit negeert andere kerken Kerk in de wereld Vandaag e "Wapengeweld terugdringen' Ineen wordt saamhorig Vredescongres van kerken op komst Kerkorgel in zijn geheel verplaatst Universiteit neemt bibliotheek van paters geheel over Stichting wil geld voor de St. Jan Een kist van wat oude planken en een stille mis Brief Stof Vergiffenis r VOORBIJGANGERS WOENSDAG 28 JANUARI 1976 KERK-BINNENLAND TROUW/KWARTE1 !N5 UTRECHT De Nederlandse rooms katholieke bisschoppen vinden dat uit onze bewapening zo duide lijk mogelijk moet blijken dat het ons gaat om niet anders dan een toereikend defensief vermogen. Zij vinden ook dat de Nederlandse bevolking regering en parlement moet steunen in pogingen vrede en rechtvaardigheid te dienen. De bisschoppen zeggen dit in een verklaring over de bewapeningswed loop en ontwapening, die gisteren is verschenen. In de verklaring wordt veel verwezen naar pauselijke ency clieken en concilieverklaringen. De oproep van het Tweede Vaticaanse Concilie van 7 december 1965, terug te keren van de afgrond waarheen de mensheid door de wapenwedloop op weg is vormt de basis voor de bis schoppelijke verklaring. De bisschop pen vinden dat de ethische kant cen traal hoort te staan bij een gesprek over ontwapening en veiligheid. De bisschoppen stellen vast dat de bewapeningswedloop sinds de con cilieverklaring tien jaar geleden werd uitgegeven allerminst tot stil stand is gekomen. Het afschrikkings even wicht heeft omvangrijke conflic ten niet kunnen voorkomen. In hun verklaring laten de bisschop pen de oorzaken van de bewapenings wedloop de revue passeren. Naast de politieke, economische en technologi sche oorzaken wijzen zy op de dieper liggende. Bewapening komt voort uit wantrouwen en argwaan en is er daarna ook weer de oorzaak van. Men weet of voelt zich bedreigd, bewapent zich en wordt daardoor zelf weer als bedreigend ervaren. De overvloed van wapens is een schrijnende ont hulling van ons menselijk tekort aan vermogen tot vreedzaam samenleven. Hierin uit zich de aanwezigheid van het kwaad in de wereld.' De bisschoppen vinden dat de be wapeningswedloop te maken heeft met de schaarste aan energie en grondstoffen. 'Bewapening is een van de verbruikers van energie en onvervangbare grondstoffen en is daardoor mede van invloed op de economische overleving. Bovendien dreigt deze problematiek een nieuwe bron van conflict te wor den. Staten die hun toegang tot grondstoffen in gevaar gebracht zien, zouden kunnen pogen zich deze toe gang gewapenderhand te verschaf fen, terwijl de landen wier bodem die grondstoffen herbergt, zich tegen deze bedreiging veilig willen stellen. De bedreiging van het voortbestaan van de mensheid door wapengeweld is nu verbonden geraakt met de vraagstukken van het economisch overleven.' De bisschoppen stellen vast dat er onder de christenen verschillend over bewapening wordt gedacht, maar dit feit mag niet tot verlammende tegen stellingen leiden. Daarom is het noodzakelijk dat wij ons bewust zijn van wat ons dient te blijven binden: de gemeenschappelijke wil om wa pens én geweld uit deze wereld terug te dringen. Daarop dienen wij elkaar aan te spreken en vragen te stellen, om samen dieper door te dringen tot de boodschap van het evangelie en, waar mogelijk, in concrete gevallen tot gezamenlijke stappen te komen.' 'De bewapeningswedloop is een zeer ernstige plaag voor de mensheid en een onverdraaglijk onrecht tegenover de armen,' zeggen de bisschoppen en zij vinden dat er als eerste stap scher pere criteria aan de bewapening moe ten worden gesteld. Zo wapens al een functie hebben, dient deze alleen te liggen in de bescherming van wettige belangen. De bewapening mag niet gebruikt worden om wereldbeheer- sing mogelijk te maken of voor de onderdrukking van andere volken. Normen 'Getracht moet worden de uit angst en wantrouwen geboren cyclus van wederzijdse opdrijving van de bewa pening te doorbreken. Hiertoe zou om te beginnen gezocht moe.ten wor den naar een wapenopbouw en een strategie waaruit zo duidelijk moge lijk blijkt dat zij niet gericht zijn op het technisch maximaal mogelijke en op de offensieve kracht om de tegen stander uit te schakelen dan wel een beslissend voordeel te behalen. Het defensiebeleid zou in zijn doel stellingen en middelen tot uitdruk king dienen te brengen dat het gaat om niet anders dan een toereikend defensief vermogen, in een wereld niet moeten uitsluiten; 'stappen die verenigbaar zijn met een geoorloofde en doelmatige bescherming van de eigen veiligheid en die ook een uit nodiging inhouden tot een positieve reactie, welke voor werkelijke ont wapening noodzakelijk is.' De bisschoppen roepen in het bij- waarin de vrede en de internationale stabiliteit nog niet door een recht vaardige orde worden gegarandeerd.' Van essentiële betekenis voor het be teugelen en terugdringen van de be wapening achten de bisschoppen het 'dat de ontwikkeling en toepassing van wetenschap en techniek voor mi litaire doeleinden aan normen wor den gebonden. Wetenschap en tech niek zijn geen waarden op zichzelf; zij moeten ertoe bijdragen dat de we reld menselijker wordt en tot vrede komt. Wanneer zij tot het tegendeel leiden, is hun functie niet langer zin vol.' Naast regelingen bij verdragen, en mede ter ondersteuning daarvan, zou men volgens de bisschoppen ook een zijdige stappen op het gebied van wapenbeheersing en wapenbeperking zonder op in eigen directe omgeving bij te dragen aan wapenbeheersing en ontwapening. "We moeten leren sa menleven in vrede op alle niveaus en andere wegen zoeken, zoals ge weldloze wegen voor het oplossen van conflicten'. Zij pleiten voor meer wetenschappelijk onderzoek voor de vrede. Zij roepen de bevolking op tot steun aan initiatieven van regering en parlement met het doel vrede en rechtvaardigheid te dienen. 'Hun be leid moet daarom door een zo groot mogelijk deel van de bevolking ge dragen kunnen worden. Wij zien het dan ook als een plicht van eenieder in het politieke vlak actief te zijn via de partij van zijn of haar keuze. Daar voor is een systematische aanpak en begeleiding van initiatieven en groe pen die willen werken aan de bewust wording omtrent ieders verantwoor delijkheid, noodzakelijk. Degenen die daar al actief mee bezig zijn, verdie nen onze nadrukkelijke steun.' In het slot van hun verklaring spre ken de bisschoppen de hoop uit dat de verenigde naties zullen uitgroeien tot een effectief en rechtvaardig wereldgezag. UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publUcatie wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Inflatie Was het geheel eens met P v. h. Kaar, maar wat met de mensen bij voorbeeld uit de cultures, duizenden met géén waardevast pensioen, 115 gulden per maand voor 22 dienstja ren, over concentratiekampen Jaar nooit een cent. Alles wat we achterlieten, nooit één cent. Wat be loofde koningin Wilhelmina? Nooit iets van ontvangen. Dank zij de energie van mijn man er toch weer bovenop gekomen. Geen protestmar sen. Baarn Van Ommen Gratis lezen De Jeugd mag voortaan gratis le zen. De drie gulden vijftig die ze per Jaar moest betalen bleek een be zwaar te zijn. De brommer, die de meesten krijgen als ze zestien zijn is dat blijkbaar niet. Ook de zakken patat, die ze naar binnen werken niet. En dan zwijg lk maar over het toenemend gebruik van alcohol en tabak. Rotterdam Mevrouw J. van Baaien Drankmisbruik Een studiegroep van huisartsen con stateert dat alcoholgebruik en alco holisme in ons land angstwekkend toenemen. Ondertussen gaan STER- reclame en andere media machtig door met ons te leren, dat gezellige mensen van Holland een helder bier- land zullen maken, en dat men vlek ken kan wegwerken met oude of Jonge Jenever. Als de overheid niet met vaste hand een eind maakt aan STER-reclame en andere vormen van opdringende drankreclame, zal het rapport van de deskundige artsen een lachertje blijken tegenover de macht van de fabrikanten. De regering stelle zich de vraag, of leed van zovelen niet een ingrijpen waard lsen wettigt. Voor ons volk blijft de vraag, of we doorgaan met ons te laten be dotten. Hoogeveen H. de Vlas Nevenfuncties Naar aanleiding van het bericht dat de zes Tweede Kamerleden van D'66 geen enkele betaalde nevenfunctie hebben, maar dat o.a. de heren Ter louw. Beekmans en Nypels er wel enkele onbetaalde nevenfuncties op na houden, vraag lk me af. of de door D'66 gedane mededeling wel klopt met de feiten. Met betrekking tot de mij overi gens sympathieke Jan Terlouw b.v. moet het toch bekend zijn, dat deze als auteur van kinderboeken niet onbekend is en het zou mij ln hoge mate verbazen, als het schrijven van kinderboeken ook aou behoren tot de z.g. niet betaalde nevenfunctie (s) van onze Jan. Utrecht D. C. J. Oosting De negen (4) AMSTERDAM Nog steeds regent het reakties op de Romeinse verklaring over 'enige vraagstukken van seksuele ethiek'. Ook in het buitenland zijn de commentaren meestal allerminst gunstig op dit document van de congregatie voor de geloofsleer, dat voor echtelijke omgang, homoseksualiteit en masturbatie verbiedt. Het meeste verzet ontmoeten de koele aanpak, het hameren op de natuurwet, de zwakke theologie, het typeren van homosexualltett als een ziekelijke afwijking en het feit dat het standpunt van andere ker ken niet wordt vermeld. Praktisch niemand betwist echter de r.k. kerk het recht op ethische normen aan te geven, ook als deze hard kunnen aankomen ln een tijd. waarin sexu al Iteit wordt misbruikt. Maar dan zo wordt alom geschreven had het document wel moeten uitgaan van de situatie van de mensen, en niet van een ver beginsel, omgeven met pastorale zorg. Het bekende Britse katholieke weekblad "The Tablet' verwijt de opstellers van het stuk. dat zij geen enkele rekening hebben gehouden met het moeizame werk van andere kerken op dit gebied. Volgens het blad hebben andere christelijke tradities wel degelijk positieve re sultaten bereikt-. Nu moet men zich. met het document in de hand, af vragen of Rome van mening is dat alle niet-katholieke christenen in deze ethische kwestie dwalen. Zwitserse blad 'Orientierung' ver klaarde ln Wenen op een bijeen komst van katholieke journalisten bezwaar te hebben tegen de theore tische benadering. Volgens hem hadden de vragen en noden, die op dit gebied Ln feite bestaan, het uitgangspunt moeten vormen. Met zo'n uitgangspunt zouden aldus de pater Von Galli vele uitspra ken de mensen wel een dienst kun nen bewijzen. Kakelend FAMILIEBERICHTEN kunnen van maandag tot en met vrijdag telefonisch tot 16.30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456; en van 1630-2000 uur op nummer 020-220383 Dit laatste num mer geldt ook voor ZONDAG AVOND en dan van 18.00-20.00 uur. Onze adressen: AMSTERDAM: Direktie - commerciële afdelingen administratie: Wibautstraat 131, tel 020-913456. Postbus 859. Redaktle: Nieuwe ZIJds Voorburg wal 280, Amsterdam. Tel 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM DORORECHT: Westblaak 9. Rotterdam. Tel 010-115588 Postbus 948. DEN HAAG LEIDEN: Parkstraat 22. Den Haag Tel 070 469445. Postbus 101. ZWOLLE GRONINGEN: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel 05200-17030. Postbus 3. 'Alsof datgene wat verdeeld moet worden vanzelf ontstaat en niet door voortdurende inspanning en slagvaardigheid moet worden ver kregen'. Dat er niets vanzelf ont staat zal men wel niet kunnen ont kennen. Alle grondstoffen zijn na melijk ln de natuur voor niets voor handen en behoeven door ons slechts tot gebruik of voor consumptie te worden gereed gemaakt. Dan zijn er nog een massa artikelen die zo maar aan bomen groeien, de zeeën en de aarde zijn vol vis en vlees. Ik zeg u echter werk louter voor de produktle, voor distributie en con sumptie. zonder te rekenen met winst. Ommen H. M. Weienaar AMERSFOORT Het nieuwe blad van de raad van kerken ln Neder land. dat binnenkort met zijn eer ste nummer uitkomt zal 'Saamho rig' heten en niet zoals eerder ge meld 'Ineen.' Kort voor het ver schijnen van het eerste nummer bleken er van de kant van de redactie van het missieblad Dljeen' ernstige bezwaren te bestaan tegen de naam. De raad van kerken heeft met deze bezwaren rekening gehou den en de naam van het blad gewijzigd. 'Saamhorig' vervangt het tijdschrift 'Gemeenschap der Ker ken.' Het blad zal zich vooral rich ten op de plaatselijke raden van kerken. Het geeft informatie over de oecumene ln Nederland. M06K0U De kerken ki de 8ow- Jet-Unde zijn bezig met de voorbe reiding van een grote internationa le kerkelijke conferentie over de vrede. Eind maart moet daartoe een comité worden samengesteld, dat ook de datum voor de confe rentie moet vaststellen. Tot de conferentie ls vorig Jaar herfst op voorstel van de orthodoxe patriarch Plmen besloten door een vergadering waaraan orthodoxen, katholieken, lutheranen, baptisten, methodisten. Joden, moslims en boeddhisten uR de Sowj et-Unie deelnamen. Men denkt aan deelne mers. die sympathiek staan tegeno ver het wereldcongres van de vre- deskrachten. dat ln 1973 werd ge houden. Theoretisch De Jezuïet Mario von Galli van het In het -Oostenrijkse weekblad 'Praesent' schrijft de moraaltheo loog prof. dr. H. Rotter S.J., dat het Romeinse stuk niet bedoeld kan zijn om opschudding te verwekken en vervolgens weer vergeten te worden. Het. document ls. ondanks de presentatie ervan op een pers conferentie. nooit voor een breed publiek geschreven, maar is een handreiking voor de bisschoppen, dat lm verkondiging en onderricht verder moet worden toegelicht. Toch heeft pater Rotter bezwaar tegen de povere theologische on dergrond. Hoewel met de natuurwet wat terughoudender wordt omge sprongen dan ln de huwelijksency cliek 'Humanae Vitae'. berust het document voor een groot deel op deze omstreden wet. aldus prof. Rotter. BUREN Vier timmerlieden zijn al bijna twee weken bezig het uit 1852 daterende Batz-orgel van de Lambertuskerk in het historische Gelderse plaatsje Buren bij Tiel vau zijn hoge plaats te halen en elders in de kerk neer te zetten. De tijdelijke verhuizing is nodig in verband met restauratiewerkzaam heden van de kerk. Buren's oudste monument. Met vier zware vijzels laat men het zes ton wegende orgel centimeter voor centimeter zakken. Dsindag moest nog een meter worden ge daan. Eenmaal op de begane grond gekomen wordt het omvangrijke Instrument op een 'glijbaan' gezet en enkele meters weggerold. Men koos voor deze unieke, maar Inge wikkelde methode, omdat het ge heel uit elkaar halen van het orgel te duur zou worden. Bovendien be stond de vrees, dat bij opslag van de orgelpijpen beschadigingen zou den optreden. Als de muur. waar aan het orgel was bevestigd, is op geknapt. volgen de restaurateurs de omgekeerde weg en 'hangen' zij het orgel weer op zijn plaats. Van een onzer verslaggevers WITTEM De tachtigduizend boe ken tellende bibliotheek van de pa ters redemptoristen ln Wittem (Zuid-Limburg), is overgenomen door de rijksuniversiteit van Nij megen. De 750.000 gulden, die de paters voor hun boeken hebben ontvangen zijn ln het bejaarden- fonds van de Nederlandse paters redemptoristen gestort. Pater Th. Claveaux, bibliothecaris van het klooster in Wittem, is blij met de verkoop: 'Het boekenbezit van alle redemptoristen ln Nederland komt nu ln zijn totaliteit in Nijmegen. De universiteit heeft ook al enkele andere kloosterbibliotheken over genomen, zodat dit cultuurbezit als geheel bewaard kan blijven'. De bibliotheek van Wittem functio neerde niet meer omdat het groot- seminarium al enkele Jaren ls ge sloten. De 23 paters en broeders van het klooster waren niet meer in staat de bibliotheek, die onder meer boeken uit de vijftiende eeuw telt. goed te onderhouden. Pater Claveaux vindt het ook positief, dat de bibliotheek hoofdzakelijk be staande uit theologische werken nu door iedereen kan worden ge raadpleegd. DEN BOSCH Een stichting, on der voorzitterschap van oud-kamer voorzitter Van Thiel, zal acties gaan voeren om geld ln te zamelen voor de niet-subsldiabele kosten van de restauratie van de Bossche St. Jan. door Aldert Schipper Je staat er niet steeds bij stil, wat mensen elkaar kunnen aan doen. In Libanon zijn in totaal meer dan tienduizend doden ge vallen. De Libanon was eeuwen lang een heilig land. Daar wisten moslims en christenen het redelijk met elkaar te klaren. Daar was een bloeiende joodse ge meenschap. Libanon was het bewijs dat zoiets mogelijk was. Deze Liba non is weg. Wie zich probeert in te denken welke oorzaken er zijn, sta melt tenslotte aleen nog maar zonde, Terwijl de burgeroorlog nog gaande was. kreeg lk een brief zonde. Tegelijk met het bericht van de dood van pater Allard kreeg ik een brief in handen, die geschreven was door een jonge christen, Ghazibe Kay- rouz. Hy schreef de brief voordat hij van de stad Baalbeck, waar hy zich voorbereidde op een loopbaan als priester naar zyn dorp vertrok. Hy wilde daar het orthodoxe kerstfeest vieren bij zijn familie. Hij was bang dat hy niet levend thuis zou komen. Het voorgevoel van Ghazibe werd bewaarheid. In zijn kamer in de stad vond zijn familie later een afscheids brief. waarvan ik enkele stukken laat volgen. 'In de naam van de Vader, de Zoon en de Heilige Geest gebeden tot de ene God, wij moeten allen sterven. Mijn vader was de compagnon van een 'metoeali' (een bepaalde rich ting in de islam). Ik noemde hem graag 'oom Hoessein'. Zij zijn vyf en zeventig jaar vrienden geweest, zon der ooit hun compagnonschap te ver breken, zonder elkaar ooit te kort te doen. Denk u eens in. Hoe vaak komt het niet voor, dat je nog geen hon derd pond kunt lenen van je eigen broer. En dan is er in het dorp een metoeali, een maroniet .(een chris ten), een soeniet (moslim) of een druze (weer een andere richting) en die helpt je uit de moeilijkheden. Iedereen weet dit, maar het is de zonde, die ons verblindt. Ieder moet op de wijze die zijn gods dienst hem ingeeft God bidden, dat Hij onze boosheid wegneemt en de plannen van de grote mogendheden en machten op onze grond teniet doen. Ons land hoeft niet met bloed te betalen voor hun machinaties. De oorlog in Libanon heeft grote delen van de steden in ruïnes ver anderd. Toen ik begon aan dit testament leek het alsof iemand anders de woorden opschreef. Iedereen, Libanezen en buitenlanders die hier wonen, allen worden op het moment bedreigd. Omdat ik een van hen ben, loop ook ik gevaar. Ik houd er rekening mee dat ik op weg naar mijn dorp Nabha gevangen genomen of gedood zal worden. In geval deze intuïtie juist is, laat ik voor mijn familie, voor de Libanon en voor mijn dorp een brief je achter. Tegen mijn moeder en mijn zusters zeg ik: wees niet bedroefd, klaag niet te veel in elk geval, want ook al lykt de tijd lang, we zullen elkaar gauw weerzien, dat is zeker, in de eeuwige hemelse woonplaats. Wees niet bang, Gods barmhartigheid zal ons weer samenbrengen. Ik vraag jullie slechts een ding: schenk vergiffenis aan diegenen, die mij hebben gedood. Bidt opdat myn bloed niet een reden zal worden tot wraak, maar zal dienen als een of fer tot heiliging van Libanon. Bidt dat mijn bloed samen met dat van de vele andere slachtoffers mag dienen om de vrede, de liefde en hét begrip terug te kopen, die uit ons land en uit de hele wereld verdwenen zyn. Moge mijn dood de mensen liefde leren, moge God u troosten en voor u zorgen en u in het leven helpen; wees niet bevreesd; het spijt me ge heel niet dat ik deze wereld verlaat. Wat mij spyt is dat jullie bedroefd zullen zyn. Bidt, bidt, bidt en heb jullie vijanden lief. En tegen mijn land zeg ik: De be woners van het huis mogen dan af wijkende opvattingen hebben, zij ha ten elkaar niet; zij kunnen kwaad op elkaar worden, maar zy worden niet eikaars vijanden, zij kunnen ruzie maken, zonder elkaar te doden. Denk toch terug aan de dagen van begrip en liefde; vergeet de dagen van woe de en onenigheid. We hebben samen gegeten en gedronken, gewerkt en TOT VREDE dat weet U toch hoe soms van alle kanten en alles tegelijk komt aanstormen en dat het wel lijkt of alle loudspeakers onen staan en hun mededelingen en vragen, hun angsten en alarmsignalen over mij heen slaan als golven die mij het overeind blijven haast onmogelijk maken dat weet U toch hoe mensen mij kunnen blijven aanzien en moet ik dan alles weten en overal een antwoord op hebben ^tei ik moet mij vaak m< op U terugtrekken in en alleen maar horen om weer ria. tot vrede te komen }gd Hit bhi Pv W« d les Beroepingswerk NED. HERV. KERK tel Beroepente Bennekom J. Maards land te Middelharnis; te Harderwtts (buitengew. wijkgem.) (toez.) ELDof de Jong te Meppel. led Bedankt: voor Sochteren J. Ka waist man te Twisk; voor Terneuzen ere voor Doorn J. Gebraad te Bleiswij voor Wijk bij Heusden A. Vlietst te Doornspijk; voor Haaften J. v.w- Velden te Woerden. I GEREF. KERKEN Beroepen: te Baflo Joh. Knal Oudekerk. I Aangenomen: de benoeming als aif junct-directeur aan de Chr. Socif v Akademie te Kampen S. W. J. Zoii man te Woudenberg. RG Bedankt: voor Sprang-Vrijhof Capelle en voor Aalten J. M. Sijf ma te Avereest-Balkbrug. sti Beroepbaarstelling: mevr. drs. T. tuu Jong. Amsteldijk N533d, Ouderk%p aan de Amstel. rzit gei: GEREF. KERKEN (VRIJG.) g v Bedankt: voor Helpman C. J. Smng lik te Enschede-Zuid/West. g v: GEREF. KERKEN (VRIJG. B.V.) ers Beroepen: te Steenwijk H. v. Oim' men te Arnhem. ger - P GEREF. GEMEENTEN n Beroepen: te Meeuwen J. Mol st. Rijssen. di Bedankt: voor Rilland-Bath E. V nema te Drachten. F. Kakiailatu De heer F. Kakiailatu, een Indorr slsch chirurg, die twee jaar uroloj heeft gestudeerd aan de universiti van Leiden, heeft op verzoek van j g gereformeerde zending drie maal g den meegedaan in het kerkelH werk te Krommenie. Hij deed hui bezoek, woonde vergaderingen, b eenkomsten en kringen bij, vertel^ in kerkdiensten iets, trok met J jeugd op. De inzet van dokter kiailatu is een proefneming binn de gereformeerde kerken in het k der van het zg. tweerichtingsvï1 0 keer in de zending. Zo heeft de N, derlandse hervormde kerk al tw* jaar de Indonesische dominee Lulem to Handojo te Maassluis in diei^ei Eind januari gaat dokter Kakial| met zijn gezin weer terug naar donesië. iloc 1 3 ■■ii fco J's Moeder Teresa heeft in een achté116 buurt van Bombay, waar bijna ui sluitend moslims wonen, het dei®el tehuis geopend voor stervenden, <f zij en haar medewerksters op strsFn' vinden. Een ander deel van i P tehuis is bestemd voor verlatfak kinderen. Het tehuis biedt ruini z< voor honderd stervenden en vijfri^i kinderen. Bij de opening zei moon der Teresa, dat financiële steun is tuurlijk altijd welkom was, ma veel belangrijker zei hij het te vi za den, wanneer de buurtbewonfen eens binnen kwamen bij de 6tcra venden en bij de kinderen. 'La)-s< eens tegen hen en laat hen voelt dat jullie allemaal broers en zust^bl zijn', aldus moedeT Teresa. r e Ik zal in de hemel geen rust vinden zolang deze toestand in Libanon blijft bestaan. Maak van mijn begrafenis een dag van bezinning, niet van dood en droefheid. Laat pater Boutros de mis bedienen, zonder dat hij door talrijke priesters wordt geassisteerd en zonder officië le plechtigheden. Misschien kan Aboe-Khali mijn kist maken van wat oude planken. Daar zal ik het heel goed mee kunnen doen. Geen begra fenismaaltijd. En als de mensen het me niet kwalijk nemen, zonder schieten. Ik ben tenslotte maar stof; maar Gods macht zal mij doen deel hebben aan het eeuwige leven. Zo is het goed. Misschien zullen de mensen er over praten. Maar dat is voor jullie niet van belang. Hadden zij maar wat medelijden, dan zouden zij elkaar niet afslachten en dan zouden ze het niet toestaan dat de wolven beter zijn dan de mensen. Wat houden de mensen zichzelf toch voor de gek!

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2