Tweede Kamer bespreekt met Van Doorn positie van bladen en omroepen dichtbij Jeugdboek Jan Terlouw over Oosterschelde )mmentaar ^aar voors^e"en van minister stuiten op verzet euk-1 leuk - 2 —Kans op een :abinetscrisis ;dt teeds groter' Verhaal met een politiek gezicht Sneeuw kreeg kans Sneeuwberichten weerrapporten winkelier en ontevreden klant gezocht Pil slottrofee kaartenhuis verzamelaars NSDAG 27 JANUARI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 theel eigen verhouding tussen de "rikaanse en de Nederlandse ge leerden heeft altijd nog een bij- >re zin gehad. Er bestond immers nog een kansje, dat de Neder- sr de Zuidafrikanen zover zouden te krijgen dat zij de apartheids- zouden loslaten, deze laatste kwestie is echter Ie dopperkerk (waarmee de rela- iu verbroken is) bijna niet meer n tw roken. Het zwaartepunt in de re- geva tussen beide kerken werd ge- -p, id door de theologie. Op dat punt pe vaer waren beide kerken reeds ge- oe tijd een eigen weg gegaan, ^bleek voor de laatste maal nog in je yrfiovember-zittmg van de gerefor- is djde synode, toen daar de afge- at?'Jdigde van de dopperkerk, prof. kristol-a, de Nederlandse gerefor- len langdurig en ongezouten de eid zei; de waarheid althans prof. Spoelstra die in alle op- ieid ziet. hetgeen de Zuidafrikaan toen zei, |c dat de Nederlandse gerefor- Men en de doppers op twee spo- ijden. Misschien kan ook gezegd d dat: ïn dat de ene trein wat later rokken is dan de andere. In dat K60I1 zai de Zuidafrikaanse kerk in l/66/]later stadium voor dezelfde theo- i-""lche problemen gesteld worden als de Nederlandse kerk nu bezig is pi| te lossen. ||yjde breuk alleen deze twee kerken By-1 treffen, dan zou men er niet zo wider zwaar aan hoeven te tillen, j kan dan gevoegelijk zeggen dat ,c,p,ian de schouders van de Neder- J^jse synode-leiding een last is afge- jen, die zich de laatste jaren met ps minder vreugde en minder tht liet dragen. echter bij deze breuk meer in ling. Mogelijk zal het besluit de blijken te zijn voor de veel ikwekkender ontploffing van de ie tussen de gereformeerde kerken lederland en de grote Nederduits formeerde kerk, de kerk van pre- Vorster. kerk heeft reeds formeel het lit genomen de band met de Ne- pnders te verbreken. De leiding de kerk hoeft dat besluit alleen maar te bekrachtigen. Mogelijk Zij daartoe overgaan, nu het wel lesloten lijkt te zijn dat de Neder- lse gereformeerden terugkomen op toezegging van steun aan het "jls tot bestrijding van het racisme de wereldraad van kerken, t deze breuk zou een zorgwekken- ntwikkeling genoemd kunnen wor- De Nederlandse gereformeerden nog zowat de laatste kerk van e omvang, die met de Zuidafrika- in gesprek is. Als ook dat gesprek eekt, dan is het geestelijk isole- t van blank-Zuid-Afrika vrijwel sdig. iet moment spitst de tegenstelling blank en zwart in Zuid-Afrika toe. De dekolonisatie van Angola 'Mozambique, de beginnende ge kken tussen blank en zwart in desië. de Zuidafrikaanse bemoei- met de burgerqorlog in Angola en laarop volgende terugtrekking uit buurland, hebben in Zuid-Afrika twee groepen uiteen gedreven, hk is bang voor de komende crisis art popelt om in eigen land met iter het gesprek te gaan voeren in Rhodesië al begonnen is. 'n situatie kan isolement doodge- rlijk zijn. Daarom staan de Neder- Ise gereformeerden nu voor de itensvraag of zij, door steun te en geven aan het fonds tot bestrij- van het racisme, bereid zijn hun te verspelen op ,een voortgaand irek met de Zuidafrikanen, van dat gesprek iets verwacht, geneigd zijn te kiezen voor het ten van de steun van het racisme- Maar dat laatste zou wel eens ien neerkomen op het ingaan te- wat het eigen geweten gebiedt. r. Kruising-a (CHU) oei, i i wal ,sen een verslaggever >EN Meer dan ooit eerder In bestaan van het kabinet Den moet met de mogelijkheid van crisis rekening worden gehou- Dit is de mening van de CH- :tievoorzitter Kruisinga. lpel inti op iou< ie a ne den gezl ïi .n Irii ik ïeb. gel ïeh<tu; nijc ird e ag zitëi legt een vergadering in Assen noem- hij gisteravond de basis van de ige regeringsploeg 'gewoon on- doende.' Naar de mening van de tieke leider van de CHU neemt politieke instabiliteit van het iet toe, er is volgens hem ike van een 'sterk verkoelende louding tussen de linkse partij- onderling en van rumoer binnen van deze partijen.' De heer simga noemde het vooruitschui- door het kabinet van belang- problemen een ernstige ver- ikking van de positie van het Jiinet. De ploeg zei hij zal veel mitvaardiger, effectiever en be- moeten worden wil het de kan- op een kabinetscrisis niet ver doen toenemen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De (verminderde) verscheidenheid van de Nederlandse pers, de financiële positie van kranten met over het land verspreide abonnees, de vraag of een abonnee van een omroepblad nu wel of niet automatisch lid wordt van een omroep, dat zijn onder andere de zaken die vandaag en mor gen aan de orde komen wanneer de Tweede Kamer de media-nota van minister Van Doorn (ermj bespreekt. Over de nota is in het verleden al het nodige gezegd en geschreven. Alle instanties die te maken heb ben met het massa-mediabeleid (pers, omroepen etc.) hebben op twee hoorzittingen hun zegje over de nota kunnen doen; de speciale Kamercommissie voor het media beleid heeft al laten weten met bepaalde zaken uit de nota niet in te stemmen. Wat minister Van Doorn met zijn nota wil komt neer op het "handha ven van de pluriformiteit van me ningsuiting en informatie in de massamedia'. Met andere woorden; er moeten onderling verschillende kranten en omroepen blijven, de vrijheid van meningsuiting via de media moet gewaarborgd blijven. De problemen over de handhaving van de verscheidenheid liggen zoals bekend vooral bij de pers. Minister Van Doom wil die moeilijkheden zien op te vangen door gerichte steun aan bedreigde bladen. In al gemene maatregelen ziet hij niet zoveel. Daarvan profiteren ook de 'rijke' bladen en die hebben vol gens hem geen steun nodig. De algemene maatregel van het nul tarief voor de BTW op de abonne mentsprijzen en de lagere postta- rieven voor' de bladen zouden daar om na 1 januari 1977 moeten ver dwijnen. Daarvoor in de plaats moeten er individueel gerichte maatregelen komen. De Kamer is het wat dit betreft niet met de minister eens. Tijdens de commissiesvergadering over de nota bleek dat de meerderheid te gen afschaffing van beide regelin gen was. Het AR-kamerlid Scholten diende toen een motie in waarin hij vroeg de invoering van het BTW-tarief in ieder geval uit te stellen, de KVP-er Van der Sanden Minister Van Doorn kwam namens het CDA met een motie om de lagere PTT-tarieven voorlopig nog te handhaven. Voor beide moties wordt voldoende steun uit de Kamer verwacht. Een ander voorstel van Van Doorn vond wél genade in de ogen van de Kamerledenhet voorstel om een vergoeding te geven aan dagbladen die advertenties aan hun neus voorbij zien gaan omdat bijvoor beeld hun lezers erg verspreid in het land zitten. Bij de omroepen wil de minister onder andere de automatische kop peling van lidmaatschap en abon nement op een omroepblad af schaffen. Volgens hem moet alleen het lidmaatschap (voor een tientje per jaar) gelden. De meerderheid van de Kamer is het echter ook hiermee niet eens. Behalve de 'nota over het massa- mediabeleid' behandelt de Kamer oo de nota over draadomroepin richtingen en het rapport over ka beltelevisie. Defensie Voorafgaand aan het mediadebat handelt de Kamer vandaag de be grotingen van Financiën, Antilli aanse Zaken en Defensie, Inclusief stemmingen over moties en amen dementen af. Defensie kan nog voor enige spanning zorgen. Er ligt een AR voorstel de begroting met 21 miljoen extra te verhogen. Mi nister Vredeling is tégen. Hij wil dat geld, bestemd voor het indienst houden van de Neptunes door ver schuivingen binnen zijn begroting vinden. Cuba Na het media-debat staan nog op de agenda een wetsontwerp van het D'66 kamerlid Nypels en een door het WD kamerlid Waal kens aange vraagde discussie met minister Pronk over de hulp aan Cuba. Waalkens wil van Pronk weten waarom hij Cuba dit jaar vijftig miljoen hulp geeft, terwijl dat land kennelijk geld genoeg heeft om mi litairen naar Angola te sturen. Nypels wil met het door hemzelf opgestelde wetsontwerp de regering de bevoegdheid geven voor te schrijven welke organisaties mogen meedoen aan de jaarlijkse loonon derhandelingen tussen vakbeweging en werkgevers over eventuele 'cen trale akkoorden'. Nypels maakt weinig kans met zijn voorstel. Belangrijkste bezwaar is dat de overheid moeilijk aan priva te organisaties (vakbeweging, werk gevers) kan voorschrijven met wie zij moeten onderhandelen. Wel res pect in de Kamer voor Nypels (het ls niet gering zelf een wetsontwerp op te stellen, normaal doet de rege ring dat) maar waarschijnlijk on- voddoende steun. ifil Minister Pronk Van onze parlementsredactie DEN HAAG Dr. Jan Terlouw is naast voorzitter van de Tweede Kamerfractie van D'66 ook een bekend schrijver van kinderboe ken. Als politicus is hij vooral bekend door zijn strijd voor het behoud van natuur en milieu en al jaren pleit hij op het binnen hof voor het openhouden van de Oosterschelde. Dit politieke hang ijzer heeft de schrijver Jan Ter louw tot onderwerp gemaakt van zijn laatste jeugdroman, die de titel 'Oosterschelde, windkracht 10' heet, en die deze week in de boekwinkel te koop is. Jan Terlouw, die voor 'Koning van Katoren' en 'Oorlogswinter' de gouden griffel kreeg, geeft zijn boeken wel vaker een wat alge meen politiek tintje. 'Koning van Katoren' bijvoorbeeld lijkt een sprookje, maar de problemen waarvoor de hoofdpersoon komt te staan, lijken erg veel op de hedendaagse milieuproblemen. In 'Oosterschelde, windkracht 10' is echter geen sprake van een dub bele bodem: het boek heeft zon der meer en openlijk een politiek gezicht. Dat betekent niet dat Ooster schelde een eenzijdig voorlichtend boek van een voorstander van een open Oosterschelde is geworden. 'Oosterschelde, windkracht 10' is allereerst een jeugdroman met veel avontuur, waarin vóór en té gen aan het woord komen. Het boek bestaat uit twee delen, vloed en eb. Het eerste deel speelt zich af van de zomer van 1952 tot de watersnoodramp in februari 1953, het tweede deel in 1973 en 1974. Hoofdpersoon is de boeren dochter Anne. die in Battenoord op Goeree-Overfiakkee woont. Zij ligt voortdurend overhoop met haar vader, die het niet leuk vindt dat Anne als een jongen in een overal] loopt, graag helemaal alleen op de Grevelingen gaat zei len en met haar ongezadelde paard Odysseus, over Flakkee draaft. Haar vriend Henk is bijna afge- studeerd als waterbouwkundig in genieur in Delft en kenmerkt zich door kalmte en gelijkmatigheid. Anne raakt in verwachting, wordt van moord verdacht en het gezin valt ten prooi aan dorpsroddel. Het eerste deel sluit af met de watersnoodramp, die Anne en Henk overleven. Kort daarna wordt hun zoon Piet geboren. Voor de uitvoerige beschrijving van de ramp heeft Jan Terlouw veel gesprekken gevoerd met mensen die de ramp hebben mee gemaakt. Het resultaat is een uit voerige en informatieve beschrij ving van een ramp, die voor de jongeren van nu al weer geschie denis ls geworden. Eb Dr. J. Terlouw In het tweede deel. 'eb', is Henk ingenieur bij rijkswaterstaat en druk doende met de afsluiting van de zeegaten. Zijn zoon Piet studeert ook waterbouwkunde en is in tegenstelling tot zijn vader tegenstander van de afsluiting van de Oosterschelde. Hun jong ste zoon Valeer ls in de leer bij een mosselvisser en is uiterst ac tief in een actiegroep, die ijvert voor een open Oosterschelde. Op nieuw een generatieconflict, zoals in het eerste deel tussen Anne en haar vader. Om aan het geruzie thuis een eind te maken mag eerst Henk een gehele dag zijn argumenten op tafel leggen, waarna hij ver volgens naar zijn zoons moet luis teren. Anne is in dit Oosterschel- de-proces de onafhankelijke rech ter. maar zij laat de beslissing aan de commissie-Klaasesz over. Henk en Piet zitten in november 1974 samen op de publieke tribu ne van de Tweede kamer en zij zijn belden tevreden als wordt besloten tot onderzoek naar een doorlaatbare dam, die ineeval van nood kan worden afgesloten. Inmiddels is de kans dat een der gelijke dam kan worden gebouwd eerder afgenomen dan toegeno men. nu afgelopen vrijdag bekend Is geworden dat een caissondam op een drempel te duur en ook niet stabiel genoeg is. In het hui dige geharrewar over de Ooster schelde biedt Jan Terlouws boek voor de wat oudere jeugd duidelij ke Informatie over de achtergrond en de huidige meningsvorming rond de Oosterschelde. Jan Terlouw: 'Oosterschelde, wind kracht 10'. Uitgeverij Lemniscaat, Rotterdam. Prijs: ƒ18,50. Van onze weerkundige medewerker Een vuile winter schreven wij gis teren. De natuur zocht het maan dag overigens in het smetteloos wit. Sneeuwbuien drongen van de Noordzee het land binnen en gaven soms uren achtereen acte de pré- sence. We kregen een telefoontje uit het Noordfriese Stlens. waar an derhalf uur achtereen zware sneeuwval was voorgekomen, zich ophogend tot een laag van zes tot acht centimeter. Marken kreeg later op de dag twee tot drie cm. Dat de sneeuw zo lang duurde kwam door de vrij zwakke, van het "normale' noordelijke patroon af wijkende westewindje (niveau 5000 meter). Op het hoogtekaartje was vast te stellen, dat die geringe luchtbeweging samenhing met een koude put met geringe luchtdruk- gradiënt boven de Oostzee. De temperatuur boven Kopenhagen was minus 41 graden, boven Berlijn en Bern minus 40 graden. Meer westelijk boven de Noordzee, in landen als Engeland, Frankrijk, Spanje en zelfs Noord-Marokko handhaafde zich daarentegen een strakke noordelijke hoogtestroming soms met snelheden van 140 tot 150 km per uur. Opmerkelijk zijn ook de lage temperaturen ln de zuidelijke landen: minus 37 graden boven Brussel. Bordeaux, Lyon Milnchen, en zelfs Gibraltar, minus 38 boven Frankfurt. Hannover en Marseille, minus 39 boven Nancy Geen wonder dat er ook uit Zuid- Frankrijk en Noord-Spanje sneeuw gemeld werd bij de volgende mid- dagtemperaturen: Limoges minus 2, Lyon nul, Toulouse plus 1, Bordeau plus 2, Saragossa plus 1 een het ln de zomer zo hete Malaga plus 9 graden. De hogere afmosfeer boven de Britse eilanden was minder koud: zuidoost Engeland minus 30 tot minus 31. Hebriden minus 30, Shetlands minus 38 graden, dit al les op een hoogte van vijf kilome ter. Vergezeld van zware regens en vrij sterke barometerdalóngen trok een depressiefront vanuit IJsland het noordwestelijk deel van de Britse eilanden binnen. De uitbreiding van het neerslaggebied gaat ln zuidoostelijke en ook enigszins wat oostelijke richting zodat bij ons de kans op een sneeuwzone eveneens toeneemt. Bovendien gaat het later toe op ijzel en regen en daar staat de weggebruiker in Nederland een moeilijke fase te wachten. We geloven niet dat dit eerste mi nimum de poollucht radicaal van het continent zal kunnen verdrij ven, maar wat niet is kan komen. Bij de zuidpunt van Groenland ontwikkelt zich een nieuwe depres sie die op het weerschip Charlie gisteren behalve matige regen ook, luchtdrukdalingen van 5 milllbaar ln drie uur tijd veroorzaakte. Dit wijst op een voortgezet offensief van de Oceaanstoringen. Een en ander speelt zich af langs de noordzijde van het zich nog altijd bij de Azoren handhavende hoge- drukgebied van bijna 1040 millibar In bijna alle w'ntersportcentra kan naar hartelust geskied worden. In de Alpen wordt de komende dagen af en toe meer sneeuw verwacht maar in betrekkelijk geringe hoe veelheden. Langs hellingen op het noorden en oosten ln de Beierse Alpen bestaat boven 1500 meter lawinegevaar door afschuivende versgevallen sneeuw. Het is vooral hogerop ln de bergen zeer koud Zugspitzen minus 21 graden. Ook in de dalen vriest het nu voor het eerst sinds geruime tijd. Enkele sneeuwhoogten zuld-Duitsland Oost Allgau ln de dalen 20 tot 40 cm, middelste lagen 50 tot 100. hogere tot 1.5 meter. Relt-im-Winkel 25 tot 50. 50 tot 150, 1.50 tot 1.80 meter. Oostenrijk. Vorarlberg 10 tot 50 50 tot 1.50 en tot 1.80 meter. Tirol 15 tot 60. 50 tot 1.50 en tot 2.30. Karlnthië 30 tot 60, 40 tot 70 en tot 1 30. Zwit serland 15 tot 35 30 tot 1.00 en tot 1.50 metei Italië. Dolomieten 10 tot 30 10 tot 70 en tot 1.40 meter. Weerrapporten tan gisteravond 19.00 nur: weer. maximumtemperaturen en neerslag 7-19 uur: Amsterdam sneeuwbui 2 1 De Bilt sneeuw 1 1 Deelen sneeuw 0 0.2 Eelde geheel bewolkt 0 0.2 Eindhoven sneeuw O 0.1 Den Helder hagelbui 4 2 Luchth. R'dam sneeuwbui 2 3 Twente geheel bewolkt 0 0 Vllssingen zwaar bewolkt 4 2 Zd .-Limburg sneeuw —2 0.4 Athene geheel bewolkt 16 0 Berlijn zwaar bewolkt 4 0.3 Brussel zwaar bewolkt 0 0.5 Genève Bneeuwbul 1 0.5 Kopenhagen geheel bewolkt 1 0 Lissabon onbewolkt 10 O Londen zwaar bewolkt 1 0 Luxemburg onbewolkt 0 0 Madrid onbewolkt 5 0 Mallorca zwaar bewolkt 8 1 Oslo onbewolkt 1 0 Parijs licht bewolkt 2 0. Rome licht bewolkt 8 1 Stockholm onbewolkt —6 0 Wenen onbewolkt 1 0 Helsinki sneeuw —13 0 Casablanca zwaar bewolkt 12 2 Tel Avlv onbewolkt 21 0 1Ï2 OPKLARINGEN HOOG WATER woensdag 28 Januari 1976 Vllssingen 11.96 - Harlngvlietsluizen 12 07 Rotterdam 1.36 - 14 01: Sche- veningen 0.41 - 13 09: IJmulden 1.20 - 19 46: Den Helder 4.48 - 17 28; Harllngen 7.14 - 19 49: Delfzijl 9.26 22 05. REGEN HAOEL WL BEWOIKINO 10 MAX. TEMP. 10 IIIN. TE UP. WINORICHTINO onder redactie van loes smit Als je thuiskomt en er blijkt iets aan het net gekochte te manke ren, wat doe je er dan mee? Vroe ger was dat makkelijk: je stapte naar de winkel, ruilde het artikel of kreeg je geld weer in handen. Niet goed, geld terug, riepen de winkeliers je toen toe. Maar zo eenvoudig ligt dat tegenwoordig niet meer. Dat deukje, krasje, die scheur kun je zelf wel gemaakt hebben. En dus moet er in de meeste gevallen heel wat aan te pas komen, wil je echt je geld terugkrijgen. Ruilen wil nog wel vaker lukken. Hoe winkeliers zoiets in deze tijd aanpakken, heeft het weekblad Ariadne/Revue der Reclame na gegaan. Dat is by tien kleinere zaken en drie grote warenhuizen gaan vragen wat daar gedaan wordt als een klant met een klacht komt. Geven zij geld terug? De ondervraagde groenteman doet het niet. tenminste niet aan die vrouw die tien mandarijnen zonder pit voor een gulden kocht en de volgende dag haar gulden terug tvilde hebben, omdat de geleverde waar niet zou deugen. Bewijs: 'één schlemielig pitje. Maar ze had ze wel allemaal op gegeten'. Dat was natuurlijk een uitzon derlijk geval en net als de groen teman laat ook de slager zijn be slissing van de aard van de klacht afhangen. Als iemand hem komt vertellen bedorven vlees meege kregen te hebben, 'dan schop ik ze m'n zaak uit, dat is tn'n eer te na'. Maar een blikje met minder soepballetjes dan op de wikkel beloofd ruilt hij wel om, en des noods geeft hij het geld terug. Dat laatste doet een speelgoed winkelier niet, hoewel hij beseft dat cadeautjes vaak niet naar de zin van de ontvanger zijn en dus teruggebracht worden. Ruilen wil hij nog wel, maar 'verkocht is verkocht, vind ik', zei hij desge vraagd. En als de warme bakker steeds dezelfde klant met klach ten terug ziet komen, zal hij de eerste keer altijd geld terugbeta len. maar daarna houdt hij er ook definitief mee op, want 'dan weet je dat je wordt bedonderd. 2x>'n klant ben ik liever kwijt dan rijk'. Alle kleine winkeliers reageerden ongeveer zo, behalve de onder vraagde eigenaar van een dames modeboetiek. Zit er een weeffout in de stof, dan geeft hij wel een Elk Jaar kiest de Zeister carna valsvereniging De Slotnarren een culturele organisatie uit. die de wisseltrofee 'het zilveren slot' krijgt. Dit Jaar is het Wereldna- tuurfonds de gelukkige. Behalve het zilveren slot kreeg het fonds ook nog een belofte van prins Godfried de Tweede; dat De Slotnarren samen met de Zeister winkeliers zullen proberen er duizend donateurs voor het We- reldnatuurfonds'bij te vinden. tegoedbon voor het gekochte ar tikel. maar met een jurk met een ivinkelhaak of een scheurtje hoeft 7iiemand bij hem aan te komen. Hij gelooft gewoon niet dat zoiets in zijn zaak kan voorkomen en, dus ook als het echt waar zou zijn, 'wijs ik de betrokkene fijntjes doch beslist de deur'. De grote warenhuizen zijn er wat makkelijker in; die kunnen zich zo'ri service uiteraard beter per mitteren. Misbruik men weet best dat dat regelmatig voorkomt wordt op de koop toe genomen. Maar een supermarkt, 'onvoor waardelijke kwaliteitsgarantie' biedend, blijkt tot in het kinder achtige letterlylc op de cent te kijken. De onderzoeker ging er heen met een half leeggedronken fles wijn en vertelde dat de smaak hem bar was tegengevallen. Maar de slagzin, dat het volledige be drag uitgekeerd wordt als de klant het gekochte artikel niet elke betaalde cent waard acht, bleek in zijn geval niet op te paan. De klager had de wijn alleen maar niet lekker gevonden. En dat schijnt iets heel anders te zijn. De 35-jarige Italiaan Angelo Pi- redda is zaterdag uit de gevan genis van het Belgische Charle roi vrijgelaten, maar nu al weer wordt hij door de politie gezocht. Dat is niet helemaal zijn schuld, want hij is eerlijk ontslagen, al moet hij begrepen hebben dat er Iets niet in orde kon zijn. De man die echt vrijgelaten had moeten worden, kwam ook uit Italië, zat in dezelfde gevange nis, maar heet Angelo PireUa. Die had een korte straf uitgeze ten wegens het niet betalen van alimentatie en zou nu op vrije voeten komen. In zijn plaats lie ten functionarissen van de gevan genis Piredda vrij, die in voor arrest zat op beschuldiging van poging tot moord en voorlopig geen kijk op invrijheidstelling had. Zwak verweer van de men sen die hem weg lieten wandelen 'Hij reageerde zo gewoon, toen we hem zeiden dat hij er uit mocht'. 'De anticonceptiepil', aldus een stelling bij het proefschrift van W. J. M. K. Voets, die kort ge leden aan de rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde, 'kost in België bijna dubbel zoveel als in Nederland'. Zijn laatste stelling heeft hij overgenomen van de be kende dr. P. C. Paardenkooper: 'Er zijn geen Belgen'. Je vraagt je af waarom Voets zich dan nog druk maakt om de prijs van de (Belgische) pil. Heel voorzichtig hebben Paul Warshauer en Paul Adler, twee Amerikaanse studenten, zich naar het wereldrecord-kaarten huis tocgebouwd. Bijna achtdui zend kaarten hadden ze nodig om hun vijftig verdiepingen hoge 'flal' in elkaar te zetten, elf eta ges hoger dan het hoogste kaar tenhuis tot nog toe. Ze deden er ongeveer twaalf uur voor nodig hier zijn ze zo'n beetje op de helft en al die tijd mocht er niemand in het universiteitszaal tje in een voorstad van Chicago binnenkomen, vanwege de tocht op de fotograaf na natuurlijk. En al die tijd moesten ze probe ren niet te hoesten of te niezen, anders was hun hele bouwsel als een kaartenhuis in elkaar ge zakt. Verzamelaars vind je tot ln de hoogste kringen, al is er wellicht lets van waar dat. hoe hoger de verzamelaar maatschappelijk staat, hoe eerder hij bij wijze van geldbelegging verzamelt. In elk geval gaat dat op voor ne gen van de dertien Amerikaanse senatoren, die leder een alumi nium muntje kregen om te be oordelen of zoiets bruikbaar ls ln de praktijk. Zulke muntjes zijn nog helemaal niet ln omloop in Amerika, maar de Amerikaanse Munt heeft die paar proefexem plaren laten slaan, omdat nikkel en koper zo duur worden. Daar om widen ie daar wel eens weten ho« -vn licht, aluminium munt je i de hand en de zak aanvoelt en daarom hadden ze die hoge re geringsambtenaren gevraagd er êen tijdje mee rond te lopen. Natuurlijk verwachtten ze bij de Munt, dat de heren hun muntje weer netjes zouden Inleveren, maar niks daarvan: vier munt jes kwamen terug en de rest ls achtergehouden. De senatoren hadden bedacht dat die munt stukjes weliswaar (nog) geen wettig betaalmiddel waren, maar toch wel eens bijzonder waarde vol konden worden, omdat er ten slotte maar dertien van beston den. Of de waarde voor munten- verzamelaars inderdaad, zoals De Recuperatie (het blad van handelaren ln oud papier, oude metalen en lompen) er bij vertelt, een half miljoen dollar zou zijn, valt te betwijfelen, maar Je weet natuurlijk nooit van tevoren, wat de (verzamel-) gek er voor geeft. 'Laat een van ons nu eens kUken, Simpkins.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5