Vantal werkloze ongeren groeit Lot hond Charlie berust bij Hoge Raad gubbers: moeilijk te herkennen waar de sfvdA eigenlijk staat Politie Rotterdam vindt lichaam vrouw in kelder Gulf wijst beschuldiging industriebond NKV af >n geren groeperingen: alarmerende situatie V&t helpt jaren hij hoest Onderzoek Amsterdams instituut 'kaar gedogen is niet voldoende ein hoopt Haagse {adernie te kunnen Rijven subsidiëren Demonstratie waterbesparende wc Vrije Universiteit wil numerus fixus 2 studierichtingen Vermist vliegtuig was neergestort Hoogste rechter beraadt zich op verbod huisdieren in flats Bewoner: in strijd met goede zeden fET IJSDAG 27 JANUARI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 taderingen Ruim 3,5 miljoen Nederlanders elke dag naar school Van eon verslaggever DEN' HAAG Ruim 3.5 mil joen Nederlanders volgen vol ledig dagonderwijs, van wie twee miljoen bij het kleuter en basisonderwijs. Het cen traal bureau voor de statistiek heeft dit voor het lopende schooljaar becijferd. In vergelijking met het schooljaar '74-'75 gaan er thans minder kleuters naar school. De sterkste stijging deed rich voor bij het lager beroepsonderwijs, dat thans geheel vierjarig is geworden. Dit heeft tot gevolg, dat on der andere bij het middelbaar huishoud- en nijverheidson derwijs van een sterke te ruggang sprake is. Er waren vorig jaar weinig gediplo meerden van de lagere huis houd- en nijverheidsscholen, van wie gewoonlijk een be langrijk deel doorstroomt naar de middelbare opleidin gen. Bij het hoger beroepsonder wijs en het wetenschappelijk onderwijs zijn de aantallen studenten met ruim 6.5 pro cent gestegen tot 230.000. 'Het gedogen is niet voldoende. Wij zijn aan ons talent verplicht zelf richting te geven, in welk vlak kwaaddenkenden die richting ook zullen willen trekken. Christen-de mocratische politiek is te oud om op de macht te mikken. Gezag zullen wij echter moeten behouden en herwin nen door constructieve politiek. Daar voor zal ruimte moeten zijn. Politie ke samenwerking met links behoeft dan geen noodoplossing te zijn. Het kan een perspectief voor langere ter mijn zijn als er ook voldoende ruimte is voor onze eigen visie', aldus Lub bers. Aan de eigen christen-democratische visie wijdt de bewindsman de vol gende passage: 'Vragen wij niet om een ombuigingsoperatie bij de over heid zonder zelf voldoende mee te denken waar wij de bezuinigingen zouden moeten vinden?' Gesprek In hetzelfde KVP-maandblad stelt minister Lubbers, dat een gezond economisch beleid alleen tot stand kan komen als ook sociale vraag stukken tot een oplossing komen. Hij vindt, dat gezamenlijke zorg voor de werkgelegenheid onder Minister Lubbers: nu vaak be zorgd over de macht van de ar rogantie. meer betekent, dat-de regering het gesprek in de ondernemingen niet uit de weg moet gaan. Over het negatieve beeld van grote ondernemingen merkt de bewinds man op, dat in de jaren zestig en tot nu toe nadrukkelijk de ban vloek is uitgesproken over alles wat slecht. »f niet wezenlijk, was aan de groei van ondernemingen. Daar om kost het nu moeite te bekennen dat in zeer veel gevallen bepaalde aspecten (bv. milieu en ruimtelijke ordening) wel redelijk zijn gewaar borgd, maar dat de onderneming nu zelf in de verdrukking is geko men. 'Het is tragisch te constateren.dat het lang heeft moeten duren voor dat op dit punt enig begrip is gaan dagen. Tegelijk is het even tragisch vast te stellen dat tot op de dag van vandaag sommige ondernemers de vermaatschappelijking van hun bedrijven en van de ondernemings gewijze produktie nog kwalificeren als 'politiek hobbyisme'. Bus onze sociaal-economische redactie pTERDAM De werkloosheid onder jongeren tot 23 jaar is vorig jaar met 64 procent gestegen., 974 waren 36.500 jongeren werkloos. Vorig jaar steeg dit tot bijna 60.000. In Amsterdam steeg de "werkloosheid met maar liefst 114 procent. Daar staan nu ruim 3.000 jongeren bij het Gewes- Arbeidsbureau ingeschreven. cijfers zijn samengesteld door groep Arbeid van het Andrago- Instituut van de Universiteit Amsterdam. De meeste werklo- ngeren zijn volgens het onder- te vinden in de categorie van 't 23 jaar. verkloosheid onder schoolverla- ^van 19 tot 23 Jaar is in 1975 opzichte van het voorgaande met 94 procent bijna verdub- In 1974 bedroeg het aantal terwijl dit getal vorig jaar tot 5261. In Noord-Holland het aantal werkloze school- iters in deze leeftijdscategorie jaar met 142 procent. In Am- gel i m, ^Auiaiciu. mgeren op ik lisw sterdam bedroeg de stijging 204 procent. Volgens een drietal linkse jongeren organisaties. het NVV-jongeren- contact het Democratisch Jeugd- frond en het Algemeen Nederlands Jeugdverbond. tonen de cijfers aan dat de jeugdwerkloosheid in Noord- Holland en met name Amsterdam aanmerkelijk sneller is gestegen dan het landelijk gemiddelde. De jongerengroeperlngen. die op 7 februari in Amsterdam een grote manifestatie willen houden, spre ken over een alarmerende situatie. Zij eisen betere bemiddeling door het arbeidsbureau, een reële loons verhoging. volledige prijscompensa tie en verhoging van de werkloos heidsuitkeringen. ieds meer', aldus Lubbers, 'wordt f\ gefrappeerd door een breed ^Litrum van opvattingen en uitla- ^wjen. Goede bedoelingen en vijan- stellingnames wisselen elkaar af, y ians zo komt het op mij over', f^bewindsman ondervindt, dat er ^■linkerzijde respect is voor chris- Vs Mriemoeratische politici, maar dat l zich daar niet geneert christen- (Cllocratische politiek te haten, als die haat zelf de wereld al kun- verbeteren. 'Over de combinatie het respect en de haat sta ik nog tds versteld', aldus minister Lub- land. al: [schrijft dat hij als christen-radi- zich vroeger vaak ergerde over D.larroganlie van de persoonlijke "it, zoals hij die toen bij zijn po- :e voorlieden vermoedde. Nu is Lubbers vaak bezorgd over de :z.) :[ht van de arrogantie, waarmee ter linker zijde het ethisch su- iiire van zijn politieke overtui- vanzelfsprekend voor iedereen te vinden. minister van economische za- men vaak bezorgd over de waarop onze geleidelijk toch economische structuur bloot- H. lield wordt aan de politieke wind. ftr op hét moment dat men zich t zorgen gaat maken zijn er bij de potingen van economische zaken Makan sociale zaken van respectieve- De Gaay Fortman van de PPR "•oppe namens de PvdA begrips benaderingen te beluisteren, Ü1 mevrouw Barendregt (PvdA) rief terzake van het sociaal-eco- isch beleid praktisch op dezelfde ihoogte zet als Van der Gun dat um ir de KVP doet. Het is dan al met pr^iiet gemakkelijk de balans op te krieken', aldus Lubbers, té. ^minister wijst erop, dat er werk oeg aan de winkel is. 'In de polï- :e realiteit zal dat met coalitie- ten moeten gebeuren. Die samen- •petïking wankelt nog steeds'. De be lt vidsman spreekt de hoop uit, dat er un (1976 over en weer meer respect elkaar ontstaat. hl Op het Binnenhof in Den Haag konden gisteren leden van de vaste Kamercommissie voor Milieu en Hygiëne een door de oKninkljjke Spinx ontwikkelde waterbesparende wc bewonderen. ROTTERDAM In een kelderruimte aan de Bothastraat in de Rotterdamse Afrikaanderbuurt heeft de politie gisteren het li chaam gevonden van de 34-jarige Helouise Renolda Sno. De vrouw zou in de nacht van 14 op 15 januari bij een ruzie met de vriend met wie zij samenwoonde, de 47-jarige Alex. W. C. om het leven zijn gekomen. Beiden zijn uit Suriname afkomstig. De vrouw kwam vorig jaar septem ber naar Nederland en liet daar voor haar man en zeven kinderen in de steek om weer haar intrek te nemen bij Alex met wie zij eerder in Suriname al een tijdlang samen woonde. Na een paar maanden kreeg He louise genoeg van de armoedige ruimte waarin zij moest leven: een kleine vochtige kelder, zonder ra men en sanitair. Buren weten te melden dat het tweetal de laatste tija regelmatig hooglopende ruzie had. hetgeen er niet beter op werd toen de vrouw aankondigde naar Paramaribo terug te zullen keren en boekte voor een vlucht op 15 februari. Onder bed Volgens Alex C. is de vrouw 'in een ruzie gebleven'. Hoe staat nog niet vast. Nadat hij zag dat zijn vroegere vriendin niet meer leefde verstopte hij het lichaam onder een bed. Tegen buurtgenoten vertelde hij dat Helouise naar Amsterdam was vertrokken om haar broers te be zoeken. Ongeruste familieleden rie pen inmiddels ook de hulp van de politie Ln. Zij kregen hetzelfde ver haal te horen. De man wist geen adres van de vrouw in Amsterdam, maar vertelde dat ze had gezegd 27 januari terug te zullen zijn. Bij een nieuw bezoek van de politie gister middag keek een van de recher cheurs in de kelderruimte, waar rechtop staan onmogelijk was. on der een van de twee bedden die daar stonden en zag ineens een vrouwenhand. Volgens zijn verklaring aan de Rot terdamse recherche heeft Alex C. in Suriname een gevangenisstraf van zeventien jaar uitgezeten na tot levenslang te zijn veroordeeld we gens moord op een man. Sectie op het stoffelijk overschot heeft uitgewezen dat de vrouw door slagen op het hoofd om het leven is gekomen. Er moet met een hard voorwerp op haar hoofd geslagen zijn, waardoor bloedingen in de her sens zijn ontstaan. Man bekent doorrijden na dodelijk ongeluk Van een verslaggever HAARLEMMERMEER De 28-Ja- rige Amsterdamse monteur W. J. B. heeft bekend dat hij een week ge leden in Badhoevedorp een verkeers ongeluk heeft veroorzaakt, waarbij een fietser om het leven kwam. De monteur is na het ongeluk doorge reden, zonder naar het slachtoffer om te kijken. De politie vond de auto van B„ nadat deze zich bij de politie gemeld had omdat hij zijn wagen miste. Hij is gearresteerd. 'Geen gevaarlijk afval gedumpt' ROTTERDAM Een woordvoerder van Gulf heeft gisteren de beschuldiging van de hand gewezen, die eerder op de dag was ge daan door districtsbestuurder C. Verhappen van de industriebond NKV in Rotterdam, dat deze Amerikaanse oliemaatschappij op haar fabrieksterrein afvalstoffen dumpt die gevaarlijk zijn voor het milieu. Volgens Verhappen betreft het hier een sterk fosforhoudend afvalpro- dukt. dat vrijkomt bij de fabricage van een grondstof voor de chemi sche industrie. Gulf zou deze afval stoffen al eerder hebben aangebo den aan de verbrandingsovens van de Rijnmond. Verbranding zou ech ter vanwege de hoge temperatuur alleen in kleine hoeveelheden tus sen het huisvuil mogelijk zijn, waardoor de kosten erg hoog wor den De heer Verhappen stelde dat hij over aanwijzingen beschikt dat Gulf de fosforhoudende afvalstoffen op het Gulf terrein heeft verspreid en dat ze later door een tuinder uit de omgeving onder de grond zijn gewerkt. Het afval kan volgens de vakbonsbestuurder brandwonden veroorzaken als het met de huid ln aanraking komt. Gulf zegt dat bij de produktie van cqmeen (een grondstof voor de chemische industrie) kiezel met fosfaatzuur als katalysator wordt gebruikt. Als de katalysator is uit gewerkt zijn er nog sporen fosfor- zuur over. Verbranding is niet mo gelijk. omdat kiezel niet verbandt. Gulf heeft volgens de woordvoerder een onafhankelijk laboratorium ln Amersfoort laten onderzoeken of dumpen gevaarlijk zou zijn voor planten, dieren of grondwater Toen het laboratorium op 10 de cember liet weten dat de sporen fosforzuur ongevaarlijk zouden zijn, heeft Gulf de provincie op 11 de cember in overeenstemming met de daarvoor bestaande procedure het laboratoriumrapport gestuurd en gemeld dat het afval op de openba re stortplaats in Rozenburg zou worden gedumpt. Dat is inmiddels gebeurd. Het is volgens de woord voerder van Gulf niet waar dat de rpro it ip een verslaggever von W3 HAAG Voor minister Lubbers is het spelen van een minder- Isrol in een progressief kabinet op zichzelf geen probleem 3 r eilijker is het te herkennen waar de grootste partij, de PvdA, nu inlijk precies staat', schrijft de bewindsman in het januari- ;r ^hmer van het KVP-maandblad 'Politiek Nieuws'. een onzer verslaggevers HAAG Staatssecretaris (onderwijs) hoopt het verle- van subsidie aan de Katholieke iale Academie in Den Haag te men handhaven. Zoals gemeld Kt hij eerder gedreigd de subsi- (jaarlijks 4.5 miljoen) stop te n. besluit over de subsidie wordt men op basis van een rapport, een speciale onderzoek-com- .ie Instelt naar de conflicten op academie. Het slecht functione- van de school als gevolg van conflicten was voor staatsse- _ris Klein reden de academie te .rschuwen voor onprettige fi- ictéle maatregelen. .tssecretarls Klein ontving gis- enkele studenten, die over onderwijs sterk van mening hillen met het bestuur. Twee Klein's gesprekspartners be ien tot een groep van 16 stu iten, die door het bestuur ver- lerd IS. De speciale studlecom- le zal ook deze 16 horen, zo >ft Klem toegezegd. De staatsse- ris kan er niet voor zorgen dat geroyeerde studenten weer te- omen. dat zou slechts de rech- kunnen. De studenten zullen alle waarschijnlijkheid probe- via een kort geding de verwij- g ongedaan te maken. Het ge- k tussen de staatssecretaris en studenten werd door eerstge- ide 'zeer nuttig' door laatst ge iden 'teleurstellend' genoemd. AMSTERDAM Het college van bestuur van de Vrije Universiteit van Amsterdam heeft gezegd, dat er het komende studiejaar voor twee studierichtingen, geneeskunde en tandheelkunde, een numerus fixus, een beperking van het aantal nieu we studenten, moet komen. Het college heeft dit verzoek aan de minister van onderwijs ter goed keuring voorgelegd aan de universi teitsraad. Voor dit studiejaar vroeg de VU destijds een numerus fixus voor zeven studierichtingen. De mi nister stelde er uiteindelijk vijf in. In het voorstel aan de raad noemt het college van bestuur de toepas sing van de machtigingswet in schrijving studenten een 'noodza kelijk kwaad. waarvan een zo spaareaam mogelijk gebruik moet worden gemaakt.' kiezel met fosfaatzuur op het be drijfsterrein is gestort. SEPPE Het vermiste sportvlleg- tuig waarover wij gisteren bericht ten, blijkt te zijn verongelukt. Ver moedelijk kort na de start. De beide inzittenden, de 46-jarige H. M. de Jong uit Dordrecht en de 29-jarige R. Walgers, eveneens uit Dordrecht, moeten op slag zijn ge dood. De machine is in een dichte sneeuwstorm, 500 meter ten zuiden van het Brabantse vliegveld Seppe (dicht bij Etten-Leur) neergestort. De twee slachtoffers waren om twee uur 's middags opgestegen. Toen men na een uur op Seppe niets van het toestel had vernomen, begon men een zoekactie. Het vlieg tuigje had zoveel brandstof aan boord dat het tot half rijf in de lucht had kunnen bleven. Pas rond midder nacht werd het wrak door een ploeg te voet gevonden. 'K(jk, uw favoriet loopt veel harder zonder jockey.' Motie KVP en ARP: 'Spaarbekkens voor watervoorziening uit schema halen' DEN HAAG De Tweede Ka merfracties van de KVP en ARP vinden het niet juist dat het IJs- selmeer, Zuidelijk-Flevoland en de Zuid-Veluwe in reserve wor den gehouden als spaarbekkens voor de drinkwatervoorziening. Mevrouw Groensmilit-Van der Kal len (KVP) vroeg daarom gisteren tijdens een vergadering van de vas te commissie voor milieuhygiëne over het structuurschema drink- en industriewatervoorziening in een mede door de ARP ondertekende motie deze drie gebieden uit het schema te schrappen. Momenteel onderzoeken twee commissies of de aanwijzing van deze gebieden tot spaarbekkens juist is en het lijkt beter het advies van deze commis sies af te wachten, aldus mevrouw Groensmit. Minister Vorrink milieuhygiëne) vindt het onverstandig deze projec ten nu uit het schema te schrap pen. "ij zei dat het bedrieglijk zou zijn enkele van de 23 ln het sche ma opgenomen spaarbekkens niet te vermelden, terwijl de commissies ermee bezig zijn. Volgens minister GruijteTs (ruimtelijke ordening) is het schema niet het laatste woord en zolang het basisplan er nog niet is. wordt uitsluitend gesproken van reservering van projecten. door Huib Goudriaan AMSTERDAM De vraag of een verhuurder aan de huurder het houden van huis dieren mag verbieden, moet binnenkort worden beantwoord door de hoogste rechter lijke instantie, de Hoge Raad der Nederlanden. De Waddinxveense flatbewoner Hans Bautz (29) heeft zijn zaak, het op zijn flat willen aanhouden van de basset hond Charlie, voorgelegd aan de Hoge Raad. Deze heeft de affaire-Bautz vorige week in cassatie be handeld, nadat de Rotter damse arrondissementsrecht bank op 7 november vorig jaar tevergeefs in hoger be roep was gegaan tegen de uitspraak van de Goudse kantonrechter van juli 1974. Half april zal de Hoge Raad arrest wijzen, dus met een uitspraak komen. Het kantongerecht besliste dat Bautz zijn woning Pep pelhorst 103 in Waddinxveen moest verlaten, omdat hij ondanks herhaalde waarschu wingen van de woning bouwvereniging 'Waddinx veen', Charlie niet aan de kant zette. De familie Bautz betrok de woning op 1, no vember 1972 en vroeg toén de woningbouwvereniging om toestemming de hond te mo gen houden. De woningbouw vereniging beriep zich op een contract, dat voor 1970 was opgesteld en weigerde toe stemming. Niettemin liet Bautz het op een uitspraak van de rechter aankomen, omdat hij meent een principiële strijd te voe ren. Hij vindt dat de bepaling in artikel twaalf van het huurreglement, dat de huur- der behoudens voorafgaande schriftelijke toestemming van de verhuurder niet gerechtigd is een huisdier te houden, „in strijd is met de goede zeden." „Deze verbodsbepaling maakt inbreuk op de persoonlijke le venssfeer. Door de woning nood in het westen kun je niet spreken van een vrijwillige aanvaarding van zo'n bepa ling; je bent wel gedwongen het te aanvaarden", aldus Bautz. 'In Waddinxveen heb ben drie van de vier woning bouwverenigingen zo'n ver bodsbepaling in het contract staan, maar ze geven toch toe stemming. Ze gebruiken de bepaling alleen als stok achter de deur tegen mensen, die overlast veroorzaken met hun huisdier.' Hans Bautz stelde een enquê te in onder de vijftig bewo ners van het flatgebouw, dat hij bewoont, en het resultaat hiervan was, dat 91 procent verklaarde van Charlie geen overlast te ervaren. Geen me ning had 4,5 procent en de andere 4,5 procent die overigens een andere etage bewonot verklaarde wel overlast te hebben. De hand tekeningen van de 91 procent legde hy voor aan de Rotter damse arrondissementsrecht bank. De rechter sprak in het von nis overigens uit: 'Een ver huurder is gelet op het belang van andere huurders gerechtigd te bedingen, dat het houden van huisdie ren verboden is zonder zijn toestemming. Het is aan de beleidsvrijheid van de ver huurder overgelaten, of hij deze toestemming wil ver lenen; overtreding van het verbod, dat wil zeggen het houden van huisdieren zon der toestemming, levert een zodanige wanprestatie op, dat dit ontruiming rechtvaardigt.' De familie Bautz wacht nu gespannen op het half april te verwachten arrest van de Hoge Raad. Ondersteunt de Hoge Raad de uitspraak van de rechtbank, dan komen de kosten van het in cassatie gaan ongeveer 1500 gulden voor rekening van de fami- zaakt door een huisdier. 'Ie mand zou weieens drie grote herders op een driekamerflat kunnen gaan houden Consumentenbond Ook de Concumentenbond acht het uit den boze dat de huiseigenaar aan de verhuur der voorschrijft of Hij al dan niet huisdieren mag houden. In de Consumentengids van deze maand wordt een model huurcontract omschreven en vastgesteld dat er een eind moet komen aan eenzijdige bepalingen van de kant van de huiseigenaar. 'Dat de rechtspositie van de huurder verbeterd moet wor den, behoeft nauwelijks be toog. We citeren slechts enke le bepalingen, die veel in huurcontracten voorkomen', aldus de Consumentengids, die dan als voorbeelden geeft: 'Het is verboden losgeplaatste kasten te verplaatsen' en *De centrale verwarming zal slechts van 7 tot 24 uur wor den gestookt.' Een woordvoer der van de Consumentenbond licht toe dat 'ervan uitgaande dat de huurder zich werkelijk in zijn woning thuis moet voe len, er geen beperkende be palingen ten aanzien van het gebruik in het modelcontract zijn opgenomen. En onder be perkende bepalingen verstaan wij ook het verbod geen huis dieren te mogen houden. Zou er werkelijk sprake zijn van onbehoorlijk gebruik, dan kan de huiseigenaar de huurder ook zonder contractuele bepa ling tot ontruiming dwingen.' van Charlie, wiens verblijf in een flat- Waddinxveen inzet is van een proces. lie, die dan zal moeten ver huizen of Charlie de deur uit doen. Dierenbescherming Inmiddels beraadt de Neder landse Vereniging tot Be scherming van Dieren zich er over om de proceskosten voor haar rekening te nemen. De dierenbescherming verleent Bautz al morele steun. Mr. A. J. Jungslager, juridisch advi seur van de vereniging: 'Wij staan Bautz bij in zijn poging in de hoogste instantie een uitspraak uit te lokken, omdat het hier gaat om het principe of huiseigenaren het recht hebben huurders zonder meer te verbieden een hond te hou den.' De dierenbescherming oor deelt dat een verbod zonder meer indruist tegen de per soonlijke vrijheid van de huurder. 'Staatssecretaris van Dam is bezig met het ontwer pen van een model-huurcon tract, waarin de mogelijkheid tot het houden van een huis dier is voorzien. Hij is het er mee eens dat dit niet kan wor den verboden', aldus mr. Jungslager, die wel denkt aan de mogelijkheid van intrek- medehuurders vinden dat er sprake is van overlast, veroor- ken van toestemming, indien

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3