bij Wijster jegon zuiver crimineel, fverd pas later politiek' Een degelijk huis? Dan ook een degelijke RPS-hypotheek! 'Geen eenzijdige bezuinigingen' GANT SCHE OPERA!E Rijkspostspaarbank Aantal uitzendkrachten moet kiezen tussen vast werk of andere baan Schade van boeren 125 mille anden met gesprekken via veldtelefoon beslaan 216 uur Het scharlaken koord «UITGEVERIJ T. WEVER B.V. ANTWOORDNUMMER 5, FRANEKER i megeleiding' Vier categoriën raadgevingen binnengekomen uw nationale spaarinstelling Philips gaat Mekka verlichten Korter werken bij NKF-Staal voor 1.100 man n METZLER- Mevrouw Van Leeuwen: Niet alleen sociale verzekering en gezondheidszorg Geen smet op de medische specialisten - Zend mij de volgende boeken BON rechtstreeks/via boekhandel: ex.'C. Lambregtse, HET SCHARLAKEN KOORD. Gebonden 1 19,50. en van dezelfde schrijven ex. IN ZIJN ARM OE LAMMEREN. Gebonden f 17,50. Naam- i. Straat: Plaats: Gironummer:Datum: Doorhalen wat u niet wenst. TR/KW-2 Van een onzer verslaggevers BEILEN De schade die ze ven boeren door inkwartie ring van militairen en poli tiemensen leden en die negen anderen leden doordat ze niet op hun land aan het werk konden tijdens de gijzelings actie bij Wijster, bedraagt rond 125.000 gulden. Dit be drag is uit de bus gekomen na overleg met deskundigen van onder meer de landbouw organisaties. De rekeningen zijn Ingediend voor voedsel en andere zaken bedragen thans twee ion. Voor een deel zitten hier ook de kosten van de gemeente Beiien in. Te verwachten is echter dat dit bedrag nog wel zal oplopen, door nakomende rekeningen. Ook de telefoon kosten zijn nog niet bekend. Er zijn ook enkele midden standers die schadeclaims hebben ingediend wegens verminderde omzet door de politieafzettingen. Of deze claims worden uitbetaald staat echter nog te bezien. Inmiddels is er al een halve ton uitbetaald door het mi nisterie van jnstitie. De be dragen worden extra snel vergoed. ^■ERDAG 24 JANUARI 1976 IADVERTENTIE Het nieuwe boek van Corn. Lambregtse (eerste druk 10.000 exemplaren) was onmiddellijk uitverkocht! De tweede druk, eveneens 10.000 exemplaren, is zojuist verschenen! Onderstaande recensie, overgenomen uit het FRIESCH DAGBLAD van 8 Januari J.I., spreekt voor zichzelf: "Het nieuwe boek van de schrijver Cornelius Lambregtse heeft wat opzet en sfeer be treft veel weg van het eerste. "In Zijn arm de lammeren', waar Lambregtse mea debu teerde, was een met grote bewogenheid geschreven verhaal over het Zeeuwse platte landsleven van ongeveer dertig jaar geleden. Het boek kreeg een bijzonder grote lezers kring. Verheugend was die waardering, want er bleek uit dat heel veel mensen een chris telijke roman pp prijs stellen, die niet met trucs en effectbejag in elkaar is gezet, maar die gebasseerd is op vertelkunst. En dat is dan echte kunst Van het tweede boek is opnieuw de grote verdienste, dat het nergens oppervlakkig is, maar ook nooit zo diep graaft of gecompliceerd gaat worden dat de lezer er alleen maar met grote moeite nog bij kan. Lambregtse bewijst opnieuw dat hij de gave bezit het ge voelsleven van mensen uitzonderlijk goed te beschrijven en hij bereikt intense hoogte punten als hij schrijft over het geestelijk leven van de Zeeuwen. Hij moet dit boek, even als het eerste trouwens, zelf wel helemaal als levende geschiedenis in zijn denken, zijn gevoel hebben meegemaakt. Als dat niet het geval is geweest, zou hij het zo niet hebben kunnen schrijven. Lambregtse is in zijn eigen gevoelsleven een Zeeuw gebleven, ook na vele jaren in Amerika te hebben doorgebracht. De mystiek betekent veel in zijn leven. Maar het is beslist geen valse muziek Dit is een bijzonder ontroerend boek, een christelijke roman die het licht van Gods gena de en trouw laat zien. De genade en trouw waren er vroeger op Zuid- Beveland en over al. Ze zijn er nu nog werkelijk. Daarom is dit een christelijk-realistisch boek." In het REFORMATORISCH DAGBLAD van 19 december oordeelde de Neerlan dicus A. Maljaars alvolgt: "Een opmerkelijk vervolg We hebben dit boek geboeid en met veel waardering gele zen. Het begin is direct al erg goed. De lezer beleeft de liefde van Wantje Weststrate helemaal mee. Op voortreffelijke wijze weet de auteur ons in te leiden in het leven van dit jonge meisje met al zijn kleine hoogten én diepten Toch kunnen we niet verhelen dat naar onze overtuiging het sexuele element wat soberder en ingetogener beschreven had kunnen worden. De (lichte) verontrusting die zich even van ons meester maakte, ver dween echter als sneeuw voor de zon. Toen we de laatste hoofdstukken lazen. Deze vormen het hoogtepunt van het boek. Hoe meesterlijk komt naast de rode draad der zonde het scharlaken koord van Gods liefde en erbarmen in Wantjes leven tot uitdruk king! Hier is Lambregtse op zijn best! Dit boek moet vanuit het einde worden beoor deeld. Het heeft een duidelijke boodschap en brengt die op overtuigende wijze: de boodschap van Gods genade voor een mens die zijn eigen leven wil leiden en in wezen God naar zijn hand wil zetten." Het boek telt 252 pagina's, in fraai# gabondan uitvoering met geplastificeerd stofomslag. Prijs f 19,50. U kunt hst bestallen door gabruik te makan van on derstaande bon. Zend deze aan uw boekhandal of (in open envelop, zonder postzegel) aan: Dor Jan Sloothaak BEN Het eerste deel van de gijzeling in de trein bij Wijster moet worden beschouwd als een zui- er«f criminele actie. De gijzeling was slechts inleiding op een gebeurtenis, die pas in een later sta- jm onder een politieke noemer kon worden gebracht. Dit zei gisteren overste L. P. Bergsma, hoofd b de rijkspolitie in Drente. t recherche-onderzoek is afge- id. r de inhoud van het onderzoek tl. en pas mededelingen worden aan, nadat ook de justitie tot afronding is gekomen. De poli- wil daarover nu niets zeggen om zware politieke kant die er aan ,t0«zaak kleeft. voo het eerste deel van de actie politiek maar crimineel was, kt volêens de heer Bergsma uit feit dat de treinkaPers eer~ drie dagen geen politieke eisen ®nSt>en gesteld. Het bleef bij de eis het beschikbaar stellen van een "e" >bus en vijftig handboeien. u-mee wilden de kapers naar een dI%tuig op Schiphol. Pas op dat nent zou hun actie een politiek latakter hebben moeten krijgen. bij4 kwam niet zo ver en de politie- ingteisen werden 'tenslotte toch van- Zo de trein naar buiten gebracht, Hgens de politie staat wei zo goed zi vast dat de gijzelingen bij Wljs- woi en in het Indonesisch consulaat 5 OI Amsterdam los van elkaar ston- e vj. Het worden ook twee afzon- rechtzaken. wo%rste Bergsma zei gisteren ook j het contact tussen de autoritei- i en de treinkapers voortdurend Ier psychologische begeleiding fft gestaan. Het verwijt van de H. Prins, de 'dokter' in trein, dat er helemaal niet ade- jat gereageerd is op het unieke dat hij als gegijzelde recht- contact had met de autori- via de veldtelefoon, moet £ens de heer Bergsma in dat worden gezien. de andere kant van de veldte- zaten twee wachtmeesters de rijkspolitie die het woord ïrden. Op de achtergrond waren Dlter steeds twee psychiaters aan- '■*4ig Sommige bewoordingen wa- j letterlijk opgedragen door het eidscentrum, na voorafgaand ofrleg met een psycholoog, en ichiaters. De betrokken psycho- g was dr. Schmidt, van de ispsychologische dienst, een van D®*Jvijf psychiaters was dr. Havinga, ipobonden aan het ministerie van anti tie met een bijzondere op- Hujcht voor dit soort zaken. De inuirige vier psychiaters waren af komstig van de psychiatrische in richting 'Bealeroord' onder leiding van de geneesheer-directeur, dr. Hoekstra. 216 uur banden Van het contact via de veldtelefoon zijn bandopnamen gemaakt. Het zijn honderdenacht banden die een tijdsduur van 216 uur beslaan. Een groot deel bestaat uit urenlange stilten. Slechts een deed van die 216 uur Is er inderdaad gesproken. De politie heeft geen gebruik kunnen maken van lange afstandsappara- tuur voor afluisteren, omdat dit niet mogelijk bleek. Overigens hebben allerlei landen ongevraagd alie mogelijke appara tuur aangeboden waarmee men eventueel zijn winst had kunnen doen. Ook zijn er honderden raad gevingen binnengekomen die de politie imiddels in vier categorie- en heeft ingediend. Die raadgevingen waren ook vaak afkomstig van volslagen leken, die soms met de gekste voorstellen kwamen. Categorie één besloeg de religieuze oplossingen, bijvoorbeeld het zingen van kerstliederen in be paalde volgorde om de kapers op andere gedachten te brengen. Cate gorie twee is die van de verdovende middelen. Dit betrof voorstellen om iets verdovends in het eten te doen of gas in de trein te spuiten. Dit soort middelen bestaan echter niet. Deskundigen hebben tijdens de gij zelingsaffaire in München de gehe le wereld afgegrasduind naar voor dit doel bruikbare stoffen. De mid delen werken echter niet snel ge noeg om een reactieperiode te overbruggen of zouden anders de gezondheid nadelig hebben beïn vloed. Oog om oog De derde categorie betrof oog-om oog en tand-om-tand suggesties. Er kwamen voorstellen om voor iedere gedode gegijzelde tien Zuidmoluk- kers dood te schieten en dit aan de kapers mee te delen. Nog zo'n grie zelig voorstel hield in dat er drie honderd Zuidmolukse vrouwen bij de trein bij elkaar gedreven zouden moeten worden. Steeds als de ka pers iemand doden moest voor hun ogen dan een hele serie van die vrouwen worden gedood. De vierde en laatste categorie is die 3e zevende druk van N ZIJN ARM DE LAMME REN is nog leverbaar voor de prijs van f 17,50. Als da ACHTSTE DRUK verschijnt (april a.s.) wordt de prijs f 19,50. De totale oplaag is dan gestegen tot 48.000 ex emplaren! Wie dit boek nog niet bezit, kan het eveneens door middel van nevens- staande BON bestellen. Ons telefoonnummer is: 06170-31 47. BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 (ADVERTENTIE) Informeer eens naar de aantrekkelijke rente. Bel gratis 0017. Haal een fplder in het postkantoor. Schrijf - zonder postzegel - naar de RPS, Amsterdam. Van onze sociaal-economische redactie DET HAAG Een aantal uitzendkrachten zal de komende weken moeten beslissen of men vast in dienst wil gaan bij het bedrijf waar men als uitzendkracht werkt, of dat men als uitzendkracht in een ander bedrijf wil gaan werken. van de science-fiction, met onhoor bare hijskranen, parachutisten met zacht schoeisel op de trein droppen en dergelijke. Verhoren De recherche heeft inmiddels de zeven kapers en vierenvijftig gegij zelden verhoord, één moet nog ver hoord worden. Uat deze laatste ver horen kwamen 629 vragen, die aan elk van de kapers is voorgelegd. Al met al bestaat het procesverbaal een boekwerk van honderden pagi na's. Volgens overste Bergsma werken de kapers loyaal aan het onderzoek mee. Overigens schijnt nog steeds niet, duidelijk te zijn wie van de zeven nu de dodelijke schoten heeft ge lost. De politie heeft uit vele tien tallen gesprekken met anderen geen aanwijzingen gekregen dat er buiten de trein medeplichtigen wa ren of mensen die van te voren van de actie afwisten. Een van de kapers werkte een tijd in Hooge- veen. Hij reisde daar uit Assen steeds naar toe. Hij heeft de moge lijkheid voor de overval van te voren geheel uitgewerkt De trein had waarschijnlijk dichter bij een overweg moeten stoppen om gemakkelijker in de geëiste au tobus te kunnen overstappen. Het is zéker niet de bedoeling geweest om de trein door te laten rijden naar Amsterdam. Volgens overste Bergsma is de or ganisatorische aanpak door de poli tie goed geweest. 'Als we het weer moesten doen daden we het net zo', zei hij. Oog kwijt De Molukker die gewond raakte tij dens de actie door het onverwachte afgaan van het vuurwapen van zijn collega, is zijn ene oog kwijtge raakt. Dit was de 25-jarige auto monteur Paul S. De overige zes kapers waren werkloos op één na. Deze was nog op school. Deze gedwongen keuze ls het gevolg van de bepalingen van het ministe rie van sociale zaken voor de uit zendarbeid. Het gaat om uitzend krachten die nu al 15 maanden of langer bij hetzelfde bedrijf werken. Volgens de wettelijke maatregelen tegen onjuiste koppelbaaspraktij ken mag een uitzendkracht hoog stens een half jaar bij hetzelfde bedrijf blijven werken. De gedachte is hierbij dat uitzendarbeid tijdelijk moet zijn, en dat uitzendkrachten niet plaatsen mogen Innemen die even goed door vaste krachten kunnen worden vervuld. Op dit halve Jaar zijn uitzonderingen Ho gelijk. Dat moet dan worden aan gevraagd. Maximum Het ministerie heeft begin decem ber aLle uitzendbureau's geschreven dat 15 maanden dit Jaar geld als maximum. Slechts In speciale ge vallen kan hiervan ontheffing wor den verkregen. Per 1 maart, zo schreef het minis terie, moeten deze uitzendkrachten naar een ander bedrijf. Zij kunnen echter ook weggaan bij het uitzendbureau, en vast in dienst gaan bij het bedrijf waar ze werken. Zij kunnen dan ook loons verhoging proberen te bedingen, omdat hun werkgever dan geen 'provisie' meer hoeft te betalen aan het uitzendbureau. Het bedrijf is dan aan hun nog niet meer geld 'kwijt'. BIJ de organisatie van uitzendbu reau^ ls men niet gelukkig met de wijze waarop het ministerie de re gels hanteert. Het gaat naar schat ting van dit bureau om ongeveer tien procent van de uitzendkrach ten, rond 3000 man. Op het minis terie was men wat verbaasd over dit hoge cijfer. Gewezen werd op het voordeel dat de bureau's hebben met krachten die lang bij hetzelfde bedrijf blij ven. Het bureau 'vangt' elke maand opnieuw provisie, hoewel voor de betrokken uitzendkracht geen extra kosten meer hoeven te worden gemaakt. EINDHOVEN Mekka, het pel grimsoord van de Mohammedaanse wereld, zal door Philips worden verlicht. De order, waarmee een bedrag van ruim twee miljoen gul den is gemoeid, maakt deel uit van een plan van de regering van Saoe- dl-Arabië tot verfraaiing van de voornaamste steden in het land. ALBLASSERDAM NKF-Staal (een dochter van Philips) te AI- blasserdam heeft In aansluiting op de lopende vergunning per 24 janu ari opnieuw werktijdverkorting aangevraagd voor ongeveer 1.100 werknemers voor een tijdvak van zes weken. Het voortduren van de slechte conjunctuur ls hiervan de oorzaak, zegt de directie. Of, en zo ja, ln welke mate na de nu aangevraagde periode nog werk tijdverkorting nodig zal zijn, valt niet te zeggen, gezien de bestaande onzekerheden op de Internationale staalmarkt. ADVERTENTIE bril: ieders oogmerk! door Bert de Jong DEN HAAG De bezuinigingen mogen niet een zijdig worden gezocht in de sfeer van de sociale ver zekeringen en de gezondheidszorg. Dit zegt mevrouw Hannie van Leeuwen, Tweede Kamerlid voor de ARP, in een voorlopige reactie op de 'gigantische operatie', die van de kant van het kabinet is aan gekondigd. een Zij voegt er met nadruk aan toe: 'Ik ben alleen bereid in te stemmen met het ach terblijven van de AOW- en bijstandsuitkeringen bij het minimumloon, wanneer er ook evenredig wordt bezui nigd op andere uitgaven van de overheid.' In het verleden heeft de ARP gewaarschuwd tegen het koppelen van deze uit keringen aan en het optrek ken tot het minimumloon. De verzwaring van de las ten was niet te overzien. Dat is nu gebleken. Nu de maatregel terugge draaid zou moetèn worden zegt mevrouw Van Leeu wen: 'Ik wil erover naden ken. We mogen echter niet vergeten, dat het hier om de kwetsbare groepen gaat in de samenleving. Juist die mensen worden getroffen, die buiten hun schuld een beroep moesten doen op de bijstandswet.' Het heeft de volledige in stemming van mevrouw Van Leeuwen, dat premier Den Uyl het probleem van de bezuinigingen op het so ciaal terrein duidelijk aan de orde heeft gesteld: 'Daar heb ik geen enkele moeite mee. Ons volk moet zich er op instellen, dat niet alles meer mogelijk is. Het ver haal van de premier v/as een bevestiging van mijn betoog, dat ik reeds ruim een jaar geleden in de Tweede Kamer hield. Toen interrumpeerde Nel Baren- dregt van de PvdA me ech- I ter met de vraag of ik in de I hoek van de WD zat.' Bent u, zoals de premier suggereerde voor de gelei delijke afschaffing van de kinderbijslag voor de genie ters van inkomens boven de 24.000 gulden? 'Nee. Daar moeten compen saties tegenover staan. De middengroepen zouden te sterk worden getroffen. In het regeer-akkoord Steen kamp voor het kabinet-Bies heuvel was al een paragraaf opgenomen voor het bevrie zen van de uitkering voor het eerste kind. Uitgaande van een redelijk minimum loon zou deze lijn kunnen worden doorgetrokken en de uitkering voor het twee de kind eveneens worden bevroren. De onbillijkheid tegenover de zelfstandigen, die voor de eerste twee kin deren niets krijgen, ver dwijnt zo. Deze vermindering van dé kinderbijslag zou voor de lagere inkomens opgevan gen kunnen worden door een negatieve inkomsten belasting (een vorm van gezinssubsidie)'. Solidariteit Mevrouw Van Leeuwen wijst erop. dat er nog heel wat grote gezinnen bestaan en dat het in strijd zou zijn met de christelijke solidari teit de kinderbijslag, voor de grotere gezinnen af te schaf fen. Tegenover de afschaf fing van de kinderbijslag zal een goed systeem van stu diefinanciering moeten staan, als tenminste zo'n systeem nog haalbaar en betaalbaar is. Ook valt er volgens Hannie van Leeuwen over te den ken de progressie in de uit keringen eruit te halen. Voor het vijfde kind krijgt men bijvoorbeeld veel meer dan voor het tweede. Het argument was altijd dat een vierde kind duurder zou zijn dan het tweede. Maar dat is nooit aangetoond. Mevrouw Van Leeuwen her haalt, dat bij het bevriezen en afschaffen van de kin derbijslag 'sociaal verant woord gehandeld dient te worden'. Wat moet er op het terrein van de gezondheidszorg ge beuren? 'We moeten het als een zegen erkennen, dat veel meer mensen dan vroeger geholpen kunnen worden. Dat betekent, dat een kos tenstijging geaccepteerd moet worden. Aan de an dere kant wordt deze stij ging van de kosten ook ver oorzaakt door de welvaarts- ziekten van deze tijd. We leven ongezond door te veel eten en te veel drinken van alcohol. Het nadruk leggen op het voorkomen van ziek ten betekent al een kosten besparing. Daarom is een dringend beroep op de eigen verantwoordelijkheid zeker op zijn plaats. De oproep van de kerken tot een so berder levensstijl vind ik heel zinvol.' Het Kamerlid voor de ARP vindt, dat ten onrechte een smet wordt geworpen op de Mevrouw Hannie van Leeuwen groep van veel verdienende specialisten. Ze zegt: 'De specialisten hebben een zwaar en verantwoordelijk beroep. Je geeft je bij een behandeling toch maar ge heel aan hun over. Maar in het kader van de algemene inkomensnivelelring zullen de specialisten ook mee moe ten doen. De eerste voorwaarde is, dat de gezondheidszorg zo effi ciënt mogelijk wordt opge zet. Bezuinigd kan worden door de verbetering van de direkte zorg (de eeTste lijn) en de beperking van de bed den en ligduur in de zieken huizen. Het wachten is ech ter op wettelijke maatrege len die uitblijven. Als vorm van bezuiniging kan ook ge dacht worden aan het invoe ren van een eigen bijdrage (eigen risico) in de zieken fondsverzekering'. Mevrouw Van Leeuwen noemt verder het moeilijke probleem van de ontwikke- lingn van de techniek en wetenschap waardoor steeds duurdere mogelijkheden ko men voor de patiënten. Het is de vraag, of je hiermee kunt doorgaan. Er wordt steeds meer geld uitgegeven aan ernstige ziekten. De me dici zijn nu al gedwongen een keus te maken. Wordt tot een bepaalde operatie overgegaan of niet. Moet er wat gedaan worden aan de salarissen en pen sioenen van de ambtenaren? 'Het trendbeleid dor de over heid als de grootste werkge ver is altijd een goede zaak geweest. Maar de uitvoering ervan roept nu vragen op. Je moet wel geweldig voor zichtig zijn met een herzie ning van het trendcijfer (het gemiddelde, waarmee de sa larissen worden verhoogd) en de pensioenvoorzienin gen. Het gaat erom, dat on evenwichtigheden worden weggenomen. De waardering van de functies zou ook weer in overweging moeten wor den genomen. Intussen kan ook de vraag worden gesteld of vast moet worden gehouden aan de welvaartsvaste pensioenen. Toen deze voor de ambtena ren werden ingevoerd was de gedacteh, dat het bedrijfs leven wel zou volgen. De overheid zou voorop lopen. Maar het bedrijfsleven volg de niet. Het was niet op te brengen. De vraag is of de waardevaste pensioenen van de ambtenaren is op te bren gen. Er moeten hierover dui delijke gegevens komen. Dan lijk.' is een open discussie moge- Gaan de bezuinigingen op het terrein van de aociale verzekeringen niet aan het hart? 'Dat is het geval. Vooral om dat er nog knelpunten en wensen zijn en het bouw werk van sociale vorzienin- gen nog niet voltooid is. Maar zoals ook met de subsi die het geval is, moet wor den nagegaan of er in de verzekeringen geen verkeer de ontwikkelingen zijn en of alles wel aan het gestelde doel beantwoordt. Het kan daarom nodig zijn bepaalde voorzieningen af te kappen.' In deze serie artikelen kwa men eerder aan bet woord: dr. Dolman (in de krant van 21 januari) en mr. J. G. Riet kerk (ln de krant van 23 januari).

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3