Fiat 128 compacte auto Zelf tanken neemt toe onder automobilisten Weinig nieuws uit Polen Autokeus ----AUTOBIOGRAFIE 1 FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK Perfecte film van Lumet Leonard Lang b.v. Nieuwe varianten van de Saab-99 FIAT-dealers o.a. te: DEc BLIJDE RIJDERS SAAB-dealers o.a. te: AMSTERDAM ZATERDAG 24 JANUARI 1976 TROUW/KWARTET h IZA De Fiat 128, welke gezinsauto in z'n goedkoopste uitvoering onder de 10.000,— blijft. Een gemakkelijk te bedienen compacte auto, maar toch een volledige gezinswagen met prima rij-eigenschapp: dat alles geldt voor de Fiat 128, de eersteling van het Italiaanse merk met voorwielaandrijving. De oorspronkelijke uitvoering van 1969 is in ruim zes jaar tijd verbe terd en bovendien is er vorig jaar een 'driedeurs', of op z'n Italiaans 'Tre Portes',, bijgekomen, die over duidelijk sportieve eigenschappen be schikt. De nieuwe 128-3 P mist echter wat de 128 het meest aantrekkelijk maakt: een lage prijs. De tweedeurs Sedan met 1100 cc-motor kost inclu sief achterruitverwarming 9.857, De vierdeurs versie is 801,— duur der en daarenboven bestaat keus uit twee en vierdeurs Specials met een 1100 of 1300 cc-motor. Plus nog de combi Familiale, de Rally en thans de 3 P Berlinetta, welke laatste met 1300 cc-motor en achterruitverwar ming op 14.226,komt en dan nog duurder is dan alle uitvoeringen van de ruime achterwielaandrijver 131 met dezelfde motor. De Fiat 128-3 P is zodoende een ex- Het Zweedae merk Saab heeft twee varianten op het model 99 uitge bracht. Het zijn de sportieve ver sie EMS en de uiterst luxe uitvoe ring OLE. De Saab 99 GLE heeft verwarmbare voorstoelen, vlif hoofdsteunen twee voor en drie achter, vier rol- gordels, luidsprekers in de portieren, aluminium wielen, mistlampen onder een botsbumper, getint glas waarbij de voorruit gelaagd is, automatische transmissie, benzlne-lnjectie, stuur- en rembekrachtlging en nog tal van kleine snuisterijen extra. De Saab 99 EMS heeft sportieve cessolres. zoals kulpstoelen, een sportstuur en speciale banden en wie len. Deze variant van de 99 haalt uit de vlercilinder tweellter motor van 118 DIN-pk een bijzonder felle acceleratie. De 99 GLE heeft dezelf de motor, maar blijft door de auto matische transmissie iets langza mer. clusieve wagen geworden met een attractieve coupé-achtige carrosserie en dank zij de derde deur zeer han dige gebruiksmogelijkheden. Maar de gewone 128 Sedan biedt, met na me achter, meer ruimte. Bovendien is die Sedan wat zachter in de vering en blijkt de motor minder van het als sportief te ervaren bromgeluid op te leveren. Bij de gewone 128 heeft del 1100 cc- motor 55 DIN-pk vermogen, bij de Tre Portes 65 pk. Voor de 1300cc Special geldt een vermogen van 60 pk tegen 73 pk voor de 3 P-1300. De motor met het hoogste vermogen blükt natuurlijk over een zeer pittige acceleratie te beschikken, hoewel toch de 55 pk van de eenvoudigste (ADVERTENTIE) FILIAAL AMSTERDAM DANIEL GOEDKOOPSTRAA T 9. tel. 93 69 35 STADHOUDERSKADE 113. tel. 73 08 67 BEETHOVENSTRAA T 39. tel. 73 88 11 Amsterdam: Autobedrijf "Wniss" B.V. Burg. de Vlugtlaan 119-123 Tel. 020-13 35 79 Den Haag: Ven Kuljk Automobielbedrijf Van Beverninckstraat 199/215 Tel. 070-540900 Rotterdam: Autobedrijf Broedelet Conradstraat (Weena) 010-13 60 46 Koperstraat 18 Tel. 010-21 60 44 Katendrechtse Lage Dijk Tel. 010-84 36 88 Appelscha: Garagebedrijf "De Friese Grens" Vaart Z.Z. 36 Tel. 05162-1429 door Sicco de Jong De Fiat 128-3 P, een driedeurs coupé met de eigenschappen van een sportieve wagen. versie beslist niet onvoldoende is. Wel neemt het verbruik bij de hoge re vermogens iets toe, ook doordat de 3 P-versie typisch een model is, dat om sportief rijden en dus flink op trekken vraagt. Maar deze verschil len vallen mee. Voor de gewone 128 kan men 1 liter super op 10 km a 1 op 11 aamhouden; de 3 P 1300 kan op zo'n 1 op 9 tot 1 op 10 gesteld wor den. Goede wegligging Bü alle varianten van deze voorwiel- aandrijver valt vooral de goede weg ligging op. Het comfort laat evenmin te wensen over: de stoelen, die een beetje kuipvormig zijn bij de 3 P, zit ten goed. De besturing is rustig geen hinderlijk effect van de voor wielaandrijving en de remmen functioneren perfect: het zijn be krachtigde remmen metschijven in de voorwielen en trommels achter. Men trekt het pittige wagentje ge makkelijk door bochten en gezien de uitmuntende koersvastheid op de rechte weg is met de Fiat 128 een ideaal compromis bereikt voor veel stadsverkeer en veel rijden op de buitenweg. Datzelfde geldt natuurlijk voor de 3 P, die met z'n lage zwaar tepunt bij de instap merkt men al hoe laag men zelf komt te zitten zeer snel door een bocht te halen is. De wielbasis (de afstand tussen voor- en achterwielen) is overigens bü de 3 P 23 cm korter dan bij de Sedan, terwyl de lengte van beide vrijwel gelyk is: resp. 3,82 en 3,84 meter. De bagageruimte van alle uitvoerin gen blykt verre van krap bemeten en daarmee is dit doelmatig, doch compleet uitgeruste model nog altijd zeer concurrerend: na zes jaar, waar in er ook veel aan verbeterd werd. Die verbeteringen betreffen de be scherming tegen roest, een versterk te accu, de rembekrachtiging en voor de motoren een iets gunstiger ben zineverbruik in combinatie met scho nere uitlaatgassen. Tot de basisuitvoering van de 128-3 P behoren rolgordels, stootrubber op de bumpers en een afsluitbare tank- dop, plus alles wat de gewone 128 al heeft. Daarbij is alleen officieel achterruitverwarming niet bij de prijs inbegrepen, maar voor 125, krijgt men deze belangrijke veilig heidsvoorziening er by. Shell heeft het afgelopen week einde het grootste benzinepomp station van Nederland in ge bruik genomen. Het station, dat in de gemeente Haarlemmermeer bezuiden Schiphol aan de snel weg A 4 ligt, is tevens het twee honderdste Zelf Tank-station van het grootste Nederlandse concern. Shell heeft aangekondigd dat het zelf tanken de komende jaren nog verder zal toenemen. In 1970 opende de maatschappy het eerste zelfbedie ningsstation; in 1973 werd het hon derdste in 'gebruik genomen. In 1980 zal Shell over zo'n 360 Zelf Tank-sta tions beschikken, die dan de helft van de benzine-omzet van het concern in Nederland voor hun rekening zul len nemen. Op dit moment is 28 procent van Shell's landelyke omzet afkomstig van de tweehonderd self service-ver kooppunten. Aangezien Shell in to taal over zo'n tweeduizend benzine verkooppunten beschikt en het con cern in Nederland meer dan een mil jard liter benzine verkoopt, komt de gemiddelde omzet van de Zelf Tank boven de anderhalf miljoen liter per tankstation: tegen nog geen half mil- Het nieuwe Shell-station langs tie snelweg bij Schiphol onderschei zich door een luifel van duizen vierkante meter, waaronder m bij het zelf tanken goed beschut staat. ontwikkeling op de sterke invloj. joen liter voor de stations, waar nog persoonlyke bediening bestaat. Shell wyst by de verklaring van deze (ADVERTENTIE) Amsterdam: B.V. Auto Service Maatschappij ASM Gabriël Metsustraat 2-6 Tel. 020-72 62 32. Amsterdam: Garage De Snelheid Amstelveenseweg 580-582 Tel. 020-44 54 00 Den Haag: Off. Dealer voor Groot Den Haag e.o. Saab-Heijer Alexanderplein 2 Tel. 070-63 99 34. Den Haag: N.V. Internationale Automobiel Mij. Scheldestraat2-15 Tel. 070-8503 00 Hilversum: Garage Sc heffer NV Achterom 187 Tel. 02150-14100 Reeuwijk: Alfa Centre Van Staverenstraat 39 Tel. 01829-31 42 Rotterdam: autohotel rotterdam b.v. Mariniersweg 255-259 Tel. 010-11 33 45 van de loonkosten op de bedrijfsvd ring in de benzineverkoop. Drie 1 vier vijfde van de totale exploitatj kosten komen voort uit de peri neelsbezetting, die daarom zo rati neel mogelijk moet zyn. Shell hierby op de ontwikkeling in Zy den, waar al drie kwart van de b« zine via zelfbediening gaat. Volgens Shell geeft ook een gro deel van de automobilisten de vot keur aan zelf tanken, omdat het sm Ier gaat en omdat men er twee ce per liter goedkoper mee uitkon Toch zal het station met bedienil nok in de toekomst van betekei blijven, zodat de klant de keus hou) Uit onderzoekingen is met name 1 men vast te staan, dat de meel vrouwen liever geen gebruik maMj van zelfbediening bij het tanken. I Het nieuwste zelfbedieningsstatj van Shell aan de A-4 wanneer r in de richting van Amsterdam Schiphol rijdt, want in de richtii Rotterdam-Den Haag ligt er een B station tegenover zal ook 's nacl middels automaten service gevi Men kan aan de kassa afrekenen V 's morgens zeven uur tot 's avoijl elf uur. Op het station staan zesti pompen: voor super- en normaalbe zine, dieselolie en lpg. Verder vit men er een stenen beeldje van e leeuw, dat herinnert aan de vroege werkkring van de exploitanten: t destyds befaamde circusechtpa Strassburger, die al twaalf jaar J' leden van het circus overgingen na de benzineverkoop. I door W. Wielek Berg Op een hete achtermiddag in de hondsdagen probeerde een paar jaar geleden een aantal amateurs een bank te beroven. Vanaf het begin ging het falikant mis: de ene rover kreeg gewetensbezwa ren en nam de benen, de andere trok door zijn oenige gedrag de aandacht van een voorbijganger die de politie waarschuwde en veel geld bleek er ook niet aan wezig te zijn. Het zou allemaal relatief onschul dig zijn afgelopen, als de politie had gewacht tot de rovers het gebouw verlieten. Maar die greep in, en daar om werd het personeel gegijzeld. Dat gaf de muis een staart, waar over een artikel in een tijdschrift berichtte. Op de feiten die in dat ar tikel werden onthuld baseerde Sid ney Lumet zich bij het maken van zijn film 'Dog Day Afternoon'. In de bank ontstaat een lotsverbon denheid tussen gijzelaars Sonny en Sal) en gegijzelden, die tot weder zijdse sympathie leidt. De gemeen schappelijke vijand is de politie, vooral omdat die In zichzelf is ver deeld: je hebt de stedelijke politie en dc FBI en die kunnen best tegen gestelde plannen uitbroeden. Buiten rukt het publiek op en de televisie, niet te vergeten: Als Sonny van tijd tot tijd het gebouw verlaat om met de politie te kissebissen en te harre warren wordt hij toegejuicht als een volksheld, vooral wanneer hij re het bloedbad van Attica voor de voeten werpt. Maar de sympathie fluctu eert: het laagtepunt wordt bereikt wanneer blijkt dat Sonny welis waar echtgenoot en vader is, maar zich ook in de echt heeft later. ver- Al Pacino in Dog Day Afternoon. binden met een homo-sexuele vriend en bizarre redenen had voor de bank overval. En zo ageert en reageert het allemaal, soms zeer komisch, soms tragisch, tot het bittere ein de. Want als de bus het vliegveld al heeft bereikt waar het geëiste vliegtuig klaar staat, wordt Sal (die naar Wyoming wilde omdat hij niet wist dat het een Amerikaanse staat was en geen buitenland) door de FBI doodgeschoten. Op het ogenblik staan gijzelingen, vooral in ons land, in het middel punt van de belangstelling. Ieder een zal in 'Dog Day Afternoon' over eenkomsten vinden met Wijster en Amsterdam 'en ook verschillen: in Nederland werden drie moorden ge pleegd, in 'Dog Day Afternoon' ver gieten de gijzelaars geen druppel bloed, daarom kon Lumet er ook een tragi-comedie van makenmaar de film zou tekort worden gedaan als hem alleen uit het oogpunt van de actualiteit waarde zou worden toegekend. Hij dient op zijn eigen mérites te worden beoordeeld en hij is een welhaast perfecte film, een juweeltje ln zijn soort. Lumet beeft alle wisselende stem mingen en beurtelings botsende en parallel lopende belangen briljant verweven tot een stramien, waarvan M Borowski in Kartiogram. y Pi Twee scènes uit Sanatorium ter Herinnering. De glorietijd van de Poolse film begon zo omstreeks 1957. Regisseurs als Andrzej Munk, Andrzej Waj- da, Jerzy Kawalerowicz en Wojciech J. Has verwerkten het Poolse heden en verleden op een open, in teressante manier; Roman Polanski confronteerde in zijn 'Mes in het Water', de. enige speelfilm die hij in Polen maakte, een geresigneerde, geblaseerde ex-revolutionair en partisaan met een angry young man' van de nieuwe generatie en Konwicki, Kutz, Morgenstern en Hen waren de markantste vertegen woordigers van een nieuwe, meer individualistische en psychologiserende stroming, die in de films van Skolimowski zijn hoogtepunt en afsluiting vond. geen draad los is blijven hangen, zonder dat de constructie ooit zicht baar wordt. Al Pacino, rennend, pra tend, scheldend, flodderige plannen ont- en verwerpend, gesprekken voe rend met vriend, vrouw en moeder, warm badend in de publiciteit, is de ideale vertolker van Sonny. Maar John Cazale doet in zijn bijkans zwijgende rol niet voor hem onder: hij wasemt een wanhoop uit, die nooit zün dreiging verliest. Trou wens, elke figuur is precies wat hij zijn moet. Dog Day Afternoon vormt een hoogtepunt in het werk van Sidney Lumet. Amsterdam-Tuschinski en en Al- hambra I; Den Haag-Passage; Rot- terdam-Thalla, 14 jr. UTRECHT Ruim 4100 cliënten die zijn Ingeschreven bij de consul tatiebureau's voor alcohol en drugs zijn druggebruiker. Dat is 25.9 pro cent van het totaal aantal geregi- streerden (16.007). In 1968 waren er slechts 300 als zodanig geregistreerd op een totaal van 11.335. Dit staat in een statis tiek uitgegeven door de federatie van instellingen voor alcohol en drugs in BUthoven. Omstreeks het midden van de jaren zestig was het eigenlyk allemaal al voorbij, vooral door het toenemen van de politieke druk. Weliswaar werkten een paar belangrijke regis seurs door (Wajda's 'Land van de grote Belofte' draaide tot voor kort in Nederland), weliswaar doken er nieuwe namen op (onder andere Krzystof Zanussi), maar het Poolse wonder herhaalde zich niet. De zeven films, die ln het kader van de culturele uitwisseling in een wat lang uitgemeten 'Poolse Filmweek' in Nederland worden vertoond, blij ken nóch een verrassing, nóch een teleurstelling. Zü bevestigen wat wij reeds vermoedden: er worden in Polen behoorlyke films gemaakt, maar de glans is eraf. Wat typisch Pools is blijkt ook ty pisch reactionair (in de twee histo rische cinemascopische epen gaan gloeiend patriottisme en vurig ka tholicisme hand in hand, de regis seurs hebben geen poging gedaan om kritiek te leveren onder de mantel van de geschiedenis, zoals ooit te doen gebruikelijk), en wat niet ty pisch Pools is haalt te zelden inter nationaal niveau. Boeiende doktersfilm Doch uitzonderingen bevestigen de regel: 'Kardiogram' van Roman Za- luski, voor my veruit de beste van de zeven is wel typisch Pools en haalt wel internationaal niveau. Op een sympathieke, onderkoelde ma nier wordt een fragment verteld uit het leven van een jonge dokter, die een paar jaar 'onderduikt'in een pro vinciestad. voor hij naar Warschau gaat. Iedereen zit daar op iedereen's lip, oude vooroordelen blijken geens zins uitgeroeid en hoewel hy pro beert op passende afstand te blijven zowel van de notabelen als van de bijbehorende intriges, hij raakt er toch in verzeild en zijn handen blij ven niet schoon. Een stevige psycho logische onderbouw en boeiende in kijkjes in het leven en sterven van Poolse provincialen leveren tezamen een eenvoudige, sympathieke film op van een genre, dat we in onze bioscopen veel te weinig te zien krij gen. Westerse spelen •Het Spel' daarentegen, daterend uit 1968, wekt aan verbijstering gren zende verbazing. Het is een banaal driehoeksverhouding-verhaal, hin kend rond een vervelende man en zijn irritante vrouw, die bij elkaar niet deugen en van elkaar niet meu- gen, slecht afgekeken van voor beelden uit het Westen. En wie is de regisseur? Niemand minder dan Jerzy Kawalerowicz, een van de gro te mannen van de Poolse film, die 'De Nachttrein' op zün naam heeft staan en 'Moeder Johanna van de En gelen.' Vreemd dat die film werd gemaakt, nog vreemder dat hü ln het pakket verzeild raakte. Ook 'Het Elfde Uur' van Jerzy Ste fan Stawinski doet sterk Westers aan. De hoofdpersoon is een char mante maar gewetenloze manager, die op het hoogtepunt van zijn car rière uit een doktersrapport op maakt dat hij maagkanker heeft. Het vergaat hem gelük Elckerlyc: iedereen laat hem in de steek, zün vrouw, zyn dochter en zelfs zijn vriendin en zijn werk kan hem ook niets meer schelen. Een niet onaar dig idee voor een tragl-komedie met een niet onaardig begin, maar de af wikkeling is te plomp en te gecon strueerd. Het zijspoor van de tijd De meest spectaculaire inzending is 'Sanatorium der Herinnering' van Wojciech J. Has, naar verhalen van Bruno Schulz, die in 1973 in Cannes de grote prijs kreeg. Het is moei- lük, zo niet onmogelük, die film in kort bestek te beschryven. Het uit gangspunt is ontleend aan de science fiction: er zijn gebeurtenissen, die in de gewone tüd geen plaats vin den en daarom op een zü spoor wor den gerangeerd, waar ze een wille keurig en woekerend bestaan leiden, zon er slot, zin en chronologie. De hoofdpersoon maakt kennis met die 'andere tijd' in een sanatorium, waar zyn overleden vader in leven wordt gehouden. Het begin is zeer Kafkai aans: de in spinraggen en verval ge hulde villa met de vele kamers en de schaarse mensen, die van alles sug gereren doch in raadselen spreken, doet denken aan 'Het Slot'. Het is ook het beste deel van de film: vol broeiende spanng en geheimzinnig heid. Als dan de herinneringen aan komen golven en de vreemde fanta sieën in elkaar overvloeien en elkaar verdringen (de hoofdpersoon kruipt onder het bed van het dienstmeisje uit zijn ouderlijk huis en komt te recht in een exotisch land vol bizarre vogels, om maar een voorbeeld te noemen) ls het best aardig om naar te küken, maar veel samehang heeft het niet en diepgang nog minder. In trigeend op zijn best, wat log en kindeachtig op zün slechts f dat kun je van Kaf ka niet zeggen, f Historische helden Over 'De Vinger van God', het buut van Antoni Krauze, valt heli weinig goeds te melden. Het is warrige film over een jongen met alle geweld toneelspeler worden en daarin niet slaagt, de regisseur ermee wilde zeg: blüft duister en de milieuschilder is niet interessant genoeg om gebrek aan concept te doen verget Blijven over 'Hubal' van Boha( Poreba en 'De Zondvloed' van Je Hoffman naar een boek van Not prijswinnaar Henryk Sienkiewie (1846-1916). Twee historische fil de eerste over een legandarische n joor in de tweede wereldoorlog, met zyn mannen geüniformeerd te paard verzet pleegde tegen Duitsers, de tweede (die oorspri kelyk 5 uur en 15 minuten duu en voor de gelegenheid niet zon kleerscheuren werd ingekort to uur) over een wildeman uit het m den van de zeventiende eeuw, die zijn door oorlog en verval geteist de land al vechtend flater op fla slaat, maar tenslotte toch een gi held wordt. Voornamelijk omdat rijd van leven heeft: de gevaar! ste wonden vermogen hem niet vellen. 'Hubal' is in zijn soort een go film, al zün de helden wel wat a heroïsch, 'De Zondvloed' is vechtdraak, die voor de ogen de vermoeide toeschouwer vo( kronkelt tot het gelukkige einde, Kamercommissie voor drugbeleid naar Zwed( DEN HAAG De Tweede Kam commissie voor het drugbei brengt van 8 tot 12 februari werkbezoek aan Zweden. 'Wij i len ons oriënteren in een met derland vergelijkbaar land', zed voorzitter van de commissie, 1 vrouw Veder-Smit (VVD) gistel 'Ook in Zweden heeft het drugl bleem een vrij grote omvang, het gebied van het onderzoek en hulpverlening zijn de Zwp eind gevorderd'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 20