Vmateur-archeologen als jewakers van het verleden Grondstoffen winnen uit huisvuil 'Zijn we niet bezig de democratie de nek om te draaien? V rij willigersleger niet onmogelijk Nieuwe installatie voor 'recycling' in Mierlo 'We staan op een splitsing van onze techniek' Dr. Buskes schrijft aan Lammers: Limburg wenst herindeling van DSM-gemeenten Vogels in de war door zachte winter Wegverbinding Enkhuizen-Lelystad veel later klaar ■of. Cordfunke: 'Werkgemeenschap bestaat niet uit romantische zielen' it- een verslaggever HAAG We zijn in Neder- zuinig op onze cultuurschat- Dat is vroeger wel eens an- geweest, vooral op het gebied de archeologie. De archeolo- e Werkgemeenschap Neder- heeft zich 25 jaar geleden behulp van amateurs met is over historische bodem ten ontfermd. Reden voor de dit jaar met een jubileum- onstelling te komen, in september 1975 de Nacht- t werd beschadigd, sprak vrijwel een in ons land daarover. Het wereldnieuws. Een belangrijk cultuurbezit was getroffen, ni werden uit een museum in Haag elf handschriften uit de e en late middeleeuwen ge- Een van de rovers verloor bij ucht zelfs zijn leven door een van een politieman. De hand ten waren van onschatbare le. Kolommenlange artikelen in iden. rdingen cultuur vele tientallen jaren zijn in ons zonder twijfel belangrijke cul- t[historische gegevens uit verder- legen tijdperken verloren ge- 'zonder dat er een haan naar l|de'. Dat is vooral gebeurd tij de naoorlogse jaren van weder- iw, toen op talrijke plaatsen in ind bulldozers en graafmachines olke lodem gingen bewerken om putten te maken. Niemand zal /eten hoeveel sporen van bewo- Stolfuit de steentijd of daarna wer kelijk opzienbarend nieuws hadden kunnen opleveren. Een gunstige uitzondering vormde de ontdekking van de Vlaardingen cul tuur. Bij graafwerkzaamheden voor het industrieterrein in deze oude plaats aan de rivier de Maas vond in 1958 een amateur-archeoloog een vuurstenen pijl. Er werd een proef onderzoek gedaan, waarvan de uit komst reden genoeg gaf aan het in stituut voor pre- en protohistorie van de universiteit te Amsterdam een gedegen beroepsonderzoek in te stel len. Het resultaat was de ontdekking van de Vlaardingen cultuur (ca. 2400-2150 voor Chr.). Niemand had ooit gedacht dat reeds in die tijd deze streek van het tegen woordige Nederland was bewoond. Voor mensen met belangstelling voor archeologie was deze ontdekking we reldnieuws. Werken aan toekomst Een amateur-archeoloog deed de ont dekking. Hij is lid van de Archeolo gische Werkgemeenschap Nederland (AWN), die dit jaar 25 jaar bestaat. Reden voor de AWN om te laten zien wat zij heeft bijgedragen in de ken nis van de vaderlandse archeologie. Dat zal gebeuren in het Frans Hals museum te Haarlem, waar van 25 september tot november een ten toonstelling zal worden gehouden. Voorzitter van de AWN is prof. dr. E. H. P. Cordfunke, o.a. hoogleraar te Amsterdam in de thermochemie van de vaste stoffen werkzaam in het reactorcentrum te Petten. 'Ik werk aan de toekomst', zegt hij zelf, 'maar mijn hobby is oudheidkunde'. Het nuchtere beroep van prof. Cord funke duidt er al op, dat hij geen romantisch man is met een nostalgie naar de gezapige oude tijd. Hij heeft nauwelijks een stuk antiek staan in zijn bungalow in Schoorl. 'De leden van de AWN zijn meestal geen ro mantische zielen', zegt hij, 'maat mensen die interesse hebben in het ontstaan van de geschiedenis van de mens en in de manier waarop de mensen in de oudheid hebben ge leefd. Men ziet op allerlei gebied een groeiende belangstelling voor de mens in zijn milieu, vooral bij jon geren. Het is daarom niet verwon derlijk, dat veel jonge mensen lid zijn van de AWN. In 1951 is de Archeologische Werk gemeenschap voor westelijk Neder land begonnen met enkele honder den leden. In 1964 is hieruit dé lan delijke vereniging AWN gegroeid die nu ruim 2500 leden telt in 20 af delingen. Elke provincie telt min stens één afdeling. In het oprichtingsjaar kwam een aantal belangstellenden voor de ar cheologie tot de ontdekking dat in die tijd van opbouw veel sporen uit de,oudheid verloren gingen. De ANW werd in Haarlem opgericht. Het idee sloeg aan, vooral in het westen van ons land, dat vroeger uit archeolo gisch oogpunt niet als interessant werd beschouwd. 'Men ging er vroe ger van uit dat in de lage kustge bieden nooit mensen hebben ge woond. Hooguit waren daar kastelen uit de middeleeuwen geweest, dacht men. De ontdekking van de Vlaar dingen cultuur bracht daar radicaal wijziging in. De sterke groei van de AWN zet zich thans voort in de oos telijke provincies en in het zuiden van ons land. Open ogen Niet alle leden van de AWN zijn let terlijk naar het verleden gravende liefhebbers van de oudheid. Maar wel houden de meesten de ogen wijd open als zij voorbij bouwputten en dergelijke komen. Zij weten, dat daar iets bijzonders kan worden gevon den. Als zij iets waarnemen, waar schuwen zij de AWN of de archeoloog van de provincie waarin zij wonen. Deze provinciale archeologen zijn in dienst van de Rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek te Amersfoort. De helft van hun tijd werken zij voor de provincie en zij worden voor de tijd ook door de pro vincie betaald. Prof. Cordfunke: 'In geen ander Westeuropees land kent men een vereniging als de AWN. Alleen in Polen bestaat een hechte organisatie van amateur-archeologen. Het be lang van de AWN is vooral dit hech te verband waarin continuïteit en ervaring een permanent gegeven zijn. Wil het werk van de AWN immers goed worden gedaan, dan moeten er altijd voldoende mensen zijn, 'die op veel plaatsen aanwezig zijn en over genoeg ervaring beschikken om te weten of een vondst interessant is en hoe zij de zaken verder moeten aan pakken. Aan al deze voorwaarden kunnen de leden van de AWN vol doen. Over het gehele land hebben wij een netwerk van contacten met mensen die de morele verantwoorde lijkheid voelen voor dingen die in de grond zitten en verloren dreigen te gaan'. 'Potten steken' De leden van de AWN vormen een heterogeen gezelschap. Zowel oude ren als jongeren zijn lid. Zij zijn af komstig uit alle sociale milieus. Op de bijeenkomsten van de afdelingen kan het voorkomen, dat een jong lid die nog op school zit, maar een vurige belangstelling voor de oud Eén van de archeologische werkkampen, in dit geval in Assendelft. heid heeft, een diepgaande discussie houdt met laten wij zeggen een in genieur van de waterstaat die naast zijn technisch werk de archeologie tot zijn hobby heeft gemaakt. De jongeren vooral hebben veel belang stelling voor de werkkampen die de AWN organiseert, in zomer 1975 zelfs in Duitsland. Het tijdschrift van de AWN, Westerheem, is het enige in Nederland op dit gebied. De belangstelling voor de amateur- archeologie bestaat sinds de 18de eeuw. In Drenthe is de liefhebberij begonnen. Intellectuelen gingen toen 'potten steken', zoals zij het opgraven van crematie-urnen destijds noem den. Daarna zijn er serieuze genoot schappen gekomen tot pas in de 20ste eeuw het wetenschappelijk onderwijs zich voor de vaderlandse oudheid ging interesseren. Er ontstonden twee bakermatten voor de vaderlandse archeologie: Rijksmuseum van Oud heden te Leiden en de universiteit te Groningen, waar resp. dr. Holwerda en prof. Van Giffen naam maakten. Holwerda deed de eerste systemati sche onderzoekingen op archeolo gisch gebied en Van Giffen legde de grondslagen voor de moderne arche ologie. Hij vond de 'quadrant-metho- de' uit, die internationaal werd aan vaard als de juiste manier om vol gens een zeker patroon in de grond te graven zodat men een maximum kans op succes heeft. 'Hoogste niveau' Toch bleef de archeologie een strikt wetenschappelijke aangelegenheid. Er waren slechts enige amateur-ar cheologen en tussen beide groepen bestond een grote kloof. Met het ont staan van de AWN is daar een einde aan gekomen en sindsdien hebben beide groeperingen waardering voor elkaar en werken menigmaal nauw samen. Veel werk waarvoor de be roepsmensen geen tijd of geld heb ben. doen de amateurs in hun vr(je tijd of in hun vakantie. Prof. Cordfunke over de medewer king die de bouwers de makers van de bouwputten waar soms veel oudheid is te vinden aan de ar cheologen geven: 'Door de televisie en de pqbliciteit in de kranten weet men tegenwoordig, dat bij bouw- en grondwerken iets te vinden kan zijn. Vroeger zag men dikwijls de archeo logen als pottenkijkers die het werk vertraagden. Tegenwoordig verleent men meestal na even praten mede werking en kan een onderzoek wor den ingesteld. Als dat anders zou zijn, en er zou iets belangwekkends aan het licht kunnen komen, kan de overheid tegenwoordig het werk la ten stilleggen. Behalve meer belang stelling voor de oudheid is tot op het hoogste niveau alle begrip gekomen voor degenen die de vaderlandse ge schiedenis willen aanvullen met ge gevens die nog verborgen zijn'. Van een verslaggever AMSTERDAM Zoals in Pa rijs en Rome allang wordt ge daan gaat een van de Neder landse vuilafvoer bedrijven, de VAM, dit jaar beginnen met het 'recyclen' (herwinnen van grondstoffen voor hergebruik) van huisvuil. De VAM hoopt in september op haar vuilverwer- kingsbedrijf in het Brabantse Mierlo een recycling-installatie in gebruik te nemen, die daar wordt neergezet en bekostigd door drie andere belanghebben de bedrijven: Estel (Hoogovens- Hoechst, de Nederlandse onttin- ningsfabriek in Leeuwarden en ond^- 7—1 J. J. Buskes J. J. Buskes schrijft als volgt: larde Lammers. ïgen 0r Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De morgen aftredende PvdA-wethouder, Han Lammers (publieke werken en stadsontwikkeling), heeft de laatste tijd tal van reacties ontvangen ten aanzien van zijn politieke handelen, zoals onder meer zijn vertrek uit het college van B. en W. in de hoofdstad om ruimte te maken voor een college op brede basis. Bij de brieven, die Lammers ontving, onder meer van deskundigen op het terrein van het staatsrecht, die hem aanboden desgewenst met advie zen van dienst te zijn, was ook een brief van dr. J. J. Buskes (lid van de PvdA) in Amsterdam. In dit schrijven, dat wij met toestemming van dr. Buskes hieronder publiceren, keert de nog immer strijdvaardige predikant zich tegen het beleid van de PvdA inzake het optreden van Lammers en de Amsterdamse bestuurscrisis. de gewestelijke vergadering van e partij zich viet alleen voor je reden als wethouder maar ook or je aftreden als lid van de ®ci heeft uitgesproken en het par- besiuur er bij je op aan gedron- n heeft, als raadslid af te treden, de krant las ik, dat het zelfs met i schorsingsprocedure gedreigd eft, gevoel ik mij gedrongen je zeggen, hoezeer ik deze gang van ken betreur en afkeur. -'ƒ heb je je wethouderschap ter 'chikking gesteld in de hoop, zo mee te werken aan de oplossing van de moeilijkheden in de Amsterdam se gemeenteraad, maar waaraan de gewestelijke vergadering en het partijbestuur het recht ontlenen, je de eis te stellen als raadslid af te treden, is mij volstrekt duister. Persoonlijk sta ik achter je in je streven de basis van het College van B. en W. te verbreden. De basis van een progressief-akkoord-college is mijns inziens zeker voor Amsterdam een te smalle basis en in feite met onze democratie in strijd (bij de basis van een kabinet liggen de zaken in dit opzicht anders). Heel zeker is de je gestelde eis, om als lid van de raad af te treden niet in overeenstemming van onze demo cratie. Je bent als lid van de ge meenteraad niet gekozen door onze partij, maar door de Amsterdamse kiezers. Daarom wil ik je bedanken voor je weigering om aan die eis te vol doen. Hel is een schande, hoe licht vaardig de laatste tijd in de PvdA met de democratie ivordt omge sprongen. Ik weet, dat 'zeer vele leden van de partij er net zo over denken als ik er over denk. Voor de toekomst van de partij en de poli tieke verhoudingen in ons land is Han Lammers deze lichtvaardigheid levensgevaar lijk. Van harte hoop ik, dat je blijft weigeren als lid van de raad af te treden, als is het waarachtig geen plezierige en eenvoudige taak, om tegen de gewestelijke vergadering en het partijbestuur op te boksen. Van harte hoop ik ook. dat je wei gering voor de partij een aanleiding zal zijn. zich af te vragen, of wij niet momenteel bezig zijn, de demo cratie de nek om te draaien. Daar om: volhouden! Indien hel doorgaat zoals het nu gaat, is voor mij de aardigheid er af." Thomassen en Drijver-Verblifa in Deventer. Het betreft voorlopig nog een proef met een installatie van beperkte omvang. Zij zal jaarlijks uit 120.000 ton afval de conservenblikjes (en ander metaal) sorteren, die dan naar Leeuwarden worden vervoerd, waar het laagje tin er van wordt afge smolten. Resteert het ijzer, dat ten goede komt aan Estel. Thomassen en Drijver-Verblifa zorgen voor het sluitstuk van de kringloop: dit be drijf koopt ijzer en tin op voor de vervaardiging van nieuwe blikjes. De VAM neemt zelf niet deel in de bouwkosten van de installatie in Mierlo, hoewel zij die wel gaat ge bruiken en exploiteren. Zij zorgt voor de aanvoer van het huisvuil. Bovendien zal aan de installatie een sorteermachine worden gekoppeld, die uit het vuil het papier en de plas tic folie afscheidt. De VAM gaat deze grondstoffen verkopen aan de verwerkende industrie. 'Wij staan op een splitsing van onze techniek', aldus een zegsman van de VAM, die daarbij doelde op de al jaren in gebruik zijnde compost- installatie in Wijster. Uit het ver werkte huisvuil is vorig jaar 80.000 ton compost geproduceerd, maar de produktie daarvan zou met een twee de installatie kunnen worden opge voerd. Als echter in Mierlo de recy- clingsmethode een succes mocht blij ken, zal mogelijk besloten worden om deze ook in Wyster, waar het meeste vuil naar toe gaat, toe te pas sen. 'Met onze compostinstallatie bereiken wij uit het vuil dat we daarin ver werken een rendement van 35 pro cent', aldus de zegsman. 'Bij een goede recyclingsmethode kan echter een rendement van tachtig procent worden gehaald. Daarom aarzelen wij op het ogenblik ten aanzien van eventuele uitbreiding van de com- postproduktie. Een nieuwe installatie vergt bovendien minstens drieëneen half miljoen gulden'. 800.000 ton In het afgelopen jaar heeft de NV Vuilafvoer Maatschappij VAM te Amsterdam in totaal 800.000 ton af val uit het hele land naar haar beide verwerkingsbedrijven (Wijster in Drenthe en Mierlo in Brabant) af gevoerd. Daarvan was ongeveer een kwart 'grof vuil', zoals meubilair. Van de resterende 600.000 ton ging door broeiverlies bij de fermentatie 120.000 ton verloren. Van de over blijvende 480.000 ton werd 250.000 ton gestort. Tenslotte werd dan uit het restant van 230.000 ton met een rendement van 35 procent ruim 80.000 ton compost geproduceerd. 'Ook dat is natuurlijk een soort kringloop', aldus de zegsman. 'Het compost komt grotendeels uit papier. Het wordt als bodem verbeterend middel benut, dus ook voor de groei van bomen. Die worden later weer gekapt en daar wordt weer papier van vervaardigd'. Achttien procent De VAM neemt ongeveer achttien procent van het totale Nederlandse huisvuil voor haar rekening. Zij heeft thans 111 van de 843 gemeen ten (2,3 miljoen inwoners) tot klant, waaronder echter niet de vier grote steden. Die verwerken hun vuil zelf. Vergeleken met 1974 betekende de in 1975 afgevoerde 800.000 ton huis afval een stijging van 13 procent (90.000 ton), maar de conclusie dat het publiek dus meer weggooit dan vroeger is onjuist. De afvalproduktie per inwoner is namelijk gelijk ge bleven. De groei van de hoeveelheid huisvuil is toe te schrijven aan der- I Van een verslaggever DEN HAAG De mogelijkheid van een vrijwilligersleger is niet on denkbaar. Dat zegt mr. J. A. Mommersteeg. vooratter van de z.g. commissie Mommersteeg. die sedert begin '74 studeert op de wenselijkheid of de mogelijkheid van een vrijwilligers leger. De commissie heeft'thans al het beschikbare informatiemateri aal binnen. Nog dit jaar zal de commissie haar eindoordeel ken baar maken aan minister Vrede- ling. Zelf ls de heer Mommersteeg zo blijkt uit De Legerkoerier. het maandblad van de landmacht voorstander van een vrij willigersle ger. Of het mogelijk is, is een andere zaak. Maar als het kan, wegen de voordelen voor hem zwaarder dan de mogelijke nadelen. Over de democratische controle maakt hij zich geen zorgen. Hij ziet de officieren van vandaag zeker niet als de dictatoriale kolonels van morgen. Zelfs zou een soort parle mentaire inspecteur-generaal voor de krijgsmacht kunnen worden in gesteld. De heer Mommersteeg ls overigens van oordeel dat een vrijwilligersle ger niet alleen ten laste van defen sie kan komen. De ministeries van erm en van onderwijs zouden ook moeten meebetalen. MAASTRICHT Het Limburgs provinciaal bestuur heeft vergevor derde plannen om de zes DSM-ge meenten Sittard, Geleen, Stein, Urmond, Elsloo en Beek te herver- kavelen tot een of twee grote ge meente. Deze gemeenten tellen nu gezamenlijk 108.000 Inwoners. Het hele DSM-complex wil het procin- ciale bestuur onderbrengen in een van deze nieuwe gemeenten. Maandag 26 januari bezoekt minis ter De Gaay Fortman het procin- ciaal bestuur in Maastricht om over de herindeling te praten. Vooral bur gemeester mr. Th. Elsenburg uit Ge leen heeft na de ramp bij DSM op 7 november aangedrongen op een DSM-gemeente, omcLt de comman dovoering bij rampen dat noodzake lijk maakt, aldus de burgemeester. tien 'nieuwe' gemeenten, die zich vorig jaar bij de VAM aansloten en aan een groeiend aantal inwoners van de meeste gemeenten. In Wijster beschikt de WAM al sinds 1929 over 250 hectare stortterrein, waarvan tot nu toe 44 hectare is be nut. Het vuil wordt naar Wijster en Mierlo vervoerd met eigen spoorweg wagons (zeventien procent), met trailer- en container-transport over de weg (twaalf procent) en per vuil nisauto (achttien procent). Van een verslaggever MIDDELBURG Vijf grote sterns overwinteren op het ogenblik langs de Brouwerstam tussen Goeree- Overflakkee en Schouwen-Duive- land. Volgens ornitholoog G. L. Ou- weneel uit Maasdam is het de vier de achtereenvolgende winter dat grote sterns hier blijven. De grote stern is een grote vogel die nor maal overwintert in de tropische en subtropische kuszteeën van de zui delijke oceanen of in de Middelland se Zee. Omdat het Nederlandse kli maat de laatste jaren warmer wordt, is het mogelijk dat onze kusten een overwin teringsgebied wordt voor de grote stern, aldus de heer Ouweneel. Ook andere vogel soorten die op deze tijd van het jaar in de subtropen en tropen zouden moeten zijn overwinteren in Nederland. Zo zijn er gezien TJiftjafs. een Zwaardkop in Den Haag. een kraanvolgel. een franje- poot en een draaihals. Van een verslaggever LELYSTAD Het wegverkeer zal op zijn vroegst in september 1977 gebruik kunnen maken van de nieuwe noord-oostverbinding vla de dijk Enkhuizen-Lelystad, dat is een Jaar later dan oorspronkelijk be doeld. Het overlegorgaan FNV-CNV afdeling Lelystad, vreest dat daar door de economische ontsluiting van de Flevopolders en de kop van Noord-Holland ernstig vertraagd wordt. In een brief aan de ministers Wes terterp van verkeer en waterstaat. Lubbers van xconomische zaken en De Gaay Fortman van binnenland se zaken en belanghebbende ge meentebesturen spreken de vak bonden hun ongerustheid uit en verzoeken minister Westerterp om met spoed een weg over de op 4 september vorig Jaar gesloten dijk aan te leggen. Als een der oorzaken geldt het niet tijdig onteigenen van gronden in Noord-Holland, die voor de aan- voerwegen vanaf E-10 naar de dijk zijn bestemd, ook zijn ontslultings- werken aan Lelystadse zijde nog niet begonnen. Volgens rijkswater staat worden door het uitstel d® aanleg kosten over tweejaar ver deeld. terwijl in de komende tien Jaar een aanzienlijke besparing op de onderhoudskosten verkregen wordt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9