Premier Karami in Libanon stapt op Inlichten lotterdamse vijfling is te eerste in Nederland FC Utrecht zakt verder weg Manusama toont zich tevreden cf landbouw MPLA in het offensief - pag. 5 Het onderwijs vraagt net Nieuwe Haagse Courant enmetNieuwe Leidsc Courant Moslims roepen op tot heilige oorlog oeder in goede gezondheid HVind en bewolkt jizen zijn in het gemeen gehorig Opnieuw arrestaties in Spanje Burgemeesters grote steden willen geen hoger salaris Tanker met brandbare stof gestrand Giftige stoffen uit tankauto gevloeid 'Ernst politieke idealen onderkend' Trouw heeft ook altijd wat Welkomstvoordeel. 1^ w^fr-lwortbilu.J I7>„..4vn Trouw 33e JAARGANG No. 9730 - MAANDAG 19 JANUARI 1976 Advertenties voor deze belangrijke rubriek moeten uiterlijk op donderdag (eerste post) in ons bezit zijn. 3AVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 ONNEMENT f 14,17 PER MAAND 42,50 PER KWARTAAL 167,80 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74 64 148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS I 0,50 IN DEZE KRANT Kerk Een aanplakbiljet en een tekening 2 Charismatische golf ook in Oost-Europa 2 Binnenland j Zeevalking en bijstandgeld 3 Buitenland Verblijf Sacharow in Moskou onzeker 5 Kunst Verhaal van de Nar5 Gelukkig initiatief 7 Slapstickeffecten in De macht der gewoonte 7 Uit de kerkbladen 2 Brieven van lezers 7 Commentaar 3 Radio en TV 4 Mink van Rijsdijk 6 Familieberichten 14 BEIROET (AP, UPI, Reuter) Premier Rasid Karami van Libanon is gisteravond afgetreden. Het aftreden van Karami en zijn regering maakt de chaos in Libanon compleet. Met luidsprekerwagens werden de inwoners van de moslimwijken in Beiroet opgeroepen tot een heilige oorlog tegen de chris tenen. De Arabische ambassadeurs die tot gisteren zich hadden ingespannen voor een wapenstil stand, hebben hun vredesmissie opgegeven. In Zuidlaren ging Fred Lammers op bezoek bij het kunstenaars echtpaar Cateau en Hein Kray. Hij schildert en tekent, zij schrijft, en ze begeleiden elkaar kritisch. De samenwerking begon veertig jaar geleden met het schrijven en tekenen van stript met name voor de Kwartetbladen. Hun stripfiguren 'Lange Jaap' en 'Kwlebus Kwast' werden beroemd. Op pagina 6 leest u het verslag over deze visite. Premier Karami had een etmaal eerder nog een bestand afgekon digd tussen de strijdende partijen in Libanon, maar dit bestand werd onmiddellijk weer te niet gedaan door een aanval van de militie van de rechtse falangisten op een mos lim wijk. Deze aanval was voor de Palestijnen en de linkse moslims in de Libanese hoofdstad rede hun aanhangers met luidsprekerswagens op te roepen tot een heilige oorlog tegen de christenen. De aanval van de christenen op de krottenwijk, Quarantina was de ernstigste schending van het bestand, dat in p een verslaggever TTERDAM Voor het eerst in de Nederlandse geschiedenis is er een vijfling in ons land ge- pn. Dit gebeurde zaterdagochtend in het Rotterdamse Sophiakinderziekenhuis. De vijfling, die geboren werd via een keizersnede, maakt het naar omstandigheden goed. Ook de moeder, de arige mevrouw J. den Outer, verkeert na de bevalling in goede gezondheid. de nacht van zaterdag op zondag van kracht werd. Volgens een officier van de falan- gistische militie was het offensief op deze door moslims en Palestij nen bewoonde wijk al enkele dagen geleden georganiseerd om een route te verzekeren voor 15.000 man ver sterkingen teneinde de christelijke sector van de stad te kunnen bin nengaan. Vanuit deze wijk bescho ten moslims al het verkeer dat probeerde twee naburige bruggen te passeren die de christelijke wijk verbinden met het noordelijke ach terland. De Palestijnse leider Yasser Arafat deelde de Arabische ambassadeurs in Beiroet mee dat de wijk tot elke prijs behouden diende te worden. Na de aanval van de christenen verklaarde Arafat dat hij niet lan ger kon Instaan voor hetgeen de linkse moslims en de Palestijnen nu zouden doen. Voor de Arabische ambassadeurs was dit aanleiding him vredesmissie op te geven. Uitdaging op rij filing bestaat uit drie jongens wee meisjes, die allemaal onge dane pond wegen en in de reuse liggen. Een van de vijf adag wat ademhalingsmoei- leden, maar er bestaat geen re- tot ongerustheid, werd ver- rd door 't medisch team, dat de lüling geleid heeft, zijn de eerste kinderen van het paar Den Outer uit Rotterdam, en 32 jaar), dat sedert 1965 ouwd was. Men wist al een paar nden. dat er vermoedelijk een ing geboren zou worden. Me- rcv Den Outer lag daarom al ele weken in het ziekenhuis. Zij t een speciale kamer in het aichtziekenhuis. waarheen zij na de bevalling, die in het iia-kinderziekenhuis plaats i. werd teruggebracht. De ope- was in het Sophia-ziekenhuis, at daar de beste zorg voor de es mogelijk was. geboorte verliep zeer vlot: in minuten waren de vijf babies wereld. Aanvankelijk was het de ïeling, dat de operatie op 26 lari zou plaatsvinden, maar zaterdag bleek, dat er niet langer gewacht kan worden, is me vrouw Den Outer, onder politie- escorte naar het Sophiaziekenhuis gebracht. Foto's Tisselend bewolkt met plaat- elijk enkele buien. Matige tot rachtige, aan de kust nu en San harde wind, tnssen west noordwest. Maximumtem- leraturen ongeveer 7 graden. ÏORGEN EN OVERMORGEN: )nbestendig en later lagere emperatnren. Morgen zon op: 08.37 zon onder: 17.05 maan op: 21.55 Twee ziekenhuisfotofrafen hebben foto's gemaakt van de bevalling. Ook is er een film van gemaakt. Volgens dr. J. W. Vladimiroff, de vrouwenarts, die de leiding had bij de operatie, is een vijfling een zeldzaamheid. De natuurlijke kans op een vijfling is volgens hem één op de vier miljoen. Deze kans wordt aanzienlijk, groter wanneer een vrouw hormonen-injecties krijgt toegediend om de vrucht baarheid te bevorderen. Een vijfling-zwangerschap ls, vol gens dr. Vladimiroff één keer eer der in Nederland voorgekomen. Dat was voor de Tweede Wereldoorlog in Groningen. De kinderen stierven toen voor de geboorte. 'Het grootste gevaar bij een derge lijke zwangerschap is', volgens dr. Vladimiroff, 'dat de kinderen veel te vroeg geboren worden. Over het algemeen wordt ernaar gestreefd de geboorte uit te stellen tot de zeven de maand van de zwangerschap. In bijna alle gevallen vindt de beval ling plaats door middel van een keizersnede'. De nieuwe Rotterdame vijfling zou MADRID (Reuter. AFP) De poli tie van Madrid is gisteravond hard opgetreden tegen 150 advocaten die bij het hoofdbureau van politie een verzoekschrift wilden indienen. De advocaten wilden vragen om de di recte vrijlating van 55 mensen, die zondagmorgen vroeg waren gear resteerd. Onder hen bevonden zich 22 advocaten. Het gezelschap werd opgepakt bij een Inval in een bui tenverblijf. waar een verjaardags feestje aan de gang was. In Barcelona arresteerde de politie zaterdag dertien werknemers van een bank. Volgens de autoriteiten waren de gearresteerden de initia tiefnemers voor een staking bij de banken in Barcelona. In Baskenland (Noord-Spanje) is zaterdag een lid van de Guardia Civil gedood bij de ontploffing van een bom. waaraan een Baskische vlag was verbonden. (ADVERTENTIE) de tweede In Europa zijn: in 1969 werd er in Engeland een geboren. Verder leven er nog vijfllngen in Canada, Zuid-Afrika. Argentinië en Nieuw-Zeeland. (ADVERTENTIE) 19/20/21/22/25/24jan. tentoonstelling land en tuinbouwmechanisatie dagelijks van 9-17 uur toegang f6- AMSTERDAM I Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations Het aftreden van premier Karami heeft alle hoop op een spoedige oplossing van het conflict in rook doen opgaan. Het aftreden van de premier is een rechtstreekse uitda ging aan het adres van premier Soeleiman Franiech. Men acht het vrijwel onmogelijk dat hij een ver vanger voor de premier vindt. Vol gens de ongeschreven grondwet van Libanon moet de eerste minis- AMSTERDAM De burgemeesters van de drie grote steden Amster- xam, Rotterdam en Den Haag heb ben een salarisverhoging geweigerd, die zij per 1 augustus 1975 met terugwerkende kracht zouden heb ben gekregen. Dit heeft burgemeester Schols van Den Haag zaterdagmiddag in het radioprogramma 'In de rooie haan' gezegd. Voor hem zou de verhoging neerkomen op ongeveer 19.000 gul den bruto per jaar ofwel 5000 gul den netto De heer Schils verdient op het ogenblik ongeveer 180.000 gulden per jaar. De burgemeesters var Amsterdam en Rotterdam hebben afgelopen zo mer al esloten hun salarissen voorlopig te bevriezen Na de be noeming van de heer Schols tot, burgemeester van Den Haag heb ben de drie gezamenlijk besloteD de salarisverhoging te weigeren Ons commentaar staat op pag. 3. ter een Soennitische moslim zijn. De gezamenlijke moslimleiders vor men een hecht aaneengesloten op positie tegen de falangistische christenen. De president behoort tot deze laatste groep. Karami maakte zijn aftreden voor radio en televisie bekend. Hij deel de mee te zijn afgetreden, omdat alle pogingen, die hij had gedaan om een einde aan de burgeroorlog te maken, waren mislukt. Bijna een etmaai eerdei had Karami het vier entwintigste bestand in de burger oorlog afgekondigd, maar ook dit bestand werd onmiddellijk weer ge schonden. Wel was de nacht van zaterdag op zondag rustiger dan de vorige nachten maar toch werd er op verschillende plaatsen nog ge schoten. In de loop van zondag Zie verder pag. 5, kolom 7 ANNA JACOBAPOLDER De Bel gische binnenvaarttanker Uranus, geladen met een uiterst brandbare chemische stof. is gisteravond bij laag water op de kust gelopen bij Anna Jaco ba polder op St. Philips- land. Het schip is bij de stranding niet lek geslagen, waardoor er tot nu toe nog niets van de lading (die zou bestaan uit alpha oliveney) in zee terecht is gekomen. Een paar sleepboten heben van nacht bij hoog water geprobeerd het schip weer vlot te trekken. De voorkant en het middenstuk zitten vast op een stelle zandplaat. De achterkam lag nog in vrij water Voor alle zekerheid zijn er een paar boten van rijkswaterstaat en een blusboot her plaatse. De Uranus was op weg van Rotterdam naar Gent. MUNCHEN Aan de Westduits- Oostenrijkse grensovergang Kie- fersfelden-Kufstein liepen zondag verscheidene brandweerlieden ademhalingsmoeilijkheden op door giftig butyacryl dat uit een lekken de Nederlandse tankauto vloeide. Uit de tankwagen afkomstig van een bedrijf in Spijkenisse stroomde ongeveer 40 tot 50 liter butyacryl, voordat men de lading van 24 ton kon overpompen In een andere tankwagen. De brandweerlieden kregen ademhalingsstoornissen toen zij met turf probeerden te verhinderen dat de giftige vloeistof in de riolering terecht kwam. Een klein gedeelte kwam echter toch in de waterafvoer van de parkeer plaats terecht. UW VAKANTIE IN 1975 leb je gisteren heus wel boren sieren over mij! Eire 1 vredige Ierland I va 26mrt 4»pw Hlgnrue v.i 27mrl raletdagsTAPcnarlw -•fkrc mvi toerifIV- vraag brochures' Van onze sportredactie AMSTERDAM FC Twente is als enige van de vier topploegen in de eredivisie, het weekeinde niet onge schonden door gekomen. De Twen tenaren moesten een gehandicapt Roda JC een doelpuntloos gelijk spel toestaan. Ajax, PSV en Feyenoord wonnen hun duels, maar erg soepel ging dat in geen enkel geval. Ajax moest tot minder dan tien minuten voor het einde wachten voor het tot twee doelpunten kon komen tegen Ex celsior. PSV kwam tegen stadgenoot Eind hoven tot een 2-1 zege, Dezelfde cijfers bereikte Feyenoord in de uitwedstrijd tegen FC Amsterdam. Onderaan bengelen nu Excelsior en FC Utrecht De laatste ploeg ging op eigen veld onderuit tegen het bespaald niet hoog staande Go Ahead: 1-4. Daarmee zijn de pro blemen voor trainer Jan Rab alleen maar groter geworden. Ook hij ziet het met het beschikbare materiaal niet met FC Utrecht in de eredivi sie zitten. De kunstrijdsler Dianne de Leeuw veroverde zaterdag zoals verwacht de Europese titel in Genève Maar de kiir van het Amerikaans/Neder landse meisjes was toch niet zo flonkerend als verwacht werd. Bij het snelschaatsen ging de Ne derlandse damesploeg in Assen roemloos ten onder tegen Rusland. Daarmee is de vraag nog groter geworden of er wel één Nederland - Minister-president Den Uyl niet gesprek tussen een aantal Ne- ir. Manusama op weg naar de derlandse ministers en een groep vergaderzaal, waar zaterdag het Zuidmolukkers plaatsvond. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Ingenieur Manusama, belangrijkste woordvoerder van de Zuidmolukse gemeenschap in Nederland, heeft zich zater dag tevreden getoond over het feit dat het kabinet Den Uyl 'het bestaan en de ernst' van de politieke idealen van de Zuidmolukkers heeft onderkend. Dait laatste valt op te maken uit een communiqué dat het kabinet zaterdagmiddag had uitgegeven na zijn gesprek met ingenieur Manu sama en vijf leden van het 'kabi net' van de Republiek der Zuidmo- lukken. In dat communiqué wordt meegedeeld dat nader overleg zal worden gevoerd' over de Instelling van een gemeenschappelijke com missie. bestaande uit Nederlanders en Zuidmolukkers die zich zal be zighouden met de problemen die voortvloeien uit het feit dat in de Zuidmolukse gemeenschap in Ne derland politieke idealen worden nagestreeft die de Nederlandse re gering niet kan steunen, doch waarvan zij het bestaan en de ernst onderkent.' Het ls voor het eerst sinds bet begin van de Jaren vijftig dat de Nederlandse regering uitspreekt dat Zie verder pagina 3. kolom 1. se schaatsenrijdster tijdens de Olympische Spelen op het ijs zal komen. De Amerikaanse inlichtingendienst houdt op veel plaatsen een oogje in het zeil. Dat deze ook een oogje op kranten heeft verbaast niet. Dat hij ook in kran ten zou veranderen is nieuws. Nieuws brengen wij u Nieuwe abonnee:. Straat: Plaats: _Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Ik ontvang graag: O 4 fraaie zwart-kunstlcderen onderzetters met zilver bedrukte ouderwetse locomotiefmodellen. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, origineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. Xefc<'Dinelv§n het v|,o*C«r« IJ ie Amsterdam. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel Hij be taalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6,25 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop: Trouw/Kwartet, antwoordnum mer 2792. Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Een regen van bierblikjes daalde neer in de buurt van het Go Ahead-doel, toen woedende Utrecht-supporters hun ongenoegen over de prestaties van hun eigen ploeg afreageerden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1