Machtsstrijd in Peking staat pas aan het begin Indirect contact ussen PLO en VS' Politie arresteert in JMadrid stakingsleiders Kleine koffieboeren in Guatemala nemen zelf heft in handen Londen krijgt week de tijd van IJsland Aanslag op Russisch schip in Noord-Port ugal geef om ANGOLA 26655 oessein wil praten Diplomatieke breuk dreigt jet-Unie arschuwt China roegere Zwarte Panter tót uit naar Arabieren RDAG 17 JANUARI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 w. nde eo W YORK, LONDEN, JERUZALEM (UPI, Reuter) Functio- issen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken lijj>ben toegegeven dat er een indirect contact geweest is tussen de ia? ering in Washington en de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie, *)0. Dit meldde de Britse krant Financial Times gisteren op de ,d pagina. artikel waarin welingelichte h gen in de Verenigde Staten, ,n> en het Midden-Oosten wor- geciteerd, laat weten dat de acten tot nu toe via derde par- werden onderhouden. Daartoe een Joodse, maar niet- hoogleraar uit het Connecticut. In au- Ho as is deze hoogleraar in Beiroet 1 eest met een door hemzelf op- 'fed plan, dat erop neer kwam ilsraël en de PLO elkaar over en zouden erkennen. Daarmee dan een begin worden gemaakt een doorbreking van de impas- m4n het Midden-Oosten. leider van de PLO, Yasser Ara- zou hebben aangeboden de ilkaanse minister van buiten zaken te ontmoeten, maar h j Verenigde Staten zouden dit jen afgewezen. De Financial qes meldt dat de berichten over Lacten tussen bedde partijen sa- 'fivallen met een wijziging van Amerikaanse houding ten op- te van de Palestij nen. Het blad "e de toenmalige onder-mi - voor het Midden-Oosten Hal die in november tot een zei dat in een rekening gehouden zal worden met de Palestijnse bgen. Zonder een regeling die nlng houdt met die belangen S er geen vrede zijn in het Mid- .f Oosten, aMus de minister. üische kranten maakten giste- w melding van een nieuwe poging de Verenigde Staten om be kingen op gang te brengen een interimakkoord tussen Is- en Jordanië. De Jerusalem haalde welingelichte kringen Washington aan, die hebben la- weten dat president Ford en Meiister Kissinger druk op premier van Israël zullen uitoefenen te komen tot een voorlopige bijgedragen tot een verandering in de houding van Israël. Volgens de Jerusalem Post is men het er algemeen over eens dat Hoessein tot onderhandelingen met Israël bereid zou zijn, ondanks de afspraken die op de topconferentie van Rabat gemaakt zijn. De in 1974 in Rabat gehouden topconferentie van Arabische leiders besloot de PLO en niet Jordanië te beschou wen als de enige vertegenwoordiger van de Palestij nen. Westbank Volgens de Israëlische krant Ma'a- riv zou Hoessein zich aan de in Rabat gemaakte afspraken willen onttrekken. Ma'ariv haalt het Jor daanse parlementslid Edoa e Cha- mls aan, die vertelt dat koning Hoessein het Jordaanse parlement voor 23 maart heeft bijeengeroepen en dat ook de parlementsleden van de door Israël bezette Westbank hiervoor zijn uitgenodigd. Na de topconferentie van Rabat, waarop werd afgesproken dat de Palestij- nen op de Westbank door de PLO vertegenwoordigd zouden worden heeft Hoessein de van de Westbank afkomstige parlementariërs niet meer bij de parlementszittingen toegelaten. De berichten dat premier Rabin van Israël en koning Hoessein on langs geheime besprekingen zouden hebben gevoerd in de buurt van de Jordaan, zijn door een woordvoer der van de premier ontkend. Vol gens eerdere berichten zou een der gelijk gesprek door president Ford van de Verenigde Staten en de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Kissinger gearran geerd zijn. Coöperatie verkoopt ook aan Nederland door Nico Kussendrager De kleine boeren in Guatemala kénnen de problemen van de kleine boeren in de derde wereld uit en te na. Problemen met de afzet en de markt, moeilijkheden om leningen te krijgen, last van twijfelachtige concurrentie en handel. Honderden Spaanse arbeiders by een demonstratieve bijeenkomst in een kerk MADRID (Reuter, UPI, AP) De Spaanse politie heeft het afgelopen etmaal een groot aantal vak bondsleiders gearresteerd. Volgens vakbondskringen zijn hete r in totaal 120. De oproerpolitie trad vrijdagmor gen vroeg op tegen stakers in een bankgebouw en een gebouw van de kerk. Volgens de pers was dit de •woning van een progressieve bis- hlngton heeft al eerder voorge ler erü om te komen tot een voorlo- vredesregeling tussen Jordanië Israël in de zamer van 1974. llecfël verwierp toen het voorstel de mededeling dat dergelijke o ra rekingen gevoerd dienden te len in het kader van een alge- regeling van het conflict, fens de Jerusalem Post zou Is- nu meer geneigd zijn tot een lopige vredesregeling. Vooral de ite diplomatieke overwinnln- van de PLO zouden hebben REYKJAVIK (UPI, Reuter) De regering van IJsland heeft Lon den een week de tijd gegeven om haar oorlogsschepen uit de IJs landse w'&teren terug te trekken. Gebeurt dit niet dan zal IJsland de diplomatieke betrekkingen met Groot-Brittannië verbreken. schop. De politie deelde mee dat 'meer dan vijftig agitatoren' waren aangehouden bij een inval in het "hoofdkwartier' van een rooms-ka- tholieke arbeidersgroepering. Hier zou een commissie een algemene politieke staking hebben voorbe reid. Verder zouden aangehouden zijn de leden van de illegale groe pen, die de afgelopen weken beto gingen hebben georganiseerd. Bij die demonstrates kwam liet ver scheidene kienen tot botsingen met d;e oproerpolitie. Loonakkoord De bouwvakkers In Madrid zijn gas terren akkoord gegaan met loons verhogingen van 35 tot 50 procent. Deze percentages gaan ver uit bo ven het maximum dat de Spaanse regering had bepaald voor loons verhogingen dit Jaar. De regering wilde de lonen dit jaar met hoog stens vijftien procent laten stijgen. Nu er een akkoord in het bouwbe drijf is bereikt zullen waarschijnlijk ook in andere sectoren de loonei sen van stakende arbeiders worden ingewilligd. Daarmee zal de arbeids onrust in Spanje snel kunnen lu wen, iets waarop de Spaanse rege ring hoopt. In Barcelona hebben ongeveer 1500 havenarbeiders na een staking van vier dagen het werk hervat. De grootste staking is nu nog aan de gang bij Standard Electric in Madrid, een onderdeel van het Amerikaanse ITT-concern. Hier zijn in totaal 20.000 arbeiders bij betrokken. 10! nt Ma a en 1KOU (Reuter) De Sowjet- ugei heeft de Chinese leiders ge- >rua schuwd dat eens het Chinese rk i tegen hen zal opstaan. Deze 10.( rschuwing stond ln een artikel de het 'Russische parbijdagblaf fda. De Prawda waarschuwt R. Tse-toeng en andere leiders in ng dat het Chinese volk graag rlendschap met de Sowjet-Unie ds herstellen. 'De tijd zal aanbre- gii waarop zij zich van hun boeien loen' om de vrijheid en voor- (d onder het socialisme te gaan rg eten. Dit heeft de IJslandse premier Gelr HaUgrimsson tijdens een perscon ferentie meegedeeld. De commissie van buitenlandse zaken in het IJs landse parlement beraadt zich op het ogenblik over de Brits-IJsland- se relaties. 'Mocht het parlement besluiten mij te vragen de banden te verbreken, dan zal dk dat doen', aldus de premier. De IJslandse regering heeft echter aangekondigt niet voor maandag enige actie te ondernemen. Maan dag vindt er namelijk een gesprek plaats tussen de secretaris-generaal van de NAVO, mr. Luns en de Britse minister van buitenlandse zaken James Callaghan. Luns be middelt tussen de twee landen, die beide lid van de NAVO zijn over 9 -Jnd was an t j [JZALEM Eldridge Cleaver, de vroegere militante leider van de irte Panters' in de Verenigde Staten, vind de Arabieren 'een van de F® st rascistische volkeren te wereld.' Hij doet deze uitspraak in een ver- "e1mg, die gisteren werd gepubliceerd in het Israëlische dagblad Jerusa- 'r.J Post. 'De Arabieren zijn racisten, dat blijkt wel uit hun houding nover zwarte mensen,' aldus Cleaver. In zijn dagen van revolutionair 1- luchtte hij de Verenigde Staten, waarna hij een tijd in Algerije ver- et f. Dat land heeft hij na onenigheid met de overheid verlaten. Hij zegt nat hij in Algerije en andere Arabische landen heeft gezien dat rijke lies nog negerslaven houden. Cleaver zegt verder dat de anti-zionisme lutie van de Verenigde Naties hem geschokt heeft omdat 'de joden als rillig naar de VS terugkeerde, zit momenteel gevangen in Califomië i ander volk hebben geleden ondervracistische vervolging.' Cleaver, die fwachting va zijn proces. het visserijgeschil. Bij zijn vertrek uit de IJslandse hoofdstad Reykjavik verklaarde Luns wel enige mogelijkheden te zien voor een regeling van het ge schil. Hij heeft in Reykjavik ge sproken met de IJslandse regering en heeft een boodschap meegekre gen voor de Britse regering. Deze zal hij maandag aan Kames Callag han overhandigen. De boodschap behelst, aldus Luns. geen gedetail leerde voorstellen maar biedt wel mogelijkheden om te komen tot een normalisering van de betrek kingen tussen beide landen. OBSTAKEL Luns verklaarde dat er voor de oplossing van het geschil wel tijd nodig is, maar dat men daar juist niet ruim in zat. Luns zei de aan wezigheid van Britse oorlogssche pen in de IJslandse wateren het grootste obstakel te achten voor de totstandkoming van een regeling. Hij sprak de hoop uit dat de IJs landse regering het geduld zou op brengen om de Britse reactie op de voorstellen af te wachten. IJsland neemt zo'n harde houding in het conflict aan. omdat de IJslandse economie voor een belangrijk deel op de visvangst drijft. Het land heeft de grenzen waarbinnen bui tenlandse vissers niet vrij mogen vissen onlangs uitgebreid tot 200 mijl. Londen heeft deze visserij- grens tot op heden niet willen er kennen. Ook over de hoeveelheid vis die door Britse vissers gevangen zou mogen worden binnen deze grens, kon geen overeenstemming worden bereikt. LISSABON (UPI, Reuter) Een Russisch vrachtschip dat in de haven van de Noord-Portugese stad Oporto lag, is gisteren het doelwit geweest van een bomaanslag. Het was gisteren de vierde achter eenvolgende dag dat het noorden van Portugal werd opgeschrikt door bomaanslagen op communistische of met de communisten verbonden doelen. Evenals de vorige dagen werd alleen materiële schade aan gericht. De aanslagen onder meer op het huls van een communistisch gemeenteraadslid ln het noordelijk van Oporto gelegen Fafe en op het huis van een linkse activist, zijn telefonisch opgeëist door een groep die zich het 'anti-communistisch actiefront' noemt. De militaire au toriteiten hebben een intensivering van de surveillance door de militai re politie aangekondigd. De bommen die gegooid werden vanuit een rijdende auto raakten het schip niet. Een kwam in het water terecht en de andere bescha digde een in de buurt staande draaibrug. Het schip heeft onmid dellijk na de aanslag de haven verlaten. (ADVERTENTIE) In het Zuidamerikaanse land wonen 1 zo'n vijftig duizend kleine koffie-1' planters. Tien jaar geleden waren ze helemaal aangewezen op koffiehan delaren die hen slechte prijzen kon den betalen omdat ze het alleen recht hadden. Zelf zagen de kleine boeren geen kans om hun koffie op de markt te krijgen. Ontevreden over deze toestand en vreemd genoeg met steun van de organisatie van grote koffieplanters stichtten de kleine boeren coöpera ties. Samen stonden zij sterker en konden zij beter weerstand bieden aan de praktijken van de handelaren. De coöperaties hadden veel succes; te veel, naar de zin van een aantal grote koffieplanters. Hun vertegen woordiger die zich met de coöpera ties bezighield werd daarom ontsla gen. Deze man, ir. Alfredo Hernandez, was van de week in Nederland. Na zijn ontslag bij de organisatie van grote koffieplanters ging hij uit eigen beweging dóór met de coöperaties, met steun van de Duitse vastenactie Misreor. Op zijn iniatief werden alle coöperaties gebundeld in een over koepelende federatie, Fedecocagua. Op het ogenblik zijn al 41 coöperaties aangesloten met in totaal 7000 leden. Tegen de 50.000 mensen zijn voor hun levensonderhoud van Fedecocagua afhankelijk. Er zijn 50.000 kleine planters in Guatemala op een bevol king van 1 miljoen. Het gaat goed Het gaat Fedecocagua goed op het ogenblik. Door vorstschade is een groot deel van de Braziliaanse kof- fieoogst mislukt waardoor de wereld- prijzen omhoog schoten. Daarvan kan Guatemala, waar de oogst een suc ces is, profiteren. Twee jaar geleden was dat anders: toen waren de prijzen buitengewoon laag en leed Fedecocagua een ver lies van zo'n 75.000 gulden. Maar de federatie moest wel uitkeren om het vertrouwen van de aangesloten boe ren niet te schokken. Fedecocagua had uiteen kunnen vallen als de boe ren dat jaar minder voor hun koffie hadden gekregen dan zij verwacht ten. De federatie kon 70 procent van het verlies opvangen door het kunst- mestfonds aan te spreken, waardoor de kleine koffieplanters toch een uitkering konden krijgen. 'We hopen dat als zoiets weer voor komt het helemaal te kunnen op vangen', zegt ir. Hernandez. Dat js optimistisch want Fedecocagua heeft geen reserves omdat daarvoor ge woonweg het geld ontbreekt. 'Dat is inderdaad de zwakke kant', geeft Hernandez toe 'Bedrijfskapitaal ont breekt en daardoor zijn we kwets baar. Alias wat de coöperatie ver diend wordt uitgekeerd. We hebben dus ook niet de kans voorraden vast te leggen om eventueel betere prij zen af te wachten'. Onderwijs De coöperaties beslissen zelf over de besteding van de opbrengsten, maar opzet van Fedecocagua is dat de ene helft wordt uitgekeerd aan de kleine boeren, en dat de andere wordt be steed aan onderwijs 70 procent is analfabeet cursussen over ge zondheid. hygiëne en voedingsleer de gemiddelde levensduur is 42 jaar agrarische scholing gericht op nog betere koffie, grotere oogsten en ver groting van de opbrengst per hec tare. Dat laatste geeft de kans meer grond te benutten voor voedingsgewassen en andere produkten dan koffie. Gu- atalemala is als zoveel ontwikke lingslanden voor het overgrote deel 60 tot 70 procent) van de uitvoer van één produkt (koffie) afhanke lijk. 'Die afhankelijkheid moet ver kleind worden', meent ir. Hernan dez, 'terwijl we ook meer cn betere voedselgewassen moeten verbou wen'. De verhouding met de concurrentie was erg slecht, maar wordt de laatste tijd wat beter, vertelt ir. Her nandez. Handelaren staan wantrou wend tegenover coöperaties en voe len zich daardoor benadeelt. Maar dank zij haar groei kon Fedecocagua vorig jaar wel lid worden van het verbond van koffieplanters. 'We zijn nu zover dat de concurrentie ons duldt. Zij is tot de ontdekking geko men dat ze ons niet meer kan ver nietigen', vertrouwt Hernandez. 'Ze willen ons wel kauwen, maar niet doorslikken', verduidelijkt hij met een Zuidamerikaans spreekwoord. Eigen wegen Voor de afzet van haar koffie die vroeger langs twijfelachtige hande laren liep, heeft Fedecocagua nu eigen wegen gevonden. Ze krijgen daardoor volgens ir. Hernandez 85 meer in handen dan vroeger. Eén van die wegen is de Stichting Ont wikkelingssamenwerking (SOS), die steeds meer koffie van Fedecogua af neemt. Van 52.000 kilo in 1973 via 319.000 in 1974 cn 445.000 kilo koffie vorig jaar heeft de SOS voor dit jaar 690.000 kilo bij Fedecogua besteld, voor een bedrag van 3,5 miljoen gulden. Daarmee neemt SOS 30 pro cent van de totale uitvoer van Fede cocagua af. De koffie wordt in Ne derland onder de naam Indio koffie verkocht in derde wereldwinkels en eigen winkels van de SOS in Den Bosch, Haarlem, Kerkrade, Leiden en Nijmegen. Behalve koffie verkoopt SOS ook kunstnijverheidsprodukten, terwijl er plannen zijn naast koffie ook honing uit Guatemala te betrek ken en honing van Sri Lanka (Cey lon). GIRO Gisteren heeft de minister van bin nenlandse zaken van Portugal, Vas- co de Almeida Costa officieel een begin gemaakt aan de voorberei dingen voor de verkiezingen. De minister kondigde aan dat eind maart alles gereed moet zijn. Waarnemers verwachten dat de verkiezingen gehouden zullen wor den op 25 april, de tweede verjaar dag van de Portugese revolutie Een lid van één van de Fedecocagua aangesloten federaties bezig met de koffie. .G ens de periode van ziekte die aan de dood van Tsjoe En-lai voorafging werden er in Peking verschei- campagnes gelanceerd tegen zijn gekozen opvolger Teng Hsiao-ping. Er is alle reden om aan te en dat deze pogingen om hem van zijn zetel te wippen zullen doorgaan. meer de radikalen van de linkse 1^5 gel mogelijkheden zagen om oa 5 aan te vallen, zelfs toen hij de Jeu* htige bescherming van Tsjoe enf' »t, dan lijkt het op het eerste ds iht alsof dat nu na Tsjoe's ntec» i nog veel makkelijker zal zijn. Qurlijk is het mogelijk dat Teng positie voldoende heeft ver- M<?ij ;t om deze aanvallen te kunnen of,,' tan. Maar noch hij noch zij we- of dat het geval is totdat ze het tobeerd hebben. machtsstrijd in Peking, die zo- kerk om politiek als om personen j-^fs laaide verleden maand opnieuw Z 0611 Tsjoe op zijn sterfbed lag. Het sdagblad verdedigde de Cultu- Revolutie tegen niet nader ge- ?30v ode critici, die 'aanmerkingen ^ten op' de prestaties van de ds i lutie. die sommige van de on- laaktheden 'vervalsen en over een' en die deze zaken aangrij- om zich te verzetten tegen 'nieu- Keu flin&en' die de Culturele Revolu- 3c K mot zich mee bracht. Wie zijn mk 11 critici? min? Volksdagblad liet dit in het t-ref. ten. Maar het artikel werd ge- ■hooj liceerd tijdens een andere propa- 30 o da-campagne, die ogenschijnlijk cht was tegen de gevestigde academici van het land, het 'profes soraat'. Zij stelden het officiële be leid van de afgelopen jaren verant woordelijk voor de onderontwikke ling van de Chinese technologie en voor de stilstand in de industriële ontwikkeling. Niet academisch Dit zijn geen academische zaken, zoals de campagne schijnbaar voor invoering van Mao's 'onderwijsher vormingen' suggereert. De hervor ming van de universiteiten, de toe lating van volgens onderwijsmaat- staven niet gekwalificeerde arbei ders en boeren als studenten om zo een nieuwe intelligentia te creëren, de afschaffing van examens dat alles was de wortel van de Cultu rele Revolutie in het midden van de zestiger jaren. De afgestudeerden van de universiteiten zouden de fun damentele rechtmatigheid van de Maoïstische ideologie, die de basis voor de Culturele Revolutie vormde, bewijzen. Welnu, het bewijs werd niet geleverd en bovendien verfraai de het experiment de ontwlkk ling van China zo dat het de tegenstan ders van de Culturele Revo' 't;,> een sterk argument in handen speelde. Het opnieuw oplaaien van deze dis cussie in de afgelopen maanden laat zien dat belangrijke politieke krach ten in Peking het nu veilig achtten om een van de belangrijkste succes sen van de Culturele Revolutie aan te vallen. Dit zelfbewustzijn kregen zij van het door Teng gevolgde ge matigde beleid toen hij tijdens de ziekte van Tsjoe optrad als premier. Naar zijn eigen initiatieven om sommige van de excessen van de Culturele Revolutie ongedaan te maken te oordelen zijn zij ln feite zelfs door hem aangemoedigd. Radicalen Maar de radicalen gaven het niet op. De perscampagne die zij tegen het ongedaan maken van de hervorming van de universiteit lanceerden, was in feite een campagne tegen het ver dergaande beleid van Teng. Het feit dat. zij toegang tot de pers kregen bewijst dat de Shanghai-fractie, waar de meeste radicalen in de top leiding vandaan komen, nog de macht hebben om Teng aan te val len. Eerder dit jaar hadden twee leiden de figuren van de Shanghai-fractie hem nog veel rechtstreekser uitge daagd, door artikelen in de belang rijkste krant van de partij, de Ro de Vlag te ondertekenen. Zij waar schuwden de partij voor het gevaar van het herstel van het kapitalis me en van revisionisme naar Sow- jet-voorbeeld wanneer sommige van de aspecten van het economische beleid van Teng, die natuurlijk niet met naam werd genoemd, zouden worden gehandhaafd. Belde schrij vers waren leden van ^tt politbu reau. De ene was Yao Wen-yuan, wiens controle van de communica tiemedia de radicalen een belangrij ke voorsprong geeft in de machts strijd; dc ander-' was Teng's eigen plaatsvervanger Chang Chun-ciao, die lijkt op deze post te zijn gezet om Teng's macht in evenwicht te houden. Deze discussie liep met een sisser af omdat de waarschuwingen van de radicalen waarbij alles er op wees dat zij door Mao waren geïn spireerd door Teng ter harte ge nomen werden. Verschillende andere campagnes in de periode dat Tsjoe ziek was en Teng in 1973 de macht ovemam liepen op de zelfde manier af. Mao moest blijkbaar Tsjoe's keuze van Ter.g aanvaarden, hoewel de vraag blijft in hoeverre hij ach ter die keus stond. Voor de Cultu rele Revolutie toen Teng secreta ris-generaal van de partij was voelde Mao zich enigszins door hem gekleineerd. Later beschuldigde Mao Teng van het bewust negeren van zijn wensen gedurende een aan tal jaren bij het uitvoeren van het nationale beleid. Wi'dernis Het kan zijn dat Mao door Tsjoe werd overtuigd dat Teng uit de po litieke wildernis waar hij door de Culturele Revolutie heen terecht was gekomen teruggehaald moest worden omdat hij de beste bestuur der van het land was. Maar Mao kan Teng nooit, naar hun eerdere geschillen, volledig vertrouwd heb ben. De herhaalde campagnes tegen een deel van Teng's later gevoerde beleid lijken dus door Mao bedacht te zijn om Teng te waarschuwen dat hij opnieuw door de radicalen met de steun van Mao omver geworpen zou kunnen worden wanneer hij te ver zou gaan in het ongedaan ma ken van de resultaten van de Cultu rele Revolutie. Maar de radikalen, die geleidelijk door Teng van meer en meer macht beroofd werden, bleven bij Mao er op aandringen dat waarschuwingen niet voldoende waren. Zij gebruikten perspublicaties die zij tegen Teng mochten richten om Mao duidelijke wenken te geven wat na zijn eigen dood zou kunnen gaan gebeuren. Afgelopen oktober in het midden van nog een andere perscampagne, herinnerde de Rode Vlag eraan en dit was niet de eerste keer dat na de dood van een oude Chinese revolutionaire leider, zijn verkozen opvolger de opstand die zij geza menlijk hadden geleld, had bedro gen. Zelfs toen in die oude tijden had hij 'zijn uithangbord van het revi sionisme openlijk bloot gelegd'. Hij veranderde ook in een 'kapitulatio- nist' een term die door de Chi nese pers ln de moderne context ge bruikt wordt om degenen aan te duiden die er van beschuldigd wor den zich aan de Sowjet-Unie te wil len overgeven. Toen de revolutionaire leider op sterven lag, besefte hij volgens de Rode Vlag. dat de man die hij had verkozen zijn levenswerk zou verra den. Hij trachtte met zijn laatste woorden de opvolging te ontkennen. 'Jammer,' zei de Rode Vlag, 'maar het was te laat.' De ogenschijnlijke opvolger had toen 'de gehele macht ln handen In oktober toen de radicalen hun waarschuwing aan Mao lieten horen was Tsjoe nog sterk genoeg om Teng in bescherming te nemen. De kandidaat van de radikalen zelf voor de opvolging van Tsjoe, de 40- jarige Wang Hung-wen, die tweede op de officiële lijst van het politbu reau was na Tsjoe, werd van het centrum van de macht ln Peking naar Shanghai gestuurd om af te koelen. Verleden maand echter, toen Tsjie's gezondheid achteruit ging. was hij terug ln Peking, in een ge respecteerde positie, waar hij mis schien bij Mao aandrong om de macht van Teng te verminderen voordat het 'te laat' was. Was hijzelf misschien te laat? Wat ook Mao's eigen beslissing ten aan- zhn van de opvolging mag zijn. de radikalen hebben geweigerd om hun strijd op te geven terwijl hij er nog is en zij zullen hoogstwaarschijnlijk het ook niet opgeven als hij er niet meer is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7