als een eiland in Afrikaanse wereld Kumi: bonte, •mmentaar slag gijzelingen Ï-Molukken BOERDERIJ LEVERT MELK VAN FRIESE KOEIEN Safari voor Afrika's gezondheid (3) Januari zeer zacht Sneeuwberichten het had niet zo mogen gaan een révérence voor mevrouw concentratiekamp monster tijdbom JDAG 17 JANUARI 1976 lag van de regering over de ling van de gijzelingen in Bei- Amsterdam is duidelijk voor de regering tenminste duidelijk ;ijn. Er kan immers geen twijfel [bestaan dat de regering met de ling van deze gijzelingen een (van ervaringen heeft opgedaan, de toekomst bij een (onverhoop- crhaling van deze gebeurtenissen root nut kan zijn bij de bepaling le strategie. En één van de lessen van de strategie en tac- m1k: zorg dat je tegenstanders zo j j mogelijk weten van de wijze ip je je doel wilt bereiken, zodat en aangepaste tegenmaatregelen d® m nemen. ■w rs gezegd: als de regering nu ijk had geschreven 'zus-en-zo n n wij het gedaan, dat heeft een he if effect gehad en dat niet', dan toekomstige actievoerders in al een blauwdruk van de rege- lannen in handen gehad en hun actie kunnen afstemmen. veel openheid in deze zaken jammer, maar wel realistisch moeten zeggen is niet goed n de zaak die wij allen voor- (de veiligheid van ieder die zich t Nederlandse grondgebied be- schade doen. ook dat er moeilijk bezwaren i worden ingebracht tegen het in de plannen van de regering ling van het speciale recherche- ter voorkoming van dergelijke onder leiding zal staan van icier van justitie, wiens identi- rgen wordt gehouden. De If en zijn familieleden zouden andere geval weieens tot mik- an een actie kunnen worden. jkt het ons gewenst, dat er ook team en zijn leiding enige vorm iet-ambtelijke controle wordt uit- nd. Het ligt voor de hand daar- denken aan de wijze waarop een aantal jaren het parlement Idel van een kleine commissie mdc uit de voorzitters van de parlementsfracties) toezicht op het werk van de BVD. verband tenslotte nog wel één vraag: waarin zal het werk van uwe recherche-team zich wezen- nderscheiden van het werk van 'D? Moeten wij uit de vorming n dergelijk recherche-team aflei- de BVD toch minder voor m ak berekend is dan de regering officieel heeft laten doorsche- /erstandig niet al te hoge en te directe verwachtingen te a van het gesprek, dat van- ctr begint tussen de Nederlandse jtro en P°"^e^e vertegenwoor- - van de Zuidmolukkers hier in land. s erste is het probleem dat ter komt -ook door de geweldda- kl ctic van de Zuidmolukkers - zo s ikkeld dat het gesprek van van- alleen maar een verkennend ka- kan hebben. Er zullen nog heel e' Rprekken moeten volgen, zij het slichijnlijk op een lager niveau dan a ag het geval is. Men kan im- van bewindsheden moeilijk ver- n b 1 dat zij gedurende een zo lange n f Ie beschikbaar zijn voor een zo ooi ikkeld technisch gesprek; een ge- dat bovendien misschien nog lieer tijd zal vergen dan het Den Uyl zal zijn beschoren. weede -en dat bepaalt mede de ikkeldheid van het gesprek - is iederlandse regering voor de nolukkcrs een wat oneigenlijke kspartner. Het 'grote gelijk', de Zuidmolukkers zo naar ver- zullen zij nooit van de Neder- regering (van de Nederlandse ng alleen) kunnen krijgen. Dat ieg j mede uit Djakarta komen. misschien zal het vandaag begon- esprek er toe kunnen bijdragen, ok elders (door wat de Neder- regering via de gewone diplo- nd_ ke kanalen laat doorsijpelen) isen ,e?r'P voor de verlangens van de ïolukkkers hier wordt gewekt. ikeerd kan de Nederlandse rege- lc Zuidmolukkers misschien enig bijbrengen voor de geweldige ationale dimensie die het Zuid- tse probleem zeker zoals het de Zuidmolukkers in Nederland vordt gepresenteerd heeft kwijls presenteren teveel Zuid- S3 op het ogenblik hun poli probleem op een niveau van tntepolitiek of iets dergelijks; in ;eval op een niveau waar het linst thuis hoort. belang lijkt ook. dat bij het ek in eerste instantie niet al te tfordt nagekaart over het histori ën juridische hoe-en-wat van het Km. Dergelijke beschouwingen, nuttig en interessant op zichzelf leiden maar al te gemakkelijk *at de kern van de zaak is: een j d politiek probleem, waarvoor w onder al te veel ballast uit het ien, een oplossing moet worden nden. BINNENLAND KUMI Het in het noordoosten van Oeganda gelegen lepracentrum te Kumi is een eiland in een bonte Afrikaanse wereld. Een wereld, die nog nauwelijks lijkt te zijn aangeraakt door de westerse manier van leven. Wie zich buiten de omheining van het terrein begeeft, moet onder een slagboom door, die wordt bediend door bewakers, de 'Askaris'. Daarbuiten zien we een savanne-achtig landschap met groepjes hutten. L GIRO 50500 LEPRASTTOmNGINSU TROPENINSTTTUUT AMSTTRCUM UW GIFT IS WELBESTEED Fysiotherapeut Wim Brandsma onderzoekt een patiënt. Op de achter grond een van de zie ken verblijven van het centrum. Kumi ligt op een uur auto rijden afstand van Soroti (rechts boven op het kaartje). Het Teso-district, waartoe Kumi be hoort, wordt bewoond door de Teso's, een stam van kleine boeren met soms grote kudden koeien en geiten. Ze verbouwen mais, millet (een graan soort), katoen, pinda's, bonen, zoete aardappelen en papaja's, een soort meloenen. De bevolking heeft niet te kampen met een eenzijdige voeding, maar wel met tekorten aan bij voor beeld zeep, zout en textieL Sinds de door president Idi Amin nagestreefde Afrikanisering van de middenstand en de 'economische oorlog', stagneert de aanvoer van deze produkten en zijn de prijzen bijzonder hoog. 'Gifmengsters' De vrouw heeft op het platteland een op z'n zachtst gezegd ondergeschik te positie. Meer dan één vrouw en veel kinderen verhogen de status van de man, die de vrouw vanuit ons standpunt gezien vaak als een ob ject behandelt. Sonis neemt een vrouw wraak op een haar aangedane vernedering door de echtgenoot te vergiftigen. Een inheems spreekwoord zegt: 'Veel vrouwen, veel gifmeng sters'. De angst voor vergiftiging en voor de praktijken van toverdokters leeft trouwens nog sterk. Ook is er thans een toenemende dreiging (on danks de kerstening van Oeganda tweederde is christen) de geesten door Huib Goudriaan Deze reportage Is de derde in een serie over het leprawerk in Oeganda van de Nederland se Stichting voor Leprabestrij ding te Amsterdam. Het eer ste artikel verscheen op 10 januari en het tweede op 13 januari. Van oinze weericucmdiige medewerker Ails Komimg Winter lim Scandinavië dreigend op koanit zetten, is het voor een weerman in Nederland zaak Ihet hoofd koel te houden. Niet altijd gaat ons land namelijk delen in de ijspret. Irriterend zijn zulke situaties, waarin de scheidingslijn tussen vorst en dooi juist bij onze noordoost-grens tot stilstand komt of daar enige tijd heen en weer blijft schommelen (vorstgrens vrij dagmiddag van Oslo vla Frankfort naar Bern). Wil een weersverwachting bij zo een situatie nog enigszins trefzeker zijn, dan is ervaring beslist wel een vereiste. Ik wil graag toegeven, in mijn jongere jaren meer dan eens door de vorst bij de neus te zijn genomen. Te veel was de verwach ting van winterkou dan gebaseerd op barometerstijgingen boven Scandinavië, eraan voorbijgaand dat voor een flink doorkomende oost tot noordoostelijke transportwind ook luchtdrukdalingen in Frankrijk en de Golf van Biskaje noodzake lijk zijn. Nu op meer gerijpte leef tijd, gaat er bij zo een ontwikke ling als die van de laatste dagen al gauw een rood lampje branden, dat maant tot voorzichtigheid. Dan kom je er minder gemakkelijk toe. er bijvoorbeeld van uit te gaan, dat het Kanaal-hogedrukgebied op kor te termijn de geest zal geven. Hier zit te veel een element van specu latie in en dit leidt tot verwachtin gen die bij het publiek de Indruk wekken 'jetzt geht's los". Het doet er dan niet toe, of die prognoses worden gerelativeerd met de nodige van de voorvaderen weer te aanbid den. Soms klinkt 's nachts opnieuw het ritme van de drums en worden de resten van voorouders opgegraven, die 'kenbaar hebben gemaakt' dat ze een beter graf wensen. Wie het terrein betreedt van 'Kumi Leprosy Centre' (zoals het heet in dit land, dat Engels als officiële taal heeft), ziet wit geschilderde barak ken, maar daartussen groepjes pa tiënten, die onder bomen in het gras zitten. Deze patiënten behoren tot de steeds wisselende groep van twee honderd tot tweehonderd vijftig le pralijders, die er worden behandeld en dan naar huis terugkeren. Sinds 1968, toen de Nederlandse bedruipen. Heel veel lepra-veldwer- Stichting voor Leprabestrijding het beheer van Kumi overnam van de anglicaanse kerk van Oeganda (die het in deze vorm had geërfd van de Engelse zending) is het geen lepro zen-kolonie meer. Volgens een plan van dokter D. L. Leiker, de Neder landse lepradeskundige, werd dokter Bert Landheer belast met het veran deren van de leprozen-kolonie in een 'behandelcentrum'. Er is nu een cen trum tot stand gekomen, met onge veer 12.000 thuis wonende patiënten in behandeling, waarbij niet meer slagen om de arm: daar leest het publiek todh overheen. Het heeft mij eigenlijk verbaasd, dat de allereerste, door het KNMI uitgegeven en via het ANP aan de dagbladen verstrekte weekend-ver wachting donderdagavond gewaag de van een temperatuurdaling tij dens het weekeinde met de sugges tie. dat het tot vorst zou komen. Dit temeer, omdat de gebruikelijke driedaagse computerverwachting voor zaterdag en zondag geen vriestemperaturen in uitzicht stel de. Desgevraagd verklaarde men bij het KNMI dat zoiets bij onzekere situaties kan voorkomen, maar ik blijf het een wonderlijke zaak vin den. dat naarbuiten met twee mon den wordt gesproken. Tenslotte dan mijn visie op het weekend-weer: geen invallende winter, maar wisselvallig, overwe gend Atlantisch weer met middag- temperaturen tussen 7 en 9 graden celsius. Schepen ten noordwesten van Spanje rapporteerden gister middag luchtdrukstijgingen tot drie millibar in drie uur. terwijl in Scandinavië sterke luchtdrukdalin gen voorkwamen, gisteravond voor- zoals in India nog voorkomt dui zend mensen geïsoleerd in een kolo nie gelaten hun lot dragen. Directeur H. E. M. de Bok van de Nederlandse Stichting voor Lepra bestrijding te Amsterdam licht dit toe: 'In 1968 begon het project onder leiding van Bert Landheer. De opzet was er met Nederlandse kennis en financiële steun een centrum van te maken, dat zichzelf financieel kan kers worden nu al betaald door de Oegandese regering en de boerderij van het centrum draagt een steentje bij tot de financiering. Ook zijn we een eind op weg naar de verwezen lijking van een andere doelstelling, die van de Afrikanisering. Dit is het streven het centrum tot in de top door Oegandese mensen te laten be zetten. Kortom, Kumi is in zeven jaar tijd eigenlijk wel een voorbeeld ge worden van een stuk ontwikkelings werk', aldus directeur De Bok. De patiënt wordt dus, dankzij een uitgebreid net van lepra-veldwerkers (waarover in een volgend artikel meer), die woden begeleid door het centrum, thuis behandeld. Zij kunnen daardoor leven zoals ieder ander. Slechts de ernstige gevallen komen naar het ziekenhuis: en meestal maar tijdelijk. De gruwelijk verminkte le al in zuid-Zweden (plaatselijk 7% mb. in drie uur), tijdens de passage van een hard lopende sneeuwsto- ring nabij Stockholm. Om 7 uur gisteravond gaf het Zuid- finse Jokioine een temperatuur van -28 gr. C., terwijl Jutland een snel le dood beleefde tot 4 a 6 gr. boven nul. En dat terwijl Nederland de eerste januari-helft is doorgekomen met een gemiddeld over het etmaal vijf graad Celsius te hoge tempera tuur. Uit Middelburg vernam ik dat de tjiftjaf op dezelfde vroege datum als vorig jaar is verschenen, en dat er veel kluten zijn. Ongewoon vroeg is de kraanvogel. De flora is iets minder voorlijk dan in januari 1975, vermoedelijk omdat december gemiddeld bijna vier graden min der warm is geweest dan een jaar terug. In de Alpen sneeuwt het en dat gaat nog wel een tijdje door. De sneeuwtoestand voor de skieërs is vrijwel overal verbeterd. Pas zon dag nemen de neerslagkansen af. De bergen zijn in wolken gehuld. In de Harz zij nnu skiliften in gebruik gekomen. Op het Zugspitz- platt ligt nu tweeënhalve meter poedersneeuw bij -15 gr. C. HOOG WATER zondag 18 januari 1976 Vlisslngen 2.32 - 14.54: Harlngvlietsluizen 2.48 - 15.03: Rotterdam 4.32 - 17.06: Sche- veningen 3.50 - 16.01; LJmuiden 4.23 - 16.34; Den Helder 8.46 - 20.58: Harlingen 11 06 - 23.06: Dellzijl 0.22 - 12.50. HOOG WATER maandag 19 januari 1976 Vlissingcn 3.13 - 15.36: Harlngvlietsluizen 3.30 - 15.44; Rotterdam 5.12 - 17 47: Sche- venlngcn 4 26 - 16.39: IJmuiden 5.00 - 17.13: Den Helder 9.33 - 21.41: Harlingen 11.52 - 23 47; Delfzijl 1.01 - 13.32. pralijders, zoals we die in Europa van foto's kennen, zijn in Kumi nau welijks te vinden. Wel zijn er enkele patiënten oudere mensen, die zich te laat lieten behandelen met medi cijnen die ernstige verminkingen hebben. Inventarisatie Om een indruk te geven van wat er zo allemaal in het centrum omgaat, hieronder een inventarisatie met eni ge cijfers. Het centrum wordt geleid door projectleider dokter Michiel van Diggelen (31). Het ziekenhuis van het centrum beschikt over een goed uitgeruste operatiekamer, ziekenza len in aparte barakken, een labora torium en apotheek. De staf hiervan bestaat uit dokter Henk Beukenhorst (31), die de operaties uitvoert en uit 28 Oegandese medewerkers, zoals verplegers, lepra-veldwerkers en de chef verpleging S. Okubal. De fysio- therapeutische afdeling bstaat uit fy siotherapeut Wim Brandsma (28) en zijn assistent C. A. Acellum. De lei ding van de revalidatieafdeling en orthopedische werkplaats heeft de Engelse miss Margaret Phillips, die beschikt over een Oegandese staf van 17 medewerkers. Het centrum heeft een school voor lepra-veldwerkers met als instructrice mevrouw E. A. Huskinson (Engelse) die wordt bijgestaan door een assis tent-instructeur en zes man huishou delijk personeel (de school heeft 51 leerlingen). Er is een lagere school, aanvankelijk opgezet voor lepra patiëntjes, maar nu 'algemeen' voor de omgeving, met driehonderd leer lingen. Deze school beschikt over 22 stafleden, waaronder onderwijzers, administrateurs en koks. De administratie van het centrum, onder leiding van de Oegandees N. Kasenge, telt zes medewerkers. Er zijn verder zes chauffeurs, een auto monteur, vijf bewakers (Askaris), een keuken met zes koks, wasserij en kleermakerij met zes medewer kers, magazijn met dertien, onder- houd- en bouwafdeling met ongeveer vijftig en 'plantsoenendienst' met ne gen medewerkers. Tot het centrum behoren dominee W. Otaala van de Kerk van Oeganda (anglicaans) en pastoor Fr. Stuppner van de rooms- katholieke kerk. Binnenkort komt er ook een kleuterschool, een initiatief van doktersvrouw Greet van Digge len, die als ex-kleuterleidster Oegan dese meisjes tot leidster wil opleiden. Boerderij Het paradepaardje van Kumi is de boerderij, die bijdraagt in de exploi tatiekosten van het centrum, vlees en melk levert en werkgelegenheid. Vo rig jaar is de Friese boer Jan de Wolf opgevolgd door de Oegandese land bouwdeskundige T. A. K. Kalukusu als leider van de boerderij. Farm manager Kalukusu is trots op de honderd Friese koeien: 'Die geven veertien a vijftien liter melk per dag in de natte tijd en twaalf tot tien in de droge tijd. Ze doen het hier uit stekend, hoewel deskundigen jaren geleden, toen ze in Oost-Afrika wer den ingevoerd, voorspelden dat ze ons klimaat niet zouden kunnen ver dragen.' De boerderij, een model-farm en een van de grootste van Oeganda, heeft totaal 1635 koeien rondlopen op ongeveer tienduizend hectare grasland. Er wordt tweeduizend liter melk per maand geleverd aan het centrum en aan een melkfabriek. De koeien worden met de hand gemol ken; arbeiders zijn goedkoper dan machines, waarvan reparatie en re serve-onderdelen in een ontwikke lingsland bijzonder duur zijn of soms niet te verkrijgen. Hoe de koeien aan water komen is een voor de hand liggende vraag in de droge tijd, die nu in Oeganda heerst. De farm manager: 'Elk om heind stuk land heeft een eigen wa terbak, waarvan het water wordt op gepompt uit het meer.' (Ook het cen trum heeft een eigen waterleiding, die wordt gevoed door het naburige meer). Tot nu toe draagt de boerderij 150.000 Oegandese shilling (ruim 50.000 gulden) bij aan de exploitatie kosten van het centrum. Elke week worden ook twee (Afrikaanse, geen Friese, die moeten de melk leve ren koeien geslacht voor de vleesvoorziening van stafleden zowel als patiënten. WC-rol drogen Wie in een inventarisatie van het centrum niet mag ontbreken is de co>- ordinator van het lepra-veldwerk, de Engelsman R. A. C. Huskinson, in de wandeling 'Husky' genoemd. Over Husky, een oude rot, die sinds 1947 in Afrika werkt, doen heel wat ver halen de ronde. Bij voorbeeld hoe hij zijn Afrikaanse huisjongen ('boy') omstandig uitlegde, hoe een nat ge worden wc-rol in de zon moest wor den gedroogd en daarna behoedzaam opgerold. Tijdens mijn verblijf wierp hij. bij het optuigen van zijn kerst boompje. vers geplukte katoen van een afstand in de boom, als surrogaat voor engelenhaar. Mevrouw Huskin son applaudisseerde geestdriftig en riep uit: 'Well done. Husky, well done!' ('Uitstekend, Husky!') De pio niersgeest leeft nog in Kumi. TROUW/KWARTET 5 onder redactie van loessmil Het is nu alweer bijna 2 maan den geleden, dat Francisco Fran co y Bahamonde, die beter be kend was als generaal Franco van Spanje, is overleden. In de we ken dat er verwoed aan hem ge dokterd werd, hebben velen zich afgevraagd of dat nou wel ver antwoord was bij zo'n oude man. Prof. dr. G. den Otter geeft daar nu in het januarinummer van het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde een onomwonden antwoord op: nee. Aan de hand van de 'kroniek van Franco's sterfbed' uit Trouw-Kwartet van 20 november komt hij tot de con clusie, dat de medici rondom Franco al sinds 7 november groot gevaar liepen door hun handelen 'niet het leven, doch het sterven' te verlengen. Desondanks wordt de 83-jarige dan nog naar het ziekenhuis overgebracht en aan medische apparatuur gekojypeld, hij krijgt nog bloedtransfusies en 'na een grote dosis kalmerende middelen geraakt de patiënt in blijvende bewusteloosheid. Men zou zo zeggen: laat hem nu maar met rust. Maar nee. op 14 no vember wordt opnieuw geope reerd 'De ziektegeschiedenis na 7 no vember', aldus prof. Den Otter, 'is de helaas welbekende opeen volging van niet meer oplosbare complicaties en een wat chaoti sche medisch-chirurgische 'doene- rijals reactie daarop'. En: 'Op en na 7 november bestond er voor de patiënt geen enkele reële kans op herstel. Doordat men het ogenblik waarop men had behoren terug te treden, niet onderkende, heeft men de patiënt (en zijn familie) een zinloze hoeveelheid leed be rokkend en een menswaardig ster ven onmogelijk gemaakt. Zulks behoort een medicus niet te doen. Toch doen medici dat nog dage lijks, ook buiten Spanje'. Prof. Den Otter, die zijn Spaanse collega's 'betweterij' verwijt, hoopt dat de medische wereld zal weten te voorkomen, dat de ge neeskunde degenereert tot pro motor van een verlengd sterven in plaats van dienstbaar te zijn aan het leven. Baby-olifant Conny van de San Diego dierentuin in Californië heeft geleerd om op te zitten en pootjes te geven. Toen de presidentsvrouw Betty Ford dan ook op bezoek kwam. wilde Conny haar kunsten wat graag vertonen. Ze maakte een sierlijke buiging voor mevrouw Ford en het lijkt er zelfs op of Conny er vriendelijk bij glimlacht, maar dat zal wel iets te maken hebben met de versnapering die als beloning voor haar vertoning klaar ligt. trouillewagens een reusachtige vogel door de straten van de stad San Benito zagen zweven, zon der één keer met zijn vleugels te klapwieken. Het dier was wit, zijn vleugels hadden een span wijdte van een meter of veertien, en volgens de agenten had het wel iets weg van een ooievaar of een pelikaan. Maar wat het nu precies is, is nog altijd niet dui delijk. In West-Duitsland mag je onge straft een legbatterij voor 'con centratiekamp' uitschelden. Een Westduitse rechtbank heeft daar mee een kippenhouder in Düssel- dorf ongelijk gegeven, die zich be klaagd had over uitspraken van de bekende prof. Bernhard Grzi- mek. Die heeft de legbatterijen publiekelijk betiteld als 'concen tratiekampen' en de daar gelegde eieren als 'concentratiekamp eieren'. In de Bondsrepubliek, voegde prof. Grzimek daaraan toe, zijn wel zestig miljoen 'con- centratiekampkippen'. De pluim veehouder, Willi Schmitz, had er bij de rechter bezwaar tegen ge maakt op die manier voor 'kamp bewaker' te worden uitgemaakt, maar de rechter stond vierkant achter Grzinjek. En als er één land is waar ze tot oordelen op dit terrein bevoegd zijn, is dat Duitsland wel. De bewoners van het zuiden van Texas hebben sinds een maand of twee een geheimzinnig monster in huis: een gevleugeld dier, wel zo groot als een flinke auto, waar over bij gebrek aan een beter idee gesproken wórdt als 'de gro te vogel'. Eerst waren het alleen geruch ten, ontstaan op een speelplaats in het stadje Robstown. Daar zou een soort vogel gezien zijn met enorme vleugels. Volgens De Limburger, die het monster-ver haal heeft opgediept, kwamen daarop al gauw verontrust^ brie ven en telefoontjes los van aller lei mensen die het beest ook ge zien zouden hebben. En toen volg den de 'bewijzen': zo liet een te levisiestation ongeveer een week geleden de afdrukken van buiten model vogelpoten zien, gesigna leerd op een pas omgeploegde ak ker in de buurt, waar 'de grote vogel' rondgezworven zou heb ben. Te oordelen naar die af drukken moet het, éls het be staat, inderdaad een grote vogel zijn: drie tenen waren zichtbaar, 22 centimeter breed en 30 lang. Maar het sprekendste bewijs komt toch wel van politiemannen, die onafhankelijk van elkaar, op Zeven jaar gelden stopte een mo toragent in de Japanse stad Foetsjoe met veel misbaar een geldauto. 'Ren voor je leven' riep hij tot de chauffeur en de vier begeleidende bankemployées. 'Er tikt een tijdbom in de wagen, die elk moment kan ontploffen!' De vijf mannen bedachten zich geen ogenblik, maakten zich hals over kop uit de voeten en lieten hun kostbare lading aan de poli tieman over. Toen er na een hele tijd nog steeds niets ontploft was. werd de situatie him al gauw dui delijk: de 'politieman' bleek een gehaaide, als motoragent verklede dief, die zich in hun afwezigheid met 300 miljoen yen zo'n 2'.4 miljoen gulden uit de voeten gemaakt had. Sindsdien is er met man en macht naar de dief en het geld gespeurd, maar zonder een schijntje succes. Honderden rechercheurs en vrij willigers hebben het land uitge kamd, een karwei dat uiteinde lijk het drievoudige van de buit gekost heeft. Sergeant Isjikawa, belast met de leiding van de zoekactie, heeft zich in die zeven jaar geen rust gegund; al die tijd nam hij zelfs geen enkele vakan tiedag op. Hij alleen al heeft zo'n tienduizend kilometer gelopen om een spoor te vinden, waarbij hij twintig paar zolen versleet. Bij meer dan 20.000 huizen heeft hij aangebeld, ongeveer 116.000 mensen heeft hij ondervraagd. Alle moeite is vergeefs geweest. De dief kan nu rustig ergens van zijn rijkdom gaan genieten, want na zeven jaar zijn in Japan bank overvallen en gelddiefstallen ver jaard. Hij kan zelfs ongestraft een politiebureau binnenstappen en zeggen dat hij het was. En op dat moment wacht heel Japan 'Kun je het ook in een ander tempo, Simpkins?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5