^an praktische burenhulpveel behoefte Wat zal ervan onze kleuters worden? POP OP de plaat Lktie Graag Gedaanvan gewone mensen vóór gewone mensen Samenvoeging van scholen heeft voordelen maar ook gevaren Werkbladen kunnen een obsessie zijn door Willem-Jan Martin Ennylou stelt teleur 'ET 11 fERDAG 17 JANUAR11976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 17 nor Kees de Leeuw ÏfRECHT Aan concrete praktische hulp van mens tot mens jkt behoefte te bestaan. Dit is niet in alle stads- of dorpswij- n in gelijke mate het geval, maar hangt af van het karakter n de wijk en de samenstelling van de bevolking. mensen spreekt het aan, dat zij in het Ier van de Actie Graag Gedaan iets voor ander kunnen doen zonder dat zij irvoor meer bekwaamheden behoeven verwerven dan zij bezitten. De Actie Bag Gedaan haalt vooral jonge vrouwen hun huis en brengt ze in contact met leren. zijn twee conclusies uit het rapport Bag Gedaan over de periode 1 juni 1973 uni 1975. dat de stichting landelijke ■kgroep 'Actie Graag Gedaan' onder het itto „Van meeleven naar meedoen" heeft ubliceerd. In het eerste deel van dit port wordt ingegaan op het ontstaan, de et en de ontwikkeling van de actie; het ede deel bevat uitkomsten en conclusies een enquête, die het landelijk bureau ft gehouden. (bag Gedaan is een veel gebruikte uit- ikking, niet het minst door de actie, die er dezelfde naam in 1970 in Rotterdam d gelanceerd. De belangstelling, die de e veroorzaakte in een aantal plaatsen ;rs in Nederland, leidde tot het oprich- van een landelijke stichting met een reau in Utrecht. Het ministerie van CRM wel iets in deze nieuwe vorm van "bu- hulp" en was bereid dit landelijk bu- bij wijze van experiment voor eëneenhalf jaar te subsidiëren. Het bond hieraan onder meer de voorwaar- dat er een evaluatierapport over het leriment zou worden uitgebracht, toe- pitst op de gang van zaken in de vijf atsen Apeldoorn, Alkmaar, Maastricht, ■uw Lekkerland en Veldhoven. De lan- jke werkgroep hoopt met het rapport, nu is verschenen een bijdrage te leve- aan de discussies over de toekomst van vrijwilligerswerk in Nederland, de actie heeft van het begin af voorop taan, dat het niet om professionele pverlening ging. maar om hulp van ge- le mensen aan gewone mensen. Dit alles er het motto "Graag Gedaan", als een pele reactie van iemand, die een be- ikje krijgt van een ander, omdat hij zo ar iets heeft gedaan. Daarnaast hebben twee andere doelstellingen een rol ge- eld, namelijk het beïnvloeden van de ntaliteit op dit terrein en het leveren van bijdrage tot het ontdekken van nieuwe men van hulpverlening. De Stichting Ideële Reclame (SIRE), die zich ten doel stelt „door middel van adver tentie (reclame) campagnes te communice ren met Nederlanders, teneinde dezen te wijzen op maatschappelijke en sociale misstanden en hen op te wekken tot mee leven" heeft vooral in het begin van de actie ervoor gezorgd, dat Graag Gedaan be kendheid kreeg en bij de mensen ging aan slaan. In advertenties werd een bepaalde hulpsituatie uitgebeeld met daaraan vast gekoppeld een bon, die zowel hulpvragers als hulpbieders konden opsturen naar een centraal adres. Verzoeken Als gevolg van de actie in Rotterdam kwa men er uit andere plaatsen verzoeken bin nen om documentatiemateriaal en dit leid de er toe, dat nu ook op landelijk niveau met deze actie kon worden begonnen. In de loop van 1974 groeide het aantal plaatsen, dat wil meedoen uit tot vijftien. Enkele er varingen van mensen, die dan al aan de 'actie meewerken zijn: Graag Gedaan maakt veel los aan problemen, maar ook aan goedwillendheid en gesprekken; Graag Gedaan voorziet in een behoefte; er komen veel aanvragen voor meer dan eenvoudige hulpverlening, waardoor verwijzing nodig is Van belang Het bestuur van de stichting, door dit alles gestimuleerd, besluit bij CRM aan te klop pen voor subsidie voor het landelijk bureau voor 1974. Hierop .wordt ingegaan, omdat men het bij het ministerie mogelijk acht, dat „Graag Gedaan inzichten kan opleve ren, die van fundamenteel belang zijn voor het denken over de organisatie van het welzijnswerkBij het verlenen van de subsidie gaf het ministerie dan ook te ken nen het in deze fase belangrijk te vinden of de actie niet alleen een aanzet kan geven tot een mentaliteitsverandering (in die zin, dat mensen meer bereid worden gevonden el kaar hulp te vragen en te bieden) maar ook dat welzijnsorganisaties gaan beseffen, dat in een deel van de grote behoefte aan hulp Illustratie uit het rapport van de stichting landelijke werkgroep Actie Graag Gedaan van uiteenlopende soort voorzien kan wor den door hulp van mens tot mens. Hierdoor zou de rol van welzijnsorganisaties beperkt en gewijzigd kunnen worden. Daarnaast vond CRM het van belang ook te weten te komen of door middel van publiciteit de welzijnsmarkt verkend kan worden Proefgebieden De al eerder genoemde vijf plaatsen Apel doorn, Alkmaar, Maastricht, Nieuw Lek kerland en Veldhoven verklaarden zich bereid om voor dit alles als „proefgebieden" te fungeren. Dit gedurende één jaar, waar in bepaalde gegevens systematisch werden vastgelegd. Tijdens deze periode werd van tijd tot tijd over het verloop uitgebreid verslag gedaan aan het landelijk bureau. Aan de hand van de beschrijving van de Actie Graag Gedaan in de vijf proefgebie den zijn een aantal conclusies getrokken, waarvan de belangrijkste zijn: in de oude dorpskernen is spontane onderlinge hulp verlening nog een vrij grote vanzelfspre kendheid; door het wegvallen van familie en vrienden en door het wegtrekken van kinderen naar elders zijn in de oorspron kelijke dorpskernen ouderen aangewezen op hulp, zoals ook Graag Gedaan die biedt: in grote nieuwbouwwijken - met of zonder hoogbouw - biedt Graag Gedaan de men sen de mogelijkheid om met elkaar in con tact te komen en in kleine nieuwe wijken met laagbouw en tuinen, waar veel, jonge gezinnen wonen, kennen de mensen elkaar en is helpen van elkaar geen probleem. Nog één meer algemene conclusie: wel zijnsorganisaties, professonele en vrijwil lige, vinden elkaar rondom een praktisch project en bevorderen de doelmatigheid van de hulpverlening en de onderlinge sa menwerking Ook kinderen? Tot slot is het aardig nog enkele uitspraken, die in het rapport vermeld staan, te citeren. Een veertienjarige. „Mogen kinderen ook helpen bij Graag Gedaan of is dat alleen maar voor grote mensen?" Een notaris: „Als het nodig is, mag u een hulpvrager naar mij verwijzen. Ik stel me beschikbaar voor Graag Gedaan". Een tachtigjarige: „Ik ben blij, dat Graag Gedaan hier is. Nu kan ik weer tuintjes opknappen". En een arts: „Kunt u deze mevrouw inschakelen als hulpbiedster? Ze heeft een gilletje Graag Gedaan* nodig." loor Piet Hagen IIJMEGEN Als de kleuterschool opgaat in de ieuwe basisschool, wat zal er dan van de kleuters rorden? Dat is de bange vraag die een werkgroep an kleuterleidsters stelt. Hun vrees is dat de irestatie-moraal van de huidige lagere school dan iok het spel van de kleuters zal overschaduwen. ella Stickelbroeck en Toos van tgen behoren tot de initiatiefne- ers van de werkgroep. Hella is en jaar kleuterleidster geweest lis er vorig jaar mee gestopt toen haar eerste kind kreeg. Ze hoopt a verloop van tijd wel weer in aar werk terug te keren. Toos van ngen is kleuterleidster aan een atholieke kleuterschool in Bem- lel, zeven kilometer van Nijme- :n. Op het contactadres van de mdelijke werkgroep (Malder- iirchtstraat 572, Nijmegen) pra- n we over de gevaren die de inwording van kleuter- en ba- sschool met zich mee zou kunnen rengen. lit de eerste reacties die we krij st merken we dat er in het kleu- ronderwijs veel opgekropte ge lelens zitten. In het contact met ;ere scholen blijkt dat kleuter- dsters niet gewend zijn hun ei- n mening naar voren te brengen, hebben nog veel te weinig na dacht over hun eigen inbreng in i nieuwe basisschool. Ze voelen ïh vaak de mindere van de 'ho- r' opgeleide onderwijzers." ilgens Hella en Toos is het sa- ïngaan van kleuter- en basis- lool op zichzelf niet verkeerd. >k zij vinden dat de kloof tussen euterschool en lagere school in It verleden veel te groot was. „Je Inde elkaar niet eens. je wist éts van eikaars werk af. het eni- contact dat je had was op het oment dat de kinderen over- Ipten naar de lagere school. Dan if je een lijst met namen door met at summiere gegevens." veel scholen is dat de laatste wel verbeterd. Men weet dat minister een wet voorbereidt irin fusie van kleuterscholen lagere scholen mogelijk wordt laakt (het zal niet verplicht len) Daarom beginnen veel scholen zelf al in die richting te werken. Contact Op de school van Toos van Engen in Bemmel is dat ook het geval. „Wij hebben nu een goed contact met een basisschool", zegt Toos. „De onderwijzeressen van de eerste klas(sen) van de lagere school komen geregeld bij ons in de klas om te kijken hoe wij wer ken en om de kinderen te leren kennen. Dat werkt veel beter dan alleen maar een mondeling of schriftelijk verslag. Al vertel je over een kind een heel verhaal en zeg je maar één keer dat het ook wel eens lastig kan zijn, dan blijft dat ene hangenJantje is lastig. En zo komt hij de lagere school bin nen. Maar als de onderwijzeres Jantje zelf heeft kunnen observe ren, krijgt ze een veel beter beeld van hem." Contact tussen kleuter- en basis school is dus zeer zinvol en ook de samenvoeging van beide scholen kan haar voordeel hebben. Maar de werkgroep vindt dat je daarbij wel moet oppassen voor het op dringen van de werkwijze van de lagere school aan de kleuterschool. Stempel Ook al voordat er experimenten begonnen met de eenwording van kleuter- en basisschool en voordat er sprake was van een nieuwe wet. merkte je dat de lagere school steeds meer haar stempel ging drukken op het kleuteronderwijs. Kleuterscholen gingen werkbla den bestellen voor voorbereidend lezen en rekenen. Op zichzelf zijn die werkbladen niet verkeerd. Je kunt ze in een kast leggen, en kin deren die er zin in hebben kunnen ermee werken. Je kunt die werk- Kinderen van de Maria Kleuterschool in Nijmegen bladen ook door groepjes laten doen. Maar op veel kleuterscholen zijn de werkbladen een obsessie geworden. Iets dat af moest. Kin deren werden opgejaagd in on derlinge concurrentie. En aan het eind van de kleuterschool worden de kleuters dan 'getest' om te kij ken of ze 'schoolrijp' zijn. Dan worden ze gemeten aan de unifor me eisen die de lagere school aan een zesjarige stelt. Hella Stickelbroeck en Toos van Engen vinden het vanzelfsprekend dat kleuters spelenderwijs kennis maken met begrippen als kleiner en groter, voor en achter, eerder en later, enzovoorts. Maar het kleu teronderwijs heeft talloze manie ren om dergelijke begrippen dui delijk te maken. Je kunt een ver haaltje vertellen over groot en klein, je kunt dingen laten aan wijzen die groot of klein zijn, je kunt de kinderen zichzelf groot en klein laten maken, er zijn liedjes te bedenken, en in dat geheel van ac tiviteiten kun je dan ook werk bladen gebruiken, bijvoorbeeld in groepjes. Als het maar niet ge- beurt op die wedstrijdmanier. En toch is dat de manier waarop veel scholen ermee werken. Vanuit de lagere school, vanuit schoolad viesdiensten en zelfs vanuit de ouders wordt dat aan de leidsters opgedrongen. Dan moet je wel sterk in je schoenen staan om te zeggen: ik doe daar niet aan mee. In je opleiding krijg je ook te wei nig scholing in kritisch denken, vinden Hella en Toos, waardoor het moeilijk is je eigen standpunt te bepalen. Toets Het ergste van alles is de school- rijpheidstoets. zegt Toos van En gen. „Ik heb dat wel meegemaakt op andere scholen en het heeft me zo in mijn hart aangegrepen. Die toets wordt in februari, maart, ge maakt. Zogenaamd in het belang van het kind om te kijken of het aan de lagere school toe is en hem voor onnodige teleurstelling te be- noeden. Of misschien wel om hem alsnog bij te spijkeren: in die laatste drie maanden voor de va kantie zeker. De toets is helemaal gericht op taal en rekenen. De creativiteit van een kind. zijn li chamelijke ontwikkeling, zijn so ciaal gedrag, zijn spel, zijn proble men thuis, daarover gaat die toets niet. Er komt een score uit en dat cijfer zegt dan of je schoolrijp bent of niet. Terwijl elke goede leidster ook zonder die hele zenuwen- toestand moet kunnen zeggen ot een kind aan de lagere school toe is of niet. De werkgroep wil niet de schuld geven aan de lagere school. Ook die staat weer onder druk van het vervolgonderwijs, van de presta- tiemoraal van de ouders en van de maatschappelijke eisen. Het gaat de groep erom dat in heel het on derwijs, zeker tussen het vierde en twaalfde jaar, meer vertrouwen gesteld wordt in de natuurlijke ontwikkelingsdrang van het kind. Niet alles voor de kinderen klaar zetten, lesjes afdraaien, toetsen afnemen, allemaal op dezelfde manier. Je moet kinderen een om geving aanbieden waarin ze zich zelf kunnen ontwikkelen. Als ze klein zijn gebeurt dat vooral via het spel. Ook als volwassenen het 'nut' van dat spel niet inzien, kan het voor kinderen de manier zijn om de wereld te ontdekken en zichzelf te ontwikkelen. Het kleuteronderwijs heeft grote ervaring op dit gebied. Het zou zonde zijn als die ervaring werd weggewalst door een vooral op de intellectuele ontwikkeling gerich te nieuwe basisschool. Vandaar dat de werkgroep alle kleuter leidsters oproept mee te denken over de inbreng die de kleuter school kan hebben in de nieuwe school voor vier- tot twaalfjari gen. Niet om het eigen hachje te redden, maar om de lagere school van nu te verrijken met (speelse) werkvormen die daar nu nog vaak verwaarloosd worden. Bereikte Emmylou Harris het afgelopen jaar met haar debuut-elpee Pieces Of The Sky 1 moeiteloos de eerste plaats van t Trouws popklassement (zie de krant van 27 december j.l.) en streed zij bovendien ook in de voorste linies in een door tal van muziekfanaten ten behoeve van het muziekperiodiek Oor vervaardigde, soortgelijke rangschikking: het lijkt niet waarschijnlijk, dat Emmylou met haar tweede, zojuist verschenen werkstuk Elite Hotel (Reprise REP 54060) die prestatie dit jaar zal gaan evenaren. Ik voor mij althans, ben bereid daar azijn op in te nemen. Maar, laten we bij het begin beginnen: men kan zich voorstellen, dat het even stil i werd, toen het pakketje met Elite Hotel bij de afdeling popmuziek van deze krant werd bezorgd. Wederom zouden wij een quantum prachtmuziek gaan aanhoren van deze breekbare jongedame, die nog maar zo kort geleden op zo'n overtuigende wijze van haar kwaliteiten had doen blijken. Daar zouden tranen gaan vallen, dat kon niet missen. Echter, reeds bij het zien van de hoes begonnen de eerste twijfels de kop op te steken. Waar Pieces of The Sky nog een onschuldige, ternauwernood tegen het leven opgewassen schat in beeld bracht, werden wij hier vanaf de trappen van het (kennelijk bestaande) Elite Hotel uitdagend aangeblikt door een soort fataal vrouwspersoon, compleet met eigentijds plateau-schoeisel en van franje voorziene jurkbloes dan wel bloesjurk. Al met al een constructie, die nauwelijks leek te passen bij de bekroonde, wanhopig-emotionele muziek en de meest schrijnende damesvocalen van het ogenblik. Stil-aan daagde de vrees, dat Elite Hotel wel eens minder zou kunnen uitpakken dan werd verwacht en gehoopt Een ruim aantal keren draaien heeft die vrees helaas alleen maar bewaarheid. Met name mist Elite Hotel de spanning en de variatie, die zijn voorganger kenmerkten. Daartegenover leunt de elpee te veel op routine en heeft zij te lijden onder een serie betrekkelijk gelijkvormige country-stukken, die zeer gladjes en voorspelbaar, met halverwege de verplichte solo, naar een eind gespeeld worden (Amarillo, Ooh Las Vegas, Jambalaya, Feelin' Single - Seein' Double). Aan de overbekende Burrito-klassiekers Sin City en Wheels wordt voorts te weinig toegevoegd om een zoveelste uitvoering te rechtvaardigen, terwijl Emmylou toch in staat is om zelfs de meest versleten nummers tot juweeltjes „op te blazen". Dat bewijzen althans ontroerende versies van Buck Owens' aloude Together Again en het Beatle-nummer Here, There And Everywhere. Door de een of andere oorzaak (is de plaat te haastig gemaakt? verdraagt acceptatie in bredere kring, roem, zith niet met onbevangen musiceren? of was het misschien juist het gevoel zich te moeten waarmaken, dat Emmylou in deze parten speelde?) is de hier bereikte intensiteit verder echter grotendeels afwezig, zodat in de vorm van de twee netgenoemde songs alsmede het minstens even schitterende One Of These Days en het door vriend Rodney Crowell bedachte Till I Gain Control Again slechts een smalle kwaliteitsbasis overblijft. Wat ouder is Hollywood Be Thy Name (United Artists UAS 29902 XO), het jongste produkt van de fameuze Dr. John. De 'dokter' heeft Allen Toussaint als producer ingeruild voor het muzikaal ietwat warhoofdige fenomeen Bob Ezrin, en of dat het nu is. of iets anders: in elk geval is Hollywood maar een merkwaardig werkstuk geworden dat mager afsteekt tegen Dr. Johns vorige platen. Gezellig is het allemaal wel (de elpee is grotendeels 'live' opgenomen, John houdt tussen de nummers door fantastische conferences), maar tegelijk ook zo ontzettend rommelig, zo volslagen loszanderig, dat de zin van deze elpee ten enenmale in het duister blijft Tot slot dan nog Joni Mitchell (The Hissing Of Summer Lawns; voor de liefhebbers) en 'onze eigen' Slumberlandband, waarin we diverse ex-CCC'ers aantreffen. Ietwat 'vaudeville-erige' muziek, meer dan gemiddeld tekstwerk met een regelmatige kritische noot, maar - gelijk CCC Inc. - vooral: meer nadruk op sfeer dan op perfectie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 17