(inderjournaal moet de lurger wat moed geven Interessante première van Hampton bij Nederlands Dans-theater Sprekende voorbeelden uit de opruiming van deBonneterie VDM gaat denken an 'harde acties' Werkgroep wil aansluiting bij onderwijs 'Kinderen al jong met nieuws in aanraking brengen' Dmpensatieregeling ijskast in Schilder Nol Kroes (57) overleden Compositie-opdracht voor Anton de Beer Limburgse literatuur in 45 dialecten Grote sex-beurs deBonneterie 4IDERDAG 15 JANUARI 1976 rET TROUW/KWARTET h9 belangstelling ïn de klas voor de schooltelevisie, waarvan straks het kinderjournaal een on- -J-Tdeel hoopt te zjjn. or Riet Diemer I HAAG De Werkgroep Educatief Journaal,.samengesteld op initiatief van de Nederlandse On- ;ijs Televisie (NOT) heeft bij het NOS-bestuur en het bestuur van de NOT een voorstel inge- d voor een kinderjournaal. Het bestuur van ae NOT heeft zich al positief uitgelaten, nu is nog wachten op het antwoord van de NOS. deel uitmaken van ontwikkelingen. De dingen gebeuren niet zomaar incidenteel maar houden verband met elkaar'. In het rapport wordt bijvoorbeeld gedacht aan recreatie, wonen, de mocratisering en onderwijs. Aan de hand van nieuws dat voor de kin deren herkenbaar is. kunnen deze ontwikkelingen worden gevolgd. Getoond wordt hoe, als dat moge lijk is, men er zelf actief bij kan zijn. Zo kan ln hetkinderjournaal het nieuws over opening van een speel plaats of over aanleg van een ring weg zo worden gebracht dat blijkt dat het verkeer haet alles beheer send is. Op die manier wordt aan gesloten bij wat men steeds meer in kringen van het onderwijs voor staat. Bij elke joumaaluitzending moet de nadruk komen te liggen op thema tische nieuwsonderwerpen: gebeur tenissen, die uit de actualiteit van alledag worden gehaald en ge plaatst worden binnen het thema van een duidelijk omschreven maatschappelijke ontwikkeling. In een journaaluitzending van een kwartier kunnen bijvoorbeeld vijf thematische nieuwsonderwerpen van elk twee minuten aan de orde worden gesteld. De onderwerpen kunnen variëren van de opening van een speeltuin (recreatie), tot de bescherming van een natuurge bied (milieu). Daardoor worden maatschappelijke ontwikkelingen kenbaar gemaakt. dinator van de werkgroep en ensteller van een rapport is Jan am van de NOT: 'We vinden, de school onmisbaar is bij een atief journaal en om die reden len we gedacht in de richting de schooltelevisie, waarij ook iOS betrokken is. We hebben e hoop dat de NOS zich kan en in onze plannen en dat het ïaal voor kinderen van de d komt'. de andere leden van de werk- stelde hij het rapport samen, •in vooral aandacht wordt e- aan wat de functie van een ijk journaal voor kinderen izijn. Pas na een principe-be- van de NOT en NOS zal in rfcing met kinderen en on kundigen gezocht worden de beste vormgeving. Het rap- bevat dus geen praktische uit erste instantie wordt echter de sluiting bij de school gezocht, paar zinnen uit het rapport: belang van de educatieve doel- ngen wordt bezien in het licht de onderwijskundige ontwikke- ;n. Wanneer een journaal t samengesteld dat ook op de len moet functioneren dan zal journaal moeten aansluiten bij tellingen die leven in het on- ijs van vandaag Tot de on- ijskundige ontwikkelingen be- wereldverkennmg o£ werel- intatie 'toe is het nodig de kinderen al in aanraking te brengen met nieuws dat ze kunnen begrijpen en dat ze interesseert. 'De regelmatige uitzending van een op kinderen afgestemde nieuwsrubriek kan ertoe bijdragen dat kinderen al jong een positieve houding ten opzichte van nieuws en media ontwikkelen', al dus het rapport. Jan 't Lam wil dit wel nader uit leggen: 'Ei wordt wel eens de vrees geuit dat er geïndoctrineerd wordt bij het huidige onderwijs, maar daarvan is hier absoluut geen spra ke. De kinderen moeten zelf hun houding leren bepalen. Zo bleek uit een onderzoek, dat ik in ander verband deed onder kinderen in een Rotterdamse volksbuurt, dat zij vonden dat, het nieuws je overkómt. Je ziet de verbanden niet. Het ef fect is dat de mensen passief wor den". Moed Maar zo'r. kinderjournaal moet de burger juist wel een beetje moed geven. Dat wil zeggen dat er ont wikkelingen zijn waarvan je deel uitmaakt. En zo moet je de kinde ren laten ervaren dat ook zij actief Incidenteel een verslaggever ïECHT Diverse afdelingen van de Vereniging van Dienst- htige Militairen overwegen 'harde acties' nu minister Vrede- de in het vooruitzicht gestelde verbeteringen van de compen- eregeling voor weekeinddiensten en dergelijke in de ijskast ft gezet. Dit bleek gisteren op de algemene vergadering van de )M in Utrecht. zitter Wesseldijk zei dat Vrede- alle verkiezingsbeloften aan Soldaat aan zijn laars lapt'. 'De ster zou zich moeten schamen. >'n beleid hebben we geen en- ertrouwen meer', aldus Wessel- Volgens hem verschuilt Vrede- zich achter het kabinetsbeleid lonen en andere arbeidsvoor den te bevriezen, maar het ar- #it dat er geen geld is gaat sns Wesseldijk ndet op. 'Men iet dat militairen al jarenlang achterstand op collega's in de ei-maatschappij hebben. Door iring van de compensatie voor draaien van onder meer week- liensten zou daarvan althans ijn ingelopen', aldus Wesseldijk. iet onbegrijpelijk noemde dat '1 dienstplichtigen de 'dupe en van de bezuinigingsdrift', ergadering vond het effectiever okale acties te voeren dan een elijke demonstratie of een gro- andtekeningenactie te houden, verscheidene kazernes zal men de komende dagen op de acties den. Daarbij zal, werd gezegd, vooral denken aan perioden in oefeningen worden gehou- itheid gedachten gaan onder meer 'stiptheidsacties' waarbij dan de hand gehouden worden dienstbevelen. Bestuurslid Ver- Op die manier kunnen we de aardig in de soep laten lopen 'ei moet'. Ook het voeren van lokale handte keningenacties tijdens oefeningen voor meer vrije dagen wordt over wogen. Daarnaast is men van plan op diverse kazernes dienstplichti gen zelf een 'compensatiedag' ,te laten openemen. Dat zou kunnen wanneer men zich massaal ziek zou melden'. Wij willen harde acties. Handtekeningenacties hebben geen zin meer. Het ministerie heeft kas ten vol handtekeningen waar men nooit meer naar kijkt', lieten diver- es WDM-afdelingen weten. Nieuw voorstel Op de vergadering lekte uit dat staatssecretaris Van Lent met een nieuw compensati e voorstel is geko men ter vervanging van eerdere voorstellen die voor de militaire belangenverenigingen (de WDM in cluis) onaanvaardbaar waren. Als de nieuwe regeling acceptabel is. wordt hij overigens pas van kracht wanneer het kabinet aan de 'be vriezing' van de arbeidsvoorwaar den voor het overheidspersoneel een eind maakt. Voorzitter Wessel dijk noemde het nieuwe voorstel al 'onvoldoende'. Wesseldijk zei ook dat het overleg tussen de minister en de militaire bonden nu niets voorstelt ('wij mo gen in Den Haag komen luisteren naar wat de heren hebben bekok stoofd'). De WDM zal pas weer aan het overleg meedoen, als rede lijk aan haar verlangens tegemoet gekomen wordt. Te vrijblijvend door Hans W. Ledeboer DEN HAAG J Van de beide premières, die het Nederlands Dans-theater dinsdagavond in het HOT pre senteerde, is 'Overcast' van Eric Hampton een aantrekkelijke aanwinst van het repertoire. Te verwach ten; want van Hampton zijn mooie balletwerkjes bekend. Nuages en Fêtes uit de Trois nocturnes van Debussy zijn de muziek. Hampton heeft de derde nocturne niet gebruikt, aan de eerste ontleen de hij de naam van zijn werk: 'Nua ges', wolken. Het Engelse woord 'overcast' is de meteorologische term 'betrokken'. Hampton heeft geen boodschap ge bracht, geen idee op het toneel ge zet, geen dramatische spanningen gegeven. Hij maakte niet anders dan een probleemloze, heel mooie com binatie van muziek en dans, simpel en helder, plezierig om naar te kij ken, gewoon om er van te genie ten. Wolken zijn wit en grijs, en zij bewegen: de costuums van de drie dansers zijn geheel wit, een geplooid achterdoek, waarmee de dansers spelen, is grijs. Net als de muziek is het eerste van de beide delen wat romantisch van stemming, gevoelig, misschien dromerig met iets van verwachting. Die wordt in het twee de deel op speelse en heel fleurige, vaak humoristische wijze vervuld Boeiend om naar te kijken, niet ge makkelijk om te dansen, al kan men zich voorstellen, dat toch de dansers zelf plezier beleven aan hun eigen bewegingsspel. 'Overcast' komt woensdag 28 januari in de Amsterdamse Stadsschouw burg. Over 'Quintessence' van Peter Quince een woordspeling met de naam van de maker? kan men slechts zeggen dat het meestal op moeilijkheden uitloopt als een schil der zich plots op een muziekinstru ment werpt, of als een cineast in eens wil gaan schilderen. Quince heeft willen werken met 'le vend materiaal'. In wezen doet iede re choreograaf dat, maar Quince staat geheel buiten de danskunst. Hij is beeldend kunstenaar en hij toont te weinig begrip voor de mo gelijkheden waarover dansers be schikken. Zoiets als pianospelen met één vinger. Zijn bedoeling: menselijk bewegen te stellen tegenover elektronische mechaniek, dat bewegen en dat me chaniek synchroon te laten lopen, en dan te zien dat dit door allerlei onvermijdelijke menselijke en ma thematische onnauwkeurigheden on mogelijk is. De spanning te tonen die door dat 'falen' ontstaat. Maar er was geen spanning, de bewegin gen zeiden niets, het mechaniek digitaalklokken, filmprojektie, tik- geluiden antwoordde niet. Dat dit mechaniek het ook nog door tech nische storingen voor een deel he lemaal deed afweten maakte weinig verschil. Een pentekening van Picasso uit 1940, die deel uitmaakt van de col lectie van werken van Picasso op de verkooptentoonstelling bjj Ga lerie Kamp (24 januari tot 18 maart) in Amsterdam. DEN HAAG In een ziekenhuis in Den Haag is dinsdag de Haagse kunstschilder Nol Kroes overleden. Hij werd 57 jaar. Kroes kreeg zijn opleiding bij de Koninklijke Acade mie in Den Haag en studeerde ook aan de academie voor beeldende kunsten in Parijs. Hij is 20 jaar leraar geweest aan de Vrije Acade mie in Den Haag. Zijn werk is zo wel in Nederland als in het buiten land geëxposeerd geweest. HILVERSUM De NOS-radio heeft aan de Nederlandse componist An- ton de Beer een opdracht verstrekt voor een werk dat naar het radio- en televisieconcours Prix Italia 1976 zal worden ingezonden. Het gaat om een compositie in het 31-toonssys- teem. Dit is een systeem dat dateert uit de zeventiende eeuw (Christiaan Huygens) en dat in onze tijd opnieuw in praktijk werd gebracht door prof. dr. A. D. Fokker. Onder diens lei ding werd in 1950 een 31-toonsorgel gebouwd dat in het Teylers Museum in Haarlem werd geplaatst, waar er regelmatig concerten op worden ge geven. Componist-organist Anton de Beer is er een vast bespeler van. Ook van de Archifoon. een elektro nisch instrument dat ook volgens het 31-toonsysteem is ingericht Deze Archifoon wordt ook gebruikt in de nieuwe compositie van De Beer, waarvoor Wim Ramaker de tekst zal schrijven en waarbij het kwintet 'Gesualdo di Venosa' het vocale aan deel zal verzorgen. MAASTRICHT In Limburg wor den nog ongeveer tweehonderd dia lecten gesproken. De vereniging voor Limburgse volkscultuur 'Veldeke', houdt zich al vijftig jaar bezig met de bevordering en instandhouding van de Limburgse dialecten. In Maastricht is nu onder de titel 'Mo- saselect' een bloemlezing verschenen uit de omvangrijke Limburgse dia lectliteratuur. Het 400 pagina's tel lende boek 'Mosaselect' werd samen gesteld ter gelegenheid van het ju bileum van de vereniging 'Veldeke', genoemd naar de Nederlandse dich ter Hcnric Veldeke. De eerste druk van 'Mosaselect' (2000 exemplaren) is al bijna uitverkocht. Er staan tek sten in van 125 dichters en proza schrijvers die in 45 verschillende Limburgse dialecten schreven. Het gouden jubileum van 'Veldeke' (dat nu 2250 leden telt) zal op 24 januari in Maastricht gevierd wor den met een academische zitting in de Stadsschouwburg, waar prof. dr. F. Roeck het woord zal voeren en waarbij een bloemenhulde zal wor den gebracht bij het monument van Hendrik Veldeke. ROTTERDAM In de Rotterdam se AhoyhaJlen is van 3 tot en met 9 september een sex beurs waarop een overzicht zal worden gegeven van alle bestaande middelen tot hulp verlening op dit gebied. De beurs staat onder auspiciën van de NVSH. Deze vereniging zet de beurs op in samenwerking met het internatio naal bureau tentoonstellingen. Men hoopt op het gebied van de voor lichting geheel volledig te zijn. Veel aandacht zal worden besteed aan seksuele voorlichting, vooral aan kinderen. Voorts zal van 6 tot en met 9 september in de Ahoy-hallen een congres aan de seksualiteit worden gewijd. Daarvoor zijn zowel Nederlandse als buitenlandse des kundigen uitgenodigd. Het algeme ne doel is de mensen te informeren wat er op het gebied vande seksue le hulpverlening te koop is. In elk kinderjournaa'. moet daar naast ruimte overbiijven voor on voorziene gebeurtenissen en inci denteel nieuws, dat de bijzondere belangstelling van de kinderen heeft. Onderwerpen kunnen zijn: dieren: spel en hobby-informatie: maar ook iets als de treinkaping bij Beilen, want daarmee zijn de kin deren bezig. Het vormt thuis hel gesprek van de dag. achtergrond over de Molukse kwestie kan daar bij worden gegeven. De werkgroep richt zich tot de kin deren van de hoogste klassen van de basisschool. Het journaal moet zowel op school als thuis kunnen worden gebruikt. De voorkeur gaat uit naar het eerst uitzenden van het journaal 's avonds thuis en datzelfde journaal de andere dag onder schooltijd. De school kan dan op het nieuwe inhaken, door middel van gesprekken of een an dere manier van uitwerking of be geleiding. Gemikt wordt nu nog maar op een paar maal per week. Later kan de frequentie worden op gevoerd. De werkgroep bestaat niet alleen uit NOT-mensen, maar ook uit mensen van de NOS-televisie voor schoolprogramma's er het NOS- journaal, onderwijsdeskundigen, onderzoekers, een schoolhoofd en afgevaardigden van de School voor de Journalistiek. Van de ervaringen van het rapport 'TV-journaal op de basisschool' van de School van de journalistiek wordt gebruik ge maakt. In dit eerste stadium ziet de werk groep echter nog geen aanknop- pingspunt bij de studie die het echtpaar Spekking-Mattd in op dracht van CRM maakte. 'Te vrij blijvend, naar mijn gevoel voor on ze eerste aanzet', zegr Jan 't Lam. 'De studie zegt te weinig over de functie, dit het journaal voor kin deren kan hebben. Het gaat ons erom dat de kinderen zich in het journaal kunnen oriënteren op de maatschappij, waarin we leven, en dat vormt In hun onderzoek niet de asls'. Bij het concrete 'invullen' van een journaal zal wel contact met het echtpaar worden gezocht, evenals met onderwijsdeskundigen, die zich met deze .studie, hebben eziggehou- den, en de kinderen zelf. Gravenstraat/Buitenhof, Den Haag

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9