Uit de weekbladen Schmelzer Amsterdam Regenten Den Uyl Dr. F. A. Hoogendijk Thijs Booy Roel van Duijn 'Ontvoering' DONDERDAG 15 JANUARI 1976 1XL TROUW/KWARTET Vrij Nederland: Telefonerend met de vroegere Gulf- advlseurs Hoog en dijk en Schmelzer, probeerde Vrij Nederland er onder meer achter te komen of de Laatste al als (demissionair) minister van buitenlandse zaken voor Gulf werk te. Schmelzer kan zich volgens Van lijn en Van Meurs "maar niet' her inneren wanneer hij bij het Ameri kaanse bedrijf ln dienst is getre den. HIJ laat het, melden zij, bij 'eind '73'. Maar een 'hoge directie- functionaris' van Gulf Nederland weet te vertellen: 'Ik kwam hier ln mei 1972 ln functie. Toen was de zaak met de heren al begonnen'. Vxij Nederland brengt ook de hono rering van de adviseurs ter sprake. Hoogendijk vindt het bedrag van 27.000 gulden dat hij jaarlijks in casseerde, niet overdreven hoog: 'Als Ik over een investering bij voorbeeld een eenmalig advies zou snoeten uitbrengen, dan zou ik dat zelfde bedrag ineens vragen'. Ook de 'Amsterdamse twisten', zoals ze worden genoemd, leveren Vrij Ne derland weer veel kopij op. De als toekomstig wethouder gedoodverfde fractievoorzitter van de WD, Huub Jacobse, zegt in een interview dat hij burgemeester Samkalden al drie jaar geleden heeft geadviseerd af te treden. Toen Samkalden begon was hij ln één woord briljant. Maar nu heb ik het idee dat hij er niet meer tegenop kan'. De Tijd: De Tijd begint deze week met de eerste aflevering in een serie 'soci ale voorzieningen in gevaar'. De Groene Amsterdammer: 'In Amsterdam Is de regentemtijd noodt geëindigd'. De Tijd herinoert nog eens aan deze uitspraak van de vroegere Amsterdamse wethouder v. Florentimus Wlbaut. 'De nieuwe aanpak voor problemen, die in de Jaren zestig in Amsterdam is be proefd, de nieuwe mildheid is weg gedreven. Om regenten te verslaan heeft men echter sterke mannen nodig. Regenten bijvoorbeeld, en dat was Roel echt niet', schrijft De Tijd. 'De kerk kan de polygamie in Afrika niet negeren'. Hans Bronkhorst sprak daarover met de Ghanese bisschop en antropoloog dr. Sar- pong. Een vrouwelijk parlementslid uit Kenya zegt erover: Polygamie behoort tot de traditie. In een mo nogame maatschappij hebben de mannen vaak een maitresse. Ik heb liever dat ik mijn man moet delen met iemand die ik ken'. De Groene Amsterdammer gaat uit gebreid ln op de problemen die zich voordoen bij het besturen van een stad als Amsterdam. 'Een Amster damse stadsbestuurder moet probe rm te manoeuvreren tussen de ge meenteraad aan de ene kant, met een niet te consequent en realis tisch programakkoord, en aan de andere kant zowel de machtige diensten en de niet minder machti ge overheid. Er zal nu hard ge dacht moeten worden over een an der, betere opzet van het democra tische controleapparaat'. Sietse Bosgra van het Angolaco- mité maakt de balans op van de westerse Inmenging in Angola. 'Wat had moeten uitgroeien tot het eer ste gezamenlijke militaire optreden van blank Zuid-Afrika en landen uit het NATO-blok lijkt steeds meer op een mislukking uit te lo pen. De poging om via een bliksem actie de MPLA te liquideren werd geen succes'. Haagse Post: Hans van den Doel verdedigt in de Haagse Post premier Den Uijl 'te gen de uit de duim gezogen con tra informatie, tegen de ideologi sche prietpraat en tegen de mislei de achterban'. 'Als er ooit een re den is geweest om een hartgrondige hekel te krijgen aan alles wat links Is in Nederland, dan ls dat nu wel', schrijft Van den Doel. 'Uitgerekend op het moment dat de meest linkse minister (Den Uijl) het meest link se voorstel van zijn hele ministe riële loopbaan doet'. Weinig over de nevenfuncties van Roolvunk, Schmelzer en Hoogendijk in de HP, wel over schnabbels van hoogleraren. 'In rljkstijd houden ze lezingen, schrijven ze boeken, ge ven ze medische consulten en les sen buiten de universiteit en leve ren ze adviezen aan het bedrijfsle ven'. Volgens de Groninger crimino loog prof. drs. R. W. Jongman is dit crimineel gedrag. Eseviers Magazine: In zijn eigen Elseviers Magazine rept hoofdredacteur dr. F. A. Hoo gendijk met geen woord over de affaire die hem dezer dagen in de publiciteit heeft gebracht. In zijn artikel 'Kentering' haakt hij slechts in op de brief van de ondernemers, het 'geruchtmakende VPRO-inter- view' met Den Uyl en de voor de PvdA ontmoedigende uitkomsten van een recent verkiezingsonder- zoek. Elders wordt in een omkader de mededeling melding gemaakt van de nevenactiviteiten van Hoo gendijk, waaraan door de algemeen directeur van Bonaventura, die on der meer Elseviers Magazine uit geeft, wordt toegevoegd dat de hoofdredacteur 'in geen enkel op zicht deze functie met zijn particu lier adviseurschap van Gulf heeft verward'. En het zou algemeen di recteur H. ten Brink 'oprecht spij ten indien op de hoofdredacteur van Elseviers Magazine een heksen jacht zou worden ontketend'. Hervormd Nederland: In een wat stoffig nummer van Hervormd Nederland wordt Thijs Booy van stal gehaald. De auteur van veel gelezen boeken als 'Gere formeerden, waarheen?' blikt in een gesprek met Cees Veltman te rug op de tijd waarin hij door de gereformeerden werd verguisd ('In 'Trouw' mocht mijn naam niet ge noemd worden, zo had Bruins Slot zijn redacteuren gezegd') en spreekt de hoop uit dat de her vormde kerk en de gereformeerde kerken (eindelijk) herenigd zullen worden: 'We hebben de tijd van de fusies in het bedrijfsleven achter de rug, nu zijn de kerken aan de beurt'. Dr. P. J. Korteweg houdt zich bezig met de waag hoe de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten in de wereld staan aangeschreven en hoe hun on derlinge relatie is. Dichter bij huis gunt Nederlands jongste begrafenis ondernemer, de Fries Jan de Boer, de lezer een kijkje achter de schermen van zijn deprimerend bedrijf. Hij vertelt onder meer wat er ln zijn branche zoals te koop is, met name op de Duitse vakbeurzen, waar hij wel eens heen gaat om zich 'eens lekker dood te ergeren'. De Nieuwe Linie: Roel van Duijn publiceert in De Nieuwe Linie het eerste deel van zijn inmiddels veel aangehaalde dagboek. Het trieste verhaal van een eenzame wethouder in de Amster damse gemeenteraad, die nu einde lijk man en paard noemt. In een commentaar denkt Hanneke Wijgh dat het gedaan is met het progres sief akkoord ('de chaos is groter dan ooit'), terwijl Jan Nagel in zijn kolom zoekt naar een oplossing van de crisis in Amsterdam. Twee fil mers aan het woord: Joris Ivens over zichzelf en zijn binnenkort te verwachten serie China-documen- taires en Jos Stelling, die zichzelf zoekt in zijn films 'Mariken' en 'Elckerlijc'. Accent: In Accent een breed uitgei omslagverhaal over een even* ontvoering van een lid van 1 Oranjehuis, voortgekomen uit J simpele feit dat een Accemtvei gever in Lech ter controle aangehouden. Door middel van culottes en 'betrouwbare iofoa ten' wordt aangetoond dat i Van Doorn 'zich tijdens de lingsaoties bang als een wezel zijn taak heeft onttrokken'. Ac< voorspelt dat de minister het zijn laffe houding vermoedelijk moeilijk zal krijgen'. Professor Heertje komt nog terug op de uitlatingen over afschaffen van de kinderbijl Hij zegt eigenlijk wel waarderin hebben voor de uitlatingen Den Uyl, 'omdat hij eindelijk muieerde in termen van bepe mogelijkheden'. Verder nog weinigzeggende reportages, oves uitzending van de Amsterda STAD-radio en het UN-leger in Sdnaï. Rectificatie In onze week denrubriek van de vorige hebben wij vermeld dat de Vo krant met de publicaties over bekende interview met premier Uyl een embargo zou hebben d( broken. Deze conclusie berust T~ een onnauwkeurigheid onzerzfte en kan daarom vergeteen wordende1

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8