Demonstratie- fietsroute moet nog dit jaar klaar KORT Nieuwe burgemeester stelt zich veel voor van Koudekerk Raadsman Voorburg: verlengen Prins Bernhardlaan niet in strijd met bestemmingsplan 'Zandvliet' 50 jaar 1 I Rijswijk wil flatgebouw in plan Te Werve West Wethouder: zekerheid voor fietsers inbouwen strat.ie-fietóroute Wordt aam;*iegd. Bewoners beweren tegendeel m kortgeding Installatie G. Swaan begin februari Leijweg wordt deels autovrij Dode en gewonde bij bromfietsbotsing Roemeen wil Nederland niet meer verlaten Zes rayonagenten 48 woningen in vier lagen in Leidschendam Eerste '-P- Die Haghe Sanghers aangeboden Su Rijswijker schiet zijn broer neer Weer protest tegei bejaardencentrum Vissershavenstraa DONDERDAG 15 JANUARI 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG 'Het is noodzakelijk om een stuk zekerheid in te bouwen voor de fietsers in Den Haag'. Dit onderstreepte wethouder Wallis de Vries (openbare werken, verkeer en vervoer) gisteren tijdens de behandeling van het plan voor een demonstratie-fietsroute van Waldeck naar Mariahoeve door zijn raadscommissie. De gemeente Den Haag wil zo snel mogelijk met de realisatie van deze fietsroute beginnen. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft voor chit plan een subsidie uitge trokken van 10 miljoen gulden, on der de voorwaarde dat de gemeente Den Haag nog dit jaar gereed komt met de fietsroute. De commissie werd dan ook verzocht ft et tracé in hoofdlijnen goed te keuren, evenals de reeds uitgewerkte wegprofielen voor de Albardastraat en de Appel straat. Voordat de raadsleden zich hierover uitspraken, kwam een aantal verte genwoordigers van de winkeliers, die de fietsroute door hun straat krijgen, nogmaals hun bezwaren ui ten tegen het tracé. Een vertegen woordiger van de Kamer van Koop handel en Fabrieken zei in hoofd zaak geen bezwaar te hebben tegen de fietsroute. Met bepaalde delen was hij echter niet zo ingenomen. De Kamer van Koophandel en Fa brieken is, evenals de Haagse On- diernemingsfederatie. nog bezig een advies samen te stellen, dat aan het college van B en W zal worden aangeboden. Wethouder Wallis de Vries zei in principe met deze ad viezen rekening te zullen houden, mits er spoed mee gemaakt wordt. Bereikbaarheid De heer Epskamp, die namens de winkeliers utt de Weimarstraat. Piet Heinstraat en Theresiastraat sprak, zei dat de bereikbaarheid van de winkels door de fietsroute stede zal verminderen. 'Door de in- Bromfietsers voering van een fietsroute door de winkelstraten krijg je wel heel rus tige en gezellige straten, maar juist voor dat rustige zijn wij zo bang'. De woordvoerder merkte op dat de winkeliers zich geheel achter dit plan stellen, als de wethouder voor een aantal eisen een schriftelijke garantie geeft. Zo willen de winke liers dat de bereikbaarheid van de winkels gegarandeerd wordt tijdens de aanleg van de route. Tevens eisen zij een schadevergoe ding voor eventueel nadeel, dat de winkeliers ondervinden tijdens en na de aanleg van de fietsroute. De heer Epskamp wees de wethouder op het feit dat de Tilburgse ge meenteraad. waar ook een demon- -p, i -i i t de winkeliers zo n garantie al heeft o o KOUDEKERK AAN DEN RIJN In de eerste week van februari wordt wethouder G. Swaan (50) uit Nieuwegein geïnstalleerd als burgemeester van Koudekerkaan den Rijn. De benoeming dte gisteren officieel afkwam is niet helemaal een ver rassing voor de heer Swaan ge weest. "Eind vorig jaar kreeg Ik het eerste formele signaal dat ik als nummer één op de voordracht stond', zegt hij. Wethouder Swaan diie tevens loco-burgemeester van Nieuwegein is en de portefeuille van ruimtelijke ordening, woning bouw. verkeer en vervoer beheert stelt zich veel voor van zijn nieuwe gemeente, die volgens hem veel op de oude kern van Jutphaas lijkt. Deze plaats is met Vreeswijk in de groeikern Nieuwegein opgenomen. De heer Swaan die in 1958 raadslid voor de CHU werd tai Nieuwegein is bijzonder enthousiast over de Wig- ging van de ambtswoning nabij het raadhuis met uitzicht op de Rijn. HIJ verwacht in de circa 4.000 In woners tellende gemeente een pret tige bestuursperiode te krijgen. De wethouder heeft aan het door de gemeenteraad van Koudekerk a.d. Rijn geschetste profiel voor de op volger van burgemeester v.d Lin den. die in dezelfde functie te Haastrecht. Vlist en Polsbroek werd benoemd, beantwoord. Hij is lid van de CHU en Nederlands Her vormd. De gemeenteraad van zijn nieuwe standplaats bestaat uit vijf fracties, t.w. de PC-groep. KVP. VVD. PvdA en Gemeentebelangen. Koudekerk heeft op dit moment twee wethouders. Overstap De heer Swaan zegt dat de overstap naar een rustiger gemeente in een burgemeestersfunctie al enige tijd op zijn wensenlijst)e heeft gestaan. "Nieuwegein (nu 22.600 inwoners) Is een groeikern die tot. 1982 nog 1.500 woningen per Jaar moet bouwen. In dat Jaar zal de gemeente 20.000 woningen moeten omvatten. De uitvoering van die plannen legt een grote druk op Je. Het moet allemaal met een enorme vaart gaan. De rijksoverheid dicteert deze aanpak. Dat is ook een druk voor het hele DEN HAAG De dienst openbare werken is van plan om de Leyweg In de Haagse wijk Morgenstond voor een groot deel autovrij te ma - ken. Dit werd bekend gemaakt bij het bezoek van de commissie voor wlj- kaangelegenheden aan deze wijk. Het Is de bedoeling om het door gaande autoverkeer, dat geen be stemming heeft in de wijk zelf. olm te leiden buiten de wijk om. Alleen voor voetgangers, fietsers, taxi's en HTM-bussen zal de Leyweg in ieder geval open blijven. Dit alles is te vinden in het Verkeerscirculatie plan van 1975 bij de dienst van openbare werken. De ambtenaar die dit meedeelde, zei verder dit hele plan in nauw overleg met de winkeliers en de burgerij te zullen gaan uitvoeren. Het tijdstip is nog niet bekend. Bij de uitvoering van het plan zal te gelijkertijd de Invoering en de handhaving van het éénrichtings verkeer in de wijk Morgenstond geheel opnieuw bekeken worden. DEN HAAG Bij een frontale bromfietsbotsing op de Nleuweweg in Den Haag Is dinsdagochtend de 23-Jarige Marokkaan A. B. M. Sen- haji uit deze plaats om het leven gekomen. De andere bromfietsbe stuurder is met verwondingen aan het been In een ziekenhuis opgeno men. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. gemeentelijk apparaat'. Wat de wethouder zal missen is het verenigingsleven in zijn huidige ge meente. waarin hij nog actief is. Voorts is hij president-kerkvoogd van de hervormde gemeente. Het Koudekerse college heeft haar nieuwe voorzitter bij een bezoek gelukgewenst met de benoeming. Vandaag bezoeken de heer en me vrouw Swaan, die twee kinderen hebben, hun nieuwe gemeente. Nieuwegein neemt op 27 januari tijdens een buitengewone zitting van de gemeenteraad afscheid van de wethouder. Op 19 januari om half elf wordt hij in het Provinciehuis beëdigd door deo commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk. Van een verslaggever DEN HAAG De 27-jarige me vrouw M. Popescu-Swart uit Voor burg heeft gisteriddag tijdens een kort geding geëist, dat Nederland zich onthoudt van iedere maatregel tot verwijdering of uitzetting van haar echtgenoot, de 30-jarige Roe meense econoom Dlonisiade Popes- cu. Voor de president van de rechtbank in Den Haag, mr. J. H. Blaauw eiste haar raadsman een definitieve beslissing over uitzetting te vragen aan de gewone burgerlijke rechter, aan de administratieve rechter en aan de Europese commissie voor de rechten van de mens. De ongeveer een Jaar illegaal in ons land verblijvende Roemeen heeft in december een kort geding tegen de staat aangespannen. Hier in eiste hij een verblijfsvergunning voor Nederland op grond van re presailles. die hem bij terugkeer in Roemenië zouden wachten. Mr. Blaauw wees deze eis op 23 decem ber af. Popescu, die als schoonmaker In een Voorburgs ziekenhuis werkzaam is, trouwde 12 januari met Maaike Swart, die als doktersassistente in het zelfde ziekenhuis werkzaam is. 'Deze constructie is zonder enige twijfel gehanteerd om te trachten Popescu's uitzetting te voorkomen', aldus mr. H. T. Bouma namens d* staat der Nederlanden. 'De staatsse cretaris ziet geen enkele aanleiding de Roemeen in Nederland te laten blijven. Volgens mr. Bouma volgt de staat hiermee een richtlijn van het mi nisterie van Justitie, betreffende de toelating van vreemdelingen, ge huwd met Nederlandse vrouwen. Deze richtlijn stelt, dat een vreem deling, gehuwd met een Nederland se vrouw in het algemeen voor toelating ln ons land ln aanmer king zal komen. Indien het een reëel huwelijk betreft. Hij zag Popescu's huwelilk met de Nederlandse als een volkomen irre- ele zaak. De raadsman van mevrouw Popes cu. mr J. M. van der Flier, be streed dat het huwelijk van zijn dito te uit zakelijke overwegingen zou zijn gesloten. Hij beschreef c!e represailles die de Roemeen bil te rugkeer in eigen land wachten als bijzonder ernstig. De uitspraak is op 24 januari. De raadsleden Bakker (PvdA). Linssen (WD) en Bol (CDA) vroe gen zich af of het niet verstandiger zou zijn de bromfietsers en de fiet sers gescheiden te houden, zeker op die gedeelten waar een fietspad met tweerichtingsverkeer aan één kant van de straat wordt aange legd. De heer Linssen stelde zelfs voor de bromfietsers in het snel verkeer op te nemen. De heer Ge lei jn se (PPR) vroeg de wethouder of de bewering van de werkgroep 'De Groene Eland' waar is. In een brief aan de wethouder heeft deze werkgroep bezwaar gemaakt tegen de wijzigingen van het plan voor de Piet Heinstraat, die door de bet-rokken winkeliers aan de ge meente zijn toegestuurd. De wet houder zei dat er nog niets gewij zigd is en dat met de winkeliers nog overleg wordt gepleegd. De heer Wallis de Vries zegde ook met de werkgroep 'De Groene Eland' overleg te zullen plegen. In een uitvoerig betoog merkte de heer Hamelink van Rijkswaterstaat op dat het samengaan van brom fietsers en fietsers minder gevaar lijk is dan de meeste mensen den ken. Het aantal ongelukken van fietsers auto's en bromfietsers met auto's is veel groter dan het aantal ongelukken tussen bromfietsers en fietsers. De commissie sprak zich uiteinde lijk uit voor het plan, zoals het tot op heden in hoofdlijnen is uitge werkt. VOORBURG Het doortrekken van de Voorburgse Prins Bernhardlaan gebeurt niet in strijd met een bestemmingsplan. Dit zei mr. J. W. Meyer, optredend namens de gemeente Voorburg, gisteren in een kort geding, dat aangespannen is met het doel de aanleg van de weg stop te zetten. Die stopzetting is geëist door de wijkvereniging Midden-Voorburg en een aantal inwoners van Voorburg. Voor de resident van de Haagse rechtbank, mr. B. Pronk, eiste hun raadsman dat de gemeente eerst het bestemmingsplan voor het be wuste gebied moet wijzigen voordat de doortrekking van de Prins Bern hardlaan een feit mag worden. De wegaanleg zou in strijd zijn met een bestemmingsplan uit 1934. Niet bang Met de grondwerken is al begon nen. De Voorburgers maken er vooral bezwaar tegen, dat op het Da Costaplein een groot aantal bo men geveld is. Ook wordt gevreeds' voor geluidsoverlast. Mr. J. G. de Vries Robbé, raadsman van de ver ontruste Voorburgers, voorspelde een geluidsbelasting, die de nonnen DEN HAAG De Christelijke Scholengemeenschap 'Zandvliet' aan de Bezuidenhoutseweg gaat met een omvangrijk feestpro gramma. waaraan zowel de schoolleiding, als de leerlingen en de ouders maandenlang heb ben gewerkt, in de week van 26 tot en met 31 jaunari zijn vijf tig-jarig bestaan vieren. Hoogtepunten daarin zijn de op voeringen van 'Bloed en Liefde' van Godfried Bomans en 'De schelmenstreken van Scapin' van Molière in de aula van de school. Het stuk van Bomans heeft een acteursbezetting van Zandvliet-docenten. Molière's komedie wordt door leerlingen opgevoerd. De feestweek krijgt een min of meer officiële start op dinsdag 27 januari met een bijzondere dienst in de Wilhel- minakerk om 9.30 uur, waaraan een koor o.l.v. de heer Blanken medewerking verleent. Ook de ouders zijn hierbij welkom. Die dag wordt het schoolgebouw feestelijk versierd, 's Middags om zes uur is er een koud buffet voor docenten en genodigden. Donderdag wordt een ijsfeest op de binnen- en buitenbanen van de Uithof gehouden. De niet- schaatsers zullen veel plezier aan een puzzle-tocht door Den Haag beleven. Later op de dag wordt een film over de school vertoond en 's avonds om acht uur vindt in het Nederlands Congresgebouw de première plaats van het schoolcabaret. De groep Fungus verleent medewer king aan het bal na afloop van de opvoering. Vrijdag 30 januari is de school voor iedereen toe gankelijk tijdens een 'open huis'. Die dag wordt ook de fancy-fair gehouden. Vanaf vier uur reci- pieert het bestuur in de docen tenkamer, na een toespraak van rector J. W. Jansen. De week wordt zaterdag 31 janu ari afgesloten met een oud-leer lingendag. Voor hen is 's avonds ook een feest in het Congresge bouw georganiseerd. Ter gele genheid van het. 50-jarig bestaan heeft de Oudercommissie een boekje uitgegeven met informa tie over 'Zandvliet'. voor toelaatbaar verkeerslawaai zal overschrijden. De gewraakte doortrekking van de Prins Bernhardlaan naar de Maan- weg in Den Haag en de Noordsingel te Leidschendam en de aansluiting op Rijksweg 12 is jarenlang in dis cussie geweest, binnen en buiten de Voorburgse gemeenteraad. De raad heeft al geruime tijd geleden toes temming gegeven voor de start van de voorbereidende werkzaamheden. Voor de rechtbank zei de vertegen woordiger van de gemeente Voor burg, dat bet bestemmingsplan, waarop de eisers in het kort geding doelen, niet bet deel van Voorburg betreft, waar de verlengde Prins Bernhardlaan komt. De wegaanleg is niet strijdig met een bestem mingsplan. zo betoogde hij. De gemeente heeft, aldus de raads man, alle denkbare alternatieven voor een ander tracé onder de loep genomen en na zorgvuldige afwe ging een keuze bepaald. De weg zal omzoomd worden door brede groen stroken en andere voorzieningen voor veiligheid en tegen overlast. Volgens de raadsman van Voorburg boeven de bewoners niet bang te zijn dal, het karakter van hun wijk wordt aangetast. Hij vroeg de rechtbank de vordering van de ver ontruste af te wijzen. Kwalijk De raadsman van de groep Voor burgers was het er niet mee eens, dat de gang van zaken rond de omstreden weg correct was. 'Sinds 1 januari staat de gemeente Voor burg gelukkig niet meer onder cu ratele van de rijksoverheid waar het de financiën betreft, maar he laas moet Voorburg voor zaken van ruimtelijke órdening onder curatele van de rechter gesteld worden'. De gemeente zelf staat op het standpunt, dat stopzetting of ern stige vertraging van de aanleg van de weg kwalijke gevolgen zal heb ben niet alleen voor de verkeerssi tuatie in Voorburg, maar ook ln Zoetermeer (dat aan Rijksweg 12 ligt) en Den Haag. De president van de rechtbank zal indien mogelijk op 27 januari uitspraak doen. President mr. Pronk moet een groot aantal naar voren gebrachte juridisch-techni- sche punten bestuderen alvorens tot de uitspraak te kunnen komen. RIJSWIJK Voor het terrein op de hoek van de Huis te Lande- laan en de Henriëtte Roland Holstlaan en het terrein aan de La- bouchèrelaan nabij de Cromlioutlaan heeft de gemeente een aan tal nieuwbouwplannen bekend gemaakt. Vanaf heden ligt ln het stadhuis (afdeling stadsontwikkeling) dit voorontwerp-bestemmingsplan Te Werve West I ter inzage. Het ter rein aan de H. R. Holstlaan is door de gemeenteraad op 30 augustus 1974 buiten de vaststelling van het bestemmingsplan Te Werve West gelaten, wegens de vele bezwaren tegen de aldaar ontworpen hoge bouw. Het nieuwe voorontwerp voorziet in de bouw van 48 meerge zinswoningen in 4 woonlagen. De woningen zullen worden gebouwd in opdracht van de Rijswijkse wo ningbouwvereniging 'Arbeidersbe lang'. Het gedeelte van de H. R. Holstlaan tussen de P. C. Boutens- laan en de Huis te Landelaan wordt afgesloten voor het gemoto riseerde verkeer. Dit deel krijgt de bestemming voett- en fietspad. Het parkeerterrein achter de woningen beeft een verbinding met de Huis te Landelaan. Deze verbinding maakt deel uit van de bestemming 'woonerf', hetgeen betekent dat er in principe niet sneller dan 20 km per uur wordt gereden. Het terrein op de hoek van de Labouchèrelaan en de Cromliout laan is bestemd als speelterrein, met uitsluiting van eventuele wo ningbouw in de toekomst. Gedepu teerde Staten gingen destijds niet akkoord met de bestemming 'woon- doelienden, voorlopig bestemd voor speelterrein'. Hoorzitting LEIDSCHENDAM Behalve de rwee politiefunctionarissen die in Stompwljk en Park Leeuwenbergh zijn aangesteld heeft Leidschendam nog vier zg. rayonagenten benoemd die als voornaamste taak zullen hebben goede kontacten te leggen en te onderhouden met de Inwo ners. DEN HAAG Voorzitter P. J. H. Kierkels van het Koninklijk Man nenkoor 'Die Haghe Sanghers' heeft gisteren de eerste exemplaren van een grammofoonplaat met muziek van de Tsjechische componist Bo- rislav Martinu uitgereikt aan dr. M. Gi'an. de Tsjechische ambassadeur in ons land en burgemeester drs Schols van Den Haag. ere-voorzitr ter van dit koor. Tussen Martinu en het koor bestaat een warme vriendschap. 'Die Haghe Sanghers' voert met medewerking van de ba riton Bernard Kr uysen en instru mentalisten van bekende Neder landse orkesten twee beroemde werken van Martinu uit op deze l.p., nl. Polni Mse (Veldmis) en Hora Tri Sveltel (Berg van de drie gezichten). De plaat, die in een fraai album gestoken is, is met ingang van vandaag ook in de han del. Óp de foto v.l.n.r. de heren Kierkels, René Verhoef (dirigent), Schols en Galan. Kruisbroekweg Vandaag beslist de NaaMwi^r ortie" gemeenteraad over het dooi ken van de Kruisbroekweg de Zuiidweg naar de Galgen Uit verkeerstellingen is geble dat de Zuidweg steeds drui wordt, evenals de 's Gravenza r1 seweg. De noodzaak snel over gaan tot aanleg van de ver] de Kruisbroekweg is daan nog eens onderstreept. Met aanleg van de weg is een beqp' van 1,3 miljoen gemoeid, wijl het verwerven van de gri een bedrag van 1.5 milj vergt. Het nieuwe deel van Kruisbroekweg zal bestaan twee rijstrokenmet aan wef J zijden een fietspad. Het is bedoeling, dat op het kruispjNE Galgewg-Kruisbroekweg een k e ersliichteninstallatie gepla£, wordt. be; Huisvuil Alphen Huisvuil en afval, afkomstig de industrieën in de regio Alphen aan den Rijn en Goijk zal in de toekomst wellicht voerd worden naar de vui'l^teL wer kingsin staJlaties van Botlek-gebied. Iwdi'n —eet 4e 1 meenschappelijlk Vuil ven kingsbedrijf Midden-Holland Rijnstreek volgende week besluit hiertoe neemt, wordt punt gezet achter de plan die ontwikkeld zijn om de ïpie o's van Alphen en Gouda een vuilverwerkende insta'] te geven. De afvoer naar Botlek-gebied. Indien het prijstarieven van de Afvalfroc werking Rijnmond goedki Ma zijn dan 'eigen' verwerking. p; R Ier Kwart miljoen De recente stormen hebben i n 1 bijna een kwart miljoen sch» aangericht aan de Zeereep Katwijk. Met zo'n grote scha post is de gemeente Katwijk niet eerder geconfronteerd zware stormen. De afkalving de kust nabij Hotel Savoy is dien aard, dat er zo snel m< lijk een nieuw 'profiel' aai n bracht moet worden. Vef moeten de afslagen naar strand vernieuwd, nieuw l^nie geplant en de afrastering steld worden. tw flu de erin Toogdag De Christelijke Plattelands gerenorganisatie Zuid-Hol houdt zaterdag 17 januari j aarvergad ering -toogdag in Goudse Schouwburg aan de lekade 67 in Gouda. Kees voorzitter van de CJPO, v< om 14.30 uur de opening, aanleiding van een lezing dr. Bas de Gaay Fortman vervolgens gediscussieerd den. Ds. J. Schipper komt tellen over de Sanagastree Kameroen. De middag wordt sloten met een optreden Saskia en Serge en een ta tenshow. 'eeJ| Het voorontwerp staat ter discussie tijdens een hoorzitting, die op woensdag 21 januari om 8 uur in de Johanneskerk aan de dr. H. Colijnlaan wordt gehouden. Men Kan tijdens deze bijeenkomst zijn Dezwaren, opmerkingen en sugge sties naar voren brengen. Bij het opstellen van het definitieve plan, dat ter vaststelling aan de raad wordt aangeboden, zal met de wen sen van de bevolking zoveel moge,- lijk rekening worden gehouden. In een afzonderlijke bijeenkomst wordt het plan besproken met het aktiecomité-Roland, dat destijds bezwaren heeft aangetekend tegen de in het bestemmingsplan Te Werve West opgenomen hoogbouw aan de H. R. Holstlaan. RIJSWIJK De 28,-jarige anti- uair L. J. T. uit Rijswijk heeft dinsdagavond zijn 21-jarige broer F. H. T. die ook in die plaats woont, met een pistool een kogel tin de borst geschoten. Het slachtoffer was woensdagavond buiten leven sgevaar. De schutter is aangehou den. Reeds eerder hadden de broers onenigheid gehad. Begin jaunari was T. naar de woning van zijn broer gegaan en ha daar de voor deur met een bijl ingeslagen. L. was toen via de achterdeur ge vlucht. i, h ner ht 'en. d art

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6