Jtrijd tegen terreur geen politiezaak' WIE deTijd Werkloosheid bijna leen maar groter jor winterseizoen buizen zijn in het h*'gemeen erg gehorig Verwarring over vraag wanneer Schmelzer als adviseur 'Gulf optrad 'Hulp aan slachtoffers geweldpleging moet veel effectiever worden' Wijziging in top Gulf Oil .bilisatie zet zich voort auto gegrepen Erg weinig interesse voor de politiek ?el hinder komt ook van buren nt v" Bel voor verkoop eerste ei Staatssecretaris Hendriks: klotste politiebond: door gijzelingen kreeg vertrouwenspositie enorme deuk Politieman is er niet op ingesteld zal dat betalen? Weekblad President treedt af Lichaam gedode vrouw lag 13 weken in kast Dader onder moeders rok? Ontucht gepleegd met 12-jarig kind Door vrachtauto overreden RITA ÉRDAG 15 JANUARI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 jnze sociaal-economische redactie HAAG De stabilisatie in de werkloosheid zet zich voort. 1 hel omt mede door de extra werkgelegenheidsprogramma's van Heb! JerinS- Dit meldt het ministerie van sociale zaken naar aan- g van de werkloosheidscijfers over december. 0 te Rui in de e dr it ïst lee: le de Tiiss rizei te. 0| bi rkloosheid groeide in de afge- maand met 17.500 tot bijna t aas). Deze stijging werd echter heid I geheel veroorzaak tdoor het ktiefstige winterseizoen. Na cor- jist voor dit seizoeneffect, steeg m te rkloosheid met slechts (ïd tot ruim 221.000 rust< afgelopen jaar gemiddeld tong bijna 206.000 mensen zonder een Dat ls een stijging van 44 ir liat ten opzichte van het ge- Maajde over 1974. Voor jongeren nt f iaar was de stijging veel ts in; namelijk 62 procent. Voor was het vijftig procent, en 42 procent. In Gel- wor d. Overijssel. Brabant ere urg steeg in 1975 de werkloos- n oo gemiddeld sterker dan het betofjk gemiddelde. In de overige was die stijging minder, ereoep betreft was de stijging onder de metaalbewerkers, i komt het handels- en kan- soneel en dan de bouwvak- \<deld precies vijf procent van ifttrknemers (afhankelijke be- evolking) was vorig jaar Het tot nu toe hoogste ;*logse cijfer was dat van 1952 .7 procent werkloos was. :r vacatures »i antaJl bij de arbeidsbureaus ven vacatures daalde in de- weer, dit keer met 1900 tot De 42-jarige ambte van Griekema is in Am- het leven gekomen toen 1 een kruispunt werd gegrepen en vrachtwagen. ruim 42.000. Rui m veertienduizend mensen. voornamelijk vrouwen, standen bij de bureau's ingeschre ven als werkzoekende voor een ge deeltelijke baan. Voor bijna 89.000 werknemers liep eind december een toestemming voor werktijdverkorting. In de me taalnijverheid steeg het aantzl werknemers onder werktijd verkor ting met 75 procent. In de textiel, de confectie en de chemie daalde dit aantal. In december nam vooral in Zuid-Holland de werkloosheid onder de metaalbewerkers veel toe. Het aantal werkloze bouwvakkers, gecorrigeerd voor seizoen daalde in december opnieuw. Van een verslaggever DEN HAAG De gemiddelde Ne derlander heeft weinig interesse voor de politiek. Zestig procent van onze bevolking zegt geringe of hele maal geen belangstelling te hebben voor het politieke gebeuren in ons land. Negen procent voelt zich er nauw bij betrokken. De resterende 31 procent noemt zichzelf 'tamelijk' geïnteresseerd. Dit isgebleken uit een onderzoek van het NIPO. Onderverdeeld naar politieke keuze blijken vooral PPR-stemmers veel belangstelling voor de politiek te hebben. Zeventig procent van hen is veel of tamelijk geïnteresseerd. Voor de WD-kiezers ligt dit per centage op 57 procent. PvdA-, ARP-, CHU- en KVP-kiezers 'scoren' res pectievelijk 43, 37, 31 en 31 procent. Van de Nederlanders die op andere partijen gestemd hebben is 54 pro cent erg of tamelijk in de politiek geïnteresseerd, aldus het onderzoek. n onze Haagse redactie Gro N HAAG De geluidshinder in woningen is bijna even- r het gevolg van slechte isolatie als van het geluid dat van tenaf komt. gen. Het is echter onmogelijk hierover een alomvattend lande lijk beeld te geven De gemeen ten achten het in het algemeen noodzakelijk adviseurs in te schakelen voor de beoordeling van sterkte; stijfheid en stabili teit van constructies en materia len. Dergelijke adviezen, die moesten leiden tot een verant woord oordeel over bouwaanvra- gen, worden echter nauwelijks gevraagd op het punt van de geluidsisolatie. Ook de eindcon trole bij de bouw laat, aldus het rapport, op dit punt veel te wen sen over. staat in een gisteren ver men rapport van het minis- e van volksgezondheid en euhygiene. waarin de hoofd- be en zijn weergegeven van een Ro erzoek naar geluidshinder in nom de woningen. Dit onder - dat is uitgevoerd door het [tuut voor bestuursweten- ,ppen, heeft een rol gespeeld de voorbereiding van het Sontwerp geluidshinder, belangrijkste bron van ge- ing me soverlast van buitenaf is vol- d to rijkfcai van bakkersbedrijven. J. V derijen en andere dergelijke dgel 1jven begrepen. Op de twee- seiplaats komt de geluidshinder nnil wordt veroorzaakt door het l vatee: op de weg. op de rail en en gele lucht. Het verkeer over het veroorzaakt nagenoeg geluidshinder. 'ütïchte isolatie S de din bijna even belangrijke rol rers het geluid van buitenaf volgens het rapport de eke zi i liss ite isolatie van de wonin- emef" chU emi 19 die tica ;eHjl het rapport het industriela- Hieronder wordt ook het In het thans ter beschikking staande juridische instrumenta rium dat de bouwtoezichtambte- naar kan gebruiken, kunnen een aantal verbeteringen worden aangebracht. Ook kan de vraag worden gesteld of en in hoeverre het bouwtoezicht moet kunnen beschikken over deskundigen op het terrein van de geluidsisola tie. Waar reeds over deskundig heid wordt beschikt, bestaat vol gens het rapport toch nog be hoefte aam meer. De voorzitter van het Produkt- schap voor Pluimvee en Eieren, ing. J. T. Mellema, geeft door het luiden van een bel het start sein voor de Eerste Europese Eiertermünniarkt in Amster dam. Op de eerste verhandeldag werden 93 contracten afgeslo ten, goed voor zo'n 6,7 miljoen eieren. Marktmeester Wolkers (rechts) noemde dit een zeer goed resultaat voor de eerste dag. Ook periode van ministerschap genoemd Van onze parlementsredactie DEN HAAG In de publiciteit is gisteren veel verwarring ont staan over de vraag, of drs. W. K. N. Schmelzer nog tijdens zijn ministerschap in het kabinet-Biesheuvel adviseur van Gulf Oil is geweest. in de mond heeft gelegd, en dat hij bij de redactie van het actualitei tenprogramma om rectificatie heeft gevraagd. 'Misverstand' Van de kaait van de VARA zei men ons, van een dergelijk verzoek niet op de hoogte te zijn. Haar Brusselse correspondent bleek na zijn uitzen ding wel contact met de woord voerder van Gulf Europa te hebben gehad. Deze zou daarbij hebben verklaard, dat er een misverstand in het spel moest zijn: hij had niet bedoeld te zeggen, dat de drie advi- Drs. Schmelzer heeft van begin af aan verklaard, dat hij pas enkele maanden na zijn aftreden (mei 1973) door Gulf is benaderd en met het verstrekken van adviezen is be gonnen. Maar in het rapport van de Amerikaanse senaatscommissie die mogelijke omkopingen door de Gulf-leiding heeft onderzocht, staat dat de drie Nederlanders behalve Schmelzer, B. Roolvtnk en dr. F. A. Hoogendijk in de periode 1972- 1975 op de loonlijst van Gulf heb ben gestaan. De correspondent Van de VARA in Washington meldde gisterenoch tend in het radioprogramma 'In de Rode Cirkel' dat het Senaatsrapport op dit punt niet voor tweerlei uitleg vatbaar is en de Brusselse correspondent voegde daar later aan toe, dat een woordvoerder van Gulf Oil-European Company die haar zetel in Brussel heeft, be vestigde dat het adviseurschap van Schmelzer al in 1972 bestond, dus al tijdens diens ministerschap. Over het aantal Jaren kan geen twijfel bestaan, onzeker is alleen, of het hier een geschreven en getekend contract dan wel een mondelinge overeenkomst betrof, aldus de VA- RA-correspondent in Brussel. Dps. Schmelzer hield dn hetzelfde radioprogramma vast aan zijn ver klaring; hij noemde het rapport van de senaatscommissie op dit punt 'onnauwkeurig'. seurs op hetzelfde moment in 1972 waren begonnen te werken, maar alleen dat zij in dat jaar de over eenkomst hadden gesloten. Sinds zijn contact met de VARA- correspondent is de Brusselse woordvoerder van Gulf niet meer beschikbaar voor het verstrekken van inlichtingen over deze zaak. Hij verwijst journalisten nu door naar zijn Nederlandse collega's. Geding Intussen blijkt dat het Eerste-ka- merlid van de PvdA mr. H. Ver sloot, de leiding van Gulf Oil vorige week heeft gedreigd, een kort ge ding te zullen aanspannen, wan neer zij de namen van de adviseurs niet zou bekend maken. In de ge ruchten over de Gulf-affaire is de heer Versloot enkele keren ten on rechte genoemd. 'Al begonnen' Later op de dag kwam de woord voerder von Gulf Nederland, de heer P. Corver, verklaren dat Schmelzers adviseurschap pas na zijn aftreden als minister was be gonnen, maar tegelijkertijd kwam het nieuwe nummer van het week blad 'Vrij Nederland' uit. waarin Corver als volgt wordt geciteerd: 'Ik kwam hier in mei 1972 in func tie. Toen was de zaak met de heren al begonnen'. Gistermiddag heeft de heer Corver tegenover ons verklaard, zich niet te kunnen voorstellen, dit tegen de verslaggever van Vrij Nederland te hebben gezegd, want, zo zei hij, 'dit was absoluut niet de situatie. Toen de heer Schmelzer minister was, is hij op geen enkele wijze door Gulf benaderd, laat staan dat er in die tijd betalingen zijn verricht'. De heer Corver deelde ons ook mee, dat de Brusselse woordvoerder per- tenent ontkent te hebben gezegd, wat de VARA-correspondent hem Van een verslaggever UTRECHT 'Hulpverlening aan slachtoffers van geweldpleging in het algemeen zou meer en systematisch bestudeerd en uitge oefend moeten worden dan nu gebeurt. Wellicht dat vanuit de er varingen, opgedaan bij de hulpverlening aan slachtoffers van gij zelingen, lijnen kunnen worden doorgetrokken naar de hulpverle ning aan slachtoffers van geweldpleging in het algemeen'. Dit zei staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid gisteren in Utrecht, waar hij de 'projectgroep nazorg slachtoffers gijzelingen' in stalleerde. Deze groep bestaat uit twaalf deskundigen, die onder meer de in het noorden van het land en in Amsterdam al gevormde werk groepen steun gaan verlenen. Overleg Een van hen is de Amsterdamse arts B. Fanggidaej, die gegijzeld is geweest in het Indonesische consu laat. De staatssecretaris deelde mee, dat de projectgroep desgewesnt haar samenstelling kan veranderen of aanvullen. Hij neemt aan, dat de commissie aan de werkgroep in het noorden zal vragen overleg te ple gen met de mensen, die in de trein bij Beilen zijn gegijzeld over de vraag wie hen zal vertegenwoordi gen. Het gaat bij de nazorg overi gens niet alleen om de gijzelaars van Amsterdam en Wijster, maar ook om slachtoffers van eerdere -gijzelingen. De heer Hendriks zei verder nog. dat een gijzeling door de verge leken bij andere vormen van ge weldpleging lange tijdsduur een grote kwetsende werking heeft. Omdat het oplossen van het con flict tussen de bedrijvers van het geweld en de gemeenschap over het hoofd van de slachtoffers heengaat, heeft die gemeenschap volgens hem de grootste verantwoordelijkheid voor hun gezondheid en welzijn en die van hun familieleden. Daaruit vloeit ook verantwoordelijkheid voor de nazorg voort. ïysti Henri Kruithof JAAG De Nederlandse Politiebond de grootste vakbond voor politie- naren vindt dat de politie niet is ingesteld op het bestrijden van terreur- iebtf zoals die zich hebben afgespeeld in Wijster en Amsterdam. Ook de bewa- an Schiphol, van ambassades en van andere strategische objecten vindt de- id geen taak voor de politie. Btelijke en de katho- )eur olitie bonden zijn het reerfniet eens met de Ne- se politiebond. Zij dat ook deze zaken taak van de politie i. 'het bestrijden van "'des behoort wel ook tot het be- van de binnen- veiligheid en is daar- rtomatisch een taak politie', aldus voor look van de Chrlste- ölitiebond. n heeft nu de Neder- ,„0 Politiebond zulke on- eva Olijke bezwaren te el t inzetten van politie de reuracties? n dl S. J. Brandsma. estuurslid van de Ne derlandse politiebond hiero ver: 'De taak van de politie is in steeds grotere mate een hulpverlenende. De agent wordt daardoor een vertrouwensman van de be volking. Ziet men hem ech ter ineens optreden bij een gijzeling, met alle bewape ning die daarbij hoort, dan wekt hij toch niet de in druk: dit is mijn grote vriend. Die vertrouwensrela tie tussen agent en bevol king is nodig om nog goed te kunnen functioneren als hulpverlener. Door de gijze lingen heeft de vertrouwens positie van de agent een enorme deuk gekregen, waardoor het hulpverlenen veel moeilijker is b|| Bovendien is er dan nog de politieman zelf. Hij is hele maal niet ingesteld op het bestrijden van terreur-ac- ties. maar in de eerste plaats op het hulpverlenen. Dat zijn twee taken die heel moeilijk samen kunnen gaan'. Vraag: Wat voor gevolgen heeft dat dan voor hem? Brandsma: 'Na ernstige voorvallen heeft een politie man een bepaalde tijd nodig om weer tot rust te komen. In die tijd ls hij niet inzet baar voor het normale poli tiewerk. Hoe zwaarder het voorval, hoe langer die rust tijd moet zijn. Bovendien komt er nog een probleem bij. De politieman moet in korte tijd omschakelen van zijn hulpverlenende taak naar terreurbestrijding. Dat kan zomaar niet. Die om schakeling geldt bijvoor beeld voor het leger niet. Hun opleiding is daarop ge richt. Vraag: Denkt u in de eerste plaats aan het leger als ver vanger van de politie voor deze taken? Brandsma: 'Wij kunnen niet zo goed beoordelen wie er het meest geschikt zijn voor dit werk. Het ligt wel het meest voor de hand dat dat militairen zullen zijn, maar er valt evengoed te denken aan een speciaal hiervoor opgeleide groep mensen, die bijvoorbeeld rechtstreeks onder het ministerie van Justitie zou kunnen werken. Er is werk genoeg voor zo'n groep. Zij hoeven namelijk niet uitsluitend op te treden bij terreuracties, maar zij kunnen ook preventief wer ken. De bewaking van stra tegische punten &ls Schip hol, en ambassades is daar een goed voorbeeld van'. Vraag: Er woret al jaren gezegd dat de politie kampt met een groot personeelste kort. Zou de opheffing hier van voor u een reden kun nen zijn om van standpunt te veranderen. Brandsma: 'Nee, zeer zeker niet. Onze bezwaren zijn in de eerste plaats van princi piële aard. Natuurlijk is het personeelstekort ook een groot bezwaar. Denk er al leen maar aan dat er hon derden mensen aan de nor male diensten zijn onttrok ken. vrije dagen zijn inge trokken, dat er erg veel is overgewerkt, enzovoort. Tij dens de treinkapingsactie in Wijster is er in de hele pro vincie Drente vrijwel geen politieman beschikbaar ge- Vraag: Wat gaat u nu doen. nu de twee andere bonden uw standpunt niet delen? Brandsma: 'Er zal natuurlijk geen sprake zijn van acties in die zin dat we onze leden zullen adviseren niet meer mee te werken bij terreur bestrijding. We blijven hel pen met honderd procent inzet. Wat betreft de andere twee bonden: we hopen dat ze him standpunt nog zullen herzien. Gebeurt dat niet, dan zullen we via de norma le overlegkanalen deze zaak opnieuw aan de orde stellen bij minister Van Agt. Zolang we dit werk wel moeten doen is er wel voldoende bescherming van de politie mensen nodig en een ade quate uitrusting, zodat we het werk zo veilig en zo goed mogelijk kunnen blij ven doen'. (ADVERTENTIE) De Tijd inspecteert vier weken lang onze sociale voorzieningen. Aflevering 1 de beangstigende kosten- groei Amsterdam regenten ruziën Wordt de personeelsraad struikelblok voor het kabinet? Volks duitsers: ontheemden in eigen land Inter views prof. Den Boef, Jan de Hartog, Ellen Röhrman Bon voor proefabonnement Stuur mij 8 weken de Tijd voor fl 0.- plaats:_ tel.: Zonder postzegel zenden aan De Tijd. Antwoord nr 6. Amsterdam. Ik betaal na ontvangst van uw acceptgiro. Overal te koop: f 2,-. Abonnementen: tel. 020 - 23 39 84 PITTSBURGH (UPI) De di rectie van de Amerikaanse Gulf Oil Corporation heeft gisteren bekend gemaakt, dat president directeur B. R. Dorsey en drie andere hoge functionarissen zijn afgetreden. Dit in verband met het bekend worden van gege vens over besteding van grote bedragen voor politieke doel einden. Dorsey is nog gistermiddag opge volgd door de 59-Jarige Jerry McA fee. die sinds 1969 de topman van Gulf in Canada is. De andere afge treden functionarissen zijn William L. Henry, hoofd van de maatschap pij van Gulf, die zich bezig houdt met de ontwikkeling van onroeren de goederen, en twee plaatsvervan gende president-directeuren, Fred Deering en Herbert C. Manning. Deze laatste, die ook secretaris van de directie was. krijgt binnen het concern een andere functie, aldus een woordvoerder. RAPPORT De directie van Gulf is sinds maan dag in Pittsburgh bijeen om te praten over een op 30 december vorig Jaar ingediend rapport van een speciale commissie van onder zoek onder leiding van de New- Yorkse advocaat John. J. McCloy. Deze commissie is tien maanden bezig geweest om uit te zoeken op welke wijze geld van Gulf gebruikt ls voor bijdragen en betalingen voor politieke activiteiten. In de afgelopen tien Jaar zou meer dan tien miljoen dollar voor dergelijke doelen zijn besteed. De directie heeft inmiddels laten weten, dat zij de illegale praktijken die uit het rapport zijn gebleken, veroordeelt. Zij heeft verklaard vastbesloten te zijn ervoor te zor gen. dat iets dergelijks nooit meer kan gebeuren. Onder de onwettige giften was er ook een aan het comité, dat In 1972 ijverde voor de herverkiezing van president Nixon. De nieuwe president-directeur van Gulf, McAfee, die heeft gestudeerd aan de universiteit van Texas, is sinds 1945 In dienst van Gulf. In dekens gewikkeld Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Drie maanden heeft het lijk van de 23-jarige Helen Weekers in een kast van een woning aan het Burgemeester Hofmannplein in Rotterdam op geborgen gezeten voordat de 24- jarige verpleegster en huidige vriendin van verdachte, Car- mennita P. merkte dat deze wel erg geheimzinning reageerde op haar vragen over zijn eerdere vriendin. De uit Curacao afkomstige 31-jarige schilder Norman M. vertelde haar namelijk dat Helen hem verlaten had, later dat ze zelfmoord gepleegd had en tenslotte dat hij haar nog niet begraven had. Dat was voor Carmenita voldoende aanleiding om de politie te waar schuwen, die in de nacht van dins dag op woensdag het in dekens ge wikkelde lichaam van de uit Para maribo afkomstige vrouw ontdekte. Norman M. verklaarde dat hij met de vrouw, waar hij drie jaar mee sa menwoonde en die als prostituee in een sexclub werkte, in het begin een erg goede verhouding had maar dat later, toen hij haar ervan verdacht een lesbische relatie té zijn aange gaan, de ruzies steeds veelvuldiger voorkwamen. Hij was al enige malen door haar op straat gezet, maar om dat er iemand voor het zevenjarig zoontje Iwan moest zorgen volgde er steeds weer een verzoening. In de nacht van vijf op zes oktober vorig jaar kwam het opnieuw tot een uitbarsting waarbij de man haar in de borst stak. Aan de gevolgen daarvan is zij overleden. Omdat hij toch nog erg van haar hield en haar niet 'kwijt wilde' waste Norman het lijk en borg het op in een kast. Of er sprake zou kunnen zijn van moord of doodslag kon de politie nog niet meedelen. Belangrijk hier voor is onder meer het sectierapport van dokter Zeldenrust Van een verslaggever SCHIEDAM Het vermoeden bestaat dat een zigeunervrouw een winkel is binnengelopen met een kleiner mensenexem plaar onder haar rok verbor gen. Dat kleintje zou in de win kel onder de rok vandaan zijn gekomen en een slag hebben geslagen. Dc winkelierster mist een kistje met 6000 gulden. Het gebeurde bij een sigarenwinke lier aan de St. Lidwuinastraat te Schiedam. In totaal zijn vier vrouwen de winkel binnenge komen, en vermoedelijk een vijfde, die onder de rokken van een van de vrouwen verborgen was. De vrouwelijke bezoeksters lie pen overal rond, maar toen ze waren verdwenen, miste de winkelierster 6000 gulden die in een kistje verborgen waren in een kantoor dat aan de win kel grenste. De diefstal moet gepleegd zijn terwijl de vier vrouwen de aandacht van de winkelierster afleidden. Het gezelschap is in een auto ver trokken. Vermoedelijk zwerft het gezelschap door ons land en heeft mogelijk op een soort gelijke manier in Gouda een winkelroof gepleegd. Van eenx verslaggever MAASTRICHT De politie van Maastricht heeft twee mannen aan gehouden, die ervan worden verdacht ontucht te hebben gepleegd met een 12-jarig meisje. Ze zijn ingesloten en voorgeleid. De mannen, P. H. en G. V. H. uit Maastricht, zouden het meisje tussen Valkenburg en Walem (L.) eerst in de auto hebben getrokken, waarna zij naar een afgelegen grot reden en daar de onzedelijke handelingen verrichtten. De auto bleek in Hoens broek gestolen te zijn. Dankzij de waarschuwing van een voorbijganger kon de politie het tweetal snel pakken. Van een verslaggever ARNHEM De 42-Jarige ambte naar N. van Grieken uit Arnhem is omgekomen toen hij door een vrachtauto gegrepen werd. Volgens de politie moet het slachtoffer met zijn fiets door een rood verkeers licht gereden zijn. 'Hebt u dan nooit bij het voet ballen een ruit gebroken?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3