Rapport met begrip voor kritische jeugd in kerk Holy n u Vandaag i Kardinaal Alfrink gaat naar Zeist Jongeren doen wat ouderen ook willen Bisschoppen bieden stuk ter discussie aan LEIDINGGEVENDE VERPLEEGKUNDIGE M vl; ziekenhuis vlaardingen VOORBIJGANGE Rapport Christelijk Instituut verboden Evangelische zen( in Paraguay DONDERDAG 15 JANUARI 1976 KERK - BINNENLAND TROUW/KWARTETpp \<èB 5? UTRECHT Kardinaal Alfrink verhuist 27 januari naar zijn voorlopige nieuwe behuizing. Utrechtseweg 29 in Zeist, een pand waarin enkele kantoren van het aartsbisdom gevestigd zijn. Dinsdag heeft de kardinaal bij zijn afscheid van het Nederlandse episcopaat een waardebon ontvangen voor vloerbedekking in zijn nieuwe woning. De opvolger van kardinaal Alfrink, kardinaal Willebands, vestigt zich op 3 februari metterwoon in het bisschopsbuis aan de Maliebaan. Bij zijn afscheid van de bisschoppenconferentie zei kardinaal Alfrink dinsdag: 'Het was niet altijd gemakkelijk. Maar ik heb weinig getreurd. Daarentegen voel ik veel vreugde over de medewerking en en bereidwilligheid van de bisschoppen. Als vice-voorzitter van de bisschoppenconferentie dankte bisschop Bluyssen de kardinaal voor zijn verdiensten jegens de kerkprovincie. Bij het overhandigen van de waardebon zei bisschop Bluyssen: "De grond was wel eens warm onder uw voeten. Dit dient om te voorkomen dat de grond koud onder uw voeten wordt'. UTRECHT In een rapport dat de Nederlandse bisschoppen hebben laten samenstellen over de verhou ding van de jeugd tot de kerk wordt gezegd dat in 1974 vijftig percent van de Nederlandse jongeren van 16 tot 20 jaar tot een kerk wil worden gerekend. Zes jaar eerder,- in 1968, was dat nog 65 percent. Van de helft van de Nederlandse jongeren, die nog bij een kerk willen behoren, gaat ruim veertig per cent geregeld naar de kerk, ruim twintig percent zo nu en dan en ruim dertig percent nooit. Deze cijfers zijn ontleend aan een onderzoek door de Wageningse gezinssocioloog dr. A. H. Kooy. Het zijn de enige cijfers in het rapport, dat de Nederlandse bischoppen hebben laten samenstellen voor het secretariaat voor de niet-gelovigen in Rome. Het rapport is Rome ter discussie aangeboden, maar de bisschoppen vragen ook aan Nederlandse organi saties en personen, die met jongeren te maken hebben, om hun reacties. Het rapport is samengesteld door dr. P. W J van der Hoof, een me dewerker van het secretariaat van de Nederlandse kerkprovincie en jongerenpastor F. E. A M. de Bruyn. Pessimisme De samenstellers vinden dat de kerk zich nogal pessimistisch opstelt ten aanzien van de jongeren, maar dat de jongeren op hun beurt pessimis tisch zijn over de kerk Het rapport waarschuwt er nadrukkelijk tegen de jeugd apart te zetten. Er be staat geen geïsoleerd jeugdland. Het zijn de volwassenen die een aparte jeugdwereld scheppen om daarop al le mogelijke crises, spanningen, ver nieuwingen en teleurstellingen te kunnen projecteren, waaraan men in de zogenaamde volwassenenwereld geen plaats wenst te geven Het rapport ziet de jongeren inzo- verre als een aparte groep als zij gevoeliger zijn voor verandering, critiek, teleurstelling in de maat schappij en de kerk van nu. voor hoop op het nieuwe en voor eventuele nieuwe vormen van geloven. De jeugd is. aldus het rapport, de poort, waardoor de maatschappelijke en kerkelijke spanningen, ontwikkelin gen en kon flikten zich uiten en aan de dag treden Het ongeloof der Jongeren en hun anti-institutionele houding tegenover de kerk zijn in feite een onderdeel van het onge loof en de anti-institutionele hou ding in de totale kerk De jongeren zijn de alarmklok voor de kerk Werkende jongeren Heel veel jongeren halen volgens het rapport de schouders op als het gaat over de kerk als een gemeenschap met eigen structuren van gezag en ambt Kerkelijke vraagstukken vin den zij niet interessant, omdat de ze e.een antwoord geven op de we zenlijke vragen, waarmee de jeugd bezig is 'Wie ben ik? waar ga ik heen?', 'wat geloof ik?' De struc tuur van de r.k. kerk komt de mees te jongeren dan ook als zeer uit de tijd voor. als de meest verouderde van alle gevestigde structuren. De kerk is hun te belerend, te zeer van boven af. te machtig en te zeer ver bonden met de belangen van de machtigen in de samenleving. Men vindt de kerk te hiërarchisch en bu- reacratisch. Men meent dat de behoefte aan democratisering bin nen de kerk te weinig wordt ver vuld. Kort gezegd: velen vinden de kerk volstrekt ongeloofwaardig. Deze critiek leeft scherper, harder, 'meer vanuit het leven" bij de wer kende jongeren, zo constateert het rapport. Vooral voor de werkende jongeren heeft de kerk een autori- der vaderen' niet altijd tevens het loslaten van alle religiositeit bete kent, ook al zijn er talrijke jonge ren, die met het verlaten van de kerk ook alle geloof hebben laten varen. Het rapport spreekt over vier groe nen jongeren. Het onderscheidt: kerkelijk religieuze jongeren, post christelijke religiositeit en tenslot te post. religieus humanisme. De kerkelijk religieuze jongeren zijn terug te vinden in jeugdkoren en gespreksgroepen. Werkende jon geren vindt men hier nauwelijks. Uit deze groep komen de theologie studenten voort, die eens als gehuwd pastor werkzaam willen zijn. Gezag kent deze groep toe niet aan dege nen die met gezag bekleed zijn. lijk verdrukten en worden vanuit hun geloof gedrongen tot analyse van de samenleving. Het rapport constateert in deze groep 'een grote gelovige houding'. Hier wil men de kerk maken tot een kerk van en voor armen. Het rapport waarschuwt uitdrukkelijk voor het gevaar, dat de kerk binnen niet al te lange tijd een groot po tentieel aan goede critische krach ten gaat verliezen, als zij niet dui delijk de 'linkse christenen' accep teert en serieus neemt. Zou de kerk deze groep jongeren veroordelen. dan dwingt zij ben ertoe, de kerk te verlaten omwille van het evangelie. De derde groep van post-christelij- ken plaatst het rapport bij de jonge ren. die in de ban zijn geraakt van meditatie, mystiek en extase en die zich inspireren op oosterse leer meesters. De vierde en laatste groep tenslotte bestaat uit diegenen, die de kerken verlaten hebben en niet meer gevonden hebben dan een vaag soort humanisme. Het is de grote groep zin-zoekers, die onver schillig zijn tegenover iedere gelo vige of religieuze interpretatie van het leven. Als veel jongeren de kerk verlaten, dient de kerk niet stil te staan bij die feit op zich, maar moet zij on der ogen zien, dat in de jeugdige kerkverlating zich het feit aftekent, dat ook volwassen critische kerkle den de kerk verlaten. Achter het zo genaamde ongeloof der jongeren zou wel eens de ongeloofwaardigheid van de kerk zelf schuil kunnen gaan. Het rapport beveelt aan, dat de kerk leert luisteren naar hetgeen de jeugd te zeggen heeft. Buiten de muren van de kerk zijn nieuwe vormen van zingeving ont staan. Zodat de kerk op dit punt niet langer het monopolie heeft. Ze zal moeten luisteren naar die buiten kerkelijke vormen om beter te kun nen begrijpen hoe zij haar eigen on vervreemdbare boodschap moet brengen. Ook zal de kerk het dua lisme tussen mystiek en politiek moeten opheffen en die groepen sti muleren, die ersnt maken met de verbinding van mystiek en politiek. Wil de kerk bij de jongeren geloof waardig overkomen, aldus het rap port, dan zal zij haar spreken over de rechtvaardigheid in de wereld vergezelf moeten laten gaan van da den van rechtvaardigheid binnen haar eigen gelederen. Het rapport besluit met de opmerking, dat de kerk best schuld mag bekennen. tair karakter, dat voortdurend her inneringen oproept aan de eigen si tuatie van het 'ondergeschikt zijn aan ondergeschikten'. Zelf machte loos voelen de werkende jongeren zich geconfronteerd met machten, die men niet zelf heeft gekozen, maar die er nu eenmaal zijn als een noodlot, waarmee je leven moet. Hi t rapport schrijft de onkerkelijk heid van de werkende jeugd niet zozeer toe aan ongeloof als wel aan onmacht. Een tweede reden voor de distantie is de taal. De werkende jongeren ervaren de taal van de kerk als puur geestelijk, als een an dere werkelijkheid, die op geen en kele wijze in relatie staat tot de economische en sociale positie, waarin zij verkeren. Het rapport komt ten aanzien van de werkende jongeren tot de conclusie: 'Men mag zich zelfs afvragen of de kerk niet reeds de arbeidende jeugd heeft ver loren. omdat zij te weinig duidelijk zichzelf heeft durven verliezen' Hft rapport zegt dat het verlaten van het op de kerk gerichte 'geloof maar aan hem die wat 'te zeggen' heeft. De post kerkelijke religieuze jon geren plaatst het rapport bij de 'childeren of God'. Jesus People etc. Deze jongeren zijn meer uit op persoonlijke bekering dan op maat schappelijke verandering. In deze tweede groep plaatst het rapport ook de meer politiek be trokken jongeren. Zij houden zich op aan de rand van of buiten de mu ren van de officiële kerk. Men vindt ze vooral binnen de critische ge meenten of basisgemeenschappen en in de beweging van de 'christenen voor het socialisme'. Hun distancië- ring van de kerk betekent aldus het rapport in geen geval een noodzakelijk verlies van geloof. In- tengendeel. veel van deze jongeren menen een zekere afstand van de kerk nodig te hebben om echt te kunnen geloven. Zij zoeken naar een heid van geloof en maatschappelijk handelen. Zij verwijten de kerk haar band met de gevestigde macht, ne men het op voor de maatschappe- Op onze afdeling verloskunde met 23 bedden en 16 wiegen vragen wij een leidinggevende verpleegkundi ge die in de nabije toekomst belast zal worden met de leiding van de afdeling. Tevens zal o.m. tot haar taak gaan behoren het geven van lessen in de kraamverple- ging. Gegadigden dienen over een ruime ervaring te be schikken op het gebied van de kraamzorg. De aanstellingsrang is afhankelijk van ervaring en is nader overeen te komen. Sollicitaties en/of verzoeken om inlichtingen te rich ten aan Zr. A. Baan, adjunct-directrice Jnli/tinnal *5 i/iaarninnan Hoiysingel 3 Viaaróinger, Tel. 010-34 56 66. FAMILIEBERICHTEN kunnen van maandag tot en met vrijdag telefonisch tot 16.30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456: en van 16 30-20 00 uur op nummer 020-220383. Dit laatste num mer geldt ook voor ZONDAG AVOND en dan van 18.00-20.00 uur. Onze adressen: AMSTERDAM: Direktie - commerciële afdelingen - administratie: Wibautstraat 131, tel. 020-913456, Postbus 859. Redaktle: Nieuwe Zifds Voorburg wal 280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM 'DORDRECHT: Westblaak 9. Rotterdam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG/LEIDEN: Parkstraat 22. Den Haag Tel 070-469445. Postbus 101. ZWOLLE GRONINGEN: Melkmarkt 56. Zwolle. Tel 05200-17030. Postbus 3. UIT VAN LEZERS - Adviseurs (1) Mag lk hierbij ons dagblad Trouw mijn hartelijke dank betuigen inza ke de Oulf-affaire. Zelden heb ik in zo n kort bestek een zo duidelijke ontmaskering gelezen van huichel achtige zelfrechtvaardiging van de heer Roolvink. om bij hem maar te blijven, want hij is toen één der on zen. Ik heb daaraan geen woord toe te voegen. Alleen vra~g ik me wel verbijsterd af hoe iemand dit alles ook nog durft verklaren, dat hij niet voldoende werk heeft aan zijn ka- merarbeid. Westzaan A. de Bree Adviseurs (2) Roolvink. oud-minister en zeer be zorgd voor de onderbetaalde mede mens. thans part-time job by de Ka mer iwel vol betaald», kan nog eni ge 'schnabbels' gebruiken, niet voor de centen, maar om bij te biyven en tot heil voor het volk Zon figuur in de Kamer is alleen geschikt om de ARP afbreuk te doen. M. Fischer Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. Nee. hij ontpopt zich als een nor male keiharde materialist. Rotterdam J. E. v.d. Burg Adviseurs (6) toch tegen de revolutie vaar de li berale denkwijze gehuldigd wordt? Er is bij my schaamte omdat we zo gezegd één Heer dienen. Nu hy dient of ik. maar zo is het voor ons samen niet mogehjk. EigenUjk is het oordeel van de redactie onder 'Commentaar' veel te mild. En ook is het voor my een vraag, 'Hoe denkt zyn kerkeraad over deze vorm van afgodendienst aan mammon en wereldmachten'? Amsterdam R. N. Keiler Adviseurs (4) Wat een 'heilige' verontwaardiging om de 'zonde' van de drie van Gulf, ook in Trouw. En wat heerlijk dat het uitgerekend die 'rechtsen' zyn. Nu kan de verontwaardiging nog echter lijken, net als enkele maan den geleden op het Domplein. Daar staan dan alle heren politici, gnui vend en verontwaardigd roepend: Weg met hen! Zezus zei In een der gelijke situatie: Wie van u zonder 'zonde' is, werpe de eerste steen. Uw commentaar over het adviseur schap van Gulf kan ik ten volle onderschrijven, het is me zelfs uit het hart gegrepen. Maar ik geloof niet dat het veel uithaalt. Aantjes wil alleen in zee gaan met mensen die het Evangelie tenvolle beleven en daar is hij nogal gelukkig mee. want lk heb begrepen dat het Rool vink niet ging om 'de twaalf zilver lingen' maar ter ere Gods. Vugbt J. Tholeo Adviseurs (7) zen te verstrekken na publikaties en klachten over verontreiniging en lawaaihinder door de raffinade rij van Gulf in het Waterwegge bied. Wat kan het karakter van die adviezen zijn geweest? Zouden ze ertoe bij hebben moeten dragen dat de overlast zo snel mogelijk zou verdwijnen? Daar had Gulf geen ton voor uit hoeven te trekken: die adviezen zou ze vermoedelijk gratis hebben kunnen krijgen van dege nen. die de overlast ondervonden. Veel meer voor de hand ligt. dat de drie heren Gulf geadviseerd heb ben. welke weg het bedrij fdlende te bewandelen om te zorgen dat de kritiek op de overlast (en niet de overlast zelf) zo snel mogelijk zou verdwijnen. Ik ben nu 84 Jaar en ln een bejaar denhuis. Maar nadat mijn spaar potje leeg was. moest ik de bij standswet aanvragen, moet dus nu alles afgeven en krijg maandelijks 177 gulden, waarvan telefoon. T.V. en krant betaald moeten worden. Dus blijft er niet veel over. Maar door hun nevenfuncties hebben die rijksregeerders geen gelegenheid om aan zulke zaken van ons aan dacht te schenken. Onbegrijpelijk. Epe mevrouw W. E. van Dalen Amstelveen G. P. H. Linssen Adviseurs (8) Amsterdam Adviseurs (3) Di.'pe schaamte bekruipt me als ik er aan denk dat Roolvink en ik sa men op een foto staan tydens een conferentie van de oude Chr. Metaal bewerkers Bond Ook is er schaam te omdat we beide A.R.-georicn- teerd zyn. Van oudsher is ons Anti Mijdrecht A. E. Burggraaff Adviseurs (5) De heer Roolvink is op zijn kamer lidmaatschap wat uitgekeken en doet zo af en toe er wat tussendoor. Dat ls mooi. dat Is heel mooi! De indruk vestigt hij echter hiet, dat hij zich erg veel aan het lot van de arme Lazarus gelegen laat liggen. Wat moet dat heerlijk zijn als je zo wijs bent. dat Je goede raad 27.000 gulden per jaar waard Ls. Gaat na tuurlijk wel de helft naar Duisen- berg (dat is al een goed doel) en wat kun je dan een hoop extra girootjes uitschrijven van de ande re helft: want er is veel geldelijke steun nodig over de hele wereld. 'De noodlijdenden' rekenen op u heren 'Gulf-adviseurs'. Haren J. Luttnier-Bprgmeijer Adviseurs (10) Wat te zeggen van de redactie, die zover verwijderd is geraakt van de politieke werkelijkheid in dit land, dat ze niet als rechtgeaard onaf hankelijk voorlichter aanvoelt hoe zeer zowel Amerikaanse als Neder landse bedrijven met allerlei poli tiek zodanig systematisch worden benard dat ze wel politieke advi seurs moeten aantrekken om niet als lammeren door de vraatzuchtige wolven worden verslonden? En dan commentaar op zo n toon Heemstede ir. O. J. van Doeland Adviseurs (9) Drie Nederlanders hebben bij Gulf op de loonlijst gestaan, om advie- Sliedrecht Adviseurs (11) De manier waarop in Trouw met B. Roolvink wordt afgerekend roept bij mij bezwaren op. Men (oppervlak kige indruk is deze: Eindelyk heb ben we iets concreets in handen om Roolvink voorgoed onschadelijk te maken en die kans laten we niet on gebruikt voorbijgaan. k OP DE MANIER VAN DE PIJLEB R Als we het over gerustheid hel 0] kunnen we natuurhjk niet om woord uit de brief aan de Hebr heen: Er büjft dus een (sabbi rust over voor het volk van (4, 9». Want iemand zou kunnenfk gen: mogen we dan ook al geen m meer hebben? zyn we niet aa l grenzen van de vermoeidheid I zelfs voor hem die zich aktief Sti stelt en misschien wel juist v< hem er niet de noodzaak om teéri ten waar hij kan uitrusten? Ckd dat is zo. Maar rusten en rush twee. De pyier van een brugjt door de een of andere betong)bi gereed gemaakt is, zal op een D paald ogenblik ergens klaar liét Je kunt zeggen: hij rust. MaaJdf die pijler niet verder komt e blijft zo, dan komt er niets ui beantwoordt de pyier niet aai >n bedoeling. Hij rust wel, maafcia rust nergens toe. Straks wor d. ook anders. Ergens zyn nijvere ipz nen een put aan 't graven en oo ge put wordt volgestort met bete Jfc met ander materiaal vast en s efc gemaakt. Dat wordt om zo te en gen het bed voor de pyier. Rus! o eenmaal daarin dan is alles in a Dan is hij zelf in staat om de frs< of wat het ook zijn mag, te dn Rustend draagt hy. Ik dacht da, een goed beeld was. De rust éde van in de bijbel sprake is heeft ri de bedoeling 't een of ander ev nietsdoen of zoets, maar de n os er om te dragen. Om te beanti lo den aan een bedoeling. Aan de g.7 zen der vermoeidheid kan een i die rust niet missen en miss( i kwam hij wel aan die grenzen 16 dat hij niet werkelijk rustte. O manier van de pyier onder de bi an Beroepingswerk X X J. H. Bade Flusser Professor David Flusser heeft er geen oog voor dat ten aanzien van Jezus niet de voornaamste vraag is wat Hij leerde, maar wie Hij is. Hij vroeg aan zijn discipelen niet: 'Wat zeggen de mensen van myn leer?' maar: 'Wie zeggen de mensen dat Ik ben?' Hij leerde niet slechts de vergeving der zonden, maar Hij ver gaf krachtens eigen macht en be voegdheid de zonden, hetgeen door schriftgeleerden en farizeeën werd aangemerkt als godslastering. Hij bewees echter deze macht te bezit ten door de zondaar in kwestie van diens verlamming te genezen. Hy leerde niet slechts, evenals de fari zeeën, de opstanding der doden, maar Hy zei: 'Ik ben de opstanding', het geen Hy bewees door even later La- zerus uit het graf te roepen. Het komt er ten aanzien van Jezus op aan of we in Hem geloven ja of nee. Tegenover de schriftgeleerden ver houdt Hy zich zo ongeveer als een drenkelingenredder tegenover iemand die vanaf de wal een dren keling zwemles wil geven. Rijswijk P. Klein KAAPSTAD Aan het Christelijk Instituut van Zuid-Afrika is een pu- blikatieverbod opgelegd voor zijn overzicht van mensen, die zonder ge rechtelijke procedure onder arrest gehouden worden. Horst Klein- schmidt. medewerker van directeur dr. C. F. Beyers Naudé en zelf pas vrij na een gevangenschap van 73 dagen, heeft meegedeeld, dat het in stituut tegen het publicatieverbod beroep wil aantekenen. Hij wijst er op. dat het verslag een zakeiyke vermelding is van geval len, waarin mensen op grond van de wet op de terreur gearresteerd zijn. GEREF. KERKEN Bedankt voor Leens-Homhuize S. R. Lanser te Metslawier. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Oosterland: J. K te Opheusden. Bedankt voor Hoogeveen: H tenberg te Terwolde. GEREF. GEM. IN NED. Bedankt voor Gouda: J. de GrofN Rijssen. OUD-GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Hendrik Ido Ambi A. de Waard te Alblasserdam. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen de benoeming tot eu teiyk verzorger chr. geref. be m dentehuis "De Koningshof' te Ropn dam-Zuid: W. de Graaf. em. p00 te Ede. ki ipl Dr. J. Visser Het bestuur van de stichting katholiek seminarie heeft me gang van 1 januari benoemd to i zonder hoogleraar in de oud- lieke kerkstructuur aan de rijk^a versiteit te Utrecht dr. J sinds 1970 docent in de godgel 1j' heid aan het oud-katholiek sei >1: rie. Dr. Visser (45) is kanunnil het metropolitaan kapittel vatee trecht en priester in buitengek dienst van de oud-katholieke Hy zal de eerste hoogleraar zi i de bijzondere leerstoel namei oud-katholieke kerk aan de UtijCl se universiteit. Sinds 1969 is de katholieke seminarie-opleidinri b integreerd binnen deze universif h Prof. H. P. A. Cornelisfl In Nymegen is overleden prol H. P. A. Cornelissen (69), emer1 hoogleraar in de faculteit derl geleerdheid van de katholieke!)/ versiteit. Van 1956 tot 1972 déry de hy moraaltheologie en mystij Ds. G. J. Tijsseling JJ. Gistermorgen ls onverwacht ojl den ds. G. J. Tysseling, herér predikant te Sliedrecht. Hij is 47 jaar geworden. Hy 1956 predikant en stond achtcj volgens in Suawo"de, Oudemt Uithuizermeeden en sinds 191 Sliedrecht. V de Aartsbisschop Pinci U zu Twee gewapende jongelui hebt 2 Rome aartsbisschop Antonio beroofd. De aartsbisschop, die maat in dienst van het Vatica moest aan de twee zyn gouden zijn bisschopsring en zijn beuiioi; honderdduizend lire (ongeveer ni< honderd gulden) afstaan. Pinci was lange jaren pauseiyi tegenwoordlger ln Panama. ö-- d ASUëCION De regering^ Paraguay heeft toestemming P ven voor de bouw van een eva j" sche radiozender 'La Voz del in het oerwoudgebied van de Canadese christenen maken d van deze zender mogeiyk. ti. *V pc

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2