lilieugroepen blijven nikken op een open lijvende Oosterschelde Nis van acht jaar oor doodslag Drie volwaardige caravanbeurzen mooier %an sleufsilo I Jfe Industriebond NKV wil vestigingsstatuut GS Friesland willen zelf tijd van rapen eieren vaststellen indschap minder geschaad vissen] m ifcilijke tijden dsman: straf in Turkije uitvoeren Met zegen van de RAI in Zwolle, Den Bosch en Den Haag: Kartelvorming op beursgebied doorbroken? Politie vindt auto met partij alcohol Binnenstad Utrecht beschermd Voor vier ton aan tapijten gestolen "pERDAG 15 JANUARI 1976 TROUW /KWARTET P6-W13; male beveiliging voor 1980 bereikt zijn, aldus drs. Bossevain. een verslaggever jS Alle 21 actie- en milieugroepen in Nederland die aange- h zijn bij het comité samenwerking Oosterschelde hebben op Tsconferentie in Goes verklaard, dat een snelle beveiliging Njgt ZOnder meer Oosterschelde door middel van het verhogen van dijken ijk moet zijn. 5 de voorzitter van de com- van de afgelopen jaren wel degelijk drs. E. Bossevain, hebben de is toegenomen. Als rijkswaterstaat in van de afgelopen week be- de komende jaren voort gaat met op dat beveiliging voor de be- dezelfde voortvarende wijze de dij- ng door snelle dijkverhogingen ken te verhogen, dan kan die opti- Het comité SOS blijft zich loyaal op stellen achter het regeringsplan van de afsluiting van de Oosterschelde door middel van een doorlaatbare stormstuw-caissondam. Maar mocht die oplossing om financiële redenen niet haalbaar zijn, dan mag men niet zonder meer besluiten tot volledige afsluiting. Dan moet in. snel tempo de rest van de dijken langs de Oos terschelde verhoogd worden, zodat de Oosterschelde ook volledig open kan blijven. Goedkoopst IRDAM 'Als liet om het landschap gaat, dan liever de als bewaarplaats voor het ruwvoedeer van de rundveehou- lan de 'sleufsilo', die broodvormige, met plastic bedekte heu- Sening gaf Jr. Crucq, rijkscon- voor landbouwwerktuigen en I, dinsdag desgevraagd op een jnferentie over de komende ouw-RAI. Dat plastic staat als wraakt maar erg slordig op het irindt hy, terwijl een toren net- mooier is en het landschap linder schaadt. Men kan er al- joorten materiaal voor gebrui- 1 op wat oudere bedrijven kan de buurt van een houtwal ge- orden. Anderzijds: sleufsilo's t beplanting te camoufleren ichien is aan de kleur van :tic iets te doen. irbeidsbehoefte betreft is er I toren- en sleufsilo niet veel il, als ze tenminste allebei 'enoeg zijn. Maar een gebouw, men met een voerwagen het sleufsilo afkomstige voer tot de koeien moet brengen, is ir dan een gebouw, waarin het torensilo afkomstige voer nisch voor de koeien wordt ht. ■chanisatie van het werk in d de sleufsilo is aan de gang, )ij die mechanisatie hoort ook irfverharding, anders kan er gewerkt worden. :t een torensilo wel zijn om te kunnen zijn: hoe hoger Toe groter de persing, dus de 'ieid die erin kan neemt nog dan de hoogte, nu in ons land 60 a 70 toren- toeveel er in de toekomst nog komen is moeilijk te voorspellen, doordat de 'welstandseisen' (land schappelijke eisen) per gemeente nogal verschillen. Niet alle boeren zullen er trouwens op afvliegen, want economisch worden ze pas in teressant als men 150 of 120 of toch op z'n minst 100 koeien heeft. En wat hun beeld in het landschap betreft: de agrarische gebouwen ge ven de activiteit weer die erin be dreven wordt: dat is altijd al zo ge weest, vindt de heer Crucq. Het verhogen van de dijken en het aanleggen van de Oester- en Philips- dam waardoor een veel kleiner zoet waterbekken zal overblijven en het zoutwatermilieu met de daarbij be horende visserij, de oester- en de mosselcultuur behouden kan blijven zal veruit de goedkoopste oplossing zijn, namelijk 1,7 miljard. Dit re kende ir. H. Meijer van de studie groep Oosterschelde de aanwezigen voor. Het aanleggen van de storm stuw-caissondam, waardoor een ge tijdebeweging in de Oosterschelde behouden blijft, zal volgens bere keningen op veel meer dan de ge plande 2,3 miljard komen, terwijl een volledige afsluiting de nationale economische verliezen meegerekend Nederland op de grootste kosten zou jagen. De milieu-opvattingen zyn de laatste jaren zo ingrijpend veran derd, zo zei drs. Bossevain, dat het onverantwoord zou zijn om de vol ledige afsluiting van de Oosterschel de nu nog door te zetten. (DINGEN De burgemees- n Vlaardingen, de heer Kie- Gret beeft in het visserij museum stad een expositie geopend de titel 'een sociale zaak'. 5 21 jeeft een beeld van de op en ontwikkeling van de vak- Ve n8 in bet Nederlandse zeevis- drijf van 1890 tot 1940. acteur van het museum, de anui an Dorp, meent dat het on- rp thans treffend aansluit op Juele spanningen in het visserij - idani, De zeevisserij werd in het :n zwaar getroffen door de ïische crisis van 1922 en de eren crisis vanaf 1929. Thans staat jserij er evenmin rooskleurig 23. igraa* toonstelling duurt tot het eind jaar. De echtgenote van de Amerikaanse president, mevrouw Betty Ford, bekijkt hier de vrijheidsklok in de nieuwe behuizing in het onafhankelijkheidsgebouw in Philadelphia. Zij heeft later op de dag een nieuw standbeeld voor het federale gerechtshof onthuld. ttize rechtbankverslaggever lERDAM 'Een brute, fe, lafhartige afslachting fen zestigjarige, slechtzien- jvalide man'. Zo kwalifi- i officier van justitie mr. F. Hage dinsdag de dood- >p de alleenwonende ma- pankwerker Gijsbertus Dp 29 april van het vorig h de Rotterdamse Haring- (rstraat. t stond de twintigjarige Turk 11e acht jaar gevangenisstraf ftrek van voorarrest tegen Dorde eisen. In 1974 was hij irkije naar Duitsland gegaan, hij vla België in ons land was gekomen. Toen hij dag dat Boel om het leven op het station op het zijn koppelbaas stond te werd hij aangesproken oudere, Duits sprekende 'ze man vertelde hem dat werk kon zorgen en dat D. zou kunnen wonen. Toen hem thuis toenadering tot zocht ,en een fotoboekje i, waarin mannen sexuele igen met elkaar verricht- le D. daar niet op ingaan, de verdachte zou Boel toen zijn om met een mes ln de hand terug te komen. Hij zou toen het mes afgepakt hebben en er in de richting van Boel mee hebben rondgezwaaid. Het sectie rapport wijst echter uit dat de ge- hek hals van het slachtoffer was afgesneden, hetgeen gepaard moet zijn gegaan met grote krachtsin spanningen. Na zijn daad zocht D. naar de pasfoto die Boel van hem gekregen had om voor legalisering van D. in Nederland te zorgen. Toen hij die niet vond de politie vond hem later wel en dit leidde tot de aanhouding van de verdach te aan de Nederlands-Duitse grens op 26 juni verborg hij het lijk in een krulpkeldertje onder de keu ken. Nadat hij nog wat cola ge dronken had verliet hij met mede neming van een cassetterecorder het huis via de voordeur en begaf zich naar zijn pension in Vlaardin gen, waarna hij de volgende dag naar Brielle ging. Het psychiatrisch rapport, dat de man volkomen toe- rekenngsvatbaar verklaart, noemt hem gevoelsarm, omdat hij zich nauwelijks aangedaan toonde na het doden van Boel. De officier gaf in zijn requisitoir een aantal on juistheden in de verklaring van de verdachte aan en probeerde zoveel mogelijk motieven voor de daad aan te dragen. 'Maar geen enkel motief is van dien aard dat het deze gewelddaad ook maar een beetje zou kunnen rechtvaardigen.' aldus mr. Hage. Hij refereerde aan het feit dat D. ook in Duitsland als zeer agressief te boek stond en waarschuwde vooral oudere homo fielen voorzichtiger te zijn bij het kiezen van hun partners. Raadsman mr. C. J. Burgert be streed een aantal door de officier genoemde motieven en vond de meest voor de hand liggende ver klaring in het feit dat er een vechtpartij was ontstaan omdat Boel de Turk eruit had willen zet ten. De doodslag was volgens hem niet bewezen omdat er met het mes 'gezwaaid' was en er niet doelbe wust (Is opzettelijk) gedood was. Hij achtte geen opzet aanwezig en voerde nood weer-excès aan om de schuld van D. te verzachten. (Noodweer-excès wordt aar gevoerd wanneer een handeling voortkomt uit een hevige gemoedsopwelling, red.). Hij vroeg om een straf van zes jaar. Vrij uniek was de sugge stie van de raadsman om de tenuit voerlegging van de straf in Turkije plaats te laten vinden, omdat dat daar zinvoller zou kunnen gebeuren dan hier en omdat dat in het kader van een verdrag van de Raad van Europa mogelijk zou zijn. De offi cier noemde het gevangenisregime in Nederland echter 'uiterst hu maan' en dacht dat een buitenlan der daarom wel eens liever hier zou willen blijven. Rechtbankpresident mr J. G. M. Elders zal over veertien dagen het vonnis bekend maken. Er zijn in ons land takken van nijverheid die het moeten hebben van een strenge winter, waarin naar harte lust kan worden geschaatst. En nu de kwakkelwinter zonder protest zal overgaan in de lente, die op enkele plaatsen al nerveus te bespeuren valt, blijft er weinig levendigs over in de verkoop van schaatsen. Zo kan men men bij de firma Zandstra in Sneek stellingen vol schaatsen zien, de oogst van nijver werken. Het wachten is nu maar op een (late) flinke vorstperiode, liefst met een Elfstedentocht, want het zijn niet alleen kunst schaatsen die bij de rijders in trek zijn, ook de oude vertrouwde Friese doorlopers zijn nog steeds gewild. Van een onzer verslaggevers z ZWOLLE Het ziet er naar uit dat in Nederland de kartelvor ming op beursgebied, als gevolg waarvan de bedrijven in bepaal de branches uitsluitend op de RAI in Amsterdam hun nieuwe produkten mogen showen, meer en meer zal worden doorbroken. Achtereenvolgens in de IJssel- hal te Zwolle, De Brabanthallen te Den Bosch en de Houtrust- hallen te Den Haag zullen de komende maanden 'volwaardi ge, regionale caravanbeurzen worden gehouden met de zegen van de RAI'. Niet uitgesloten is dat het op korte termijn tot processen zal komen tegen de organisaties, die blijven verbieden dat hun leden anders dan in de RAIgebouwen aan beur zen deelnemen, een situatie die mogelijk in strijd is met het ver drag van Rome. De drie caravanbeurzen in Zwolle, Den Bosch en Den Haag, worden georganiseerd door het bureau Expo Plannng te Rijswijk. Het motto is •vakantieplan '76'. De beurzen zijn respectievelijk van 22 tot en met 25 februari, van 26 tot en met 29 maart en van 2 tot en met 4 april. In Zwolle werd vorig jaar voor het eerst, bij wijze van proef ook al iets dergelijks gehouden onder de naam 'Recreo'. De 'kruimeltjes' van toen zullen nu ontbreken. Hieronder wordt ver staan dat er allerlei dingen te zien waren, die zijdelings met recreatie te maken hebben. Van zweefvlieg- attributen tot raadselboekjes om kinderen achter in de auto op weg naar Spanje bezig te houden. Vol gens mededelingen van Expo Plan ning zal deze Zwolse beurs voor negentig procent bestaan uit cara vans, bungalows en tenten plus hulpmiddelen. 'We zullen een aan tal gezelligheldzoekende huismoe ders verliezen, maar een aantal se rieuze geïnteresseerden in deze ar tikelen winnen'. Er wordt rekening gehouden met 25.000 bezoekers. Op de beurzen in Zwolle. Den Bosch en Den Haag. zullen deels dezelfde exposanten aanwezig zijn. deels standshouders uit de eigen re gio. In enkele andere gemeenten worden ooik dergelijke beurzen ge houden. maar die worden niet door Expo Planning georganiseerd. De beurs in ZwoLle ongeveer negen duizend vierkante meter wordt de eerste op camping gebied voor de oostelijke provincies. Bekend is dat men uit deze streek weinig op de RAI komt. 'Het kan niet zo gesteld worden dat de RAI overstag is gegaan', werd door Expo-Planning directeur R. R. Gutlich gezegd. 'Wie zijn wij ten opzichte van de RAI? Maar de RAI heeft de zaak ter discussie gegeven. Besloten is zich meer te richten naar de wensen van de handelaren (die tot nu toe nee moesten zeg gen) door hun voor bepaalde beur zen elders in het land ontheffing te verlenen. 'Vuurwerk' Volgens Explo-Planning was deze ontwikkeling niet tegen te houden. Andere branches, waar deze kwestie nog altijd sterk speelt, zijn die van de landbouwwerktuigen en van de automobielen. Om onder de bepa lingen uit te komen, worden de gekste dingen bedacht. Wie fout is, kan gestraft worden met een boete van vijfduizend gulden. TSn dat ter wijl het ook door Nederland onder tekende verdrag van Rome elke kartelvorm verbiedt', aldus de heer Gtitlich, die binnenkort in dit op zicht vuurwerk verwacht. Er zouden processen in de lucht hangen tegen de organisaties, die blijven weigeren dat hun leden buiten de RAI exposeren, een situ atie die in de ons omringende lan den niet bestaat, terwijl er boven dien op beursgebied een tendens is in de richting van regionalisering. Nader werd er ook nog op gewezen dart; de situatie bij de RAI in de loop der jaren aanmerkelijk is ver anderd. Destijds zijn er miljoenen ingepompt in eerste instantie vanuit de autowereld om het gebouw van de grond te krijgen. Versnippering van krachten door de leden was toen niet gewenst. Tegenwoordig echter drijft men voor de exploitatie voor een belang rijk deel op andere zaken dan beurzen (congressen en andere ma nifestaties) 'zodat het niet meer nodig is de leden te koeioneren'. EINDHOVEN De rijkspolitie heeft in een personenauto 14 jerrycans met ongeveer 400 liter alcohol ge vonden. De bestuurder van de auto, de 36-jarige J. van de H. uit Bergeyk werd aangehouden. De rijkspolitie stelt in samenwerking met de douane-recherche een onder zoek in naar de herkomst van de alcohol, die naar men aanneemt, af komstig is uit een illegale stokery. De verdachte had in Eirsel een stopteken van de politie genegeerd. Onmiddellijk daarna probeerde hij een politieauto van de weg te ryden. Daarop volgde een achtervolging. Pas nadat de politie een van de banden van de vluchtende auto had kapot geschoten. kwam deze in de gemeen te Bergeyk tot stilstand. Van een verslaggever UTRECHT De minister van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft besloten het overgrote deel van de Utrechtse binnenstad binnen de singels aan te wijzen als beschermd stadsgezicht. Het beschermd stadsgezicht omvat I de binnenstad binnen de singels met - uitzondering van Hoog Catharijne en I een groot deel van de zgn. wijk O. bij het spoorwegstation. Ook de ge- velwanden van de huizen aan de bui- - ten kant van de singels behoren totl het beschermd stadsgezicht. Vain onze correspondente ETTEN-LEUR Bij een handel ln Perzische tapijten te Etten-Leur la voor ruim vier ton aan tapijten gestolen. Van de daders ontbreekt elk spoor. Zij kwamen het bedrijf binnen langs de achterzijde d oor een zware poort open te breken en een aantal deuren te forceren. Zij moeten enkele uren met hun kar- wel bezig zijn geweest. De politie vermoedt dat de tapijten in een bestelwagen zijn geladen die eerder-- in Etten-Leur was gestolen. EINDHOVEN De Industriebond NKV in Eindhoven zal streven naar de totstandkoming van een 'vestigingsstatuut', aldus de districtsbestuurders A. van Lieshout en Th. Hijnen. In dat statuut dient te worden vastgelegd, dat een ondernemer medeverantwoor- delijkheid draagt voor de door hem gecreëerde werkgelegenheid, ook op lange termijn. 'Het gaat niet aan,' aldus de heer Lieshout, l 'langer zonder meer werkgelegenheid te verplaatsen uit puur econo mische motieven'. Het vestigingsstatuut maakt deel uit van een voorgenomen planningaan- pak door de industriebond, gericht op de werkgelegenheid in Zuid-Oost Brabant. Het is de bedoeling van de bestuurders, een inventaris op te maken van het personeelsaanbod in de regio evenals van de aanwezige arbeidsplaatsen, zowel kwalitatief als kwantitatief. Het verschil tussen beide, zo wordt gesteld, vormt de noodzakelijke, voor de regio aan te trekken werkobjecten. 'Wij zijn', zegt de heer Van Lieshout, 'niet tegen het ondernemen, integendeel. Wij zullen de ondernemers verwelkomen die bereid zijn om in de gevraagde werk objecten te voorzien. We zijn ook bereid gezamenlijk de schouders te zetten onder deze objecten, maar willen de verantwoordelijkheid van de ondernemers vanaf het begin vastgelegd zien. Om tot bovengenoemde planning en inventarisatie te komen zal ook de planning op langere termijn van de - ondernemingen boven tafel moeten komen, aldus de bestuurders. In het j afgelopen jaar werden zij in hun district geconfronteerd met een fail- lissement van drie, sluiting van acht - en inkrimping van elf ondernemin- JJ gen. Bij de ondernemingen met moei lijkheden is vaak sprake van een scheefgegroeide verhouding in de personeelsbezetting en kwalitatief onvoldoende management, is hun mening. Naast een regulering van het vrije ondernemen, achten de districtsbe stuurders een agressievere export- verkoopaanpak noodzakelijk. Ze ach ten de export van eenvoudig werk naar landen met lage lonen onvol doende begeleid door vervangende""^ werkgelegenheid die ervoor in de plaats had moeten komen. LEEUWARDEN Gedeputeerde staten van Friesland hebben aan de staatssecretaris van het ministerie van CRM geschreven dat zij van oordeel zijn dat niet Den Haag maar het provinciaal bestuur de slui tingsdatum van de zoektijd van kievitseieren moet vaststellen. Dit moet gebeuren in overleg met deskundigen van de natuurbescher- mings- en landbouworganisaties in de provincie. Op die manier kan de einddatum het best worden aange past aan de jaarlijks verschillende omstandigheden. Vorig jaar hebben de provinciale staten deze wenselijk heid in een motie vastgelegd. Zolang de sluitingsdatum echter nog cen traal geregeld wordt, geeft het col lege de voorkeur aan twaalf april in plaats van zes april, de datum die de staatssecretaris vorig jaar heeft vastgesteld. Gedeputeerde sta ten vinden dat in Friesland een vrij algemene opvatting bestaat dat twaalf april als sluitingsdatum aan vaardbaar is. Het college heeft zyn mening gevormd na bestudering van het rapport van de werkgroep Wei devogels waarin vooral natuurbe schermingsorganisaties vertegen woordigd zijn. In dit rapport komen van elkaar afwijkende meningen voor. Drs. A. J. Beintema van het rijks instituut voor natuurbeheer heeft het probleem van de sluitingsdatum van de biologische kant bekeken. Een van zijn conclusies is dat het voor de kievitstand waarschijnlijk erg weinig uitmaakt of de sluitings datum op zes of twaalf april valt. Wel meent hy dat tijdens de zoek tijd op grote schaal gruttolegsels worden verstoord en daarom blijft hy voorstander van zes april. Ge deputeerde staten delen zijn vrees voor de verstoring van de grutto niet. Zij sluiten zich hiermee aan bij de beschrijving van het gedrag van de Friese eierzoekers in de rap porten van de Friese leden van de werkgroep. Gedeputeerde staten vin den de verschuiving van de datum ook bestuurlijk van belang omdat anders gerekend mag worden op massale overtreding waartegen de politie onmogelijk op zou kunnen treden. Psychologisch vinden gede puteerde staten een nieuwe datum van belang teneinde het geschokte vertrouwen in het ministerie op dit stuk van zaken te herstellen. Vertel me nou niet dat je al moe bent. want we hebben nog geen vijf tien minuten gespeeld en hoe denk je dan het dierentuinkampioenschap te winnen als je niet voortdurend traint Zo zou het gesprek ongeveer kunnen luiden tussen deze twee ijshockey spe lende chimpansees in de dierentuin in München, West-Duitsland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13