'Effect van brief ondernemers kan averechts werken' Sinas Stapjes ■X Egypte ook zonder Palestijnen naar Geneefs gesprek SI Pag. 7: cursus over ontwikkelingshulp Familieberichten iet Nieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidsc Courant 'ord haalt waargewicht' i Witte Huis ogezegd iewolkt weer gen maaltje imalen Drie doden en twee gewonden bij botsing Arts betreurt de afschaffing van Jozo-zout Aantjes: Kabinet kan radicalere uitweg zoeken IJsland breekt met Engeland Handzaam, overzichtelijk Dat is Trouw Welkomstvoordeel. Tro i/lit HSL' hoort bij u. Trouw 33e JAARANG No. 9726 - WOENSDAG 14 JANUARI 1976 kunnen van maandag tot en met vrijdag tot 20 uur worden opgegeven (tel. 020-913456, na 16.30 uur 020-220383). Op zondag is daartoe van 18 tot 20 uur gelegenheid. JAVE TROUW/KWARTET BV. NNEMENT 14,17 PER MAAND - HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 42,50 PER KWARTAAL 167,80 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0.50 ogers Morton WASHINGTON President 'ord van de Verenigde Sta- en heeft oud-minister van ïandel Rogers Morton be- Doemd tot zijn voornaamste olitieke adviseur. Ron ieesen. woordvoerder van iet Witte Huis. maakte dat risteren bekend, lortons benoeming werd al nige tijd verwacht in Was- ïington. Bekend was dat 'ord iemand zocht om wat meer gehalte te geven aan rijn verkiezingscampagne, lie niet goed van de grond lomt. veel kritiek op cam pagneleider Howard Calla way. die politiek niet zo erg iterk is. Woordvoerder Nes^- vertelde gisteren dat Callaway zijn functie toch niet zal verliezen. De poli tieke leiding van de cam pagne zal. zo meent men in Washington, in 1 feite wel oor Morton worden overge nomen. logers Morton trad in no- 'ember af als minister van tandel. Hii was onder Xixon meer minister van nenlandse zaken. Daar- was hij voorzitter van Republikeinse partij. bureaucratische machine gde volledig vast te lopen [al die grote en kleine be ien die wij moesten nemen l die meer dan duizend in ngen. Staatssecretaris Meijer (CRM), die gemeenten bevoegdheid geelt tot subsidiëring. t het noordoosten eerst op- laringen .overigens veel be- tolking met af en toe regen of Ust tot krachtig toenemende lotregen. Tot matig en aan de and uit zuid tot zuidwest. Ma- fma omstreeks 8 graden. I0RGEN EN OVERMORGEN: t en toe regen of motregen p temperaturen tussen 4 en 9 raden. Morgen zon op: 08.4*2 onder: 16.57 maan op: 15.32 onder: 06.53. Van een verslaggever WOUBRUGGE Bij een botsing tussen een volkswagenbusje en een tankwagen zijn gistermorgen in Woubrugge drie mensen om het le ven gekomen. Twee mensen werden zwaar en licht gewond. Het ongeluk gebeurde op de weg Alphen aan de Rijn-Leimuiden toen de tankwagen werd gesneden door een personenwagen. De tankwagen aldus de chauffeur moest scherp remmen waarop de combina tie begon te scharen. Een frontale botsing was toen niet meer te voor komen. Slachtoffers zijn de 28-jarige A. Schouten, die het busje bestuurde, de 21-jarige S. K. B. Wong Fou en de 24-jarige C. Lam Lion. De mannen woonden in Amsterdam. In het busje zaten vijf werknemers van een technisch bedrijf in Amster dam. De zwaargewonde is overgebracht naar het academisch ziekenhuis te Leiden. De andere gewonde uit het busje kon na behandeld te zijn naar huis gaan. Een auto die achter het busje reed, is eveneens op de ravage ingereden, maar de beide inzittenden van deze auto werden slechts lichtgewond. De personenwagen die vlak voor het ongeluk de tankwagen sneed, is doorgereden. UTRECHT 'Het van overheids wege genomen beskuit om het JO- ZO-zout uit de handel te nemen, zonder dat onderzoek naar het jo- diumgebruük met de voeding is ver richt, valt zeer te betreuren'. Deze stelling verdedigde de Utrechtse in ternist M. H. Helsloot bij zijn pro motie, gisteren, op een onderzoek naar de schildklierfunctie bij oude re mensen. In grote delen van ons land bevat ten water, en dus ook voedingsmid delen. minder jodium dan het li chaam nodig heeft. Dat kan op de lange duur leiden tot schildklieraf wijkingen en medische klachten. Het tekort werd tot voor enige tijd langs twee wegen aangevuld. Bij het bakken van brood moet krach tens de warenwet speciaal zout worden gebruikt dat extra jodium bevat. En er was voor algemeen gebruik keukenzout met extra jodi um. Dat laatste is vrij geluidloos afge schaft. Dr. Helsloot stuitte bij zijn onderzoek op aanwijzingen dat met name oudere mensen, die weinig brood eten, nu misschien minder jodium binnenkrijgen dan als wen selijk wordt gezien. Hij vond (nog?) geen nadelige gevolgen, maar meent dat nader onderzoek naar de jodium voorziening van ver schillende bevolkingsgroepen nu wel nodig is. Zie verder pagina 7. Terwijl binnen het gebouw van de Verenigde Naties in New York de Vei ligheidsraad debatteert over het Midden-Oosten wordt er buiten bijna voortdurend gedemonstreerd. Foto boven: studenten die tegen de deelname van de Palestijnen aan het debat demonstreerden, worden weggevoerd door de politie. Foto onder: Faroek Kaddoemi een woordvoerder van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG ARP-fractieleider Aantjes in de Tweede Kamer is bang dat de brief van de negen grote ondernemers aan kabinet en Tweede Kamer averechts zal uitwerken op het kabinet. Het kabinet zou namelijk wel eens op de punten vermogenaanwasdeling en personeelsraden een ra dicalere uitweg kunnen zoeken om maar niet de indruk te wekken te zijn gezwicht voor de druk van de ondernemers. Of, zo laat mr. Aantjes in bedekte termen blijken van zijn twijfels over de opzet van de brief van de negen ondernemers, is dat soms juist de bedoeling van de negen onder nemers? In hun brief dringen de negen aan op aanzienlijke terugdringing van de collectieve lasten (belastingen, sociale premies). Wat dat betreft heeft Aantjes in de brief van de negen 'niets nieuws' kunnen vin den. De werkgeversorganisaties, met name VNO en NCW. zeiden al vele malen hetzelfde. Sommige pas sages uit de brief van de negen ondernemers lijken mr. Aantjes zelfs bijna overgenomen uit het bekende radio-in terview van pre mier Den Uyl. Aantjes: 'Het kabi net beseft zelf al heel goed dat er wat moet gebeuren. Daarvoor had den die negen hun brief niet hoe ven schrijven'. De AR-fractieleider heeft dan ook het idee dat de negen ondernemers met hun brief in feite 'politieke druk, pressie willen uitoefenen' om af te zien van wat de negen noemen 'experimenten' op het gebied van maatschappijvernieuwing zaken als vermogensaanwasdeldmg en per soneelsraden. Aantjes vertelt dat juist in deze dagen het kabinet 'ernstig probeert op deze punten tot ■een goede oplossing te komen. Par tijen praten er zeer omzichtig over' CAIRO, NEW YORK (UPI, Reuter) Egypte is bereid aan een vredesconferentie over het Midden-Oosten in Genève deel te ne men zonder dat de Palestijnen erbij zijn. Maar het land zal blijven aandringen op hun toelating tot de conferentie. Dit heeft presi dent Sadat van Egypte gisteren verklaard op een persconferentie in de Egyptische hoofdstad Cairo. e Jan, het water loopt me nu |)i de tanden... NAVO-secretaris mr. Luns: van daag naar IJsland. REYKJAVIK (AFP) De IJsland se regering heeft gasteren meege deeld de betrekkingen met de Brit se regering te zullen verbreken in verband met de voortdurende ka beljauwoorlog. Het officiële besluit zal worden bekend gemaakt nadat de regering overleg heeft gepleegd met de commissie van buitenlandse zaken uit het IJslandse parlement. De voorzitter van deze commissie heeft inmiddels laten weten dat de regering in Reykjavik aa nNoorwe- len zal vragen de IJslandse belan gen in Londen teb ehartigen. Vandaag vertrekt de secretaris-ge neraal van de NAVO. Josef Luns. naar Reykjavik om het visserij ge schil tussen IJsland en Groot-Brit- tannië te bemiddelen. De IJslandse minister van handel Thorodson heeft gisteren bekend gemaakt dat uit het onderzoek voor de raad voor de scheepvaart was gebleken dat het Britse fregat 'Le- ander' vorige week vrijdag opzette lijk de 'Thor', een schip van de IJslandse kustwacht, heeft geramd. De president deed zijn uitspraak op de vraag of Egypte de onderhande lingen met Israël zal hervatten in Genève wanneer de Palestijnen niet aan de conferentie deelnemen. Sadat zei: 'We zijn in dat geval bereid naar Geneve te gaan zoals we in december 1973 gingen. We zullen naar Genève gaan en daar voor een plaats voor de Palestijnen aan de onderhandelingstafel vech ten. We zijn van mening dat het proces moet worden voortgezet en vinden dat we geen 'nee* tegen alles moeten zeggen' Kritiek Uit Sadats woorden kan worden opgemaakt dat hij een nieuwe gele genheid voor verder resultaat in de besprekingen met Israël niet voorbij zal laten gaan. Sedert Egypte een deel akkoord met Israël sloot heeft de Palestijnse beweging de Egypti sche regering zwaar gekritiseerd. Egypte sprak zich vorige week al uit voor hervatting van de Ge neef- se besprekingen voor eind juni en gaf een waarschuwing uit tegen het laten doorkruisen van deze bespre kingen door de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Tijdens de persconferentie zei de president verder dat zijn land het aanbrengen van wijzigingen in de tekst van de VN-resolutles 242 en 338 niet wenst. Sadat had echter geen bezwaar tegen een nieuwe VN-resolutie waarin de Palestijnse kwestie een politiek probleem wordt genoemd. In de eerder aan genomen resoluties wordt de kwes- Onbehagen tie een humanitair probleem ge noemd. Het debat in de Veiligheidsraad, waaraan ook door de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO wordt deelgenomen duurt voort. De Pales tijnse woordvoerder Faroek Kad doemi zei dat er voor de Veilig heidsraad maar een oplossing is: erkenning van de onvervreemdbare nationale rechten van het Pales tijnse volk en toestaan dat het zijn nationale aspiraties kaïn verwezen lijken. De Israëlische boycot van het debat toont aan. aldus Kaddoemi. dat het niet het Palestijnse volk is. maair de Israëlische regering die de wens van de Veiligheidsraad wil dwarsbomen. Eerder heeft de Vei ligheidsraad met elf stemmen voor, één tegen en drie onthoudingen de PLO formeel uitgenodigd aan de besprekingen deel te nemen. Veiligheidsmaatregelen De veiligheidsmaatregelen in en om het hoofdkwartier van de VN in New York zijn gisteren verder ver scherpt. nadat eerder twee bom aanslagen nog juist op tijd waren voorkomen. Nadat maandag in het VN-gebouw drie bommen gevonden waren, heben bomexperts gisteren een bom onschadelijk gemaakt die was neergelegd bij de Iraakse mis sie bij de VN. Volgens een anoniem telefoontje naar de omroepmaat- «chappij CBS ls deze bom geplaatst door een Joodse verzetsgroep in de Verenigde Staten. Verder kwamen 0 Zie verder pagina 7, kolom 7. Juist in die situatie kan de brief van de negen ondernemers 'gemak kelijk leiden tot extra politiek on behagen en wantrouwen', aldus mr. Aantjes. Hij hoopt nu maar 'dat het kabinet zich niet tot een derge lijk averechts effect zal laten ver leiden. Ik mag aannemen', zegt Aantjes met nadruk, 'dat dat niet de bedoeling is geweest van de negen briefschrijvers. Van de ande re kant is het echter naief te den ken dat ze met hun brief de kabi netsbeslissingen in hun richting zouden kunnen beïnvloeden. Naïe ver dan waarvoor ik deze brief schrijvers houd'. Minister Lubbers van economische zaken heeft op zich 'geen moeite' met het feit dat de negen leiders van de grootste ondernemingen van ons land zich in een brief richten tot kabinet en parlement. Wel was hij 'verrast' dat de brief schrijvers niets vermelden van het geen het kabinet al heeft gedaan, zoals bevriezing van de lonen en aankondiging van een me er j aren- beleid voor lonen en lasten. 'Be zorgd* is Lubbers over wat de negen ondernemers precies bedoelen wan neer ze schrijven dat thans niet de gelegenheid Is voor 'experimenten' met maatschappijvernieuwing zoals vermogensaanwasdeling en perso neelsraden. 'Noodkreet' WD-fractieleider Wiegel heeft gis teren al meteen het kabinet schrif telijk gevraagd een oordeel publie kelijk te geven over 'deze nood kreet van het bedrijfsleven'. Drs. Van Thijn, fractieleider van de PvdA in de Tweede Kamer, zei dat de brief van de negen top-onderne- mers 'een stuk geloofwaardiger was geweest wanneer Juist deze econo mische machthebbers niet alleen maar iets zouden vragen, maar ook iets zouden hebben aangeboden', namelijk de garantie dat meer winst ook betekent: meer werk. Het zijn. zegt Van ThlJn, uitgere kend deze grote bedrijven waarbij (ADVERTENTIE) vnichtenlimonade Mr. W. Aantjes grotere winst vaak Juist geleid heeft tot minder werkgelegenheid. Ook meent Van Thijn dat de negen ondernemers beter een bijdrage zouden kunnen leveren aan verbe tering van 'een eigentijds onderne mingsklimaat' wanneer zij zich niet zo vijandig zouden hebben opge steld tegenover maatschappijver nieuwing. Het KVP-Kamerlid Peljnenburg. economisch specialist in rijn frac tie, krijgt uit de brief van de negen ondernemers de indruk dat de zorg bij hen toch wel erg diep geworteld is. Wat de onderwerpen vermogens- ia anwasdeling en personeelsraden betreft wenst hij eerst eens de ka binetsvoorstellen daarover af te wachten. Zie verder pag. 8, kolom 7. (Ons commentaar staat op pagina 5). IN DEZE KRANT Binnenland Door de onvoorzichtig heid van Nederlandse en Belgische sportvissers lijkt het schering en in slag te worden dat er op de Grevelingen en de Ooster- en Westerschelde schipbreukelingen moe ten worden gered. Onze verslaggever Barend Mensen sprak met opper wachtmeester W. Peter sen van de rijkspolitie te Water te Willemstad over deze problematiek. Zie pagina 5. Buitenland Ford: beperkte hulp voor Angolese groepen 7 Kerk Het stervend deel der natie2 Sport Dubbele taak Jong Oranje.11 Economie Verdere concentratie in bedrijfsleven 15 Radio en t.v4 Commentaar 5 Wetenschap en techniek 7 Brieven van lezers 9 Familieberichten 12 literfles Stapje voor stapje bewegen Egypte en Israël zich naar een nieuw militair evenwicht: de Kissinger-sandwich, met Amerikanen in het midden. Zij volgen elke be weging van elkaar. En wij overzien de totale toestand. Dat verwacht u van ons. Terecht. Nieuwe abonnee:. Straat: Plaats: .Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag: O 1 fraaie zwart-kunstlederen onderzetter met zilver bedrukte ouderwetse locomotiefmodellen. Werkelijk een sieraad op uw tafel. O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern,, origineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. O Tekening IJ 10 Tekening U 2 O Tekening IJ 3 O Tekening IJ De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt <na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: Trouw Kwartet, antwoordnummer 2792, Amsterdam Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Vf,H, Vr»

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1