Met schoenmaker-team op stap in land van Amin dichtbij A -pommentaar dviseurs (1) dviseurs (2) Lepralijdster loopt twintig kilometer naar 'kliniek' rak Capella Safari voor Afrika's gezondheid (2) het weer '^gespoord Kans op regen Sneeuwberichten weerrapporten WP oX iP, j yy o—tj 10 x er moet wat af geleden zijn slordig- averechts T~ÏSDAG 13 JANUARI 1976 BINNENLAND TROUW-KWARTET 5 het laatste ogenblik, nog nèt voor- it de pers of een andere instantie de onimiteit zou doorbreken van de adviseurs van Gulf, hebben de ie de eer aan zich gehouden door If met een verklaring te komen. Dat verstandig, maar dat is dan ook het ige positieve wat er van te zeggen j it de tekst van de verklaring valt op maken, dat wij hier te maken 1 bben met een paar mensen met een gelijk bord voor de kop of (om het sschien wat vriendelijker te zeggen) mensen, die kennelijk elke relatie t de sociale en politieke werkelijk- s ron<*om hen kwijt geraakt zijn. sschien moeten wij aan de laatste ag mulering de voorkeur geven, om wa idelijk te maken hoe innerlijk tegen jding de hele zaak is. Immers: men n> eft niet met profetische gaven begif- hte i te zijn, om te weten hoe straks de il ïfrdediging van het drietal zal luiden, n komen de vanouds bekende ver pen van: hoe principieel juist èn van zeel belang voor de politiek het is voortdurend in contact te blijven t wat er in het land leeft en woelt, ze tot de draad toe versleten verha- worden nog steeds gebruikt en het ook in dit geval wel niet anders zen. Het is waarschijnlijk nog niet de gebruikers van dit soort argu- nten doorgedrongen, dat de verba- g bij de buitenstaanders vooral ge kt wordt door het feit dat die iling over alles wat er leeft en :lt in de samenleving kennelijk ir gevonden moet worden, waar ilijk achteloos kan worden gewerkt vergoedingen die ver uitgaan bo- het jaarsalarisvan de inmiddels geworden modale werkne- Iten de drie het is een waarschu- hg vooraf de zaak vooral niet er maken dan hij nu al is door iks dit soort argumenten te gebrui- i. Zij zouden in dat geval als een huichelaars overkomen bij de kie- j, de lezers, de radio-luisteraars of mensen die zich belangeloos en uit alisme inzetten om een CDA van grond te krijgen. men werkelijk behoefte heeft om zijn politieke werk in contact te ven met de werkelijkheid, dan zou bijvoorbeeld kunnen beginnen »r eens een jaar lang gebruik te :en van het openbaar vervoer (ook de spitsuren en in de tweede klasse) huisbezoek of evangelisatiewerk te richten in een volkswijk van één i onze grote steden. Dat mag men ook verder stil houden; juist nrege de geloofwaardigheid. trigens rekenen wij niet alle drie adviseurschap even zwaar aan. Ilega Hoogendijk immers beschou- wij al jarenlang als een tobber, elke week persoonliik de inhoud zijn weekblad op zijn vrije zon- middag voor de radio moet samen- ten om aan een dragelijk loon te len en de heer Schmelzer is inder- d een 'vrij man', zoals hij zelf tot verdediging heeft aangevoerd, kschien zou hij zich alleen nog even bnen afvragen, wat Gulf heeft be- Ren om nu juist hém advies te jgen of het wel helemaal koosjer is alle, in publieke functies verkre- kennis en feiten als particulier pndom te beschouwen. t naarste zit de zaak met de heer blvink niet in de laatste plaats lat de man deze zaak bewust nlang geheim heeft gehouden (zelfs r zijn fractievoorzitter), terwijl der jke gevoelig liggende zaken al ja- ang in discussie zijn in het parle- iL )r zich nu op zulke formele, juri- he argumenten te beroepen ('er is iet geheel geen verbod voor kamer- Ti om bedrijven te adviseren') geeft heer Roolvink blijk dat hij geen e heeft van wat op het ogenblik politieke werkelijkheid in dit land kliniek onder een grote, schaduwgevende boom door Huib Goudriaan -ALj :he is, van het eerste ogenblik af dat berichten over het adviseurschap Gulf uit Amerika naar hier door- elden, zoveel kabaal gemaakt over zaak niet omdat er een juri- mefte zaak aan de hand was. maar gela t omdat iedereen wel aanvoelde (e politieke implicaties deze zaak hebben. Wat dan te zeggen van kamerlid, een politicus, die dit voelt? OCHERO Zwijgend knielt de jonge vrouw voor me neer en reikt dan haar hand. Met zachte stem, bijna bedeesd, zegt ze: 'Zou ik u straks kunnen spreken, Bwana?' Op deze eerste tocht vanuit het lepracentrum in Ku- mi, maak ik mee waf iemand me had verteld: in sommige delen van Afrika is het de gewoonte dat vrouwen knielen, als zij zich voorstellen aan een man. Het ge beurt in Ochero, een dorpje in centraal-Teso, een van de dis tricten in het noordoosten van Oeganda. De jonge vrouw ver telt, dat ze werk zoekt en vraagt of ik ervoor kan zorgen dat ze als lepra-veldwerker in dienst van het centrum komt. Dokter Henk Beukenhorst, met wie wij en een chauffeur en drie schoenmakers deze dag op 'schoe nen-safari' zijn (zoals dat hier heet) moet haar teleurstellen. 'Het werk van een lepra-veldwerker, die kilo meters moet fietsen, is te zwaar voor een vrouw.' Als ik 's avonds dokter Michiel van Diggelen, de projectlei der in Kumi, naar het waarom van de weigering vraag, zegt deze: 'Er is geen sprake van dat wij jonge vrou wen in dienst nemen; het klinkt hard, maar de praktijk leert, dat ze in minder dan geen tijd zwanger zijn. Voorbehoedmiddelen worden hier niet gebruikt.' De ontmoeting in Ochero is slechts een incidenteel gebeuren op deze dag, dat we leprapatiënten in een verafgelegen dorp bezoeken, om ze schoenen aan te meten. Het heeft niets te maken met de leprazorg als zodanig, maar het is wel tekenend voor de positie van de vrouw in dit deel van Oeganda en voor de pro blemen van jonge mensen in een ontwikkelingsland, die wat anders willen dan het land van pa bewer ken. Overigens was het de eerste keer in mijn leven, dat een vrouw voor me knielde. Autobanden De 'schoenen-safari' is een onderdeel van de zorg voor leprapatiënten, waarvan de waarde moeilijk kan worden overschat. Drs. D. L. Leiker, de befaamde Nederlandse lepra-des kundige, schrijft in een brochure over de ziekte: 'Orthopedische schoenmakers zijn hier belangrijker dan verplegers.' Dokter Leiker doelt op de noodzaak voor die patiënten, die gevoelloze voeten hebben gekre gen door beschadiging van de zenu wen. Er ontstaan dan verwondingen, doordat de lepralijder niets voelt als hij zijn voet stoot of openhaalt. Gaat de zieke na genezing van de wond weer lopen zonder het juiste schoei sel (of met helemaal geen schoeisel) dan komen de wonden en zweren terug en verliest hij uiteindelijk het gebruik van zijn voeten. De zweren ontstaan mede, doordat bij elke stap de botten teveel druk uitoefenen. Een druk, ontstaan door spierzwakte, die weer het gevolg is van de door de lepra-bacterie aangetaste zenu- wén, waardoor de spieren van het been niet meer worden 'gevoed'. De ze druk kan worden opgeheven met een gipsverband, dat de wond rust geeft om te genezen. Daarna krijgt de patiënt speciaal schoeisel, waar voor in de ontwikkelingslanden een simpel en goedkoop materiaal is ge vonden: oude autobanden. Het rub ber fungeert als stootkussen, terwijl bovendien een binnenzool van schuimrubber wordt aangebracht. Kunstbenen De orthopedische werkplaats van het centrum in Kumi heeft vijf Oegan- dische orthopedische technici in dienst. Zij vervaardigen ook kunst benen en -armen; en dat niet alleen voor leprapatiënten. Miss Margaret Phillips, de Engelse arbeidstherapeu- te, die sinds 1965 deze orthopedische werkplaats en de revalidatie in het centrum, op een bewonderenswaardi ge wijze heeft opgebouwd, heeft de leiding. Zij liet me met enige trots zien hoe een polio-patiëntje, een meisje, weer bijna normaal kan leven dankzij in de werkplaats vervaardig de kunstbenen. De werkplaats be schikt ook over schoenmakers en drie van hen vergezellen ons op deze schoenen-safari. De reis gaat naar het honderdvijftig kilometer van het centrum liggende Ochero, waar pa tiënten zich onder een boom zullen Deze reportage is de tweede van ee nserie over het lepra werk van de Nederlandse Stichting voor Leprabestrij ding te Amsterdam in Oegan da He t eerste artikel ver scheen in onze krant van za terdag 10 januari. verzamelen in afwachting van het aanmeten van nieuwe schoenen. De werkplaats levert namelyk niet al leen schoenen aan de ongeveer 250 lepralijders, die in het centrum ver blijven, maar ook aan patiënten in delen van de negen districten, die het centrum verzorgt. Het Kumi-project bestrijkt de negen noordelijke en oostelijke districten (provincies, zou den we in Nederland zeggen) van Oeganda. Het schoenmakersteam, meestal vergezeld van een dokter of het nie voo elijl i een verslaggever |ta'HAAG Het Oostduitse schip be ella, dat sinds de stormnacht drie januari werd vermist, is door de Rijkswaterstaat Liseerd. Het wrak is gevonden i a eOögeveer zeven zeemijl ten en fröe nvan Schiermonnikoog. 872 ton méten de Capella uit iere Jtock was op drie januari op - met een lading zout van Lon- -ö. naar Stockholm. Het schip ver- Bn l diezelfde avond bij vliegende m in de aanloop van de Weste pms. De uit elf man bestaande canning wordt sinds die dag Oist. Van onze weerkundige medewerker Gisteren was het droog, vandaag zal er weer regen uit de wolken lekken. Een oufront slaagt erin verder naar het zuiden door te sto ten dan voorafgaande keren. De aanzet hiertoe leverde een uitdie pende depressie die over Zuid-Zwe den naar het oosten koerste. Die was gisteravond Visby in het uiter ste zuidoosten al voorbij: er viel een sneeuwbui na onweer bij -y graden Celsius. Denemarken komt helemaal in de belangrijk koudere lucht uit Scandinavië met vorst en mogelijk ook sneeuw te liggen. In Oslo wees het kwik gistermiddag -3. op de Faröer -2 tot -3, op de Shetlands -1 graad Celsius. Op IJsland was het dik winter met Akureyri in het noorden op -17 graden (maximum -16). Van de ne gen IJslandse posten die ik op mijn bureau kreeg, gaven er vijf 10 gra den vorst of meer. de rest -5 tot -9 graden midden op de dag. Dat ge beurde, let wel, bij stijgende lucht druk. Gisteravond waren de baro meters daar plaatselijk al bijna 1025 millibar. Dit geeft al met al meer druk op bovengenoemd kouf ront. waarop het zachte hogedruk- gebied hen westen van de Golf van Biskaje niet dirdct een afdoend antwoord weet. In Rome en PIsa was het om 1 uur gistermiddag even zacht als bij ons, namelijk +10 graden. Sicilië meld de 16 graden, een even hoge tem peratuur als in Klagenfurt en Graz. Ten oorden van Londen werd het 13 graden, maar Naimakka in Noord-Zweden rapporteerde -33 graden. Het koufront bracht in Kinloss aan de Schotse oostkust gisteren overdag 26 mm regen in 12 uur tijd. De temperatuur was er gisteravond gedaald van 9 tot 5 graden bij noordelijke wind. Ook in Stornoway op de Hebriden was de wind naar noord geruimd (net 8 mm) maar in Teiee wat zuidelijker op de Hebriden, moest de ruiming nog komen. Ook in ons land zal het temperatuurniveau woensdag en donderdag wat omlaag gaan. Overi- gens zal ook deze inzinking ver moedelijk weer van tijdelijke aard zijn en in een wat latere fase gevolgd worden door nieuwe atlan- tische neerslag. Wist u dat de orkaandepressie van 3 januari met de heersende hoogte stromingen eerst naar Zuid-Polen en West-Rusland ls getrokken, om daar samen met een ander liever dje, dat in Turkije abominabel weer had gebracht, over Europees Rusland naar het noordoosten te koersen? Eenmaal ten oosten van de Oeral, dichtbij de Noordelijke IJszee diepte de depressie weer uit en ontwikkelden zich sneeuwver- stuivingen bij -24 tot -30 graden. Die scherpe afbuiging naar het noordoosten boven de Sowjet-Unie hield verband met het permandnle win termaximum van 1055 millibar dat nu al geruime tijd over Siberië ligt en daar een normale wintercir- culatie en -situatie creëert. Niet alleen in de Ardennen, Sauer- land, Taunus en Eiffel heerst een schromelijk tekort aan sneeuw, ook in de Harz an de skiër moeilijk meer vooruitomen. Alleen de ho gere lagen is daar nog wintersport mogelijk op 10 tot 25 cm. paps neeuw. In de Alpen is de sneeuw grens omhooggeschoven tot 1200 a 1500 meter. Het weer is er overwe- fend bewolkt, overdag dooit het er 4 tot 8 graden, de nachten verlopen onder meer in de Beierse Alpen en het Zwarte Woud zonder vorst. Een verbetering wordt de eerstkomende dagen nog niet verwacht. HOOG WATER 14 Januari 1976 Vlissingen 11.56Harlngvlietsluizen 12.02-—; Rotterdam 1.28- 13.47; Scheve- mngen 0.44 -13.05: IJmuiden 1.23 - 13.42; Den Helder 4.36 17.11; Harüngen 7.09- 19.46: Delfzijl 9.21-22.01. Weerrapporten van gisteravond 19 uur: weer, maximum temperaturen en neer slag van 7-19 uur. zwaar bewolkt geheel bewolkt geheel bewolkt regen regen uen neiaer zwaar bewolkt Luchth. R'dam goh. bewolkt Twente geheel bewolkt Vlissingen geheel bewolkt Zuid Limburg regen regen onbewolkt onbewolkt r egen geheel bewolkt regen zwaar bewolkt zwaar bewolkt mnsorucK onbewolkt Kopenhagen geheel bewolkt Lissabon onbewolkt onbewolkt zwaar bewolkt Hebt bewolkt onbewolkt onbewolkt regen geheel bewolkt onbewolkt geheel bewolkt geheel bewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt zwaar bewolkt onweer licht bewolkt Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. Twente Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Locarno Londen Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürlch Casa Blanca Las Palmas Tel Avlv Tunis lepra-veldwerker om de patiënten tevens een routine-onderzoek of voor het aanmeten van schoenen zijn de 'klinieken', die elk weer een cirkel vormig gebied met een straal van ongeveer vijf kilometer bestrijken. We moeten ons geen Europese voor- stelilng maken van zo'n kliniek: het is een stenen schuurtje of èen grote, schaduwrijke boom vaak een mango. Onderweg naar Ochero in het volks wagenbusje de karakteristieke beel den: stofwolken en kuilen op de weg van rode aarde (het is de droge tijd de temperatuur is tussen de der tig en vijfendertig graden), rijen vrouwen langs de wegen met aarden kruiken of vruchten op het hoofd, overstekend vee met een lachende herder en altijd mensen, die vriende lijk naar ons wuiven. Op de route van honderdvijftig kilometer ontmoe ten we zo'n tien auto's en verder voetgangers en af en toe een fietser. Het landschap is afwisselend. Moe rassen, savannen met bomgroepen, rotspartijen en veel groen. Oeganda, eëns door Winston Churchill de 'parel van Afrika' genoemd, is een groen, paradijselijk land met altijd bloeien de bomen en bloemen. Dankzij de na bijheid van het Victoria Meer valt er betrekkelijk veel regen. Door nalatigheid in de behandeling met medicijnen kan een patiënt ook een slepende voet oplopen. In deze gevallen kan de orthopedische chi rurgie uitkomst brengen door in het geval van een slepende voet spieren te verplaatsen, waardoor de min of meer verlamde voet weer kan functioneren. Dokter Beukenhorst: 'Meestal voer ik peestransplantaties en amputaties uit. Ik ben hier nu an derhalf jaar en heb in die tijd twee bovenbenen geamputeerd. In het ene geval was de knie stijf geworden en had het geen zin de knie te sparen, en in het andere geval moest een chronische zweer aan het been ver wijderd worden en bleek amputatie noodzakelijk. Als zo'n zweer te lang bestaat, kan deze veranderen in een kwaadaardig gezwel'. Maat riemen Om half twaalf 's morgens komen we bij onze boom aan. Er zijn nog maar drie klanten en de chauffeur rijdt even naar een aantal lemen hut ten in de buurt om de patiënten op te trommelen. Inmiddels stallen de schoenmakers hun gereedschap op de meegebrachte tafel uit en begint een van hen de maat te nemen bij de eerste drie patiënten. Een vrouw laat haar voeten opmeten en geeft onder wijl haar baby de borst. Om half een tel ik achttien patiënten, die in een rij, met ontblote voeten, afwachtend rond de boom zitten. In de kliniek, een stenen schuurtje, begint dokter Beukenhorst zijn spreekuur. Het is half twee geworden en ik vind het tyd een slok te nemen uit de thermosfles met gekookt water, die de zorgzame gastvrouw en dokters- vrouw Greet van Diggelen me heeft meegegeven. Om half drie zyn wel geteld 22 patiënten voorzien van nieuwe schoenen en is het doel van deze schoenen-safari bereikt. De dokter, de ijverige schoenmakers, de chauffeur en de nerveus ronddrente lende en fotograferende journalist (om wie de Afrikanen bijster veel plezier hebben) worden door veld werker Okapel uitgenodigd voor de lunch. 't S Bierzuigen veel bewolking ro c! 25=5^"W..-' IJ OO In een eenvoudig huisje scharen we ons rond een houten tafel, waarop een schaal met inheemse zoete aard appelen ('sweet potatoes') komt er voor ieder een juskom. Geen bestek, we mogen de handen spoelen in een schaal met vers gekookt water, die de ronde doet Zwijgend dopen we de aardappels in de juskom en nutti gen ook het aangeboden kippepootje. Daarna kunnen we de vingers weer spoelen en spreekt gastheer Eputu staande een dankgebed uit in het Engels. En dan komt het: er wordt een aarden pot met gerstenat op de vloer gezet. De gastheer zuigt als eerste dit Afrikaanse bier bedacht-, zaam naar binnen na een lange riet in de pot te hebben gestoken. Ver volgens gaat hetzelfde riet de kring rond en mogen we allen zuigen. Na een half uur is het gezelschap in een vrolijke staat; we zijn ingewijd in een Afrikaanse traditie. Op de te rugweg geven we een patiënte een lift, die 's morgens naar de boom was komen lopen. Ze blijkt op die heenweg twintig kilometer te heb ben afgelegd onder redactie van loessmil Modegrillen zijn zo oud als de wereld. Door de eeuwen heen heeft de mens (dus echt niet al leen de vrouw) blijkbaar niet al leen behoefte gehad om iets aan te trekken om koel of warm te blijven, maar ook om op een of andere manier mooi te zijn en op te vallen, vaak tot in het belache lijke toe. Als iemand'over zo'n onderwerp met gezag kan spreken, is het wel mevrouw Eline Canter Cremers- Van der Does. Zesendertig jaar gaf ze les in tekenen en kostuum geschiedenis en de daarbij beho rende zesendertig grote vakanties besteedde ze aan onderzoekings tochten; in heel Europa tekende ze dan alles wat ze maar in musea te zien kreeg. Nog veel meer heeft ze troywens met kostuums gedaan; haar eigen kostuumver zameling is ondergebracht in het Rijksmuseum. Met al haar kennis komt mevrouw Canter Cremers tot de conclusie, dat het belang rijkste van ieder pak en van iedere japon is, wat er i?i en on der zit. Dat vonden de dragers en draag sters ervan ook. Teveel taille, te veel boezem? Weg ermee, met hoeveel pijn en moeite dan ook. Te weinig kuit, dij, heupen, boe zem? Opvullen maar, jongens! Hoe al die ijdelheden bevredigd konden worden, vertelt mevrouw Canter Cremers in het bij Mous- sault's Uitgeverij in Baarn ver schenen boek 'Onze lijn door de tijd'. Een boek van 120 bladzijden voor f 29,50, waar jaren en jaren werk in zit en dat vol staat met tekeningen van haarzelf en van vele anderen en met reproducties van schilderijen. Met de onder titel 'wie mooi wil zijn, moet pijn lijden' is geen letter teveel ge zegd. Je vraagt je af hoe zulke ingesnoerde, opgevulde, met ijze ren hulpstukken verfraaide per sonages nog een minzame glim lach konden opbrengen. Er moet wat afgeleden zijn in voorbije eeuwen. En lastig was het ook, want al dat gedoe kostte een hoop tijd. Omstreeks het jaar 1000 begonnen de vrouwen zich strak in te rijgen om een slanke taille te krijgen, dat was het begin van het korset. In de zestiende eeuw ging de smid zich bemoeien met het eer ste, ijzeren korset en met het ijze ren geraamte om de rokken wijd uit te laten staan. En zo ging het door, eeuw na eeuw, mode na mode: stukje er af (inregen), stukje er bij (kussentje van bo ven, van onder, van voren, van achteren en opzij), totdat de Re formbeweging (1890-1914) een eind aan dit soort vrouwengevan genissen trachtte te maken. Een revolutionaire vrouwenbeweging, vóór kiesrecht, tegen erotiek en tegen de knellende, ongezonde mode. Mannen hebben zich trouwens ook niet onbetuigd gelaten. Niet alleen hebben ook zij zich (in de achttiende eeuw) door hun knechts tot stikkens toe in korset ten laten persen, lieten zuider- en oosterlingen zich in de Romeinse tijd van onder tot boven mooi glad epileren, vulden ze (vijftien de eeuw) hun bovenarmen met kussentjes op, zelfs hun kuiten en dijen (zestiende eeuw), maar ook nu nog heeft menig mannenpak opgevulde schouders. Er is wel een opvallend verschil tussen de mode van nu en de vroegere drachten: toen moest je aan de kleding kunnen zien tot welke stand je hoorde en dat is er nu gelukkig niet meer bü- In het midden van de vorige eeuw werden de rokken *o wijd, dat elke taille daarin een wespentaille leek. Insnoeren van het middel was dus niet meer nodig, en de mode had, te oordelen naar deze spotprent uit 1855 van H. Daumier, voor de echtgenoot voor- en nadelen: hij kon zijn vrouw letterlijk niet meer bereiken, maar wel kon hij onderweg even lekker op haar gesteven rokken uitrusten. De heer J. J. van Dijk uit Voor burg vindt dat het maar slecht gaat met het gebruik van de Nederlandse taal. Hij heeft ont dekt dat de overheid beslist niet het goede voorbeeld geeft, want het volgende staat op het aan hangsel van het nieuwe deel III van het kentekenbewijs voor zyn auto èn die van alle andere autobezitters gedrukt: Uw huidige kopie deel III blijft geldig. U moet die kopie wel steeds goed bewaren. U heeft 'm nodig, als u uw auto wil verko pen'. Fout natuuriyk, signaleert de heer Van Dyk. Correct is het niet om 'm te gebruiken als het over een kopie gaat, want dat woord is vrouweiyk. TJ wil ver kopen' is ook al niet correct en bovendien is op de achterkant van dat aanhangsel nogal slor dig omgesprongen met leeste kens en hoofdletters. Dit staat er: 'Als u uw auto verkoopt voor 1 februari a s.' Daar houdt de zin op en begint een volgende regel: 'Dan bent u verplichtenzo voort. Verschrikkeiyk is het niet direct, want we begrijpen elkaar nog steeds en dat is meer dan je van de meeste ambteiyke stuk ken kunt zeggen. Maar een voor beeld om na te volgen is het evenmin. Op schoolhoofd Harry Askew van een middelbare school in de Engelse stad Newcastle heeft de vrouwenemancipatie een ave rechtse uitwerking en hy laat dat ook duideiyk merken. Wil len de meisjes op school net zo behandeld worden als de jon gens? Best, zei hy, dan zullen jullie voor ongedisciplineerd ge drag met de rotting getuchtigd worden, net als de jongens. De eerste tuchtiging zal waarschyn- ïyk niet lang op zich laten wach ten, want op het horen van dit bericht begonnen de (veertien- en vyf tien jarige) meisjes zich met een verschrikkeiyk ongediscipli neerd te gedragen, uit protest. Ze gooiden ruiten in en stuurden de lessen in de war, zo zelfs dat de politie er tot tweemaal toe aan te pas kwam. Askew liet zich daardoor niet vermurwen en met de meisjes praten over hun grieven is er niet by. De lerares sen van de school beklagen zich zo vaak over het 'wangedrag' van de meisjesleerlingen, zei hij. dat hy wel genoodzaakt is die lastige leerlingen aan den ïyve te laten ondervinden dat dat alle maal niet kan op zyn school. 'Het was de enige manier om hem aan zijn bureau te hou den

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5