Een gescheiden remsysteem heeft vrijwel iedere auto. Maar wat zegt dat? o Poolse filmweek in Nederland Agenten haalden 'grap' uit: geen gevaarlijke radio-actieve straling Als u dóórdenkt diaconessenhuis breda Theaterontwerpen van 1588 tot 1850 Tentoonstelling over componist Enthoven /IN va N.V. Nederlandse Gasunie RECEPTIONISTE DINSDAG 13 JANUARI 1976 TR0UW-KWARTE1 In het British Museum in Londen is deze week een tentoonstelling geopend van Thracische schatten uit Bulgarye. Men verwacht dat deze tentoonstelling een kwart miljoen bezoekers zal trekken. Op de foto een bronzen helm en maskers uit de tweede helft van de eerste eeuw, die aandachtig worden bekeken door een bezoeker. DEN HAAG Eind januari wordt in ons land een Poolse filmweek gehouden waarin zeven voor ons land nog onbekende films uit Polen worden vertoond. De Poolse ambassadeur dr. J. Okuniewski zal de filmweek op woensdag 21 januari in 't Venster in Rotterdam openen. Daar spreekt dan ook de voorzitter van de gemengde commissie voor de tenuitvoerlegging van de culturele overeenkomst tussen Nederland en Polen, mr. P. W. A. G. Cort van der Linden. Het programma van deze filmweek, geselecteerd door Fons Grasveld en Frank Visbeen in overleg met Film Polski, omvat de volgende films: Gra (Het spel) van Jerzy Kwalerowicz (1968). Kardiogram van Roman Za- luski (1971), Palec Bozy (De vinger van God) van ntoni Krauze (1973), Hubal. van Bohdan Poreba (1973), Sanatorium pod Klepsydra (Sanato rium der herinneringen) van Wjo- chieeh Has (1973), Potop (De zond vloed) van Jerzy Hoffman (1974) en Sowjet-Nederlandse film in de maak DEN HAAG Dick Walda zal het scenario schrijven voor een film die onder Nederlandse regie en met een sowjet-operateur aan de camera gemaakt zal worden van een Sow jet-Nederlandse film. Die zal waar schijnlijk de titel krijgen 'De USSR gezien door de ogen van Nederlan ders'. Er zou dit Jaar nog aan de film worden begonnen, zoals kan blijken uit een interview in het in formatie-bulletin van de USSR- ambassade in Den Haag met Clara Stoljarova. eerste secretaresse van de vereniging 'USSR-Nederland'. DEN HOSCH In het Noordbra bants Museum in Den Bosch is van 24 januari tot 17 maart de tentoon stelling 'De achtergrond belicht' te zien. De expositie omvat 135 ont werpen voor het theater tussen 1588 en 1850 van kunstenaars uit Italië, Frankrijk en Nederland. De stukken zijn afkomstig van particuliere col lecties en uit bezit van het Toneel museum in Amsterdam. Alle geëx poseerde werken zijn afgebeeld in de catalogus, die daarmee een unieke uitgave voor ons land is geworden, aldus de directie van het museum. Godzina Szcytu (Het elfde uur) van Jerzy Stawinski (1974). Alle films hebben Engelse ondertitels. Vanaf 22 januari wordt deze serie volledig vertoond in Rotterdam (Filmhuis) en Utrecht ('t Hoogt) en van 26 januari af in Amsterdam (Filmmuseum). Daarna gaat het pro gramma nog naar Bolsward (5 t/m 8 februari) en Dordrecht (9 t/m 15 februari). Verder zijn er losse voor stellingen in Leiden, Den Haag, Gro ningen en Huizen. DEN HAAG Emile Enthoven, een naam die weinigen vandaag nog iets zal zeggen, was in de jaren twin tig een niet onbefaamd Nederlands componist. Toen hij vijftien was werden al composities van hem op de grote concertpodia van ons land gespeeld. Tot zijn werken behoren vier symfonieën en andere orkest werken. Hij studeerde o.a. bij Johan Wagenaar en Willem Andriessen en bij de dirigent Felix Weingartner in Bazel. Verder studeerde hij o.m. rechten, was geruime tijd docent in de diplomatieke geschiedenis aan de universiteiten van Leiden en Am sterdam, en was ook werkzaam als muziekrecensent. In 1939 emigreerde hij naar de Ver enigde Staten van Amerika waar hij in 1950 op 47-jarige leeftijd over leed. Aan hem heeft het Gemeente museum in Den Haag in de serie 'Grepen uit de muziekbibliotheek' een tentoonstelling gewijd, die vrij dag 16 januari wordt geopend door de heer M. van Doominck, waarbij door Marianne Dieleman «alt) en René Rakier (piano) werken van Enthoven ten gehore zullen worden gebracht. Op de tentoonstelling zijn partituren, programma's van con certen, foto's en geschriften over historie te zien uit de nalatenschap van de componist. Van een verslaggever ARNHEM De beide rijkspolitiemensen van wie veronder steld werd dat ze teveel radio-actieve straling hadden opgelo pen bij de bewaking van de kerncentrale te Dodewaard, blij ken een grap te hebben uitgehaald. De beide jonge wachtmeesters hebben hun z.g. 'pendosismeters' (die iedereen die op het terrein komt krijgt uitgereikt) ongeveer acht uur lang op een vat radio actief afval gelegd om te kijken wat er gebeuren zou. Er gebeur de inderdaad iets. De meters ga ven een te hoge waarde aan. De commandant van het district Nijmegen van de rijkspolitie, ko lonel P. j. Plattel, zei gisteren ontstemd te zijn over de onver antwoordelijke houding van het tweetal. Minister Van Agt van Justitie zal moeten besHssen over disciplinaire strafmaatrege len. De bij de wachtmeesters gecon stateerde dosis straling was ge meld door personeel van de kerncentrale Op last van de lei ding van de rijkspolitie werden toen onmiddellijk maatregelen genomen. De opgelopen hoeveel heid straling was weliswaar niet groot, maar de wachtmeesters mochten toch een Jaar lang niet worden ingezet bij de bewaking van de centrale. Tegelijk werd een nauwgezet onderzoek inge steld. Uit dat onderzoek is nu de 'grap' gebleken. Opslag Intussen zijn ook de problemen van de opslag en het transport van de 560 vaten met radio actief aval die gedeeltelijk in de open lucht opgeslagen waren, opgelost. Zoals bekend werd in november geconstateerd dat het vervoer naar het reactorcentrum Nederland bezwaren opriep in verband met een te hoge dosis straling. Ook de hoeveelheid af val was voor het reactorcentrum te groot om tegelijk te verwer ken. Inmiddels zijn echter 380 vaten naar Petten afgevoerd. Dc resterende 180 vaten zijn van een nieuw betonnen omhulsel voorzien. Vandaag is het transport van dit afval naar Petten op gang geko men. Het zal enkele dagen du ren. Nieuwe problemen met het transport en de opslag van afval zijn volgens een woordvoerder van de gemeenschappelijke ker nenergie centrale Nederland niet meer te verwachten. Het triangelsysteem leder remcircuit werkt op drie wielen Remeffect bij een defect circuit: ca. 80%. Een circuit op iedere as Voorwielen worden in normale ge vallen bij het remmen met meer dan de helft belast De achterwielen be reiken dus alléén niet de rem werking 24 systeem Primair remcircuit op alle vier de wielen en beide voorwielen door een tweede. Bi] uitval van het primaire circuit een resterend remeffectvan maximaal 60%. Diagonale circuits leder circuit bedient een voor- en een achterwiel. Remeffect bij een defect circuit: ca. 50%. Koersstabiliteit is in gevaar. Gescheiden remcircuits zijn de eerste stap naar een veiliger en betrouwbaarder remsysteem. Raakt één remcircuit defect, dan behoudt u altijd de remcapaciteit van het tweede. Dat roept dan onmiddellijk de vraag op: Hoe groot is die resterende remkracht? Het antwoord hierop hangt af van het gekozen systeem. Vast staat, dat de remwerking van de voorwielen groter is, dan die van de achterwielen. De voorwielen moeten dus altijd, onder alle omstandigheden functioneren. Als ieder remcircuit nu de twee voorwielen en één achterwiel bedient, behoudt men bij uitval van één circuit80% van de remkracht. Bovendien komt bij deze triangelverdelingde bestuurbaarheid en koersvastheid van de wagen niet in gevaar. Volvo toonde zich met deze oplossing nog niet geheel tevreden. Want hoe is de bedienbaarheid van de remmen bij het uitvallen van een circuit? Daarvoor ontwikkelde Volvo wat heet: De tweetraps hoofdremcilinder. Door deze vinding blijft de rempedaalslag altijd gelijk en kan de bestuurder even snel reageren als bij een volledig functionerend systeem. Er is zelfs geen verhoogde pedaal druk nodig. Het enige wat merkbaar is, is het brandende waarschuwingslampje op het dashboard. De remmen zelf Op alle vier de wielen plaatst Volvo servo-bekrachtigde schijfremmen. Voorwielen worden bij het remmen zwaar der belast dan de achterwielen. Dit verschil in belasting kan bij krachtig remmen blokkeren van de achterwielen tot gevolg hebben. Daarom bouwt Volvo in elk remcircuit een remkracht verdeler, waardoor een betere remwerking en een exceptio neel laag sliprisico wordt verkregen. Om het risico op een defect in een remcircuit te beperken, maakt Volvo de remleidingen van een nieuw soort koper legering, die volledig roestbestendig is. Op de achterwielen plaatst Volvo aparte remtrommels voor de handrem. En Volvo zou zijn kwaliteitsnormen negeren als de handrem niet met stalen kabels, die van hefboom tot de trommels beschermd zijn, werd uitgevoerd. Volvo's filosofie Vergelijk een Volvo uit de 240-serie met de wagen, die u rijdt ot wilt rijden. Gebruik daarbij Volvo's Checklist. Deze Checklist ligt voor u klaar bij iedere Volvo-dealer. En in ieder geval zendt Volvo u op aanvraag de Checklist toe. Een briefkaart aan j DAF-VOLVO Personenauto Nederland B.V, postbus 16, Beesd, is voldoende. Het remsysteem van uw auto is begrijpelijkerwijs één der meest vitale onderdelen. Even begrijpelijk zijn de inventiviteit en de inspanning, die Volvo daarin investeert En op zijn beurt is dat illustratief voor de consciëntieuze manier, waarop Volvo auto's bouwt Met het oog op de wezenlijke belangen van de automobilist: Veiligheid, economie en comfort En dat zijn vergelijkingsmaatstaven, die tellen voor mensen, die bewust hun auto kiezen. DAF-VOLVO Personenauto Nederland B.V., Stationsweg 2, Beesd. GEVESTIGD te DORDRECHT 1 JANUARI 1976 C. OPPELAAR neurologe in associatie met E. W. Heerema, psychiater-neu roloog. Spreekuur volgens afspraak in het Diaconessen- huis Refaja. Chr. Scholengemeenschap „MAARSBERGENSTRAAT", Maarsborgenstraat 169, 's-Gravenhage. Omdat de GYMNASTIEKLERAAR door een ongeval voor enige maanden is uitgescha keld, wordt voor deze tijd een M.O-P-er of N-gyster ge vraagd. Bij voorkeur: maandag 8.15-12.40 woensdag 11 -50-16.30 donderdag 11.50-15.40 vrijdag 8.15-12.40 Totaal :18 lest. Moderne zaal. Soli. a.d. dir. Mevr. A. Kammeraat. Uitgifte van Laan Corpus den Hoorn 102, Groningen. 8Zi pCt. obligaties 1976 per 1977/1991 in stukken van nominaal f 1.000,- aan toonder. Leningsbedrag nominaal f 100.000.000,- Koers van uitgifte zal uiterlijk op vrijdag 16 januari 1976 vóór beurs worden bekendgemaakt en in de Officiële Prijscourant van de Vereniging voor de Effectenhandel van die dag worden gepubliceerd. Inschrijving van heden tot dinsdag 20 januari 1976,15.00 uur op de voorwaarden van het prospectus d.d. 12 januari 1976 bij de kantoren van ondergetekenden te Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Utrecht, Eindhoven en Groningen, voor zover aldaar gevestigd, waar prospectussen en inschrijvingsbiljetten, alsmede - tot een beperkt aantal - exemplaren van de statuten en het laatstverschenen jaarverslag van N.V. Nederlandse Gasunie verkrijgbaar zijn. amsterdam-rotterdam bank n.v. algemene bank nederland n.v. bank mees hope nv nederlandse credietbank n.v. nederlandsche middenstandsbank n.v. pierson, heldring pierson n.v. coöperatieve centrale raiffeisen-boerenleenbank g.a. Amsterdam. Utrecht. Eindhoven. 12 januari 1976 Bij het afspraakcentrum op de polikliniek voor ons ziekenhuis ontstaat binnenkort een vakature voor een full-time Het afspraakcentrum ressorteert onder de medische administratie, waar met 10 personen wordt samengewerkt. De taak van de receptioniste omvat onder andere: het te woord staan en verwijzen van patiënten afspraken maken zowel telefonisch als mondeling spreekuurlijsten per dag uittypen Voor deze representatieve funktie komen wij graag in contact met kandidaten van 25-30 jaar, die reeds wat meer ervaring hebben in een dergelijke baan/funktie. Wat het opleidingsniveau betreft denken wij aan minimaal het MAVO- diploma. Inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij de heer D. Fokkema, hoofd van de medische administratie; tel: 076-122133 tst. 418. Sollicitaties te richten aan het Hoofd Personeelszaken,. Langendijk75, Breda. Op enveloppe vermelden de code TR 13.1 2&f. Kin: t>ui

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 12