Alles moet wijken voor goede sfeer bij 'Lucifer' RHETORIC A 25. Informatie over prijzen in reisbrochures nog steeds te onduidelijk llisillatll WAAROM durftuhet woord niet te nemen? Spreekvaardigheid Ruim 3000 bungalows in één vakantiegids Om half vijf opstaan in 'De vluchtheuvel' 'Songfestival is leuk maar niet het belangrijkste' DAAROM Garantiebepaling. Gratis introduktieles. Moralisme ontsiert kinderboek ad Kinderhotel \l Marokko: 45.000lwe Nieuwe boeken Vlaardingen we«£ nachtelijk verkei IND/ MAANDAG 12 JANUARI 1976 BINNENLAND TOERISME TROUW/ KWARTET Van onze radio- en tv-redactie ZAANDAM Het heeft weinig gescheeld of de populaire Zaanse popgroep Lucifer zou nimmer enige bekendheid hebben gekre gen. In de zwoele stem van zan geres Margriet Eshuys (23) za gen de platenbonzen destijds wel een redelijk gestoffeerde boter ham, maar als groep gaven ze Lucifer geen schijn van kans. Het is dan ook aan de onderlinge kameraadschap van het viertal te danken dat ze binnenkort een gouden exemplaar van hun eerste langspeelplaat 'As we are' tegemoet kunnen zien. Ze waren en zijn niet te scheiden. Voor de sfeer moet binnen Lucifer alles wijken, als het moet zelfs kwa liteit. Van 'As we are' worden nog steeds twee- i» driehonderd exemplaren per dag verkocht, en met leedvermaak praat Lucifer in de knusse Zaanse woning van drummer Hennie Huys- man nog na over de mensen die in dertijd van Margriet een tweede Tammy Wynett wilden maken door haar een langspeler met smartlap pen te laten volzingen. Bas-gitarist en echtgenoot Dick Buysman mocht dan nog wel meespelen, maar Hen nie Huysman en de Antilliaan Julio Wilson fdie overigens verhinderd was het interview bij te wonen) moesten maar elders hun vertier gaan zoeken. Boos zijn ze niet meer, want het gaat ze nu voor de wind, maar Mar griet kan er nog even over uitvallen ■Neem me niet kwalijk, maar deze commerciële elpee. Het is een rot woord, maar daar gaat het ons toch om. Veel platen verkopen. Daarmee kom je In Las Vegas, en dat is toe vallig mijn droom.' MargrietMadison Square volgt dan vanzelf wel.' En dan weer de zelfspot: "We spelen liever in het voorprogramma van Frank Sinatra dan van de Rolling Stones, want dan weet ik zeker dat we afgaan.' De groep heeft nog lang niet ge noeg van vermoeiende optredens, ook al heeft zij die al in alle variëteiten verzorgd, van Engelse working men's clubs, tot 'de slechtste nacht club van Amsterdam', van Noord hollandse dorpjes tot de Holland- Amerika-iyn. Lucifer thuis, van links naar rechts Dick Buysman, Hennie Huys man en Margriet Eshuys. Julio Wilson is afwezig. jongetjes hebben mij uit m'n kel dertje vandaan gehaald en me op gevoed tot artieste. Dat is een gees telijke ontwikkeling van heb-ik-jou -daar, want je moet wel zo flink het mes in iemand zetten om hem mentaal zo sterk te krijgen dat-ie de Bühne op gaat. Iedereen wil wel een liedje zingen, maar ga er maar eens staan, dat is een behoorlijke drempel. Ik heb gewoon de steun van deze jongetjes nodig, anders ga ik niet op pad. Ik heb geen zin om alleen in die show-business rond te lopen. Trouwens, ik ben eigenüjk geen -angeres maar gewoon een in- strumentaliste die zingt, een onder deel van de groep.' De groep wordt binnenkort uitge breid met gitarist Jop Netten, voor wie dezelfde criteria golden: geen genie, maar een prettig mens. Mar- Immers, in vertrouwde kring praat u honderd uit! Weet u precies wat u zeggen wiltl Hebt u geen enkele spreekmoeilijkheid! Maat bij vreemden, op een vergadering, tijdens een examen of tentamen, op 't werk, in een discussie, een gesprek, bij sollicitaties, verkoopgesprekken.enz. hapert vaak uw tong. willen de woorden er niet uitkomen. En als n gaat spreken, dan zijn uw zinnen doorspekt met woorden zoals: T.'H'.T.NNUH'. 'MAARRUH'. 'DUSSUH*. TOENNUH'. etc. Wat is de oorzaak hiervan? Wel... spreekangst... of U beschikt over te weinig zelfvertrouwen. Desondanks weet u heel goed wat u wilt zeggen: maar 'nervositeit', 'ongewoonte' en onnodige 'angst' voor andeten beletten u wat u zo graag naar voicn had willen brengen. adviseren wij u om de mondelinge RHETORICA-kursus te gaan volgen en binnen vier maanden hebt u alle genoemde remmingen overwonnen. Voor deze kursus bestaat in ons land een zeer grote belangstelling. Jaarlijks volgen vele duizenden dames en heren van elk niveau in de leeftijd van ca. 17 jaar en ouder deze lessen. Spelenderwijs leren zij 'onbevangen' het woord te nemen, vergaderingen te leiden, doeltreffend te discussiëren, in ondernemingsraden mee tc denken, tc adviseren, tot uitspraken te komen. Ditisonmisbaaromuop elk maatschappelijk terrein tc handhaven, want wie ZONDER angst het woord neemt, zich helder weet uit te drukken en vloeiend een toespraak weet op te bouwen of een vlot gesprek weet tc voeren, heeft ontegenzeggelijk op de massa ccn streepje voor. Omdat een goede 'spreek- en uitdrukkingsvaardigheid' geen gave is. maar een kunst die iedere man of vrouw kan leren, kunt u er beter nu aan beginnen. U zult van deze «tap nooit spijt krijgen. Het bedrijfsleven. Rijks- en Gemeente-instellingen hebben het grote nut van de kursus in de praktijk ervaren. Deze luidt: Indien men tijdens het examen niet slaagt, wordt gelegenheid geboden om binnen een jaar dc gehele kursus gratis over te doen. welke bepaling bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Dordrecht en Omstreken is gedeponeerd. U mag natuurlijk best even de kat uit dc boom kijken. Doe dat tijdens één van onze introduktielcssen, die U geen enkele verplichting opleggen cn geheel vrijblijvend zijn. Wilt u dat met iemand samen doen? Prima - neem rustig een goede bekende mee. U bent welkom in: DELFT, woensdag 14 januari in wijkcentrum Open Deur". Achterom 88 •s-GRAVENHAGE. maandag 12. woensdag 14 en vrijdag 16 januari .n zaai Rem. Gerei Gem Laan van Meerdervoort 955 (schuin t o Appelstraat) dinsdag 13 en donderdag 15 januari in zaal centrum "Bethelkerk Traviatastraat 25 s-GRAVENZANDE. donderdag 15 januari in Herv. centrum De Brug Juiianaweg 61 LEIDEN, maandag 12, dinsdag 13 en donderdag 15 januari in zalencentrum 't Parlement Nieuwe Rijn 52 RIJSWIJK (ZH). maandag 12 en dinsdag 13 januari in zaal "Verzoeningskerk". Dr van Mooklaan 33 SASSENHEIM, woensdag 14 januari in hotel t Bruine Paard Hoofdstraat 241 ZOETERMEER. donderdag 15 januari in zaal "Morgensterkerk". Nassaulaan 43 Toegang vrij: aanvang 20.00 uur Zaal open 15 minuten voor aanvang van de lessen INSTITUUT DORDRECHT BURG DE RAADTSINGEL 21. TEL (078) 37283 - 30388 Voor bedrijven worden in groepsverband aparte kursussen georganiseerd. Songfestival De uitnodiging om deel te nemen aan het nationaal Songfestival is met genoegen aanvaard, maar onder voorbehoud. Margriet: 'Als het lied je me niet aanstaat, dan weiger ik. Ik ga niets tegen mijn zin doen. Het heet trouwens Songfestival, maar de massa beoordeelt niet de song, maar de artiest. En daar heb ik geen trek in, want dan wordt het een talentenjachtje, en dat heb ik op mijn elfde al gehad. Vorig jaar heb ik zelf in een achtergrondkoortje meegedaan, en wat ik alleen maar proefde was een atmosfeertje van l.aat en nijd, terwijl het allemaal lieve mensen waren. Het zijn de pla tenmaatschappijen die dat doen. Daarom zeg ik: leuk als we de fi nale halen, maar dat is niet het be langrijkste. Alles hangt van de con dities af.' griet typeert hem als volgt: 'Ge woon een jongen met een goed ge bit waar we vreselijk mee kunnen lachen.' Sfeer Dick Buysman: 'We moeten zoveel uren met elkaar delen, dat sfeer voor ons het belangrijkst is. Reputatie ophouden? We hoeven ons alleen matr waar te maken op de Bühne. En wat is Lucifer? ('Brandhout', interrumpeert Hennie Huysman). 'Gewoon een gezellige ploeg men sen. die muziek maken en het pu bliek bezig houden. Daar heb je geen renieën voor nodig. Wat we wel doen, dat is aan een nieuw repertoi re gaan bouwen met onze nieuwe gi tarist. Volgend jaar zijn we een heel andere groep Lucifer, met wéér een Het is blijkbaar een verleiding om kinderboeken moralistisch te ma ken. In deze val is Harriët Freezer getrapt met haar vertaling van Ro- ald Dahls 'De Tovervinger\ Een kind beschikt over een tovervinger, waar mee ze haar buurman die graag beesten doodschiet voor korte tijd in een vogel verandert. Als de buur man en zijn kwade zoons tot inkeer komen, maakt het kind de betove ring weer ongedaan. De braaf ge worden jagers slaan dan hun gewe ren in gruzels. De braafheid druipt er af. Jammer hoor, van de verder prima vertaling van mevrouw Free zer en de uitstekende tekeningen van Tom Eyzenbach. De volgende keer moet uitgeverij de Fontein maar aan mevrouw Freezer vragen zelf voor de tekst te zorgen. Ik denk dat ze dat best kan. De prijs van het boek is 9,75. In de categorie mooie boekjes heeft Deltos Elsevier weer enkele Frank Fehmers produkties uitgegeven. Die zijn eigenlijk altijd goed in orde. Mooie plaatjes in een boek heb je tegenwoordig te kust en te keur. Maar humor, verbeelding en span ning in de illustraties gecombineerd met een pakkende tekst vind je vrij weinig. Voetstappen is trouwens een beeldverhaal, waarin nog wat fan tasie van het kind benut wordt. De Visjes is een getekend verhaal met een minimum aan tekst gemaakt door een Nederlandse tekenaar van kleurenfilm, Paul Driessen. De prijs van de boeken is 12,50. A. S. Doortastende tienermeisjes, Jean en Louise Dana. met op de achtergrond hulpvaardige volwassenen, treden op als detectives. Ze doen dat in 'Het geheim van het Zwitserse chalet', een mysterieus avonturenverhaal, rondom een knappe prins, die op zoek is naar belangrijke familie stukken. Deze pocket is eerder ver schenen in de V.S. en Engeland, waar genoemde 'heldinnen' nogal populair zijn geworden. Deze schrijfster be dacht ook 'De spooklagune', waarin de ondernemende meisjes een raad sel oplossen onder de kust van Vir ginia, waarbij het gaat om een zee- roversschat. Beide uitgaven zijn verschenen in de D.D.-reeks van Van Goor Zonen, Den Haag, ze kos ten ƒ4,95 per stuk (12 jaar en ou der). Dezelfde uitgever bracht Het Poeh Feestboek op de markt, geïnspi reerd op Winnie-de-Poeh. het grap pige bedrijvige beertje, van de hand van Virginia H. Ellison, met koste lijke illustraties van E. H. Shepard en bewerkt door Toos Blom. Het is een doe-boekje. want er worden vijf gezellige Poeh-feesten in aanbevo len. ideetjes voor het maken van uitnodigingen, versieringen, spelle tjes, eten en drinken en dat allemaal verzonnen door Poeh en z'n vrindjes. Heel aantrekkelijk voor bezige kin deren én hun ouders. Prijs: ƒ6.90. De Jerry Spring-albums voorzien blijkbaar in een markt. Ze hebben een kloek formaat en een grote verspreiding houdt de prijs opmer kelijk laag. In deze serie versche nen twee herdrukken: Goud in Rio Santana 'wapensmokkel) en Jerry tegen KKK (Indianen op het oor logspad). Per deel, ook verspreiding in België, 10.-. Minder van om vang 4,95 per deel zijn de stripboeken Baard en Kale in New York 'drugsmokkel in Amerika) en onderdeel van een serie. De blauwe groentjes 'serie De Blauwbloezen. Oude Niek en Zwartbaard). In de greep van Lucifer en de 26ste al bum Robbedoesavonturen: Cider voor de sterren In laatstgenoemde uitgaven zijn alle illustraties in kleur Uitgeverij J Dupuis Zo nen, "Ittard. D on CE aid of 1 rtre i H door Dick Ringlever Nog steeds zijn er reisorganisa ties, die onjuiste, of in ieder ge val verwarrende, voorlichting geven in hun brochures. Hoe wel de Consumentenbond de in de afgelopen maand verschenen tientallen nieuwe zomerpro- gramma's nog niet diepgaand heeft bestudeerd, komt hij al wel tot de voorlopige slotsom, dat de klant in lang niet alle gevallen even gemakkelijk aan de weet komt, waar hij werke lijk aan toe is. De kritiek van de bond spitst zich met name toe op de wijze, waarop de touroperators hun prijzen etale ren. 'In veel gevallen zijn de prijs- tabellen zo verwarrend, dat veel mensen zich erop verkijken en zich verrekenen', zeggen drs. H. Nicolai en A. Kaminga. 'Dat geldt vooral de kinderkortingen'. Verwarrend Als voorbeeld (nog van vorig jaar, maar dit jaar is er weinig veran derd) noemen zij een appartements- reis, die bij bezetting door vier per sonen 364 gulden per persoon kost, maar waarvoor kinderen van twee tot en met vier jaar een korting van 165 gulden wordt aangeboden. Dat is mooi meegenomen, denkt dan de rekenende huisvader. Zouden we met vier volwassenen gaan, dan zou dat viermaal 364 gulden 1456 gulden kosten. Nu gaat daar voor de twee kinderen tweemaal 165 gul den af, wat het totaal dus omlaag brengt naar 1126 gulden. Maar die vlieger gaat aan de balie mooi niet op. Want daar blijkt dan, dat die kinderen niet als personen worden aangemerkt. De reisorgani satie gaat in dit geval dus uit van een bezetting van het appartement door twee personen en dan is de prijs niet 364 gulden maar 389. Het totaal ziet er dan ook meteen heel anders uit: 2 x 389 plus 2 x 389 165 1226. In feite is die kinderkorting dus een stuk klei ner dan wordt gesuggereerd. De heer Kamminga: 'in deze geval len kan je niet spreken van valse voorlichting, want elders in de bro chure staan in de kleine letters de voorwaarden correct beschreven. Maar wie denkt daaraan als er in de tabellen geen verwijzing staat naar die kleine letters? Op zijn zachtst gezegd kan je hier spreken van verwarrende informatie'. sommige overzichtelijk en andere misleidem aparte bijlage werden vermeld dat hinderlijke en verwarrend fdl kentjes in de brochure zelf tu bodig zouden worden. De heer Ir 1 lai: 'Misschien zou dat iets zijn de ANVR. Daar gijn tenslotte wel alle reisbureaus bij aang<® ten'. Prjjstabellen: onduidelijk. volge regels van de rijksluchtvaart dienst): 189 gulden. Voor dat be drag krijgt men dan echter waarde- coupons, die ter plaatse kunnen worden gebruikt voor autohuur, ex cursies, maaltijden etc. Maar wat moet je daarmee als je helemaal geen auto wilt, er niets voor voelt met een peuter van drie in een volle bus te gaan zitten en je aan die maaltijden in het hotel meer dan genoeg hebt? De bond bepleit dan ook meer dui delijkheid, meer in het oog vallen de verwijzingen naai' algemene voorwaarden en vooral meer uni formiteit in de kortingen en de wijze, waarop de prijzen worden geëtaleerd. De heer Nicolai: 'We hebben er be grip voor, dat elke touroperator een eigen gezicht naar voren brengt, maar ik zie niet in hoe je die eigen identiteit in prijstabellen tot uiting kan brengen. We hadden gehoopt, dat dit dit jaar zou gebeu ren bij de Holland International reisgroep, waarin negen touropera tors zijn gaan samenwerken. Dat is niet het geval. Iedere reisorganisa tor in deze groep doet het nog steeds op eigen wijze en dus met veel variaties'. Gratis? Diezelfde reserve toont de bond ten aanzien van door sommige tourope rators uitgebrachte speciale gezins- reizen. In de brochure wordt dan gezegd, dat een van de kinderen (in een bepaalde leeftijdsgroep) gratis meegaat. Een paar kolommen ver der blijkt dan echter, dat er wél voor moet worden betaald (inge- Onderzoek Dat dit systeem bij de klant grote verwarring wekt heeft een vorig jaar gehouden onderzoek van de bond duidelijk aangetoond. Van de 74 mensen aan wie werd gevraagd de wérkelijke kosten van een reis uit te) rekenen, slaagden er daarin maar vijf: 69 kwamen aan een ver keerde eindsom, van wie er 65 wer kelijk totaal naast zaten. Het meest ideaal zou de bond vin- dep, wanneer de prijzen in een Het grote Zwitserse bemiddelingsbureau voor de verhuur van huisjes, Swiss Cha- lets-Interhome, heeft dit jaar voor het eerst ook een Neder landse uitgave met een opsomming van vakantiewoningen het licht doen zien. Het boek is omvang rijker dan ooit te voren: 376 pagina's met een dikke drie duizend chalets, huis jes en bungalows. De meeste daarvan lig gen in Zwitserland, Oostenrijk en Frank rijk, maar daarnaast woriden ook aanbie dingen gedaan in vrijwel alle andere Europese landen. Zo kan men bijvoor beeld ook een blok hut in het Finse me rengebied huren, of een huisje in Honga rije of een optrekje even boven de pool cirkel in Zweden. De prijzen zijn over zichtelijk samenge vat in een aparte brochure. De gids is gratis verkrijgbaar bij de organisatie in Amstelveen (Straat van Sicilië 22). Informatie Een ander bezwaar van de dn tegen de presentaties van de |see opera for: de nog steeds té sumi fee: beschrijving van de plaats, elei komen de meeste niet verder ge 'een wel drukke, maar ook gez< badplaats'. Dat tekort aan i matie zegt de bond vooral te stateren bij de kleinere touroi tors, die busreizen organis Lj' Soms wordt het niet eens duic wat er in de prijzen is begr< terwijl de beschrijving van hot< evenzeer te wensen overlaat, De heer Kamminga: 'Hoewel t„ioj laatste jaren in de voorlic enorm veel verbeterd is, blijkt e nog stgeds lacunes te zijn. "Wie wil weten wat hij koopt en w; T, daarvoor moet betalen, moet J, echt ingewikkelde vergelijl 0j studies verrichten. Dat moet hi doen, want het is nog maa j vraag of de balie-employé he alle gevallen duidelijk en doel AC fend kan helpen'. In Arth aan de Zugersee in g traal Zwitserland is het kinderhotel van Zwitserland opend. Het ligt midden in de „/J sen en is helemaal als een boer ~!u ingericht met ponies, dwergge kippen, een volière en een St. Ba_ hardhond. 2 Speciaal bedoeld voor kind2 (tot 12 jaar) van wie de oude: eens een paar dagen samen ojD willen. Tijdens hun afwezig ;®j| worden de kinderen door kin le verzorgsters opgevangen. Een 'e en een nacht verblijf kost dF gulden (inclusief maaltijden). K-S Nadere inlichtingen: Zwit f verkeersbureau in Amsterfte (Koningsplein 11). Het aantal Nederlanders, datp kantie in Marokko viert, heeftf rig jaar een record bereikt: 45.000 hebben er een bezoek1 bracht. In 1974 was dit aantal! 33.000 en het jaar daarvoor 24) In totaal heeft het land dit twee miljoen buitenlandse toer te gast gehad. 'Speelse liefde 2' door Alex Confort. Uitg. Elsevier te Amsterdam. 223 blz. Prijs 59,50. Ook deel twee van de gids voor min naars is zeer fraai met 23 kleu renplaten en tientallen zwart-wit te keningen uitgevoerd. Dit keer wordt behalve aan de praktijk wat meer aandacht besteed aan de rela tionele kant van de liefde. Je moet ten slotte op zijn minst met zijn tweeën zijn. Behandeld worden ge voelige zones van het lichaam, bio logisch en cultureel bepaalde ver schillen in de seksuele beleving, voor en nadelen van verhoudingen met verscheidene personen (huwelijks trouw), hulp-instanties en methoden en specifieke behoeften van oude ren, gehandicapten, zwaarlijvigen en zwangeren. Uitgangspunt van Com fort is steeds dat seksualiteit een bron van vreugde is en uit een taboe sfeer moet worden gehaald. Alles wat mensen kan helpen bij het te niet doen van de gevolgen van een slechte seksuele opvoeding (angst, valse schaamte, vooroordelen) moet daarom volgens hem worden aange grepen. Dat humor daarbij een sterk v/apen is heeft Comfort uitstekend begrepen en hij hanteert het dan ook met grote vaardigheid. BERGEN Van 11 tot 31 januari zullen zestig personen uit v. m landen meedoen aan een godsdienstige internationale training i m vormingscentrum 'De vluchtheuvel' in het Noordhollandse B( Pj De deelnemers, onder wie acht Ne derlanders, moeten vier dagen van de week om half vijf opstaan en de overige dagen om zes uur. Om half tien 's avonds gaat iedereen naar bed. Deze engelstalige cursus is georga niseerd door het 'International trai ning institute for world church men". een uit Amerika afkomstige organisatie, die sinds vorig jaar een afdeling heeft gevestigd in de voor malige r.k. pastorie aan de Rozen gracht te Amsterdam. Het is de eerste keer dat een dergelijke cur sus in Nederland wordt gegeven. De afgelopen zes jaar hebben onge veer vierduizend personen uit 37 landen deelgenomen aan deze trai ningen. die plaats vonden in alle werelddelen. Door studie, verdieping van geeste lijk leven en praktische training worden pastores, religieuze en leken toegerust om te kunnen antwoorden op de uitdaging van onze tijd. De deelnemers komen uit alle lagen van de bevolking. Zo willen de organisa toren de kerk helpen haar zending te vervullen temidden van de radi cale veranderingen van de 20(1 Een voorname doelstelling omzetten van de theorie o^tZ1- verhouding kerk - wereld praktijk van het plaatselijk beuren. De training werd ondermeet bevolen door pater B. van r.k. pastor van de Engelssprei S in Den Haag. Mgr. Zwartkrui schop van Haarlem, zal een ui brengen aan Bergen. Van een verslaggever VLAARDINGEN De gen raad van Vlaardingen heeft b lai de stad tussen elf uur 'savo 1 zeven uur 's morgens af te ip voor alle zware verkeer. De Oil en het industrieterrein blij' Til die tijd wel bereikbaar via staande route voor gevaarlijk 6 fen. Het voorstel van de KVF sp en de PCG om het plan twee den op te schorten, werd verw

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8