[sraël vreest an Palestij nen Staat van beleg in Ecuador na vertrek president Israëli's én Palestijnen moeten water bij de wijn doen Betogingen tegen Noord-Portugal Grote Palestijnse aanval in Beiroet tegen christenen Ijdens debat in Veiligheidsraad iowjet-Unie laat 32 apanse vissers vrij Communisten Italië mogelijk in regering Verdeeldheid over Angola ANDAG 12 JANUARI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 5 JEW YORK, TEL AVIV, CAIRO (AP, UPI, Reuter) Israël heeft j jsteren de hoogste staat van paraatheid voor Jeruzalem en het ei ntemationale Ben Goerion vliegveld, vlak bij Tel Aviv, afgekon- bristtigd. In kringen van de Israëlische politie vreest men Palestijnse ldJ^j erreur aanvallen als achtergrondmuziek bij het vandaag begin- kle iende debat over het Midden-Oosten in de Veiligheidsraad van de rsstra herenigde Naties. bracht premier Rabin ver uit aan zijn kabinet van de esirltaten van de reis van minister ran buitenlandse zaken, Yigga Al- teur!' on, naar de Verenigde Staten aan doejle vooravond van het debat in de lafcvütfeiligheidsraad Israël weigert aan iet debat deel te nemen omdat entegenwoordigers van d e Pales- jnse Bevrijdingsbeweging (PLO) veneens zijn uitgenodigd. jens een woordvoerderu van de jTJaaëlische regering, heeft Allon 5an de Amerikaanse regering de _jing gekregen dat zij elke sezenlijke verandering van de tek- tcen van de resoluties van de Vei- over het Midden-Oos- Vten met een veto zal voorkomen. xJsToch zouden de Verenigde Staten tijdens de vergadering precies ^""^-riuiten welke handelwijze zij no- achten. Het Israëlische avond- Ma'ariv citeerde gisteren Ame- regeringsf un otionarissen zeiden dat de Verenigde Staten niet teleur zouden stellen. In hiervoor zouden de Verenigde iten van de regering Rabin ver- IÜKIO (AP. UPI. Reuter) De towj et-Unie heeft zich bereid rerklaard om 32 Japanse vissers, he gevangen gehouden worden imdat zij in de territoriale wateren fan de, Sowjet-Unie zouden hebben jewist, vrij te laten. )it heeft de Russische minister van luiteniandse zaken, Andrei Gromy- 1[ to, gisteren verklaart op de derde van zijn bezoek aan Japan.. Een hangijzer in de besprekingen Gromyko met de Japanse rege- voonen vier eilanden in de Oceaan, die aan het einde de tweede wereldoorlog door de 7j et-Unie werden geannexeerd, kpan stelt de teruggave van deze Handen als voorwaarde voor de ndertekening van een vriend- Rhapsverdrag met de Sowjet-Unie. De 32 Japanse vissers werden in de en rond deze eilanden gevan genomen. Tot nu toe is Gromyko bij zijn weigering geble- om de eilanden aan Japan terug te geven. Tijdens de ontmoe- tkig van Gromyko vandaag met de Japanse premier Miki wordt aange nomen dat deze eilanden één van de belangrijkste onderwerpen van bet. gesprek zullen vormen. Gisteren had Gromyko een ont moeting met de secretaris-generaal van de Japanse liberaal-democrati sche regeringspartij, Yasuhiro Na- kasone. Met Nakasone werd over eengekomen om de huidige bilate- rale uitwisseling van gegevens over kernonderzoek voor vreedzame doel einden voort te zetten. wachten, dat zij met nieuwe voor stellen voor de totstandbrenging van een vrede In het Midden-Oos ten komt. Volgens Palestijnse kringen in Bei roet heeft de leider van de PLO, Yassir Arafat, gisteren een drin gende boodschap van de regering van de Sowjet-Unie ontvangen. Volgens deze zegslieden ging de boodschap 'over de coördinatie tus sen de Russische, Syrische en Pales tijnse delegaties' tijdens het Mid- den-Oosten-debat dn de Veilig heidsraad. Ook de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Fahmi, ontving gisteren van zijn Russische collega Gromyko een boodschap, waarin be nadrukt werd dat de opvattingen van Egypte en de Sowjet-Unie pa rallel liepen. Terugkeer Eban Ondertussen overweegt de Israëli sche premier Rabin om oud-minis ter van buitenlandse zaken Abba Eban uit te nodigen weer deel van de Israëlische regering uit te gaan maken, vermoedelijk in de functie van vice-premier. Rabin en Eban hadden vrijdag op verzoek van de premier een onderhoud, waarin de ze Eban zou hebben gepolst over terugkeer in het kabinet. De huidi ge minister van buitenlandse za ken Allon. is ook vice-premier maar deze functie is zuiver ceremo nieel. Allon zou thans bereid zijn het vice-premierschap op te geven, waartoe hij tijdens de kabinetsfor matie van Rabin niet bereid was. Een van Allons redenen zou kun nen zijn dat hij en Eban het over het Palestijnse vraagstuk eens zijn. De oud-minister zei vrijdag voor de televisie, dat Israël bereid zou moe ten zijn om met elke Palestijnse groep die Israël erkent te onder handelen. Dit ls ook Allons stand punt. Geheime besprekingen Volgens het Amerikaanse tijdschrift Newsweek heeft premier Rabin in de laatste drie tot zes maanden een geheime ontmoeting met koning Hoessein van Jordanië gehad. Vol gens Newsweek, dat zich op goed geïnformeerde kringen in de Vere nigde Staten beroept, is deze ont moeting slechts de voortzetting van een reeks Israëlisch-Jordaanse con tacten op lager niveau. Aan de ontmoetingen is nu ruchtbaarheid gegeven om te bewijzen dat Israël bereid is het Palestijnse vraagstuk in onderhandelingen met Jordanië op te lossen. Tijdens de besprekin gen zou Jordanië geweigerd hebben de westelijke oever van de Jordaan terug te nemen, omdat Israël een eigen verdedigingslinie langs de Jordaanrivier eiste. Jordanië zou de teruggave van het Arabische deel van Jerusalem hebben gevraagd. doj JSSABON (Reuter/UPI/AP) Meer dan tienduizend boeren aan ïébben in de Noordportugese stad Braga geprotesteerd tegen de .ij t andhervormingsplannen. Zij gaven de regering drie weken om Sm haar landhervormingsplannen ongedaan te maken. opp mgi ïflj willen niet op collectieve boer- t n erijen naar Russisch voorbeeld ls erken', riep een der sprekers on- luld applaus uit. Als de regering t op haar plannen terugkomt, omen de boeren over drie weken bijeen om te beslissen wat stappen zij zullen ondeme- n. Zij kunnen de regering onder uk zetten door geen landbouw- dukten meer te leveren aan de oor leden. Op het ogenblik is er in iissabon al tekort aan vlees uivelprodukten ïdei Do# ere! ngi kal ls l 1 iu ro Eind vorige week gaf minister van landbouw Antonio Lopes Cardoso toe dat de landhervormingsplannen tever gaan. Hij heeft aangeboden onteigeningen alleen te laten gel den voor bedrijven groter dan der tig hectare, in het zuiden van Por tugal. waar veel grootgrondbezit voorkomt. Maar de boeren wezen dit voorstel af. Toen de naam Car doso vtel riepen zij 'dief, dief' en 'gisteren de grote, vandaag de mid delgrote bedrijven en morgen de kleine.' QUITO (Reuter/AP) In het Zuidamerikaanse Ecuador hebben de opperbevelhebbers van land-, luchtmacht en marine de staat van beleg afgekondigd. BEIROET (AP, UPI, Reuter) Palestijnse guerrillastrijders zijn gisteren een groot offensief begonnen om vluchtelingenkampen in de voorsteden van Beiroet te ontzetten, die de afgelopen week door een blokkade van de christenen geïsolee.rd raakten. Volgens een woordvoerder van de Libanese politie hebben naar schat ting vijfduizend guerrillastrijders deelgenomen aan de aanval, die volgde op zware beschietingen met raketten en monbieren van christe lijke buurten rond de kampen. Vol gens de politie 'houden de rechtse christelijke verdedigers nog steeds stand en ontvangen zij in het ge heim steun van de politie en pant serwagens'. Tegelijkertijd blijven privélegers van christenen en moslems elkaar bestrijden 4m het.hotelgebied in het centrum van Beiroet-. Het leger heeft de leider van de PLO. Yassir Arafat, en de mohammedaanse pre mier van Libanon, Rashid Karami, beloofd dat het bereid Is voedsel voorraden en ziekenwagens naar de Palestijnse vluchtelingenkampen te Haten gaan, die dooor de christenen worden belegerd. Ofschoon de Palestijnen toegezegd hebben dn ruil voor deze belofte hun aanval op de christelijke blok- kadeldjnen te staken, zodra de le- gerkolonne zijn bestemming had bereikt, werd gisteren het konvooi door Palestijnen met geweld over genomen. De legerbemanning werd naar het Palestijnse kamp Sabra overgebracht. Een Palestijnse woordvoerder zed dat men bang was dat het leger hun wilde aanvallen. De Palestijnen hebben een diep wantrouwen Jegens het Libanese leger, dat volgens hen met de rechtse christenen sympathiseert. ROME (UPI, Reuter) De inspan ningen om de regeringscrisis in Italië op te lossen concentreerden zich dit weekeinde op de vraag of de Italiaanse communistische partij aan de regering zou mogen deelne men of riet. De socialisten, die de regeringscrisis veroorzaakten door hun steun in het parlement aan de regering te onttrekken eisten dat de communisten een deel van de veantwoordelijkheid zouden moe ten dragen door de nieuw te vor men regering in het parlement te steunen. In een zaterdag in hun partijblad gepubliceerde verklaring, zeiden de communisten dat een werkelijke verandering in Italië pas mogelijk zou zijn wanneer de communisti sche partij aan de politieke leiding van het land zou deelnemen. Van daag beginnen in Rome de officiële besprekingen over de vorming van een nieuwe regering onder leiding van president Giovanni Leone. De Italiaanse christendemocraten verzetten zich tegen elke deelname van de commjndsten Volgens de republikeinse partij moeten de so cialisten voor een oplossing van de crisis zorgen. Dat gebeurde nadat president Guil- lermo Rodriguez Lara eerder op de dag was afgetreden. Kort na zijn vertrek ontploften twee bommen in de kerk waar Lara's dochter Nancy zou trouwen. Er was alleen mate riële schade. Generaal Guillermo Duran van de landmacht, generaal Luis Leoro van de luchtstrijdkrachten en admiraal Alfredo Poveda van de marine maakten zich op onbloedige wijze meester van de macht na een sle pende politieke crisis. In de verklaring waarmee hij zijn aftreden bekendmaakte, zei La-ra: 'Mijn besluit de macht over te dra gen is genomen zonder de geringste militaire pressie'. Kara, die zelf als generaal op 16 februari 1972 de gekozen regering van president Ma ria Velasco Ibarra afzette, zei in zijn vier pagina's lange verklaring dat het nu aan de militairen is de belofste tot herstel van een grond wettelijke regering in te lossen. Topman Admiraal Poveda. de topman van het nieuwe driemanschap, heeft onmiddellijk per decreet aangekon digd dat zijn regiem teruggrijpt naar de grondwet van 1945, die voorziet in het houden van verkie zingen. Lara trad In de vroege ochtenduren af. Enkele uren daarvoor had hij in het presidentieel paleis nog een re ceptie gegeven. HIJ deelde mee zijn besluit reeds vier dagn geleden te hebbn genomen, de dag nadat zijn elf man sterke kabinet en bloc met ontslag was gegaan. Ex-president Lara Het ontslag viel samen met een tegen de regering gerichte staking van de vervoerssector. Deze staking was de vonk die in heel Ecuador een explosie van geweld teweeg bracht. Vrijdagavond reeds trok de thans formeel bestaande junta de nationale veiligheid aan zich, waar door Lara vrijwel van alle macht werd beroofd. 0 Vervolg van pag. 1 aanwezig, gasteren werden zij bui ten de deur gehouden. MPLA-leider Agostinho Neto is niet naar Addis Abeba gekomen. De leiders van de pro-westerse bewegingen leverden felle kritiek op de schrale steun van de Verenigde Staten. Het se naatsbesluit om de hulp stop te zetten werd het 'afwijzen van ver antwoordelijkheid' genoemd. Vliegkampschip Het Britse zondagsblad The Obser ver schreef gisteren dat een Ameri kaanse vlooteenheid onder leiding van het vliegkampschip Indepen dence in de wateren bij Angolft. kruist. Het bericht is in Washing ton ontkend .De vlooteenheid zou in de Middellandse Zee hebben opereren. Volgens de Sunday Tele graph zijn de laatste maanden tientallen Europese huurlingen An gola binnengekomen om daar aai) de zijde van de pro-westerse be we gingen te vechten. Zij zouden wor* den geworven door kolonel Hoare ('gekke Mikde'), huurlingenleider in de Kongo in het begin van de jaren zestig. THANS Z'JN ER ca.3 MIL- (de aantellen zijn globaal wan! nfel alle Paleshjnen slaan geregistreerd) STANDPUNTEN DE MLEST'JNEN (onderhen levende politieke denkbeelden) tui PALES T'JNSE STAAT VOOR ARABIEREN JODEN EN CHRISTENEN PALEST'JMS PROBLEEM KOPPELEN AAN REVOLU- ITIONIARE BEWEGING IN DE ARABISCHE LANDEN. Met de stichting van de staat Israël in 1948 raakten de Palestijnen hun land kwijt. Sedertdien leven zij over de hele wereld verspreid. Een groot aantal van hun leeft in vluehtelingenkampen In {Ie Arabische buurlanden van Israël. In 1965 namen de Palestijnen met het begin van een gewapende strijd tegen de Joodse staat hun lot in eigen handen. Zij zorgden ervoor dat zij niet meer van het politieke toneel van het Midden oosten weg te denken waren. Sinds de oktoberoorlog van 1973 is de Palestijnse Bevrijdingsbeweging meer een politieke in plaats van een militaire koers gaan varen. Het debat in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties is daarbij een nieuwe mijlpaal. 'Deze machine werkt precies volgens de c.a.o. Hij schakelt om v(jf oi j- automatisch uit'. door James Dorsey Welke wegen naar een oplossing van hétf:tonflict in het Midden- Oosten 'Kunnen bewandeld wor den? Dat is de vraag nu het conflict'Moor het debat in de Veiligheidsraad dat vandaag begint weer alle aandacht heeft. Algemeen wordt nu uitgegaan van de noodzaak van rechtstreekse on derhandelingen tussen Israël en de Palestijnse Bevrijdingsbeweging (PLO). Om de weg naar dergelijke besprekingen te effenen is druk vanuit het buitenland met name van de Sowjet-Unie op de PLO en van de Verenigde Staten op Israël niet voldoende. Palestijnen eo Israë li's zullen het vooral zelf moeten doen. Zo zal Israël de uitwijzingen van gematigde politieke leiders uit de door Israël sinds 1967 bezette gebie den, de nederzettingspolitiek, de 'preventieve' luchtaanvallen op Pa lestijnse kampen in de Arabische buurlanden en de groei van de expansionistische bewegingen als de Goesch Emoeniem in Israël on middellijk moeten stopzetten. Deze maatregelen zijn niet alleen belangrijk ter voorbereiding van de onderhandelingen met de PLO en de overige Arabische staten. Het Israëlische streven voor een Pales tijns leiderschap in ded oor haar bezette gebieden als alternatief voor de PLO wordt mede door het huidige beleid doorkruist en tot, mislukking gedoemd. Bijdragen Ook de Palestijnen moeten en kun nen bijdragen leveren tot de voor bereidingen van vredesbesprekin gen tussen Israël en de Palestijnen. waarbij aan hun nationale rechten tegemoet gekomen wordt. Eén van de mogelijkheden voor de Palestij nen is een openbare verklaring, waarin van militaire of terroristi sche activiteiten wordt afgezien. Onenigheid heerst er over het tijd stip en de wijze waarop een derge lijke verklaring moet worden afge legd. Hoewel de PLO sinds de okto beroorlog van 1973 het zwaartepunt van haar activiteiten van het mili taire naar het politiek-deplimatie- ke vlak heeft verlegd zou het open lijk afzien van verdere geweldactles aanleiding zou kunnen zijn tot een volledige breuk binnen de beweging met de Palestijnse extremisten. Volgens de in de Verenigde Staten gevestigde Stichting voor Israëlisch- Arabische Verzoening (waarvan de Joodse Israëli Joseph Ben-Dak en de Palestijn George Assoual voorzitters zijn) zou de PLO een eenzijdige verklaring moeten afleggen, waarin beloofd wordt gedurende een perio de van zes maanden van terroris tisch geweld afgezien wordt. Vol gens deze stichting zouden de Israë lische leiders dan onder druk van de publieke opinie, de PLO met een soort gelijke verklaring moeten antwoorden. Veel reëler lijkt het voorstel, dat Sir John Richmond onlangs op een conferentie in Groot-Brittannië deed. namelijk dat de PLO zou moeten verklaren alle militaire of terroristische activiteiten te staken zodra Israël zich tot rechtstreeks on derhandelingen met de PLO bereid verklaart. Hoe dan ook. wanneer de PLO bereid ls onder bepaalde voor waarden van geweld af te zien zal het voor Israël moeilijker worden om de PLO, zijnde in Israëlische ogen een club van moordenaars en terroristen, verder bulten de deur te houden gering in ballingschap zou het Israë lische argument worden ontkracht dat er geen daadwerkelijke Pales tijnse vertegenwoordiging bestaat. Algemeen vermoed wordt dat dee Palestijnen een dergelijke regering nog niet hebben gevormd vanwege hun interne moeilijkheden. Zeker is dat de overbrugging van de ver schillen tussen de gematigde en de radlkale vleugel van de Palestijnse beweging aan de vorming van een regering ln ballingschap vooraf moet gaan. Wanneer de PLO de door haar al ingeslagen politieke koers niet ver der gaat uitbouwen, blijft haar als alternatief slechts de voorzetting van de militaire strijd over. Dit alternatief lijkt nauwelijks haal baar omdat vaststaat dat de PLO niet sterk genoeg is om haar doel stellingen militair te verwezenlij ken. Tijd dringt Langzamerhand gaat de tijd voor de Palestijnen dringen. De al vaak uitgestelde vorming van een Pales tijnse regering in ballingschap zal er toch nu een keer van moeten komen. Van vele kanten de Sow jet-Unie. China, de linkse Libanese moslems en Egypte is in het verleden bij de PLO aangedrongen om een dergelijke stap te onderne men. Met de vorming van een re- Voorwaarden Het succes van de Palestijnse mili taire strijd is dat daardoor de poli tieke voorwaarden voor een oplos sing van hun problemen werden geschapen. Telkens wanneer de Pa lestijnen dreigden uit het beeld te verdwijnen, werd de wereld door haar militaire activiteiten met de neus op het Palestijnse vraag stuk gedrukt. Bovendien kan de PLO niet op de voortdurende steun van de Arabische staten rekenen. Duidelijk is dat er een groeiend aantal Arabische staten zijn, die van 'hun' Palestijns probleem af willen en daarom maar al te graag een Palestijns-Israëlische overeen komst zien. Het is nu ook duidelijk dat de PLO geen verzoenende stap pen in de richting van Israël kan ondernemen, zonder dat Israël een dergelijke stap in de richting van de Palestijnen doet. Een laatste stap die aan recht streekse onderhandelingen tussen Palestijnen en Israëli's vooraf moet gaan is een of andere vorm van wederzijdse erkenning van eikaars bestaan en eikaars nationale rech ten. Ook hier zal Israël het initiatief in handen moeten nemen door als eerste de nationale rechten van de Palestijnen te erkennen. De precie- se verloop van de grenzen tussen de Joodse en de Palestijnse staat en de onderlinge verhoudingen tus sen deze belde staten zullen onder werp van de onderhandelingen moeten vormen. Vast staat dat Is raël zich uit vrijwel alle in 1967 bezette gebieden zal moeten terug trekken. Een heet hangijzer zal de toekomstige status van de stad Je ruzalem zijn, dat toch op de een of andere manier een verenigde stad moet blijven. Sommigen zien de oplossing van dit probleem ln de uitroeping van Jeruzalem tot hoofdstad van zowel Israël als Pales tina.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5