iet de partij maar de aad heeft de laatste erantwoordelijkheid dichtbij Antwoord op vraag van PvdA-fractie Amsterdam !)ij voorbaat al bekend t Han Lammers: er ontstond een onmogelijke situatie Na de motie tegen Roel van Duyn: 'Ik wijk ook niet voor royement' het weer Schippers tevreden Sneeuwberichten PvdA wil nieuwe PPR-wethouder weerrapporten cadeau mag uitgepakt worden wonderlijk stunt buitje RIJDAG 9 JANUARI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 midj» nderj vareifan mze redacteuren nmis. opge^MSTERDAM Han Lammers heeft geen kater overgehouden van het bestuursconflict binnen het Su2em«entebestuur van Amsterdam dat hem zijn wethouderschap zal kosten. Maar er ressorteert naar nonzWn opvatting wel een moraal: de PvdA zal op korte termijn een antwoord moeten geven op de zaatraeg hoe ver de partijorganen mogen gaan bij het onder druk zetten van in vrijheid gekozen volks- daar^rfegenwoordigers en het beïnvloeden van de souvereine rechten van de gemeenteraad. g restanmers zet uiteen dat bij raads- zou werken en daarvoor hadden we Zoiets kun Je een Jaar hebben, ai is dertig van de 45 zetels. Maar later viel de PSP weg. de PPR ging op alle mogelijke onderdelen een 'pu- riteinser' standpunt innemen dan finten: het verkiezingsprogramma de meerderheid van de PvdA-frac- rtn de P.v.d. A.. het progressief tie een minderheid uit die laatste fractie ging zich met de PPR soü- dariseren Ja en dan komt het college in de lucht te hangen, voor al bij zaken die moeilijk en contro versieel liggen. Het leidde tot In- braakpogingen van het CDA en de WD. De partijen gingen tegen voorstellen stemmen, hoewel ze die eigenlijk hadden willen steunen. aamfediii tseptember 1974 'Niejvereengekomen dat B. en W. een Wiedend werkprogramma zouden ti;voeren, gebaseerd op drie ele- iten: het verkiezingsprogramma de P.v.d. A., het progressief likoord en het programma van de 3>N. Die basis is. uitgewerkt in thema's en meerjarenprogramma's 1980, bij raadsbesluit vastge- rld. Daarmee werd de besluitvor- bestuurlijk gesproken veilig- ;eJteld. janmers: 'Als lijstaanvoerder heb k gegarandeerd dat die formule loor Haro Hielkema kMSTERDAM Dezer dagen zal de Amsterdamse raadsfractie an de PvdA aan de PPR in de hoofdstad in een brief vragen een andidaat aan te wijzen voor de wethouderszetel, waarvan Roel an Duijn woensdagavond door een raadsmeerderheid gewipt is. We houden nog evenveel van jullie' zullen de PvdA-ers in wellicht »ts andere taal schrijven, 'en daarom moet een andere PPR-er 'an Duijn opvolgen'. briefschrijvers hoeven nauwe- Jjks op een antwoord te wachten; at is bijvoorbaat al bekend. Sinds e affaire rondom Van Duijn actu al is geworden, heeft de PPR seeds gesteld dat er geen reden is oor vervanging van Van Duijn. eter Lankhorst en Frans van de 'en hebben bij voortduring gewei gerd hun partijgenoot in het colle- te op te volgen. 'Zie je wel' moet lan de reactie van de PvdA zijn, we hebben ons best gedaan om de lamenwerking met de PPR (ooit fens Progressief Akkoord genoemd) e handhaven. Wij kunnen er nu liets meer aan doen en moeten wel ontact met een andere partij gaan oeken om de basis onder het colle- e te verbreden'. En daarmee is het Gezellig Werk pel gespeeld. leeuwedeel wordt verweten in de onwaarachtige manier waarop er politiek bedreven werd, lijkt inner lijk sterker met een scheuring be dreigd dan ooit. Dat in tegenspraak tot wat toegezegd was onder druk van burgemeester Samkalden, toch een aantal PvdA-raadsleden tegen de motie van wantrouwen stemde, zal de onvrede binnen de PvdA nog maar vergroten. De groep-Mug die bij de tien te genstemmers behoorde, doorzag door de motie echter de wens van de meerderheid om het Progressief Akkoord op te zeggen. Om die re den ook gingen CDA en WD mee: Van Duyn is hetzelfde als de PPR. Verschoond a Amsterdamse PvdA-kringen rordt deze gang van zaken kort na 'an Duijns val al haarscherp uitge- ikend. De PvdA-fractie is ver- choond van het feit dat zij in trijd met. beloften aan de kiezers 1 1974 de vorming van een afspie- eüngscoilege zal ondersteunen. De onsequente houding van de PPR ledt de PvdA onder gemor van het ansterdamse gewest een vrijbrief oor een opziichzelf goed te keuren breven om Amsterdam een breder pgezet (en mogelijk minder turbu- ttit) college van b. en w. te bezor- en (zie ook het commentaar ln Irouw van 7 Januari j.l.) elfs raadsleden die politiek gezien ooit bijster veel affiniteit met de K-provo, ex-kabouter en nu bijna K-wethouder Van Duijn hebben ehad, waren het erover eens dat at het ten val brengen van de PR-er een 'schandelijke vertoning' ras. De scherpste en eerlijkste Dalyse kwam van Arnold Martini, en zwaargeplaagde eenling (D'66) l de raad, die wel had gepleit voor en breder samengesteld college, laar weigerde om 'over de man te -aan'. Van Duyn werd met allerlei (itdiliteiten zwart gemaakt, maar wezenlijk motief om alleen uit het college te wippen en i te denken dat daarmee de zaak igelost zou .worden, werd niet levoerd. Lang na de uitslag van de stem ming over de motie van wantrou wen moept Roel van Duyn zijn commentaar nog geven: "Voor mij persoonlijk Is het niet zo ongeluk kig. Ik kan nu weer gezellig werk gaan doen. Maar voor Amsterdam is het een dieptepunt. Ik weet dat ik gelijk heb, maar ik mis de macht om dit gelijk te krijgen. De machtshonger van anderen (met name de rechtse partijen in de raad) heeft het gewonnen.' Van Duyn wilde nog niets zeggen ever de politieke stappen die hij gaat. ne men. We4 kondigde hij aan vol doende stof erbij te hebben gekre gen voor zijn nieuwe boek 'Tranen'. dat al iets te lang. maar als je ziet dat het zich gaat herhalen, dan moet er iets gebeuren. Er deed zich bovendien een onmogelijk conf.ict voor omdat een wethouder Van Duijn niet goed was "en op alle mogelijke manieren faalt. Door het wegvallen van de steun van PSP PPR en vijf van de zeventien van de Pv.d.aA-Raadsleden raakte de CPN in een wippositie en dreigde het college de speelbal van de CPN te worden. ONMOGELIJKE SITUATIE Zo ontstaat een onmogelijke sltua- doen, je kon je niet ergens sterk wethouder geen toezeggingen meer dobn, je kon Je niet ergens sterk voor maken. De mensen aan de tafel dachten: kan hij het wel ha len?, de ambtenaren aarzelden bij het geven van beleidsadviezen en dat alles in een tijd van reces sie; zoiets kan misschien allemaal nog in een dorp, maar echt niet in een stad als Amsterdam.' Lammers blijkt aanvankelijk niet gevoel voor de opmerking dat hij dezer dagen eigenlijk een koekje krijgt van het deeg dat hijzelf door het indienen van de befaamd anti-KVP-motie in maart 1969 heeft samengesteld. Lammers: 'Welnee, het ging er toen om, de neiging, het kabinet Ca ls domweg te restaureren, tegen te gaan de praktijk van de coalities die zich niks aantrokken van wat de partijorganen hadden besloten. Ons doel was, uit te sluiten dat de PvdA zomaar weer met de KVP in zee zou gaan en verder het draag kracht van de pvogressieve krach ten te verbreden. We hebben ons wat verkeken op dat draagvlak als zodanig. Ik was de eerste die zei: als dat middel niet werkt, als de bijl bot wordt en zijn doel mist of zich tegen je gaat richten dan moet je hem afschaffen. Het moet een werkbaar instrument blijven. Het was altijd bedoeld geweest voor de landelijke verhoudingen en nooit voor het lokaal bestuur. In het lokaal bestuur ben ik een voorstander van het programcolle ge, maar ik vind ook dat het weinig uitmaakt of dat nu uitsluitend door linkse partijen wordt gevormd dan wel of het door nog andere groepe ringen wordt gedragen. Ik had in september 1974 willen zoeken naar een breder draagvlak door het CDA erin op te nemen. Mijn advies was, èn het CDA èn de CPN op te nemen. Maar ik legde het af en toen werd er gestemd: óf het CDA óf de CPN. Toen het zo lag heb ik ten gunste van de CPN geadviseerd, omdat die kwalitatief beter is en verder meer steun heeft in de oude volksbuur ten (en zonder die steun is het onmogelijk aan stadsvernieuwing te doen). Overigens: die problemen van de lokale democratie hebben we des tijds bij Nieuw Links over het hoofd gezien net zoals sinds de laatste wereldoorlog bijna alle par tijen. In 'TUen over rood' zul je er geen woord over tegenkomen'. Bij enig doorvragen blijkt bij Lam mers toch wat begrip te dagen voor de omstandigheid dat het optreden Han Lammers: het souvereine recht van de raad moet weer dui delijker gestalte krijgen de partij tijdelijk voorzitter van het gewest Amsterdam - red. Tr. K.) nog van de heksenketel heeft ge maakt. Ik neem nu aan dat de club vindt dat het welletjes is en dat men niet meer kan doorgaan met het onder druk zetten van volks vertegenwoordigers. Ik blijf onder alle omstandigheden raadslid, ik zal ook niet iwijken voor royment. Trouwens, als ze de zaak willen aten escaleren, dan moeten ze daaraan beginnen. Ik van mijn kamt houd vast aan het mandaat van mijn kiezers. Het zou wel heel onsolidair zijn als ik de vertegenwoordigingsmogelijkheid van veel mensen van de vakbewe ging zou prijsgeven. En verder: het is onvermijdelijk dat die kwestie van de verhouding tussen partij organen en vertegen woordigers aan de orde komt. Het zal in mijn geval misschien te laat zijn, maar vroeg of laat komt het ervan dat we het moeten uitpraten. Al was het alleen maar omdat dit conflict niet tot Amsterdam be perkt zal blijven'. van Nieuw Links iets met zijn moeilijkheden te maken heeft. Hij zegt: "Wij hebben ons als Nieuw Links sterk gemaakt voor meer in vloed van de partijorganen op de vertegenwoordigende lichamen. Je zag namelijk in die tijd een wezen lijke vervreemding tussen die twee. Wij probeerden ze bij elkaar te brengen, ook om een breder draag vlak voor de bestuurders en volks vertegenwoordigers te scheppen, met wederzijdse invloed. Maar allengs ging een voorkeur ontstaan voor de 'spontane demo cratie' met meer, soms beslissende invloed van actiegroepen. Je kent het wel: de PvdA als actiepartij, spreekrecht voor actiegroepen op partij vergaderingen. Maar de vraag: hoe schermen we de verant woordelijkheden goed af, is niet in het geding gekomen. Er dreigden mengvormen te ontstaan van poli- tiek-bestuurlijke en partijdemocra- tische organen'. Waar het conflict van nu zit, dat is dat een aantal mensen waarvan ik een duidelij ke representant ben meent dat de uiteindelijke erantwoordelijkheid voor de besluitvorming ligt bij de gemeenteraad. Je moet goed zien: de raad bestuurt klein, in de frac tiecommissies zitten alle leden. Het is nog nooit in mijn bol opgeko men, adviezen van bv een WD-er niet te laten meewegen. Het sou vereine recht van de raad moet weer duidelijker gestalte krijgen'. Het lijkt er nu een beetje op alsof hij in zijn partij daarvoor als enige vecht. Het partijbestuur heeft hem niet gesteund, een man als minis ter-president Den Uyl die de pb- vergaderingen bijwoont heeft er zijn mond niet hoorbaar over open gedaan. Lammens: 'Zet maar in die krant van u dat ik mij niet laat uitspelen tegen mijn partij of tegen een mi nister-president die ik hogelijk waardeer. Ik wil wel zeggen dat ik bewondering heb voor wat Jaap van der Doef (vice-voorzitter van '°"&epest' discussie, die Van Duyn met N-wethouder Verheij moest voe- i en waarbij vuile was uit colle - vergaderingen naar bulten werd bracht, illustreerde een klein ïtje hoe het anderhalf jaar lang i het college moet zijn toegegaan: ben al die tijd gepest, getreiterd i gekleineerd. Mijn secretaresse is ^itgehoord en in het college ben ik ielbewust geïsoleerd', aldus Van fuyn, die op zeer correcte en soms jikomische wijze de aanklacht PvdA-fractieleider Rutgers van Loeff bestreed dat hij 'rand- voor een collegiaal uur had geschonden' en zich chuldig had gemaakt aan een 'ver- kende reeks van collegiale laf- |eid'. Ook het verwijt dat hij tychisch afwezig zou zijn geweest lerde Van Duyn knap met de nerking: 'Wat mijn tegenwoor- heid van geest betreft: ik ben ioit door de rechter beboet voor onrechtmatige verklaring over mislukte metro-aanslag. Mijn de is dat ik mij aan mijn op- acht heb gehouden.' Die opdracht, het uitvoeren van de irJfspraken die de PPR samen met Ondermeer de PvdA in het Progres- jief Akkoord had vastgelegd, zal op le PvdA-fractie in de komende haanden zo goed als zeker minder twaar wegen. Deze partij, die het Van onze weerkundige medewerker Het KNtal wordt vaak bekritiseerd. 'Ze doen maar wat', is een van de meest rustige termen die je kunt opvangen. Daarom wil ik er nu toch even melding van maken, dat de binnenschippers waardering hebben geuit vanwege vroegtijdig waarschuwen voor de Jongste or kaan. 'Schuttevaer' schrijft: 'De schippers bleken goede notatie te hebben genomen van de waarschu wing van het KNMI en zich goed op de storm te hebben voorbereid. Toen het KNMI in de ochtend van vrijdag 2 jan. een term 'zware storm* gebruikte, wisten de schip pers en hun gezinnen wat zulks betekende'. Van bepaalde zijde is de indruk gewekt, als zou het wal- volk niet goed op de hoogte van de naderende orkaan zijn geweest. Dat moeten dan figuren zijn geweest die het radio weerpraatje van half een niet beluisteren en door het TV-weerbericht van 's avonds 20.15 heen kwebbelen. Dat er werkelijk mensen zijn die niet weten dat Je bij zware stormvlagen buiten een dakpan op je hoofd kan krijgen en in het bos een tak. wil er bij ons niet in. De zachte oceaanlucht blijft voorlo pig bij ons. Ook wanneer achter een koufront tijdens het weekend wat. andersoortige lucht toestroomt, reageert de thermometer nauwe lijks. Een kou-inval is niet voor het eind van de maand te verwachten, aldus de Londense weerkundigen, die overigens niet zeggen of dit. consequenties voor het februari weer zal hebben. Op grond van de algemene circulatie op het noorde lijk halfrond in december 1975 is het ook al niet vast te stellen. De computer selecteerde als vergelij kingsjaren 1883 en 1885 en in de winter daaropvolgend viel februari de eerste keer te zacht en de twee de keer te koud uit, met 28 vorst dagen in Utrecht, 8 ijsdagen en één strenge vorstdag met twaalf graden onder nul. Kenmerk van de luchtdrukverde ling in de huidige Januarimaand is de grote voorliefde van de hoge druk gebieden voor posities in Zuid Europa. Is het een wonder dat de oceaandepressies dan niet prakkise ren over een trip naar de middel landse zeelanden en continu rich ting Noordelijke IJszee of Skandi- navië trekken? En bij zo n toestand krijgen wij nooit scbaatsijs op sloot en plas. Vandaag blijft het nog overwegend droog, maar in de nacht van vrij dag op zaterdag kan er wat regen vallen. De aanvoer van zachte oceaanlucht naar het Midden-Europese bergge bied houdt aan. Daardoor worden de condities voor de wintersport er niet beter op. vooral omdat er in de naaste toekomst ook geen verse sneeuw te verwachten is. In de Harz is alleen in de hogere lagen skiëen nog mogelijk op 10 tot 40 centimeter papsneeuw. In de noordelijke delen van het Zwarte Woud is skiëen niet meer mogelijk, nog wel in de Zuidelijke, maar dan alleen in de hogere lagen op 10 tot 25 centimeter oude verijste sneeuw. In de middelste en hogere lagen AMSTERDAM Het bestuur van het PvdA-gewest-Am&terdam heeft de PPR -Amsterdam gisteravond voorgesteld om samen met de CPN besprekingen te beginnen over de voortzetting van het beleid dat on der meer inhoudt dat de politieke samenstelling van het college van B. en W. ongewijzigd blijft. Deze besprekingen zouden moeten wor den gevoerd op basis van de tussen PvdA en PPR overeengekomen aangepaste programmapunten. In een brief aan de kerngroep van de PPR zegt het gewestbestuur dat beide partijen zich daarbij in prin cipe bereid moeten verklaren elk uit eigen kring een andere wethou der te leveren dan wier ontslag aan de orde is. Het gewestbestuur doet een dringend beroep op de Amster damse PPR positief op het verzoek te reageren. Intussen heeft de PPR-groep gis teravond a/1 laten weten niet van •plan te zijn wethouder Van Duyn te laten vervallen. Aan vervanging door een andere PPR-wethouder wordt niet gedacht Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dai Twente Vllssingen Zuid-Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca MQnchen Nllce Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Las Palmas van de Alpen is in verband met de hoger geworden temperatuur de toestand voor de wintersport ook matig te noemen. De vorstgrens ligt tussen 1500 en 2000 meter hoogte. Net als in de afgelopen weken is in de Ardennen, Sauerland, en in het Taunus- en Eiffel gebied winter sport onmogelijk. Op het 3000 me ter hoge Zugspitzplatt ligt overi gens sneeuw genoeg: anderhalve meter sterk opgewaaide poeder sneeuw. Daarentegen is in Berch- tesgaden alleen in skiegebieden in de omgeving wintersport mogelijk. HOOGWATER zaterdag 10 Januari 1918 Vllssingen 7.3820.19; Haringvlletsluizen 7.40-20.09; Rotterdam 9.20—22.07: Scheve- ningen 8.30-21.09: IJmuiden 9.27—21.58; Den Helder 0.0712.13; Harlingen 2.40 15.02; Delfzijl 4.55—17.40. geheel bewolkt 8 O geheel bewolkt 7 0 regen 6 O.l geheel bewolkt 8 0 motregen 7 0.1 geheel bewolkt 8 O n geh. bew. 8 O motregen 6 0.1 geheel bewolkt 7 O motregen 7 0.1 geheel bewolkt 10 0 half bewolkt 15 O geheel bewolkt 8 0.1 mist 6 0 motregen 8 O.l zwaar bewolkt 7 O onbewolkt 7 0 geheel bewolkt 2 2 onbewolkt 6 0 motregen 6 0.2 onbewolkt 15 O onbewolkt 6 O zwaar bewolkt 11 O zwaar bewolkt 5 0 onbewolkt 15 0 licht bewolkt 16 O licht bewolkt 16 O onbewolkt 10 0 onbewolkt 15 O onbewolkt 8 O geheel bewolkt 7 0 onbewolkt 14 0 onbewolkt 12 0 onbewolkt 7 O onbewol kt 7 0 mist 2 0.3 licht bewolkt 18 0 onbewolkt 20 O onder redactie van loessmil Als het geschenk van de vorige Egyptische president, Nasser, eenmaal uitgepakt is en in elkaar gezet, zal het er zo uitzien. Het gaat er nu echt op lijken, dat deze aan de Egyptische godin gewijde, vele eeuwen oude tempel dit jaar uog op de binnenplaats van het rijksmuseum voor oudheden in Leiden opgebouwd kan worden, althans dat er een begin kan worden gemaakt met de bouw van de overkapping, waaronder de tempel veilig nog een eeuw of wat kan trotseren. Een cadeautje pak je meestal meteen uit, al was het alleen maar omdat je zo gauw mogelijk wilt weten wat het is en hoe het er uitziet. Maar wij hebben hier als volk van Nederland een enorm cadeau staan, zo groot dat het in 644 kisten verpakt moest worden, en daar zit het cadeau nog steeds in. Al jaren. Vijf jaar om precies te zijn. Want in januari 1971 al werden die honderden kisten in de Rot terdamse haven aan wal ge bracht. In die kistende delen van een in de derde a vierde eeuw van onze jaartelling ter ere van de Egyptische godin Isis gebouwde tempel, die de Taffeli-tempel ge noemd wordt. Het was een ge schenk van de overleden Egypti sche pdesident Nasser als dank voor wat Nederland heeft ge daan voor de redding van het tempelcomplex, dat de dupe dreigde te worden van de bouw van de Assoeandam. Zijn we hier niet blij met een hele tempel, dat die nog steeds niet is uitgepakt? Jawel, maar Nasser verbond er een voorwaar de aanvoor de tempel moest wel een plekje in het gure Ne derland gevonden worden waar de weersomstandigheden er geen vat op konden krijgen. En zoek maar es een gebouw, waarin een complete tempel kan staan. Daarom besloot men de binnen' plaats van het rijksmuseum voor oudheden in Leiden te overdek ken. en te verwarmen, zodat de Taffeh-tempel daar genoeg ruimte en warmte zou kunnen vinden. En dat kost geld. Een miljoen indertijd, maar intussen, door de inflatie, al haast het dubbele. Indertijdklaagt prof. dr. A. Klasen. de directeur van het Leidse museum, in het Leidsch Dagblad, 'waren de kos ten begroot op één miljoen gul den, een bedrag dat ook vrijge komen zou zijn, ware het niet dat het zogenaamde 'gat van Witteveen' toezeggingen in deze ongedaan maakten.' Kort na aankomst van de tempel was trouwens volgens dezelfde krant ook toegezegd dat de voorzienin gen voor de tempel binnen een half jaar getroffen zouden zijn. Dat lijkt dus nergens naar, maar prof. Klasen kan er wel opge lucht aan toevoegen, dat de overkapping van de binnen plaats nu wel op de begroting van CRM staat en dat hij dus goede hoop heeft dat dit voor jaar met het werk kan worden begonnen. Zijn hoop lijkt zekerheid te wor den. Op het ministerie van CRM wordt one verteld, dat 'met aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid' dit jaar toch wel kan worden gestart. En hoeveel tijd gaat er dan nog in zitten voordat de acht meter lange, zeven me ter brede en vlereneenhalve me ter hoge tempel te bezichtigen is? Nog even prof. Klasen in het Leidsch Dagblad: 'Reken een jaar voor het aanbrengen van de overkapping en wat daarbij komt. Pas daarna kan de tempel in elkaar gezet worden. Laat ik het zo zeggen: over anderhalf, uiterlijk één en driekwart jaar moet alles klaar zijn.' Misschien loopt het wat langer aantenslotte duurt wat CRM 'dit jaar' noemt, nog een héle tijd. In elk geval kan binnen afzienbare tijd met het uitpak ken van het cadeau worden be gonnen Pater Leopold Verhagen, te gast ln het KRO-programma 'Spreek uur.' werd opgebeld door een luisteraar die hem onlangs nog op de t.v. gezien had. 'Daar ver telde u', zei de luisteraar, 'dat u, wanneer u een mesje kwijt bent, aan een heilige vraagt: geef me mijn mesje terug. En de volgen de dag hebt u het dan terug. Nogmaals, ik bewonder u, maar deze opmerking gaat me (och te ver. Dit is ongelooflijk.' Volgens het omroepblad Studio heeft de pater dit geantwoord: 'Dan moet die meneer maar niet bidden, blijft hij het mesje kwijt. Met dat bidden is het een heel won derlijke zaak. We vragen het aan de Heilige Antionius en dan vind je het terug. Een enkele keer niet'. En: 'Ik heb we! eens tegen de Heilige Antonius ge zegd; schiet nou op, want ik heb haast. En dan vind Je 't. Of dat allemaal bovennatuurlijke in vloeden zijn of dat dat van de genade komt, dat moeten ze me niet vragen: ik weet alleen dat het werkt.' We weten alleen dat het vroeger en misschien hier en daar nog wel in rooms-katholieke gezinnen gebruikelijk was bij verlies van het een of ander dit schietgebedje uit te spreken: 'Heilige Antonius, beste vrind, zorg dat ik mijn vind.' Of het overal net zo goed werkte als bij pater Leopold Verhagen, weten we niet. De Rotterdamse stuntman Jan Vos treft voorbereidingen voor een nieuwe stunt: hij wil op het vliegveld Zestienhoven, als hij daarvoor toestemming krijgt op een motorfiets door een fel brandende tunnel van vijf enzeventig meter lengte rijden. Hij zal de vlammen niet kunnen omzeilen, want de tunnel mag niet hoger zijn dan 1.80 meter en niet breder dan anderhalve meter. En waarom (wil hij zijn leven wagen? Alleen om de Au straliër Michael Davidson te verslaan, die door vierenzestig meter vlammende tunnel vloog en nog steeds wereldrecordhou der is. Net toen ze dachten dat het even droog was en ze zich samen aan een ochtendwa ndelingetje door hun (Westduitse) woonplaats Limburg waagden, voelden twee kantoorbedienden een zachte bui op hun hoofden neerkomen. Maar het waren geen regendruppels, maar bankbiljetten, die de wan delaars natuurlijk ijverig begon nen te verzamelen. Toen ze klaar waren en de 'regen' was opge houden, hadden ze in totaal twee duizend gulden in handen. Ze brachten het bedrag netjes naar 'gevonden voorwerpen', maar tot op dit moment heeft niemand er een idee van waar de bui vandaan is gekomen. Opzettelijke scherven

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5