Van de/ Stoel voor het eerst naar Nederlandse Antillen en Venezuela Ziek zijn is te duur NVV en PvdA in 'Kras': aparte werelden Bepaalde klachten tegen artsen vaak terecht ingediend KVP'er Van Zeil niet tegen personeelsraad Afkoop van rentekaart voorgesteld Bezoek houdt verband met onafhankelijkheid Beroepsgeheim, onzedelijk gedrag en onjuiste declaraties Vakantietrein op tournee Toch agentes in Eindhoven Boek als cadeau op 75ste verjaardag Tien miljoen liter drank méér verkocht in december Weekblad deTijd Steviger greep op universiteit Lammers ging door over 'voorhaven', ook toen motie tegen hem aanvaard was Steeds meer telefonische plagerijen Samkalden ziet af van lange nieuwjaarsrede DONDERDAG 8 JANUARI 1976 BINNENLAND Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Van der Stoel is gisteravond vertrokken voor een bezoek van enkele dagen aan Venezuela. Vandaag onderbreekt hij zijn reis een dag om besprekingen te voeren met de Antil liaanse regering. Het is de eerste keer dat mr. Van der Stoel de Nederlandse Antillen en het grote Latijnsamerikaanse buurland Venezuela bezoekt. Alhoewel dat nergens officieel op het programma staat, heeft dit bezoek natuurlijk alles te maken met de toekomstige onafhankelijkheid van de An tillen. Op de Antillen bestaan grote me- ningsverschillen over de toekomsti ge status. Kenmerkend daarvoor is het recente ontslag van drie minis- I ters uit de Antilliaanse regering omdat zij op eigen houtje bespre kingen met Venezuela hadden ge- voerd over de toekomst van Aruba, i Volgens het koninkrijksstatuut is het buitenlands beleid, ook voor de Antillen, voorbehouden aan de re gering in Den Haag. Op Buiten landse Zaken in Den Haag heeft men van het Arubaanse initiatief niet zo'n punt gemaakt omdat het hier geen actie van de officiële Antilliaanse regering betrof. Maar toch; leuk is anders. Het is gezien die onafhankelijkheidsperikelen voor mr. Van der Stoel natuurlijk zeer nuttig eens persoonlijk contact te hebben met de machthebbers in Venezuela. Zeegrens Van een verslaggeefster UTRECHT Klachten tegen artsen over schending van beroepsgeheim, onzedelijk gedrag of onjuiste declaraties worden vaak terecht ingediend. Van de tien artsen die zich in 1974 voor een medisch tuchtcollege op deze punten moesten verantwoorden, kreeg de helft een maatregel opgelegd. het Van de ruim honderdveertig overige klachten leidde maar zestien pro cent tot een tuchtmaatregel. Dit blijkt uit het jaarverslag van de geneeskundige hoofdinspecteur van de volksgezondheid, dokter R. Dri- om. Hij constateert een 'niet onaan zienlijk' verschil in de werkwijze van de vijf tuchtcolleges. Het aan tal zaken waarin een maatregel AchtergTOIld werd opgelegd, liep uiteen van vijf procent in Groningen tot zestig procent in Eindhoven. Dit ondanks een toenemend beroep op de cen trale normgevende instantie; in 1974 werden bijna veertig klachten in hoger beroep behandeld door het Centraal medisch tuchtcollege. Het aantal beroepszaken verdubbelde daarmee in nog geen twee jaar. Een oorzaak van het geconstateerde verschil kan het beleid zijn van de regionale inspecteurs van de volks gezondheid, die vaak een advise rende rol spelen bij het al of niet indienen van een tuchtklacht. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De vakantie-expo- trein van de Nederlandse Spoorwe gen begint deze week weer aah de jaarlijkse rit langs de belangrijkste stations van ons land. De reizende expositie van mogelijkheden om per trein op vakantie te gaan, werd gisteren op het Haagse Centraal Station geopend. In de vakantietrein wordt informa tie over het treintoerisme verstrekt door de verschillende reisbureaus, die met de NS samenwerken. Be halve een aantal stands is er in de trein een filmzaaltje ingericht waar de film 'lei Paris' wordt vertoond. De u-it vier rijtuigen bestaande trein blijft steeds maar een dag op een station staan om de volgende dag in een andere plaats te arrive ren. De trein doet deze maand de vol gende stations aan; vandaag Breda en vervolgens Tilburg (9). Nijme gen (10), Oss (13), Deventer (14). Apeldoorn (15). Enschede (16). Hengelo (17), Emmen (20), Zwolle (21), Meppel (22), Assen (23), Gro ningen (24). Hoogezand (27), Delf zijl (28), Gouda (29), Amersfoort (30), Naarden-Bussum (31) en 3 en 4 februari Den Helder resp. Haar- De achtergrond van een klacht is volgens die heer Drion vaak 'het vastlopen van de klager op een bureaucratisch afhouden, op een muur van stilzwijgen of op een schijnbare of werkelijke tegen spraak in de informatie diie de ver schillende bij de behandeling be trokken artsen verstrekken'. Hier door, schrijft hij, wordt de aanvan kelijk eenvoudige wens om te wor den ingelicht, door een toenemend onbehagen of onzekerheid omgebo gen in de richting van een steeds agressiever optreden. 'Het is dan niet zozeer het medisch handelen dan wel de communicatie-armoede die de betrokkene tot klager maakt'. Onzuiver element De heer Drion heeft de indruk dat er de laatste tijd bij het indienen van klachten een onzuiver element insluipt. De bedoeling is dan vooral om door de behandeling voor de tuchtrechter bewijsmateriaal voor een civiel rechtsgeding in handen te krijgen waartoe men anders moeilijk of niet toegang zou heb ben. Dat brengt het gevaar mee, aldus de hoofdinspecteur, dat ook In de tuchtzaak niet alle bewijsma teriaal op tafel komt. Bovendien gaat de verzekeraar van de arts als partij op de achtergrond een rol spelen. Dit terwijl het doel van het tuchtrecht het handhaven is van een hoog peil van de medische beroepsuitoefening. Het tuchtrecht heeft in wezen niet tot doel. de klagende partij zijn recht te geven. Daarvoor moet hij bij de burgerlij ke rechter zijn. Twee concrete problemen komen in Caracas in leder geval aan de orde. de zeegrens tussen Aruba en Vene zuela en het vliegverkeer tussen de Antillen en dat land. De problemen over de zeegrens bestaan al sinds de jaren vijftig toen Venezuela de grens op zee van drie naar twaalf mijlen verlegde. Die grens kruist de driemijlsgrens van Aruba. Dat was vroeger wellicht niet zo erg. maar nu er in dat zeegebied olie gevon den kan worden moeten de rechten duidelijk afgebakend worden. De onderhandelingen hierover worden bemoeilijkt door eenzelfde grens conflict dat Venezuela met zijn buurland Columbia heeft. Venezuela kan geen concessies aan Aruba doen omdat deze de onderhande lingspositie tegenover Columbia zouden verzwakken. Wat het vliegverkeer betreft zal mr. Van der Stoel de Venezolanen trachten te overtuigen van de rede lijkheid dat de Antilliaanse Lucht vaart Maatschappij zijn vluchten op Venezuela uitbreidt. Venezuela heeft tot nu toe negatief op die uitbreiding gereageerd. Van een verslaggever EINDHOVEN Eindhoven krijgt volgend jaar toch vrouwelijke poli tie-agenten: besloten is om vier aspirant-agentes aan te stellen. Vorig jaar waren hoofdcommissaris C. Vringer en de dienstencommissie van het Eindhovense korps (een soort ondernemingsraad) nog van mening dat Eindhoven het zonder vrouwelijke agenten zou moeten doen. Nadat het Tweede Kamerlid Kosto (PvdA) vragen aan minister De Gaay Fortman had gesteld, mengde zich ook burgemeester Van der Lee zich in de zaak. Hij zei vrouwelijke agenten voor Eindho ven nuttig en juist te achten. De agentes zullen nu ingezet worden in de verkeersdienst. Het oud-Tweede Kamerlid voor de CHU freule Wttewaell van Soetwegen kreeg gisteren van frac tievoorzitter dr. R. J. H. Kruisinga en oud-minister van justitie een boek ten geschenke. Dat ca deau hield verband met het feit dat de freule 75 jaar geworden is. Haar verjaardag viel op 1 janu ari, maar toen was z;j op vakantie. Van een verslaggever DEN HAAG In december is er tenminste tien miljoen li ter gedestilleerd méér ver kocht dan in dezelfde maand van 1974. Dit zei de voorzitter van het bedrijfschap voor de detailhandel in alcoholhou dende dranken, de heer Th. Hooij. Volgens de heer Hooij is naar voorzichtige schatting de af zet van gedestilleerd in de cember 65 procent méér dan die in december '74. Over het vierde kwartaal van 1975 is, eveneens naar voorzichtige schatting, ongeveer vijftig procent meer omgezet dan in hetzelfde kwartaal 1974. In beide gevallen had de bran che er géén enkele baat bij. Op grond van het feit dat het publiek met het oog op de komende prijsstijgingen 'dui delijk gehamsterd heeft', moet worden aangenomen dat de afzet in de eerste maanden van dit jaar gering zal zijn. 'Als het maar overlegorgaan is' UTRECHT Het KVP-Kamerlid Piet van Zeil is geen tegenstan der van omvorming van de ondernemingsraden tot personeels- raden, als de raden maar als overlegorgaan blijven werken, en niet als een 'conflictuerend orgaan'. Van Zeil zegt dit in een vraagge sprek in het blad Industrierevu van de Industriebond NKV. Thans is de bedrijfsdirecteur lid van de onder nemingsraad. Een personeelsraad zou uitsluitend uit gekozen werkne mers-leden bestaan. De vakcentra les NW en NKV willen personeels- raden, die uitsluitend uitgaan van het werknemersbelang. Het CNV vindt dat de directeur lid moet blijven van de ondernemingsraad, en dat de raad het bedrijfsbelang als uitgangspunt kiest. In de poli tiek hebben KVP en ARP (rege ringspartijen), alsmede CDA-part- ner CHU (oppositie) zich achter het CNV-standpunt gesteld. De PvdA daarentegen wenst perso- neelsraden. Van Zeil echter vindt het jammer dat de discussie zich zo heeft toege spitst op die ene vraag of de direc tie wel of niet deel uitmaakt van de ondernemingsraad. 'Met de on dernemingsraad die alleen uit ver tegenwoordigers van de werkne mers bestaat, heb ik op zich geen problemen. Maar dan moet een dergelijke raad wel gezien worden als een overlegorgaan van en door de werknemers mét de bedrijfslei ding, en niet als een conflictuerend orgaan', aldus Van Zeil. die lang bondsbestuurder is geweest bij de vervoersbond NKV. Er zijn gevallen waarin het falen van de ondernemingsraden de schuld is van de houding van de werkgevers. Maar ook de vakbewe ging gaat niet vrijuit vindt Van Zeil. 'De harmoniegedachte is in derdaad irreëel. Maar als ik de uit spraken van sommige vakbondsbe stuurders hoor dan denk ik: dat moet wel werken als een rode lap op een stier'. De vakbeweging had meer kunnen doen om naar de ondernemer toe een klimaat van vertrouwen te scheppen, vindt het KVP-kamerlid. De komende nieuwe wet op de on dernemingsraden zou ruimte moe ten laten voor toepassing naar keu ze in de praktijk, aldus Van Zeil. Voor grootste aantal zegels duizenden guldens Van onze sociaal- economische redactie DEN HAAG Mensen die vroe ger rentezegels hebben geplakt vanwege de vroegere 'invalidi teitswet', zullen een afkoopsom ontvangen voor hun zegelkaar- ten. Minister Boersma heeft hiertoe een wetsontwerp inge diend bij de Tweede Kamer. De hoogte van de afkoopsom hangt af van het aantal geplakte ze gels. Ze bedraagt enkele duizen den guldens voor wie het maxi male aantal zegels heeft ge plakt. Onder de invaliditeitswet konden de werknemers rentezegels plakken. Die gaven recht op een vaste uitke ring per maand wanneer ze invali de of 65 jaar werden. De zegels werden met het loon uitbetaald door de werkgever. Voor werknemers be neden een bepaalde inkomensgrens kocht de werkgever de benodigde zegels. Werknemers die meer ver dienden. konden voor eigen reke ning vrijwillig zegels blijven plak ken. Deze regeling werd afgeschaft met de komst van de wet op de arbeids ongeschiktheid (WAO) op 1 juli 1967. Tegelijk werden de rentekaar- ten door het rijk afgekocht bij wie nog geen 36 Jaar oud was. en bij wie voor nog niet meer dan zestig gulden per jaar aan rechten had opgebouwd. Het recht op uitkering bij invaliditeit werd overgenomen door de WAO. Het recht op uitke ring bij 65 Jaar worden bestaat nog. Er zijn thans een achthonderd duizend bejaarden die een uitke ring op grond van de rentekaarten ontvangen. Een kwart De regering wil de nog resterende kaarten nu afkopen, omdat de uit betaling van vaak kleine bedragen doorgaans een 170 gulden per jaar veel dure ambtenarenhan- den werk zou geven. Het is onbe kend hoeveel (ex-) werknemers nog zegelkaarten bezitten. Er is nooit een registratie bijgehouden. Ruw geschat heeft een kwart van de gerechtigden zich niet gemeld wanneer zij aan de beurt waren voor afkoop van hun rentekaart. Het rijk scheelt dat enige miljoe nen guldens. Er moeten nog tienduizenden men sen zijn die de komende ruim twintig Jaar, als zij 65 jaar worden voor de afkoopsom in aanmerking komen. Van de afkoopsom gaat twintig procent belasting (bijzon der tarief) af. De nieuwe regeling gaat ook gelden voor weduwen die na 31 december jl. een uitkering zouden moeten krijgen op de ren tekaart van hun overleden echtge noot. Voor degenen die al een uit kering ontvangen, verandert er door de nieuwe regeling niets. Het rijk heeft sinds Juli 1967 voor afkoop van rentekaarten al 689 miljoen gulden uitgekeerd aan 3.3 miljoen mensen die hadden ge plakt. Gemiddeld is per geval 210 gulden uitgekeerd. (ADVERTENTIE) Staatssecretaris Jo Hendriks vertelt waardoor onze gezondheid letterlijk onbetaalbaar wordt Officier van Justitie Abspoel geen taak voor rechter op voetbalveld Misplaatst tumult: Den Uyl noemt de dingen bij hun naam Verkrachtingen 'Die vrouwen willen toch zeker zelf?' Spanje: Baskische gevangenen hebben ook na Franco géén leven (f 2.-) abonnementen: 020 - 233984 Vervolg van pagina 1. Het college van bestuur kan de besluiten van een faculteitsraad schorsen. Het recht van vernieti ging heeft de universiteitsraad. Vooral met dit voorstel, aldus de kritiek, zou de staatssecretaris de democratie hebben teruggedraaid. In de memorie van toelichting ver zekeren staatssecretaris Klein en minister Van der Stee. die het wets ontwerp ook ondertekende, dat dit instrument van toezicht achteraf zeer voorzichtig zal worden gehan teerd De bewindslieden schrijven: 'Er mag geen drastische verande ring optreden in de van oudsher Van een verslaggever AMSTERDAM Het aantal plaaggevallen waarvoor de te lefoon wordt misbruikt neemt nog steeds toe. In de meeste gevallen gaat het daarbij om familie- en burenruzies. Dit staat In het weekblad van het telefoondistrict Amsterdam. In het algemeen tracht de telefoondienst de moeilijkhe den zoveel mogelijk door de ruziezoekers zelf te laten op lossen. Er zijn echter een paar ernstige gevallen geweest in verband waarmee aan de hoofddirecteur telecommuni catie is voorgesteld om tele- foonmisbruik dat een crimi neel karakter gaat aannemen als een strafbaar feit te doen aanmerken en het als zodanig te doen opnemen in het wet boek van strafrecht. door Haro Hielkema AMSTERDAM 'Linksaf NW, rechtsaf PvdA'. Dat was het opschrift op een bord in de hal van hotel Krasnapolsky in Amsterdam, dinsdagavond. Het leek symptoma tisch voor de situatie binnen de hoofdstedelijke socialistische gelederen. Twee aparte werelden waren het. In de PvdA-zaal (waar de gewestelijke vergadering bij een was) heerste een sfeer van .woede, opstandigheid en briesend ongenoegen: er moest gedebatteerd en ge stemd worden over een mo-, tie van wantrouwen tegen Han Lammers, lijsttrekker bij de laatste gemeenteraads verkiezingen, wethouder voor de partij op Publieke Wer ken, Stadsontwikkeling en Havens. Lammers had op eigen houtje geprobeerd een oplossing te forceren in de bestuurscrisis in de hoofd stad. Hij was bereid op te stappen als wethouder, in dien PPR-collega Van Duijn dat ook zou doen. Door de twee vrijgekomen zetels zou de basis onder het college van B. en W. verbreed kun nen worden met CDAen/of VVD. was de gedachte van Lammers. Tegen deze han delswijze was de motie ge richt. De gewestelijke verga dering wenste het heengaan van Lammers als wethouder éi) als raadslid. In de NW-zaal, waar Lam mers merkwaardigerwijs ook in een belangrijke rol optrad, was een duidelijk andere geest. Lammers. sinds zijn wethoudersschap, voor de ha vens een warm pleitbezorger voor de aanleg van een grote buitenhaven voor Amsterdam nabij IJmuiden, probeerde ook de hoofdstedelijke afde ling van het NW voor zijn ideeën te winnen. Terwijl in de zaal ernaast de emoties en irritaties uitmondden in juichkreten en applaus over het aannemen van de anti- Lammers-motie, lichtte Lam mers zijn toehoorders gecon centreerd in over de voor delen van het Voorhaven plan. Zelfs de uitslag van de stemming over de motie, door Amsterdammer-pur-sang Lou Lap op een vodje onder zijn aandacht gebracht, kon Lammers nauwelijks van het onderwerp afbrengen. Lammers verklaarde zich te genover de PvdA-afdeling nogmaals bereid als wethou der terug te treden. Voordat de gewestelijke vergadering het vonnis over hem velde (197 tegen 169 stemmen, een verhouding van 52-48 pro cent: een beduidend krappe re meerderheid dan enkele weken geleden), lichtte Lam mers zijn stap nog eens toe. In belang Amsterdam 'Ik heb er nooit een geheim van gemaakt mijn twijfels te hebben over de hechtheid van het draagvlak voor een college van B. en W. met de vier progressieve partijen. In 1974, bij de vorming van het linkse programcollege, heb ben we elkaar aangepraat: het zal wel gaan. De PvdA- wethouders hebben steeds hun best gedaan om de basis, waarop het college is ge vormd, niet aan te tasten. De laatste weken heb ik echter wel eens by mezelf gedacht: We hadden er nooit aan moe ten beginnen.' Volgens Lammers was zijn aanbod om op te stappen en de weg vrij te majeen voor een college met CDA en/of VVD gedaan in het belang van Amsterdam: 'Het college moest steeds meer vrezen op cruciale momenten geen meerderheid in de raad te verwerven. Wanneer men de verantwoordelijkheid voor de stad dan zwaar laat wegen, betekent dat het verlaten van het Progressief Akkoord.' Lammers' opmerkingen wer den grotendeels begroet door fluitconcerten en scheldwoor den. 'Hij heeft de partij ver raden' klonk het. 'De PvdA is zo in opspraak en discre- diet gebracht, dat we 'zo'n politicus niet langer als ver tegenwoordiger van onze par tij kunnen beschouwen. Lam mers moet uit het college en uit de raad'. Een opmerking die de hoofdpersoon-in-kwes- tie al byvoorbaat naast zich neer legde: 'Ik ben door de kiezers voor vier jaar in de raad gezet. Op dat mandaat beroep ik mij.' Lammers wenste ook niet te wijken voor de aandrang van het partijbestuur, dat bij monde van vice-voorzitter dr. Bram Peper nog eens vernie tigend oordeelde over het op treden van Lammers. Voor het partijbestuur is het on aanvaardbaar als Lammers in de raad zou blijven zitten, terwijl hij geen geloof hecht aan de huidige politieke for mule, aldus Pepers dreigende taal, die speculatief al uitge legd werd als een voornemen van het partijbestuur om Lammers dan maar uit de party te gooien. grote mate van zelfstandigheid van de faculteiten'. De vakgroepen moeten tenminste voor de helft bestaan uit leden van het wetenschappelijk corps. Het gaat hier om hoogleraren, lectoren, houders van onderwijsopdrachten en in vaste dienst benoemde we tenschappelljke medewerkers. Het argument: 'Zij, die een blijvende werkkring hebben zullen ook de juridische beslissingsbevoegdheid hebben'. De voorzitter van de vakgroep kan een besluit voor vernietiging voor dragen bij de (sub)faculteitsraad. In de nieuwe opzet van de WUB krijgt het college van bestuur de wezenlijke taak voortdurend toe te zien op de naleving van de wetten, regelingen, richtlijnen.' aanwijzin gen en reglementen. In de wet wordt verder vastgesteld, dat de Kroon bepaalt voor hoe lang de rector magnificus wordt be noemd. De bepaling, dat hij voor drie Jaar wordt benoemd, gaat er uit. Het voorstel om de wet universitai re bestuurshervormtng te verlengen komt overeen met het advies van de commissie-Polak. De verlenging ls noodzakelijk, omdat de hervor ming nog lang niet op alle univer sitaire niveaus is doorgevoerd- Staatssecretaris Klein verwacht wel, dat dit In 1980 het geval zal zijn. Zie ook pagina 9 'Geen inspiratie' Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Burgemeester Samkalden zei gistermiddag in de vergadering van de Amsterdamse gemeenteraad dat hij er geen behoefte aan bad een uitvoerige nieuwjaarsrede uit te spreken. 'De gebeurtenissen van vandaag inspireren daartoe niet,' zei de burgemeester, die gewaagde van algemene be zorgdheid. Daarna beperkte hij zich tot een korte terugblik over 1975. een 'merkwaardig' jaar met wisselende hoogte- en dieptepunten. Tot de laatste behoren de werkloosheid, de incidenten in het Nieuwmarktgebied en de gijzelingen. Uitvoeriger stond hij stil bij de herdenkingen en manifestaties in het kader van de viering van zeven eeuwen Amsterdam. De vele honderden, die zich voor allerlei gebeurtenissen heb ben ingespannen, verdienen de dank van het gemeente bestuur, aldus Samkalden. RITA 'Kunt u deze emmer voor me vullen? Ik wil een modderbad nemen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3