Herstel economie lijkt in aantocht Schuchter Klein wil steviger greep overheid op universiteit Italiaans kabinet Tr, Europees defensiebeleid nodig met Nieuwe Haagse Courant enmetNieuwe Leidsc Courant November toont sterke verbetering Ruim honderdduizend woningen staan leeg Of,.. sk4 tvt® lor Landbouw loopt langzaam vast- pag 13 Familieberichten Na wegvallen steun socialisten Zogezegd, Moro afgetreden Zacht weer ^"Dominee preekt ruim zestig uur IN DEZE KRANT Philips-topman in Parijs vrij na ontvoering Storm velt half miljoen bomen Tindemans in rapport over eenwording Europa: Trouw is voor iedereen. Doe er iets mee. Welkomstvoordeel. hoort bij u. J3e JAARGANG No. 9721 - DONDERDAG 8 JANUARI 1976 kunnen van maandag tot en met vrijdag tot 20 uur worden opgegeven (tel. 020-913456, na 16.30 uur 020-220383). Op zondag is daartoe van 18 tot 20 uur gelegenheid. [TGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. a POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 BONNEMENT 14,17 PER MAAND 42,50 PER KWARTAAL 167,80 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,50 Van onze economische redactie DEN HAAG In november is de industriële produktie in ons land duidelijk (met bijna zes procent) gestegen. Deze ontwikkeling, die is gevolgd op een periode van drie maanden waarin de produktie ongeveer stabiel bleef, wordt door het Centraal Plan-Bureau gezien als een mogelijke voorbode van het economisch herstel. Naar verhouding het meest in het Noorden Van een verslaggever DEN HAAG Er staan in ons land nog steeds meer dan honderdduizend woningen leeg. Op 1 oktober was het aan tal 105.000, 550 minder dan op 1 april vorig jaar. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat deze cij fers publiceerde, zijn 10.700 leegstaande woningen niet meer geschikt voor bewoning tengevolge van bouwvalligheid, afgelegen ligging.en dergelijke. De overige bijna 95.000 lege wo ningen maken 2,2 procent uit van het totale aantal woningen in ons land. Naar verhouding de meeste wo ningen staan leeg in het Noorden: drie procent van alle woningen daar, (14.700). Daar na volgt het Westen (2,3 pro cent, totaal 47.200), en daarna het Zuiden (1,9 procent, 19.200) en het Oosten (1,8 pro cent, 13.700). Het CBS heeft de onbewoonde woningen verdeeld in 'oude' (al eerder bewoond geweest) en 'nieuwe' (nog niet bewoond ge weest). Het aantal onbewoonde 'oude' woningen nam ten op zichte van 1 april 1975 toe met bijna 2600 tot 82.600, het aan tal onbewoonde 'nieuwe' wo ningen daalde met bijna 3200 tot 12.100. Dezelfde tendens was er wat betreft de duur dat de woning leegstaat. Onder de 'oude' huizen namen zowel de kortstondige als de langdurige leegstand (rest korter en lan ger dan vier maanden) toe, voor iie nieuwe woningen na men beide af. Tenslotte: van de op 1 oktober leegstaande woningen stond 49 procent korter dan vier maanden leeg en 51 procent vier maanden of langer. Over de omvang en duurzaamheid hiervan kan het Planbureau geen voorspelling doen; daarvoor is het produktiecijfer van één maand niet genoeg. Een dergelijk cijfer kan namelijk beïnvloed worden door Verminderd eenmalige ontwikkelingen. Pas als de gegevens over december en ja nuari bekend worden, kan met eni ge zekerheid worden gezegd, of het economisch herstel op gang komt. Het Planbureau zegt er in elk geval verheugd over te zijn, dat op grond van de laatste gegevens kan wor den gezegd, dat al in de voorlaatste maand van het afgelopen jaar zich een herstel is gaan aftekenen. Op grond van het Indexcijfer van de industriële produktie van het Centraal Bureau voor de Statistiek (basis 1970 is 100) blijkt de indus triële produktie in november op 111 te zijn gekomen, tegen 105 in okto ber en 114 in oktober 1974. De Industriële produktie lag in novem ber 1975, in vergelijking met no vember 1974. nog geen drie procent lager meer. Hierbij kan worden op gemerkt, dat de produktiedaling ongeveer tien procent is geweest. Ook het ministerie van Economi sche Zaken heeft gisteren een be moedigend bericht gepubliceerd. In een persbericht wordt gewezen op de stijging van de produktie van de nijverheid (waaronder ook de openbare nutsbedrijven vallen, maar waarbij de bouwnijverheid en de installatiebedrijven buiten be schouwing worden gelaten). van oktober. Vergeleken met het dieptepunt van de reeks, te weten juli 1975, bedroeg de stijging11 procent. Het ministerie van Economische Zaken ziet voor de laatste vijf maanden een aanmerkelijke stij ging van het volume van de pro duktie van de Nederlandse nijver heid. De Amsterdamse gemeenteraad begon gisteravond aan het debat over de bestuurscrisis in de hoofdstad. Wethouder Lammers, die van zijn partij niet alleen als wethouder maar ook als raadslid moet aftreden, struikelt hier bijna achter de stoel van zijn collega Boel van Duyn, over wiens af treden al evenzeer gesproken werd: tegen hem werd een motie ingediend. Dieptepunt Het gecorrigeerde indexcijfer voor de nijverheidsproduktie van Neder - - land vertoont, aldus het persbericht van Economische Zaken, een stij ging van 5,5 procent ten opzichte Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Klein van onderwijs en wetenschappen heeft bij de Tweede Kamer een wetsvoorstel ingediend om de greep van de centrale overheid op het universitaire leven te ver stevigen. 'Er hebben zich ontwikkelingen voorgedaan, die gevaarlijk zijn voor de democratisering in andere sectoren van de maatschappij', zei de staatssecretaris in een mondelinge toelichting. boor het socialistische besluit geen Iteun meer te verlenen aan zijn re dering, moest premier Moro van Italië gisteren het aftreden van zijn kabinet bekendmaken. Hier verlaat |»ij het Chigi-paleis in Rome na een keraad met zijn ministers. k geloof nog steeds niet in donderen, hoewel ik veertig jnaal naar Lourdes ben geweest. Staatssecretaris Hendriks Vrij veel bewolking en over wegend droog. Matige, aan de kust nu en dan krachtige zuid westelijke wind. Maximum temperaturen ongeveer acht graden. MORGEN EN OVERMORGEN: tijdelijk regen en later enige daling van temperatuur. Morgen zon op: 08.47 onder: 16.47 maan op: 11.19 ROME (Reuter, UPI) De rege- ring-Aldo Moro, de 37ste van het na-oorlogse Italië, is gisteravond afgetreden. Deze coalitieploeg van christen-democraten en republikei nen heeft 13 maanden geregeerd. Het aftreden was algemeen ver wacht nadat de socialistische partij (PSI) eerder op de dag haar steun aan de regering-Moro had opge zegd. De socialisten maakten geen deel uit van de regering, maar gedoog den haar in het parlement, waar zij 61 van de 630 zetels bezetten. Na een kabinetsvergadering die slechts een kwartier duurde maakte minis ter van gezondheidszorg Antonio Gullotti de val van de regering bekend. Moro vertrok onmiddellijk naar het Quirinaal (presidentieel paleis) om president Giovanni Leo ne van zijn besluit in kennis te stellen. De PSO heeft Italië in een politieke crisis gestort die volgens waarne mers een der ernstigste uit de na oorlogse periode zal blijken. Als voornaamste redenen geven de so cialisten op dat Moro stokdoof is gebleven voor hun adviezen ter verbetering van de economische toestand en de weigering van de regering om tot een gesprek te komen met de communistische par tij. Deze heeft bij de regionale ver kiezingen van juni '75 een specta culaire winst geboekt. De partij be haalde slechts twee procent stem men minder dan de vanouds opper machtige christen-democraten. Algemeen hoort men de voorspel ling dat de communisten bij de algemene verkiezingen die voor 1977 op het program staan, maar mogelijk vanwege de regeringscrisis zullen worden vervroegd als eer ste partij uit de bus zullen komen. Ook de communisten en christen democraten willen niet eerder dan gepland naar de stembus, de eer sten omdat zij hun winst willen laten beklinken, de laats ten om zich gezien hun verliezen van juni te kunnen reorganiseren. Veel poli tieke figuren zien echter alleen in vervroegde verkiezingen een uitweg uit de thans ontstane impasse. Zij achten de mogelijkheden tot het vinden van een politieke noodcon- structie, zoals de socialisten zich die voorstellen, uiterst gering. 9 Zie verder pagina 7. Binnenland -Van der Stoel naar Venezuela Buitenland Sjah duldt geen oppositie in Iran Kerk De kerken en Angola 2 Kunst Opera's met weinig om het lijf ondanks aardige aankleding 9 Economie Ontslag voor 200 man bij Fri-Ki 13 Brijen van lezers 2 Radio en tv 4 Strips, feuilleton 4 Puzzel 4 Commentaar 5 Dichtbij en verder 5 Weer 9 Weekbladen 9 Familieberichten 10 Zijn voorstel heeft direct al een felle kritiek doen losbarsten. Het Landelijk Overleg Grondraden, de spreekbuis van de studenten, heeft al gedreigd met massale acties 'ter verdediging van de democratische verworvenheden' en de werkgroep van PvdA-studenten (partijgenoten van Klein) verwijten de staatsse cretaris, dat hij Keerpunt verloo chent. De bewindsman grijpt de verplichte verlenging van de wet universitaire bestuursvormen (de WUB), die 31 augustus van dit jaar afloopt aan om bepaalde ontwikkelingen beter in de hand te houden. De verlen ging duurt tot 1 september 1980. Dan moet de bestuurlijke hervor ming van de universiteiten en ho gescholen definitief zijn. In de komende vier jaren zijn nog nieuwe wettelijke wijzigingen te verwachten, die vooral betrekking hebben op het administratief be heer. De belangrijkste wijziging die wordt voorgesteld heeft betrekking op de invoering van een schor- slngs- en vernietigingsrecht op de besluiten van faculteitsraden, raden van subfaculteiten en de besturen van vakgroepen. Deze besluiten kunnen worden vernietigd, wan neer zij in strijd zijn met het algemeen belang. Zie verder pagina 3. Voor een vraaggesprek met staats secretaris Klein, zie pagina 9. PARIJS Louis Hazan, de direc teur van de Franse afdeling van Phonogram (een dochtermaatschap pij van Philips), is gisteren door zijn ontvoerders vrijgelaten. Hazan, die op oudejaarsdag werd ontvoerd, zat gevangen in een huis, honderd kilometer ten westen van Parijs. Van de ontvoerders, die tien miljoen gulden losgeld eisten maar dit niet kregen, zijn er nog vier voortvluch tig. Drie van hen werden eerder door de Parijse politie gearresteerd. Iran roept ambassadeurs uit zeven landen terug TEHERAN (Reuter) Iran heeft zijn ambassadeurs teruggeroepen uit zeven Arabische staten voor overleg over de 'dreiging' die zou bestaan dat de Perzische Golf herdoopt zou worden In de Arabische Golf. AMSTERDAM De tijdens de laatste storm aan de bossen aangerichte schade blijkt bijna tweemaal zo groot als aanvankelijk werd gedacht. Schatte Staatsbosbeheer de schade aanvankelijk op 40.000 kubieke meter hout. thans büjkt dat 75.000 kubieke meter te zijn. wat overeenkomt met een half miljoen bomen. De grootste schade werd aangericht in Gelderland, waar 50.000 kubieke meter hout verloren ging. BRUSSEL JReuter, UPI, ANP) De Europese Unie zal onvolkomen blijven zolang er geen gemeen schappelijk defensiebeleid is. Dit zegt de Belgische premier Leo Tindemans in het rapport, dat hij gisteren heeft uitgebracht over de Europese eenwording. Eindhoven is door de bocht. Het is nog maar een schuchter begin, maar ze krijgen er nu toch vier as pirant-politieagenten van het vrouwelijk geslacht. Alweer een stukje ongelijkheid minder. Dat soort din gen zit ons hoog. Maar daarom leest u ons ook. Nieuwe abonnee:. 8 Straat:. Plaats:. Verkiezingen w n jaren heb ik niet zo lekker feslapen. De PSI1 op ruime afstand na chris ten-democraten en communisten de derde partij des lands, sturen evenwel niet aan op vervroegde verkiezingen Zij willen een k.ihinet op brede basis Dit nu t enmmunis- tische steun in Ivt pi M t,i zou moeten regeren tot de eigenlijke verkiezingsdal um. Tindemans bepleit een versterking van de Europese instellingen en spreekt de mening uit dat de Euro pese raad van regeringsleiders nog meer dan nu al het geval is een centrale rol binnen de Europese Gemeenschap moet vervulen. Tin demans kreeg eind 1974 van zijn collega-regeringsleiders de opdracht een onderzoek te verrichten over de Europese eenwording en daarover een rapport uit te brengen. Hij is hiermee een jaar bezig geweest. De Belgische premier zegt geen 'blauwdruk voor een ideaal Europa' te willen geven maar een aantal zijns inziens 'realistische en toch haalbare' maatregelen, die Europa weer in beweging kunnen brengen. Tindemans stelt voor regelmatig van gedachten te wisselen over de specifieke defensieproblemen. over de Europese aspecten van de on derhandelingen over de veiligheid en over samenwerking bij wapen- produktie om zo de defensiekosten tc verminderen en de autonomie v.in Europa en het concurrentiever mogen van zijn industrie te ver sterken. Opgegeven door: Naam:_ Adres: Giro: Betaalt per kwartaal Tindemans wil het onderscheid opheffen dat nu nog bestaat tussen de EG-ministerraden bijeen komsten van ministers, die zich be zig houden met zaken, die de EG aangaan en de driemaandelijkse bijeenkomsten van ministers van buitenlandse zaken, waar gesproken wordt over samenwerking op het gebied van de buitenlandse politiek. De ministers van buitenlandse za ken zullen de plicht hebben te ko men tot gemeenschappelijke stand punten, iets wat nu nog voor slechts een aantal zaken opgaat De bestaande Europese Instellingen de raad van regeringsleiders, de ministerraden, de Europese com missie en het Europese parlement moeten worden versterkt. Het Europees parlement moet het recht van Initiatief krijgen, steeds meer een wetgevende functie kunnen uit oefenen en moeten kunnen be raadslagen over alle EG-aangele- genheden. In de ministerraden moet het stemmen bij meerderheid gewoonte worden nu nog uitzon dering en moet het voorzitter schap van de raad van een halfjaar op een jaar worden gebracht. De voorzitter van het dagelijks bestuur van de EG, de Europese Commissie, moet door de raad van regeringslei ders worden aangewezen en het Europese parlement zou deze zaak moeten bekrachtigen. Tindemans Is weinig gelukkig met de huidige toestand van de EG. De afbrokkeling is te wijten aan een overal voelbaar opleven van eng nationale belangen. De Belgische premier zegt overal te zijn gecon fronteerd met een gevoel van kwetsbaarheid en onmacht. Dat is gevaarlijk omdat ze zwakheid wei eens ln afhankelijkheid zou kun- •nen veranderen. De Europese Unie vormt, aldus Tindemans, het enige antwoord op de uitdagingen, waar voor Europa zich geplaatst ziet. De unie zal niet gemakkelijk tot stand komen. Zij Is niettemin noodzake lijk en verdient dat allen er zich voor Inspannen, aldus Tindemans Zie verder —gina 7 l Plaats:. I Ik ontvang graag: O 1 fraaie zwart-kunstlederen onderzetter met zilver bedrukte ouderwetse locomotiefmodellen. Werkelijk een sieraad on uw tafel. O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, origineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. i O Tekening IJ 1 O Tekening IJ 2 O Tekening IJ 3 O Tekening IJ 4 De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: TrouVv Kwartet, antwoordnummer 2792, Amsterdam Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1