Oorzaken van kanker zijn alleen terug te dringen bonden wil in Ulster geweld flink aanpakken ppaanse regering froor vuurproef 'metrostaking Kabinetscrisis in Italië door houding socialisten Angola Moslemleiders lopen weg uit bestands- commissie Libanon a moord op 10 protestantse buspassagiers Dreigementen rond toelating van Concorde Risico nooit nul - wel ruimte voor verbetering Wetei chap en téchniek Geen steun voor regering Moro Smith en Nkomo praten over nieuwe grondwet BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 eeft >unt ge- zijn nkel dat de van ctijk zelf, te LFAST (UPI, Reuter, AP) De moord op tien protestantse inzittenden van een bus afgelopen andagavond heeft de spanning in Noord-Ierland hoog doen oplopen. In Londen heeft premier rold Wilson Merlyn Rees, de Britse minister voor Noord-Ierland, uit Belfast teruggeroepen voor prekingen over te nemen maatregelen. Men acht het niet uitgesloten dat de Britse regering een iot offensief tegen de golf van terreur overweegt. jerlngskringen ln de Britse ifdstad verklaarden dat aan de prekingen ln de ambtswoning i premier Wilson zou worden lgenomen door minister van de- sie Roy Mason, veldmaarschalk Michael Carver en David En- s. minister zonder portefeuille bonden aan het ministerie van tenlandse zaken- organisatie, die zichzelf de re ik einse strijdgroep van Zuid- agh noemt, heeft de verant- ïlijkheid opgeëist voor de op de tien buspassagiers, aan, die zei deze guerrillaor- ,tie te vertegenwoordigen. heeft een krant gebeld met de me dedeling dat de actie een wraakoe fening was voor het doden van de broers Reavy in White-Cross en de familie O'Dowd in Ballydeugan. Ontzetting Veiligheidsfunctionarissen zijn Van mening dat de republikeinse strijd groep een schuilnaam is voor de militante vleugel van het Ierse re publikeinse leger (IRA). In Bally- dougan ln het district Armagh wer den zondag de broers Barry en Declan en him oom Joseph O'Dowd doodgeschoten. Op hetzelfde tijd stip werden in White-Cross John de IADRID (Reuter, UPI, AP) Het Spaanse kabinet is gisteravond J5," i spoedzitting bijeengekomen voor beraad over de staking van it personeel van de Madrileense ondergrondse. Deze staking heeft na-Franco-regering voor haar eerste grote vuurproef geplaatst. ïlm 3800 personeelsleden van de idergrondse staken om kracht bij zetten aan hun looneisen. Onge- ;r 2500 man houden samen et familieleden in een arbeiders- ijk in het noorden van de stad «n kerk bezet. De bezetting is een otest tegen het uiteendrijven van menigte stakers met traangas aandagavond bij het hoofdkwar- er van het metrobedrijf. Drie sta- ers werden gewond. personeelsleden van de metro oren volgens de wet tot de strijd- rachten. Zij kunnen door de rege- ng worden 'gemobiliseerd', waar- lee een einde zou komen aan de taking. Op deze manier brak wij- >n generaal Franco in 1970 een aktag van metrowexknemers. )e staking begon op Driekoningen - een vrije dag in Spanje en een dag die met de familie wordt ge in vieüd. De eerste dag was het lar ■flfect van de staking daardoor be de i perkt. Vandaag zal zij zich meer doen voelen. Het gemeentebestuur de wan Madrid heeft een noodvervoers- plan opgesteld voor het geval het >p- pietropersoneel blijft staken. Dui- de renden bussen kunnen eventueel borden ingeschakeld. De Madrl- op eense metro vervoert per dag on- reveer één miljoen mensen. Drie- et- kwart van de arbeiders in de stad ,p. pat met de metro naar het werk. q® De stakende metro-arbeiders eisen een loonsverhoging nu in augustus de metrotarieven met één peseta (bijna een stuiver) zijn verhoogd. en Brian Reavy neergeschoten. Voordat minister Merlyn Rees gis teren naar Londen vloog had hij een gesprak met gematigde protes tantse en katholieke leiders naar aanleiding van de massamoord. De gematigde geestelijke en politieke leiders in Noord-Ierland en de kranten hebben gisteren met ont zetting gereageerd op het bloedbad. De eerste minister van de republiek Ierland, Liaan Cosgrave, verklaarde ernstig geschokt te zijn door de recente moorden. Het Ierse kabinet wijdde een extra zitting aan de golf van geweld. Men besloot de "minis ter van justitie Patrick Cooney naar Londen te laten gaan om met Merlyn Rees te overleggen. Het is niet onwaarschijnlijk dat er plan nen ontwikkeld zullen worden voor een gezamenlijke actie tegen het gewelddadig optreden in Ulster. De leiders van de vier grootste kerkgenootschappen in Ierland hebben een gezamenlijke verkla ring uitgegeven waarin ze er bij alle publieke functionarissen op aandringen zich te onthouden van alles wat de emoties nog verder zou kunnen doen oplopen. De golf van gewelddadigheid heelt de afgelopen week 17 slachtoffers gekost. Daar mee komt het totale aantal slacht offers sedert 1969 al op meer dan 1400. De nieuwe golf van geweld komt juist in een periode waarin de pogingen voor een vreedzame oplossing van het conflict in een 'kritiek stadium gekomen zijn. de Het metropersoneel verdient ge middeld vijftienduizend peseta's per maand (ongeveer zeven honderd gulden. Behalve loonsverhoging wil het een veertigurige werkweek en betaling van sociale premies door de werkgever. De staking heeft de jonge monar chie van koning Juan Carlos voor een vuurproef geplaatst. Volgens de wet zijn vrijwel alle stakingen in Spanje verboden maar de regering kan volgens waarnemers niet te hard optreden zonder haar gezicht te verliezen. De Spaanse minister van binnen landse zaken, Manuel Frage Iribar- ne, heeft recente aanslagen in Bar celona gegispt. Waarschijnlijk wer den zij gepleegd door ultra-rechts. Het is een uniek feit dat een der gelijke persoonlijkheid dit soort ac ties van 'diegenen die zich behoe ders van recht en orde noemen' veroordeelt. De politie van Barcelo na heeft inmiddels twee rechtse extremisten aangehouden die van de aanslagen op bibliotheken en vergaderzalen van arbeiders worden verdacht. Lagerhuis Aanstaande maandag zal er in het Engelse Lagerhuis een debat plaats vinden over een rapport dat een schets geeft van een toekomstige bestuursvorm voor Noord-Ierland. Ondanks het feit dat dit rapport door een Noordierse constitutionele conventie is vastgesteld en het plan voorziet in een gemeenschappelijke protestants -katholieke bestuurs vorm. verwacht men niet dat het merendeel van protestantse politici In Ulster de plannen zal accepte ren. De Britse autoriteiten hebben In middels honderden militairen en leden van de militie ter versterking naar Armagh gestuurd om verdere wraakacties van de protestanten tegen te gaan. Volgens berichten uit het bergachtige gebied worica veel afgelegen boerderijen door de bewoners verlaten. Ze trekken voorlopig bij vrienden of familie in steden en dorpen omdat het daar veiliger is. Wel werken de boeren overdag op het land, maar ze over nachten niet meer in hun boerde rijen. De verwachting is dat een defini tieve beslissing morgen zal vallen als de partijraad van de socialisti sche partij bijeen komt. Partijse cretaris Francesco de Martino zal tijdens de bijeenkomst van de par tijraad een voorstel indienen geen steun meer aan de regering Moro te geven. Men verwacht dat hij de algemene instemming van de partij met dit voorstel zal verwerven. 'Het is onzinnig om nog langer te spre ken over de beslissing die de socia listen woensdag gaan nemen', aldus de socialistische afgevaardigde En rico Manca. 'De partijen doen er baer aan te overwegen wat er daarna moet gaan gebeuren'. De socialisten hebben besloten de regering ten val te brengen, omdat ze van mening zijn dat de chris ten-democraten achter hun rug om afspraken maken met de commu nisten. De socialisten zijn er op zich niet tegen dat de communisten mee doen met de beleidsvorming, maar ze beschuldigen zowel com munisten als christen-democraten van verloochening van hun princi pes om wille van de politieke macht in het land. Hulu Wanneer de socialisten de christen democratische coalitie-regering van premier Moro geen steun meer ver lenen, dan moet deze zonder twijfel aftreden. Hoewel de socialisten for meel geen deel uitmaken van het kabinet, hielden ze met hun 61 zetels de regering aan een werkbare meerderheid in het parlement. De regering Moro is nu ruim een Jaar aan het bewind. Het is de 37e regering ln 32 jaar in Italië. Geen van de politieke partijen ln Italië is gebrand op het houden van vervroegede verkiezingen. Vooral de communisten en de christen-demo- WASHINGTON (Reuter) En geland en Frankrijk hebben de Verenigde Staten met tegen maatregelen gedreigd als zij mor hun supersonische ver- teersvliegtuig Concorde geen landingsrechten krijgen ln Noord-Amerika. Op een hoorzitting voor de minister van verkeer in Washington werd een document ingediend met de waarschuwing dat het tegenhouden van de Concorde zou kunnen leiden tot omgekeerde 'beperkingen voor Amerikaanse leveranciers (van vliegtuigen) en luchtvaartmaat schappijen'. Een negatieve beslissing zou ernsti- ge politieke gevolgen hebben ln Engeland en Frankrijk, aldus het stuk. Tegen toelating van de Con corde pleiten milieugroepen op grond van de lawaaioverlast en mogelijke aantasting van de ozon laag in de stratosfeer die ultravio lette straling van de zon tegen houdt. Algemeen wordt verwacht dat de Concorde van de federale regering een landingsvergunning zal krijgen. Maar die geldt dan alleen voor de luchthaven van Washington, de enige die onder direct gezag van de centrale regering staat. Over het gebruik van de John. F. Kennedy luchthaven moet daarna nog de havenautoriteit van New York be slissen. die waarschijnlijk tegen z?l zijn. Als vluchten naar New York onmogelijk gemaakt worden, zal de exploitatie van de zeer dure Con corde volgens deskundigen nooit lonend kunnen zijn. Intussen heeft de Franse president Giscard d'Estaing aangekondigd dat hij op zijn staatsbezoek in mei per Concorde zal arriveren in Wash ington. In diplomatieke kringen staat vast dat hij in elk geval zal mogen landen. Winnaars 'Het bericht is vooral met betrekking tot de rol van het voedsel en de chemicaliën vaag.' Een zin uit een brief van een week of wat geleden, die mij niet heeft losgelaten. Een lezer uit Friesland voelde zich dui delijk onbevredigd deor de weergave van de persconferentie die de drie winnaars van de Nobelprijs voor geneeskunde vorige maand na hun aankomst in Stockholm hadden gegeven. Hij legt terecht de vinger op die vaagheid, en daarom moeten we het er nog eens over hebben. Howard Temin en zijn beide colle ga's kregen de prijs voor hun fun damentele onderzoek over de rol van virussen bij het ontstaan van kanker. En daarom was het effect des te dramatischer toen zij op die persconferentie de nadruk legden op een andere kant van dit medische probleem. Hoe het precies met die virussen zit is, zeker voor kwaad aardige gezwellen bij de mens, nog lang niet duidelijk. Doe nou eerst eens iets. zeiden de drie onderscheiden onderzoekers, aan de factoren waar wél iets over bekend is. De inwerking van een aantal chemische stoffen draagt be slissend bij aan minstens de helft van alle gevallen van kanker. De bronnen van die inwerking zijn, in volgorde van afnemende belangrijk heid, roken, blootstelling aan chemi caliën en de samenstelling van voe dingsmiddelen. En, hoe mooi en be langrijk fundamenteel onderzoek ook is, wanneer je binnen de kortste keren kanker wilt bestrijden, doe het dan langs die voor de hand lig gende weg. Wat het roken betreft, was er wei nig discussie mogelijk. Maar op de ondergeschikte punten van chemi caliën en voeding weidden zij nau welijks uit. En juist omdat het daar minder in het oog lopende factoren betreft, vraag je je dan af: maar wüt nou precies, en waarom gebeurt daar dan niets tegen. Vaag Hei antwoord is ook tweeledig, en inderdaad aan de vage kant. Wat precies, weten we maar heel gedeel telijk. En voor zover we het weten, gebeurt er wel iets, maar niet altijd OngGWlld zo vreselijk veel. twijfelt bijna niemand meer dat het op lange termijn longkanker in de hand werkt (en andere ongezondhe den, maar daar gaat het nu even nie over). Maar hoewel die weten schap en de herhaalde voorlich ting daarover ongetwijfeld een aantal mensen van het roken af ge holpen heeft, blijkt het over de hele lijn verrassend weinig te hebben uit gehaald. Een kloeke meerderheid der rokers gaat gewoon door. Daar zijn allerlei redenen voor aan te voeren en te bedenken we heb ben het er in deze rubriek uitge breid over gehad. Maar het hoofd feit staat daar toch maar: vertel mensen dat ze ergens (ooit, mis schien) kanker van zullen krijgen en ze trekken er zich weinig of niets van aan. Dat is geen geïsoleerd ver schijnsel. Er zijn meer risico's die mensen gewoon nemen (in een auto rijden bijvoorbeeld) omdat ze ver weg en mede daardoor klein lijken. Die kennelijke bereidheid om risico's te lopen, zou op een of andere ma- ni' wel eens de aandrang kunnen verkleinen om zulke risico's door ge richte voorschriften tegen te gaan. Het meest sluitende systeem dat we tegen zulke risico's hebben is de wetgeving op het punt van radioac tieve straling waarschijnlijk om dat het risico erg goed meetbaar, vroeg herkend, en vrij precies uit te rekenen is. En zelfs daar valt waar te nemen dat mensen die er beroeps halve dagelijks mee werken, vaak moeten strijden tegen eigen en an dermans nonchalance omdat 'het zo'n vaart niet loopt'. bij niet of minder bewust kunnen kicken en daarom meer recht op be scherming hebben. Vers in het ge heugen ligt de kwestie van het vi- nylcnloride, de grondstof van een D\ c van de meest gemaakte plastics O O Or urS. nOu^rOppemd (PVC), die bovendien leverkanker bleek te veroorzaken. Hoe groot dat risico is, weten we nog niet: er zit een vertragingspe riode van tien, twintig jaar tussen blootstelling en ziekte. Sinds het ri sico bekend is, zijn de normen voor blootstelling vrij vlot verscherpt, maar de gebruikelijke veiligheids marge is (nog?) niet afgedwongen, omdat die voor de plastic-Industrie economisch niet haalbaar was. In eerste instantie was het zelfs tech nisch niet haalbaar, maar de tech niek heeft die plotselinge achter stand snel ingehaald. De nonnen Treedt. Moro af en kan er geen nieuwe regering gevormd worden, dan zijn nieuwe verkiezingen on vermijdelijk. De communisten, die bij de laatste regionale verkiezin gen in Juni al een flinke sprong vooruit maakten, zouden dan wel eens als grote winnaar uit de bus kunnen komen. Toch zijn de com munistische leiders nog wat huive rig voor verkiezingen, omdat ze eerst de vorig Jar gewonnen stellingen willen consolideren. Het wordt niet uitgesloten geacht dat de commu nisten de plaats van de grootste partij in Italië van de christen democraten bij volgende verkiezin gen zal overnemen. Het met kogels doorzeefde en met bloed bespatte busje, dat maandagavond door militante katholie ken in Noord-Ierland in een hinderlaag werd gelokt. Tien arbeiders die van hun werk op weg naar huis waren, werden om het leven gebracht. ROME (UPI, Reuter) Italië staat aan de vooravond van een politieke crisis die aanleiding kan zijn tot het op korte termijn uitschrijven van nieuwe verkiezingen. Oorzaak van deze crisis is het voornemen van de Italiaanse socialistische partij de regering van premier Moro geen steun meer te bieden. SALISBURY (Reuter. UPI. AP) Vanmorgen praten de Rhodesdsche eerste minister Ian Smith en de leider van de gematigde vleugel van de Afrikaanse nationale raad (ANC). Joshua Nkomo, verder over een nieuwe grondwet voor het land. Gisteren hebben de twee elkaar ruim anderhalf uur ontmoet tijdens een eerste officiële ontmoeting over een nieuwe constitutie. Smith werd vergezeld door vijf ministers: Nko mo stond aan het hoofd van een delegatie van 22 man. Een woordvoerder noemde het overleg 'open en vriendelijk' maar wilde geen bijzonderheden geven. Beide partijen hadden al eerder af gesproken dat het overleg volledig geheim zou zijn. Volgens betrouwbare zegslieden lig gen de standpunten nog mijlenver uit elkaar. Nkomo wril een swart e meerderheidsregering voor het land. iets wrat Smith 'totaal onaan vaardbaar' heeft genoemd. Leden van de radicale vleugel van de Af rikaanse nationale raad verdenken Nkomo er echter van dat hij genoe gen wil nemen met minder dan een zwarte meerderheidsregering. Doel van de besprekingen is een grondwettelijke regeling te vinden voor Rhodes ië waar momenteel een meerderheid van 5.7 miljoen Afri kanen wordt geregeerd Öoor een minderheid van 270 duizend blan ken. Rhodes lë maakte zich op 11 november 1965 los van Groot-Brit- tanirië. Het overleg tussen Smith en Nkomo wordt gevoerd ln de residentie van de laatste Britse goeverneur, sir Humphrey Gibbs. craten hebben aangedrongen op handhaving van de politieke status quo. Het uitschrijven van vervroeg de verkiezingen stort Italië in de ernstigste crisis sedert de tweede wereldoorlog. De economische situ atie is bijzonder ernstig. De werk loosheid bedraagt 7 procent en de Inflatie is opgelopen tot 12 procent. Een verkiezingscampagne zal de toch al niet grote slagvaardigheid van de Italiaanse overheid nog ver der aantasten. Het is overigens niet ondenkbaar dat de socialisten als verliezers uit deze politieke strijd te voorschijn zullen komen. Gesteld dat premleT Moro in het parlement een motie van vertrouwen vraagt en de com munisten zich onthouden, don ne men zij daarmee de rol van stil zwijgende supporters van de rege ring van de socialisten over. Een andere mogelijkheid ls dat de regering Moro aftreedt, maar dat de premier onmiddellijk daarna een nieuw christen-democratisch min derheidskabinet vormt en daarvoor steun vraagt van alle partijen die van goede wil zijn. Op die manier zou hij de communistisch-chrlste- lijke toenadering kunnen bewerk stelligen. Joshua Nkomo Vervolg van pagina 1 Kissinger zal de kwestie-Angola als eerste gespreksonderwerp ter tafel brengen bij zijn bezoek aan de Sowjet-Unle later deze maand. Het overleg gaat vooral over de beperking van de strategische be wapening. Waarnemers maken hieruit op dat Washington en Mos kou Angola niet de stok willen laten zijn die in de wielen van de détente (ontspanning) wordt gesto ken. De Sowjet-Unie heeft gisteren het bericht dat zij een Afrikaanse lei der heeft omgekocht teneinde de MPLA-regering te erkennen als 'onbeschaamde leugens' van de hand gewezen. De beschuldiging was geuit door de Britse liberale leider Jeremy Thorpe. Het zou gaan om 25 miljoen pond (ruina 125 mil joen gulden). De subcommissie voor Afrika van het Afrikaanse congres zal op 19. 21 en 23 januari hoorzittingen houden over Angola. Senator Clark zei dat Kissinger als mede Donald Rumsfeld ,de minister van defensie en William Colby, hoofd van de CIA, gevraagd zullen worden te getuigen op de hoorzit tingen. Hoewel het Amerikaanse besluit om heimelijk in Angola in te grijpen al ongeveer een Jaar geleden genomen is. heeft de rege ring het volgens Clarke nog steeds niet duidelijk toegelicht. Dat laatste mag inderdaad verwon derlijk lijken, maar ik denk dat het erg veel te maken heeft met onze gezamenli.'ke reactie op het pro bleem van het roken. Daarvan be- Daarmee zijn we terecht gekomen bij de beroepsmatige blootstelling aan kankerverwekkende factoren. Dat ligt in zoverre anders dan een kwestie als roken, dat mensen daar- zijn nog niet aan het nieuwe tech nisch kunnen aangepast. Is dat ach terblijven van de normen nu verwijt bare nalatigheid? Wanneer je vinyl- chloride als geval apart bekijkt, zou je het kunnen denken. Maar er is tot nog toe Juist aanmerkelijk sneller en beter gereageerd dan in veel an dere gevallen. Typerend Typerend voor de gebruikelijke be nadering is misschien de medicus die vorig jaar promoveerde op ge zwellen van de bovenkaak. Hij bracht in herinnering dat voortdu rende irritatie door verschillende chemicaliën als (mede-) oorzaak van zulke gezwellen was herkend, dat ze onder andere bij hout- en leerbewerkers naar verhouding va ker voorkwamen. Zijn aanbeveling luidde om hout- en leerbewerkers geregeld te controleren op gezwel len van de bovenkaak (waarvan hij dan tweederde kon genezen). Niet or* uit te zoeken welke chemicaliën de boosdoeners waren om die dan door onschuldiger produkten te kun nen vervangen. Verwijtbare nalatigheid? Tegen de historische achtergrond kun je eer de) zeggen dat het toch een stapje vooruit is, hoewel het zeker niet de laatste stap in dit deelprobleem zal mogen wezen. Maar we staan wel voor een probleemveld waar we de lengte en de breedte nog niet van kennen. Waarin de risico's elk voor zich zo klein zijn dat paniekmaatre gelen niet op hun plaats zouden zijn. Maar heel weinig PVC-werkers krijgen leverkanker er zijn inter nationaal een veertig gevallen ont dekt. Een produktieverbod had werkloosheid voor ongetelde tien duizenden betekend. Het risico is in tussen al aanmerkelijk verkleind. Aanvaardbaar? Welke risico's aanvaardbaar zijn als we ze al kunnen meten blijft voorlopig een vraag waar we nog niet mee klaar zijn. Het enige ge makkelijke antwoord is niet goed genoeg, want geen enkel risico kan tot nul worden teruggebracht. We kunnen alleen naar een redelijk mi nimum streven. Gelukkig zijn er de laatste jaren handzamer methoden ontwikkeld om chemicaliën op hun kanker-risico te testen. Maar dan nog is er erg veel werk aan de win kel.' We staan duidelijk aan een be gin. Het is goed dat de Nobelprijs dragers nadrukkelijk op de moge lijkheden hebben gewezen. Maar het risico valt niet uit te slui ten. Zelfs niet als we morgen alle fabrieken zouden afschaffen. Want van eten kun je ook kanker krijgen. Alleen het risico is erg klein. Eet smakelijk. BEIROET (UPI, Reuter) De moslem en Palestijnse leiders zijn gisteravond weggelopen uit de gemengde wapenstilstand commissie, die belast is met de handhaving van het telkens op nieuw afgekondigde staakt-het-vuren. Daarmee is de kans bijzon der groot geworden dat het zal komen tot het op grote schaal hervatten van de burgeroorlog in Libanon. De nationale radio van Libanon waarschuwde alle bewoners van Beiroet binnenshuis te blijven om dat zich overal weer gewapende mannen bevonden. Ook een woord voerder van de regering verklaarde dat de situatie weer snel verslech terde. Er braken hevige gevechten uit tus sen rechtse falangisten en Pale6tlj- nen. toen de falanglsten probeerden de voedselvoorziening naar de Pa lestijnse kampen te blokkeren. De vrachtwagens die suiker, rijst, melkpoeder en meel vervoerden ln opdracht van de Palestijnse organi satie Al Fatach werden door chris tenen aangevallen met machinege weren en handgranaten. Minister van binnenlandse zaken Camille Chamoen kwam gisteren bijeen met een aantal christelijke leiders en een woordvoerder deelde mee dat er overeenstemming was bereikt om de voedselblokkade gedeeltelijk op te heffen. De christelijke partij en stelden als els dat 25.000 chris telijke families die gedwongen wa ren te evacueren weer terug mogen keren naar hun huizen. De linkse partijen zouden deze eis echter hebben verworpen. Ondertussen ging het doden en ontvoeren van mensen door. In de laatste 48 uur werden 12 mensen gedood en 75 personen ontvoerd. De voedselblokkade duurt nu al vanaf zaterdag. Christelijke leger eenheden bezetten toen de omge ving van het Tal Zaatd vluchtelin genkamp. Een woordvoerder van de Palestijn en deelde mee dat de situ atie ln de kampen snel verslechtert door gebrek aan de noodzakelijk» levensmiddelen. De christenen stel len als voorwaarde dat ze de vrachtwagens die het voedsel aan voeren eerst mogen doorzoeken voordat ze de kampen binnen rij den. Het is een publiek geheim dat de voedseltransporten misbruikt worden voor geheim vervoer van wapens.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7