Ontwikkelingslanden vinden goudverkoop 'zoethoudertje' Commentaar 'Groep van twintig' deze week bijeen op Jamaica Lammers en de PvdA (1) Lammers en de PvdA (2) Lammers en de PvdA (3) het weer Geen winter weerrapporten Sneeuwberichten een huis als een logeerkamer bul bel samenwerking ingreep ET 4WOENSDAG 7 JANUARI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Nu de crisis het Amsterdamse ge meentebestuur haar hoogtepunt heeft bereikt, is het goed er nog eens bij stil te staan dan zij haar oorsprong vindt in (wat wel lieflijk wordt genoemd:) 'het vernieuwingsproces' dat de PvdA tegen het einde van de jaren zestig beeft doorgemaakt. Het lot heeft gewild dat, ironisch genoeg, zowel bij het begin van dat proces als bij de weinig verheffende uitwerking ervan in Amsterdam, pre cies dezelfde figuur een hoofdrol speelt, en wel de persoon van de aftredende wethouder Han Lammers. zij het dat tussen toen en nu zijn positie totaal is veranderd. Toen, op het PvdA-congres van maart 1969, was hij als indiener van de resolutie die samenwerking van de PvdA met de KVP moest blokkeren, de tolk van diegenen die - uit afkeer van het 'traditionele' bestel en misschien ook wel gedreven door honger naar macht - de polarisatie als middel wilden aangrijpen om het regeerkasteel met een 'eigen' meerderheid te halen om het zonder compromitterende steun van anderen te bezetten. Het was een aspiratie waaruit zich sindsdien de constructie van het meer derheidscollege in enkele gemeenten en provincies heeft ontwikkeld. Welis waar zijn hier twee begrippen in het geding die, getoetst aan de geldende regels, verschillend gewaardeerd moe ten worden. Tegen een parlementair meerderheidskabinet is uiteraard niets in te brengen (we hopen er na 1977 weer een ,e krijgen), terwijl een meer derheidscollege van B. en W. indruist tegen de geest van de gemeentewet, die immers de gemeenteraad aanwijst als 'het hoofd' van de gemeente. B. en W. vormen een uitvoerend college; minderheidsgroepen van enige beteke nis die daaruit kunstmatig worden ge weerd, kunnen zich terecht in hun rechten aangetast voelen. Van de meerderheidsaspiraties van de PvdA in de nationale politiek kan men hoogstens zeggen dat zij onrealis tisch zijn (gebleken>, van die in de gemeentelijke politiek dat zij des te ernstiger tegen de regels moeten wor den geacht naarmate zij op minder zetels steunen. Maar beide strevingen spruiten voort uit dezelfde politieke strategie. Al korte tijd nadat Lammers zeven jaar geleden met zijn anti-KVP-motie deze strategie had geproclameerd, liet hij ongerijmde dingen gebeuren. In k 1969 mocht de landelijke PvdA niet I- meer met de KVP samen werken, J maar een jaar later ging hij zelf wel I in het Amsterdamse college met KVP- ers samenwerken. In 1974, bij het overleg over de zetelverdeling in het nieuwe college, heette het weer dat de VVD er niet in mocht omdat die partij in de landelijke politiek tegen standster was. Het valt niet moeilijk te ontdekken dat in deze opvolging van gebeurtenissen en uitspraken het een en ander wringt. Lammers heeft blijkbaar in een vroeg stadium al niet goed geweten wat hij met zijn eigen boodschap aanmoest. Hij heeft er zich nu demonstratief en terecht van afge wend, maar inmiddels blijkt de wind die hij in 1969 heeft helpen zaaien, zozeer stormkracht te moeten worden geoogst, dat het hem zijn wethouder schap kost. Voor ons besef schuilt er niets verma kelijks in deze geschiedenis. Amster dam verliest een goed en dynamisch bestuurder en het valt niet te verwach ten dat na vandaag de moeilijkheden in de raad en binnen de Amsterdamse PvdA op slag voorbij zijn. Maar wat nog ernstiger is (of zou kunnen worden), is dat de Amster damse crisis elders en mogelijk ook in de landelijke politiek door nieuwe zou kunnen worden gevolgd. Niets wijst erop dat de PvdA van haar meerder heidsillusies is genezen. Het feit dat de partij regeringsverantwoordelijkheid draagt heeft niet geleid tot het ontwa ken van die dromers die geloven en hopen dat 'de progressieven' het over en tijdje wel alleen zullen kunnen doen en dat het socialistische heil dus binnen bereik is. Hun geduld met een compromissenpolitiek als die van het kabinet-Den Uyl is niet onuitputtelijk. Het is waar dat het getal van die dromers binnen de fractie van de PvdA in de Tweede Kamer zeer be perkt is, maar dat hun invloed og het jongere kader van de partij groot is, moge hieruit blijken dat de top uit alle macht probeert te voorkomen dat zij zich zouden bezeren. Wat daarbij de situatie des te somber der maakt is dat het de partij af en toe is gaan schorten aan verdraag zaamheid en democratische gezind heid. Het is onvoorstelbaar dat, niet slechts zomaar wat wildebrassen uit het kader, maar zelfs het partijbestuur eventjes denkt te zullen uitmaken of Lammers na zijn aftreden als wethou der wel raadslid 'mag' blijven. De PvdA meent blijkbaar in de plaats van de kiezers te kunnen treden; zij door Nico Kussendrager De financiële en economische toestand van Harry Bellafonte's 'island in the sun' is niet zó zonnig. Jamaica kent grote te korten op zijn betalingsbalans; het moet meer in het buitenland kopen dan hetz elf kan vérko pen. De stijging van de prijs van bauxiet, dat Jamaica uitvoert, is achtergebleven bij de prijs stijging van bijvoorbeeld olie en industrieprodukten, die het moet invoeren. Jamaica moest miljoenenleningen sluiten in het buitenland om uit de ergste moeilijkheden te komen. Op het ogenblik is daardoor een post 'schuldenaflossing' één van de hoogste op de begroting. Jamaica speelt steeds meer een lei dende rol in de derde wereld. Op internationale conferenties laat het zich horen, Vorig jaar ontmoetten de Gemenebestministers elkaar op het eiland. Jamaica is voorts lid van de organisatie van bauxietlan- den, die van de industrielanden een hogere prijs voor die grondstof wil. Op Jamaica heeft de 'Groep van twintig' een passend décor gevon den voor zijn vergadering, die van daag begint. In deze groep (die officieel 'interim 'comité' heet) zit ten tien arme en tien rijke leden van het IMF, het internationale geldfonds. Zij praten deze week over vooral twee dingen: teruggave en verkoop van een deel van het goud van het IMF waar de ontwik kelingslanden van 'profiteren' en over vastere geldkoersen. Niet alleen Met zijn grote buitenlandse schuld - van 320 miljoen dollar - staat Jamaica niet alleen. Volgens het jongste jaarverslag van de Wereld bank hadden de ontwikkelingslan den eind 1973 118 miljard dollar schuld. Alleen al dit jaar komen die landen - volgens het IMF - 35 miljard dollar tekort. Daaraan kan volgens de rijke landen in het IMF iets gedaan worden als het geld fonds een deel van zijn goud ver koopt. De opbrengst kan ml. ge bruikt worden voor steun aan de ontwikkelingslanden. Het IMF wil zo langzamerhand van zijn goud af. Het edele metaal heeft teveel nadelen als dekking voor ons geld. Afgesproken is nu, dat voorlopig éénzesde deel van de goudvoorraad van het IMF terug gaat naar de rijke landen en dat éénzesde deel verkocht wordt. Dat gebeurt da» met wat foefjes via een 'trustfonds' en de bank voor dntemationale betalingen in Bazel. Want het IMF mag statutair niet boven de officiële prijs goud verko pen en als er plotseling veel goud op de mankt komt keldert de prijs. Nu het goud er langzamerhand toch 'uitgaat' wil het IMF de officiële goudprijs afschaffen. In de boek houding van het geldfonds staat één ounce goud (ruim 31 gram) nog steeds voor 42,2 dollar. Dat slaat eigenlijk nergens op, want op de vrije markt betalen handelaren op het ogenblik grif 140 dollar voor een ounce goud. Wie nu denkt dat de ontwikke lingslanden staan te juichen bij het idee dat ze een deel van de opbrengst van het goud krijgen heeft het mis. Ze beschouwen het eerder als een 'zoethoudertje', waar ze niet zo gek veel aan hebben. De rijke landen krijgen zoals gezegd éénzesde van het goud te rug, dat ze ooit bij het IMF hebben ingeleverd. Nederland krijgt voor zo'n tachtig miljoen gulden aan goud, tegen de officiële prijs. Maar als dr. Zijlstra van de Nederland- sche Bank zou willen kan hij het goud op de vrije markt verkopen voor ruim drie maal zoveel: onge veer 265 miljoen gulden. En ook al het goud dat in de kelders van de Nederlandsche Bank ligt wordt door het afschaffen van de officiële goudprijs meer dan drie maal zo veel waard: het zou nu bij een eventuele verkoop zo'n 22 miljard gulden opleveren. De ontwikkelingslanden hebben nauwelijks goud. Jamaica bijvoor beeld heeft helemaal niets, Zambia heeft' voor 10 miljoen dollar liggen. Die voorraad zou dus stijgen tot ruim 30 miljoen dollar. Vandaar dat de arme landen niet staan te Juichen: de rijke landen rekenen zich rijk en zij gaan er nauwelijks op vooruit. Het zesde deel van het goud dat niet teruggaat naar de rijke landen, maar verkocht wordt ten gunste van de ontwikkelingslanden, G6ldK06rS6n levert een 'winst' op van ongeveer twee miljard gulden. Dat is niet veel op een totale schuld van de Ontwikkelingslanden van 118 mil jard dollar en een tekort dit Jaar alleen van 35 miljard dollar. De ontwikkelingslanden zijn echter ook bang. dat het IMF zuiniger zal worden met gewone leningen als éénmaal steun wordt verleend uit het 'trustfonds', dat deels met de goudverkopen wordt gevoed. De derde wereld wil op Jamaica de verzekering, dat de gewone lenin gen niet zullen teruglopen. Een derde reden voor het ge brek aan enthousiasme bij de ont wikkelingslanden over de goudver kopen is, dat ze de beruchte 'link' voorlopig wel op hun buik kunnen schrijven. De 'link' wil zeggen, dat een verband (een 'link') wordt ge legd tussen het 'papiergoud' van het IMF en ontwikkelingshulp. Behalve 'echt* goud In de kelders, heeft het IMF ook 'papiergoud' Ei genlijk zijn dat niet meer dan re keningen, waarop te zien is wat het ene land het andere of het IMF schuldig is. Moet er betaald wor den, dan wordt op de ene rekening Iets bijgeschreven, van de andere gaat iets af (bijna als bij de giro). Dat is veel eenvoudiger dan het gedoe met het goud en het is één van de redenen waarom het IMF zo langzamerhand van het goud af wil. Leden van het IMF kregen 'trek kingsrechten' (een bedrag aan 'pa piergoud') al naar gelang ze geld bij het IMF hebben ingebracht. De ontwikkelingslanden willen nu al jaren dat dat 'papiergoudniet naar economische sterkte, maar naar be hoefte wordt verdeeld. Dat betekent dat ze zeir meer zullen krijgen. Het 'papiergoud' kunnen ze dan weer gebruiken voor aankopen in de rij ke industrielanden, die het dus uit eindelijk in handen krijgen. 'Paplergoud' kan alleen worden uit gedeeld als er behoefte aan is. Meer" 'geld' In omloop zou de inflatie alleen maar aanzwengelen. Als daarom door het afschaffen van de officiële goudprijs de werkgoud- voorraad ruim driekeer zoveel waard wordt, kan er géén sprake zijn van nieuw 'papiergoud', ook niet voor de ontwikkelingslanden. Ook daarover zullen ze op Jamaica willen bakkeleien. Over de geldkoersen zullen de tien arme en tien rijke landen het waarschijnlijk wél eens worden. Vroeger stonden,de geldsoorten in een vaste verhouding ten opzichte van elkaar ('één dollar was 3,65 gulden, één pond 8,70 gulden). Maar toen dollar en pond zwakker werden wilde niemand dat er meer voor geven. Vaste afspraken over geldkoersen waren niet te handha ven: de koersen werden vrijgelaten (gingen 'zweven'). De derde wereld trok weer aan het kortste eind: de ontwikkelingslan den krijgen de grondstoffen die zij verkopen betaald in dollars, de olielanden ontvangen voor hun olie eveneens dollars. Maar voor die dollars konden de olie- en ontwik kelingslanden steeds minder kopen. Van het onevenwichtige geldstelsel werd de derde wereld het grootste slachtoffer. Daarom willen de arme landen nu terug naar vastere geldkoersen. Frankrijk wil dat ook, maar de Verenigde Staten voelen er niets voor. Die vinden het wel mooi zoals het nu is met de dollar, waardoor ze in het buitenland 'goedkoop' kunnen verkopen. Beide landen hebben het nu op een akkoordje gegooid: er komen voorlopig geen nieuwe vaste geldkoersen, maar al te wilde schommelingen zullen worden vermeden. En de tien arme landen In de 'Groep van twintig' zullen daar wel mee akkoord moeten gaan, want meer valt er voor hen niet in de wacht te slepen. En al zouden ze willen: ook bdj het IMF geld het recht van de sterkste. De olie- en ontwikkelingslanden in het geld fonds hebben niet meer dan dertig procent van de stemmen. Ook dat zal op Jamaica aan de orde komen. Van onze weerkundige medewerker Achter de stormdepressie die via de Oostzee naar West-Rusland trok. drong koudere lucht door die juist even hef noord-oosten van ons land bereikte. In Groningen werd het gisteren niet warmer dan 3 graden tegenover 10 graden in Rot terdam. Wat meer winters waren de temperatuurcijfers in Denemarken. In de nacht van maandag op dins dag was daar plaatselijk al -9 gra den gemeten. Om 7 uur gisteravond vroor het in Kopenhagen 3 graden. In Aalborg (noord-Jutland) 5. In Sleeswijk wees de thermometer -2. in Hamburg -1. Tot in zuid-Zweden kwam strenge vorst voor: Visb -13 graden. Meer naar het noorden meldde Lulea -24. Sodankyla -26 graden. Het heeft weinig zin ons blind te staren op deze ijselijke waarden, want wij krijgen als voorheen ons menu van de oceaan. Over de Brit se eilanden is alweer een regensto ring in aantocht, die Nederland vandaag zal bereiken. Op de Hebrl- den was tot gisteravond 7 uur 4 tot 6 mm. regen gevallen. Op de Faröer 6 mm., Malin Head in noord-Ier land 9 mm. De depressies schijnen nu overigens noordelijker banen ANP/KNMI Weerrapporten van gisteravond 7 uur. maximumtemperaturen en neerslag van begint hinderlijk naar totalitarisme te rieken. De democratisering en vernieuwing van de PvdA blijken radicaal te heb ben uitgewerkt: door gebrek aan lei ding en bangelijkheid en het vroom opdreunen van modieuze kletspraat is zij bij tijd en wijle een partij aan het worden waarin drammers blijkbaar te veel te zeggen hebben en onderlinge inquisitie hoogtij viert. Voor Den Uyl moet het een troost zijn dat kiezers zoiets pas met een vertraging van jaren in de gaten ple gen te krijgen. aan te houden. Op IJsland daalde het weerglas gisteravond plaatselijk meer dan 10 millibar in drie uur. De depressie, die al een tijdje ten zuiden van Groenland stil had ge legen ls klaarblijkelijk toch in be weging gekomen naar het noord oosten Met de aanwezigheid van een hogedrukgebied boven de Golf van Biskaje en zuid-Frankrijk blijft het weer ln ons land de komende dagen duidelijk op de oceaan geo riënteerd en dus zacht. Een oceani sche hogedrukuitloper ln Ierland liepen de barometers gisteravond langzaam omhoog zal na van daag de regenstoringen de kop in drukken. December was vrij droog en Iets te warm en te zonnig. Gemiddelde et maal tempera tuur te De Büt 3.5 gra den celsius (normaal 3). Gemiddel de dagelijkse minimumtemperatuur 1 graad (normaal 0.4). Gemiddelde dagelijkse maximumtemperatuur 5.8 (normaal 5.4). Er waren 9 vorstda- gen (normaal 13), zon uren meldde De Bilt 56 (normaal 41). De gemid delde regenval in Nederland was ruim 30 mm. (normaal 62). Het regende gedurende 39 uur tegen 58 uur normaal. Onweer is nergens in Nederland vernomen, normaal op 4 decern herdagen. HOOG WATER donderdag 8 Januari 1976 Vlissingen 6 00-18.32. Haringvlietslulzen 6.12-18 29 Rotterdam 7.53-20.31 Schevenm- gen 709-19 28 IJmuiden 7 53-2012 Den Hel- cicr 11 01-23.35 Harlingcn 1 37-13 48 Delfzijl 3 35-18 11 Amsterdam geheel bewolkt 9 0.3 De Bilt geheel bewolkt 9 0 Deelen zwaar bewolkt 8 0.5 Eelde geheel bewolkt 9 0 Eindhoven zwaar bewolkt 9 0.1 Den Helder mist 8 0 Luchth. R'dam zwaarbewolkt 9 0 Twente geheel bewolkt 9 2 Vlissingen half bewolkt 8 0 Zd.-Limburg zwaar bewolkt 9 0.3 Athene onbewolkt 7 2 Barcelona onbewolkt 16 0 Berlijn onbewolkt 3 0 Bordeaux licht bewolkt 8 O Brussel zwaar bewolkt 9 0 Frankfort geheel bewolkt 9 0.3 Genève onbewolkt 6 0 Helsinki licht bewolkt —10 0 Innsbrück regen 3 1 Kopenhagen licht bewolkt —2 0 Lissabon onbewolkt 15 0 Locarno onbewolkt 6 0 Londen zwaar bewolkt 11 0 Luxemburg zwaar bewolkt 6 1 Madrid onbewolkt 16 0 Malaga onbewolkt 19 0 Mallorca onbewolkt 16 0 MUnchen regen 5 0.6 Nice licht bewolkt 14 0 Oslo zwaar bewolkt —5 0 Parijs zwaar bewolkt 12 0 Rome zwaar bewolkt 16 0 SDlit geheel bewolkt 11 O Stockholm licht bewolkt 0.2 Wenen sneeuw 3 6 Zürich zwaar bewolkt 6 0 Casablanca onbewolkt 18 0 Las Palmas zwaar bewolkt 19 0 Tel Avlv zwaar bewolkt 14 0 Tunis half bewolkt 17 0 Sauerland. de Eiffel en de Arden nen blijven zonder sneeuw. Skiën is daar dus niet mogelijk. Op korte termijn is hierin geen verandering te verwachten. Zachte oceaanlucht dringt verder het continent binnen met als gevolg dooiweer ook in de hogere berglagen. De voretgrens stijgt tot ruim 2.000 meter. Boven 1800 a 1900 meter zijn de omstan digheden ln de Alpen vrij goed. onder 1300 meter zijn ze slecht. In Salzburg werd het dinsdagmiddag 7 graden. Klagenfurt 5 en Graz 10 graden boven nul. onder redactie van loessmil Tussen alle weidse gebouwen van architect Berlage is maar één raadhuis; hij bouwde het in 1929 in het Groningse Usquert. ln het zuiden staat overigens het enige 'Koninklijk Postkantoor" van Ne derland, iu het Noordbrabantse Oisterwijk; geen vergissing moge lijk, want het staat er met koeien van letters op. Monnickendam dankt zijn naam aan de ijver van de Norbertijner monniken van Mariëngaarde, die met de aanleg van een dijk en een klooster de 'eerste steen' voor de stad legden. Breda bezit een miniatuurhuis van steen en hout, compleet met deur, ramen en dakkapel, in het geheel net groot genoeg om als logeerkamer te worden gebruikt; die logé zal klein en mager moe ten zijn, anders komt hij beslist de voordeur niet door. Het oudste studentencafé (van 1665) staat in Franeker en in Scheueningen vind je de hoogste lantaarnpalen. In het Utrechtse Odijk ga je voor het blussen van een brand allereerst naar 't Vagevuur; zo heet het ge bouw; waar elke brand gemeld moet worden. zichtig uitgeknipt en als heilige brieven bewaard'. Ook dat tweede boek staat bar stensvol 'merekwaerdigheden': de ronde steen in Doesburg met het (dichtgemetselde) gat. waaiin destijds een as een ijzeren kooi deed ronddraaien met een als straf voor aap gezette prostituee er in. de wonderlijke grenspaal tussen Egmond aan den Hoef en Bergen, waaraan de omwonenden hun was te drogen hangen; de pomp in het Noordbrabantse Esch, waaruit niet alleen gemeentepils maar eens per jaar ook echte pils vloeit, en ga zo maar door. Leuk om te bekijken en te lezen, voor al voor wie zich nog iets van de jongere 'merekwaerdigheden' her innert, maar dan beslist niet te lang achter elkaar. Daar z\jn het veel te 'drukke' boeken voor, waar je gauw hoofdpijn aan overhoudt. Jammer trouwens, dat het tame lijk kleine, handgeschreven let tertje, juist voor ouderen die al problemen met een kranteletter hebben, erg moeilijk leesbaar is. Die moeten er minstens een loep bij kopen. Voor mensen die zo'n twintig jaar geleden De Volkskrant al lazen, moet dit allemaal ouwe koek zijn. Want in die tijd verschenen deze merkwaardige historiën al weke lijks in die krant, getekend en op getekend door Jan Bouman, die lang publiceerde onder het pseu doniem 'Lijntrekker". Op zichzelf ook alweer merkwaardig, want als b\j iernand die naam niet paste, was hij het wel. Elke week trok hij kriskras door het land om gekke gevelstenen, torens, uit hangborden, kerken, graven, bruggen, standbeelden en allerlei andere bouwsels op te sporen met een 'verleden'. Hij dook in archie ven, moet met een ontelbaar aan tal mensen gepraat hebben, te kende zijn 'gevonden voorwerpen' en leverde dan complete mini- geschiedenissen af bjj de krant. Er was zoveel belangstelling voor, dat de eerste honderd afleveringen uit de periode oktober 1954 tot maart 195 7 vrij snel in boek vorm verschenen, en daar is nu, by uitgevery Heuff in Nieuwkoop, een tweede druk van uitgekomen. Dat wil niet zeggen dat Bouman zijn activiteiten toen gestaakt had. Gelijk met deze herdruk is er een nieuwe bundel met ontdekkingen uit de jaren 1966 en 1967 versche nen, die evenals de eerste de toe passelijke titel 'Het merekwaer- digste meyn bekent" meekreeg en net als die eersteling f 19,50 kost. ln het eerste deel schreef Jan Bouman zelf een v>oorwoord, in het tweede heeft Ad. J. Odijk ver teld wat Bouman bescheiden ver zweeg: met hoeveel tijd en moeite het werk tot stand kwam. En ook dat zelfs een lezer schreef: 'De tekeningen worden door mij voor- Een lezer van 'Getrouw' maandblad van de internationale raad van christelijke kerken heeft uit woede over het eredoc toraat dat de VU onlangs aan de Braziliaan Dom Helder Cama- ra verleende, de volgende boze brief aan de Vrije Universiteit geschreven, die ook in Getrouw is afgedrukt. 'Met een 'christelijke' universi teit, die zich heeft geblameerd door het verlenen van een ere doctoraat aan een notoire com munist (en voorheen nazi, name lijk tot 1945) als Dom Helder Camara, wens ik niet langer in enige relatie te staan. Gelieve daarom ingesloten aan te treffen de snippers van de kandidaatsbul, die mij in 1949 door de VU werd verleend'. In Cultuurrijp, het blad van de Rijksdienst voor de IJsselmeer- polders, staat het volgende ver haal: een werknemer van deze rijksdienst merkt op een gege ven moment dat de deurbel van zijn huis ln Lelystad het niet meer doet en vraagt de onder houdsdienst van zijn verhuurder dus het euvel te herstellen. Een tijd gebeurt er niets, maar op een goeie dag ligt er een kaart je in de brievenbus met ongeveer deze treffende tekst: 'Wij zijn bij u aan de deur geweest om de bel te repareren, maar op ons bellen deed niemand open". Gelukkig had de getergde bewo ner een handige buurman, die de kapotte bel in een handomdraai repareerde, heel wat sneller dan de hele onderhoudsdienst. U kijkt hier in de muil van een lollige leeuwin. Het dier, levend in een safaripark in Atlanta (VS), vindt het enig als er men sen in auto's naar haar en haar soortgenoten komen kijken. Ze rent dan naar de auto toe, zet haar tanden in de banden en ver plicht zo menige bezoeker met lekke banden gezellig in de buurt te blijven. Nadat Kimba, zoals de vrolijke leeuwin heet, vijftig lekke banden op haar naam ge bracht had, besloot men er iets aan te doen. En zo verzeilde Kim ba op de behandeltafel van tand arts Edward Strother, die met een snelle boor de scherpe kant jes van Kimba's stevige hoek tanden afhaalde. Het is niet be kend of Kimba na de geslaagde ingreep de bezoekers in haar park met evenveel vreugde be groet als vroeger. De Israëlische politie maakt de ze week bekend dat zij een bende van Israëlische Joden en Arabie ren op het spoor is gekomen, die op de westelijke Jordaanoever gewapende overvallen pleegde. Volgens de mededelingen van de politie droegen de joodse leden van de bende uniformen en wa pens die zij van het Israëlische le ger hadden gestolen. De Arabi sche bendeleden wezen slachtof fers aan, aan wie zij een vette kluif meenden te hebben en na men aan de overvallen deel. De Israëlische politie heeft niet willen zeggen om hoeveel man het gaat, maar zij verwacht in de loop van het verdere onder zoek meer aanhoudingen. Alhoewel dit duidelijk niet de meest nuttige vorm van samen werking is tussen Joden en Ara bieren, is het misschien toch een bewijs, dat daadwerkelijke coö peratie tussen Joden en Arabieren wel mogelijk is. Schotels De Friese VW heeft aardige schoteltjes lat«n maken met Friese voorstel lingen, waar zo'n VW uiteraard goed over geïnformeerd is. Maar een Inwoner van Sloten heeft een 'grove vergissing' ontdekt, zoals hij ln de Leeuwarder Courant schrijft: wat de Lemsrerpoort genoemd wordt, is in werkelijk heid de Sneekerpoort. De brief schrijver nodigt de VW nu uit voor een 'poortentocht' in Sloten, waar zelfs een VW nog wat van kan leren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5