Spoedig 100.000ste inwoner in Leiden KORT Restauratie Pulchri studio bijna gereed Haagse raad vol lof over groep De Appel Hogere omzet Zuidhollandse tuinbouw Storm vernielt daken twee Haagse kerken INSTITUUT PRAEHEP Ensemble 'Musica Son': veelbelovend concert Met het oog op de balansopruiming is de wereld van de Bonneterie morgen dicht. de Bonneterie Subsidie van 357.000 gulden verstrekt Dr. A. J. Vis: ook problemen groeien Zorgen over natuur in Rijnstreek Celstraf voor roofoverval Openbaar vervoer Den Haag duurder Oudste inwoonster Den Haag overleden PRAKTIJKDIPLOMA BOEKHOUDEN DINSDAG 6 JANUARI 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET Hfc|NSI Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Met het gereedkomen van de werkzaamheden aan de drie grote expositiezalen is weer een belangrijk gedeelte van de restauratie van de aan het Lange Voorhout gelegen Pulchri Studio afgerond. De vernieuwde zalen worden vanavond om kwart over acht door burgemeester Schols van Den Haag officieel geopend. Het pand aan het Lange Voorhout, dat voordien de residentie was van de Oostenrijkse gezant, kwam in 1901 in handen van het Schilder kundig Genootschap Pulchri Studio. De aankoop kwam toen vooral tot stand dankzij de initiatieven van de toenmalige voorzitter van het genootschap, de Haagse schilder Mesdag. Met deze behuizing kreeg het in 1847 opgerichte genootschap eindelijk de beschikking over een volwaardige eigen expositieruimte. De monumentale ingang lag aan de evenwijdig aan het Voorhout lopen de Hoge Nieuwstraat. Ondanks de vele vernieuwingen en opknapbeur ten die in de loop der jaren aan Pulchri Studio besteed werden, werd in de afgelopen tien Jaar dui delijk dal het gebouw niet meer aan de huidige eisen voor tentoon stellingsruimte kon voldoen. De restauratie begon vijf Jaar geleden met de dringend noodzakelijke ver nieuwing van het dak van het ge bouw. Tegelijkertijd werd een res tauratieplan op stapel gezet om te voorkomen dat het voorste gedeelte van het gebouw, aan het Voorhout, nog verder in verval zou geraken. LENNG Om de restauratie te bekostigen werd in 1971 besloter. tot een le ning van 520.000. Rijk. provincie en gemeente gaven inmiddels, in het kader van het Monumenten- Jaar. subsidie om de aflossing en de rente van de lening te financieren. Ook de opknapwerkzaamheden aan de drie zalen gingen twee Jaar ge leden op eigen initiatief van start. De totale kosten van de restauratie komen momenteel op een bedrag van ruim een miljoen gulden. De Haagse gemeenteraad heeft gister middag besloten Pulchri vijftien jaar lang een subsidie te geven van 122.000 per Jaar om de rente en aflossing te bekostigen. Door deze subsidie kan ook de Ju- Met nami het CDA-raadsiid dr. Blankesteijn bezong de lof over het gezelschap dat met zijn experimen teel toneelwerk grote bekendheid heeft gekregen. De heer Blanke steijn was van mening dat met de subsidiëring van "De Appel" een principiële stap wordt gedaan In de volledige erkenning van een expe rimentele groep. Het rijk heeft 'De Appel' eer. subsidie van 883.000 toegezegd (70 pet). De gemeente neemt nu het resterende bedrag (30 pet) voor haar rekening. Het CDA had wat meer moeite met de subsidieverlening aan de Stich ting Bzztóh Teater. De heer Blan kesteijn vond de aanstelling van twee stafmedewerkers voor litera tuur en film niet verantwoord. Vol gens het raadslid zou de activering van de creativiteit veel beter door vrijwilligers kunnen worden ge daan. Mevrouw Sicman (VVD) en ADVERTENTIE Donderdag 15 januari begint om 9 uur de balansopruiming. Om alles goed te kunnen voor bereiden is ons huis in Den Haag morgen 7 januari de gehele dag gesloten. Graag willen wij u erop attent maken dat om praktische redenen betaling gedurende de opruiming uitsluitend kontant ol met betaalcheques kan geschieden Den Haag Grave--s?aar/Buitenhof tel. 070 -65 68 44. De gerestaureerde 'Grote zaal' van Pulchri Studio waarin de expositie 'Pulchri Vernieuwd' is ingericht. g enstil - achtergevel aan de Hoge Nieuwstraat met de oorspronkelijke trap naar de expositiezalen onder handen worden genomen. Om de van nieuwe wanden, plafonds en vloeren voorziene expositiezalen nu zo rendabel mogelijk te maken gaat Pulchri Studio nauwer samen werken met het Gemeentemuseum. De zalen behoeven daardoor niet langer in de tijd tussen twee expo sities van het Pulchri genootschap gebruikt worden als examenzaal of vergaderruimte, maai' kan worden gevuld met tentoonstellingen die verzorgd worden door het Gemeen temuseum. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De gemeenteraad heeft gisteren met volledige in stemming het voorstel van B. en W. goedgekeurd om de onderne mende toneelgroep 'De Appel' in Scheveningen een subsidie van 357 000 op het exploitatietekort voor het seizoen 1975- 76 te ver lenen. de heer Verduyn Lunel (PPR) wa ren daarentegen van mening dat ook beroepskrachten tot de oor spronkelijke taakstelling van de Stichting in staat moeten kunnen zijn. Met name mevrouw Sicman was van mening dat het vrijwilli gerswerk dat zo karakteristiek was voor de Stichting kan worden ge handhaafd. Mevrouw drs. Vooys (PvdA) was het niet eens met dr. Blankesteijn dat de doelstelling van de Stichting ineens veranderd zou zijn. Wethouder Vink (kunst) zei in zijn antwoord veel van de Stichting te verwachten nu men meer gelegen heid krijgt activiteiten te ontwik kelen. Volgens hem is het de be doeling veel meer mensen met film en literatuur In contact te brengen. De raad ging vervolgens akkoord met de subsidieverlening welke neerkomt op een bedrag van 200.650 voor 1976. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Leiden verwacht in het begin van 1976 de komst van de 100.000ste inwoner, voor de tweede maal in tien jaren en, naar statistische verwachtingen, nu definitief. Leiden neemt echter niet alleen toe in tal, maar ook in last. Dit zei burgemeester dr. A. J. Vis gisteravond in zijn nieuwjaarsrede. Over Leidens last zei dr. Vis: 'On danks de bepaald niet geringe 1 nieuwbouw stijgt het aantal wo ningzoekenden en baart ons met name de hulsvesting van buiten landse werknemers grote zorgen'. Wel zag hij gunstiger perspectieven voor de huisvesting van alleen- ;;v s taanden. SS De oude stad. zo zei dje burgemees ter. moet blijven leven en behou den worden. Daarom krijgt de ge meenteraad dit jaar voorstellen aangeboden voor een grondige aan pak van de binnenstad, een meer jarenplan voor restauraties en een nota over de aanwijzing van de binnenstad als beschermd stadsge zicht. In de maak Veel renovatieplannen zijn in uit voering (ruim 600 woningen), aan besteed (400) of in voorbereiding (ruim 875). De rehabilitatie-plannen voor de Haver- en Gortbuurt worden mo menteel voor uitvoering gereed ge maakt. Voor Mare dorp-oost en Pancras-oost zijn zulke plannen in de maak. Met het bouw-rijp maken van het Herengracht-Zijlsingelge- bied is een begin gemaakt. De res- Dr. Vis grote zorgen tauratie van de schouwburg en de bouw van zwembad De Zijl zullen in de loop van dit jaar voltooid worden. Met de uitbreiding van de brandweerkazerne wordt dit jaar een begin gemaakt, aldus de burge meester. De reorganisatie van het bestuur lijk en ambtelijk apparaat maakte in 1975 'enige voortgang'. Er zijn nog tal van vragen over de wense lijkheid en de koers van de reorga nisatie. 'Deze en andere factoren waaronder de slechte huisvesting en problemen met de bezetting van enkele topfuncties hebben het werkklimaat op het Leidse stads huis ongunstig beïnvloed', zo con stateerde dr. Vis. Alleen al de lange duur van deze problemen veroor zaakt frustraties. Somber De Leidse burgemeester toonde zich somber over de toekomst van plan nen van minister De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) om Neder land te verdelen in 26 provincies, mini-provincies of provincies nieu we stijl geheten. Er moet een ken tering komen in de discussies over die plannen, wil er een eindfase in zicht komen. De stellingname (van gemeenten), waarin het behoud van eigen rechten en het streven naar zo min mogelijk veranderin gen centraal staan, is niet verant woord. aldus dr. Vis, evenmin als de onbegrensde discussies over wat anderen moeten prijsgeven. DEN HAAG De voorgenomen ruilverkaveling in Rijnstreek-zuid. waar een van de schaarse grote grasgebieden van Zuid-Holland ge legen Is, baart de Stichting Zuid hollands Landschap zorgen. Zij vreest, dat het gebied onnodig aan getast wordt. Het is de vraag, of ruilverkaveling van het gehele ge bied noodzakelijk is. Temeer omdat de veehouderij-bedrijven in het ge bied volgens de Stichting een rede lijke gemiddelde grootte hebben. Met name heeft het Zuidhollands Landschap bezwaar tegen de kost bare werken, die er voor het gebied rondom Zoeterwoude gedacht zijn. Zo moet de Westeindsche polder, die van grote landschappelijke en natuurwetenschappelijke waarde is, in de huidige staat blijven, evenals de getijdenkreek. die zich door de Grote Polder en de Westbroekpol der sllngeit, aldus de stichting. De aanleg van een verkeersbrug over de Rjietveldse Dorpsvaart en een ontsluitingsweg langs de noordkant van het dorp Rtetveld vindt het Zuidhollands Landschap op dit mo ment overbodig. DEN HAAG Wegens zijn deelna me aan het plegen van roofoverval len veroordeelde maandag het ge rechtshof in Den Haag de 21-jarige schilder J J. B. uit Monster tot twee jaar en zes maanden gevange nisstraf met aftrek van het voorar rest. Nadat in eerste instantie de rechtbank verdachte had veroor deeld tot twee Jaar en drie maan den gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, eiste ln hoger beroep de procureur-generaal bij het ge rechtshof een veroordeling tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Het betrof op 25 april een overval op een postagentschap, gevestigd in een drogisterij aan de Alphons Diepenbroekhof te Den Haag. waarbij 28.00 werd buitge maakt. Op 28 mei volgde een over val in het postkantooi aan de Van Lennepweg. welke evenwel geen buit opleverde, omdat het personeel het alarm in werking stelde. Dan was er op 10 jund een overval in het postagentschap in een drogiste rij aan de Mezenlaan, waar 6.000 werd geroofd. De overvallen werden uitgevoerd door drie jongelieden, waarbij de schilder als chauffeur van de vluchtauto optrad. Beide andere verdachten zijn reeds eerder door de rechtbank ieder tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Van een verslaggevetr DEN HAAG De omzet van de groente- en bloemenveilingen in Zuid-Holland over 1975 be draagt bijna 1.4 miljard gulden. Dit zijn ruim 170 miljoen gulden meer dan over 1974. Deze stij ging met 14,1 procent is voor 91 miljoen gulden afkomstig van de groente- en fruitveilingen en voor 81 miljoen gulden van de bloemenveilingen. Deze omzet stijging heeft voor de groente sector geleid tot wat betere be drijfsresultaten dan in 1974. Voor de bloementelers daarentegen was de gemiddelde prijsstijging be paald niet voldoende om de hogere kosten op te vangen. Aldus een mededeling van de provinciale vei lingorganisatie Zuid-Holland. De bloemenveilingen in Zuid-Hol land zagen hun omzet met 16.8 procent stijgen tot 562,6 miljoen gulden, een niet onbelangrijk deel van dezi stijging was het gevolg van de toegenomen produktie. zo dat slechts een beperkte stijging van de gemiddelde prijzen optrad. Spectaculair was de omzetgroei in de pot- en perkplantensector. De in vergelijking met voorgaande jaren forse omzetstijging bij de groente en fruitveilingen is hoofdzakelijk het gevolg geweest van de goede prijzen voor tomaten. De tomaten - produktie in Zuid-Holland lag dui- de.ijk onder het niveau van 1974. Ook de komkommers brachten be vredigende prijzen op bij een licht gestegen produktie. Paparika. tot 1975 een belangrijk groeiprodukt. kende een iets hogere gemiddelde prijs. De produktie van aubergines verdrievoudigde, maar dit ging ten koste van lagere prijzen. Ook de sla bracht minder op dan in het voor afgaande jaar. De expansieve groei van de bloe menteelt onder glas Is afgenomen. Deze tendens zal zich in 1976 voortzetten. Een verdere groei van de omzetten van de bloemenveilin gen mag worden verwacht, aldus de provinciale veilingorganisaties Zuid-Holland. De telers van kasgroenten reageren met areaalsvergroting op de goede gang van zaken bij tomaten in 1975. Het areaal voor de overige, belangrijke kasgroenten lijkt zich op hetzelfdeniveau te handhaven, met uitzondering voor aubergines (lichte inkrimping). Over de gehele linie valt opnieuw een duidelijke vervroeging van de teelten te con stateren. Het totale Zuidhollandse glasareaal is in de loop van vorig jaar licht gegroeid. DEN HAAG De gemeenteraad is gistermiddag akkoord gegaan met het voorstel van B en W de tarie ven van de HTM met ingang van 1 maart aa. met circa tien procent te verhogen. Alleen de prijzen van de abonnementen op tram en bus worden Iets goedkoper. De* raadsle den IJmkers (CPN) en Verduyn Lunel en Geleijnse (beide PPR) hadden bezwaar tegen de duurdere tarieven. Wethouder Wallis de Vries (openbare werken, verkeer en ver voer) onderstreepte dat een veho- ging onontkoombaar is. omdat het rijk het geraamde HTM-tekort van ruim honderd miljoen gulden over 1976 voor zijn rekening zal nemen. Door de duurdere tarieven is een meeropbrengst geraamd van 3.8 miljoen. Na 1 maart gaat een enke le rit (zonder overstappen) 1,10 kosten, een achtrittenkaart komt op 4.75 (met overstappen op 5.40). DEN HAAG In hel Haagse her vormde lusthuis Overduin is zater dag de oudste inwoonster van Den Haag, mevrouw M. J. van den Ber- ge-Stroosnijder, op 106-jarige leef tijd overleden. Mevrouw v.d. Berge was op één na ook de oudste van Nederland. De oudste is de 107- jarige mevrouw C. la Forst uit Steenbergen. Mevrouw v.d. Berge wordt morgen begraven op de be graafplaats Nieuw Eik en Duinen. Alphen zegt: geen onjuiste lawaaieijfers door Adr. Hager DEN HAAG Niet minder dan 28 composities telde het program ma, dat door het ensemble 'Musica Son' in de Anglicaanse Kerk aan de Riouwstraat werd uitgevoerd. ALPHEN AAN DEN RIJN Burge meester en wethouders van Alphen ontkepnen dat zij onjuiste infor matie hebben verschaft aan bewo ners van de Eisenhowerlaan. Vol gens het raadslid Van Steenis (PSP) zouden B en W onjuiste cijfers hebben verstrekt over de verwachte geluidshinder aan deze laan. B en W zeggen echter, dat hun verwachtingen en die van Pro vinciale Waterstaat niet uiteenlo pen. zoals het raadslid had gezegd. De normen, die de rijksoverheid stelt voor de toelaatbaarheid van geluidshinder, worden niet over schreden. voor wat de lager gelegen flatwoningen aan de Eisenhower laan betreft. 'Provinciale Water staat komt in een uiteindelijk rap port tot eenzelfde conclusie. DEN HAAG Tijdens de storm van vrijdagnacht hebben ook twee Haagse kerken een behoorlijke schade opgelopen. Dit ensemble werd vorig jaar opge richt als voortzetting van het Moordrechts Vocaal Ensemble. De benoeming van dirigent Chris Ver hoog tot directeur van de Stedelijke Muziekschool had uiteindelijk tot gevolg, dat ook het ensemble zich onder een nieuwe naam in Den Haag vestigde. 'Musica Son" (ik ben muziek) is ontleend aan de titel van een madrigaal van Landiini. De bedoeling van de negen leden tellende vocale en instrumentale groep, onder aanvoering van Chris Verhoog, is om als kerngroep te fungeren voor te organiseren con certen en daarbij gastvocalis- ten en instrumentalisten aan te trekken. Voor het wat verlate kerstconcert in de Anglicaanse Kerk verkreeg men de medewer king van o.m. de alten Frieda van Engelenburg en Rijkje Wolleswin- kel. Het zeer veelzijdige programma werd samengesteld door Andrew Naaktgeboren. Uit de Middeleeuwen en de Renaissance muziek koos hij kerst- en nieuwjaarsmuziek, stads- muziek rond kerstmis, 'Ave. Mater, Het feest van de Zotten en Nieuw jaar aan het hof. Op een enkel werk na vrijwel onbekende muziek, doch er waren tal van juwelen die de moeite van het uitvoeren meer dan waard maakten. Het werd op dit concert duidelijk, dat men zich de materie goed had eigen gemaakt. Er was sprake van een uitstekende eenheid en de inzet waarmee men het geheel presen teerde leverde het bewijs, dat men gefascineerd is door deze kostelijke tijdperken in de muziekgeschiede nis. Het jonge ensemble zal onge twijfeld ook in Den Haag spoedig naam maken, de kwaliteit van het gebodene rechtvaardigt deze ver wachting. Busdienst D e gemeente Zoefermeer heefl de route bekend gemaakt van buslijn 12 van Westnederland door de nieuwe stadswijk Buy tenwegh de Leyens. De busver binding wordt in maart inge voerd. Elk half uur kunnen de bewoners van de eerste buurten van Buy tenwegh met bus 12 naar de overige delen van Zoe- termeer. zoals naar Meerzicht, waar bij het Monnikenbos een snelle overstap op de bus naar Den Haag mogelijk is. De bus gaat straks, komende uit Stomp- wijk. via de Muzieklaan rijden om dan via de Meerzichtlaan en het dubbelstation naar het bus station aan de Marijkestraat te gaan. Vervolgens wordt dezelfde route in omgekeerde richting ge volgd. Bij de Gerrit Achterberg- hove wordt gekeerd en vervol gens wordt de route naar het busstation weer gevolgd. Een half uur later komt de bus uit Stomp wijk die vervolgens dezelf de rondjes gaat draaien. Werkbezoek Staatssecretaris drs. K. de Jong Ozn. van onderwijs brengt maandag 16 februari een werk bezoek aan Zoetermeer. Om half drie vindt een bespreking plaats met het college van B en W op het gemeentehuis. Een uur later zal de staatssecretaris de officië le opening verrichten van de nieuwe gemeentelijke Segh- waertmavo aan de Du Meelaan. Verkoop veiling De algemene ledenvergadering van de coöperatieve veilingvere niging Delft-Westerlee is ak koord gegaan met de verkoop van het veilingterrein met op stallen in Den Hoom voor een totaalbedrag van 16,3 miljoen. De kopers zijn Van Dijk Beheer bv, Auto Palace Den Haag. Ben- der Delft bv, de Deiftse Katho lieke Stichting Bejaardenzorg en de gemeente Delft. Behoud gebouwen In Katwijk is een actiegroep ge vormd met als doel voor deze plaats kenmerkende gebouwen te behouden. De actiegroep heeft on eerste instantie aandacht ge vraagd voor het behoud van het Hervormd Gast- en Weeshuis, welk gebouwencomplex deel uit maakt van het fraaie straatbeeld rondom de hervormde kerk. Het complex is evenals de kerk een schepping van de architekt Th. J. Jesse. Zowel het Gast- als het Weeshuis staan op de nominatie om gesloopt te worden. Op de vrijkomende grond zouden be jaardenwoningen met een dien stencentrum moeten worden ge bouwd. De te slopen gebouwen zijn in eigendom van een stich ting die nauw verbonden is met de hervormde gemeente te Kat wijk. Oud-Katwijk Het Genootschap Oud-Katwijk, met circa 1250 leden de grootste vereniging in deze plaats, be staat tien jaar. De stoot tot op richting werd gegeven door wij len de heer C. Varkevisser, die direkteur van de Visserijschool is geweest en de heer J. P. van Brakel. die adviseur is van een gemeentelijke commissie van de Oudheidkamer. Wat zoal in de afgelopen jaren door het ge nootschap aan historische voor werpen en door navorsing van de geschiedenis van Katwijk is bijeengebracht en gepubliceerd is genoegzaam bekend. Eén wens heeft Oud-Katwijk nog: de be schikking over een eigen, goed geoutilleerd gebouw. Pauzedienst In de Kloosterkerk aan het Lan ge Voorhout in Den Haag wordt donderdag 8 januari van 12.55- 13.10 uur de eerste pauzebijeen komst van 1976 gehouden. Spre ker is drs. Ph. Leenman, direc teur-generaal van de PTT. Muzi kale medewerking verleent de organist Gerard Akkerhuis. Wensen Nootdorp B en W van Nootdorp hebben onder de plaatselijke verenigin gen en andere organisaties een enqête gehouden omtrent hun behoeften aan accommodaties. Een werkelijke behoefte aan an dere ruimte werd gevoeld door elf verenigingen, waaronder de Stichting Gemeenschappelijke Bibliotheek en de Stichting Peu terspeelzaal 'De Klauterbeer'. De wensen van het bibliotheekbe- stuur zijn niet zo eenvoudig te honoreren, aldus B en W. Door het beschikbaar komen van de voormalige openbare lagere school kon het college wel hulp bieden aan de genoemde peuter speelzaal. de Harmoniever. 'Glo ria in Excelsis Deo' en de Stich ting 'De Damastbloem'. CAI ting VoU nu van geil. mer raël Egy (ie Veil alw deb der soli ove gen die 197 der biei Bij de RJK.-kerk aan de Eland straat sloeg de storm een groot gat in één van de twee torens. Ook een aantal dakpannen kwamen naar beneden en zinkwerk werd losge rukt. De direkte omgeving werd af gezet op verzoek van Bouw- en Woningtoezicht. Het gebouw is te gen stormschade verzekerd. De diensten zijn dit weekend in het voorste gedeelte van de kerk ge woon doorgegaan. Ook het dak van de hervormde Bethlehemkerk aan de Laan van Meerdervoort werd zwaar bescha digd Er zijn minstens 400 dakpan nen naar beneden gekomen, die in de directe omgeving enige glas schade hebben veroorzaakt. Tegen de regen zijn tussen het dak en het pas gerestaureerde gewelf plastic zeilen gespannen. Tijdens de beide vorige stormen moest het dak het ook ontgelden. Daarna werden de pannen aan de kant van de Laan van Meerdervoort met pinnen vast gezet. Aan de zijde van de Klimop straat. waar deze beveiliging we gens geldgebrek nog niet was aan gebracht. heeft de zuidwesten wind ditmaal toegeslagen. Ook in de Beth lehemkerk gingen de diensten normaal door. Gisteren is de schade aan beide kerken bekeken, maar door de sterke wind kon nog nie mand het dak op. Maand. 12. dinsd. 13 en donderd. 15 januari vangen nieuwe cursussen aan voor het opleidende voor de associatie-examens JUNll 1976 en DECEMBER 1976 Voor de snelle cursus (examen juni 1976) komen slechts zij in aanmerking, die behoorlijk intelligent zijn en over veel werklust en doorzettingsvermogen beschikken. Een boekhoudkundige vooropleiding is niet noodzakelijk. Inlichtingen, prospectus en inschrijving maandag t/m vrijdag van 95 en van 79 uur aan ons lesgebouw SWEELINCKPLEIN 46 TEL. 333880* UW VAKVERBOND IS HET Ravellaan 1 Utrecht Ons geslaagdenboekje 1974 met de namen en adressen van de 2451 bij ons in dat jaar geslaagde kandidaten (1250 voor P.D.; 596 voor M.B.A.; 557 voor op aanvraag gaarne toe. J-

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6