Serieuze documentaire over massa-romannetjes Zeevalking bekijkt problemen illegalen O Q Radio en televisieprogramma's Even puzzelen DCLLy VAN ARNHEM VPRO zet happy-ends in scène Toezegging aan Raad van Kerken DINSDAG 6 JANUARI 1976 BINNENLAND/RADIO EN TV TROUW/KWARTETJSDAG door Riet Diemer BUSSUM 'Vergeet niet over je linkerschouder te spuwen. Dat brengt geluk,' adviseert de oudere vriend aan Tamara, wier ster als zangeres gaat stralen, mede dank zij de begeleiding van de oudere vriend. Ze belooft het. Moet ze echter optreden naast de jonge tenor Ernesto, dan blijkt dat deze verliefd op haar is: 'Tamara, lieve, ik wist het toen ik voor het eerst met je zong.' Heeft de oudere vriend, die de situatie voelde aanko men, zijn koffers gepakt, dan is Ernesto's reactie: 'Door zijn offer zal ijs proberen je altijd gelukkig te maken.' Een van de vier happy-ends uit massa-romannetjes, die het VPRO- televisie-programma Droomland, dat donderdag (19.55 uur: Neder land 1) wordt uitgezonden als een geïllustreerde documentaire. Een "warme verteller", (de stem Is her kenbaar als die van Hans Keller), verhaalt de gebeurtenissen, die in scène zijn gezet door studenten van het unlverslteltstheater uit Amster dam. Droomland, de naam zegt het al, gaat over dromen van geluk, liefde, rijkdom, schoonheid en meer be geerlijke zaken en de manier waar op een omvangrijke industrie deze dromen exploiteert. "Het blijkt dat er rond vijftig series van dergelijke massa-romannetjes zijn. en dat er vijftig miljoen van worderi ver kocht. Wat niet in Nederland blijft gaat naar de Spaanse stranden. Zuid-Afrika en Suriname.' vertelt Irene van Ditshuyzen. die met Pie- ter Verhoe ff en Cherry Duyns aan het programma werkt. Hun eerste opzet was een kritisch programma te maken, maar na lezing van tien tallen van dergelijke boekjes en bestudering van deze materie blijkt dat de makers lichtelijk door de knde€n zijn gegaan. 'Serieus nemen' Irene, die ze beslist niet zal blijven lezen, zegt: "In het begin gingen we van de gedachte uit, dat ze echt slecht zijn, totdat we ontdekten dat zoveel mensen ze lezen dat je ze wel serieus moet nemen. Je komt tot een droom, het is een vlucht. We nemen het eigenlijk niet op de korrel, maar het is een serieuze documentaire. De vraag rest hoe het komt dat mensen Juist zulke boeken willen lezen en fijn vinden, een verschijn sel dat Je ook tegenkomt in de platenindustrie, reclame, pers enz. Overal waar vertekening is. pakt het de mensen beter. Irene illus treert dit met de anecdote van het reclamebureau dat de Idyllische spot over DE-koffie maakt. Na af keuring van de Roole Vrouwen werden spots ontworpen over het leven zoals het echt ls. Het bleek nu dat grote groepen vrouwen juist deze afkeurden en terug wilden naar de reclame van de droomwp- reld. "Je ziet het toch ook met actuali teitenrubrieken. Nieuws moet prik kelen. Het zijn actualiteitenshows geworden met muziek, disc-joc- keyes en een tempo als op Hilver sum 3.' Op de vraag "Wat is nu de oor- .zaak?' tracht Droomland in ander half uur een antwoord te vinden. Donderdag over veertien dagen volgt een tweede programma, dan over actualiteitenrubrieken en amusement. Getracht wordt een film aan te kopen over de toekomst van een grote stad. Alles in ge noemd kader. BIJ de voorbereiding van Droom- Tamara en Ernesto in de happy end-scène van een massaroman- netje uit het VPRO-programma Droomland, donderdag 19.55 uur, Nederland 1. land bleek, dat de wetenschap nog maar aan het begin staat van een onderzoek. Al wordt er sinds 1950 over gesproken, een concreet on derzoek is pas een paar Jaar aan de gang In Amerika. Engeland. Neder land en Duitsland. Een klein voor beeld is het aantal programma's over wat genoemd wordt de "be- wustzljnsindustrie'. Die program ma's worden in februari en maart aan de Utrechtse universiteit ge houden. Zoals zo vaak het geval is is de Industrie zelf veel verder, al is het meer op "marketing-manier". Het Duitse Springer-concern weet pre cies het publiek te paaien. Bij het brengen van bladen voor de Jeugd wordt onderscheiden: lectuur voor werkende jongeren en meer pro gressieve. modebewuste lectuur. De haarmode voor mannen ls korter, dus krijgt de laatste groep een kaft met een kort-harige. maar de wer kende jeugd houdt voorlopig nog een kaft met lang haar. Zelf heeft het. team mensen geïn terviewd, die dergelijke boekjes re gelmatig lezen (zoals een mevrouw die er veertig per maand las). Dan blijkt dat de wens liefst ook eens pen cruise te maken, of iets anders luxe te ondernemen, zoals roman helden doen. Het ls opgevallen, dat ontzettend veel afgestudeerde vrou wen dergelijke lectuur verorberen 'Verkoopt prima' Van alle uitgevers op één na kwam alle medewerking. Zelf hielden ze unaniem niet van dit soort lectuur, maar het verkoopt prima. De men sen willen het. aldus het commen taar bij het uitgeversconcern VNU over het blad Story. Ook schrijfsters werden bezocht, een in Duitsland en een Vlaamse in Parijs. De eerste schreef ongeveer driehonderd van dergelijke roman netjes. Ze noemen het hun hobby. De Duitse schrijfster wil wel ver klappen. dat ze figuren van de tele visie als hoofdpersonen neemt, na tuurlijk met andere namen en om standigheden. Uit de wereld die haar wordt aangeboden neemt ze figuren. Zo gebruikt ze ook veel 'lieve Litha-rubrieken'. Betere milieus Een aantal kenmerkende eigen schappen hebben dit soort boekjes gemeen. Het verhaal speelt zich af in de betere milieus, waar de hoofdfiguren altijd rijk zijn. Ze be wonen mooie grote huizen. Er is geen werksituatie, behalve die van de huishoudster en chauffeur. In de doktersroman heeft de arts dage lijks contact met de verpleegsters en de patiënten. De problematiek erin is altijd op te lossen. De boek jes zijn ontzettend veilig, je kunt er niet door in de war worden gebracht. Als voorbeeld noemt Irene de be kende Saskia-reeks. Er wordt niet in gewerkt, de kinderen gaan naar school, maar zorgen nooit voor schoolproblemen, er wordt uitge breid gegeten, maar over politiek wordt nooit gepraat. Alles is tijd loos Volgens de uitgever van de Saskia's gaat er alleen niets mis met de verkoop als de kaft niet goed is of als een afwijkende me ning wordt verkocht. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Zeevalking (justitie) heeft gisteren in een gesprek met twee vertegenwoordigers van de Raad van Ker ken toegezegd, dat hij de problemen van de honderdtachtig Ma rokkaanse gastarbeiders die in kerken in Amsterdam, Den Haag en Utrecht zitten, nog eens nader zal bekijken. Horizontaal: 1. snuiftabak. 4. teken in de dierenriem. 7. schaapkameel. 8. plaats in Letland. 9. levendig. 11. lof. 12. uitslag op metalen. 14. lid woord. 15. lied, 16. deel van de bij bel. 17 glijvoertuig, 19. Holl. gra vin. 21. rivier in Overijssel. 23. vreemde munt, 24. vet der melk, 25. bU. 26. vulkaan. Verticaal: 1. moerasvogel. 2. water in N. Br.. 3. leus. 4. oevergewas. 5. leeftijd (fr.), 6. wat op de zee be trekking heeft. 7. volkskarakter, 10. innig, 13. sinds, 17. bijrivier van de Moezel. 18. Jongensnaam. 20. projec tieplaatje. 22. Port. kolonie aan de W.-kust van India. Oplossing van gisteren Hor.: 1. kater. 5. rem. 8. odol. 9. no de. 10. eer. 11. takel, 12. renet, 13. li. 16. em. 18. merel. 20. manen. 22. dar. 24. Eris. 25. Eede, 26. les. 27. ellen. Vert.: 1. koe. 2 ader. 3. toren. 4. el. 5. rok, 6. edel. 7 melis. 9. nat. 11. teken. 14. memel. 15. pedel. 17. mare. 18. mes. 19. lade. 21. nis, 23. ren. 25. el. De bewindsman had gistermorgen de Raad van Kerken voor een ge sprek uitgenodigd, nadat de raad alle honderdtachtig Marokkanen een brief had verstrekt waarin aan de politie werd verzocht om bij aanhouding van de betreffende man. onmiddellijk kontakt op te nemen met de secretaris-generaal of de voorzitter van de Raad van Kerken. Tijdens he* gesprek, dat de staats secretaris gisteren heeft gevoerd met de vertegenwoordigers van de Raad van Kerken, zeiden laatstge noemden te begrijpen dat deze groep Marokkanen niet zonder meer een legale status kunnen krij gen. omdat dat in zekere zin een beloning voor hun akties zou zijn. wat weer nieuwe aktie tot gevolg zou kunnen hebben. Zij pleitten echter wel voor een menselijke be handeling voor de Marokkanen. Onheil voorkomen Zondag had professor Fiolet (secre taris-generaai van de Raad van Kerken) tijdens een radio-uitzen ding gezegd dat alles moet worden gedaan om het onheil dat deze Marokkanen te wachten staat, te voorkomen Volgens hem dreigen veen van hen in Marokko in de Overleg t advertentie) Zet'm op Amsterdam! Elke dag van 5-7 uur 240 m middengolf 1250 khz STAD RADIO AMSTERDAM Joh. Vermeerstr. 29 VJel. 719071 KARELTJE KNETTER gevangenis terecht te komen, om dat zij hier in Nederland politeke uitlatingen hebben gedaan en zich bezig hebben gehouden met vak- bondsaktiviteiten. hetgeen in Ma rokko verboden is Staatssecretaris Zeevalking heeft overigens nog eens benadrukt dat de regeling, zoals die in overleg met de Tweede Kamer Ls vastge steld. niet meer gewijzigd wordt en dat nu ook verwacht mag worden dat deze wordt uitgevoerd. Hij zeg de nog wel toe maar dat is tot nu toe ook steeds gebeurd dat de nodige soepelheid zal worden betracht met de bewijsvoering van de buitenlanders. Dezen moeten namelijk kunnen aantonen dat zij voor 1 november 1974 in ons land waren en sindsdien vrijwel onafge broken in ons land zijn geweest. Zwakke kreet: We zijn al zo vertrouwd geraakt met geweld op doek en buis. dat het ons onthouden van bloedstollende thrillers waarschijnlijk tot nog meer protesten aanleiding zou geven dan het vertonen ervan. De TROS zal dan ook weinig meer vernemen dan hier en daar een zwakke kreet wegens uitzending van de bikkelharde 'Jacht op de waanzinnige'. Hoof drol vertolker Ben Gazzara zal als Steven Graves veel kijkers bekend zijn voorgekomen. Nog niet zo lang geleden zagen wij hem als de Joodse schrijver Abraham Cady in QB VII naar het gelijknamige boek van Leon Uris, eveneens door de TROS uitgezonden. Het weerwoord, dat de werkelijkheid de fantasie vaak overtreft, is nog waar ook. Iets daarvan was bij de KRO merkbaar in André Truymans reportage over de Filippijnen. Al drie jaar lang leven ze daar onder de staat van beleg en het ijzeren regime van de Marcos-familie. Armoede alom, het hoogste inflatiecijfer van de wereld en zo ongeveer de laagste lonen. Om buitenlandse bedrijven de kans te geven enorme winsten over te maken, is het de Filippijnse arbeiders verboden te staken. Wie zich tegen de corruptie aan de top verzet, verdwijnt achter prikkeldraad. Vooral veel christenen, want het eilandenrijk van Marcos is in hoofdzaak katholiek. President Ford heeft de duizenden gevangenen niet opgemerkt toen hij zijn trouwste bondgenoot in Azië kwam bedanken. Als de uitgezogenen tenslotte zich met geweld gaan verzetten (en dat zit erin) gebeuren er ergere dingen dan in welke film ook. Onder ons laait, dan weer de discussie op over de vraag of je je tegen 'de wettige regering' mag keren. Het programma 'n Rondje theater is in zoverre veranderd, dat de twee deelnemers aan het spel af en toe mogen gaan zitten maar het spelletje zelf is (net zo spanningsloos gebleven als de eerste keer Namens de schrijver W. F. Hermans geef ik door dat we heel wat gelukkiger zouden zijn indien wij meer liefde hadden voor de dingen die we bezitten. Hij zei dit in de NOS-rubriek Beeldspraak naar aanleiding van zijn kritiek op de industriële vormgeving. In onze wegwerpmaatschappij worden de apparaten hoe langer hoe gecompliceerder, ondoorzichtiger en dus onbegrijpelijker. Daardoor komen we In een vreemde wereld te leven. Hermans zou zich prettiger voelen in een samenleving met duurzamer voorwerpen. Hij is echter wel zo realistisch dat hij een terugdraaien niet meer mogelijk acht. De electronische apparatuur heeft de macht reeds overgenomen. Veel dieper gaat het denkwerk van dr Arthur Lehning die in Markant geportretteerd werd. Van de gangbare meningen omtrent anarchisme zal weinig geklopt hebben met hetgeen deze historicus en anarchist daarover in steling bracht en in zijn gedragspatroon liet blijken. Geen schreeuwende van de hak op de tak springer, maar een ingetogen, altijd zichzelf blijvende man. In plaats van tegendraads te doen. vindt hij het de normaalste zaak van de wereld om in toga uit dineren te gaan Een verkondiger van ant.i- autoritaire ideeën, die zich niettemin gemakkelijk neerlegt bij gevestigde regels. Het opvallende bij deze uitzending was dat het markante van dr. Lehning's persoonlijkheid niet via een interview aan het licht werd gebracht. H11 tekende zichzelf door te praten over zlin leven, zijn iHfv*ën ziin kritiek op de becta-vnde orde. nu en in het rorf>r\*e verleden Daartegenover ctoHe dr Tehning geen vastomlijnd plan voor de r"-,-.^haonii van de toekomst. Ook dot i- on merkte hem als een dra eer -an h«t theoretisch anarchisme W">m eaat de zaak van de m»r>r«iMVp vrüheid het meest ter lyrte. vrijheid met zo min mneeli'k «re-*ae en dwang hoort, tot ziin erntp idealen. Dr. Lehning vroeg zich af of wii misschien al op weg ziin naar e<m nieuw fascisme en een nieuwe oorlog. Moeten wil de aanhangers van dat verfoeiliike stelsel daartoe de vriiheid laten' Doze vraag is In het programma niet gesteld TON HYDRA 7 Smidje Verholen parkeerde zijn snelle auto in de buurt en wan delde precies om half elf de trappen van Grand Hotel Esplanade op. Langs een indrukwekkende portier stapte hij de lobby binnen en hij be gaf zich onmiddellijk naar een soort van balie, waarachter zich een keu rig heerschap ophield, genaamd de receptionist. 'Ik heb om half elf een afspraak met dr. Yokito,' deelde hij deze verblindend deftige functiona ris mede. 'Ik zal zien o! deze heer u ontvangen kan,' antwoordde de re ceptionist. Hij greep een telefoon, draaide een nummer, doch kreeg géén gehoor! Wat smidje Verholen tegen de receptionist had gezegd, was echter niet ontgaan aan de twee sinistere heren in de lobby. Als door een wesp gestoken sprongen ze op bij het horen van de naam Yoki to. Ze waren echter zeer getraind in hun geheimzinnige vak en daar om lieten ze zich onmiddellijk weer op hun plaatsen terugvallen, onop vallend de houding aannemend, als of ze echt niets anders deden dan een beetje in de krant lezen. Ze had den echter bliksems goed ook el- kaars gejaagdheid geregistreerd en daarom hielden ze elkaar bij voort during scherp in het oog ze hele geschiedenis was echter opgemerkt gebleven voor srhijn zaa Verholen, die zich een goed plash onk je had gezocht in een gemakkeli^ fauteuil en van plan was op dr. kito te wachten. Die zou nu toch gauw komen. Hij haalde Yoki# lanc brief nog maar eens te voorschijnjjd-pre las hem opnieuw, regel voor rehjessar nauwkeurig bestuderend. Maar werd er geen cent wijzer van. Em twee sinistere figuren op de achter grond, die zo onopvallend achter lm dot krant zaten, knapten haast \)eer Zc nieuwsgierigheid >wel te h PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN Radio vandaag Speciaal vandaag TV vandaag HTLVERSUM I AVRO: 7 00 Nws. 7.02 Dag met een 8.30 Nws 8.36 Gljmnastlek voor de huis vrouw 8 45 Programmaoverzicht. 8.50 Morgenwijding. 9.00 Gevarieerd: klassieke muziek. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen, populair verzoekpla- tenprogTamma. 10.30 Nws. 10.33 Rdadlo- lournaal 11.30 (S) Rondom twaalf. (11.56 Beursberichten) 12.26 Mededelin gen voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12 41 Radiojournaal. 13.00 'n Middagje AVRO. muziek. Informatie en service, met om 15.30 Nws. 15.33 Radiojournaal. OVERHEIDSVOORLICHTING: 17.20 De ontwikkelingshulp aan de Nederlandse Antillen. 17 30 Nws. 17.33 Radiojournaal. 17 50 Tout a tol P P 18 19 Uitzending van het GPV. 18.30 Nws. 18 41 Gezondheids- zorg. docu mentaire 19.00 Zevendedagsadventisten NOS: 19.15 Accoord. kroniek amateuristi sche muziekbeoefening. AVRO: 20.00 vanavond, muziek, vrolijkheid en ver- 'strooiing. met om: 20.00 (S) Promenade Orkest 20.30 (S) Hersengymnastiek. 20 55 (S) De Derde Kamer, programma over landspolitlek en rand ge beuren. 21.25 (S Paul Vlaanderen en het Margot- mysberie. hoorspel. 22.05 (S) Koepelcafe. 22.30 Nws. 22 40 Radiojournaal. 23 00 (S) Lichte muziek. 23.20 (S> Er floot een vogel In de wei. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II KRO: 7 00 Nws. 7 10 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Het levende woord. 7.25 Badine- rle: klassieke muziek. 7.55 Overweging. 8 00 Nws. 8.11 Ec+io 8.30 Aubade: klassie ke muziek. 9 10 Schoolradio. 9.30 School radio 9 35 Waterstanden. 9.40 Schoolradl- o. 9.50 Schoolradio. 10.00 De letter M di.OO Nws) 14.56 Scheepspraat 12 00 Vijf tellen na nu. een programma ook voor U OVERHEIDSVOORLICHTING: 12.49 Uitzending voor de landbouw. 13.00 Nws 13.11 Echo. 13.40 Een mens al6 hij. 14.00 Schoolradio 14 10 Schoolradio. 14.30 Schoolradio. 15.00 In de wachtkamer 16.00 Nws. 16.03 Fons Dlsch ontvangt op zijn spreekuur. 17 00 (S De hutsgeklut- sto kinderspelen 17.20 (S) Country time. 17.45 Verkenning, nieuws, feiten en ach tergronden op sociaal- maatschappen Ik 'err?In 17.55 Mededelingen. 18 00 Nws 18.11 (S Echo. 18.30 (S) Op vleugels. Improvisatie op twee vleugels 18.50 (S KRO Muziekfeest 1975. 19.15 Een terugblik vergezelt de 5ste NEDERLAND I uitreiking van de Jaap Eden-trofee aa:. een sportman van het jaar. Ook de sportvrouw en de ploeg van het jaar worden gehuldigd. Ned. 1/19.55 De NCRV begint aan een nieuwe serie van Sam. Ned. 2/20.25 Van de AVRO-serie Van oude mensen, de dingen die voorbijgaan komt de laatste aflevering op het scherm. Ned. 1/21.50 Onderwerpen in Hier en Nu zijn: dijkbeveifiging. stormschade, ver waarloosde waterhuishouding in Ra venna, uitlatingen van Den Uyl en verzet Zeeuwse vissers. Ned. 2/22.10 Karakterrolvertolkers als Paul Hörbiger en Gustav Knuth spelen in de amusante film Der Raub der Sa- binerinnen. Duitsl. 2/19.30 Delen van Mozarts Die Gartnerin aus Liebe zijn te beluisteren in de T ~OS-rubriek Belcatoriuvn. Hilv. 4/15.00 Fons Disch spreekt met de filo soof prof. dr. A. G. van Melsen, be stuurslid van de Radboudstichting. Hilv. 2/16.03 18.15 Les Gammas, les 19 (herh) NOS 18.45 TV-infonnatie voor Spanjaarden 18.55 Journaal AVRO 19.05 Geheimen der zee, natuurfiJmserie 19.55 25 x Sportman van het jaar NOS 21.35 Journaal AVRO 21.50 Van oude mensen, de dingen die voorbijgaan, (slot) NOS 22.45-22.50 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Paulusde Boskabouter 18.55 Journaal NCRV 19.05 Dominic, jeugdserie 19.30 tweekamp NOS 20.00 Journaal NCRV 20.25 Sam. tv-serie 21.20 Mini - VoetbaJ-Sh ow 22.10 Hier en nu 22.50 Tto besluit NOS 22.55-23.00 Journaal tXJAI bliek >pen (S) Zin in Muziek. 19.30 Kerk als meer- ).05 Overweging. 20 15 (S) Von Ka ra Jan dirigeert Schonberg t Bruckner. 2150 Theater. Cenbropolis. hoorspel. 22.40 S) To You. muziek van Peter Schat. NOS: 23.00 Met het oog od morgen 23.56-24.00 Nws. HILVERSUM ni VARA: Van 7.02-18.00 (S> Aktua ltelten vla Dingen van de Dag. 7.02 (S) Geeode- meurders, een mietere programma. 9.03 fs> Pep- op-drie. 11.03 (s) Drie draalt od verzoek van mensen uit de sportwereld 12.63 (S) VAR A's Zoekplaatje - zoek de plaat achter de zoekzln. 14.03 (S) Splts- beeld 16.03 (S) LP-top-20 en de LP-tiD 17.03 (S) Alfred La garde. NOS: 18.03 De vakaturebank. 18.10 (S) N.O.S -Maal. VARA: 19.02 (S Pop-rekon- struktle. 20.02 (S) NashvlUe 21.0(2 (S) Jazz Blues. 22.02 (S) (P)opdonder 23 02 (S) Wachten op middernacht. 0.02 (S) Nacht-örle-draai. 2.02 (S) HELP: Srogramma voor werkers In de verplegen- e en verzorgende beroepen. 4.02 (S) De Rode Dageraad. 5.02-7.00 (S) Trucfc programma voor vrachtwagen- feurs. HILVERSUM IV TROS: 7.00 Nws. 7.02 (S) Caprice (gr.) oude en klassieke muziek. 9 00 N 9.02 Aktua klankbeeld. 9.30 Het kind j wij. 10.00 (S) Opus tien t klassieke muziek. 12.00 (S) (gr.): klassieke muziek 13.30 (S) zang. 14 00 Nws. 14.02 Aktua sp 14.30 (S) Om de kunst, 16 00-17.<X Belcantorum, operafragmenten. Vandaag zal de staatsecretaris met zijn ambtenaren overleg voeren over de positie van de honderd- tachtig Marokkanen, dde in de drie kerken zitten. Hiervan moet volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie niet al te veel worden verwacht, omdat voor hen zeker geen uitzondering zal worden gemaakt. Hoeveel jaren kunnen we nog sa men zijn? Wie zal het zeggen? Een paar jaar vredige samenleving, die zouden nu kunnen beginnen, al deze zomernatuurlijk moet ze een keer trouwen, maar dan zal ik haar ook bijstaan hemel nog toe, ik zal m(jn ogen niet in mijn zak heb ben wat een jammer toch, dat kinderen groot wordendie mooie tijd toen Jacoba er nog wastoen het kind leerde lopen, kleine wan kele passen Jacoba hield haar vast, zij was zo groot en Dolly zo klein, ze liep helemaal gebogen, als ze kleine Dolly de hand gaf Hij onderbreekt zijn peinzen en zet de draaibank aan, de mooie draai bank. die op elektrische stroom gaat. Een zuigend zaaggeluid zet in. De volgende week schrijft Dolly een tartende briefkaart met alleen de vraag er op, of haar vader haar laatste brief van de zesde april ont vangen heeft. De week er op komt er geen bericht. Dit zwijgen maakt Willem Hendrik angstig, onnoemba re gevoelens kruipen door hem heen, wat heeft Christine ook weer ge zegd, hij zou het kind kunnen ver liepen? Verbeeld je eens. dat ze nu aan het loswoelen Is van hem en van Beukenloo, dat ze niet meer wil thuiskomen. Hij neemt een kloek be- - door Henriette L.T. de Beaufort II IV l.rnpohM CiicevrismlJ. N.V, sluit, hij gaat voor zijn schrijftafel zitten en schrijft: Mijn lieve dochter, In goede gezondheid heb ik je brief van de zesde april ontvangen. Dat is inderdaad een groot verzoek, wat ge me ''aar doet. Ik heb er .ng over moeten denken. Als ik je plezier kan doen, alleen daarom, wil ik je toe staan nog een jaar van Beukenloo weg te blijven. Of ge dat jaar door brengt in Genève of elders is me al om het even. Leer goed talen, de rest doet er weinig toe. Talen komen nog wel eens te pas. Je slaapkamer is helemaal ver nieuwd, de hemel van het bed is net als in de andere kamers verwijderd, ik draai nog de knoppen voor de le dikanten op mijn gemoderniseerde draaibank, die loopt goed. De knop pen zijn eigenlijk wel mooi. Hier is alles goed. De veearts was bij Sanne, het moet een voorbij gaand darmgedoe of zoiets geweest zijn. Ze heeft nu weer glanzend haar. de neus is ijskoud. Sanne verlangt naar je, dat kan ik merken, als ik je naam noem. Tot ziens mijn lieve kind, ik zal niet weinig verheugd zijn, als ik je van het station haal. Wees hartelijk gegroet van je liefhebbende Vader. De brief legt hij niet bij de post. maar hij breng hem zelf naar de brievenbus, die een twintig minuten lopen van hef Huis is. De brieven bus is aan de straatweg bij het kruispunt van de grintweg, de bus heeft twee lichtingen, 's ochtends heel vroeg en dan nog eens 's avonds laat. Willem Hendrik vindt het een plezierige gedachte, dat als hij de brief na het ontbijt daar op de bus doet. ze tenminste nog een hele dag in die bus blijft liggen. Zijn ant woord komt altijd nog vroeg genoeg Het tweede jaar dat Dolly in Zw sériand verblijft, is voor Willi Hendrik rijk aan gebeurtenissen. I ambt van burgemeester van Bei kenloo legt hij neer, Jan Joost vol hem op en hij zelf neemt zitting de Gedeputeerde Staten van Geldi land. Zijn vader heeft de zelfde tel in dit college gehad, de eerster gesprekken, die hem uit zijn jet heugen, liepen over het wel en van de provincie. De nieuwe werlbe kring verlokt Willem Hendrik, hij Geldersman in merg en been en i Veluwe kent hij als een jongen 2 knikkerzak. Gelderland is voor he als één grote haardstede, nergi zou hij liever willen wonen in derland dan Juist hier, op de ders-Veluwse grond van Beukenli Het besef van verbondenheid n zijn naaste omgeving verlaat hqbê nooit, het heeft hem gesteund en schraagd, elke dag opnieuw in weduwnaarschap, dat hij nu n< jaar draagt. Hij vraagt zich eens af, welk van zijn vijf kindei die verbondenheid met deze 01 ving bezit. Natuurlijk, ze zijn jong en Jeugd is ongedurig, maar de loop der lange jaren moeten toch ergens wortels slaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 4