Federatie 3 vakcentrales afgedane zaak Radio Amsterdar ging voor het eerst de lucht in Zeeland maar net lan ramp ontkomen 'Stardust' voorlopig muurvast op strand Uitspraken Den Uyl in radioprogramma vallen slecht bij vakbeweging Trouw voldeed in 1975 aan gestelde doel Beraad afgerond ver ontwerp wet tadsvernieuwing )ijkgraafOosterschelde snel dicht GS wensen veilig Zeeland seizoenopruimmg NIEUW-ENGELAND Bestuur PvdA laat Lammers vallen Drs. Van Norden in Nieuwjaarstoespraak: Kunstgebitten Geen spoor van vermiste schepen Lichaam vermiste man gevonden Lanser: CNV is niet in isolement gedrongen Voor CNV geen reden tot treuren Acht miljoen telefoons in jaar 2000 T 2DINSDAG 6 JANUARI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Even na vijf uur is de Stichting Amsterdamse Draadloze omroep (STAD) oftewel Radio Amsterdam begonnen met uitzenden op de 240 meter middengolf (de vroegere golf- j lengte van Hilversum 3). Het eerste hoofdstedelijke radio-station mag op kosten van het rijk op proef de komende twee jaar twee uur zendtijd per dag vullen. De nieuwe stadszender zal behalve in de hoofdstad onder gunstige weersomstandigheden ook in de wijde omgeving te ontvangen zijn. Hoofdredacteur Leo Jacobs kort na de eerste uitzending: 'De tech niek laat mij weer stomverbaasd staan. De ontvangst was zelfs in Zwolle, Berkel-Rodenrijs en Den Haag uitstekend, in tegenstelling tot Amsterdam-West, waar de ontvangst gestoord werd door Ra dio Boedapest. Overigens de eerste reacties waren overstelpend. Tien tallen telefoontjes moesten er verwerkt worden ln zeer korte tijd'. Voorlopig vinden de uitzendingen van vijf tot zeven 's middags plaats. Er wordt gedacht over zendtijduitbreiding naar de och tenduren. Versterking van de pro grammastaf is dan noodzakelijk. Het eerste programma van Radio Amsterdam (meer zendtijd dan de VPRO en de EO) was geheel ge wijd aan de presentatie van de nieuwe zender. In het program maschema is veel ruimte vrijge maakt voor de dagelijkse activi teiten, zoals het politienieuws en gemeenteraadsperikelen In iedere uitzending is minstens één vaste en wekelijkse terugke rende rubriek opgenomen. Op maandag een schoolkrantenru briek, dinsdags wordt een sociaal onderwerp behandeld en op woensdag wordt in samenwerking met de Rechtswinkel een juri disch thema uitgeplozen. Verder wordt er wekelijks een portret ge maakt van een persoon, die op de een of andere manier ln het neiuws is geweest. Uitgebreid zal het culturele leven in de hoofd stad door de twaalf man sterke programmastaf belicht worden. Luisteraar Elke zaterdagmiddag gaat een re portageteam van Radio Amster dam een hoofdstedelijke wijk ln om samen met de bewoners een Vanuit deze opnameruimte verzorgde Radio Amsterdam gisteravond de eerste uitzending op de 240 nieter middengolf, de oude golflengte van Hilversum 3. programma te maken. De luiste raars kunnen, aldus hoofdredac teur Jacobs te allen tijde met hun moeilijkheden bij Radio Amster dam terecht. 'In deze tijd is er nauwelijks een medium dat de mensen nou eens aan het woord laat', aldus Jacobs. 'STAD is altijd telefonisch bereikbaar en de men sen kunnen hier gewoon binnen lopen'. In het gebouw van STAD aan de Johannes Vermeerstraat, vlakbij het Rijksmuseum, is op belang stelling van de luisteraars gere kend." op de begane grond van de voormalige kantoorvilla is een complete coffee-shop Ingericht. !N HAAG De ministerraad eft gisteren het beraad over het twerp voor de nieuwe wet op de 'svernleuwing afgerond. Het iontwerp zal nu voor advies de Raad van State worden ituurd. De wet op de stadsver nieuwing behoort tot één van de belangrijkste werkstukken van het iabinet. zei premier Den Uyl giste- vond na afloop van de minister- •dvergadering. wet zal gemeenten nieuwe be- ►egdheden en middelen geven om stadsvernieuwing doortastender kunnen aanpakken. Van een verslaggever UTRECHT De Federatie Nederlandse Vakbeweging (NW en NKV) heeft gistermiddag in een brief aan de ministerraad gezegd 'ontstemd' te zijn over de uitlatingen van premier Den Uyl vrijdag in het VPRO-programma Embargo. CNV-voorzitter J. Lanser zei in zijn nieuwjaarstoespraak dat de inkomensnivellering die de pre mier in het interview suggereerde 'volstrekt onaanvaardbaar' is. Volgens de heer Lanser heeft Den Uyl veel mensen met een beschei- (Tan een verslaggever IIERIKZEE 'Het afgelopen weekeinde is Zeeland 'kantje boord' »an een tweede watersnoodramp ontsnapt', heeft dijkgraaf A. r'en£teluk van het waterschap Schouwen-Duiveland gisteren gezegd. hem is Zeeland pas veilig achter een afgesloten Ooster schelde en bewijzen stormdagen als die van vrijdag en zaterdag sens te meer dat 'we niet mogen blijven doorsukkelen'. drapport in april, mei van dit jaar zal verschijnen. Het kabinet zal op basis van dit rapport een definitieve beslissing over de Oosterschelde moeten ne men. MIDDELBURG Gedeputeerde staten van Zeeland hebben gisteren in een telegram aan minister Wes terterp hun ernstige ongerustheid uitgesproken over de precaire situa tie die is ontstaan tijdens de hevige stormen van de a fgeiopen dagen. Zij dringen in het telegram bij de minister aan op een spoedige be slissing ter beveiliging van de hele provincie Zeeland. 'olgens de dijkgraaf heeft het wa- ïr zaterdag niet de hoogte kunnen treiken van februari 1953, omdat wind op het hoogtepunt van de vooi°°rin land_af ging waaien, waar- [d},iloor de zee is teruggedrongen. De gJloordzee had zich vrijdag door de ;us-evige storm volgezogen met water, ^ider andere via het nauw van Daarna draaide de wind het Noordwesten en werden grote watermassa's opgestuwd tiaar het noorden van ons land. aaar Duitsland en Denemarken, van Als het aangrijpingspunt van het varopgestuwde water het Zeeuwse del- dda-gebied was geweest, dan waren verloren geweest', aldus dijk- in-graaf Geluk. 'Dat het goed is afgelo- hebben we aan de factor geluk Drie danken gehad. Daarom kijken de met spannng uit dffiaar de regeringsbeslissing over de dagsluiting van de Oosterschelde. al- 9.3(Bus de dijkgraaf. 'De waterschap helpen handhaven onverkort nd-hun standpunt dat al- dis-leen een afgesloten Oosterschelde een optimale beveiliging biedt voor tnens en gebied.' Ir. Kotvis van de provinciale water- jes-Jtaat drukte zich gisteren gematigd joorkb over de stormschade in Zeeland d^olgens hem hebben de dijken zich ïall&itstekend gehouden. Wel zijn er op plaatsen glooiingen aange- eer^st en grote stukken duin in zee maar het noodweer in genomen Is de schade Joch beperkt gebleven en loopt be angst niet in de miljoenen guldens. de noodvoorzieningen langs de hetP0Ster~ 611 Westerschelde die door dïïe waterschappen zijn getroffen. eert1 ben zich goed gehouden aldus Kotvis. rsKabinet ent ra-premier Den Uyl ziet ln de storm aaflgeen aanleiding af te wijken van He«e besluiten die het kabinet over töhet al of niet afsluiten van de oosOosterschelde heeft genomen. 'Het in-is logisch dat er na zo'n storm (negatieve reacties komen ten aan- ;zien van de plannen, maar deze icties zijn geen aanleiding ons :hema te herzien', zei de premier iteravond na afloop van een mi- isterraadsvergadering. Zoals be- Ikend heeft het kabinet in principe bqbesloten dat de Oosterschelde niet volledig af te sluiten maar een stormstuw caissondam aan te leg gen mits deze dam financieel bin nen de gestelde normen blijft. 973technisch mogelijk is en binnen da bepaalde tijd gebouwd kan worden. Hiernaar verricht Rijkswaterstaat een onderzoek, waarvan het ein den inkomen ernstig verontrust door zijn uitspraken. 'Wat hem daartoe bewogen heeft is volstrekt onduidelijk', aldus Lanser. 'Een 'herijking' van de verdeling van het nationaal inkomen zal onge twijfeld tot een pijnlijke operatie leiden'. Het leek hem beter positief mee te dienken over een hernieuw de afweging van collectieve en par ticuliere bestedingen en erop in te spelen, dan alleen maar af te wachten en zich vervolgens te ver zetten tegen kabinetsvoorstellen. Het bestuur van de Federatie Ne derlandse vakbeweging (FNV) schreef gisteren in een brief dat de premier vooruitgelopen is op ge sprekken tussen de regering en het bedrijfsleven. Bovendien gebeurde het in het interview op een manier die geen positieve bijdrage is tot die gesprekken. Vooruitgelopen De suggesties, zoals de premier ga- daan heeft over de kinderbijslag wijzen wij volstrekt af, zo schrijft het FNV-bestuur. 'Wij betreuren dat de uitspraken van Den Uyl in het VPRO-programma grote onrust en verwarring onder de vakbonds leden hebben gesticht'. Bij de opening van de premier over de 'informatiekloof' tussen de rege ring en de vakbeweging tekent het FNV-bestuur aan, dat de vakbewe ging al enkele dagen heeft ge vraagd om gegevens over de econo mische ontwikkeling. De FNV denkt hierbij vooral aan gegevens die ten grondslag liggen aan de in de mil joenennota genoemde economische groeinorm van 3:75 procent voor de komende jaren en het stijgingsper centage van één procent voor de collectieve sector. Het bestuur van de FNV consta teerde in zijn brief dat het inter view 'geen enkele positieve bijdrage heeft geleverd tot het overbruggen van de informatiekloof. integen- (ADVERTENTIE) Dameszaken Herenzaken Onze begint op donderdag 15 januari. Woensdag 7 januari de gehele dag gesloten Koopavond Amsterdam 8 en 15 januari Rotterdam en Eindhoven 9 en 16 januari Kleding en service gesigneerd Amsterdam Rotterdam Eindhoven Koningsplein Korte Hoogstraat Rechtestraat 245721 137370 443208 AMSTERDAM Het hoofdbestuur van de PvdA is gisteravond tijdens de zoveelste vergadering over de cri- sisituatie, waarin het gemeentelijk bestuur van Amsterdam en ook de plaatselijke afdeling van de PvdA zich bevinden, opnieuw tot de slot som gekomen, dat wethouder Han Lammers van publieke werken, die zich zonder overleg met zijn partij heeft afgewend van het progressief deel', dit vroeg de ministerraad 'met grote klem' de nodige gege vens ter beschikking te stellen. Slechts op basis van gelijkluidende informatie zal het mogelijk zijn over beleidsvoornemens met de re gering te spreken en er een verant woord oordeel over w geven', aldus het bestuur van de federatie giste ren in <ie brief aan de minister raad. akkoord, niet alleen als wethouder moet aftreden maar ook afstand dient te doen van zijn lidmaatschap van de Amsterdamse gemeenteraad. Na afloop van het beraad deelde het partijbestuur In een officiële verkla ring aan de Amsterdamse afdelingen mee van wethouder Han Lammers een brief te hebben ontvangen, waarin deze zich zonder voorwaar den bereid heeft verklaard afstand te doen van zijn wethouderschap. Het partijbestuur sprak in de verkla ring zijn waardering over dit besluit uit. maar vöegde eraan toe niette min unaniem van mening te blijven dat ook het afstand doen van het raadlidmaatschap door Han Lam mers noodzakelijk blijft 'om tot een oplossing van de problemen binnen de Amsterdamse partij te komen'. Het partijbestuur deed daarom nog maals een klemmend beroep op Lam mers ook deze beslissing te nemen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM 'Aan de toetreding van Trouw/Kwartet tot Pers combinatie hebben twee principes ten grondslag gelegen: handhaving van de redactionele identiteit van Trouw en versterking van de economische grondslag van de met Trouw vergrote Perscombinatie. In het eerste jaar is aan beide criteria al meteen voldaan'. Deze mededeling deed de voorzitter van de raad van bestuur van Pers combinatie, drs. W. van Norden. maandagmiddag op de nieuwjaars receptie van het personeel van Perscombinatie N.V. de zetselproduktie een levenskwestie, evenals het kostenverlagende procé dé van drukken met behulp van di recte drukplaten. Spreker deed een beroep op het personeel om elke mo ge lijkheid tot structurele, duurzame kostenverlaging aan te grijpen. 'De schaalvergroting, die Perscom binatie in stormachtig tempo door maakte, heeft ons een sterke positie gegeven in de vechtpartij op de markt tussen de grote krantencon cerns. De toetreding van Trouw zien wij als afsluiting van dit tijdperk, merkte drs. Van Norden op, maar wij blijven met kracht streven naar sa menwerking met andere onderne mingen op deelgebieden. Onze finan ciële positie stelt ons in staat om hierin ver te gaan'. De heer Van Norden opende zijn nieuwjaarstoespraak met deze voor onze krant zeer belangrijke uit spraak. In zijn nieuwjaarsrede ging de heer Van Norden voorts in op de reorgani satie van de topstructuur van het be drijf, dat in 1975 uit eigen rijen drie directie-functies kon bezetten. Met nadruk stelde hij vast, dat Pers combinatie niet betrokken is bij de plannen tot het stichten van een nieuw landelijk socialistisch dagblad. 'Naar ons oordeel zijn het uitzichtloze plannen. Ook een linkse, een progres sieve pers kan niet als een partij- orgaan geëxploiteerd worden. De re dactie zal zich tegen dirigisme van een partij of andere organisatie ver zetten en uiteindelijk de lezers even zeer. Wij geloven niet dat deze plan nen een toekomst hebben', aldus drs. Van Norden. Kleine winst (ADVERTENTIE) Geen losraken of verschuiven meer van Niemand, die een kunstgebit heeft, behoeft - meer op een kritiek moment in verlegenheid conjunctuur en van de politiek, vond t# r.k#n, omdat zijn kunstgebit losschiet oI de heer Van Norden, dat Perscombi- verschuilt. Maak een einde aan dit steeds Over de resultaten van Perscombina tie in 1975 zei hij, dat er uiteindelijk toch een kleine winst te constateren zal zijn. Hoewel 1976 zoveel ongewis heden biedt op het gebied van de natie de zaken, die binnen de eigen zelfstandigheid geregeld kunnen dreigende ongemak. Een weinig Dentoflx- poeder houdt het gebit de gehele dag on- worden, ook ter hand moet blijven wrikbaar op zijn plaats. Dentoflx geeft U een gevoel van zekerheid. Probeer het nog van daag. Bij apotheken en drogisterijen nemen. Zo noemde hü de automatisering van Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het ziet er niet naar uit, dat het zaterdag bij 's-Gravenzande op het strand geslagen Belgische (en niet Neder landse, zoals eerder werd gemeld) vrachtschip Stardust spoedig kan worden losgetrokken. Volgens een woordvoerder van het hoog heemraadschap Delfland zit het schip zo hoog op de kust, dat de berging 'een zeer moeilijk karwei' zal worden. Het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit-Tak heeft al laten weten, dat het schip waarschijnlijk niet met sleepboten van het strand gehaald kan worden. Hoe dit wel zal gebeu ren en wanneer kon men nog niet zeggen. Het zoeken naar overlevenden van het Oostduitse schip Capella en de Britse Carnousti, die zaterdag ten noorden van de Waddeneilanden in moeilijkheden kwamen, is gisteren gestaakt. Noch de reddingboten, noch de vliegtuigen van de marine- luchtvaartdienst hebben een spoor van beide schepen gevonden. Intussen .worden de verzekerings maatschappijen overstroomd met schademeldingen van mensen, die tijdens de storm van het afgelopen weekeinde werden gedupeerd. Vol gens het bureau voorlichting scha deverzekering kan het nog wel we ken duren voordat men een beeld heeft van de totale schade. Men verwacht echter, dat er minder zal hoeven worden uitgekeerd dan In 1972 toen 200 miljoen gulden aan claims werd betaald zien van het dakonderhoud of het onderhoud van bomen) zou de ver oorzaker van de 6chade eventueel aansprakelijk kunnen worden ge steld, maar dan moet die nalatig heid wél eerst worden bewezen. En dat is. volgens de verzekeraars, meestal een zeer moeilijke zaak. DORDRECHT Bijna twee maan den na zijn verdwijning is gisteren in een sloot bij een bouwterrein in Dordrecht het stoffelijk overschot gevonden van de 84-jarige heer L. de Bruin, bewoner van het Dordtse bejaardencentrum Thureborgh. De heer De Bruin was op 11 no vember uitgegaan voor zijn dage lijkse wandeling, maar niet meer teruggekomen. Volgens de politie is van een mis drijf geen sprake. Wie betaalt? Een veel voorkomend probleem blijkt de vraag te zijn wie moet betalen in geval van door dakpan nen. bomen of antennes aangerich te schade (bijvoorbeeld aan gepar keerde auto's). Volgens verzekeringsdeskundigen zal ln het algemeen de gedupeerde daar zelf voor opdraaien als hij althans niet 'all risk' Is verzekerd. Slechts wanneer er sprake ls van nalatigheid (bijvoorbeeld ten aan- Van een verslaggever UTRECHT Het CNV beschouwt het streven naar een federatie van de drie vakcentralen NVV, NKV en CNV als een afgedane zaak. Dit zei CNV-voorzitter J. Lanser gisteren op een nieuwjaarsbijeenkomst van zijn organisatie. 'Geen van de drie vakcentra les heeft zich zo ihgespannen om een federatie van de drie mogelijk te maken als het CNV. Maar NVV en NKV waren niet bereid tegemoet te komen aan de door ons gestelde voorwaarden om een bepaalde vrijheid en zelfstandigheid van het CNV te waarborgen', zei Lanser. Het CNV gaat nu in vak- bondsland zijn eigen weg nu NW en NKV besloten op 1 januari met elkaar ir zee te gaan in de FNV "de Fe deratie Nederlandse Vakbe weging" en de samenwer king met het CNV te stop pen. Lanser zei dat het niet de schuld van het CNV is dat er geen federatie van de drie vakcentrales is geko men. Het is. meent hij. eer der zo dat NW en NKV die federatie onmogelijk hebben gemaakt dan dat het CNV zou hebben afgehaakt. Het CNV. aldus Lanser, heeft overigens geen reden om over de gang van zaken te treuren: 'Het is plezierig te mogen constateren dat de houding en het beleid van het CNV in brede kring waar dering en steun ondervinden'. Uitgroeien Lanser merkte op dat het CNV nu kansen heeft om verder uit te groeien als een algemeen christelijke vak beweging. Hij constateerde dat het aantal rooms-katho- lieke werknemers dat lid is van het CNV voortdurend toeneemt en dat twee rooms-katholieke bonden "politiebond St. Michael en Arkai binding met het CNV overwegen. Het CNV zal zich ten op zichte van andere organisa ties open opstellen, kondigde hij aan. Maar voor toetre ding tot of regelmatig con tact met het CNV zal wel aan voorwaarden moeten worden voldaan. 'Voorwaar den waarvan het niet de be doeling is dat anderen daar onderdoor zouden moeten gaan, maar die wij voor ons zelf willen hanteren om ter zake van eigen uitgangspunt, visie en beleid geloofwaar dig te blijven', aldus Lanser. Wens als vader De CNV-voorzitter conclu deerde dat er geen sprake van ts dat de organisatie zich in een isolement gedron gen voelt. Hij heeft wel de indruk dat sommige NVV- ers en NKV-ers dat maar al te graag zouden zien en daar om over een isolement pra- tenvvan het CNV, waarbij de wens de vader van de ge dachte is. 'Kennelijk hebben we dan te maken met men sen die zich onrustig voelen omdat het CNV zich niet ontwikkelt overeenkomstig hun wensen en verwachtin gen, maar vrij en welbewust zijn eigen weg gaat,' zei hij. Het is voor Lanser buiten kijf dat het CNV met zijn 230.000 léden een eigen plaats heeft in de samenleving en evenzeer is hij er van over tuigd dat het wel zal lukken om die plaats te behouden en waar mogelijk uit U. bou wen en te versterken. Een gunstig voorteken noemde hij in dit verband het feit dat de Protestants Christe lijke Onderwijsvakorganisa tie in de nabije toekomst, naar verwacht, deel van het CNV zal gaan uitmaken. Verscheidenheid Lanser noemde het onbewe zen dat de verscheidenheid van organisaties ten koste gaat van de belangen van de werknemers. Dergelijke op merkingen gaan volgens hem voorbij aan de fundamentele verschillen in opvatting over bepaalde belangen van de werknemers. Gegeven die verschillen, die verband hou den met verschillen in visie omtrent het wezen en de be stemming van de mens, is verscheidenheid van organi satie juist goed en kan me de daardoor het belang van de werknemers beter wor den gediend. 'En overigens is een een heidsvakbeweging ook niet alles.' aldus Lanser. 'Pluri formiteit daarentegen kar. de geesten wakker houden en voor de noodzakelijke dyna miek zorgen. Het CNV is nu de enige vakcentrale in ons land die bewust met de bij bel als inspiratiebro». socia le actie wil bedrijven. Daar schermen wij niet mee om leden te winnen en daarmee doen wij ook niets af van wat christenen in andere or ganisaties doen. Maar wat geen vakcentrale ons kan na zeggen is dat wij een chris- telijk-sociale beweging wil len zijn. Als zodanig zullen wij ons wervend opstellen.' Beraad Lanser zei ook dat overheid, werkgevers en werknemers met elkaar om de tafel zou den moeten gaan zitten om tot een redelijke mate van overeenstemming te komen over uitgangspunten en doel stellingen wat betreft de economische orde op lange re termijn. Zo'n fundamen teel beraad zou naar zijn mening alleen kans van sla gen hebben als het in beslo tenheid zou gebeuren. Het gesprek zou geleid moeten worden door een onafhanke lijke voorzitter, die beter dan direct betrokkenen het beraad kan beïnvloeden en waarderen. De heer Lanser vindt het niet aanvaardbaar dat eerst de economische problemen van de dag opge lost worden voordat aan dacht wordt besteed aan on derwerpen van structureel - maatschappelijke aard. Van onze verslaggever UTRECHT In het jaar 2000 zullen er ongeveer acht miljoen telefoonaansluitingen zijn bij een bevolking van 15.5 miljoen zielen. Dit voor spelde gisteren Ir. G. Douw, directeur van het telefoondis trict Utrecht, op een nieuw jaarsbijeenkomst van het per- soneel. Elke negen tien jaar verdubbelt liet aantal tele foonaansluitingen. maar te gen het jaar 2000 zal het maximum bereikt zijn. Dat betekent dat het aantal aan sluitingen dan ongeveer over een zal komen met de helft van het aantal inwoners, zo dat er in liet district Utrecht ongeveer 800.000 aansluitin gen zullen zijn. aldus ir. Douw. RITA 'Ik heb al uw vistrofeeën op gehangen

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3