'De belangen van de kleine mensen voorop' 'Rijkspostspaarbank is met goede zaak bezig' Den Uyl over arbeid, solidariteit en een stap terug het weer Wisselvallig weerrapporten Sneeuwberichten i MANDAG 5 JANUARI 1976 BINNENLAND/WEER FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW KWARTET P8-RH9 DEN HAAG 'Dan kijken we dus eerst even naar die sector van de sociale uitkeringen. Ik geef daar nog geen eindoordeel over, maar ik duidt een paar mogelijkheden aan die in overweging zijn'. Deze bewoordingen koos premier Den Uyl, toen hij voor de radio geïnterviewd werd over het rege ringsbeleid in de naaste toekomst. Drs. Den Uyl vervolgde: Als men denkt aan de sector van de sociale voorzieningen kan men denken, b.v. aan kinderbijslag voor mensen met een inkomen boven de modale werknemer. Het aantal kin deren is sterk teruggelopen in ons land. We hebben een welvaartspeil bereikt waarop je moet zeggen: nou. een gezin mag best zelf ver antwoordelij held dragen voor de opvoeding van de kinderen als het een beetje inkomen heeft. Waarom rou je niet de kinderbijslag, zeg maar boven de 23 tot 24 duizend gulden vandaag de dag: waarom zou je die daar niet afschaffen. En vooral de kinderaftrek. Het is dus technisch ingewikkeld, maar op zichzelf vind ik de gedachte zeer wel verdedigbaar dat boven, zeg het inkomen van de zogeheten modale werknemer, dat er geen kinderbij slag en kinderaftrek gegeven zal worden in de inkomstenbelasting. Dat alleen al betekent een bespa ring van vele honderden miljoenen. Dat is één ding. Br zijn vele andere dingen te noe men. Noemt u nog eens een paar waar schijnlijkheden. Men kan bijvoorbeeld ook denken aan een sterkere, wat men noemt, vertikale herverdeling. Een inge wikkeld woord. Maar dat de hogere inkomens meer gaan dragen van de sociale lasten dan de lage inko mens en dat kan bijvoorbeeld door de premie voor de volksverzekerin gen het belangrijkste is die voor de Algemene Ouderdomswet niet meer aftrekbaar te stellen voor de belasting. Als je denkt aan beperking van sociale uitkeringen, zou je ook eens moeten kijken naar een plafonne ring. We hebben een maximum in ver schillende wetten. Dat loopt uiteen. Maar Je mag je afvragen: is het nu wel verantwoord dat uitkeringen die men krijgt als men niet meer werkt tijdelijk ofwel als men blij vend niet meer werkt, dat die altijd gekoppeld zijn aan wat men vroe ger verdiend heeft. Zou dan Juist niet mogen gelden dat je meer moet gaan ln de richting van een voor ieder gelijke minimum voorzie ning. En in die richting zou je stappen kunnen zetten om te ko men tot een beperking van het totaal van het geld dat met die sociale uitkering ls gemoeid. Ja. daar moet u bijvoorbeeld ook denken aan de kosten van de ge zondheidszorg. Staatssecretaris Hendriks doet daar wel het een en ander aan. Maar we besteden ver schrikkelijk veel geld aan de ge zondheidszorg. Aan de ene kant zeg je, dat is prachtig. We besteden on- gevear 8.5 procent van ons nationale inkomen voor onze gezondheid. Zeer de moeite waard. Maar het betekent ook weer 16 tot 17 miljard volgend Jaar. Je kunt ook zeggen: is dat allemaal zo nodig. Draagt dat nu allemaal bij tot het menselijk geluk? Je kunt bijvoorbeeld kijken naar Engeland, waar men een mas sa aan gezondheidszorg heeft en naar het percentage van het natio nale inkomen dat besteed wordt voor de gezondheidszorg, wat veel en veel lager ligt. En je kunt je dus afvragen: zijn we niet door allerlei grenzen heen geschoten? En je kunt denken aan de ligduur in ziekenhuizen. Je kunt ook denken aan de uitrusting van ziekenhuizen. Je kunt denken uiteraard aan het feit van specialisten en huisartsen in ons land en de tarieven die berekend kunnen worden en die zijn heel fors. Kortom, er is op het Van onze weerkundige medewerker Wanneer, zoals vrijdag jl. een oce aandepressie de Britse Eilanden op een ongeveer west-oost koers bin nenvalt met luchtdrukdalingen tot 15 mb in 3 uur tijd. staat er wat bijzonders te gebeuren in de Btormsfeer. We hebben dat zaterdag kunnen horen en voelen. Midden boven de Noordzee was de depressie uitgediept tot 965 mb. Daar tegelij kertijd de luchtdruk in Spanje tus sen 1035 en 1030 mb bleef, kon de storm zich tot een orkaan ontwik kelen. eerst vanuit zuidwest met uitschieters van 130 tot 140 km per uur (langs de noord-Duitse kust 170 km per uur) later uit west tot noordwest. Op Vlieland was de wind gemiddeld over 10 minuten enige tijd kracht 12. Dat de wnd ook uit de noordwesthoek zaterdag zo aanhaalde kwam door een kleine randstoring uit IJsland, die over de rug van de moederdepressie, toen boven Denemarken, naar de Oost zee omlaagkroop. Zondagmiddag was de stormdepressie al boven west Rusland aangekomen, toen met 995 mb in de kern sterk opvul lend. Het Engelse kuststation Cro mer in Norfolk (zes meter boven de zeespiegel) kwam in het nieuws door een windstoot van 240 km per uur. Het betekende een absoluut record voor de Britse Eilanden, ho ger dan het 'low level' record (laag bij de grondse) van Kirkwall op de Orkaden. 212 km per uur op 7 februari 1969 en zelfs hoger dan het bergrecord van Cairngorms (1074 m) in de Schootse hooglan den te weten 223 km per uur op 6 maart 1967. Deze derde zware storm in ruim drie jaar betekent niet. dat wij nu winterkou krijgen. Daar lijkt de algemene luchtdrukverdeling vol strekt niet op. Deze blijft sterk op de oceaan georiënteerd en het weer blijft dus zeer wisselvallig. Ten wes ten van de Br. eilanden kwam giste ren alweer een volgende uitdlepen- hele terrein van de gezondheids zorg, dunkt me. heel erg veel te doen aan kostenbeheersing, zoals ln die hele sociale sector. Werkomstandigheden Nu is het meest waarschijnlijke, kinderbijslag uitsluitend voor de gemiddelde werknemer en minder. Goedkopere gezondheidszorg en niet automatisch sociale uitkerin gen gekoppeld aan een inkomen Ik noem een paar dingen die men kan overwegen. Er zijn natuurlijk bepaald veel meer zaken die men onder ogen moet zien. Ik mag nog weer een hele belangrijke zaak noemen. In 1967 is ingevoerd de Wet op de Arbeidsongeschiktheid. Daar zijn, ik meen nu 350.000 uit keringsgerechtigden. Dat zijn dus mensen die geheel of ten dele ar beidsongeschikt zijn verklaard. Die nog niet pensioengerechtigd zijn, maar die niet meer werken. Men kan zich de vraag stellen: waarom werken zoveel honderden duizenden mensen niet meer? Is het wel strikt noodzakelijk? Is het niet zo dat het bedrijfsleven mensen die niet meer 100 procent valide zijn, ook pro beert af te stoten naar de WAO. Dan betaalt de gemeenschap er im mers voor. Je kunt het ook omge keerd zeggen: is het niet zo dat de mentaliteit, de sfeer, de organisatie van de produktieve werkzaamheden in bedrijven, fabrieken e.d. en kan toren van dien aard is, dat er erg veel mensen daardoor met zichzelf in de knoop raken of met hun medewerkers en daardoor uit het produktieproces uitstappen. Maar ik geef toe, dat kun je niet op zo korte termijn veranderen. Ik denk wel dat een van de belangrijkste dingen is... Dus ook verbetering van de werkom standigheden? Buitengewoon belangrijk. Wat we noemen humanisering van de ar beid. Verbetering van de kwaliteit van de arbeidsplaatsen. Allemaal dure woorden. We bedoelen er ge woon mee dat het werk aantrekke lijker blijft. Dat de mensen met meer plezier zullen werken en daardoor ook langer zullen blijven werken en daardoor ook minder ziek zullen worden, beter opgewas sen zullen zijn tegen moeilijkheden in hun werk. Nou, dat verbeteren vind ik een van de allerbelangrijk ste opgaven. Dat zegt u al jaren hè? Kijk, ik vind dus ik ben wat dat betreft dwars tegen een bepaalde mentaliteit in de samenleving in gaand. het is ook gebaseerd op een misverstand en we raken misschien een van de kemzaken waar we mee te kampen hebben in de maat schappij en dat is dit: kijk, in de vijftiger jaren maakte de automati sering erg veel indruk. Ik herinner me dat ik denk aan het boek van prof. F. A. Polak idee van: je gaat naar de twintigurlge werk week toe, alle werk neemt de machine over, de computer. Ik her inner me in 1956 op het jubileum congres van het NVV. toen vijftig jaar, er toen over gesproken te hebben. Het is ongetwijfeld een hele belangrijke factor. Maar daar door is de gedachte ontstaan dat eigenlijk de produktie met name van goederen ln de maatschappij, wel een zaak zou worden van steeds minder mensen, steeds meer van machines. Eigenlijk zou je daarvoor nauwelijks je hand hoeven om te keren. Een soort zichzelf regelend mechanisme. De dingen komen zo uit de fabrieken rollen. En bij de dienstverlening krijg je dat ook al. De computers, de boekhoudmachi nes, ln het bedrijf, afstandbedie ning. ook in de dienstverlening, de dokter die je per huistelevisie wel vertelt wat je doen moet. Wel daar zit ontzettend veel onzin ln. Maar we zitten nu opgescheept met het idee van: het werk is eigenlijk voor de dommen en je kunt toch best een inkomen krijgen zonder dat er gewerkt wordt. En ergens draaien de machines wel op voor je inko men. Het grootste probleem was hoe je nog je tijd kon zoek brengen, al spelende. Dat wordt natuurlijk weieens Ingewikkeld ten dele ook weer gevoed door de werkloos heid op dit ogenblik. Maar die werkloosheid ls van heel andere orde en heel andere aard. In feite moeten vooral laat ik zeggen pro gressieve mensen begrijpen dat als je de arbeid wilt vermenselijken, dat betekent dat je dan minder machines zult gebruiken ln veel opzichten. Dat Je als je rekening wilt houden met de fundamentele schaarste, dat proces van voortdu rende technologische vernieuwing zal moeten afremmen. Dat betekent dat je meer bereid moet zijn om gewoon te werken. En het is een beetje waar dat het werken, de arbeid, betaalde beroepsarbeid, daar is een beetje de doem op komen te liggen van: wie staat er eigenlijk nog vroeg op om naar zijn werk te gaan? Dat doe Je toch alleen.dat is uit het verleden. Dat ls rampzalig gewoon. Dat ls rampzalig. Machine De ondernemers zullen wat dat be treft niet aan uw kant staan. Die zullen eerder neigen tot technologi sche vernieuwing. Ondernemers die hebben ook een tik van de molen te pakken gekre gen. En die vinden het ook veel mooier dat de machine het doet dan al het lastige gedoe van werk nemers die niet op tijd komen, die ziek zijn. die klachten hebben, hoge arbeidskosten. Dus ook daar is de filosofie ingeslopen: wat je met de machtine kan laten doen moet je vooral niet door een mens laten doen. En die trachten hun perso neelsbestand te beperken zoveel mogelijk. En ja, daar is dezelfde mentaliteit gegroeid als bij een groot deel van de bevolking. En daar zie ik ook een wezenlijk ge vaar in. II wordt er nu een keer echt goed wanhopig van? Wanhopig? Wat mij laatst trof dat moet ik nog even kwijt de oude heer Drees is nogal aan bod geweest op de media o.a. over de Zuid-Molukken maar ook ()k zag in een weekblad een interviewtje van hem) dat hij somber aanzag tegen de toestand in de wereld. Maar wat Nederland betrof niet zó somber, want hier kwam het wel op zijn pootjes terecht. Dat denk ik ook. Het i s natuurlijk altijd een beetje flauw om dat zo te zeggen, maar het blijkt een beetje waar als Ik de situatie zo in ons eigen land vergelijk met heel veel andere lan den. Dan denk ik dat het hier nog niet zo beroerd loopt, ondanks de moeilijkheden, die we dit jaar zui len hebben. De lonen. De gemiddelde arbei der gaat er het komende half jaar In elk geval al niet op vooruit, ongeveer een half procent of an derhalf procent op achteruit. De Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het interview met minister-president Den Uyl, vrijdagavond door de VPRO uitgezonden, heeft al vele reac ties en commentaren uitgelokt. Er zal de komende tijd onge twijfeld nog veel aandacht aan worden besteed. Wie de beschouwingen van de premier dan bij de hand wil hebben, zal er goed aan doen, de letterlijke tekst van het voor de microfoon gezegde zoals wij die hier grotendeels publi ceren te bewaren. meeste deskundigen zeggen dat de zogeheten nullijn voor de gemid delde arbeider of voor minder dan de gemiddelde arbeider langer moet duren dan een half jaar of een jaar. De ineesten hebben het over een periode van vijf jaar. Vindt u dat ook? Over die zaak gaan we met de vakbeweging en ook met de werk gevers in het voorjaar opnieuw praten. En wat is uw eigen mening? Zoals ik er op het ogenblik tegen aan kijk denk ik dat in elk geval voor een langere periode er maar zeer geringe mogelijkheden zullen zijn tot stijging van het vrij be steedbaar inkomen van de gemid delde werknemer. Hoe lang gaat het duren denkt u? De nullijn voor de gemiddelde ar beider? Nu vraagt u mij de profeet te spelen. Ik denk dus. ik spreek niet over die nullijn, dat is mij veel te rekentechnisch. dat is dat Unealen- •vverk, waar ik niet zo erg in geloof. Maar een zeer geringe stijging en dat zal dan wel eens het ene jaar wat heen en weer gaan. dat kun je ook niet met een lïneaal berekenen maar die zie ik inder daad voor de eerstkomende vijf Jaar zeker. Maar als u dan zegt: gaat dat veel langer duren Dan denk ik inderdaad dat er een soort politieke keuze ook dat er in de hele verhouding tot de derde wereld, dat het levenspeil dat nu is bereikt voor de mensen die boven het gemiddelde zitten, dat dat niet verdier zal gaan toenemen. Ook niet naar het jaar tweeduizend toe. Vakbeweging Bent u bang voor reacties? Het vertrouwen tussen de vakbeweging en u lijkt te slinken. U zegt terecht 'lijkt*. Dat lijken is niet zijn. En ik begrijp best dat er op het ogenblik in de vakbeweging, zoals in de hele Nederlandse bevol king een enorme beroering is en twijfel van: waar staan we nu ei genlijk? En wat ik voel met de vakbeweging op het ogenblik ls niet een vertrouwensbreuk, in het geheel niet, maar wel ik zou haast willen zeggen een infor- matiekloof. En ook: we hebben het dringend nodig om gegevens uit te wisselen. Kijk, dat de vakbeweging zegt: wat heb ik nu aan mijn pet hangen, dat begrijp ik ontzettend goed. En dat ze fel gereageerd heb ben op voorstellen van onze kant. heb ik ook geen enkele moeite mee Maar we zijn ook bezig en gedwon gen dat geldt voor de regering, dat geldt voor de .Nederlandse be volking om ons te heroriënteren omtrent de feitelijke gegevens waar we mee te kampen hebben. Als ik bedenk dat b.v. Groenevelt nog amper een jaar geleden betwijfelde of er wel sprake was van een crisis en als ik dan kijk hoe dit jaar de industriële produktie met negen Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder geheel bewolkt geheel bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt geheel bewolkt Luchth. R'ciam goh. bewolkt Twente Vllsslngen Zd -Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Nice Oslo Parijs Rome Suilt Stockholm Wenen Casablanca Istanboel Las Palmas New York zwaarbewolkt 4 geheel bewolkt 5 geheel bewolkt 5 zwaar bewolkt 2 half bewolkt 17 zwaar bewol kt 13 zwaar bewolkt O licht bewolkt 12 onbewolkt 5 onbewolkt 5 geheel bewolkt 13 licht bewolkt 1 onbewolkt 17 onbewolkt 1 regen 7 zwaar bewolkt 3 onbewolkt 18 half bewolkt 16 onbewolkt 16 zwaarbewolkt 17 zwaarbewolkt 2 geheel bewolkt 5 zwaarbewolkt 16 onbewolkt 12 onbewolkt —5 sneeuwbui 4 licht bewolkt 18 geheel bewolkt —1 licht bewo"'» 20 half bewolkt de depressie aan. waarvan de fron ten met sneeuw, later regen en een toenemende wind over de Britse Eilanden op ons af kwamen. Gis termiddag tekende zich een kring om de zon af gevormd in verse ijskristallen. Zeer ruig was het gis teren bij de zuidpunt van Groen land met stormvlagen van 133 km per uur uit noord tot noordoost, zware sneeuwstormen van kracht. 10 of 11 gemiddeld bij matige vorst Laagste temperatuur was -38 gra den in Stromfjord op 67 graden noorderbreedte aan de westkust. De luchtdruk boven Groenland, tijde lijk 1040 mb. was afgenomen tot 1034 mb in Thule In het uite.-s'P noordwesten. Boven Len'ntrrad is de wind ook tot op grote hongjp westelijk en van die kant is er dus ook geen winterse dreiging. In de Harz is zaterdag verse sneeuw gevallen. De sneeuwhoogten lopen daar nu uiteen van 10 tot 35 cm en de condities voor de wintersport zijn daar vooral ln de middelste en hogere lagen goed. Braunlage meldt 15 cm oude -neeuw en 4 cm verse sneeuw. In het Zwarte Woud kan men bevredigend skiën terwijl de omstandigheden voor de wlnter- spor tpas in de Alpen boven 1000 m goed tot zeer goed zijn. Arosa meldde gisteren 65 cm sneeuw. An- dermalt 48. Sankt Morltz 43 en En gelberg 79 cm. procent terug is gelopen, hoe ons nationale inkomen weer terug is ongeveer per hoofd op het peil van 1972. van vier jaar terug, dan zeg ik: het is voor iedereen duidelijk dat er echt wel iets gebeurd is. Iets unieks van na de oorlog. En dat de vakbeweging tijd nodig heeft om zich daarop in te stellen en boven dien waarborgen eist. dat vind ik een vanzelfsprekende zaak. En ik ben dus helemaal niet pessimistisch omtrent de relatie tot de vakbewe ging. U denkt wel dat u ze meekrijgt In uw politiek voor de komende jaren? Ach. ik denk dat ik ze meekrijg, zo zou ik het helemaal niet willen stellen. U bent voorzichtig, op uw hoede. Altijd. Dat brengt het vak mee. Altijd. Zo zou ik het ook stellen. Het is niet zo dat zij moeten ver trouwen hebben in Den Uyl of zo. Dat is niet mijn stijl. Ik vind dat de vakbeweging de plicht heeft en het recht om zich op alle economi sche gegevens en er zijn tal vaD nieuwe en verontrustende bij om die te bekijken, een eigen oordeel erover te vormen. En dan natuurlijk, als u zegt: heb Je ver trouwen dat de Nederlandse vakbe weging tot een realistisch oordeel en een realistische opstelling zal komen, dan zeg ik zonder meer Ja. Die vakbeweging is terecht altijd dicht bij de aarde geweest, down to earth. Altijd met twee benen op de grond gestaan. Dat zal ze vandaag de dag ook doen. Ondanks allerlei theorieën en ideologieën die er om heen spelen. Daar heb ik alle ver trouwen In. Loskoppelen zieningen bijvoorbeeld. Ook vla de sociale voorzieningen heel nadrukkelijk. En het is ook zo. als ik spreek over sociale uitkerin gen. dan spreek ik over pensioenen van 50 A 60 duizend gulden én Ik spreek over uitkeringen van 11 A 12 duizend gulden en minder. En het gaat dus niet alleen om sociale uitkeringen en om niet-actieven versus actieven. het gaat om weer baarheid. weerstandsvermogen, draagkracht binnen actieven en binnen niet-actieven. En ik laat me dus niet opsluiten in dat soort ge vaarlijke tegenstellingen van die tussen actieven en niet-actieven. Tegenstellingen Maar misschien wordt het een te genstelling die u wel binnenkort wordt opgedrongen. Dan zal Ik hem afwijzen en de tegenstellingen leggen waar ze thuishoren. Het zijn nog altijd te genstellingen tussen rijken en ar men en die niet alleen, er is onge twijfeld ook sprake, dat wil ik niet ontkennen, we hebben er straks al over gesproken, van tegenstellingen tussen actieven en niet-actieven in die zin, (zoals ik straks al heb aangeduid) dat het draagvlak van de actieven als geheel, te smal dreigt te worden. En het percenta ge van de totale bevolking dat be taalde beroepsarbeid verricht wordt te klein. Het zakt beneden 1/3. En daardoor dreigt ons totaal van soci ale voorzLenlngen en gemeen schapsvoorzieningen in gevaar te komen. Dat moet verbreed worden. En in die zin dienen er meer actie ven te komen. Er dienen meer ar beidsplaatsen te komen. En het to tale beleid dient daarop gericht te zijn. HOI Mi WATER 6 Jan. 1976 Vllsslngen 4.46-17.07. Ha- ringvlletRlulzen 6-17.14. Rotterdam 6.40- 19 17. Schevenlngcn 6-18.13. IJmulden 6 38 -18 51. Den Helder 10 09-22 14. Hnrllngen 0 34 12 47. Delfv.ljl 228 1501 Even terug naar de bezuinigingen van de overheidsuitgaven. Een van de ideeën die de laatste weken opkomen en niet onder de uitgespro ken meest rechtse economen in het land is om een aant&l sociale uit keringen, de AOW, de AWW en meer van dat soort zaken, ten gun ste van bejaarden, bijstandstrek kers en zo, los te koppelen van het minimumloon. En dus uitkeringsge rechtigden niet automatisch de hoogte van het minimumloon te geven. Wat vindt het kabinet-Den Uyl daarvan? Voor of tegen ont koppeling? Dat er een koppeling moet zijn ls steeds de opvatting van het kabinet geweest en ik denk ook wel dat dat de opvatting zal blijven. Maar honderd procent? Ik vind het beslist te vroeg het kabinet heeft dat ook niet gedaan om daarover absolute uitspraken te doen. Maar u zou er ontzettend veel op kunnen bezuinigen. Er zijn honderd duizend minimumloontrekkers, maar twee miljoen uitkeringsgerechtigden. Dat zou dus uitsluitend gelden in dien er nieuwe structurele verho gingen van het minimumloon in aantocht waren. Maar daar ls eigenlijk iedereen het over eens daar is voorlopig geen aanleiding toe. En daarom denk ik dat het probleem zoals het zich de afgelo pen jaren heeft gesteld zijn scherp te verloren heeft. Maar bent u nu een principiële tegenstander van loskoppeling van die uitkeringen van het minimum loon ja of nee? Ik geloof dat je in het algemeen, ook op het sociale vlak. er niet komt met het pistool op de borst: ben je voor of tegen ontkoppelen. Zo ligt het vraagstuk. Ais het wel tot een conflict komt in de besluitvorming. Want u moet of op de lonen of op de uitkeringen bezuinigen. Ais bet nu komt tot een conflict tussen de actieven en de niet-actieven. want dat soort keuze moet u maken de komende jaren en de komende maanden ai. waar kiest u dan voor? Voor beide? Min der loon en minder uitkeringen? Ik heb al gezegd dat ik dus voorzie dat de komende jaren er weinig ruimte zal zijn voor groei van het vrij besteedbaar inkomen van de gemiddelde werknemer. Nou. als u vraagt... u hebt recht op een dui delijk antwoord.naar de priori teit m deze. Dat is als volgt. 1) Be vriezing. respectievelijk teruggaan van de inkomens die nu liggen boven het gemiddelde, zeg maar boven de 25 A 30 duizend gulden en meer teruggaan naarmate ze hoger zijn. Dat is de eerste prioriteit. 2 Bevriezen indien noodzakelijk van het inkomen van de gemiddel de werknemer. 3) Minder groei van de gerechtigden op sociale uitkerin gen. Dat zijn mijn prioriteiten, die volg orde. En ik geloof dat als dit aanhoudt en dat ls dus duidelijk niet het alleen maar werken met een tegenstelling actieven niet-ac tieven. want dat vind ik een valse tegenstelling dat is duidelijk uitgaan van de weerbaarheid, het Incasseringsvermogen van verschil lende maatschappelijke groepen die ik dan concreet voor ogen haal. En dan zeg ik. dan geef ik die volgorde aan en dat is mijn richtsnoer. Dus inkomenspolitiek als eerste prioriteit. Ook vla de sociale voor- Maar ik zeg van: u krijgt misschien toch die tegenstelling in het con flict opgedrongen, want Wiegel heeft een heel eenvoudige bood schap: prestatie moet beloond wor den. Geen inkomensnivelleringen in de middengroepen. IJ praat over inkomens van 25 A 30 duizend die al het maximum zijn. Er is ook nog de vraag of de vakbeweging een hoge prioriteit geeft aan de niet- V6rkl6Zing6n actie ven. Tenslotte organiseren zij de actieven in dit land. dwingt vooral tot een grotere ge meenschappelijke arbeidsinspan ning. Dat is iets waar niemand aan ontkomt. En ik kan me razend ma ken als ik zie hoe ongelooflijk klei ne groepsbelangen en hoe moeilijk of men er afstand van doet. Dat ls natuurlijk ook een beetje de organisatie van onze samenleving met zijn honderden organisaties voor belangenbehartiging, die alle maal aan de deur komen, de één na de ander, en weigeren te zien dat we met elkaar in het schip zitten, en weigeren te hozen. Maar goed. nog eens. wat dat betreft, ik heb straks al gezegd, er zijn ontzet tend aardige dingen ook in ons land en ik ben helemaal niet pessi mistisch daarover. Ik heb nog niet meegemaakt dat men ln dit land. als Je de mensen vertelt waar het op staat, niet bereid is om ouder wets de handen ln elkaar te slaan. Het is me n.l. geweldig opgevallen dat rondom dat ingrijpen in de inkomensvorming, waaronder de lonen en de prijzen, hoe uit elk opinie-onderzoek bleek dat zeker tachtig procent van de mensen het daarmee eens was. Ook de leden van de vakcentrales. Ook van het NW een overgrote meerderheid. De mensen voelen dat aan hun water, dat het geen zin heeft de ontwikke lingen op zijn beloop te laten. En goed. dat heb ik ook altijd gezegd, dit kabinet staat voor de gewone man en als zijn positie ln het geding is en zijn positie ls in het geding omdat als we niet ingrijpen hij bedreigd wordt met het niet meer solide zijn van zijn sociale uitkeringen, nou. dan ben ik ervan overtuigd.. Maar Wiegel adverteert nu net met de gewone man. Hij is niet voor de nullijn voor de gemiddelde arbei der. Precies. Hij maakt de mensen wijs dat je gewoon door kunt gaan met inkomensvergroting en halen wat er te halen valt. Ach. ik heb daar niet al te veel waardering voor. De werkelijkheid is dat vanuit de soli dariteit tussen actieven en niet- actieven en solidariteit zal er moeten blijven en over de vormen waarin die gegoten wordt kun je van mening verschillen, maar die wezenlijke solidariteit zal er moe ten blijven staat het vast dat er voor de werkenden maar geringe mogelijkheden zijn tot Inkomens- vergroting. Dat geldt uiteraard ook voor de niet meer werkenden en niet werkenden. Wat dat betreft moeten we inderdaad een stap te rug doen. Ik weet wel dat Wiegel daar tussendoor loopt en luidkeels roept: kom bij mij, dan kun je toch vooruitgaan. Dan kun Je straks toch weer een duurdere auto kopen. Nou, daar heb ik maling aan. Zo is het nift. En ik ben diep overtuigd dat de mensen dat ook niet bedoe len. Dat ls juist. Ja, aan die boodschap van meneer Wiegel heb ik weer geen boodschap. We hebben een totaal andere kijk op de samenle ving. Hij is er op uit om inderdaad prestatie te belonen en wie niet werkt zal niet eten. Nu vertaal ik het erg vrij. Maar dat is de onder toon die je opsnuift. Wel, dat is een totaal andere maatschappelijke filosofie dan de mijne. Dat staat frontaal tegenover elkaar en dat zal het ook de komende periode doen. Daar bestaat geen twijfel over. Dat er vanuit de kring van de actieven op het ogenblik meer weerwerk komt en dat de vakbeweging dat ook wel weerspiegelt, dat ls op zichzelf begrijpelijk. En wat ge vaarlijk is is dit: Je ziet in tijden dat het moeilijk gaat en we hébben minder economische groei, we hébben werkloosheid. Die min dere groei hebben we ten dele ge wild. En we moetan opkomen voor de consequenties van ons beleid Welnu, wat gevaarlijk is: als elke groep alleen het eigen belang ziet. De welzijnswerkers daar kan ik me dood aan ergeren proteste ren op het Binnenhof, terwijl de CRM-begrotlng met honderden miljoenen stijgt. De leraren, het onderwijs. Goed. we hebben eerder de ondernemers gehad van allerlei aard. de ambtenaren, de hogere ambtenaren, de groepen die daar hun schietgebedje komen doen. De autobezitters. En men moet goed zien dat wat er aan de hand ls raakt ons allemaal. Er is een smal ler draagvlak ontstaan voor onze gemeenschapsvoorzieningen. En dat dwingt tot kostenbeheersing, dat dwingt tot aanpassingen, dat Maar hoc afficheert u zichzelf aan het eind van dit jaar als u aan de vooravond van de verkiezingen staat? Anderen zullen u afficheren als de bezuiniger op lonen en uit keringen. Nou, daar zal ik niet van omvallen. Ik zal herkenbaar zijn. herkenbaar willen zijn als iemand die ook wan neer we als volk als geheel, wer kenden en niet meer werkenden, een stap terug moeten doen. daar bij opkomt consequent voor de be langen van de zwaksten. de gewone mensen, zoals we de afgelopen Ja ren hebben gedaan. We hebben de laagste inkomens nog iets laten groeien en we hebben de hoge In komens proberen af te remmen Dat is niet altijd gelukt. In veel opzichten wel. Daar gaan we onver biddelijk mee door. Dat betekent dat we de verkiezingen zullen in gaan. als u dat zo wilt horen, als en dat geldt voor het hele kabinet het kabinet dat niet aarzelt om Impopulaire maatregelen te nemen. Dat er niet voor uit de weg gaat om te zeggen: mensen, de wel- vaartskoek groeit niet eindeloos en wat dat betreft is een punt bereikt waarop Je niet moet verwachten dat er veel meer te versieren valt voorlopig. Hier en daar bij de rij ken een stap terug, maar daarbij consequent de belangen van de kleine mensen voorop. Die het eerst ln het oog houden. Daarom ook voeren we die arbeidsongeschikt heidswet voor zelfstandigen en vroeg-gehandicapten in op 1 okto ber. Een enorme extra last. Maar het is voor een kwetsbare groep. Zo zal dit kabinet herkenbaar zijn. Zo gaat het de verkiezingen ln en zo wint het die verkiezingen. Kritiek op grote spaarneiging te onbezonnen AMSTERDAM Het toeschrijven van de terugval van onze econo mische activiteit aan een te grote spaarneiging is vooralsnog te onbezonnen. Het leggen van duidelijke verbanden zal nog veel studie vereisen. Aldus drs. J. P. Matthljsse. direc teur van de Rijkspostspaarbank, ln zijn nieuwjaarsrede. Hij meende, dat de RPS nog steeds met een goede zaak bezig ls. waarvoor bet waard is zich volledig in te zetten. Van het in 1975 bij de gezamenlij ke spaarlnstellingen in ons land geboekte voordelig spaarverschll van ruim 7 miljard gulden (ln 1974 vond een ontsparlng plaats van meer dan 700 miljoen gulden), nam de RPS ongeveer 900 miljoen voor haar rekening. Een absoluut record Er traden 150.000 nieuwe spaarders tot de RPS toe. Het totale tegoed van spaarders overschreed eind de cember de grens van 10 miljard gulden Ca 15 procent hiervan staat op de zgn. rente- en plusreke ningen. In de hypotheeksector werd ln 1975 voor 700 miljoen aan hypotheken uitgezet. Het aantal afgesloten con tracten verdubbelde zo ten opzichte van 1974 ruimschoots en benadert de 10000. In 1976 wordt gemikt op een omzet van 1 miljard gulden aan hypotheken. Sprekende over de beleggingsactivi teiten van de RPS stelde drs. Mat thljsse vast. dat de afdeling onroe rend goed zo'n 7500 woningen en flats ln exploitatie heeft. Het resul taat van de bedrijfsvoering ln het afgelopen Jaar zal de 80 miljoen overschrijden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9