naar schepen nog vergeefs Lang Uitzonderlijk zware storm eiste vooral op zee veel slachtoffers Vissers verklaren minister de oorlog Problemen voor Innsbruck Tl c/bl L T*"o Den Uyl en de kleine man - pag 9 Het onderwijs vraagt met Nieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidsc Courant Reparatie van miljoenen tevergeefs Vliegtuigje met vier mensen in zee gestort HÓRECAVA Tijdelijk regen Ds. J. H. Sillevis Smitt overleden Dode bij botsing Auto tegen boom: twee doden Moskou meldt voor 't eerst oefening leger IN DEZE KRANT Benzinestation overvallen Beknopt maar volledig. Daarvoor neem je Trouw. ert bij u. IH 24) \Trouw 33e JAARGANG No. 9718 - MAANDAG 5 JANUARI 1976 Advertenties voor deze belangrijke rubriek moeten uiterlijk op donderdag (eerste post) in ons bezit zijn. UITGAVE TROUW/KWARTET BV. ABONNEMENT 14,17 PER MAAND - HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 42,50 PER KWARTAAL 167,80 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B REKENINGNUMMER 69 74.64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS t 0.50 MIDDELBURG De Pro vinciale Zeeuwse elektrici teitsmaatschappij (PZEM) heeft 6,5 miljoen gulden uit gegeven aan de reparatie van een kabel, maar moet het karwei nu stoppen om dat het door een tegen slag te duur gaat worden. Het gaat om de reparatie van de 150.000 Volts kabel onder de Westerschelde. die in januari van 1975 werd stukgetrokken door het an kerende Oostduitse vracht schip 'Hiddensee'. De PZEM was echter verzekerd in tegenstelling tot drie jaar geleden; toen dezelfde kabel werd stukgevaren en de schade op acht miljoen gul den kwam. Ditmaal draait de verzekeraar voor de scha de op. Op verzoek van de verzeke ringsmaatschappij heeft de PZEM, in samenwerking met het waterbouwkundig bureau Lievense uit Breda een reparatiesysteem be dacht, waarbij gebruik wordt gemaakt van een caisson. Na een serie te genslagen is het defecte deel van de kabel vorige week opgespoord. Toen bleek dat de breuk aan de uiterste noordkant van het caisson te liggen, net te ver voor een reparatie. Om het kar wei te kunnen klaren, zou het caisson enkele meters moeten worden verplaatst. Dat zou aanzienlijke extra kosten met zich meebren gen. Bovendien zit men midden in een zeer ongewis jaargetijde. Daarom is in overleg met de verzekeraar besloten met het werk te stoppen. Dit betekent dat de wankele positie van de Zeeuws Vlaamse elektrici teitsvoorziening nog even zal duren. Om zo snel mogelijk a'an die situatie een eind te maken zal men het Zeeuws Vlaamse elektriciteitsnet verbinden met het Belgische. De ka potte kabel zal dan in de loop van het voorjaar ge deeltelijk worden vernieuwd. DENN HHAG Een Brits Chero- kee-vliegtuig met vier mensen aan boord is gisteravond bij de Britse Oostkust na vertrek van Schiphol in de Noordzee gestort. Een woordvoerder van de Neder landse marinebasis Valkenburg deelde mee dat het toestel eerder op de dag uit Engeland op de Amsterdamse luchthaven was aan gekomen en later weer vertrok met bestemming Biggin Hill in Kent. Het verongelukte op 6 km van Clacton, Essex. Een helikopter en een reddingboot vertrokken naar het gebied van het ongeluk. (ADVERTENTIE) ma. 5 <li. 6 wo. 7 do. 8 januari Internationale vakbeurs voor horeca bedrijven, instellingen ziekenhuizen, bedrijfsrestaurants en bedrijfskantines dageli|kgeopend van 10 tot 18 uur AMSTERDAM Trein-Toegang-bilietten bij NS-stations Zwaar bewolkt met tijdelijk regen waarschijnlijk vooraf gegaan door sneeuw. Tot vrij krachtig of hard toenemende wind eerst zuid tot zuidoost daarna draaiend naar weste lijke richtingen. Maximum temperaturen van 2 graden in het noordoosten tot 8 graden in het zuidwesten. MORGEN EN OVERMORGEN: Wisselvallig met middagtem- peraturen van omstreeks 5 graden. Morgen zon op: 08.48 onder: 16.45 maan op: 10.39 onder: 22.38 BUSSUM Op 78-jarige leeftijd is ovenleden ds. J. H. Sillevis Smitt te Bussum, oud-hoofdvlootpredikant. De begrafenis was afgelopen zater dag. Op verzoek van de familie is pas daarna het bericht van het heengaan van ds. Sillevis Smitt voor publikatie vrijgegeven. Ds. SiLle\"is Smitt werd geboren in Rotterdam, waar zijn vader, de la tere prof. dr. P. A. E. Sillevis Smitt, predikant was. Hij werd in 1923 door zijn schoonvader, de Rotter damse ds. C. B. Bavmck bevestigd tot predikant varj de gereformeerde kerk te Laren. Drie jaar later ver trok hij naar het toenmalige Ned. Oost-Indië om ,de eerste predikant te worden van de gereformeerde kerk te Semarang. Formeel was hij tot 1945 aan die kerk verbonden .maar in 1941 ver zocht de naar Engeland uitgeweken Nederlandse regering hem daarheen te komen voor de geestelijke ver zorging van marine en koopvaardij. Een niet geringe taak, het ging hier om zon kleine twintigduizend man. Na de bevrijding werd ds. Sillevis Smitt benoemd tot hcofdvlootpredi- kant en dit is hij gebleven tot zijn pensionering in 1961. In deze kwa liteit heeft hij veel reizen gemaakt, o.m. naar Indonesië en de West. en ook boekjes geschreven (bijv. 'Open dat luik!') .waarin hij op een zeer rechtstreekse en aanspreekbare ma nier de boodschap van het evange lie doorgaf. Ook buiten zijn directe werkkring genoot ds. Sillevis Smitt grote be kendheid. Hij was een geliefd en slagvaardig (s)preker, was voorzit ter van het Nederlands Bijbelge nootschap, phediker in de dienst ter gelegenheid van het zilveren huwe lijksjubileum van het koninklijk paar en bij de kerkelijke huwelijks bevestiging van prinses Beatrix, en maakte deel uit van 'de achttien' (predikanten die streefden naar éénwording van de hervormde kerk en de gereformeerde kerken). Zie voor In memoriam pagina 2. ZWOLLE De 47-jarige mevrouw J. Nijhuis Kamerink uit Tubbergen is gistermiddag om het leven geko men toen ze een voorrangsweg op reed na stoplichten te zijn gepas seerd die door de storm waren uit geschakeld. Drie mensen die bij haar in de wagen zaten werden licht gewond. De bestuurder van de auto die tegen haar opbotste, bleef ongedeerd. Van een verslaggever VLISSINGEN De Zeeuwse kottervissers zullen zich niets aan trekken van de vangstbeperking voor tong. Ze zeggen met de rug tegen de muur te staan en de minister de oorlog te verklaren. Dit is gebleken op een vergadering van de Zeeuwse vereniging voor visserij belangen (Zevibel), die za terdag werd gehouden. Met algeme ne stemmen werd besloten de vangstbeperkende maatregelen naast zich neer te leggen. De vis sers zijn van plan gewoon aan te voeren en alle maatregelen van justitie te trotseren. Aftreden Daarnaast eisten de vissers het af treden van de directeur van het produktschap voor vis- en vispro- dukten, omdat deze zonder reke ning met zijn achterban te houden akkoord zou zijn gegaan met de vangstbeperkende maatregelen. El ke samenwerking met het produkt schap willen de vissers voorlopig opschorten. Volgens de voorzitter van de sector kottervis van Zevibel. de heer M. Siereveld zal dit besluit met in stemming door de andere Neder landse vissers worden overgenomen. WARNS VELD Na een slip, ver moedelijk als gevolg van een te hoge snelheid, is zaterdagavond in Warnsveld een personenwagen te gen een boom geslagen. Twee men sen kwamen daarbij om het leven. De slachtoffers zijn de 29-jarige bestuurder H. J. Leusink uit En schede en zijn passagier, de 28- janige G. Wenning uit Glanerbrug. APELDOORN De 20-jarige J. Slpfstra uit Apeldoorn is vrijdaga vond in een hevige stormbui met zijn bromfiets tegen een stilstaande vrachtwagen gebotst en ter plaatse overleden. Enkele weken geleden deed zich in Apeldoorn een iden tiek ongeluk voor. De politie ver moedt dat de bromfietsers de zon- nekleppen van hun helm hebben dichtgeslagen, waardoor ze te wei nig zicht hadden., LANGEDIJK De 50-jarige P. Zijp uit Langedijk is zaterdagmiddag om het leven gekomen toen de wagen waarin hij meereed op een kruis punt geen voorrang verleende. ALKMAAR Aan de Westdijlf in Alkmaar is de 30-jarige G. J. de Vente uit 't Veld (gem. Niedorp) verdronken nadat hij met zijn auto ln het Noordhollands kanaal was geraakt. MOSKOU (UPI) De Sowjet-Unie heeft gisteren aangekondigd dat zij eind deze maand algemene militai re oefeningen van grond- en lucht strijdkrachten zal houden langs het grootste deel van haar grens met Turkije. De bekendmaking, die op onopvallende wijze in kranten stond afgedrukt, is in overeenstem ming met de punten van het ver drag inzake Europese veiligheid en samenwerking dat in juli vorig jaar in Helsinki werd getekend. Daarin werd gevraagd om kennisgeving, minstens drie weken tevoren, van alle oefeningen waarbij meer dan 25.000 militairen binnen een gebied van 250 mijl van een grens betrok ken zouden zijn. In de bekendmaking stond dat de manoeuvres op 25 januari pre cies over drie weken zullen be ginnen en dat zij tot 6 februari zullen duren. Het is voor het eerst sedert de top van Helsinki dat de Russen militaire oefeningen aan kondigen. De bekendmaking volgt nauwelijks vijf dagen nadat premier Kosygin een vierdaags bezoek aan het NA- VO-land Turkije afsloot. Diploma tieke waarnemers in Moskou zeiden benieuwd te zijn of Turkse militai re waarnemers zullen worden uitge nodigd om de oefeningen te volgen. Binnenland 'Ik ben Iemand die moeilijk contacten legt. Op het toneel ben ik de vlotte jongen, die het allemaal wel schijnt te weten, in werkelijkheid ben ik erg onzeker'. Dit zei de acteur Jeroen Krabbé aan Fred Lammers. Jeroen zei ook dat hij het heerlijk vindt als toneelspeler twee levens te kunnen leiden. 'Het toneel is voor mij, geloof ik. een compensatie voor hetgeen ik AMSTERDAM Vier weken voordat in Innsbruck de Olympische Winterspelen be ginnen. heerst er op de diver se fronten grote activiteit. In Nederland greep de Neder lands-Amerikaanse Dianne de Leeuw (foto) voor de zesde maal de nationale kunstrijti tel en bewees daarmee weer eens tot de grootste kansheb- sters op OlympUrh «retnetaal te btnoren. Het sch n iwel kunst als hard) levert voor de orga nisatoren overigens de minste problemen op. Het (kunst)ijs is goed. Moeilijker is de sneeuwtoestand. Er is te wei nig. Het rampenplan, is voor de dag gehaald en wanneer er niet snel iets gebeurt (sneeuwval bijvoorbeeld) wordt het de komende dagen emmertjes sneeuw halen ge «lazen. Over dat alles van- 'aag veel Informatie, n Nederland voetbalde het legertje profs gisteren na een weekje wlnterrust weer ge woon verder. Ajax PSV en Feyenoord wonnen ook ge woon. al was het verschil nergens meer dan één doel punt. Ajax 2—1 tegen Telstar, PSV 21 tegen Go Ahead en Feyenoord 01 bij De Graaf schap. Van de kopploegen verspeelde slechts FC Twente een punt. Bij Sparta, dat op hm K steel niet meer dan 1— 1 toestond. In het dagelijks leven niet durf tc doen en niet ben, maar diep in mijn hart wel een beetje zou willen zijn'. Wat verder ter sprake kwam leest u op pagina 6. H. Algra 80 jaar3 Buitenland Werk CIA in Angola 'verdoezeld' 5 Kerk Jongeren op zendingscongres 2 Verbluffend spel amateur-jeugdorkest 7 Kunst Première Haagse Comedie 7 De verleiding die groter is dan het verstand, een giechelige gemeenschap, hoofdpijn en misselijkheid, de verschrikke lijke sneeuivman en witte gi ganten komen voor in het achtste reisverhaal van Paul en Mirjam Roelof sen. die nog steeds op de motorfiets op weg zijn naar oom Ulbe en tante Marie in Australië. Kou. heim wee en bewondering op pagina 5. Lezer* schrijven 2 Radio en tv 4 Strip*, feuilleton 4 Pu/.zei 4 Uw probleem t> Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De volgens het KNMI uitzonderlijk zware storm, die vrijdag en zaterdag over West-Europa trok, heeft een breed spoor van vernielingen achtergelaten. Vele honderden huizen over stroomden, het verkeer werd ontwricht, schepen raakten in nood, en blijkens berichten uit Engeland, West-Duitsland, Zweden, Zwit serland, België en Nederland moet het aantal doden op tenminste zestig worden geschat. Muurvast zit het 1800 ton me tende Nederlandse vrachtschip Stardust op het strand tussen 's-Gravenzande en Hoek van Holland, waar het gisteren dui zenden kijkers trok. De weerkundigen noemen het nog een voordeel, dat de grootste kracht van de storm voorkwam bij de richting west-zuidwest en niet bij noordwest. Uit die laatste richting is hij meestal onstuimiger omdat er buieneffecten bijkomen. De oorsprong van de orkaan lag bij Ierland. Vandaar trok hij via de Britse eilanden naar de noordzee- kust, waar hij vrijdagnacht tussen 0 en 3 uur zijn grootste kracht (12 op de schaal van Beaufort) bereikte. Wegen afgesloten Voor het gehele land heeft de vrljdagni cht en een deel van zater dag uitgebreide dijkbewaking inge steld. Veel wegen, met name de Afsluitdijk, de wegen door de vlak ke Flevopolder en bruggen naar Zeeland werden voor het verkeer afgesloten met het oog op het over vliegend wrakhout en gevaar voor afknappen van elektriciteltspalen. Honderden hulzen werden zwaar beschadigd, evenals grotere gebou wen. Zo verloor de honderd jaar oude Bonifatiuskerk in Leeuwarden zijn spits en werd van kerken in Pieterburen en Amstelveen->het dak weggeslagen. Schepen in nood Op zee was de toestand nog erger. Enkele tientallen schepen raakten in moeilijkheden. Vermoedelijk zijn daarbij elf zeelieden oin het leven gekomen: de opvarenden van de Oostduitse Capel'a. die zaterdag morgen ten noorden van Ameland me dde water te maken. Sindsdien is er niets meer van gehoord. Ook van de Britse kustvaarder Gar- noustie. die 30 mijl ten noorden van Terschelling in moeilijkheden verkeerde, was gisteravond ondanks uitgebreide speuracties niet meer gezien. Tussen 's-Gravenzandse en Hoek van Holland strandde het Neder landse vrachtschip Stardust, dat voor de kust onbestuurbaar was ge worden. Nadat de sleepboten Hol land en Juliana 19 van de 21 opva renden van boord hadden gehaald leken de achtergebleven kapitein en zijn stuurman er aanvankelijk nog in te slagen afdrijven van het schip te voorkomen door het voor anker te leggen. Maar door de hoge zeegang knapten zaterdagmiddag de kettingen en sloeg het schip met flinke vaart op het. strand, waar het gisteren een toeristische attractie bleek, die duizenden kijkers trok. Meer nieuws over de stormschade op pagina 3 en een fotohoek op pagina 7. BREDA Drie gemaskerde mannen hebben zaterdagavond de 18-Jarlge Henk de Rooy van een benzinesta tion langs de weg Breda-Etten Leur overvallen en beroofd van 1000,-. Het drietal, van wie één gewapend was met een geweer met afgezaagde loop .sloot De Rooy na de overval in de keuken op. Even later wist de pompbediende toch het alarm In werking te stellen. Een passerende automobilist waarschuwde daarop het personeel van ee~ volgend ben zinestation en de gemeentepolitie van Etten-Leur. Van de daders ont breekt nog ieder spoor Bromfiets tegen boom BATENBURG In Batenburg aan de Maas is de 17-Jarige J. Gijsberts uit die plaats met zijn bromfiets tegen een boom gereden. Hij was op slag dood. Wat moeten wij denken van de Amerikaanse dominee die om een weddenschap te winnen en een wereld record te breken zestig uur preekte? Wij denken maar dat wij minder lang van stof zijn, en dat dat zo gek nog niet is. Nieuwe abonnee:_ Straat: Plaats: Giro Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag O 1 fraaie zwart-kunst lederen onderzetter met zilver bedrukte ouderwetse locomotiefmodellen. Werkelijk een sieraad op uw tafel. O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern. origineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. O Tekening IJ 1 O Tekening IJ 2 O Tekening U 3 O Tekening De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: Trouw Kwartet, antwoordnummer 2792, Amsterdam Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. X VI?, Z'

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1