Peking zoekt voorzichtig toenadering tot Moskou Sfeer Portugal geladen na actie gardisten Oporto CIA ontkent inmenging Angola Menin Rabin s^Ml tussen ion ontkend Stadsraden Noord-Spanje: politieke gevangenen vrij 10 Cambodjaanse soldaten bij Thaise grens gedood Gouverneur: betoging was onderdeel ontsnappingsplan Kinderen Nekrassow mogen Sowj et-Unie niet verlaten Algerije voert defensieuitgaven op met 20 procent Brand bij Israëlisch dagblad Ha'aretz Socialisten Italië Petities aan koning Juan Carlos Zuid-Af rika kwaad na actie Brazilië tegen zeilwedstrijd Londen wil Brits echtpaar uit Argentinië vrij Frei gaat niet in op aanbod van generaal Pinochet niet te laten vallen Dienst zou oud-strijders VS voor Afrika opleiden ZATERDAG 3 JANUARI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 OPORTO, LISSABON (Reuter, UPI, AP) De betoging bij de even buiten de Noord-Portugese stad Oporto gelegen Custoias- gevangenis, waarbij leden van de Republikeinse Garde gisteravond laat drie mensen doodschoten, was onderdeel van een actie om ongeveer honderd uiterst linkse gedetineerden te laten ontsnap pen. Dit heeft de hoogste autoriteit van Oporto, burgergouverneur Mario Cal Brandao, gisteren verklaard. De bloedige finale van de betoging beeft de politieke spanning in Por tugal na een maand van betrek kelijke rust weer doen toenemen- Zo werd gistermiddag de ingang van het gebouw van de gardisten in Por to zwaar beschadigd door een bom, die vanuit een rijdende auto naar het gebouw werd geworpen. In het na burige Braga doorzeefde een slulp- ichutter de boekwinkel van een communist. De drie doden, onder wie een 22- Jarige Westduitser, vielen gister- avond bij een betoging voor de Su- stoias-gevangenls. De ongeveer twntigduizend demonstranten eisten vrijlating van de sinds de mislukte PARIJS (AFP) De Sowj et-autori teiten hebben de kinderen van de Russische schrijver Victor Nekras sow, die kort geleden naar Frankrijk is geëmigreerd, defintief toestem ming geweigerd om naar het bui tenland te emigreren. Dit heeft het weekblad van Russische emigranten In Frankrijk. 'Lt Pensee Russe' gis teren bekendgemaakt, riet blad publiceerde een onder meer loor de schrijvers Wladimir Maxi- now, Andrei Siniawskl en Alexander Jalitsj ondertekende oproep aan de j ntellectuelen van alle landen om velke hun opvattingen ook zijn' zo- tel mogelijk bij te dragen tot het vrtrek uit de Sowj et-Unie van de fanilie van Nekrassow. coupe van 25 november gevangenge houden linkse militairen en burgers. Onder de ernstig gewonden is het driejarig dochtertje van de vice- premier in één van de regerlngen- Goncalves, luitenant-kolonel Arnao Metoio. Metoio's moeder werd licht gewond. Een demonstratie van enkele dui zenden bij de Caxias-gevangenis van Lissabon werd op onbloedige wijze uit elkaar gejaagd. Hier waren het de troepen van Amadora dezelfde die 25 november de linkse militaire rebellie onderdrukten die tussen beide kwamen. De commando's .on der leiding van kolonel Jaime Neves verspreidden de betogers, die onder meer leuzen als 'de ware Beweging van de Strijdkrachten zit in de ge vangenis' riepen. De betogers wilden de gedetineerden ln de Caxias- gevangenis nieuwjaarsgeschenken aanbieden. Kabinet Terwijl de economische crisis zich steeds scherper onder de Portugese bevolking doet voelen hebben de drie in de regering vertegenwoordigde po litieke partijen communisten, so cialisten en volksdemocraten geen overeenstemming kunnen bereiken over enkele wijzigingen ln het ka binet. De benoemingen van de vólksdemo craat Rui Machete tot minister van sociale zaken en die van kolonel Jose Augusto Fernandes tot minister van vervoer leverden weinig problemen op. maar de besprekingen over de vervanging van de straatssecretaris sen van landbouw en financiën zit ten volkomen ln een Impasse. In Lis sabon wordt momenteel al gespecu leerd over een kabinetscrisis. In een met een kleine meerderheid aanvaarde petitie vraagt de ge meenteraad van de stad Pamplona, ALGIERS (Reuter) Algerije zal njn uitgaven voor defensie opvoeren met meer dan twintig procent per Jaar, de grootste toename sinds 11 Mar. zo heeft de minister van finan ciën. Ismail Mahrough gisteren op een persconferentie gezegd. De mi nister zei dat de uitgaven voor de fensie in het verleden laag waren gehouden om de economische en so ciale ontwikkeling van Algerije te kunnen aanpakken. 'Maar nu is het moment gekomen om onze strijd krachten de middelen te verschaf fen om hun plicht van het verdedi gen van ons land en onze revolutie uit te voeren', aldus de minister. Waarnemers menen dat één en an der verband houdt met de toegeno men spanning tussen Algerije en Marokko over de kwestie van de Spaanse Sahara. De uitgaven voor defensie gaan van ongeveer 800 mil joen naar ongeveer 1 miljard gulden. Over benadering Palestijnse kwestie TEL AVIV (Reuter, UPI, AP) Israëlische regeringsfunctionaris sen hebben gisteren ontkend dat er verschillen van mening zouden bestaan tussen minister van buitenlandse zaken, Yigal Allon en premier Yitzak Rabin, over de benadering van het Palestijnse probleem. Een brand in een papieropslagplaats van het invloedrijke Israëlische dagblad Ha'artz in Tel Aviv heeft gisteroch tend grote schade aangericht, die volgens woordvoerders wel in de miljoenen guldens kan lopen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, al kwamen verschillende brandweermannen ln moeilijkheden door de verstikkende rook. Behalve de opslagplaats liepen ook aangrenzende gebouwen flinke schade op. De politie heeft vier jongens aangehouden die in een auto zaten in de buurt van de brand. In de auto bevonden zich twee bussen met benzine. Dit viertal was in het begin van de week ook al gearresteerd ln verband met een brand in een meubelfabriek. Toen werden ze na een onderzoek vrijgelaten. De politie onderzoekt het mogelijke verband tussen de twee branden. Op de foto zijn brandweerlieden bezig de brand te bestrijderv Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken om schreef bertchten ln Israëlische en Amerikaanse bladen als zou Allon volgende week in Washington wil len proberen aljn eigen Ideeën over onderhandelingen met Palestijnse leiders, door te drukken, als volko men ongegrond. Volgens deze bladen pleit Allon voor informele besprekingen met Jordaanse functionarissen en lei ders op de bezette westelijke Jor- daan-oever om te pogen een inte rim-vredesregeling tot stand te brengen. Het denkbeeld van vredesbespre kingen met Jordanië is niet nieuw (ook premier Ra bin is hier voor), maar de gedachtengang van Allon zou zijn Palestijnse leiders udt bezet Jordaans gebied vuil het begin af aan bij dergelijke besprekingen te betrekken. Ma'ariv zei dat het de bedoeling van Allon is tegenwicht te bieden tegen de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO door an dere woordvoerders meer gewicht te geven. De regeriiigsfunctonanssen die het verschil van mening tussen Rabin en Allon ontkenden, zeiden giste ren dat Allon naar Washington zou gaan om daar met Amerikaanse functionarissen de taktiek te coör dineren die gevolgd zal worden ten opzichte van het komende debat in de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties. Bij dit debat, dat op 13 januari begint. Is ook de PLO uit genodigd. Redenen waarom Israël het zal boycotten, ondanks de pres sie van de Verenigde Staten toch er aan mee U doen. Het Israëlisch kabinet zal aan staande zondag bijeenkomen om de politiek te bepalen die Allon ln zijn gesprekken met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Henry Kissinger, heeft te volgen. Allon zal op 7 JsSnuan in Washing ton aankomen. Na zijn terugkeer komt het kabinet opnieuw bijeen Premier Rabin zal van 27 janaurl tot 4 februari de Verenigde Staten bezoeken, waar hij onder meer be sprekingen zal voeren met presi dent Gerald Ford. Geen lid staatsraad Chili gevraagd regering MADJID (Reuter, UPI, AP) De besturen van enkele grote stedei in het noorden van Spanje hebben volgens welingelichte bronren koning Juan Carlos gevraagd gratie te verlenen aan de politieke gevangenen in het land. hoofdstad van de provincie Navar re. de koning een zo groot mogelij ke amnestie om zo een basis te leggen voor een vredige toekomst van Spanje. De provincieraad van' Navarre nam een ongeveer gelijkluidende motie aan. Ook de besturen van San Se bastian, de hoofdstad van de nabu rige provincie Gulpuzcoa en van de stad Zarauz hebben de koning om vrijlating van de politieke gevange nen gevraagd. De minister van informatie Adolfo Martin Gamero heeft het afgelopen weekeinde verklaard dat tot nu toe 528 politieke gevangenen zijn vrij gelaten. De oppositie heeft gesteld dat van de ongeveer tweeduizend gevange nen tien procent van de amnestie regeling ter gelegenheid van de troonsbestijging van de koning profiteert. Sinds de afkondiging zijn er diverse betogingen gehou den. waarbij om verruiming van de amnestie is gevraagd. Enkele honderden demonstranten hebben op nieuwjaarsdag in Barce lona om vrijlating van de politieke gevangenen gevraagd. De betogers, aangevoerd door de Basklsche voor vechter pater Luis Xirinachs. wer den ongemoeid gelaten door de do- litie. KAAPSTAD (Reuter, UPI. AFP) Zuld-Afrika heeft gisteren zijn ambassadeur ln Braaiilië teruggeroepen na het besluit van de regering in Rio de Janeiro de Braziliaanse havens te sluiten voor zeil jachten, die deelnemen aan de zeilwedstrijd tussen Zuid- Afrtka en Brazilië. Door de maatregel zal de ra ce, die op 10 januari had moeten beginnen en waar voor al meer dan honderd jachten naar Kaapstad waren gekomen niet door kunnen gaan. De Braziliaanse maatregel wordt gezien als een onder steuning van de oproep van de Verenigde Naties tot ac ties tegen de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek. De Zuid afrikaanse minister van bui tenlandse zaken heeft gezegd de beslissing van de regering in Rio de Janeiro 'uitermate vreemd' te vinden. De race van Kaapstad naar Rio is de tweede etappe van een wereldwijde wedstrijd met begin en eindpunt in de Britse havenstad Portsmouth. In gevecht met vluchtelingen BANGKOK (Reuter, AP) Tien Cambodjaanse soldaten zijn gis teren in de buurt van de Thailandse grens gedood in een vuur gevecht met goed-bewapende Cambodjaanse vluchtelingen. ADVERTENTIE Deze vluchtelingen, die vanuit Thailand Cambodja binnendringen om hout te kappen, dat ze daarna weer dn Thailand verkopen, ver dwenen weer over de grens naar Thailand. Bij de gevechten die plaats vonden ln de buurt van de Cambodjaanse stad Podipet, werden ook drie vluch telingen ernstig gewond. ZIJ zijn overgebracht naar een ziekenhuis ln het Thaise Aranya/pra/thet. Volgens de Thaise politie stond de groep vluchtelingen onder leiding van Sek Amid, een vroeger gouver neur van de Cambodjaanse provin cie Battan bang. In de buurt van Aranyaprathet wo nen ongeveer 2400 Cambodjaanse vluchtelingen, die vooral na de val van het bewind van generaal Lon Nol in Phnom Penh vorig Jaar ge vlucht zijn. Grondwet Het Joegoslavische persbureau Tan- Joeng heeft gisteren van-uit Peking meegedeeld dat de Cambodjaanse LONDEN (Reuter. AP) De Britse regering wil de 'vrijlating van het Engelse echtpaar Whitecross. dat sinds 24 november in Argentinië gevangen zit wegens hulpverlening aan vluchtelingen uit Chili. Dit werd gisteren door het Britse ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. De twee gevangenen zijn de 33-Jarlge Richard White cross en zijn 32-jarige Ln Argenti nië geboren vrouw Christina Elvira Lange. Volgens berechten ln de Britse pers wordt het echtpaar ln een gevangenis in Buenos Aires vastgehouden. leiders onlangs een nieuwe grond wet afgekondigd hebben. De tekst van de nieuwe wet is nog niet gepubliceerd. Wel werd gezegd dat de grondwet was gebaseerd op de wens 'een ware democratie zonder rijk en arm en zonder ultbuting' te creë ren. Het nationale congres dat de wet aannam werd voorgezeten door premier Pen Npeth en opperbevel hebber van de strijdkrachten Khieu Samphan. Volgens Tanjug hebben verscheidene landen al ambassades in iPhom Penh geopend en ver wacht men dat Joegoslavië dit ook spoedig aai doen. SANTIAGO (AP) De Chileense oud-president Eduardo Frei heeft gisteren laten weten geen Hd te zullen worden van een staats-ad viesraad die door de militaire rege ring van Pinochet is gesticht. De leider der Christen-Demokraten zei in een schiftelijke verklaring dat een dergelijk lichaam nuttig kon zijn als het deel vormde van een Lnstltudoneel geraamte geba seerd op enen grondwet die via een nationale volksstemming was goed gekeurd' De nieuwe raad die niet de be voegdheden heeft besluiten te ne men was ln het leven geroepen via een dekreet. De president van het land Is niet. verplicht de raad om advies te vra gen en mag op eigen gezag leden ontstaan en benoemen. 'Het zou niet eerlijk zijn wat mij betreft deel uit te maken van een organisatie als deze,' aldus Frei. Woensdag was door generaal Au gusto Pinochet de stichting van de raad bekendgemaakt. Frei en de oud-presidenten Gabriel Gonzalez Videla en Jorge Alessandri waren ook gevraagd lid ervan te worden. Videla had de plechtigheid bijge woond. maar Frei en Alesssandri waren niet verschenen. ROME (DPA) Van alle kanten zijn de Italiaanse socialisten aan het begin van het nieuwe Jaar be zworen hun dreigement tot intrek king van hun steun aan de rege ring niet uit te voeren en aldus de val van het centrum-linkse kabl- net-Moro te voorkomen. De socialistische partijleider, Fran cesco de Martino, had in een kran teartikel de Indruk gewekt dat een breuk met de christendemocraten voor de socialisten al een uitge maakte zaak was. Gisteren waarschuwde de parttjse- cretatis van de christendemocraten. Benigno Zaccagnlnl. dat een crisis op d i t ogenblik elke regeringsacti- viteit voor vele maanden tot stil stand zou brengen'. Daarbij zouden alleen de communisten weer baat hebben. Voor een vóór kerstmis door de regering aanvaard en door de socialisten scherp gekritiseerd programma tot aanzwengeling van de conjunctuur stelde Zaccagnlnl wijzigingen ln het vooruitzicht die aan de socialistische eisen tegemoet zouden komen. De socialisten verlenen, evenals de sociaal-democraten, de uit chris tendemocraten en republikeinen bestaande regerimg-Moro parlemen taire steun. Deze steun geldt als een coahtte-afspraak. WASHINGTON (UPI, Reuter, AP) De Amerikaanse inlichtingendienst CIA, het ministerie van buitenlandse zaken en het Witte Huis hebben gisteren ontkend dat Amerikaanse oud-soldaten en Zuid-Vietnamezen in Angola vechten in een door de CIA opgezet geheim leger. Het Amerikaanse dag blad Christian Science Monitor had dit gistermorgen gemeld. In een zeer korte verklaring aan de Amerikaanse persorganen zei een woordvoerder van de CIA dat de informatie van het dagblad onjuist is. Hij weigerde verdere inlichtin gen geven. Het Witte Huis en het ministerie van buitenlandse .za ken hadden eerder op de dag ge zegd dat het artikel onjuist is en elke grond mist. Driehonderd Uit informatie van hoge officieren had de schrijver van het artikel ln de Christian Science Monitor opge maakt dat de CIA de oud-strijders opleidt, naar Afrika overbrengt en van wapens voorziet. Volgens de officieren zijn er al zo'n driehon derd Amerikanen in Angola. De tweede groep wordt momenteel op geleid in het kamp Fort Bennlng ln Georgia en heeft ook vijftien Zuid- Vietnamezen in haar midden. Officieren van de Angolese bewe gingen UNITA en FNLA hebben verklaard dat de afgelopen tien we ken bijna honderd aan de zijde van de rivaliserende beweging MP LA vechtende Cubanen zijn omge bracht. Van de MP LA zelf zouden ongeveer 1600 soldaten zijn gedood. Volgens de officieren zouden gevangengeno men Cubanen de houding van de MPLA-troepen als ontmoedigd en laf hebben ervaren. Volgens het ln de Zuid-Afrikaanse stad Johannesburg verschijnende dagblad Johannesburg Star zou de UNITA hebben aangedrongen op een onmiddellijk staakt-het-vuren. Daama zouden de drie ln Angola elkaar bestijdende bewegingen een conferentie moeten houden. Vijfhonderd leden van de MasaJ- stam in Kenia zijn aangehouden na gevechten tussen leden van de Ma sai en andere stammen. Bij deze botsingen zijn acht mensen om het leven gekomen en werden vijftig ernstig gewond. De gevechten ge beurden ln het district Narok, ten zuiden van de Keniase hoofdstad Nairobi. Eenheden van de politie en het leger zouden de orde Inmiddels hebben hersteld. Een Namibische politiewoordvoer der heeft gisteren meegedeeld dat zwarte guerrillastrijders ln Osha- kandi. ln het grensgebied met An gola, een Britse Immigrant en zijn negerbediende om het leven heb ben gebracht. De guerrilla's zouden lid zijn van de Zuldwestafrikaanse onafhankelijkheidsbeweging SWA PO. Het dikke rookgordijn dat nu door Peking wordt gelegd om haar verzoeningspogingën tot de Sowjet- Unie te verbergen, heeft zijn effect niet gemist. De vrijlating door China van de Sowjetrussische heli kopterbemanning, die meer dan twintig maanden geleden gevangen werd genomen, is overschaduwd door een anti-Sowjetrussische campagne in de Chinese Pers. De bitterheid van de artikelen en de persoonlijke vijandschap aan het adres van de Russische partijleider Leonid Breznjew schijnt alle ge praat over 'verzoening' absurd te maken. Of niet? De westerse analytici die zeggen dat verzoening onmogelijk is, wijzen er op dat Peking nog steeds volhoudt dat de Sowjet-Unie de belangrijkste ■bron voor oorlogsgevaar' is, dat de 8owjet-Unie de politiek van expan- lie en agressie voortzet en dat haar «ysteem is ontaard tot 'socialistisch Imperialisme', en dat het onder Breznjew allemaal nog erger is ge- vorden dan het onder Chroestsjow »1 was. Als voor Peking inderdaad ie vrijlating van de helikopterbe- manning een blijk van de wil tot Verzoening zou zijn, zou het erg makkelijk zijn geweest de pers op dracht te geven zich te matigen. Maar dat is maar één kant van de medaille. Het is ook mogelijk de vrijlating te Jen als een politieke ommekeer. Toen de helikopter werd ingenomen zei Peking dat het 'overtuigende' bewijzen had dat de bemanning een 'spionage-opdracht' had en het wees alle ontkenningen van de Sowjet- Unle af als 'leugens'. Nu noemt Pe king dat dat de ontkenning van spio nage 'geloofwaardig' nadat twee jaar lang gezegd te hebben over be wijzen van het tegendeel te beschik ken. Dat kan niet komen doordat het over nieuwe feiten beschikt: het héd alle belangrijke feiten. De beslissing om de bemanning vrij te laten is daarom een politiek sig naal en de manier waa>op dat is ge beurd in het bijzonder de bereid heid van Peking haar eigen woor den in te slikken geeft Moskou een aanwijzing hoe dat signaal ge ïnterpreteerd ,noet worden. Wat Pe king ln werkelijkheid zegt is dat he; nadat het zijn woorden heeft ingeslikt zich wil bepalen tot an dere. belangrijker zaken, als Mos kou daar de prijs voor wil betalen. De Chinese diplomaten zullen dat niet in zoveel woorden tegen hun Sowjetrussische collega's zeggen. want dat zou Pekings onderhande lingspositie verzwakken nog voor dat de besprekingen nog maar be gonnen zijn. Maar het is iets anders duidelijke aanwijzingen te geven voor de Chinese belangstelling voor serieus overleg, doo- concessies vooraf, zonder voorwaarden vooraf, en Moskou aan te moedigen hetzelf de te doen en zo een betere atmo sfeer te scheppen voor betekenisvol le onderhandelingen. Dezelfde techniek werd toegppast door president Nlxon toen hij een opening naar China zocht, zelfs voord?' serieuze onderhandelingen waren begonnen, en Peking volgt het voorbeeld in een poging een histori sche opening near de Sowjet-Unie te naken. Pekings pogingen zijn niet zo nieuw als dp krant^koppen over de terug keer van de hplikopterbemanning het doen Hjken. De afgelopen paar Jaar zyn er steeds tekens geweest dat tenminste enkelp Chinese leiders naar een zekere mate van verzoe ning met de Sowjet-Uniè streefden. terwijl andere zich daar fel tegen- keerden. Maar hints in die richting in redevoeringen van eerste minis ter Tsjoe-En Lal en anderen en in 'h'storische' artikelen die zich schijnbaar bezighielden met wat in het China van tweeduizend jaar ge leden gebeurde, werden door de meeste westerse analytici als 'onbe langrijk' van de hand gewezen. Kis singer zelf heeft de gedachte aan gemoedigd dat het conflict Moskou- Peking historische oorzaken had die zo diep zaten dat een verzoening zeer onwaarschijnlijk was. Toen Lm Piao Mao's gedoodverf de erfgenaam werd gedood bij een vliegtuigongeluk toen hij op weg was naar de Sowjet-Unie na een de bat in Peking waarin hij zich duide lijk had verzet tegen een verzoening met de Verenigde Staten, werd het duidelijk dat dg Chinese leiders ver deeld waren 'n pro-Sowjet' en 'anti- Sowjet'-stromingen. Op het volgende partijcongres ver oordeelde Tsjoe-En Lai Plao's ver raderlijke band>met de Sowjet-Unie zo scherp dat het westen Tsjoe's eigen oppning naar de Sowjet-Unie bijna helemaal over het hoofd zag. De Sowjet-Unie zo legde hij uit, maakte alleen een 'schijnbeweging' naar het oosten, terwijl haa»- be langrijkste dreiging was gericht te gen het westen, en tegen Europa ln het bijzonder. In feite was dat een signaal voor Moskou dat Peking de dreiging voor een Sowjetrussische aanval op China niet meer zo ern stig nam als ln het verleden, en dat het daarom voorbereid was op over leg. Maar ook ln Moskou kwam het de bat los hoe China benaderd moest worden Sommigen stelden een posi tief antwoord voor zoals tussen de regels door duidelijk werd ul* de Sowjetrussische pers. Anderen hiel den vol als zovlen in het westen, da de Chinese vijandigheid tegen over de Sowjet-Unie zo diepgewor teld was dat iedere verzoening Chi na alleen maar de kans zou geven zich sterk te maken voor een toe- komstigp aanval op de Sowjet-Unie. Tsjoe's hint stond niet op zichzelf, maar maakte deel uit van een wel overwogen en consequente campag ne. HIJ gaf openlijk een Sowjotrus- sisph aanbod voor een normalise ring van de betrekkingen met Chi na toe. In 1974 stuurde hij aan Moskou een verzoenlngsboodsehan ter gelegenheid van de herdenking van de oktoberrevolutie, waarin hij het aanbod deed voor een nlet-aan- valsverdrag. Na Mao Vorig jaar januari, nadat Breznjew het Chinese aanbod als 'onoprecht' v«.r de hand had gewezen, weigerde Tsjoe dat 'nee' als een antwoord te beschouwen en drong er bij Brezn jew opnieuw op aan 'iets te doen', hoe weinig dan ook. 'o meen stukje van het probleem op te lossen'. Maar terwijl Pekings bereidheid voor een akkoord steeds duidelijker werd. werd Moskou's houding steeds onverzoenlijker. In de Sowjetrussi sche pers waren er aanwijzingen dat Moskou had besloten te wachter tot het overlijden van Mao ln de ver wachting dat de verwarring en zwkheid die dan over China komt de Sowjet-Unie een veel betere on derhandelingspositie zou geven en de kans op veel verderrelkende con cessies, dan die nu ln de wacht te slepen zijn. Pekings initiatief daarentegen was Juist erop gericht nu een akkoord met Moskou te sluiten, met Mao's zegen, wat zijn opvolgers zou bin den. Als dat mislukt, zo houdt Pe king Moskou voor. zou dat kunnen lelden tot een verdere verslechtering van hpt conflict met oorlog als uit eindelijk gevolg. Gedurende de overgangsfase na Mao zouden de partijen ln de opvolglngs- strljd opnieuw de vijandigheid te genover de 8owJet-Unie kunnen op voeren in een poging hun eieen posi tie te versterken in de strijd om het leiderschap, zoals ze dat ook hebben gedaan ln het verleden, in plaats van uit zwakheid isles te doen. zoals Moskou verwacht. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7