'De Graanschuur' is een juweel geworden KORT 'Stadsvernieuwing heeft invloed op leefsituatie' Rijkspolitie komt 200 personeelsleden te kort Haagse burgemeester Schols in toespraak Hof zegt: zakenman niet schuldig aan invoer van tabak Vragen over handel in gebruikte auto's - Eerste huwelijk na restauratie Stadhuis Rijksbijdrage van 20,7 min. VOOr Den Haag District 's-Gravenhage in moeilijke positie Keukens naar wens WI^DOMUS Feestweek Brand legt Haajse woning geheel ii. as Kerkdiensten zie pag. 22 ZATERDAG 3 JANUARI 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTtr H 6 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Wie zich helder voorstelt wat stadsvernieuwing voor Den Haag betekent, ziet al gauw in, dat die operatie het woon- en leefmilieu van tenminste honderdduizend mensen betreft. Dit zei burgemeester drs. F. Schols vrijdagavond in zijn nieuwjaarsrede, uitgesproken in het Congresge bouw. 'Als we bezien wat onb In het ko mende Jaar en de Jaren daarna bij het samen besturen van onze stad te wachten staat lijkt dat eigenlijk, verstandelijk gesproken, een onmo gelijke zaak. Maar zo n problema tiek ga Je ook niet alleen te UJf als een menselijke computer. Je gooit Je er in. met alle overtuiging die Je hebt, met alle geloof ln Je stad. met alle hoop voor de toekomst van die stad en vooral met alle gene genheid voor deze stad van men sen'. Stadsvernieuwing is. zo zei de bur gemeester. 'geen krotopruiming al leen. geen sanering, verkeersverbe- tering. uitbreiding, vernieuwbouw of het inhalen van achterstallig on derhoud alleen, het is dat alles bij elkaar, en dus meer". Wijkegoisme Het Is zaak de stadsvernleuwende activiteiten te coördineren, aldus drs. Schols. De vernieuwing ls mede een groot organlsaUe-vraagstuk. omdat de aanpak van de stad op een democratische manier moet ge beuren. "We willen besturen 1 steeds beter overleg met de bevol king. De bestuurder moet leren hoe hij kan delegeren, hoe de mensen het zelf het best kunnen doen'. De burgemeester waarschuwde voor 'wijk- en buurtegoïsme' dat bij zelfwerkzaamheid van de bevolking op de loer ligt. Het gaat niet aan stedelijke lasten en verplichtingen (verkeerswegen, voorzieningen die voor meer dan één wijk of buurt van belang zijn) naar andere wij ken af te schuiven, zo zei drs. Schois. De Hagenaars moeten be seffen. dat hun straat, buurt of wijk niet geïsoleerd bestaat. 'Leeft deUjkheid niet. Dan blijft zij steken in een onvolgroeidheid, waarvan onverdraagzaamheid het kenmerk ls'. Geduld Drs. Schols waarschuwde ook voor een overhaaste aanpak. 'Vooral moeten burger en bestuurder leren, dat een belangrijk gebod geduld ls'. Juist omdat tienduizenden mensen te maken krijgen met de stadsver nieuwing ls een ernstige verstoring van het levensritme van de betrok kenen onaanvaardbaar. "Er zijn al dure lesgelden betaald op dit ge bied. Bij het werken aan de stad van de toekomst moeten we steeds bedenken, dat ook de mens van vandaag recht heeft op een eigen, vertrouwde omgeving'. DEN HAAG Het Haagse ge rechtshof heeft vrijdag de 48-Janse C. S.. directeur van een te Rotter dam gevestigd expeditiebedrijf, vrijgesproken van medeplichtigheid aan overtreding van de sanctlewet. De man zou zich schuldig gemaakt hebben aan de Invoer van circa 16 ton ruwe tabak uit Rhodesië. Het gerechtshof achtte de directeur niet verantwoordelijk voor de invoer, die ln strijd lsm et het ln- en uitvoerverbod, dat Nederland en andere lidstaten van de Verenigd" Naties gelegd hebben op goederen uit Rhodesië. De tabak, die een waarde had van 80.000. was in doorvoer naar Zwitserland, waar de opdrachtgever gevestigd u-as. De Zwitserse autoriteiten hadden voor de invoer een vergunning afgege ven. De rechtbank te Rotterdam had de directeur veroordeeld tot 7500 boete en teruggave van de ln be slaggenomen tabak. fADVERTENTIE KORPEL voor ai uw bloemwerk telefoon 46.92.21. Drs. Schols geduld nodig die gedachte niet, dan lukt de ope ratie naar meer eigen verantwoor- ROTTERDAM De heer W. Bag german. gemeenteraadslid voor de VVD wil van het gemeentebestuur weten of de publlkaties in de con sumentengids met betrekking tot het kopen van tweedehandsauto's Juist zijn. In de consumentengids van november worden drie auto handelaren ln Rotterdam beschul digd van bedrieglijke praktijken. De heer Baggerman vraagt of. in dien blijkt dat de beschuldigingen Juist zijn. het mogelijk is dergelijke uitwassen te bestrijden. DEN HAAG In de uit 1733 daterende Schepenkamer van het Oude Stadhuis aan de Groenmarkt werd gisteren de eerste huwelijksvoltrekking na de grote restauratie van dit prachtige gebouw verricht. Sedert 1850 is deze zaal. met een onderbreking van 1945-1976, als trouwruimte in gebruik. De eer viel te beurt aan het bruidspaar C. Roeleveld-de Ruiter, dat door ambtenaar Franx 'burgerlijk' in de echt werd verbonden. Na de huwelijks sluiting reed het echtpaar Roeleveld met een Rolls Royce uit 1934 naar de Oude Kerk in Scheveningen, waar het huwelijk werd ingezegend door ds. Jac. de Vries. De heer en mevrouw Roeleveld gaan zich vestigen in Geleen, waar de bruidegom als chcmisch-technoloog bij de DSM werkzaam is. DEN HAAG Staatssecretaris J. L N. Scha ef er (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) heeft de ge meente Den Haag een bijdrage toe gekend van 20.720.000 voor de uitvoering van een deel van het saneringsplan Bezuidenhout-Cen trum. Het gaat om een rijksbijdra ge van tachtig procent in de kosten van verwerving door de gemeente Den Haag van gronden en opstal len in het gebied dat globaal ligt tussen de Muzenstraat. de Nieuwe Haven, de Hekkelaan en de Zwar te weg. In dit gebied ligt de baan voor de semi-metro en bovendien ls een groot rijkskantorencomplex m aanbouw. Alle opstallen zijn bijna gesloopt. DEN HAAG Het korps rijkspolitie district 's-Gravenhage komt tweehonderd personeelsleden te kort, voornamelijk in de rangen van wachtmeester en wachtmeester le klasse. Dit signaleerde kolo nel P. Paul gisteren in zijn nieuwjaarstoespraak in het paleis van justitie, waarin hij een overzicht gaf van het politiegebeuren in zijn district in 1975. (ADVERTENTIE) In uw Vendomus komt u ogen tekort als u al die keukens ziet. Nog nooit had u zoveel keuzemogelijkheden onder één dak. In stijlen van klassiek tot progressief. In materialen. In kleuren. In aanbouwvariaties. Stuk voor stuk keukens van hoog niveau. Gemaakt door de meest vooraanstaande fabrikanten. Maar het meest verbaasd zult u staan van de prijzen bij Vendomus. Want die kunnen elke vergelijking glansrijk doorstaan. Goede raad: komt u gauw eens uw hart ophalen. En ontdekken dat u bij Vendomus méér keuken krijgt voor uw geld. het woonwarenhuis van Vroom Oreesmann Rijswijk winkelcentrum in de Bogaard Volgens kolonel Paul is de organie ke sterkte van zijn korps 850 man. De categorie wachtmeesters, be staande uit 400 personen, verricht hoofdzakelijk werk op straat. Ook in het afgelopen jaar heeft een aanzienlijke verjonging in zijn korps plaatsgevonden. De oudste 56 wachtmeesters le klasse hebben een gemiddelde leeftijd van 55 jaar; voor de overige ongeveer 350 wachtmeesters ligt dit ge middelde op 24 jaar. Kolonel Paul zei te verwachten dat het korps gezien het personeelste kort zich ln de komende Jaren nog in een moeilijke positie zal bevin den. Hij signaleerde in dit verband een stijging van het ziekteverzuim in 1975. Met name in de leeftijds klasse van 45 jaar en ouder deden zich veel ziektegevallen van langer dan een maand voor Samenwerking Met betrekking tot de organisatie haalde de districtscommandant de hergroepering van elf gemeenten in de Krimpenerwaard aan, nu Krim pen aan den IJssel formeel een gemeentelijk korps heeft gekregen. De twee Jaar geleden gestarte sa menwerkingsverbanden van land- groepen in Hollands Midden- en de Bollenstreek hebbeh ook in 1975 bevredigend gefunktioneerd. Kolo nel Paul maakte bekend dat mo menteel in nauw overleg met de betrokken burgemeesters en de of ficier van justitie een voorstel tot uitbreiding van de gemeenschappe lijke surveillance tot de avonduren en de weekeinden in studie is. Ook in andere streken van het diistrikt begint de samenwerking meer gestalte te krijgen, zoals in het Westland, inclusief de groepen Berked en Rodenrijs en Pljmacker en in de Krimpenerwaard. De com mandant betreurde in zijn toe spraak dat de bereikbaarheid van de politie in de rijkspolltiegemeen- ten in de avonduren nog onvol doende is. In dit verband haalde zij het zg. landelijke '0011' systeem aan. Na realisatie van dit systeem zal het publiek in het gehele land via dit nummer hulp kunnen inroe pen. niet alleen van de politie, maar ook van brandweer en ambu lancedienst. Voor wat de communicatie betreft kondigde kolonel Paul de aanslui ting van 15 rijkspolitiegroepen aan op het politlertelex-net. Meerdere groepen worden ln de loop van dit jaar van een portofoon-net voor zien. De huisvesting van de rijkspolitie groepen noemde de kolonel over het algemeen redelijk. De bespre kingen inzake een betere behuizing van het districtsbureau berinden zich ln éen vergevorderd stadium. De recherchegroep heeft voorlopig onderdak gekregen in het Paleis van Justitie. Êen definitieve oplos sing van één centrale huisvesting is op korte termijn noodzakelijk. Het aantal geconstateerde snelheids overtredingen in 1975 in het dis trict bedroeg 8.700 tegen 8.500 im 1974. Het verkeer eiste de tol van 74 doden (65 in 1974). Het totale aantal aanrijdingen daalde van 6625 im 1974 tot 6475 vorig jaar. De stijging van het aantal behandelde misdrijven in 1975 (5800) is relatief geringer dan in 1974, nl. 5,5 pet tegen 10 pet. De vermogensdelicten nemen daarbij de belangrijkste plaats in. Het aantal agressieve de licten is bijna verdubbeld en wel van 33 in 1974 tot 62 ln 1975. Kolonel Paul was verder van me ning dat de strijd tegen het illegale wapenbezit steeds meer aandacht verdient, aangezien dit volgens hem onverbrekelijk is verbanden met de georganiseerde misdaad, die natio naal en internationaal nog steeds groeit. Volgens hem is het een goe de zaak, dat er momenteel gedach ten leven om binnen korpsverband de strijd tegen het illegale wapen bezit te bundelen. Hetzelfde geldt voor de handel in verdovende mid delen. waarvan Nederland binnen de Europese Gemeenschap het han delscentrum dreigt te worden, aldus de districtscommandant. Van een onzer verslaggevers ZOETERMEER Cultureel Zoetermeer, dat zich jarenlang moest behelpen in schoolaula's, café zaaltjes en andere noodbehuizingen voor toneelopvoeringen, concerten en filmvoorstellingen kan vandaag de vlag uitsteken in verband met de opening van het theater 'De Graanschuur'. der Koningin mr. M. Vrolijk is de eer te beurt gevallen om deze schitterende accommoda tie ln de oude dorpskern vanmid dag officieel te openen. Tot gister avond laat waren de nijvere wer kers achter de schermen nog be zig om de laatste voorzieningen aan te brengen en de technische installatie uit te proberen. Im mers. vanmiddag moet de ope ningsvoorstelling met medewer king van de cabaretières Marjol Flore en Silvia Alberts perfekt verlopen om de vele genodigden te tonen wat voor fijn en sfeer- rljk cultuurcentrum de groeistad heeft gekregen. 'Komedie' Dat heel Zoetermeer de geboorte van "De Graanschuur' meeviert blijkt uit de grote belangstelling De fraaie foyer van 'De Graanschuur' met een zoldering van eikehout. De oorspronkelijke ramen zijn gehandhaafd. die voor de georganiseerde evene menten ln de speciaal georgani seerde culturele feest week bestaat. Het winkelende publiek zal er vanmiddag om twee uur al Iets van merken met een openlucht- voorstelling van 'Koemedie' voor het theater. Een aantal amateurs heeft onder leiding van Albert Maurits en Frits Ferres van de Haagse Comedie geruime tijd aan deze vrije Interpretatie van Bre- dero's 'Klucht van de koe' ge werkt. Bij een rondgang door het theater valt op dat de archltekt. adviesbu- Areau M. Stichter uit Schiedam en aannemer gebrs. Smits uit Zoetermeer bij de complete ver- houwing van de vroegere bouw vallige graanschuur 'ambachtelijk' re werk zijn gegaan Er is zoveel mogelijk natuurlijk materiaal ge bruikt. waardoor het minl-thea'er •»en heel bijzondere sfeer heeft gekregen. Straatklinkers Meteen na binnenkomst ria het steegje naast het vorige week ge opende dorpshuis aan de Dorps straat komt men ln een grote rulrate. die bedoeld is als exposi tiezaal en waar zich bovendien de informatie-balie en de kassa be vindt. De straatklinkers van het meegje heeft men door laten lo pen ln deze zaai. waardoor het. barrière-effekt zoveel mogelijk wordt gemeden. Een tweede grote ruimte op de begane grond is de foyer met parketvloer en smaak volle aankleding. Als dragers zijn Het intieme theater. Duidelijk zijn de gebogen kapspanten te zien. oude eikenhouten balken gebruikt die vroeger ln de schuur hebben gestaan. Het theater bevindt zich direkt onder de kap en is via enkele brede trappen vanuit ae foyer bereikbaar. Voor gehandi capte bezoekers is een lift geïn stalleerd. De 250 bezoekers die er- In kunnen zullen zich bijzond"r op hun gemak voelen. De amfi- theatersgewljs opgebouwde '«aal is in samenspel met de Intieme ge bogen kapvorm en de gemakkelij ke. groene fauteuils een juweel geworden. Vanaf elke plaats -- men kan zijn benen goed kwijl - heeft men goed uitzicht op het podium. In 'De Graanschuur' dat de ge meente zo'n anderhalf miljoen gulden heeft gekost kunnen zich allerlei activiteiten afspelen: van toneel tot kamerconcert, van filmvoorstelling tot tentoonstel ling. De technische voorzieningen zijn 'up to date'. Iedere zaterdag- en zo-ïdxvavond dient het theater als bio p De vrijdagavond zal worden bestemd voor toneel, muziek, cabaret en andere kunstvormen. Exposities De schooljeugd zal Intensief bij het- doen en Ja ten van 'De Graan schuur' worden betroken. Een voorbeeld is de serie exposities die ln het theater wordt gehouden en waarbij de bezoekers darï tekst en Ter gelegenheid van de opening zijn \ersehlllenile evenementen ln 'De Graanschuur' georganiseerd. Vanavond om 20.15 uur: optreden Mar jol Florc <-n Silvia Alberts. Zondag I januari 11.30: Koffieconcert: 11.00. IfiOO. 20.00: Klim That's enter tainment'. Maandag 5 Januari 20.15: Optreden Zang- cn Oratoriumver. Cantate Deo. ■streek muziekschool en Kunst en Vriendschap. Dinsdag 6 Jai pe Davids. Rejoice, Voce. Woensdag 7 januari 15.00: Programma voor 05-plussers m.m.v. de mezzo-so praan Meta Rourgonjen en zangeres t.l/a Brown: 20.15: Cabaret 'Step-ln- uitleg van de exposerende kunste naars (sters) krijgen. Vier Zoetermeerse kunstenaars bijten de spits af tot en met 1 februari: Ad van den Brink (gou aches), Gerard Koopmans (schil derijen). Ben Mostert (beelden) en Ferdi Wouda (aquarellen). De expositie is vrij toegankelijk da gelijks van 10-12 en 2-5, vrijdag avond 7-9 en zaterdagmiddag van 2-4 uur. stcp-ult'. Donderdag R Januari 10.30: Trouba doursduo Robert en Anje van Lint (voor scholieren): 20.15 Zoetermeerse Comedie speelt Het uur der verruk king'. Vrijdag 9 januari 19.00: De klucht van de koe (Koemedie); 20.00: CJP-avond m.m.v. Fungus. Zaterdag 8 januari 15.00 en 16.15: Pop pentheater: 20.00: Film 'That's enter tainment'. Zondag 9 januari 20.00: Film That's entertainment'. De kaarten voor alle voorstellingen kos ten een gulden en zijn op vele adressen verkrijgbaar. Inlichtingen: Culturele Zaken (079-169966) of bij De Graan schuur (079-167660). -'e trambaan r.ssecretaris Schaeier /olks- .1 uisvesting en ruimteüjkeorde- ng) heeft de gemeente D Lier een rijksbijdrage verstrekt van 416.400 voor het saneringpian Oude Trambaan. B en V vat De Lier hadden de staatsacrearis daarom verzocht. De totzegfeg is een voorlopige bij drag t Avicultura In de Haagse Houtrustaafll*n wordt op 9, 10 en 11 jïmia-i weer het kleindierenevenenext Avicultura gehouden. Te zie* zijn hoenders, dwerghoeniers water- en siervogels. rassieflui- ven, konijnen, cavia's en an«ere kleine pelsdderen zoals muiün, hamsters en gerbols. Tevns brengt de vogelvereniging Lusi- nia haar show bij Avicultura Ov- der. Alle Inzendingen worden o» 8 januari door een team vai daartoe speciaal opgeleide keur meesters gekeurd. Het wedstrijd element komt op de eerste plaats. De show is geopend op vrijdag en zaterdag a.s. van 12- 22 uur en zondag van 10-17 uur. Inlichtingen: 070-888350 (de heer J. de Jong). Ziekenfondsen De Haagse ziekenfondsen (AAZ- Nutsziekenfonds, St. Joannes de Deo en AZIVO) hebben de pre mie voor de vrijwillige verzeke ring moeten verhogen van 88,20 tot 105, per maand. Als gevolg van een uitbreiding van het aantal ziekenfondsen dat aan een gezamenlijke kostenver- eventng deelneemt, geldt deze premie voor het grootste deel van ons land. Vooral op de pre mies in de grote steden heeft dit een gunstige invloed. Mini-computer In het gebouw van de afdeling der Elektrotechniek van de Technische Hogeschool te Delft wordt woensdag 7 januari een technisch symposium gehouden over het onderwerp: 'De toepas sing van de mini-computer ln de nabije toekomst'. Prof. Oberman verricht de opening, waarna prof. Van der Poel een lezing houdt over de toekomstverwach tingen van de mtnd-computer. Meer lezingen worden gehouden door ir. Spoon (mini-computers en telefooncentrales), ir. Haar man (mini-computers en ener gie-techniek) en een lezing, ver zorgd door Logica Benelux uit Rotterdam (koppeling van mini- met grote computers). Het symposium wordt gehouden ter gelegenheid van het 14de lus trum van de 'Electrotechnlsche Vereeniging'. In de kelder van het genoemde gebouw wordt van 6 tot en met 10 januari een tentoonstelling over 'De compu ter en Üe elektrotechniek' ge houden. In de lustrumweek zelf. eind maart, vindt nog een soci aal-economisch symposium plaats. Wereld-Wijs De afdeling Den Haag en om streken van de Nederlandse Ver enging voor Vrouwenbelangen, Vrouwenarbeid en Gelijk Staats burgerschap houdt een cursus Wereld-Wijs. bedoeld om vrou wen politiek bewust te maken De data zijn; 25 februari, 17 en 31 maart in de Trlumfatorkerk aan de Jul. van Stolberglaan. De Inleiders zijn mevrouw dr. Van Heel-Kasteel, i'.d van de Tweede Kamer, drs. Rempt-Halmmans de Jongh. voorzitter van de Ne derlandse Vrouwen Raad en mr. Berkhouwer, Tweede Kamerlid en lid van het Europese Parle ment. Inlichtingen verstrekt me vrouw Wildeboer-Haak. v. Zuy- len van Nijeveltstraat 37, Wasse naar. Gehandicapten In de Rijswijkse Centrale Biblio theek aan de dr. H. ColijnJaan 343 wordt van 7 tot en met 31 januari een ter.toonstelling ge houden van hulpmiddelen en voorzieningen voor het lezen door visueel en lichamelijk ge handicapten. De expositie wordt verzorgd door de Stichting Aan passingen voor ?ehandicapten' uit Leidschendam en de 'Neder landse Bibliotheek en Lectuur Centrale' in Den Laag. En dan nog Aan het Groenewegje 75 A in Den Haag is gisteamiddag het nieuwe restaurant P<rt Salut ge opend. De eigenaars, Henk en Alice de Groot, biedei hun gas ten Zwitserse geiecfyen. Het traditionele 'Ball de österrei- cher' vindt dit jaar oi 14 febru ari in Grand Hotel Huis ter Duin te Noordwijk aan Zee plaats. Inlichtingen: '70-322165 (de heer H. Baron) >e 's Gra- venhoagse Aquariumvereniging Leert houdt op woensda- 7 janu ari om acht uur in De '.chak de eerste bijeenkomst in 156. DEN HAAG Door een fellebrand ls aan dc Parallelweg ln DenHaag gisternacht een woning gehei in as gelegd. De woning beston' uit een tweede verdieping en een zol der. De beneden-verdiepingen lie pen aanzienlijke waterschade op. evenals de aangrenzende hulzen De schade aan de uitgebrande worng wordt door de brandweer op 80.000 geraamd. De eigenar bleek niet verzekerd te zijn. Over de oorzaak van de brand s nog niets bekend. Een aantal di- ven. eigendom van de gedupeerc bewoner, kwam ln de vlammen on

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6