Onderwijs tot >16 jaar krijgt voorrang bij PPR en PvdA dichtbij Afschaffing kinderbijslag Commentaar Bedriegelijk zinnetje in ontwerp verkiezingsprogram Snaller d'aagvlak (1) Smaller draagvlak (2) Smaller draagvlak (3) JV wiw ni I I I 8- 1 W»f Oost-Duitsland vraagt uitlevering van vluchteling Zware storm Sneeuwberichten wat er wel en niet uitkwam bruin jodoeus vrij ei liederenbundel stijl gelijkheid ZATERCVG 3 JANUARI 1976 BINNENLAND TROUW'KWARTET 5 D minister-president van het extra- priementaire kabinet-Den Uyl heeft «jsterarond zijn toernee van spreek- fcurten een nieuw vervolg gegeven, •la rijn bezoek aan de christelijke werlgevers in Nijmegen, de fabrieks hal -an Werkspoor m Amsterdam, het IK (Tl m Hilversum en de PvdA in Heden, om slechts enkele te noemen, wa de zaak nu eens omgedraaid en kvam de VPRO bij Den Uyl op bzoek. Si het moet worden gezegd: de minis- rr-president heeft in wat nu reeds een geruchtmakend radio-interview wordt genoemd (waarom eigenlijk?) een groot aantal, wat je zou kunnen noe men overwegingen van het ka binet publiek gemaakt. Er is dus nog alle tijd voor een ruime discussie. Nu kan men het verdrietig vinden, dat de premier eerst niet met deze ideeën in het parlement is geko men, het is in ieder geval, afgaande op de inhoud, wel te waarderen dat Den Uyl zijn visie zo openhartig heeft gegeven. Het zal de lezer van deze kolom niet verbazen, dat het zo wordt opgemerkt, want meer dan eens hebben we op deze plaats geschreven, dat dit kabinet naar onze mening de economische situatie veel te rooskleurig bleef taxe ren. En tegelijkertijd werden bijvoorbeeld de uitspraken van de president van De Nederlandsche Bank als te somber gekwalificeerd, terwijl die in wezen bijzonder realistisch waren. Wat nu de inhoud van Den Uyls radiogesprek betreft kan in dit stadi um het volgende worden gezegd. Het is verheugend dat het kabinet er alles aan zal doen om meer arbeidsplaatsen te creëren. Want wij dienen goed te bedenken dat het uiterst onrechtvaar dig is dat een groep van meer dan 200.000 mensen dag in dag uit moet leven zonder te kunnen werken en niet bij het arbeidsproces betrokken kan zijn. Het stemt eveneens tot vol doening dat het kabinet inziet dat verdere beperking van de particuliere inkomens zonder de collectieve (over- heids) uitgaven een weinig rea listische politiek is. Het draagvlak is smaller geworden en dat gaat ons allen aan. Wel stelt het ons teleur dat de minister-president af en toe in het radiogesprek op bijna ontoelaatba re wijze generaliseerde. Als de premier bijvoorbeeld zegt dat de ondernemers er op uit zijn om zoveel mogelijk mensen door machi nes te vervangen is dat niet meer dan een gemeenplaats. Tal van onderne mers zijn immers gedwongen door veel te hoge lasten om het aantal arbeidsplaatsen noodzakelijkerwijs te beperken opdat de continuïteit van het bedrijf niet meer wordt bedreigd. (Bij de spoorwegen, een staatsbedrijf, is dat niet anders dan bij een willekeurige particuliere onderneming). Wij kunnen er wel begrip voor op brengen dat de minister-president een nogal boze uitval deed naar allerlei groeperingen die zoals hij het uitdruk: te aan de deur kloppen van het Binnenhof. Maar Den Uyl zal toch niet vergeten zijn dat hij tijdens een vorige kabinetsperiode het zaad ge strooid heeft voor een aantal van deze 'ontevredenen der natie?' Bij de kritidc ook een woord van waardering uit de onverwachte en misschien onverdachte hoek. Het is vandaag 1(D jaar geleden dat de christelijke «ociale vereniging Patrimo nium werd opgericht. Het doel van deze verenging is altijd geweest om te bouwen aai een rechtvaardige samen leving. D&rvoor heeft zij met name in haar boeiperiode veel en voortref felijk wek gedaan. In het nummer van van«aag schrijft één van de re- dacteurei Piet Koenes over de leider van dit xabinet (ik deel bepaald niet zijn polHeke visie): 'Voor mij is Joop den Uy een integer politicus met een fenomaale kennis van zaken op prak tisch ek politiek terrein. Hij schijnt bovenden een charisma te hebben voor fet oplossen van interne politie ke cises, waarop zijn kabinet een special abonnement schijnt te heb ben'.En verder merkt hij op: 'Premier Den Uyl heeft ontdekt dat regeren nog iets anders is dan oppositie voe ren Da geldt zeker na dit radiogesprek. NJMEGEN Twee van de twintig itzendingen op de manifestatie van jnge onderzoekers in Nijmegen eeft een jury gisteren uitgekozen oor afvaardiging naar de Europese nanifestatie van deze organisatie in Madrid In mei. Het zijn: een onder zoek van Harry Geyrts naar het weercijfer. dat een nieuwe methode suggereert om het weer te beoorde len en een onderzoek van de stich ting de jonge onderzoekers "t Gooi', die de invloed van een waterzuive ringsinstallatie op de waterkwaliteit in en rond Naarden heeft bestu deerd. Aan de manifestatie in Nij megen doen 150 deelnemers mee. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM In het (eer ste) ontwerp-verkiezingspro- gram van PvdA en PPR staat een bedriegelijk zinnetje. Het komt erop neer dat deze partijen ook in de periode van 1977 tot 1981 voorrang willen geven aan het onderwijs voor kinderen van vier tot zestien jaar. Wanneer - daarmee bedoeld wordt dat (ook) in de toekomst verbete ring van het funderend onderwijs (tot 16 jaar) moet gaan ten koste van het hoger onderwijs (vanaf 16 Jaar), is dat een nogal kortzichtige beleidskeus. Want een kind kan narekenen dat de uitbreiding van het hoger onderwijs in de toekomst de grootste investeringen vergt. Juist in het belang van die kansar me groepen, waarvoor genoemde partijen zeggen op te komen. Het misverstand is begrijpelijk. Al geruime tijd leeft het besef dat er vooral in de eerste schooljaren iets mis gaat. Al heel jong lopen kinde ren uit minder 'schoolgerichte' ge zinnen achterstanden op. Kleuter school en lagere school maken die achterstand alleen maar groter. In de eerste jaren van het voortgezet onderwijs wordt de kloof tussen de culturele elite en de rest bevestigd. Het ligt dus voor de hand alle aandacht te richten op verbetering van het onderwijs voor de jongste kinderen. Vandaar de experimenten met een nieuwe basisschool en een middenschool en de extra aandacht voor arbeiderskinderen, meisjes en kinderen van gastarbeiders. De keerzijde van de medaille Is geweest dat het hoger onderwijs moest bezuinigen. Dat kon ook best want met name de universiteiten hadden een ongebreidelde groei achter de rug. Het leek niet meer dan rechtvaardig dat de universi teiten financieel een toontje lager gingen zingen. Zo onderging de universiteit gelaten een aantal in grijpende bezuinigingen. Na aan vankelijk fe lverzet werd zelfs de beperking van de studieduur ten slotte zonder slag of stoot door het parlement aanvaard. Minister Van Kemenade en staatssecretaris Klein buigen zich over de problemen van het hoger onderwijs. (Een illustratie van Jan Willem van Vught in Uitleg, het weekblad van het departement van onderwijs en wetenschappen.) wijsbeleid. Ook al valt. er op uni versiteiten nog wel wat te bezuini gen, dan nog zal de uitbreiding van de rest van het hoger onderwijs handenvol geld kosten. Herziening De Moor is een van de pleitbezor gers van een ingrijpende herzie ning van het hoger onderwijs. De studieverkorting volgens de wet- Posthumus zoals deze nu in het staatsblad ls verschenen gaat hem nog niet ver genoeg. De recente nota over het hoger onderwijs van staatssecretaris Klein sluit goed aan op de Ideeën van De Moor. Klein wil naast het universitaire onderwijs (dat zich na de opening van de universiteit van Maastricht op 9 Januari niet verder mag uit breiden) en het hervormde hoger beroepsonderwijs een derde soort hogere opleidingen creëren. Dat wordt dan driejarig algemeen hoger onderwijs. De opzet van die alge mene opleidingen is door de com missie-De Moor nader uitgewerkt Verwacht wordt dat in de komende tien, twintig jaar het percentage deelnemers aan het hoger onder wijs zal stijgen van vijftien tot veertig procent van de leeftijds groep. Zelfs als men de uitbreiding ran de universiteiten nu stopt en de groei van het hoger beroepson derwijs in de hand houdt, zal deze operatie uitermate kostbaar zijn. Zoals het vijf Jaar geleden moedig was het mes te zetten in de uitga ven voor het wetenschappelijk on derwijs. zo getuigt het nu van durf geld te vragen voor de ontwikke ling van het hoger onderwijs. Onderwaardering Daarmee is niet gezegd dat we moeten vervallen in de oude fout van onderwaardering voor lagere vormen van onderwijs.:Maar de op lossing van de problemen die zich daar voordoen (bijvoorbeeld het achterblijven in ontwikkeling van meisjes) kan vaak ook zonder veel extra geld'worden nagestreefd. Ver mindering van het aantal leerlin gen door daling van het geboorte cijfer gaat het basisonderwijs ver der een bezuininging opleveren Een verdubbeling van het aantal studenten in het hoger onderwijs zal echter wel grote financiële of fers vTagen. Als men ziet dat er nu aan de universiteit driemaal zoveel jongens studeren als meisjes en men wil deze en andere achterstan den werkelijk wegwerken, zal men dat in een volgende kabinetsperio de financieel moeten waar maken. In financieel opzicht betekent dat. voorrang voor het hoger onderwijs. Principe Mn of meer ln aansluiting op deze mode komen nu PvdA en PPR met de leus dat ook in de volgende kabinetsperiode voorrang gegeven moet worden aan het funderend onderwijs. Daarmee wordt een cor rectie die vier jaar geleden noodza kelijk was verheven tot principe voor het toekomstig onderwijsbe leid. Het is moeoilijk ln te zien hoe de kansarme groepen in het onderwijs daarbij gebaat kunnen zijn. Want. laten we aannemen dat de verbete ring van kleuter- en basisonderwijs inderdaad ten goede komt aan minder bevoorrechte groepen zoals arbeiderskinderen of meisjes. Dan mogen we aannemen dat deze scholieren zich binnen de kortste keer zullen melden aan de poort van het hoger onderwijs. Dan zal blijken dat de oplossing van de problemen dip daaruit voortvloeien heel wat meer geld gaan kosten dandie paar extra onderwijzers die nu beschikbaar worden gesteld voor scholen in oude stadsbuurten. Prof. A. R. de Moor, een van de adviseurs van de regering op het terrein van het hoger onderwijs, heeft onlangs in een artikel over de Contourennota van minister Van Kemenade gewezen op de financië le gevolgen van het huidige onder- Vervolg van pagina 1 Premier Den Uyl zei dat tegen het licht van de noodzakelijke bezuini gingen de vraag rijst of de kinder bijslag voor de hogere inkomens niet op de helling moet. Het aantal kinderen per gezin loopt terug en nu een bepaalde groep een hoog welvaartspeil heeft bereikt, kun je je afvragen of deze groep niet meer zelf verantwoordelijkheid moet dra gen voor het kindertal. Wat de gezondheidszorg betreft, wierp pre mier Den Uyl op of we met. een uitgaveniveau van 16 tot 17 miljard gulden (8,5 procent van het natio naal inkomen) niet door zekere grenzen zijn heengeschoten. Hij wees daarbij op de lange ligduur in de ziekenhuizen, het feit dat er meer specialisten dan huisartsen zijn en het feit dat in Engeland, waar een nationale gezondheidszorg bestaat. het uitgavenpercentage aanzienlijk lager ligt. De geringere groei van de sociale uitkeringen noemde premier Den Uyl één van de belangrijkste taken voor het komende jaar. Hij zei ech ter dat er nog twee belangrijkere prioriteiten zijn gesteld, namelijk het bevriezen dan wel terugdringen van de inkomens die boven het gemiddelde liggen (25 tot 30.000 gulden) en het bevriezen van de inkomens van de gemiddelde werk nemer. Dat. aldus premier Den Uyl, is ons richtsnoer voor het komende jaar. Eigen belang In het radiogesprek noemde pre mier Den Uyl het voorts gevaarlijk dat elke groep alleen het eigenbe lang ziet. Hij zei zich dood te erge ren aan het feit dat de welzijns werkers protesteren op het Binnen hof. terwijl de CRM-begroting met honderden miljoenen guldens stijgt .Ook de onderwijzers, de au tobezitters en de ambtenaren lopen te hoop, terwijl iedereen moet zien dat een smal draagvlak is ontstaan voor onze gemeenschapsvoorzienin gen en dat juist dat dwingt tot een grotere gemeenschappelijke arbeids inspanning. 'Ik kan mij razend maken als ik zie hoe moeilijk men afstand doet van ongelooflijk klei ne groepsbelangen. De één -na de ander weigert te zien dat wij met elkaar in het schip zitten en moe- teri hozen', aldus premier Den Uyl. Wal de ontwikkeling op lange ter mijn betreft, ziet premier Den Uyl nog maar geringe mogelijkheden voor een reële stijging van het inkomen. Mede in verhouding tot de derde wereld verwacht de minis ter-president niet dat de Inkomens van de mensen die nu reeds boven het gemiddelde zitten tot het eind van deze eeuw veel zullen kunnen toenemen. ESSEN. Reuter Oost-Duitsland heeft de Duitse Bondsrepubliek ge vraagd om uitwijzing van de 26-jari- ge Werner Weinhold, die op 19 de- sember twee Oostduitse militairen tijdens zijn vlucht raar het Westen doodschoot. Weinhold. zelf ook een Oostduitse militair, werd twee dagen na zijn geslaafde vlucht in West-Duitsland voor een justitieel onderzoek aange houden. Van onze weerkundige medewerker Zo kan het gaan in een familie- .Een al wat bezadigd geworden moederdepressie brengt, jonge loten tot leven. Die nieuwe generaties gedragen zich als echte provo's en zoeken hun operatieterrein voor felle acties telkens op lagere breed ten. Vandaag hebben we te maken met een depressie die gisteren bij Schotland bijzonder actief werd. Zij kwam met luchtdrukdalingen van 12 tot 15 millibar in drie uur tijd van de oceaan binnen. Om zeven uur gisteravond werd de laagste luchtdruk (974 millibar) ge peild in de buurt- van Aberdeen. Langs de baan van de depressie viel 20 tot 25 mm regen (Rotter dam gisteravond 10 mm). Achter de kern steeg de luchtdruk in Noord- Ierland elf tot dertien millibar in drie uur tijd, waaruit wel blijkt dat dat. minimum toch een echte geme nerik is. De zwaarste winden wer den niet vlak bij het centrum waargenomen, maar zuidelijker, met name ln Ierland. De sterkste windstoten werden doorgegeven door Shannon en Rosslare ln Zuid- oost-Ierland met 133 km p. u. dat ls royaal 12 Beaufort, orkaankracht. De allerhoogste werd Kilkenny in Zuidoost-Jerland met 135 km. p u. Dit hele geval trekt naar het oosten en zal vandaag over de Noordzee liggen. De stormzone verplaatst zich via Zuid-Engeland vooral naar Noord- Nederland. In onze kustgebieden zal het vandaag ook stormen, wel licht zwaar, tot windkracht 10 11 Beaufort. Deze depressie is al de tweede in successie die voorbijgaat. De eerste trok in de nacht van donderdag op vrijdag voorbij, via Vlieland tot diep Ln Midden-Euro pa. Wenen had er gisteren overdag stormkracht 9 uit het westen van en later op de dag ook een sneeuw bui. Sneeuw is er ook in Nederland gevallen, met name in het noord oosten. Ten Post rapporteerde gis- temmorgen 6 cm. sneeuw. Hooae- Wcerrapporlen van glsternvo ld 19 uur. muxlmiiintei peral uur en neerslag van 7-19 uur: Amsterdam regen 7 3 De Bilt regen 6 4 Deelen regen 5 3 Eelde sneeuw 2 1 Eindhoven regen 10 2 Den Helder regen 5 5 Luchth. R'dam regen 3 10 Twente regen 3 0.3- Vllsslngen regen 10 Z Zd.-Limburg regen 10 ■"2 Athene onbewolkt 16 0 Berlijn zwaar bewolkt 1 1 Brussel regen 10 2 Genève geheel bewolkt 10 0 Helsinki onbewolkt 0.3 Kopenhagen half bewolkt 1 2 Londen motregen 13 0.2 Luxemburg regen 8 Madrid onbewolkt 17 0 M-lngu onbewolkt 17 O Me II area licht bewolkt 15 0 Nice zwaar bewolkt 12 0 Oslo geheel bewolkt —5 0 Parijs geheel bewolkt 12 0.1 Rome geheel bewolkt 16 0 Spl". geheel bewolkt 13 0 Stb'khólm onbewolkt —3 0 Wenen sneeuwbui 12 2 Casablanca onbewolkt 18 0 Las Palmas half bewolkt 20 0 Tel A viv zwaar bewolkt 17 0 Tunis licht bewolkt 18 0 i veel wind •"1 veen circa 4 cm. En na zonsopgang ging het ln Groningen boven cl en twee graden vriezen op normale waarnemingshoogte en de maxi mum-temperatuur bleef ln Ten Post steken op anderhalve graad boven nul Deze sterke wisselvallige toestand handhaaft zich de komende dagen vooral, omdat een straalstroming van 200 tut 250 km. p. u. uit het westen juist gericht is op de Noord zee en ons land. We zien dan ook sterk gevarieerde iVeersioestanrien. af en toe uitlopend op sneeuwbuien en ook een sterke variabele tempe ratuur. Onze medewerker in Kam pen zag bij de eerste depressie een merkwaardig spoor argeteke-id op zijn meieo2,-aaf tinstrument dat -te temperatuur, luch'dnk en vor heid »reg s'ieart). Om 24 uur was het 0 gr. C.. om Z en 4 uur maar liefst plus 9 gr. C. en een uur later weer plus l gr. C. De activiteit op de zon is buitengewoon gering. Het aantal zonnevlekken wordt door Boulder bepaald op nul en de 10 cm-strallng op vijfenzeventig. De sneeuwtoest.and In de Alpen verslechterd door aanvoer van zachte lucht. In de Harz ls de situatie matig voor de wintersport. Het dooit hier slechte tijdelijk, la ter worden er sneeuwbuien ver wacht. Enkele sneeuwhoogten Torfhaus 10 cm. St. Andreasberg 15 cm. O-I hrilok 54 cm. Braun'age 41 cm en F nk' 11 cm. 6 C~~~S ?0iïk\ v":V *up y.' HOOG WATER 4 Januari 1976. Vlissingcn 3.31 - 15.32: Harlngvlietslulzen 348 - 16-, Rotterdam 5 31 - 18 03: Sche- veningcn 4 50 - 17 02; IJmuiden 5.24 - 17.3R: Den Helder 9.15 - 2146; Harlingen 11 41 - 23 59: Delfzijl 1.18 - 13.48. HOOG WATER 5 Januari 1976 VUssingen 4 10 - 16.30: Haringvlietsluizen 4.23 16 38; Rotterdam 6 02 - 18-39: Sche- verUngcn 5 26 17 40; IJmuiden 6.02 18 16: Den Helder 9 43 - 22 15; Harlingen 12 16 - Delfzijl 1 54 - 14 26. onder redactie van loessmil Wat Abdoel Hafez Attar, Hans Zeuger, Carla Minoretto, Karl- Heinrich Huter en Jeane Dixon ons precies een jaar geleden wil den wijsmaken, is gelukkig alle-> maal niet uitgekomen. Allen noe men ze zich zieners en profeten, onheilsprofeten dan. die dat hebben we begin vorig jaar voor u opgeschreven onder meer voorspelden dat de olie in 1975 dubbel zo duur zou worden, dat Libanon een zware aardbeving te doorstaan zou krijgen, dat Austra lië door een vergelijkbare natuur ramp zelfs geheel van de aardbol weggevaagd zou worden, dat in het midden-oosten de derde we reldoorlog zou beginnen, dat de heren Ford. Mao. Wilson. Franco, Smith. Kissinger öf zouden over lijden óf aftreden, dat monster achtige. legendarische zeeslangen na duizenden jaren dutten diep in de Middellandse Zee boven water zouden komen, dat Italië staat kundig in tweeën gedeeld zou worden en dat Rusland en China te vuur en te zwaard op elkaar zouden inhakken. Daar is ons allemaal niets van be kend, behalve dan dat Franco echt overleden is (maar dat zat er al lang in) en dat de Libanese 'aardbeving' wellicht overdrachte lijk bedoeld is en in de verre ver te op de burgeroorlog tussen chris- tenen en moslims wilde wijzen. Omdat het met die profetieën dus toch maar. niks is gebleken, kun nen we ons beter bij wat grijp baarder plannen, ideeën en acties Alweer een hele tijd 'geleden heb ben de Spoorwegen bekendge maakt. de zitplaatsen in de trein eerlijker te gaan verdelen: ro kers en ntet-rokers krijeen pre cies evenveel zitplaatsen, zodat het rokende deel van het sporen de volk niet meer bevoordeeld zal zijn. Tot. nog toe is er weinig van veranderingen te merken Komt er nog iets van? Er wordt inderdaad hard aan gewerkt, ho ren we van NS. Telkens als een riltuig de werkplaats binnen komt. worden zo nod'g de ashut- ies gelijk verwijderd. In rijtui gen die voorlopig niet naar de werkplaats enan. worden alvast stickers met niet-roken in rook- coupé's gehangen A'delingen mét- sticker zijn zolang echte niet- rook wagons. houden die in het afgelopen jaar in ons eigen land opgeworpen, naar voren gebracht of gestart zijn. Wat is daarvan terechtgeko men? Vorig voorjaar heeft het Haag se gemeentebestuur geprobeerd de zogenaamde "bruine zones' wat minder bruin te krijgen. 'Een hond in nood doet het in de goot' was het motto, waarmee men de overmatige hoeveelheden hondenpoep in de 'bruine' straten te lijf ging, via de eigenaars ui teraard, die er op trottoirtegels. stickers, in advertenties en fol ders op attent werden gemaakt, dat er ook nog zoiets als een goot bestaat. Voor de honden die niet naar de goot te sleuren zijn, werd er bovendien een begin ge maakt met de plaatsing van hondentoiletten. Tot nu toe is de actie een groot succes, wordt ons op het stadhuis vertelt. Er is erg veel gebruik gemaakt van de mogelijkheid zelf een tegel bij zijn huis te laten beschilderen met een zittende hond en de tekst 'hond in de goot' en de gewraak te straten zijn ook zichtbaar niet zo bruin meer. De actie gaat nog een poosje door De vrije eieren, door nonnale kippen onder normale omstan digheden gelegd, worden steeds meer gegeten, sinds de belangen groep 'rechten voor al wat leeft' iHogeweg 1 in Raalte, tel. 05720 -1598»vprobeert het eten van zul ke eieren te bevorderen zonder de pluimveehouderij te schaden. Wie óók geen eieren wil nuttigen die met teveel pijn en moeite in veel te kleine hokjes (legbatte rijen: gelegd zijn. moet letten op het oranje embleem op de ver pakking met de tekst 'reehten voor al wat leeft'. Waar de 'vrije eieren' te koop zijn, hanet een raambiljet met datzelfde em bleem óf op de winkelruit, óf in de winkel boven de eieren. Ze zijn. meestal in de grootwinkel bedrijven. al te vinden in drieën dertig grote en kleinere plaatsen in het, land en heel binnenkort zal het aantal verkoopnlartsen aanzienlijk woeden uitgebreid. Het prikkeldraadhek. waarmee de boswachters van De Hoge Veluwe wilden verhinderen, dat het wilde zwijn 'Jodoeus de Kro kus' een nog groter stuk van het vers aangeplante krokusbollen veld zou wegvreten, heeft suc ces: na het met smaak verorbe ren van een paar duizend bollen heeft Jodoeus van verdere kro kusmaaltijden moeten afzien. Sinds het prikkeldraad de bollen beschermt, is Jodoeus er niet meer bij geweest. De boswach ters hopen nu maar dat Jodoeus er niets op verzint, want dat het een slim zwijn is. staat vast. 'Ik zeg er geen kwaad woord over', schreef de heer E. J. van der Molen, hoofd van de christe lijke lagere school in het Gro ningse Ulrum een paar maanden geleden, 'dat het samen zingen steeds meer plaats maakt voor het samen instrumentaal muziek maken'. Maar daardoor, betoog de hij. wordt het ook steeds moeilijker om als ouders en kin deren thuis samen te zingen, want die oude (christelijke en vader landse) liederen vind je nergens meer terug. En daarom deed hij een oproep: ouders en leerkrach ten moesten hem de titels van zulke in onbruik rakende liede ren sturen, dan zou hij proberen daar een bundeltje van te laten maken. Hij heeft intussen wel veel reacties gehad, maar nog niet genoeg voor een bundel, zegt zijn vrouw. Vooral reacties van ouders, nog niet zoveel van on derwijskrachten. Daar is nu het wachten op. maar het bundeltje zal er zeker komen. En nog steeds weten we niet wie achter de stijlgroep '4 x a' in Arnhem zitten. Eegin vorig jaar presenteerden ze zich, de 'ano nieme anti-ambtelijke ambtena ren'. Wel weten we dat ze de ambtelijke taalvervuiling te lijf gingen, de gewichtige, onbegrij pelijke zinnetjes in brieven en officiële stukken. Op het stad huis in Arnhem is iedereen wel met hun bestaan op de hoogte, al weet maar een kleine selecte groep ingewijden wie die '4 x a - ambtenaren zijn. Ze zitten ir elk geval op zulke strategische pos ten dat veel brieven en stukken hun onder ogen komen, zodat de schrijvers daarvan regelmatig hun werk. goed- of afgekeurd «dat laatste gebeurde onlangs bijvoorbeeld met een raadsstuk) terugzien. Er zijn aanwijzingen, wordt er voorzichtig gezegd, dat er wel rekening met de stijl groep gehouden wordt. Af en toe hoor je daar zelfs iets als 'dat hadden we inderdaad anders kun nen doen' en er worden hier en daar al brieven in een betere stijl geschreven. Er is dus hoop. De Rooie Vrouwen in de Partij van de Arbeid hebben na een jaar lang verzamelen van personeels advertenties meer dan duizend stencils rondgestuurd naar bedrij ven die een man of vrouw vroe gen, waar het net zo goed anders om kon. Allerlei antwoorden kre gen ze op hun vraag waarom dat nou zo moest, heel serieuze, maar ook die kant noch wal raakten. Heeft die actie iets uitgehaald? We sloegen een advertentiepagina van een recente krant op: een zaak in sportartikelen kan op di verse winkelafdelingen blijkbaar alleen mannelijke verkopeA ge bruiken. vólgens een uitzendbu reau kan een vrouw kennelijk niet boekhouden, en is een man niet geschikt om als typist, dictafonist of ponstypist te werken; een och tendblad zoekt bezorgers en -sters van de krant, maar een middag krant kan voor hetzelfde klusje blijkbaar alleen jongens en man nen gebruiken. Een bedrijf zoekt contact met een salaris-admini strateur met minimaal mavo en zo mogelijk ook praktijkdiploma boekhouden. Misschien 'niks voor een vrouw', omdat de kandidaat ook iets van belastingen moest af weten? 'Dit is de heer Simpkins, hü doet onze proefritten.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5