il 1 Itl Een gelukkig nieuwjaar, en voor iedereen alvast dit goeie begin deBijenkorf^ Slachtoffers van verkeersongelukken O Samsonite VRIJDAG 2 JANUARI 1976 TROUW/KWARTET 6 UIT VAN LEZERS - Rijk en arm Reeds rood de eeuwwisseling schreef dr. A. Kuyper in rijn 'Ge- meene Gratie', dat wanneer men op grond van Spreuken 22 vers 2 "rij ken en armen ontmoeten elkander; de Heere heeft hen allen gemaakt'. zou stellen dat het dus Gods wil is dat er rijken en armen zijn. men dan ook op grond van Spreuken 29 vet* 13 'de arme en de bedrieger ontmoeten elkander; de Heere ver licht hun beider ogen', moet stellen dat het eveneens Gods wil is. dat er armen en bedriegers zijn. Thans driekwart eeuw later voelt evenwel mevrouw Visscher zich nog geroe pen om aan de hand van Spreuken 22 vers 2. de heer Aantjes even de les te lezen naar aanleiding van rijn mijns inziens terechte uit spraak "wij hebben gemaakt dat er armen en rijken rijn.' Veenendaal C. An beek Kerk en MPLA (8) Inplaats dat vriheid van geweten en meningsuiting voorop staat, scharen sommige theologen zich Mever achter bewegingen die door dictatoriaal geregeerde landen als Rusland en Cuba militair worden Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatle wordt de naam van de schrijver vermeld. Straatprotest zijn ter dood veroordeeld. Waarom gaat de minister-ptesident nu niet de straat op om te protesteren? Omdat Rusland niet behoort tot onze leefgemeenschap? Maar Spanje is ook geen lid van de EG of de NAVO Conclusie: Verontwaardiging IS f3 el (4) over doodvonnissen is niet spon taan. maar wordt bewaard voor "rechtse" landen. sommigen ook nog bleken te le ven. A. Kunst de Vries gesteund. Leve het communisme en het. daaraan inherente systeem van politieke gevangenenMinister Pronk heeft Juist nog miljoenen geschonken aan het arme Cuba. dat wel geld genoeg schijnt te hebben om de MPLA militair te steunen. Wat is er aan de hand met zulke theologen en ministers? Soest W. Dekker DDR U wakkert zelf de koude oorlog aan door het gerucht te verspreiden: Oost-Duitsland handelt onmense lijk mét kinderen en vluchtelingen. De Oostduitse regering heeft de be schuldiging verontwaardigd van de hand gewezen als "grove laster' (Reuter 17 dec.) Waarom moet nu Trouw dit gerucht aangrijpen om de DDR van 'aandragen van brand stof voor de koude oorlog" te be schuldigen? Is het niet een goed recht van een aangeklaagde die ontkent, dat eerst de beschuldiging onderzocht wordt? Baara Drs H. J. van der Mark. Zwolle J. M. Enklaar-Reulman Israël (3) In Rusland hebben mensen geld. dat bestemd was voor landbouw en vlsteelt, in eigen zak gestoken. Ze heeft volkomen gelijk wanneer u stelt dat terreur niet alleen van Arabische zijde komt. ook dat deze toestand niet langer kan duren, bo vendien dat 'het geweten van de wereld" er voor zou moeten zorgen dat 1st. veilige grenzen krijgt. De nu 27 Jaar durende oorlog is lang zamerhand een kankergezwel met vele uitzaaiingen geworden. Het heeft natuurlijk diepgaande won den geslagen in het bestaan van veel mensen die destijds in Palesti na woonden. Het is mijn mening dat de overlevenden uit Europa het pad der pioniers zijn gevolgd naar het MO., met de hoop een thuis te vinden, een vei Mg tehuis, voor hen die na hen komen. Of dit de ma nier is geweest is twijfelachtig, ze ker in aanpak. Maar ik zou uw begrip willen vragen voor de gewo ne Israëli, de burger die meende eindelijk vrij te zijn, echter van de ene oorlog in de andere wordt ge worpen. nooit boven de economische druk uitkomt, mensen die vaak ge dreven zijn en dachten juist te handelen vanuit de godsdienst. Ze ker is dat 'Het Westen heeft ge faald' wanneer het gaat om een ongekend uitroeiingsproces van mensen, en nog eens faalde toen Dr. Binnerts begrijpt niet dat een jood ru6tig kan wonen op het gebied en bezit van een ander. U weet mis schien wel dat er een PLO bestaat. Deze misdadige organisatie erkent geen bestaande staat Israël. Met an ders woorden: deze staat moet van de kaart geveegd worden. De handen van hun leiders druipen van het bloed van onschuldige slachtoffers. Israël lokt geen terreur uit, maar slaat zeer hard terug als men zijn dierbaar grondgebied aanvalt. Het is waakzaam en denkt nog steeds aan de zes miljoen slachtoffers van de nazi-beulen. De dag komt dat God de rekening zal presenteren aan de vijanden van de kinderen Israëls. Joël 3 moet u goed lezen! Amstelveen Zuidmolukkers Naar mijn bescheiden mening is de kwestie Z uid- MohxkkersSurina- mers ei. meer een rassenkwestie. In dit geval van de Zuid-Molukkers speelt (toevallig?) de politiek een grote rol. Een volk met een eigen Rotterdam ras. cultuur, geschiedenis, zeden en gewoonten laat rich niet zomaar assimileren! Uiteindelijk zal het NOS-SDOrt hen gelukken te komen tot een eigen zelfstandige (federatieve?) staat. Hoelang dit zal duren? Dat hangt af van de Indonesische rege ring. die krampachtig diverse ras sen en bevolkingsgroepen in één grote staat wil blijven persen. Het geen op den duur niet is vol te houden. Als de Zuid-Molukkers vast houden aan hun ideaal, maar dan zonder bruut geweld hier te lande, zie lk (misschien in het verre verschiet) nog eens een ZuMmolukse staat verrijzen! Houdt moedl Applngedam F. Bolt Snelgersmastr. 4 Zuidmolukkers (2) Met stomme verbaring nam ik ken nis van de 'eisen' aan de Neder landse regering gesteld door de vergadering van de Vrije Molukse Jongeren te Breda, en wel in het bijzonder van de laatste, nL dat de bezetters van het Indonesische consulaat en de treinkapers in de as. processen behandeld dienen te worden als 'goed gemotiveerde vrij heidsstrijders'. Bij dit begrip stel ik mij namelijk andere, edeler strij ders voor dan lieden, die met een overmacht aan wapenen zich op volslagen weerloze mannen, vrou wen en kinderen storten, wetende dat daarvan geen enkele tegen stand is te vrezen en dan vervol gens in koelen bloede een aantal van deze weerlozen om het leven te brengen en aan onvoorstelbare en nodeloze vernederingen onderwer pen. dr. L. Les Hierbij zou lk willen reageren op de ongezouten en ongemotiveerde kritiek van uw tv-recensent Ton Hydra 29 december wat betreft de sport en met name voetbal. Ten eerste: Studio-Sport duurde zondagavond een half uur korter dan normaal, omdat er geen Neder lands competitievoetbal was van wege de winterstop. De voetballief hebber miste dus zijn voetbal. Nu zond de NOS daarvoor in de plaats Barcelona-Real Madrid uit (alleen de tweede helft). Het voetbal van de zondagavond duurde nu dus ongeveer een kwar tier langer dan normaal. Hierdoor liep het totale programma ongeveer 15 minuten uit, wat overigens wel vaker gebeurt. Ten tweede: De anderhalf uur, die de NOS aan het sport-jaaroverzicht besteedt en het uur dat de NOS aan de gebeurtenissen van het af gelopen Jaar besteedt, zijn beide te verklaren. Het meeste sportnieuws kan alleen maar gezien worden (voetballen, basketbal, autosport enz.), terwijl het meeste jaarnleuws gelezen kan worden en daarbij kunnen foto's getoond worden. Ik kan het ook niet helpen, dat de heer Hydra niet van sport houdt, maar laat dat dan niet op deze manier merken. Zwanenburg W. L. van Veldhuysen Cyprus In uw nummers van 29 en 30 de cember stond te lezen dat de Tur ken een vriendschapsverdrag met Rusland hebben gesloten, omdat rij ontevreden rijn over het feit dat het Westen, lees: Amerika, hen te weinig steunt in de zaak Cyprus. Dat moest er nog bij komen! In de oorlog tussen de Turkse minderheid en de Grieken op Cyprus, die door het kolonelsregime is ontketend. zijn de Turken htm volksgenoten te hulp gekomen. Dat was htm goed recht, maar rij zijn daar barbaars opgetreden. Tienduizenden Grieken zijn uit hun woonplaatsen verdre ven en huizen nu in tentenkampen. Al hun bezittingen, huizen, hotels, landerijen enz. zijn hen ontnomen, bankrekeningen geblokkeerd. Dit is gepaard gegaan met verwoestingen, plunderingen en verkrachtingen. Verder is de Turkse regering bezig ln de ontvolkte gebiedenTurken uit Klein-Azië te vestigen. Het is vreemd dat het Westen voor dit onrecht zo weinig aandacht heeft. Ulvenhout dr. J. Wytzes Van een verslaggever EINDHOVEN De zeventienjarige Bert Kramer uit Nuenen is gister middag in Eindhoven omgekomen toen hij op zijn bromfiets door een auto werd aangereden. GORINCHEM De zesjarige L. C. van der Zijden uit Gorinchem is om gekomen toen hij bij het oversteken door een auto werd gegrepen. ROTTERDAM De zestigjarige Th. H. J. van Huet uit Amsterdam kwam op rijksweg 20 bij de afslag naar rijksweg 16 in Rotterdam om het le ven. toen hij door een vrachtauto van achteren werd aangereden. De brandweer moest zijn lichaam uit het wrak van zijn auto halen. Boekenmarkt De jaarlijkse boekenmarkt gaat weer van start Wij bieden u aan: tenminste 300 titels voor de helft van de prijs. Amsterdam - 2e etage Den Haag en Rotterdam - parterre Eindhoven en Arnhem - kelder. In Arnhem Uitsluitend te best-llen vla klentence— V.et-»-*—22 01 Signat Attaché De noblesse onder de koffers, gemaakt uit onverwoestbare ABS kunststof. Twee breedtes: 9 of 13 cm. Eén kleur: bruin. Als prijswinner resp.89.-en94.- Afd.reis Prachtige echt-leren tassen Sportieve rundleren tassen. Exclusief Bijenkorf. Kleuren: zwart, bruin en brique. Als prijswinners 49.-en 69.- Afd. lederwaren Gaucholaarzen met groot voordeel Helemaal van leer. jn vier modellen met halfhoge of hoge schacht. Met of zonder randstiksel. Diverse kleuren, maten 34 t/m 46. Als prijswinners per paar 99: en 109.- Afd.schoenen Exotische vruchten sappen voorminder dan half geld Er is bananensap. passie- vruchtsap. coconasap, papayasap. guavesap en lulosap. alle in 17 cLblikjes. Normaal kosten ze 1.10 per stuk. als prijswinner 3 voor 1.25 Afd. wijnen De leukste kleine-mensen-kleren Een T-shirt met een spijker broek. dat dragen ze het liefst. Het 100% katoenen T-shirt heeft lange mouwen en is er in vele effen kleuren, o.a. marine, bruin. geel. De even eens 100% katoenen jeans heeft opgestikte zakken. T-shirt maten 116 t/m 164. Als prijswinner 750 Jeans maten 92 t/m 176. Als prijswinner 10: 13: en 15: Afd. kleuter- en kinderkleding Bedrukte Jersey acetaat De nieuwe zomerdessins. in 15 kleurcombinaties. Breedte 130 cm. Als prijswinner 10: Allerlei bedrukte stoffen In vele kwaliteiten, dessins en kleuren. Breed 90 cm. Als prijswinners 4.-en 5: Monsterzonnebrillen seizoen 1976 Photosunbrillen, metalen brillen en celluloid brillen gaan de komende dagen in de Bijenkorf over de toonbank voor de laagst mogelijke prijzen. Als prijswinners v.a.5.- Afd. parfumerie Schoenenopberg- wonder Speelt 't klaar om tien paar schoenen ruimte te geven op slechts 20 cm kastjsreedte. Gemaakt uit stevige kunst stof, als prijswinner slechts 1755 'Berg-op-Shop' Regenjas in trenchcoatmodel Met alle gewenste details als epauletten, mouwlummels, afneembare stormsluiting. etc. Het materiaaj is polyester/ katoen in marine, zwart, whisky, lichtbeige. Maten 46 t/m 54. Als prijswinner 98: Ruimvallende regenjas Aktueel model in effen zwart. marine, whisky, beige. Uitritsbare voering, half door gestikte stof. half ruitstof. Maten 46 t/m 54. Materiaal polyester/katoen. Als prijswinner 89: Afd. herenmode Grenen folie boekenkast Het voordeel van grenen folie is dat 't nooit verkleurt. De afmetingen van de kast: 129x77x25 cm. De kast heeft 5 planken en is zeer geschikt als schakelelement. Als prijswinner 98: Afd. meubelen Panties in de nieuwste voorjaarsgeuren 20 Denier Plus X panties met een ingezet kruisje, met keus uit niet minder dan 24 kleuren. Maten S/M en L/EL. Als prijswinner 7pantiesvoorl0.- Make-up artikelen van Revlon Niet te geloven voordeel. 4 Soorten oogschaduw v.a. 1.95, mascara extra vulling 4.95. Diverse make-up soorten v.a. 1.95. Lipsticks 2.95. Nagellak 1.95 en Eye-liner 1.95 Afd. parfumerie Koop alvast een bikini voor straks Nu zijn ze nog goedkoop, bijvoorbeeld deze in effen lycra, met uitneembare cup. Ook modellen zonder cup in effen of gedessineerd. Allerlei kleuren, maten 36 t/m 46. Als prijswinner 25: Afd. badshop spelervoorindeauto Met een royaal 5 W uitgangs vermogen. Inclusief twee bolspeakers en het nodige aansluitmateriaal. 12 Volt. Adviesprijs 198.- Als prijswinner 139: Afd. autoshop Zuiver wollen pullovers met naar verkiezing turtle neck of V-hals. Kabels in het voorpand en vele kleuren om uit te kiezen. Maten 38.40,42. Als prijswinner 15: Afd. gebreid Denim blouse/jasje Kan als blouse, maar ook als jasie gedragen worden. Gewassen denimblauw. 100% katoen Maten 34 t/m 42. Als prijswinner 55: Afd. kleine konfektie Modieuze tassen, niet van leer te onderscheiden Vele modellen, praktische gebruikstassen in kleuren als zwart, bruin, roest, camel, marine, rood. Als prijswinners va. 35.- Afd. lederwaren dekbedovertrekken Met die unieke dessins die alleen bij noorderlicht kunnen ontstaan. No-iron. Met instop- strook en bijpassende kussensloop. Door wat kleine schoonheidsfoutjes onver wacht goedkoop. Als prijswinners: 140x200 1 sloop 59.-, 200x200 2 slopen 99.-, 240x200 2 slopen 129.- Afd. dekens Schneider stereo-setlOO Schneider is bekend om de fraaie vormgeving. Maar ook technisch is Schneider van hoog niveau: set 100: versterker met 2x15 W vermogen, radiodeel met FM/MG/LG ontvangst en twee boxen. Aansluiting voor pick-up, recorder, hoofd telefoon. Matzwarte finish. Een half jaar garantie. Adviesprijs 459.- Als prijswinner 379.- Afd. radio/tv De 80 uitzonderlijke huishoudprijswinners 't Is zeer de moeite waard even op ze te letten: 80 heel bijzondere huishoudaanbie- dingen (zolang de voorraad strekt). Voor hartverwarmen de. uiterst lage prijzen. On danks dat staat de Bijenkorf volledig garant voor de kwa liteit. Proeven en profiteren van Hollandse kaas Van 2 t/m 17 januari wordt de Hollandse kaas wat in het zonnetje gezet in de Bijenkorf. Met demonstraties en proeve- rijen. Bovendien zijn er aller lei kaasprijswinners. De Kern- hem 65%, een zachte, smeu- ige kaas. Normaal per stuk van 200 gram 3.10, nü 2.75 En de jonge Boerenkaas, in echt handwerk op de boerde rij vervaardigd en zo'n 4 tot 6 weken gerijpt. Normaal per kg 12.-, nü 9.- De extra belegen kaas, iets pittig van smaak doordat ze ongeveer 8 maanden rijpte. Normaal per kg 11.30. nü 8.50 Afd. levensmiddelen Shetland pullovers Van lichtgewicht CV-dekens tot de echte dikke Leidse dekens, ze zijn er door kleine schoonheidsfoutjes met 25% voordeel. 1- en 2-persoons. Allerlei kleuren. Als prijswinners v.a.55: Afd. dekens Zuiver scheerwol ran Zaalberg

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6