Levensstandaard Noord-Oost Brazilië stijgt nauwelijks 55 de Schakel FAMILIEBERICHTEN Helder Camaramultinationals maken het nog erger DE SCHAKEL, JAMMER, Voor inlich tingen omtrent het adverteren op de elke zaterdag verschij nende pagina's WELZIJNS EN V0RMINGS WERK gelieve U te bellen 020 - 913456 toestel 783 Rotterdam sluit vier scholen VRIJDAG 2 JANUARI 1976 TROUW/KWARTET P 11 - RH 15 Kunnen telefonisch worden opgegeven van 9.00-16.30 uur 020-913456; van 16.30-20.00 uur 020-220383. „Ruwe stormen mogen woeden, alles om mij heen zij nacht, God, mijn God zal mij behoeden. God houdt voor mijn heil de wacht." In zijn ondoorgrondelijke wijsheid nam de Here plotseling tot Zich mijn innig geliefde Man, onze lieve zorgzame Vader, onze Schoon zoon, Broer, Zwager en Oom Arend Alexander van der Weiden echtgenoot van Maria Klazlna Hofman, op de leeftijd van 51 jaar. M. K. van der Weiden-Hofman Wouter Pieter Frans Sandra Fam. Van der Weiden Fam. Hofman 's-Gravenzande, 31 dec. 1975 Van Gochstraat 2 Aan het woonhuis geen bezoek. Onze Man en Vader is opgebaard in de Ned. Herv. dorpskerk. Langestraat te 's-Graven- zande. Gelegenheid tot condoleren in de kerkeraadskamer op vrijdag 2 jan. van 79 uur n.m. en na de begrafenis in de aula van de begraafplaats. De rouwdienst zal worden gehouden op zater dag 3 jan. 1976 om 2.30 uur n.m. in boven genoemde dorpskerk, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de Algemene Begraafplaats te 's-Gravenzande omstreeks 3.30 uur n.m. Plotseling is ln de nacht van 30 op 31 decem ber overleden onze Medewerker en Collega, de heer A. A. van der Weiden in zijn woning te 's-Gravenzande. Hij is slechts 51 jaar geworden. De heer Van der Welden Is meer dan 22 Jaar werkzaam geweest in het kader van de Natio nale Reclasserings Aktie als hoofd fondsen werving. Aanvankelijk in Den Haag en de laatste jaren in Den Bosch. Hij heeft met dit werk, waaraan hij zeer ver knocht was, zowel via financiële als de daar aan gekoppelde publicitaire akties veel voor het reclasseringswerk in Nederland betekend. De begrafenis zal geschieden te 's-Graven zande op zaterdag 3 januari. De rouwdienst in de Ned. Herv. Kerk aan de Langestraat 34 te 's-Gravenzande begint om 14.30 uur. De teraardebestelling geschiedt om 15.30 uur op de algemene begraafplaats aan de Naald- wijkseweg, eveneens te 's-Gravenzande. Onze gedachten gaan uit naar zijn vrouw en kinderen. Mogen zij kracht vinden het grote verdriet te dragen. Namens het bestuur en de mede werkers van de vereniging van Reclasseringsinstellingen Mr. H. Kuyper, voorzitter Mr. A. Kalthoff, secretaris Zuiderparkweg 280, Den Bosch. Met diepe verslagenheid geven wij kennis van met overlijden van de heer Arend A. van der Weiden op de leeftijd van 51 jaar. In leven cantor van de Herv. Cantorij, de Herv. Jeugd Cantorij, het Herv. nieuwe kerkkoor „Heenweg", het jeugdkoor „De Zingende Dlj- kertjes", het bejaardenkoor „Sonnevanck", al len te 's-Gravenzande en het gereformeerd kerkkoor te Hoek van Holland. Jezus Christus, gisteren, heden, komt voor eens en komt voor goed! (Gezang 300 uit Liedboek voor de kerken). Wij bidden Gods trouw en liefde toe aan zijn gezin en familie. 's-Gravenzande-Hoek van Holland, 31 dec. '75. „Wat de toekomst brengen moge, mij ge leidt des Heren hand." Dankbaar voor alles wat hij voor ons geweest ls, bedroefd omdat wij hem nu moeten missen delen wij u mede dat de Heer tot Zich geno men heeft, onze lieve Man, Vader en Opa Jacobus van Daalen 6 januari 1886 31 december 1975. D. van Daalen-van der Hout A. van Daalen J. C. van Daalen-de Wltt J. van Daalen G. M. van Daalen-Looye D. van Daalen M. U. van Daalen-van Delft Klein- en achterkleinkinderen Huize Sonnevanck. Naaldwijkseweg 34, 's-Gravenzande. Gelegenheid tot condoleren ln Huize Sonne vanck op vrijdag 2 januari 1976 van 5 uur tot 6 uur n.m. en na afloop van de begrafenis plechtigheid in de aula van de begraafplaats. De rouwdienst zal worden gehouden in voor noemde aula op zaterdag 3 januari 1976, om 1.30 uur njn., waarna de begrafenis zal plaats vinden. Heden nam de Heer plotseling tot Zich mijn lieve Man, onze Vader en Grootvader Hendrik van der Goot echtgenoot van Cornelia Martin eerder weduwnaar van Maria Wilhelmina Bems op de gezegende leeftijd van 84 jaar. Nijkerk: C. van der Goot-Martin Schamegoutum: H. J. Lemstra- van der Goot W. E. A. Lemstra Nijkerk: G. van der Goot R. van der Goot- van der Velde E. H. M. van de Klok- van der Goot W. van de Klok Putten: E. van der Goot H. M. van der Goot- Bruinekool en kleinkinderen Nijkerk, 31 december 1975. Van Rhenenpark 9. De teraardebestelling zal D.V. plaatsvinden maandag 5 Januari op de Algemene Begraaf plaats te Nijkerk om 11.30 uur. Na een rouwdienst in de Goede Herderkerk aanvang 10.30 uur. Gelegenheid tot condoleren maandag na af loop van de teraardebestelling in de Goede Herderkerk. Heden is plotseling overleden onze beste Zwa ger en Oom Hendrik van der Goot Melbourne, Ontario (Can.): A. J. Bos-Martin Neven en nichten Bloemendal Nijkerk, 31 december 1975. Van Rhenenpark 9. Van ons is weggenomen onze beste Broer en Zwager Cornells Zeillemaker echtgenoot van W. H. van 't Hag ln de leeftijd van 72 Jaar. „De Heer is Uw bewaarder". Almelo: A. Zeillemaker-Israëls Deventer: T. Zeillemaker-de Weert Mook: J. Zeillemaker T. Zeillemaker-Müller Almelo: M. I. Broek Roe lof s- Zeillemaker Z. O. Broek Roelofs Bovenbroek: H. A. Zeillemaker J. Zeillemaker- Klein Kouwenberg Weesp, 26 december 1975. Jacob Marisstraat 8. In verpleeghuis St. Bernardus te Sassenheim is zacht en kalm heengegaan, de heer Pieter Daniel van Zeist op de leeftijd van 74 jaar. Sassenheim, 31 december 1975. Correspondentie-adres Jacoba van Beierenlaan 4, Sassenheim. De teraardebestelling is bepaald op zaterdag 3 Januari 1976 11.00 uur vun. op de begraaf plaats van de Hervormde Kerk, Hoofdstraat 215 te Sassenheim. De overledene is opgebaard ln het rouwcen- trum „Vliem", Jacoba van Beierenlaan 4, Sassenheim. Vertrek aula naar begraafplaats 10.50 uur vjn. IN PLAATS VAN KAARTEN Na een zorgvuldige verpleging in Duin en Bosch te Castricum is op 31 december nog onverwacht overleden mijn Zuster Grietje Jacoba van Zanten op de leeftijd van bijna 84 jaar. Amsterdam: E. van Zanten Castricum. december 1975. Correspondentie-adres Stadionkade 82, Amsterdam-Zuid. De begrafenis zal plaatsvinden op vrijdag 2 Januari a.s. om 14.00 uur op de begraafplaats Onderlangs te Castricum. Na de plechtigheid is er gelegenheid tot con doleren in hotel Komman, Mint 1 te Castricum. Enige en algemene kennisgeving. Na een moedig gedragen lijden is van ons heengegaan, mijn dierbare Man, onze goede Vader, Schoonvader en Grootvader Dr. Adriaan van der Willigen Ridder in de Orde van Oranje Nassau op de leeftijd van 82 jaar. J. H. van der Willigen- Dronsberg van der Linden T. Keijser J. Keijser-van de Weerdt Hans en Marijke Velp (Gld.), 28 december 1975. Den Bruyl 33 A. De crematie heeft in stilte op 31 december te Dieren plaatsgevonden. Met veel verdriet geven wij u kennis van het plotseling overlijden van onze broeder in Christus P. Lambooij Met grote dankbaarheid denken wij terug aan het geloof, de hartelijkheid en de stijl waar mee hij ruim achtentwintig jaar lang als kos ter van de Opgangkerk met ons heeft meege werkt. Moge God zijn vrouw en kinderen verder hel pen. Voorburg, 30 december 1975. Namens de kerkeraad Algemene Zaken Ds. P. van den Beukei, praeses; D. Streefkerk, scriba. Heden overleed tot mijn diepe droefheid, toch nog onverwachts ln de ouderdom van 80 Jaar, mijn lieve Man Euft Laban Laban H. M. C. Laban-Vanger Rijswijk, 30 december 1975. Wilhelminalaan 13. Thuis geen bezoek. De overledene is opgebaard in de rouwkamer van het Dlaconessenhuis „Voorburg". Fon- teijnenburglaan 5. Voorburg, bezoek vrijdag van 15.30-16.30 uur. De begrafenis zal plaatshebben zaterdag 3 Januari '76 om 11.3Q uur op „Nieuw Eyken- duynen". Kamperfoellestraat 2A, Den Haag. Vertrek van de rouwkamer om 11.00 uur. RECIFE (AP) Het zal nog geruime tijd duren voordat de levensstandaard van de 32 miljoen men sen die in Noord-Oost Brazilië wonen, belangrijk verbeterd zal zijn. Hoewel de militaire regering van Brazilië zegt dat men goede vooruitgang heeft geboekt bij het opvijzelen van de levensstandaard, wordt het door droogte geteisterde gebied nog steeds geplaagd door massale honger en armoede. Infecties en ziekten, veroorzaakt door parasieten, zijn nog steeds de belangrijkste doodsoorzaken. Zij zijn verantwoordelijk voor 23,3 procent van alle sterfgevallen in het gebied. Zeventig procent van alle kinderen in de staat Ceara lijdt aan ondervoe ding terwijl de gemiddelde levens duur in het gebied 54 jaar is. In de Verenigde Staten is deze bijvoor- beled 68 jaar. Ruben Marino, 38 jaar, behoort tot de velen die zeggen nog niets ge merkt te hebben van de door de re gering beweerde vooruitgang. Mari no is visser en woont met zijn vrouw en vijf kinderen in een krot in een buitenwijk van Recife, een stad met 1,2 miljoen inwoners. De Marinos houden zich in leven door het eten en verkopen van de vis en krab die Ruben vangt. 'Gisteren heb ik 10 cruzeiros (bijna 3 gulden) verdiend, maar de vier da gen daarvoor heb ik niets verdiend,' zei Marino. Om het eentonige vis- dieet wat aan te vullen, koopt hij af en toe bonen en cassava meel. Marino vist in een ondiepe inham van de Atlantische Oceaan. Hij zou graag zyn houten roeiboot vervangen door een boot met motor zodat hij op zee zou kunnen vissen, maar hij ziet geen kans om het daarvoor be nodigde geld bij elkaar te krijgen. 'Mensen die niet genoeg te eten heb ben, kunnen weinig doen', verklaar de hij. Terwijl hij sprak, wandelde een big getje de hut binnen, gevolgd door twee naakte jongetjes. De jongetjes, Marinos jongste kinderen, hadden gezwollen buikjes die vaak wijzen op een gebrek aan proteïne of de aan wezigheid van inwendige parasieten. 'Ik kan niet lezen of schrijven,' zei Marino. 'Ik ben nooit naar school ge weest. Dat kon mijn vader niet be talen. Hij was visser, net als ik.' Krottenwijk Marino's huis is gemaakt van krom me en ongeverfde planken. Het heeft een keuken, een slaapkamer en een voorkamer. Twee kinderen slapen buiten in een kleine schuur. Helder Camara Net als aangrenzende krotten in het slop genaamd Ilha en Maroin, wordt Marino's huis soms overspoeld als er Enige algemene kennisgeving De God en Vader van onze Here Jezus Chris tus heeft in Zijn barmhartigheid na veel pijn en lijden tot Zich genomen onze geliefde Zus ter, Schoonzuster en Tante Jo Ketting Zij mocht 69 jaar worden. „Zalig de armen van geest, want hunner is het Koninkrijk der hemelen." Uit aller naam: A. Ketting Rotterdam, 31 december 1975. Portlandstraat 31a. Corr.-adres: Westersingel 26a, Rotterdam-3003. Verzoeke geen bloemen Gelegenheid tot condoleren uitsluitend vrijdag avond van 7.007.30 uur in de rouwkamer aan de Goereesestraat 10. De begrafenis zal plaatsvinden D.V. zaterdag 3 januari om 10 uur op de begraafplaats „Char iots", aan de Charloisse Lagedijk. Vertrek vanaf Nagtegaalplein 12c ca. 9.40 uur. Ermelo, 30 december 1975. Vandaag heeft de Heere tot Zich genomen onze lieve Broer en Zwager Albert Gerber op de leeftijd van 69 Jaar. de Katwijk: D. Mledema-Gerber A. Miedema Ermelo: H. Gerber P. R. Gerber Rotterdam B. v. Nleuwkoop- Gerber Jac. v. Nieuwkoop Lutten: K. D. Gerber G. E. Gerber-de Vries Vancouver. B.C.: 8. A. Gerber M. Gerber-Leene nitonMAionisCH wff«ai«o reformatorisch weekblad. dat u het kerstnummer van "De Schakel" niet hebt aangevraagd of niet ont vangen hebt, omdat we totaal "uitverkocht" waren. Het eerstkomende nummer verschijnt d.v. op 8 januari en telt 40 pagina's. Dit kunt U er onder andere in lezen: - Christenen in militaire en civiele rijksdienst, - Scholing en omscholing voor volwassenen. Forum: actuele zaken op principiële wijze belicht. - Wel of geen tweede nationale luchthaven, -Overpeinzingen vanuit een pastorie: een predikantsvrouw vertelt haar ervaringen, - Jan Luykens: dichter, schilder en etser, - Huilen over de Wadden: zeehonden wel en wee, - Rubrieken voor de vrouw, - Rubrieken voor de jeugd, - Autonieuws, De wereld (raad)bank: Hoe kerken steun verlenen aan bevrijdingsbewegingen. Enfin, leest U zelf! Vraag snel een proefnummer aan of wordt direct abonnee van dit christelijke weekblad door onderstaande bon in te vullen. Iedere nieuwe abonnee ontvangt een prachtige surprise. Stuur onderstaande bon in een open envelop naar: "De Schakel", Antwoordnummer69 Goes. 0 Ik abonneer mij meteen en wacht Uw acceptgirokaart af. Ik betaal Naam: per kwartaal 19.-- 0 per halfjaar f 36.50 0 per jaar f 71.50 Plaats: Ik ontvang graag als surprise: sleutel-etui combi-beurs Straat: o zakkam in etui met vijl 0 hangkoord ballpoint Giro: Ik ontvang gaarne eerst het nummer van 8 januari een storm woedt op de oceaan. Ilha de Maroin is een van de vele krottenwijken rondom Recife. Vol gens de 'bank van het Noord Oosten', een rijksinstelling, wordt 40 procent van de huizen in het Noordoosten van Brazilië aangemerkt als 'gevaar lijke woonplaatsen', vaak door de be woner zelf gebouwd met niet toerij kend materiaal, onvoldoende ruimte en volgens slechte elementaire bouw methoden. In de staat Ceara, hebben 69 procent van de huizen in de steden en dor pen geen stromend water. Volgens de statistieken is de armoe de op het platteland in het Noord- Oosten erger dan in de sloppen rond de steden. Het gemiddelde inkomen op het platteland is 190 dollar per jaar, wat iets meer dan de helft is van het gemiddelde in het hele Noord-Oosten. Vergeleken met het gemiddelde inkomen, gemeten over heel Brazilië, komt het op minder dan een kwart. 55 procent van de mensen in het Noord-Oosten woont op het platte land. Het gebied wordt vaak geteis terd door droogten die jaren duren. Recente berichten uit de streek ten westen van Recife, wijzen erop dat een nieuwe droogte begonnen is. Dom Helder Camara, de rooms ka- tholieke aartsbisschop van Recife, beoogt dat de armoede het gevolg is van de uitbuiting door een overheer sende minderheid. In een interview zei Dom Helder: 'Wat hier gebeurt is precies hetzelf de als wat in verscheidene andere Latijns-Amerikaanse landen plaats vindt.' 'De situatie is verergerd door de komst van verscheidene multinatio nals die in de plaatselijke bezitters natuurlijke bondgenoten vonden. De aartsbisschop voegde eraan toe: 'Wat men hier ziet is het contrast tussen rijk en arm, naast elkaar ik geloof niet dat er binnen Bra zilië een oplossing te viden is. Deze problemen hebben een wereldomvat tende dimensie.' Dom Helder is een uitgesproken te genstander van het militaire Brazili aanse regiem, dat sinds een coup in 1964 aan de macht is. Volgens Dom Helder steunt het beleid van het re giem sociale en economische onge rechtigheid. De regering zegt dat haar programma de economische ontwikkeling in het Noord-Oosten heeft versneld. In een onlangs gehouden toespraak, somde minister van ontwikkeling Joao Pau lo dos Reis Velloso een aantal posi tieve ontwikkelingen op: in het Noord-Oosten nam tussen 1960 en 1974 het inkomen per hoofd van de bevolking toe met 4,6 procent, terwijl het over heel Brazilië steeg met 4,2 procent. Van 1971 tot en met 1974 is de om vang van de elektriciteitsvoorziening gestegen van 980.000 kilowatt naar 2 miljoen kilowatt. In dezelfde vier jaar, nam het aan tal telefoons toe met 41 procent ter wijl het percentage geplaveide wegen steeg met 71. Planbureau In 1959 werd het toeziend bureau voor ontwikkeling van 't Noord-Oos ten opgericht. Het bureau is bedoeld om de economische groei in het ge bied te bevorderen. Een van de be langrijkste taken van het bureau is toezicht houden op investeringen in particuliere bedrijven, die gefinan cierd worden uit fondsen, gecreëerd door belastingbetalers. Toen het fonds werd opgericht, werd het alleen gebruikt voor de ontwik keling van de industrie in het Noord- Oosten. Tegenwoordig krijgt het ge bied minder dan de helft van het totale bedrag, terwijl de rest gebruikt wordt voor ontwikkeling van het Amazone gebied, de toeristen- en vis- industrie en andere programma's. 'Daardoor zijn de voor het Noord- Oosten aanwezige bronnen afgeno men', zegt Jose ins Albuquerque, top functionaris van het bureau. Hij voeg de er aan toe dat de regering in 1975 haar bijdragen voor particuliere fond sen voor industrie in het Noord-Oos ten scherp heeft verhoogd tot onge veer 30 miljoen dollar. Volgens een plaatselijke bankier is het noodzake lijk de inkomens te verhogen om zo de plaatselijke afzetmarkt te vergro ten en minder afhankelijk te zijn van de export. Vele belangrijke agrarische produk- ten uit het Noord-Oosten worden voornamelijk verbouwd voor de ex port. Boerenknechten ontvangen 10 gulden of minder per dag, als er al werk is. President Geisel President Ernesto Geisel, het vierde achtereenvolgende militaire staats hoofd, zei tijdens een recent bezoek aan Recife: 'Het verschil tussen arm en rijk is vandaag de dag groot. Ik heb mijzelf ten doel gesteld dat ver schil te verkleinen, omdat het nood zakelijk is dat de armen een beter le ven krijgen.' Geisel's regering, die in maart 1974 aan het bewind kwam, benadrukt de noodzaak om achtergebleven gebie den te ontwikkelen en met name het Noord-Oosten. Voor 1976 staat een te investeren be drag op het program van 12 miljard dollar. Dit bedrag, is nu geheel be stemd voor het Noord-Oosten, is bij na tweemaal zo groot als in 1974. ROTTERDAM Het gemiddeld aantal leerlingen over 1975 van de openbare school voor gewoon lager onderwijs De Fakkel aan de Fhe- tersdijk 27 en de openbare Karei de Stouteschool voor gewoon lager on derwijs aan de Clemensstraat 55 bedraagt slechts respectievelijk 94 en 32. Het gemiddeld aantal leer lingen van de school De Fakkel aan de Pietersdijk is van 180 in 1974 teruggelopen naar 94 ln 1975. Ge zien dit geringe aantal leerlingen stellen b. en w. de raad voor om deze belde scholen te sluiten. De sterke daling van het aantal leer lingen ls veroorzaakt door verschil lende factoren. Zo ls er de vergrij zing van de wijk, waardoor geen behoefte meer bestaat aan een school, welke Indertijd bij de tot standkoming van de wijk de func tie had de overloop aan leerlingen op te vangen. Een andere factor ls het ontbreken van een kleuterklas of kleuterschool in de naaste omge ving. Alle andere openbare en bij zondere basisscholen ln deze wijk hebben een kleuterschool naast zich. Enige Jaren geleden ls nog gepoogd om een dependance te vormen, maar dat is onmogelijk ge bi een. B. en w. stelden verder de raad voor om de D. Köhlerschool. openbare school voor moeilijk le rende kinderen, aan de Duijststraat 28 en eenzelfde school Zon Rondom aan de Zwarte waalstraat 28 te slui ten. Het gemiddelde aantal leerlin gen over 1975 van de D. Köhler school bedraagt dertig. Ook voor de school Zon Rondom bedraagt dat gemiddelde dertig leerlingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 15