IJSLAND: land van vuur en ijs ESEO£F4 1 Ruim vijfduizend jaar dagelijks leven wordt vlot aan elkaar gepraat J w* Boek van Stuijvenberg boeiend geïllustreerd Weer diefstal schilderijen in Maastricht Vermiste vissers zaten op zandbank in Grevelingenmeer VRIJDAG 2 JANUARI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET H 13 door J.H. Kruisinga JJSLAND is de afgelopen we ken erg in het nieuws geweest door het conflict met Engeland over de uitbreiding van zijn vis serij-zones tot 200 mijl uit de kust. Engeland verzet zich tegen die eenzijdige maatregel van IJs land, waardoor er ernstige span ningen zijn ontstaan tussen beide landen, die alle twee lid zijn van de NAVO. Doorgaans kan IJsland zich niet in een grote belangstelling van Westeuropese kant verheugen. Wie in Nederland bijvoorbeeld onder kennissen het woord IJs land laat vallen, wordt enigszins meewarig aangekeken. Immers, wat is daar te beleven? Het antwoord op deze vraag kan al leen maar gegeven worden door lie den, die ondanks alle waarschuwin gen toch naar dit kleinood in de At lantische oceaan gaan. Zij slaan de raad van 'winterkleding meenemen, gaten in het ijs hakken om water te krijgen en bang zijn voor ijsberen' in de wind en zij beleven een zeldzame vakantie, met ongedachte mogelijk De hoofdstraat van Reykjavik, de hoofdstad van IJsland. heden en grote variaties. Variaties op het gebied van eten en drinken (aardappelen met jam), op het ge bied van klimaatswisselingen (op één dag sneeuw, hagel, felle zonneschijn en regenbogen) en op het geringe verschil tussen dag en nacht. Wan neer de golfstroom dit eiland niet omspoelde zou het vrijwel onbe woonbaar zijn. Vandaar dat men op 1 januari niet alleen het nieuwe jaar maar ook de golfstroom in zijn feest liederen herdenkt. Het wemelt op IJsland van vulkanen die op een rijtje achter elkaar liggen van het zuidwesten naar het noord oosten. De actiefste zijn de Hekla (22 uit barstingen), de Katla (14) en de Askja, die sinds 1875 zesmaal actief was, voor 't laatst in 1961. En in het voorjaar van 1973 kwam de Helgafell, die men allang als actieve vulkaan afgeschreven had, in de be langstelling. Een vulkanische uitbarsting in 1963 zorgde voor het ontstaan van Surtsey aan de westkust, dat het zwarte ei land werd gedoopt. De moderne geo logie komt de IJslanders gelukkig te hulp en zij kunnen aardbevingen en uitbarstingen voorspellen en de be volking waarschuwen. Dat was in 1873 nog niet mogelijk en daarom veroorzaakte de uitbarsting van de vulkaan Laki een ramp. Deze krater stootte een hoeveelheid lava uit, die een lengte van 112 km be reikte. De helft van alle huizen, 77 procent van het aantal paarden en 80 procent van alle schapen werd door de lava bedolven. Ruim 9000 inwoners (19 procent van de toenmalige bevolking) kwam om het leven. Maanreizigers maan', zoals Armstrong het uitdruk te. Jammer genoeg konden de IJs landers zelf de maanlanding niet volgen, want hoewel zij sinds 1966 televisie hebben, werd er in de maand juli niet uitgezonden wegens vakantie van het personeel. Er is maar één asfaltweg op het ge hele eiland: hij loopt van het vlieg veld Keflavik naar Reijkjavik (45 km) en werd door de Amerikanen in de tweede wereldoorlog aangelegd. Men is dit jaar begonnen met een tweede asfaltweg van de hoofdstad naaf Akureyri, de op één na grootste stad van IJsland (450 km). De totale oppervlakte van IJsland is 103.000 km- (3 x Nederland) en er wonen ongeveer 200.000 mensen (waarvan 100.000 in Reijkjavik), die zo verspreid wonen, dat er ruim honderd vliegvelden moesten worden aangelegd. IJsland heeft geen leger of lucht macht, heeft geen politie (behalve enkele verkeersagenten in Reijkja vik, maar die kent dan ook iedereen bij naam) en kent geen fooien of luchtverontreiniging. Bijna alle IJslanders zijn lid vmi de Evangelisch Lutherse Kerk, er zijn slechts duizend roomsen. Hun bis schop mrg H. H. Frehen is een Ne derlander die uit Limburg komt. Hij rijdt soms een week om enkele van zijn in eenzaamheid werkende pries ters te bezoeken. Hij en de minister-president Krist- jan Eldjarn zijn de enige personen, die met Herr (mijnheer) worden aangesproken. Herr Eldjarn is een bekend archeo loog en historicus; bovendien houdt hij eidereenden. Hij woont in Bes- sastadir, op een schiereiland tegen over Reijkjavik. Deze populaire president houdt over al lezingen over de IJslandse cul tuur, de geschiedenis en over het fok ken van eenden. Visserij De visvangst is de kurk, waarop de IJslandse economie drijft. De oppervlakte van bepaalde delen van IJsland lijkt zeer sterk op die van de maan. Daarom kwamen in 1965 en 1967 een aantal Amerikaan se astronauten naar de omgeving van de vulkaan Askja, gelegen aan de voet van de grootste gletsjer van Europa, de Vatnajökull (8000 km2). De toekomstige maanreizigers von den deze omgeving het meest ideale maanoppervlak op aarde. In 1967 was Neil Armstrong er met 17 collega's. Zij verrichtten er niet alleen hun geologische arbeid maar zij speelden op de onbegroeide kale vlakte 'een voetbalwedstrijd op de IJsland, land van geijsers en warme bronnen. voornaam van hun vader. Krijgi Jon Petursson een zoon, die Olafur heet, dan wordt diens naam Olafur Jons- son; het zusje van Olafur, dat Rag- nild genoemd wordt, wordt inge schreven als Ragnild Jonsdottir. In het IJslandse telefoonboek staan de voornamen alfabetisch in de lijst gerangschikt; alle woningen hebben telefoon, alleen het abonnement moet worden betaald; het opbellen zelf is gratis. Reykjavik Een vijfde deel van de IJslanders leeft direct van de visserij en de ex port bestaat voor het grootste deel (97 pet) uit visprodukten (kabel jauw, haring en vismeel). In vele vissersplaatsen is de lucht van de vis verwerking niet te harden, maar de IJslanders snuiven deze geur met welbehagen op. Zij noemen deze de 'penningar lykte', de geldgeur. Op IJsland zijn (bijna) geen bomen en helemaal geen vlinders, wel leven er 76 verschillende soorten vogels. In de meren en rivieren is het goed vis sen (zalm, forel), maar U krijgt een bekeuring als U er tussen 12 en 3 uur Uw hengel uitgooit ('de vis moet ook lunchen'). Er leven geen ijsberen of eskimo's, maar wel rendieren, die uit Noorwe gen zijn ingevoerd en waarvan er per jaar 600 mogen worden gescho ten. Op tal van plaatsen vindt men heet- waterbronnen, waarvan de tempera tuur dikwijls de 100 graden Celsius bereikt. Die bronnen liggen soms aan de voet van bergen, die met sneeuw zijn bedekt. In de plaats Geysir ligt vanzelfsprekend de grootste 'spui ter' Alle scholen hebben een (warm water)-zwembad en zwemmen leren is in IJsland verplicht. Nog iets over de naamgeving: de kin deren krijgen als achternaam de Hoewel de hoofdstuk Reijkjavik 'ro kende baai' wordt genoemd, valt er nergens rook te bekennen. Het is meer de stoom, die afkomstig is van de heetwaterbronnen. Ondanks de gunstige ligging (aan de baai) kwam de stad pas in de 18de eeuw tot ont wikkeling. In 1786 kreeg de stad stadsrechten en er waren toen onge veer 200 inwoners. Nu is de bevol king tot 100.000 aangegroeid. Bijna 90 van alle huizen wordt door de warmwaterbronnen van ver warming voorzien. De stad is om de haven gebouwd en de hoofdstraten lopen daar allemaal op uit. De stra ten en pleinen zijn schoon erl het meest opvallende is, dat er bijna geen bomen groeien. In de plantsoe nen, die als kleinoden worden ver zorgd, staan tal van moderne beel den. De huizen zijn alle van beton en ook de splinternieuwe Lutherse kerk werd in beton opgetrokken. Om de grauwheid van het beton wat te ca moufleren worden de daken in felle kleuren geschilderd: rood, blauw, groen en oranje. Midden in de stad is het Tjörnin- meer, waarin achttien verschillende soorten eenden zwemmen. Fietsen zijn in Reijkjavik zeldzame verschijningen, er rijden vele bussen maar een spoorwegstation zult U er tevergeefs zoeken; er rijden op ge heel IJsland geen treinen. U vindt er verhoudingsgewijs de meeste boekhandels ter wereld, onge veer honderd op een bevolking van honderdduizend zielen. Reijkjavik heeft een Nationaal Theater (ge opend in '59), een Nationale Biblio theek (sinds 1818) en een Nationaal Museum, waarin de gehele IJslandse geschiedenis in al zijn facetten wordt getoond. Een aantal zeer moderne hotels (Loftleidir, Saga. Vik) geven de stad een grootsteedse allure. Ondanks dat is plaatsbespreken maanden van tevoren nodig evenals bij de eigen luchtvaart-maatschappij Loftleidir. Het leven in de hoofdstad is naar Nederlandse begrippenkeen dure ge schiedenis omdat vele artikelen per boot en vliegtuig moeten worden aangevoerd. Vis is er spotgoedkoop en dat wordt dan ook twaalf maal per week opgediend. De IJslanders nut tigen nl. vier maaltijden waarvan twee warme per dag; alleen 's zon dags is er steevast vlees op tafel, vlees dat geserveerd wordt met jam en gebakken aardappelen. De IJslanders doen graag en veel aan sport, er wordt 's winters geskied en gezwommen in de verwarmde zwem baden. In Reijkjavik b.v. zijn 30 zwembaden, waarvan slechts twee overdekt. Tot de zomersporten behoren atle tiek, handbal, basketbal, gymnastiek, badminton en de nationale sport gli- ma, een soort veredeld worstelen, waarbij snelheid en souplesse be langrijker zijn dan kracht of gewicht. Behalve het schaken is de voetbal sport erg populair. Elke plaats of gehucht waar dan ook gelegen, heeft een voetbalveld. Grote spuiter Nu IJsland bezig is de nieuwe tech nologische mogelijkheden aan te pakken verandert het geleidelijk aan van een agrarische in een industriële maatschappij. Op het ogenblik werkt 30 pet. van de bevolking in de industrie, terwyl dit slechts 3 pet. aan het begin van deze eeuw was. Het land blijft echter een vrijwel onbedorven schouwspel bieden van mysterieuze natuur kracht. De beroemdste hete bron van IJsland is de Störi Geysir (Grote Spuiter), ongeveer 100 km van Reijk javik gelegen, die over de hele we reld zijn naam aan dit natuurver schijnsel heeft gegeven. Wie deze spuiter, die een water- en stoom- kolom van zo'n 60 a 70 meter om hoog werpt, heeft gezien, komt op nieuw onder de indruk van de won deren der schepping. Daartoe behoren ook de prachtige watervallen Dettifoss (foss-water- val), die 44 meter en de Gullfoss (de gouden waterval) die 32 meter hoog is. Het zijn de mooiste watervallen van Europa en zij zijn het minst in cultuur gebracht. Ze komen zo maar ergens tussen de enorme lavavelden tevoorschijn en een souvenir-shop of een patates- friteskraam zult u er tevergeefs zoe ken. Men denkt echter wel aan het benutten van deze enorme neerstor tende watermassa's. Een land, dat geen zwarte steenkool bezit, moet het, zoals overal elders, met 'witte steenkool' doen en ook hierover beraden de IJslandse inge nieurs zich. Het land staat echter tegenover vele moeilijkheden, vooral het tekort aan buitenlandse devie zen. waarmee de talrijke geïmpor teerde artikelen, waaraan voortdu rend behoefte bestaat, moet worden betaald. De lieer J. H. Kruizinga is schrijver t'fl)i 'IJsland, de fluitketel van Euro pa'; uitgave Bugten en Schipperheyn. Amsterdam. Bijna elke school heeft een verwarmd zwembad, waarvan het water afkomstig is van de warme bronnen. Dit is het openlucht- bad van Reykjavik. en door R. N. Degens De mens heeft het duizende jaren zonder zakken in zijn kleding moeten stellen, en ook in de middel eeuwen waren ze oorspronkelijk onbekend. Geld werd meestal in een aan de gordel bungelend beurs je opgeborgen, de rest van de zaken die men wenste mee te nemen werd opgeborgen in een flinke schoudertas. Daarbij bleef het, totdat de houppelande in gebruik kwam, een wijde mantel met nog al omvangrijke mouwen. Om bij beurs en zwaard te kunnen komen (die aan de gordel onder de jas hingen) maakte men in de houppelande een paar grote splitten. Op een gegeven moment werden door een slimmerik aan die splitten buidels vastgemaakt, waaruit tenslotte de jaszak is ontstaan zoals we die nu nog kennen. Willem van Stuyvenberg "deze ras- journallst is ongeneeslijk bezeten van het verleden'. Aldus schrijft in het voorwoord prof. dr. A. F. Man ning. die vorig jaar een 'Boek van de maand' samenstelde waarin eveneens het dagelijks leven van onze voorouders werd beschreven onder de titel 'Op zoek naar het alledaagse vaderland'. Daar zijn heel veel bezjvaren tegen inge bracht op het stuk van historische verantwoording. Met zoiets hoef Je bij een werk als dat van Stuyven berg dat geen enkele wetenschap- Zo babbelt Willem van Stuyvenberg er vlot en vaardig op los in het rijk geïllustreerde seriewerk '5000 jaar dagelijks leven' dat in totaal uit acht delen zal bestaan, waarvan er nu twee zijn verschenen. Ze hande len ever De antieke wereld, en over De Middeleeuwen. s Het citaat is genomen uit De Mid deleeuwen. waarover de auteur een grote hoeveelheid feitelijkheden in een plezierige journalistieke vertel trant aan elkaar rijgt. Historici die in een of ander deel-ontwerp uit de historie van vijftig eeuwen gespeci aliseerd zijn, zullen zich ongetwij feld hoofdschuddend verbazen over het gemak waarmee Stuyvenberg, niet gehinderd door wetenschappe lijke twijfel, het dagelijkse doen en laten van burgers, boeren en bui tenlui van alle tijden beschrijft alsof hij er zelf bij was gpweest. De gewone lezer zal daarbij af en toe gewoon denken: waar haalt ie het vandaan. Zonder daarop antwoord te krijgen: want wie naar een bronvermelding of een literatuur opgave zoekt, zal die. althans in de eerste twee delen, niet vinden. pelijke pretentie heeft niet aan te komen. Hij ging uit van een eindeloze col lectie historische prenten en van stapels reportages, memoires en briefwisselingen en dat leverde in de eerste plaats een zeer boeiende reeks illustraties op. Meestal zwart wit tussen de tekst, maar ook tallo ze grote gekleurde platen soms over twee pagina's. Met prof. Manning In diens voorwoord kunnen we ons afvragen bij het kijken naar de plaatjes en het lezen van de tekst: beseffen we wel dat er eigenlijk zo weinig nieuws onder de zon is? Want Stuyvenberg heeft vooral die zaken in leefgewoonten, kleding en huisvesting naar voren gehaald waarin treffende overeenkomsten met onze tijd te ontdekken vallen. En hij doet dat met dermate voor- dehandliggende en aannemelijke voorbeelden, dat je als leek in elk geval niet hoeft te twijfelen. Of hoogstens vaststelt, dat als het niet helemaal juist mocht zijn, het toch wel boelend is om het zo verteld te krijgen. Misleidend Ik heb dan ook geen enkele moeite gehad me met deze twee delen kos telijk te amuseren, en mee te ge nieten van de beeldparallellen die getrokken worden in prenten of schilderijen van vroeger met foto's van eigentijdse situaties. Nu is er met die illustraties juist iets merk waardigs aan de hand. Een groot deel. waarschijnlijk het merendeel, is gereproduceerd van beelden, prenten en schilderingen uit de tijd. Maar volstrekt misleidend is het. dat bijvoorbeeld 19e eeuwse roman tische verbeeldingen van. zeg maar. de Romeinse keizertijd, zonder meer als een juiste weergave van de werkelijkheid worden gepresen teerd. Zelfs beelden uit speelfilm- opnamen worden tussen de histo risch wel verantwoorde prenten ge zet. met onderschriften die authen ticiteit lijken te hebben. Maar voor het overige lijkt dit een serie te worden (Renaissance. Ba rok. Revolutie en burgeroorlog. Ne gentiende eeuw. Wereldoorlog en crisistijd. Tweede Wereldoorlog en heden volgen nog) die ontelbare lezers veel boelende en ook wel leerzame uurtjes kan bezorgen. Willem van Stuyvenberg: 5000 jaar dagelijks leven. Uiig. Amsterdam Boek BV. 155 blz. per deel f 24.50. Werk van Britse in Nederland wonen AMSTERDAM Werk van Britse kunstenaars die in Nederland wo nen wordt van 15 Januari tot en met 22 februari tentoongesteld in de expositiezaal van The British Council Keizersgracht 343 Amster dam. De tentoonstelling omvat werk van 23 Britse kunstenaars die verschillende takken van kunst kunstenaars die vertegenwoordigen: grafische kunst, schilderkunst, ceramiek en beeldhouwkunst. Er zijn ook enkele 'conceptuele' kunstwerken bij die liggen op het grensgebied van beel dende kunst en poëzie. De directeur van het Frans Halsmuseum. D. H. Couvée zal de tentoonstelling op 14 Januari op 16.00 uur openen. MAASTRICHT Uit de conferen tiekamer van het hoofdkantoor van de Provinciale Limburgse Elektrici teitsmaatschappij zijn enkele kost bare schilderijen verdwenen. De diefstal Is ontdekt door een schoonmaaksler. De lijsten, waarin de doeken opgehangen waren, ston den tegen de muur. De schilderijen stellen een 'gezicht op Woudrichera' en 'een gezicht op zee' voor. Ook verdween een kostbare Delfts blau we vaas. De dieven hebben zich waarschijn lijk laten insluiten. Sporen van in braak zijn niet gevonden. Een dag voordat de diefstal ontdekt werd. miste de directiesecretaresse een overgordijn uit de kamer. De politie vermoedt dat het gordijn gebruikt is om de schilderstukken in te ver voeren De waarde van de schilde rijen kon niet bij benadering vast gesteld worden. Dit is de tweede dierstal van schilderijen in Maas- tricht binnen korte tijd BRUINISSE Vier sportvissers, over wie aanvankelijk grote onge rustheid bestond toen ze niet op de afgesproken tijd terugkwamen van het Grevelingenmeer. zijn in veilig heid. De vier werden een dag later, totaal verkleumd, aangetroffen op een zandplaat. Een boot van de rijkspolitie te wa ter heeft de mannen uit hun be narde positie gered. De vier henge laars, afkomstig uit Gouda en Lopik, zijn naar een ziekenhuis in Zierik- zee gebracht. De politiemannen die in de nacht van dinsdag op woens dag de gehele tijd hadden gespeurd, hebben de vier mannen te voet van de zandplaat gehaald. Met wadpak- ken aan moesten ze over een af stand van driehonderd meter lopen om de vier mannen te bereiken en naar de boot terug te brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13