Daders van bomaanslag nog onbekend 'Den Uyl beste politicus in 1975' 1976 net Nieuwe Haagse Courant t Nieuwe Leidse Courant L Toch stijging van vuurwerkverkoop en me REGIflpH Britse ambassadeur uit Chili teruggeroepen Beperking van beroepsrecht - pag 3 Nog wat vakantie te goed? IN DEZE KRANT Twaalf doden, zeker zeventig gewonden bij ontploffing op Newyorks vliegveld Hans van Z. in isoleercel ^-commissie wil litbreiding van liodesië-sancties Zogezegd Als uw maag in brand staat... Parlementaire pers kiest Aantjes op tweede plaats Nu en dan buien Tonnen schade bij brand in Heiloo 7- Trouw heeft altijd wel wat. Doe er iets mee. Welkomstvoordeel. V T>-ou hoort bij u. In de krant van vandaag vindt u in onze advertentierubrieken weer volop mogelijkheid om uw keuze te bepalen. rGAVE TROUW/KWARTET B.V. IONNEMENT 14,17 PER MAAND - - HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 42,50 PER KWARTAAL 167,80 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,50 Zo rende de Groningse make laar R. J. de Groot voor zijn leven toen hij kort voor Sint Nicolaas ontsnapte uit de trein die bij Wijster gekaapt werd. Het is een van de foto's die afgebeeld staan op de pagi na's 15 en 17, .waar treffende gebeurtenissen uit 1975 en mensen, die dit jaar in het nieuws waren, in herinnering gebracht worden. Op pagina 19 geeft de 'weer man' van onze krant zijn in drukken van het afgelopen jaar en op dezelfde pagina wordt een aantal bekende mensen, die dit jaar overleden, genoemd. Eén van die overle denen krijgt op pagina 5 spe ciale aandacht: dr. F. Boer winkel schrijft over de Britse historicus Arnold Toynbee, die op 86-jarige leeftijd overleed. Op pagina 2 vraagt dr. A. H. van den Heuvel zich af wat wij nu na Nairobi moeten doen. Hij zet in een agenda voor de komende jaren de vele, proble men uiteen waarmee de ker ken in de wereld moeten wor stelen om de opdracht van Christus zo oprecht mogelijk gestalte te geven. Op pagina 21 kan men een klein overzicht vinden van wat de televisie rondom de jaar wisseling alzo biedt. De radio- en televisieprogramma's zelf vindt men op pagina 4. 1976 is voor de Verenigde Sta ten een jubileumjaar200 jaar geleden werd de onafhanklijk- heid uitgeroepen. Was dat nu een progressieve of een conser vatieve daad? Amerika-ken- ner professor Schulte Nordholt legt het uit op pagina 9. Wat er ook gebeurde in het afgelopen jaar, er waren car- tonisten om het vast te leggen. Zie pagina 11. Kerk Het valt daarom te betreuren 2 Binnenland Russische dierenarts spoorloos 3 Buitenland Bolivia gaat met Chili in zee 7 Mexico en anti- zionismeverklaring7 Geen hoop voor mijnwerkers7 Textielindustrie ziet vraag stijgen 25 Strips en feuilleton 4 Weer 5 Commentaar 5 Dichtbij en verder 5 Beurs 24 en 25 Onmiddellijk na de aanslag raasden de ambulances van her en der naar liet vliegveld om de slacht offers naar ziekenhuizen te brengen. NEW YORK (Reuter, UPI, AP) De daders van de bomaanslag op het Newyorkse vliegveld La Guardia zijn nog onbekend. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in naar alle bekende guer rilla-bewegingen in de stad. Voor berichten dat de Palestijnse bevrijdingsorganisatie achter de aanslag zit zijn volgens de politie geen aanwijzingen. Van een verslaggever GRONINGEN Hans van Z. in 1967 tot levenslang veroordeeld we gens drie moorden, zal in januari worden opgenomen in een speciale thans nog in aanbouw zijnde afde ling in de Van Mesdagkliniek in Groningen. Thans zit hij reeds geruime tijd in een isoleercel van deze inrichting. Daarheen werd hij overgeplaatst vanuit het penitentiair selectiecen trum in Scheveningen, omdat men dit psychisch beter voor hem acht te. Dit heeft het ministerie van justitie bevestigd. In zijn nieuwe verblijf krijgt hij een speciale begeleiding van een zenuwarts. Hij krijgt geregeld be zoek van zijn vrouw. (ADVERTENTIE) YORK (Reuter) De com- ssie voor sancties van de Veilig- cdsraad der Verenigde Naties eft uitbreiding van de sancties jen Rhodesië voorgesteld. haar jongste verslag zegt de mmissie besloten te hebben de iligheidsraad aan te bevelen o.m. zekeringen en octrooien op te nen op de lijst ya n verplichte cties tegen Rhodesië. het verslag staat dat acht van vijftien leden van de commissie, e dezelfde samenstelling heeft als Veiligheidsraad, ervoor waren it uitbreiden van de sancties ook te bevelen voor Zuid-Afrika. Wat een leeftijd! zelf had ik het niet kunnen onthouden. Amsterdams oudste inwoonster mevrouw Post-Doorman, op haar 106e verjaardag. Woordvoerders van Palestijnse be weging in Beiroet hebben ieder verband met de aanslag ontkend. Het bericht was in de wereld geko men door anonieme telefoontjes van een man aan enkele persbu reaus iwaarin hij zei dat het een PLO-actie was. Als reden noemde hij dat de Amerikaanse luchtvaart maatschappij Trans World Airlines (TWA) vluchten op Israël uitvoert. 'Dood en verderf zal de straf zijn voor diegenen die handelen met de Zionistische onderdrukker' aldus de man. De plaatsvervangend vertegenwoor diger van de PLO bij de Verenigde Naties veroordeelde de bomaanslag als een 'beestachtige daad tegen onschuldige mensen'. Geen amateur Volgens de Newyorkse burgemeester Abraham Beame is de bom ge plaatst door iemand met kennis van explosieven, 'zeker geen amateur'. Het persoonlijk leven van alle slachtoffers wordt doorgelicht om uit te zoeken of wellicht iemand is gedood die probeerde te vluchten voor een bom die hij zelf plaatste. Maar waarschijnlijker is dat een tijdbom geplaatst in een bagage- kluis op het vliegveld. Aan de ont ploffing, die gebeurd is op drie mi nuten over half zes 's middags (A- merikaanse tijd), ging geen waar schuwing vooraf. Twaalf mensen werden gedopd, ter wijl zeker zeventig verwondingen opliepen. In de hal waren om die tijd veel mensen die hun bagage kwamen ophalen. Ooggetuigen spraken van een afgrijselijk bloed bad. Waarschuwingen Binnen enkele minuten na de ex plosie ontving de politie anonieme telefonische waarschuwingen dat nog meer bommen op La Guardia zouden ontploffen. Het vliegveld, dat alleen voor binnenlands lucht verkeer wordt gebruikt, werd on middellijk ontruimd en voor alle verkeer gesloten. Een nauwgezet onderzoek leverde echter niets op. Een aanvankelijke melding dat een niet ontplofte bom was gevonden bleek op een misverstand te berus ten. Ook andere vliegvelden kregen telefonische bommeldingen. Dat van Washington werd ontruimd en bleef twee uur lang gesloten. Op geen van de luchthavens werden bommen gevonden. Kijk vanavond naar deT.V. Nederland 2 na hel nieuws van ca, 7 uur, hoe u brandend maagzuur bestrijdt. REGLA pH vloeibaar werkt snel en langdurig, aangenaam van .smaak. Nu ook voor u Uitsluitend bij apotheek en drogist, ook tabletten in handige etuis. UCB Nederland, iel. 070 - SS9209, Den Haag- Veel bewolking met overdag vooral in het noorden van het land nu en dan regen. Matige tot krachtige, aan de kust harde tot stormachtige zuid westelijke wind. Temperaturen van ongeveer 3 graden Celsius in het zuidoosten tot omstreeks 7 gr. C. in het noordwesten van het land. MORGEN EN OVERMORGEN: wisselvallig en temperaturen tussen 3 en 7 graden. Morgen zon op: 08.48 onder: 16.37 maan op: 08.15 onder: 16.59 Overmorgen zon op: 08.48 onder: 16.38 maan op: 08.55 onder: 18.07 De volgende editie van Trouw verschijnt op vrijdag 2 janua ri. Familieberichten kunnen worden opgegeven op 1 janua ri van 18 tot 20 uur onder nummer 020-220383. Onze kan toren zijn vandaag om 16 uur gesloten. Van een verslaggever AMSTERDAM Minister-pre sident drs. J. M. den Uyl is door vertegenwoordigers van de par lementaire pers voor de derde achtereenvolgende keer aange wezen als politicus van het jaar. In een door het weekblad 'De Tijd' onder 41 parlementaire journalisten gehouden verkiezing vergaarde de premier 55 punten. Den Uyl werd in de meeste gevallen gekozen van wege 'zijn succesvol streven de coa litie bijeen te houden', 'zijn aandeel in de behandeling van de gijze lingszaken' en 'omdat hij nu een maal de beste is', aldus 'De Tijd'. Mr. W. Aantjes, de fractievoorzitter In de Tweede Kamer van de ARP. belandde met 48.5 punten ook dit Jaar weer op de tweede plaats. De redenen om hem de punten toe te kennen waren 'zijn consequente christelijke politiek', zijn rede op het CDA-congres van 23 augustus zijn 'oprechtheid' en 'omdat hij heeft aangetoond dat christen-de mocratische politiek niet alleen slapeloosheid en in-het-midden- dobberen is'. Den Uyl en Aantjes worden in graad van waardering gevolgd door een viertal ministers: mr. A. A. W van Agt van justitie (29 punten), dr. W. F. Duisenberg van financiën (2° punten), drs. J. Boersma van sociale zaken (12 punten) en dr. J. A. van Kemenade van onderwijs (10 punten). Hierna volgen mr. F. H. J. J. An- driessen, fract.:voorzitter van de KVP, met negen punten en minis ter Lubbers van economische zaken met acht punten. Onderaan de lijst vinden we VVD- senator Van Riel, de Surinaamse politicus Hindori. staatssecretaris Schaefer van volkshuisvesting en minister Van der Stoel van buiten landse zaken. De rode lantaarn wordt gedragen door prof. De Gaa.v Van een onzer verslaggevers TILBURG/LEEUWARDEN Nadat aanvankelijk een verza diging in de verkoop van vuur werk werd verondersteld, blijkt de laatste dagen toch weer een stijging ten opzichte van vorig jaar te zijn opgetreden. 'Wij hebben ongeveer 25 procent meer verkocht dan vorig jaar ondanks het feit, dat een aantal artikelen ongeveer tien procent duurder is geworden. Wij hebben duidelijk kunnen merken, dat het publiek meer geld wil uitge ven voor mooier en duurder vuurwerk', aldus een woord- voerdster van de firma Beko in Tilburg. Beko importeert ruim 300 ver schillende vuurwerkartikelen uit onder meer China. Hongkong en Korea. Volgens de firma heeft ons land dit jaar in totaal ruim 25 miljoen gulden besteed voor de aanschaf van knal werk. Ook bij de Koninklijke Nederlandse Kunstvuurwerk- en Munitiefa briek A. J. Kat voorheen Loeff in Leiden lijkt meer te zijn ver kocht dan vorig jaar. De politiecontrole op de handel in vuurwerk is dit jaar strenger geweest dan in het verleden. Een aantal winkeliers kreeg een proces-verbaal, omdat ze of te veel vuurwerk hadden ingesla gen of omdat ze niet voldeden aan de veiligheidsvoorschriften. In Zeeland bijvoorbeeld moesten alle vuurwerkwinkeliers in het bezit zijn van een speciale hin derwetvergunning. Uit deze pro vincie wordt een stijging van de verkoop van vuurwerk gemeld van liefst vijftig procent. 'Er waren mensen, die voor hon derden guldens vuurwerk koch ten', aldus enkele winkeliers in Vlissingen. Omdat er nog steeds geen landelijke richtlijnen voor de opslag en verkoop van vuur werk bestaan, is een departe mentale werkgroep bezig richt lijnen op te stellen. Protest tegen marteling van vrouwelijke arts LONDEN (Reuter(Reuter, UPI) De Britse regering heeft haar am bassadeur uit Chili teruggeroepen en krachtig geprotesteerd tegen de marteling in een Chileense gevan genis van een Britse vrouwelijke arts. De 37-jarige dr. Sheila Cassady zei gisteren bij haar aankomst in Lon den tegen verslaggevers dat zij op de avond van haar arrestatie op 1 november naar een cel was overge bracht, uitgekleed een gemarteld was. Zij werd er van beschuldigd medische hulp te hebben verleend aan een vluchtende Chileense guer rillastrijder. De Britse minister van buitenland se zaken, James Callaghan gaf een verklaring uit waarin hij zei: 'geen enkele Britse regering kan een der gelijke onbeschaafde, wrede behan deling van een Brits onderdaan in HEILOO Een brand heeft gister avond een groot deel van een con fectiebedrijf aan de Westerweg In Heiloo in de as gelegd. Bij het na blussen brak een brandweerman en kele ribben teen hij uitgleed. De man is haar een ziekenhuis ge bracht. De brandweer schat de schade van de brand op enkele ton nen. de oorzaak is niet bekend. handen van een buitenlandse rege ring aanvaarden.' Londen roept niet alleen zijn am bassadeur, Reginald Seconde terug, maar zal de zaak ook voorleggen aan de VN-commissie voor de rech ten van ae mens. De minister ried de Chileense regering aan zelf een onderzoek in te stellen. Sheila Cassïdy wuift naar om standers op doorreis in>Santiago. Dit was dan 1975, op een haar na. We blikken wat terug, en bedenken intussen hoe we het volgend jaar nog beter kunnen gaan doen. Vooruitkijken ligt ons namelijk meer. Maar dat wist u al. Tot vrijdag. Nieuwe ahnnnep- Straat: Plaats: .Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Het winnende drietal. In het midden mr. W. Aantjes, voorzitter van de ARP-fraktie in de Tweede Kamer, als een goede tweede tussen Den Uyl als nummer één (links) en vice-premier Van Agt. Fortman sr. met een half punt. In totaal kregen dertig politici punten toebedeeld. Van de uitgeno digde journalisten was er één die geen punten toekende. Hij vond dat geen enkele politicus zich dit jaar had onderscheiden. Plaats:- Ik ontvang graag: O 1 fraaie zwart-kunstlederen onderzetter met zilver bedrukte ouderwetse locomotiefmodellen. Werkelijk een sieraad op uw tafel. O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, origineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. O Tekening IJ 10 Tekening U 2 O Tekening IJ 3 O Tekening IJ 4' De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: Trouw Kwartet, antwoordnummer 2792, Amsterdam Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1